WAT DE VROUW DRAAGT 76**e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 14 December 1935 Vierde Blad Jfo. 23229 VOOR DE HUISVROUW. MENU VOOR DE WEEK. PARLEMENTAIR OVERZICHT WINTERMODE VOOR HET KIND. Eigenlijk moesten wij nooit van een Jundermode" spreken, want het is abso luut verkeerd een kind „modieus" te willen tleeden. De verschillende nieuwigheidjea. die zich ou dit gebied voordoen, moeten dan ook zoo onopvallend mogelijk aangebracht worden, zoodat niemand den indruk kan krijgen dat de moeder de bedoeling heeft gehad het bewijs te leveren dat zij het mooiste kind" heeft! Bovendien is het een paedagozlsche fout. het kind. door een uitzonderlijke kleeding. (kostbaarder in de meeste gevallen!) een gevoel van overdreven, ongerechtvaardigd zelfbewustzijn te geven; dit veroórzaakt altijd onaangenaamheden en bezorgt het kind dikwijls geheel onnoodig nare oogen- bllkken. wat toch zéker niet de bedoeling van de moeder was. die slechts het beste voor haar kind wilde! Ten slotte komt men bijna altijd weer tot de conclusie, dat kinderkleeding alleen oan smaakvol en aardig staat, als ze zoo bescheiden mogelijk is; ze moet alle schijn vermijden van bestemd te zijn als „voor- deelige omlijsting" van het kind: alles moet de indruk maken van „toevallig". En waar ten slotte het geheim van de elegance van volwassenen óók in dit grondbeginsel: eenvoud, onopvallendheid, schuilt, kunnen wij den fcindersmaak nooit te vroeg scholen. Kinderen houden nu eenmaal van hel dere. stralende kleuren, die wit dien ten gevolge dan ook graag gebruiken voor huls- en speelpakjes. Voor straatkleeding mag dit echter niet overdreven worden en sis schooldracht ziin ze ten eenenmale uitgesloten! Hier zijn de tusschenkleuren od hun plaats, die ook niet zoo besmet- lelijk zijn en het kind veel verdriet en huiselijke standjes besparen! Als nieuwe, niet-opvallende schoolklee- ding. raden wij voor onze meisjes de winter casaque aan. van voren met groote tnoopen gesloten. Smalle bontrandjes aan de mouwen, een klein bontkraagje en niet te vergeten de maansikkelvormige zakjes wellicht gevoerd met een kleurige stof. - Het plooirokje, d^t er bij gedragen wordt, blijven wij waardeeren als prac- tisch en keurig iafb. links boven). De jongens dragen natuurlijk nog het liefste de plus-fours. Daarbij een sport hemd. wollen das en als nieuwe dracht een leeren of kameelharen overblouse. met een breede ceintuur boven de heupen. Voor de koude winterdagen geven wij dit kleedlngstuk een warme voering. Hiermede hebben wij een geliefd én smaakvol pak voor de schooljongens iafb. links boven). De „gekleede jas" voor „hem" is don kerblauw. een jas. met 2 rijen knoopen, fluweelen kraag. Persianer revers. Zij" daarentegen draagt de met lippen gesloten wintermantel, met het smalle bontkraagje 'het z.g. bontrolletje) waar boven het hoofdje schattig uitkomt. Hier bij hoort een mof van hetzelfde bont. met een koord op de schouders bevestigd om verlies te voorkomen! (afb. links onder). Bii de sportkleeding van de kinderen moet alles, wat overbodig is. vervallen. Iedere kleinigheid, ieder onderdeel, moet oractisch en doelmatig zijn en anders uit geschakeld worden. 's Winters is waterdichte warme Wee ding noodzakelijk. Alleen stoffen die aan deze voorwaarden voldoen, komen dan ook ia aanmerking. Een leeren jas gevoerd met kameelhaar tooals wij die op onze laatste afb. laten den. is altijd practisch en. neemt men zoo'n jas niet „juist van pas", maar wat wilder dan kan hü een naar jaar achter elkaar gedragen worden. Bovendien komt tier dit nog bij. dat een wijdere jas war mer kleedt dan een nauwe. Ook hierbij natuurlijk de onvermijdelijke blus-fours. die geen enkele jongen nu denmaal wil missen- Verder een flanellen hemd en een pull- dver in bijpasende kleur. Bijvoorbeeld een bruine leeren jas beige-bruine broek krocne trui en terra-cotta das. Ook de meisjes dragen de overblouse. zü 'luiten haar echter met een ritssluiting. Waardoor ze niet alleen geschikt zijn om wis gewone buitenkleeding gedragen te worden maar even zoo goed op het iis. bii de eerste ski-pogingen, enz. gebruikt kunnen worden. Wij zeiden reeds dat kinderen altijd voorkeur voor vrooliike kleuren hebben, juten wij hier mee dus rekening houden, b'l het kiezen van hun pakjes, die alleen m huis gedragen zullen worden. Als voorbeeld geven wii een speelpakje. in den stijl van het bekende Russische hemd. bijv. uitgevoerd in rood En een pyama. helderblauw of frisch groen ge garneerd met vergulde knoopen. Heldere bonte kleuren, kunnen veel vrooliikheid brengen, als ze maar op de juiste plaats gedragen worden! WILLY UNGAR. FRANJE. Dit geeft ons een graag aangewende garneering voor de stoffen winterjurk, omdat men hiermee alle randen zoo aardig en levendig afmaakt, dat verdere versie ring overbodie is. Op onze afb. ziet u een eenvoudige win- terdracht. een kleedingstuk dat de heelc dag gedragen kan worden. Franjeranden om de kraag de mouw omgeslagen, langs de zakjes en. om de aardige knoopsluiting nog beter te doen uitkomen, ook langs de overslag van het bovenstuk. Een vlotte combinatie krijgt men. door bij zoo'n jas. meestal van een neutrale tusschen kleur, een diepgekleurd plastron te dragen: groen, bruin, roest rood. bour gogne rood En daarmee in overeenstem ming de ceintuur en knoopen te kiezen. WILLY UNGAR. HET NIEUWE HOEDJE: VAN WALES!" „PRINS Daarom: ..Prins van Wales", omdat deze, zooals bekend is. graag de Schotsche uniform draagt en zelfs „in civiel" nog dikwijls zoo'n hoed op jacht gebruikt. Een eerste blik er op zegt ons al dat wii hier te doen hebben met een sierlijke vervol making van de sportieve kleeding. Dit nieuwe model, meestal van vilt. is een trouwe nabootsing van het in het midden gevouwen Schotsche hoedie. Zooals onze afbeelding laat zien. wordt deze hoed naar achteren toe met fladde rend lint gegarneerd. Draagt men hem bii sport, autotochtjes, enz. dan is het nood zakelijk hem van een z.g. .stormband" te voorzien om niet de kans te loopen. dat hij bii de minste windvlaag wegvliegt! Dit model hoed wordt zooals niet an ders te verwachte is om zijn „stijl" maar goed te laten uitkomen, het liefst gedragen bij een kleeding die eenigszins de indruk van een uniform maakt in het bijzonder een Schotsch geruit cortuum met mili taire kraag sluiting met natten (oo de mouwen hetzelfde motief) en bontrand. Ons voorbeeld laat duri1 ijk zien welk een aardige indruk zoo'n geheel maakt en hoe het totaal afwijkt van het alledaav-che. WILLY UNGAR. Nu komt dan het beursje, waarop een lezeres wel lang wachten moest. Maar het was ook moeilijk om een patroon er voor te vinden, want al die soort beursjes wor den gehaakt: en schrijfster had nadruk kelijk er bij vermeld, dat zij het wilde breien ln donkerbruine zijde. Ik waar schuw u echter vooruit, dat een gebreide beurs stijver wordt dan een gehaakte en minder mooi. U heeft mij niet opgegeven of u een beugeltje heeft om de beurs aan te zetten of dat u een rits-sluiting wilde gebruiken. Daarom zal ik u beide be schrijven. U kunt het beursje effen maken of met twee kleuren zijde of met kraal tjes versierd. De kraaltjesbeurs moet u net als een kous op drie naalden breien: de kraaltjes komen op de avereohte steken; maar u kunt de beurs best recht breien, als u dan maar wanneer zij lang genoeg is, de beurs binnenste buiten keert. U moet zelf het aantal opzet-steken regelen, want ik weet niet hoe groot u de beurs wenscht en ook niet hoe groot uw beugeltje is. Een beugel heeft twee staan de kantjes: daarom moet u het aantal steken voor een beugelbeursje in tweeën verdeelen zoodra u het beursje lang ge noeg vindt. U plaatst de helft van de steken op één naald en breit de andere helft in heen en terug gaande toeren; het patroon van het beursje is in ribbels: één toer recht; 2de averecht; 3de aver.; vierde recht. Deze vier toeren herhaalt u en na de splitsing gaat u ook zoo door met twee naalden; als de ééne helft klaar is en bij den beugel past. kant u af en werkt u de tweede helft, die apart stond, net zoo. Weer afkanten en de beurs in den beugel naaien. Ten slotte de onderkant dicht naaien. Als u kraaltjes wilt meebreien, rijgt u deze eerst aan de werkdraad en schuift dan tusschen de steken hier en daar een kraaltje aan. B.v. 1ste toer: één st. breien, een kraaltje, een st. br.. een kr.: enz. 2de toer: 2 st. br.. een kr„ 1 st. br„ een kr., 1 st. br., een kr.: dan verspringen de kra len dus; 3de en 4de toer zonder kraal; 5de als de 1ste: 6de als de 2de enz Wilt u een beurs met ritssluiting ma ken, brei dan in heen en terug gaande toeren, dus 1 naald r„ 1 n. aver.; dan naait u de zijnaden dicht. Om de beurs wat wijder te maken, kunt u er een klink in breien, wanneer u de verlangde lengte heeft. Neem de kantsteken op en plaats ze op 2 naalden of rijg ze op een draad: de drie middelste kantsteken zet u op een naald; dat is het begin van de klink. Brei deze drie in heen en terug gaande toeren; de laatste steek van iedere naald wordt afgehaald, wanneer men recht breit: de eerstvolgende kantsteek gebreid, de afge haalde steek over de gebreide heen ge haald. Breit men averecht, dan moeten de laatste steek en de eerstvolgende kant steek samen gebreid worden U kunt de gebreide beursjes met een lapje zijde voeren Een andere briefschrijfster vraagt: „Grootmoeder wil graag een onderjurk met aangebreid lijfje breien, van niet te dikke wol; het kleindochtertje is lang en slank en 10 jaar oud". Ook dit was niet gemakkelijk te vinden omdat de meeste meisjes van 10 jaar niet meer met ge breide onderjurken willen loopen. Overal waar ik naar patronen zocht, kreeg ik ze voor kinderen van 2 tot 4 jaar, nooit ouder! Maar de aanhoudster wint. dus ik zocht doör en ziedaar!! Met een 300 gram wol komt u een heel eind: werk met stalen naalden No. 9, vier in 't geheel. Zet 432 st. op 3 naalden en sluit deze tot een rondte. Het patroon is een strepen-patroon, uitgeschulpt van on deren; 1ste toer: 3 maal aver, minderen, A 16 maal omslaan. 1 r.l, 6 maal aver, minderen (6 maal omsl. 1 recht), 6 maal aver m„ van A af herhalen en eindigen met 3 maal aver, minderen; hierdoor valt het begin en het eihde van den toer pre cies tusschen de minderingen; de 2de toer en verder alle even toeren moet u recht overbreien: deze twee toeren herhaalt u steeds, tot dat het rokje lang genoeg is van den rand tot heuphoogte (ongeveer een 42 c.M..denk ik). U moet zóó breien, dat één streep 4 c.M. breed wordt; en zes ribbels 4 c.M. hoog zijn. Als u tot aan de heupen klaar is, begint het minderen In de strepen: 1ste toer: 3 maal aver, minderen; A 1 recht, (4 maal omsl. 1 r.), 1 recht. 6 maal aver, m van A af herhalen; aan het einde 3 maal aver, m.; 3de toer: 3 maal aver, m.; A )4 maal omsl. 1 recht); 6 maal over. m.: van A af herhalen; aan het einde 3 maal aver, m,; 5de t.: 2 maal aver, m.; A 1 recht (4 maal omsl. 1 recht), 1 r., 4 maal aver. m.van A af herhalen; aan 't einde 2 maal aver, m. Ook hier zijn de even: 2de, 4de en 6de reoht overgebreid natuurlijk. Herhaal de 5de en 6de toer nog 7 maal. Nu is u zoo wat op de taillehoogte aangekomen en gaat u weer minderen in de strepen. Eerste toer: 2 maal aver, minderen; A 2 recht omsl.. 1 recht, omsl., 3 r.; 4 maal aver, minderen; van A af herhalen; aan 't einde 2 maal aver, m.; 3de t. twee maal aver. m.. Air. omsl., 1 r„ omsl., 2 r.; 4 maal aver, m.: van A af herhalen: aan 't eind 2 maal aver, m.; 5de t. 2 maal aver. m„ (2 maal omsl. 1 r.)4 maal aver. m.. (2 maal omsl, 1 r.l, 4 maal aver. m„ (2 maal omsl.. 1 r.l enz.: aan het einde: 2 maal aver m.; 7de t. 1 maal aver, m., 1 aver., omsl., 1 r„ omsl., 1 r., 1 aver., 2 maal aver. m„ 1 aver, omsl., 1 r., omsl., 1 recht, 1 aver. 2 maal aver, m.; aan het einde 1 .jnaal aver. m. Nu zijn er van iedere streep maar 8 st. overgebleven en breit u tot het armsgat nog ongeveer 24 maal de 7de en de 3ste toer; dat zijn dus in het geheel 50 toeren. Voor de armsgaten moet u nu 12 steken ZONDAG. Chateaux brlands, worteltjes, aardappelparee, Omelet met appelmoes. Recept: Omelet met appelmoes. 6 eieren worden los geklopt met lVi lepel suiker, 6 lepels melk worden toege voegd. In een koekepan sme'l men pl.m. 40 gr. boter en giet het eimengsel erin. Onder voortdurend prikken wordt de omelet gebakken tot de massa gestold en de onderkant lichtbruin is. Men kan de omelet dubbel vouwen na de appelmoes er tusschen gedaan te hebben. Ook kan men deze in drieën vouwen, zoodat de vulling geheel verborgen ls. MAANDAG. Roastbeef, Andijvie, aardappelen. Vruchten. Recept: Roastbief )3 a 4pd. en l'/« ons kalf sniervet) Het vleescli wordt gewasschen en ge zouten. Het vet wordt verhit in een ijzeren pan en het vleesch er aan alle kanten goed doorgewenteld. Daarna braadt men het aan alle kanten bruin, gedurende 20 minuten op een flink vuur. Als het vleesch de goede kleyr heeft, wordt telkens een weinig heet water bij het vet gegoten, tot de jus naar wensch Is. Braadt men het vleesch in den oven dan wordt het ln een braadslede geregeld bedropen met de jus. DINSDAG. Koud vleescli, Bietensalada, aardappelen. Chocoladevla. Recept: Chocoladevla. Een eetlepel chocaladepoeder, 2 eet lepels suiker goed dooreenmengen, dan een eetlepel maizena toevoegen. Onder voortdurend roeren vermengt'men deze ingrediënten met I liter melk en 2 ge klutste eieren. Al roerende zet men de vla op het vuur en laat het langzaam doorkoken. WOENSDAG. Tomatensoep. Gebraden wild konijn. Appelmoes, aardappelen. Recept: Gebraden wild konijn. Het gevilde konijn wordt goed gewas schen en ingewreven met pl. 15 gr. zout. 2 ons boter wordt in een hazennan of ge sloten braadslede of ijzeren pan warm gemaakt. Men plaatst de pan eerst open in den oven en braadt het konijn onder voortdurend bedruipen bruin. Heeft het konijn de gewenschte kleur dan sluit men de pan af en voegt bij de jus een weinig heet water toe. Braadt, men het konijn bovenop de kachel dan moet men het tel kens omkeeren De braadtijd is 2a 3 uur op een zacht vuur. DONDERDAG. Rijstsoep. Rolpens met gebakken appelen. Aardappelen. Recept: Rolpens. I1/! pd. rolpens wordt in niet te dikke plakken gesneden. Deze worden in boter of reuzel in de koekeoan aan beide kan ten bruin gebakken Op iedere plak legt men eep plakje gebakken appel. VRIJDAG. Gebakken kabeljauw. Aardappelen, botersaus, salada. Flensjes. Recept: Gebakken kabeljauw. 4 mooten kabeljauw, elk van Vi pond worden gewasschen en gezouten. Men haalt ze door een losgeklopt ei, dat ver mengd is met een eetlepel water en daarna door paneermeel. Men neemt ruim sla- of boterolie en maakt die in de koe keoan zóó heet. dat er een blauwe damp afkomt. Hierin worden de mooten bruin gebakken gedurende 10 minuten. Op grauw papier lekt de visch even uit en wordt gepresenteerd met aardappelen en botersaus. ZATERDAG. Koninginnesoep, Sausljsjcs met bloemkool, aardappelen, Vruchten. Recept: Koninginnesoep. 1 liter kalfsbouillon wordt getrokken van 5 ons kalfspoulet. Als kruiden voegt men toe peterselie, selderij, thijm en wat foelie. De gezeefde bouillon wordt gebon den met. V; ons bloem en 'Iz ons boter en afgewerkt met 1 eidooier en wat room. Men kan balletjes gehal^ toevoegen of in dobbelsteentjes gesneden poulet met wat champignons. EERSTE KAMER. GRAAF DE MARCHANT ET D'ANSEMBOURG TOEGELATEN. Nog in een deel van onze oplaag hebben wij gisteren kunnen meedeelen dat Graaf de Marchant et d'Ansembourg als lid der Eerste Kamer is toegelaten. Ziehier het vervolg van het Kamerverslag. De heer v. Sasse v. IJsselt zegt, dat de heer De Marchant op den huldigen dag niet de Nederlander ls, dien men zou wenschen. Zij het buiten zijn schuld, is hij niet in het bezit van een bewijs van Nederlanderschap. De Grondwet eischt, dat men Nederlander ls om Kamerlid te kunnen zijn. Het moet dus vaststaan, dat hij Nederlander is. Hij die zich bij de Ka mer aanmeldt om toegelaten te worden, moet dus bewijzen, dat hij Nederlander is. Om de billijkheid hier te doen meespre ken had spr. verwacht, dat de heer d'An sembourg de Kamer volledig zou hebben ingelicht. Hij heeft aan den oproep niet voldaan. Daarbij wekt hij den schijn, dat hij iets te verbergen heeft. Aan de com missie schreef hij alleen een zeer onbe- hoorlijken brief. De heer v. Embden ls van oordeel, dat het aan ernstigen twijfel onderhevig is, of de heer De Marchant Nederlander is. Zekerheid is er niet, die is niet te ver krijgen. In deze positie slaat voor spr. de schaal door naar toelating. De gekozene profiteere van den bestaanden twijfel. De heer Michiels v. Kessenich betoogt, dat wanneer een candidaat-lld zijn ge loofsbrieven heeft overgelegd, hij voldaan heeft aan de wettelijke eischen. De Kamer zal dus hebben te bewijzen, dat de heer De Marchant geen Nederlander ls. Dat kan zij niet. Spr. is voorstander van toelating. De conclusie der commissie strekkende tot toelating van den heer De Marchant tot het lidmaatschap der Kamer komt hierna in stemming. Zij wordt aangeno men met 29 tegen 12 stemmen. Tegen stemden de sociaal-democraten Mendels, Hermans. De la Bella. Polak. Moltmaker en Ossendorp, de katholieken De Bruyn, Blomjous. v. Sasse v. Ysselt en Serrarens, de heer v. Cittert (A R.) en de voorzitter. Van de sociaal-democraten stemden vóór mevr. Pothuis-Smit, de heeren Rugge en Vorrlnk. De vergadering werd hierop gesloten. per armsgat op een veiligheidsspeld zetten en wel zóó. dat er daarna 86 steken op den rug blijven staan en 82 st. op de voorkant. Pas goed op met dat apart zetten van die armsgatsteken, dat u aan de voorzijde en aan den achterkant de zelfde patroonsteken er voor neemt; an ders komt het later op den schouder niet, uit. Brei aan den rugkant 16 naalden, maar nu heen en weer: het patroon aan de goede zijde, en aan den achterkant niet recht maar averecht overbreien. Bij den 17den naald worden nu voor den hals de middelste 22 st. afgekant en aan iede- ren schouder bij elke naald 1 st. wegge- minderd aan de halszijde, tot u 18 st. overhoudt. Brei daarna de schoudertjes door tot u 26 kantlussen aan het armsgat heeft; rijg de steken dan op een draad. Daarna werkt u de voorzijde af: 12 naalden breien tot u aan den hals is; bij de volgende naald de middelste 16 st. af kanten en in iedere volgende naald aan den halskant 1 steek afkanten tot u 18 st. overhoudt. Dan ook hier de schoudertjes breien tot u 26 kantlussen heeft aan het armsgat en dan de schouders tezamen breien. Nu voor het afwerken op drie naalden 84 steken uit de kantlussen van de arms gaten en 156 st. uit de kantlussen van den hals opnemen en op al die steken 6 toe ren breien: 2 maal aver. m„ A (4 maal omsl 1 recht), 4 maal aver. m. en vanaf A herhalen; aan het einde 2 maal aver, mind. Brei de oneven toeren recht over en kant het werk met de 6de toer af. TWEEDE KAMER. DE KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN GOEDGEKEURD. Met 54 tegen 27 stemmen heeft de Tweede Kamer de verlenging van de kor ting op de Indische pensioenen goedge keurd. Tegen stemden de sociaal-demo craten en communisten, mr. Arts (K.D.), ae heer Sneevliet (R.S.i en acht katho lieken, onder wie prof. Aalberse. De heer K. ter Laan (S.-D.) betoogde, dat een 17 pCts. korting in elk geval te veel is, maar minister Colijn stelde hier tegenover, dat slechts 10 pCt. der pen sioenen door de volle 17 pCt. getroffen wordt; 60 pCt. der pensioenen wordt minder dan 17 pCt. van het salaris ge kort en 30 pCt. valt erbuiten. Tegen kor ting op de hooge pensioenen hadden ook de heeren Roestam Effendi (C.P.) en Sneevliet (R.S.) geen bezwaar, maar zij stemden tegen, daar h.l. de lagere niet mogen worden getroffen. Jhr. De Geer (C.-H.) had vroeger tegen de pensioenkor ting gestemd, omdat hij ze in beginsel afkeurde, maar nu over dit beginsel een maal was beslist, stemde hij vóór. Mr. Joe- kes IV.-D. i verklaarde, deze maal nog voor te zullen stemmen, maar te ver wachten, dat het volgende jaar de norma lisatie der pensioenen zal zijn voltooid. Naar deze normalisatie ging veler wensch uit en de heer Van Kempen (Lib.) e. a betoogden, dat daarbij de belangen der laag gepensionneerden goed moeten wor den in het oog gehouden. Minister Colijn, die er op wees, dat een commissie met de normalisatie aan het werk gaat, gaf te kennen, dat deze het volgende jaar een feit zal zijn. Dan zal er meer eenheid in de pensioenregelingen zijn gebracht en zullen, naar te hopen is, zulke tijdelijke maatregelen niet meer noodig zijn. Hierop vertrouwende, bleek ook mr. Rutgers (A.-R.i een voorstander van het wetsontwerp. Baron van Boetze- laer van Dubbeldam (C.-H.) had, toen hij twee jaar geleden voorstemde, de voor waarde gesteld, dat de begrooting slui tend zou worden gemaakt. Dit is nog niet geheel gebeurd, maar hoe ontzaggelijk is er reeds bezuinigd Hij stemde dan ook voor. Minister Colijn stelde in het licht, dat de pensioenen niet onaantastbaar zijn. In den duren tijd zijn zij verhoogd. Zou den zij dan in dezen tijd niet mogen worden verlaagd? Hoe ongunstig is nog de financieele toestand. Zeker, er is op leving, maar deze uit zich voorloopig nog hierin, dat de verliezen van verschillende ondernemingen kleiner worden. DE ONDERWIJS-BEGROOTING. Bij de voortzetting van het debat over de Onderwijs-begrooting heeft ds. Zandt (S.G.) getoornd tegen de salarissen der onderwijzers-kloosterlingen en hebben mevrouw De VriesBruins (S.-D.) en de heer Wijnkoop (CP.) gepleit voor aan drang op de gemeenten om gelegenheid te geven tot schoolkindervoeding. Minister Slotemaker de Bruine zeide. dat de ge meenten niet tot schoolvoeding kunnen worden verplicht. En een onderzoek van Sociale Zaken moet tot de conclusie lei den, dat de voedingstoestand niet veront rustend is. Mr. Coops (Lib.) voerde het pleit voor een meer nationaal karakter van het. openbaar onderwijs en voor bijbelonder richt op de openbare school. Maar vol gens den heer Zijlstra (A.-R.i moet men dit laatste overlaten aan de volkskringen, die ervoor geëigend zijn, en zou de over heid met haar neutrale onderwijs in moei lijkheden komen. Minister Slotemaker zal probeeren de examengelden te verlagen voor werklooze onderwijzers, die voor de hoofdakte stu- deeren. Esperanto als leervak wenscht hij niet, daar overlading van het leerplan z. i. regds dreigt. Hij is nog niet uitge sproken.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13