Televisie in de naaste toekomst? LEIDSCH. DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 14 December 1935 Een bezoek aan de Philips-fabrieken 12 BINNENLAND. Prov. Staten^v^Zuid-Holland RECHTZAKEN. Thijs IJs en het geheim van den hollen boom -ggg RECLAME 5404 Opname Tan beeld en geluld met de Philips televisie-camera. VULscUe nieuute HONIG'S KALFSSOEP (Van onzen reisredacteur). Het groote moderne probleem van de radio-techniek is en blijft de televisie. De overbrenging van het geluid langs tiraad- loozen weg bergt weinig geheimen meer voor de wetenschap in zich en men kan haar alleen nog maar verder volmaken door zich toe te leggen op een eenvoudi ger bediening, een natuurlijker weergave of een verdere uitschakeling van storin gen. De overbrenging van het bewegende beeld staat echter nog in de kinderschoe nen: men is er thans zoo ver mee gevor derd. dat de bewijzen aanwezig zijn, dat de televisie tot de technische mogelijkhe den behoort, doch er schijnt nog geen sprake van te zijn, dat binnenkort tele visie-toestellen tegen een redelijken prijs in den handel kunnen worden gebracht en men in de huiskamer de elders uitge zonden levende beelden kan zien. Proefnemingen in de Philips laboratoria te Eindhoven hebben nu onlangs het pro bleem nader tot een oplossing gebracht, waarvan wij dezer dagen gtuige zijn ge weest bij een demonstratie, die daar met een pas gereed gekomen zend- en ont- vang-lnstallatie is gehouden. De in het oog loopende bijzonderheid van deze nieu we installatie is wel. dat hierbij geen ge bruik wordt gemaakt van een tusschen- film, zooals bijv. in Duitschland. Daardoor kan tegelijk een beeld- en een geluidop name worden gemaakt, die tezamen oo hetzelfde moment in het ontvangtoestel te voorschijn worden gebracht. Dr. Balth. van de Pol heeft een appa ratuur in dezen zin ontworpen, waarmede thans uitgebreide proeven worden geno men In zijn laboratorium heeft deze be kende geleerde, die op het gebied der ra dio-techniek reeds zulk een belangrijk werk heeft verricht, zijn vinding vertoond en ons een uiteenzetting van de werking ervan gegeven. Met de film heeft de televisie gemeen, dat er 24 a 25 momentopnamen per se conde worden weergegeven, die tezamen den Indruk geven van continue bewegin gen. Zulk een snelle uitzending geeft bij de radio geen moeilijkheden, doch bij het geluid komt alles na elkaar en heeft men dus met één afmeting te doen, terwijl een beeld twee afmetingen heeft. n.l. lengte en breedte. Door het beeld nu in lange strooken te verdeelen, die zoo smal zijn. dat er alleen nog maar licht- en donker variaties zijn in de lengte ervan en niet meer in de breedte, worden de twee af metingen, wanneer men deze strooken achter elkaar plaatst, gereduceerd tot één afmeting. Hoe smaller die strooken zijn. hoe scherper het beeld. Men gebruikt meestal zenders met een verdeeling in VOORWAARDEN VOOR VISSCHERIJ IN HET IJSSELMEER. Op schriftelijke vragen van den heer Kersten in verband met de voorwaarden voor de uitoefening van de visscherij op het meer Flevo heeft de minister v. land bouw en visscherij geantwoord: Voor de uitoefening van de visscherij op het meer Flevo worden door het depar tement van financiën twee soorten ver gunningen afgegeven, waarvoor door hen. die niet als belanghebbenden in den zin der Zulderzeesteunwet worden aange merkt, vergoedingen van onderscheidenlijk f. 25 en f. 10, moeten worden betaald. Voor de belanghebbenden in den zin der Zulderzeesteunwet die ingevolge art. 12 van die wet in aanmerking zijn gebracht voor het verkrijgen van kostelooze ver gunningen, komen dc kosten van deze vischvergunningen ten laste van het Zui- derzeefonds. Dat er wellicht enkele visschers zijn, die niet in staat zijn de akte van f. 7.50 te betalen, kan niet worden ontkend. Dit geldt echter ook voor visschers, die in andere wateren dan het meer Flevo de blnnenvlsscherij uitoefenen. D> Visscherij- wet bevat evenwel geen bepaling op grond waarvan vermindering of vrijstelling van de betaling der vischakte zou kunnen worden verleend. De ondergeteekende is bereid met zijn ambtgenoot van financiën overleg te ole- gen omtrent het instellen van een ondpr- zoek naar de vraag, of de kosten der vischvergunningen voor het meer Flevo te hoog zijn. Van den uitslag van dat. on derzoek zal afhangen, of maatregelen tot verlcginr van deze kosten zullen moeten werden getroffen. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen 8 uur is de „Perkoetoet" van Schiphol met 5 passagiers aarf boord, naar Indië vertrokken. 180 lijnen, doch de Philips-zender is zoo gebouwd, dat spoedig kan worden overge gaan tot circa 400 lijnen, waarbij dus de scherpte kan worden opgevoerd. Evenals bij de geluidsradio (alleen moet bij de tele visie alles veel sneller gebeuren) laat men nu deze smalle strook in 1/25 seconde door den zender loopen. De ontvanger plaatst de lijnen weer in de goede volg orde onder elkaar en het beeld verschijnt er zooals het is opgenomen. Hoe dit nu alles in finesses in zijn werk gaat. zullen we hier niet beschrijven. Voor de opnamen gebruikt men een z.g. ico- noscoop, iets wat men het beste een elec- trlsch oog zou kunnen noemen, waarmee een beeld, dat met een fotografische lens op een speciaal geprepareerd scherm is geprojecteerd, zigzagsgewijze wordt afge tast. De projectie in het ontvangtoestel geschiedt op den bol van een z.g. Braun- sche buis. waarin electroden-straler. even eens zigzags-gewijze op een scherm licht en donker projecteeren, waardoor het beeld ontstaat. In den ontvanger moeten de zigzag-bewegingen precies gelijk op gaan met die in den zender. Dit bereikt men met behulp van z.g. relaxatie-trillin gen en wij konden zien. dat deze moeilijk heid daar inderdaad volkomen mee is op gelost. Doordat alles met groote snelheid moet gebeuren, kan bij deze televisie-uit zendingen alleen van zeer korte golven worden gebruik gemaakt, daar de lange golven daarvoor te log zijn. Men bezigt te Eindhoven golven van 7 meter, die even wel het nadeel hebben dat ze hoogstens 40 K.M. ver dragen. Het beeldvlak in het ontvang-apparaat is betrekkelijk klein: het grootste dat we zagen was ongeveer 20 bij 30 centimeter Van voorstellingen voor een groot publiek is dus thans nog geen sprake. Het blijft alles nog experiment, doch in principe hebben deze Eindhovensche re sultaten het televisie-probleem éen eind verder vooruit gebracht Het overbrengen van gewone foto's en zelfs van films be hoorde reeds lang tot de mogelijkheden en er wordt in het buitenland dan ook al ijverig mee geëxperimenteerd. Hier is echter voor het eerst op het continent een directe opname uitgezonden met con- tinuebewegingen. zonder tusschenkomst van een film. De nadere uitwerking ervan cn vooral de geschiktmaking voor de practljk zullen nog wel eenlgen tijd in be slag nemen. Van nu af aan zullen met den Philips televisiezender geregeld uit zendingen worden gedaan Men zit er waarlijk niet stil en binnen afzienbaren tijd zal misschien de televisie in de huis kamer een even trouwe gast zijn als nu dc geluidsradio. HET GEVAL-KORTENHORST. De heer Goseling stelt vragen. De heer Goseling heeft aan de minis ters van Buitenlandsche Zaken en van Handel, Nijvérheid en Scheepvaart de volgende vragen gesteld: Is het Juist, dat aan dr. Kortenhorst, lid van de Nederlandsche Regeerings- delegatle, die te Berlijn onderhandelde over een met Duitschland af te sluiten handelsovereenkomst, vanwege de Duit- sche regeering te kennen is gegeven, dat hem geen onverplichte z.g. sociale be leefdheden meer zouden worden bewezen en dat men voor dr. Kortenhorst onaan gename uitingen in de Duitsche pers niet zou kunnen voorkomen, zulks naar aan leiding van uitlatingen, welke dr. Korten horst zich zou hebben veroorloofd in de rede. welke hl) bij de behandeling van de begrooting van het departement van justi tie in de Tweede Kamer op 21 November 1925 heeft gehouden? Indien inderdaad in verband met de in de eerste vraag bedoelde rede van Duit sche zijde een tegenover dr. Kortenhorst aan te nemen uitzonderlijke houding is aangekondigd, is het de regeering dan ook bekend, op welke zinsnede (n) de be denkingen van Duitsche zijde betrekking hebben en zoo neen. is de regeering dan bereid zich daarover de noodlge inlichtin gen te doen verschaffen? Wat heeft de rogeerlng gedaan of wat denkt zij alsnog te doen, om, mede door de wijze, waarop zij in dit concrete geval haar houding bepaalt, te verzekeren, dat de persoonlijke positie van door haar af gevaardigde onderhandelaars niet wordt bemoeilijkt door toepassing van eenig sociaal-uitzonderingsregiem van buiten landsche zijde; en dat met name leden der Statcn-Genr.raal, die door haar als afgevaardigden bij onderhandelingen met het buitenland zijn aangewezen, gevrij waard ziln tegen een .behandeling, welke de cnafhankeliike positie doorkruist, die een lid der volksvertegenwoordiging naar Nederlandsche opvatting behoort in te nemen. BEGROOTING VOOR 1936 GOEDGEKEURD. TIEN MILLIOEN VOOR VERSNELDE UITVOERING VAN HET WEGENPLAN. (Vervolg van gisteren). Na de pauze vervolgde de heer van Fisenne (Ged. Stateni zijn rede. waarin hij de verschillende sprekers beantwoordde. Hij besprak daarbij den toestand van de polderdijken in Zuid-Holland. Voor eenige ongerustheid is geen rede. Het toezicht is niet verslapt. Integendeel er wordt nauw lettend oo toegezien dat alle dijken in goede conditie worden gehouden Ook de hoofden worden regelmatig verzwaard. De heer Heukels (Ged. Staten) besprak vervolgens de over de begrooting gemaakte opmerkingen meer in het bijzonder voor zooveel deze sprekers afdeeline betreffen, fen. Er is in het bestuur der provincie een voortdurende worsteling om de begrooting sluitend te maken. Daarbij zien Ged. Sta ten zich geplaatst eenerzijds voor dalende inkomsten, anderzijds voor stijgende uit gaven. Verschuiving van lasten moet daar bij tot het uiterste uitgesteld worden. Wan neer wit het voorbeeld van Noord-Holland zouden volgen, zou de positie van onze provincie met rond f. 1 millloen verbeterd worden. Gezien deze positie stemt het tot dank baarheid. dat belastlngverhoozlne en sa- larisverhooglng in de provincie Zuid-Hol land elkaar niet hebben opgevolgd als de wieken van een molen. zoo3ls de heer Ter Laan heeft gezegd, doch dat er na 1932 geen verzwaring van lasten heeft plaats gehad. Spr. verstaat volkomen, dat de crltlek van den heer ter Laan en diens fractie op deze begrooting zeer gematigd is. In dien Geden. Staten de methode gevolgd zouden hebben, welke de sociaal-democra tische fractie heeft voorgestaan dan zou dc flnancieele toestand van de provincie zóó zijn. dat niet slechts de reserves van 2'/« millioen zouden ziin ingeteerd, doch zou ook nag een tekort van ruim f. Vit milioen gedekt moeten worden. Het is geen wonder zoo zeide spr dat de critlek thans van die zijde verstomd is. Wat het havenbekken van Rotterdam betreft, spr. weet dat de Belgische deva luatie hier een der hoofdoorzaken is. Maar al mogen er minder schenen zijn binnen gekomen, daar staat toch tegen over. dat er in de metaalbedrijven en op de scheepswerven een onmiskenbare op leving is te constateeren. Dit is geschied mede dank zij de aanpassing. Industrialisatie rnóït met zorg geschie den en de uiterste voorzichtigheid is ge boden. Men mag'erTObr de toekomst goede verwachtingen van koesteren doch nooit moet uit het oog wórden verloren, dat wanneer donkere crlslswoiken wederom zich boven ons land zouden samenpakken, de moeilijkheden ln de industrie er des te grooter door zouden ziin. Een streek, waar de Industrialisatie toe neemt. wordt zonder twijfel gevoeliger voor ecri terugslag. Wat het Economisch-Technologisch In stituut voor Zuid-Holland en Zeeland be treft. onze provincie kan zich daarmede gelukkig prijzen De commissaris der Koningin in Zuid-Holland is eere-voorzit- ter van het Instituut en de persoonlijkheid van den commissaris is een waarborg, dat dit eere-voorzitterschap geen eere-titel zonder meer zal zijn. Laat men rustig af wachten hoe het instituut, zich zal ont wikkelen. Waarneer er aanleiding voor is, zal 't college bemiddelend bij den minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart optreden. Het instituut is een proef en voor zoover Ged. Staten er toe kunnen bijdrager,, zal het een eerlijke proef zijn, met rnzitting van alle krachten. De heer H. v. Boeyen (Ged. Staten) be sprak allereerst de kwestie der lintbebou wing en de streekplannen. Wat de lintbebouwing betreft, de ver schillende suggesties, die naar voren ge bracht zijn. waren reeds lang dnder de aandacht van het college. Wat streekplanwerk in deze provincie betreft dit is wel eens samengevat als een regionnaire wel vaartspol: (lek Bil dit uit gangspunt moet men uiterst voorzichtig zijn om te voorkomen in de veelheid van onderwerpen onder te eaan. Ten aanzien van het plassenge'oied be staat de overtuiging dat dit niet bedorven mag worden. Deze kwestie moet ook in breeder verband bezien worden. Wat het verkeersvraagstuk op Over- flakkee betreft deelde spr mede. dat dit verband houdt met de reorganisatie der Rotterdamsche tram. daarover ziin bespre kingen gaande tusschen de Regeering en de tram. Het college is hierin niet ge mengd. Mr. Bolsius (Ged. Staten) beantwoordde daarna enkele opmerkingen. Bii de beoor deeling van de voorkeur aan mannelijke of vrouwelijke arbeidskrachten, zullen Gedep. Staten geen strak standpunt in nemen. doch rekening houden met de omstandigheden. Dat bij de bezetting van de provinciale griffie niet de noodige 'oberheid betracht zou zijn. ontkende spr. Hij toonde dit met vergelijkende cijfers van Noord-Holland aan. De voorzitter verklaarde de algemeene beschouwingen gesloten. De heer Ter Laan (S.D.A.P.) trok de door hem en enkele fractie-genooten in gediende voorstellen betreffende het Eco- nomlsch-Technologlsch Instituut betref fende de bestrijding der werkloosheid in. Bii de aatikel'gg'vlize behandeling der begrooting maakte de hee Eisen (R K.) eenige opmerkingen over de vergoeding welke voor het gebruik van provinciale e(»endomman betaald moeten worden. De heer de Bruin (Ged Staten) zette ln antwoord daarop uitten dat alles wat hier is volkomen, in ord* en normaal 1' Aan de eitchen van rechtszekerheid en bi"'ikV;d is vo'daan Zonder hoofdelijk- stemming werden vervolgens aangenomen de voorstellen van Ged. Staten betreffende het onderzoek naar geschikte werkverschafflngs- en werkverruimlngs-oblecten. waarvoor een bedrag van f. 50.000 op de begrooting Is uitgetrokken cn betreffende een versnelde uitvoering van het provinciaal wcenolan, waarvoor een voorschot tot ten hoogste f. 10 millloen zal worden opgenomen. Daarna werd de provinciale begrooting z.h.st. aangenomen, met aanteekening dat de communisten tegen waren. De voorzitter verklaarde vervolgens de zitting gesloten. DE WEER-AFDEELINGEN VAN DE N.S.B. OP BEVEL VAN IR. MUSSERT WORDEN ZE OPGEHEVEN. In „Volk en Vaderland" wordt door ir. Mussert meegedeeld dat de W.A cn R.W.A. van de N.S.B. met Ingang van 31 Decem ber a s. worden opgeheven. Ir. Mussert zegt dat het geen twijfel overlaat dat de „Wet op dc Weerkorpsen" gericht is tegen de bedoelde afdeelingen der N S B. En aangezien men verzekerd kan zijn van aanneming verdient het z.i. de voor keur den datum van opheffing der W.A. aan zichzelf te houden, liever dan af te wachten wanneer het de regeorlng belie ven zal de wet van kracht te doen worden. oi HET DREIGEND CONFLICT IN DE KAMER. Wordt aan de bezwaren tegemoet gekomen? De parlementaire redacteur van de „Msb." meldt: Met betrekking tot het bezuinigings- ontwerp voor het onderwijn staat het thans vast, dat de geheele rechterzijde ln de Tweede Kamer zich ten aanzien van do concentratieparagraaf zal verzetten tegen het ontwerp ln den voorgestelden vorm. Als zeker verluidt evenwel ook, dat de minister zal pogen aan de bezwaren tege moet te komen. ORDENING VAN HET TAXIBEDRIJF TE AMSTERDAM. Dreigend ontslag van 200 chauffeurs. Sinds eenigen tijd is bij het gemeente bestuur in voorbereiding een regeling voor het taxi- cn luxe verhuurbedrijf. Deze regeling heeft ten doel in het belang van de veiligheid van het verkeer en van hen, die in het taxibedrijf werkzaam zijn, een geordenden toestand ln het leven te roepen. Tusschen het gemeentebestuur en de belanghebbenden, zoowel werkgevers als arbeidersorganisaties. Is. naar wij verne men. reeds geruimen tijd geleden over deze regeling een overeenstemming bereikt De nieuwe regeling moet echter nog door den gemeenteraad worden goedgekeurd. Thans vernemen wij van de zijde van den Nederlandschen Bond van Luxe Ver huur- en Taxl-auto-ondernemers. dat wanneer vóór 1 Januari as. de nieuwe regeling niet wordt Ingevoerd, op dit tijdstip ongeveer 200 chauffeurs zullen moeten worden ontslagen. De leden van dezen Bond hebben reeds langen tijd met groote opoffering hunner zijds hun personeel on volle sterkte ge handhaafd. in afwachting van een spoe dige invoering van dc nieuwe regeling. Nu deze nog steeds niet is ingevoerd, kunnen zij, indien zij hun bedriif in stand willen houden, niet od dezelfde wijze blijven voortgaan, zoodat zil ten volle bewust van de ernstige gevolgen, genoodzaakt zullen zijn op 1 Januari a.s. hun personeel met ongeveer dc helft in te kriihpen. o AFWIKKELING VAN fHTERSTALUGE HANDELSVORDERINGEN. In de week van 9—14 December 1935 is door de Ned. Bank in totaal een bedrag van ca R.M. 500.000 van de op haar Son- derkonto bij de Deutsche Verrechnungs- stelle uitstaande vorderingen met de be gunstigden afgerekend De nummers van deze posten liepen van 83 284 tot 83 848. Het totale bedrag van de nog uitstaande posten, die nog niet uitbetaald zijn, be loopt ca. R.M. 29,8 millioen. De Sonderkontoposten waarvoor koers- fixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. Aan Treuhanderkontoposten is door de Ned. Bank gedurende dezelfde periode een bedrag van ca. R.M. 800.000 met de be gunstigden afgerekend. Het hoogste afge rekende nummer was 18.711. Het totaal bedrag van de nog uitstaande vorderingen, die nog niet uitbetaald zijn beloopt R.M 18 millioen. De Treuhanderkontoposten waarvoor koersflxeerlng ls verkregen, zijn hieronder begrepen. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar aanleiding van het bericht over het verzoek van de Nederlandsche kolonie te Rome, om ook een ambulance te zenden voor het Itallaansche front, zij er aan 'herinnerd, dat de Itallaansche regeering reeds eerder aan het internationale comité van het Roode Kruis heeft medegedeeld, dat zij op uitzending van ambulances naar het. Italiaansche front in Abessynië geen prijs stelt. o UIT NED. OOST-INDIË. VIER CHINEESCHE PAKHUIZEN AFGEBRAND. BUITENZORG. 13 Dec. (Aneta) Aan de haven te Bima zijn vier Chineescbe pakhuizen afgebrand. Om het vuur te stuiten werd het K.P.M.-kantoor ontruimd. De schade wordt geraamd op f. 15.000—, Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De oorzaak is vermoedelijk on voorzichtigheid- HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Een verzekeringsagent uit Nieuw-Ven- nep, genaamd A. Pin zijn vrijen tijd aardappelenroolcr, stond voor den Politie rechter terecht wegens mishandeling. In zijn hoedanigheid van aardappelenrooier met de klompen aan, had hij op 13 Octo ber een oude Juffrouw een trap gegeven, omdat deze hem den weg, die over haar erf leidde, wilde versperren. Een vriendin van de oude vrouw, die alles achter de gordijnen had kunnen zien, kon een en ander onder eede verklaren. De politie rechter wilde de mishandelde hooren. Daarom werd de zaak tot einde Januari uitgesteld. Op 1 November had een jongmensch uit Aalsmeer zijn vorderingen ln de boks- sport eens aan de praktijk willen toetsen, door twee menschen, die hij niet kon luchten of zien op te knappen met bloed neuzen en gehavende kunstgebitten. Voor al op de techniek van zijn Indirecte link- sche was niets aan te merken. Toch kreeg hij van den Politierechter een geduchte uitbrander. Tegen C. werd geëlscht f.25 subsidiair 20 dagen hechte nis. De Politierechter veroordeelde ver dachte tot f. 20 subsidiair 15 dagen hech tenis. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Voortgezet werd de zaak tegen den 30- jarlgen chauffeur der autobus Noordwijk aan Zee—Haarlem J. B., uit Noordwijk a. Zee. die terecht stond wegens het aan rijden van een tweetal wielrijders op den Bloemendaaüscheweg onder Vogelenzang. Alsnog werd de getuige a décharge T. X B. gehoord. Deze kon niet veel klaar heid ln de zaak brengen. De officier van Justitie vroeg bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, n.l. f. 5 subs. 3 dagen hechtenis. Vonnis 23 Dec. a.s. In hooger beroep stond terecht de 20- Jarige bloemenkoopman L. L uit Hille- gom, die door den Kantonrechter te Haar lem was veroordeeld tot f. 3 subs 3 dagen hechtenis. Verd. had te Haarlem nabij de Hazepaterslaan-Dreef een mand met bloemen uitgestald, zonder vergunning van B en W. van Haarlem. Verdachte beweerde dat hij op 'n vriend stond te wachten, die van hem de bloe men zou opnemen Dit verhaal werd niet aannemelijk geacht. De officier van Justitie vroeg bevesti ging van het vonnis. Vonnis 23 Dec. a.s. 7. Nadat het hondje zoo een tijdlang dan dien hollen boom ge liefkoosd had, ging 't zitten op het pad; het scheen echt moedeloos, zooals 't daar zat en 't was geen wonder dat vriend ThUs nu mede lijden had. „Het is", dacht hij „voor 't arme beest naar 't schijnt geen grap ik ben een boon als ik er iets van snap". De hond begon heel droevig nu te hullen, 't arme beest; het was, naar 't scheen, in lang nog zoo verdrietig niet geweest. „Kom. kom", zei Thijsje toen, „aan dat verdriet van jou moeten wij iets doen". 2-i

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 14