Siroop famjil HOEST .z Lanqe Beschuitjes JGrkade De Fransch-Britsche vredesvoorstellen overhandigd iSste faargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 12 December 1935 Derde Blad No. 23227 Petroleum-embargo uitgesteld De verontwaardiging over de luchtaanvallen. GEMENGD NIEUWS. Burgemeester E. Vernède gaat heen. 40-j. jubileum van den heer J. Spruijtenburg. o Set Fransch-Britsche vredesplan is gls- ,^a te Rome en Addis Abeba overhan- yd uit Rome wordt dit officieel aldus •jdegedeeld: je italiaansohe regeeringschef heeft uden om 17 uur den Franschen en om 113 uur den Engelschen gezant ont- ugen, die hem de afschriften van de distellen van Parijs hebben overhandigd. Mussolini heeft aan beide gezanten ver- iri. dat hij waardeering koestert voor gedurende de laatste dagen door de seeringen van Frankrijk en Engeland te Urijs in het werk gestelde pogingen ten inzien van een vreedzame bij legging van Italiaansch-Abessynisoh conflict en 'h voorbehoudt, de hem voorgelegde do centen te onderzoeken". De correspondent van Reuter-A.N P te liJis Abeba meldt, dat er waarschijnlijk tnige vertraging zal komen in het offi ce Abessijnsche antwoord op de voor laten van Parijs, en wel door het feit, kt de Negus niet in de hoofdstad ver ijlt. Hoewel zijn reizen geheim worden liouden, weet men, dat de keizer zloh nog ffcoudt te Dessie of in de omgeving dier ad. Het is niet bekend, of hij naar de oofdstad zal terugkeeren om kennis te ®en van de voorstellen, dan wel of deze tot zullen worden overgebracht in het «Idkwartier der Abessijnsche troepen aan tt Noordelijk front. De Abessijnsche delegatie te Parijs gaf teds volgende verklaring: jibessynlë is het slachtoffer geworden ineen onrechtmatigen aanval, welke door kn Volkenbondsraad en de assemblee is fiuordeeld. Onder deze omstandigheden is Abessy- g vast besloten, alle voorstellen van de ind te wijzen, welke middellijk of onmid- tüijk den Itallaanschen aanvaller een remle zouden geven en de fundamenteele rincipes van den raad vooral inzake de iiegriteit van het Abessynisch gebied en Abessynlsche politiek zouden aantasten Iraardoor druk zou worden uitgeoefend p een zwakken staat en de heerschappij bi worden gevestigd van een sterken iaat, die steeds heeft verklaard te zullen erwinnen, met, zonder, of tegen den Vol- mbond. De aandacht vestigt zich lntusschen luis op Genève. Eden is derwaarts ver lokken met Laval en de Madariaga. Naar verluidt, ls besloten, dat het En- plsch-Fransch vredesontwerp, het zooge- aamde Hoare-Laval-plan aan de com- sissie van achttien zal worden voorge- tgd. De beraadslagingen over het olie-em- largo zouden tot een lateren datum 'wor th uitgesteld. Massigll, de adjunct-directeur van de Eieke afdeeling van Quai d'Orsay, Saint [tin, de directeur voor Afrikaansche ties en Rochat, de directeur van het bbinet vergezellen Laval. Ia den loop van den dag had Laval nog tttereenvolgens Cerruti. den Italiaan- phtn ambassadeur en Wolde Marlam, den totegenwoordiger van Ethiopië, ontvan- wien hij officieus den Inhoud van let Fransch-Britsche vredesplan heeft «edegedeeld. Waarschijnlijk heeft Laval het doel en draagwijdte van de voorstellen uiteen pet en een beroep gedaan op de ver- Kningsgezindheid der beide partijen, la het Engelsche Lagerhuis is opnieuw Ba Baldwin de vraag gesteld, of nu de ransch-Britsche vredesvoorstellen kon- Ba worden openbaar gemaakt. „Niemand jtrlangt meer dan ik naar publicatie van to waren inhoud dezer voorstellen, ant- hordde de Britsche premier, doch men tóe te begrijpen, dat dit niet alleen van ta afhangt. De publicatie zal geschieden, «dra dit mogelijk is". Op de vraag van een afgevaardigde, of b regeering dan In staat was, de corres- B.identie te publiceeren, die met de Fran se regeering gewisseld is omtrent Fran ce hulp aan de Britsche vloot in de Bddellandsche zee. antwoordde Baldwin teneens ontkennenci. De Amerikaansche Senator Borah -It verklaard, dat indien de vredesvoor- fflen, zooals die In de couranten gepu reerd zijn, aanvaard zouden worden, teolini als de krachtigste figuur van -iropa uit het strijdperk zou treden. Borah leverde verder critiek op de Pa- •iiche plannen en zeide dat de Volken- indien de plannen werden aangeno- tó. het instrument van de imperialistl- tte politiek van de groote mogendheden P worden. .De volgende tien landen hebben den hlkenbond laten weten, dat zij bereid zijn o embargo op petroleum toe te passen: Mand, Roemenië, Nederland, Tsjecho- owakije, Siam, Finland, Irak, Nieuw- «eland. Argentinië en Britsch-Indië. De Engelsche regeering had nog geen uicieel antwoord Ingezonden. Van de [A28.000 ton petroleum, die Italië in 1934 «ft verbruikt, hadden Nederland. Roe- en Sovjet-Rusland tezamen 1.228.000 geleverd. Van 't front. ta 't front blijft het nieuws ontbreken. Het nieuws over de krijgsverrichtingen, j" sedert de aankomst van maarschalk «doglio aan het Noordelijk front reeds moeilijk te verkrijgen was, wordt •Uns nog steeds schaarscher. De meeste miculiere bronnen, waarover de buiten- ®dsche correspondenten konden beschik- to voor hun berichten, zijn door de "®ge censuur opgedroogd. ,®u gerucht doet hier de ronde, volgens «'Welk Italiaansche vliegtuigen opnieuw J- Abessijnsche troepen ten noordwesten ,n Dolo, niet ver van de grens van «fïa. hebben gebombardeerd. De Abes- zouden daarbij zware verliezen heb- geleden. De vliegtuigen waren, nadat bommen hadden geworpen, tot op ge- KB hoogte gedaald en hadden een ma- ■""egeweervuur geopend, waardoor de Rentende Abessijnen werden wegge- uala. DE ITALIANEN BESCHULDIGD VAN DWAZE UITVLUCHTEN. (Van onzen correspondent Stuart Emeny) DESSIE, Woensdag. - De verontwaar diging over de luchtbombardementen van Dessie is nog altijd zeer hevig en in het bijzonder blijft men het den Italianen in heftige bewoordingen verwijten, dat zij bommen op het hospitaal hebben laten vallen. lntusschen ontkennen de Italianen, dat zij het Roode Kruis-hospitaal hebben ge bombardeerd. In Abessijnsche kringen wordt gezegd, dat deze Italiaansche ont kenning doet denken aan de dwaze uit vluchten van den schooljongen, die op heeterdaad wordt betrapt, terwijl hij zijn vinger in den jampot steekt. Nu is het feit, dat twintig buitenland- sche journalisten, die zich op het oogen- blik van het bombardement in het hospi taal bevonden, getuigenis kunnen afleg gen van de verwoesting, die in het gebouw is aangericht door de Italiaansche bom men. Bovendien zijn groote pakken pers- fotp's, waarop de groote schade te zien is, naar Europa onderweg Wanneer deze foto's zullen zijn aangekomen, zal ook de laatste twijfel worden weggenomen. Het is bekend, dat de Italianen verder verklaard hebben, er geen kennis van gehad te hebben, dat zich in Dessie een hospitaal bevond. Zij waren er niet van in kennis gesteld, aldus zeiden zij. De Abessijnen echter wijzen er in dit verband op, dat in de stad vele jaren lang een Italiaansch consulaat was gevestigd, zoo dat de Italianen nauwkeurig op de hoogte moeten zijn van de ligging van elk gebouw in Dessie. De dokters hebben nog steeds hun han den vol aan de operaties, die zij moeten verrichten bij inwoners, welke bij de luchtaanvallen gewond zijn. De stad zelf is overigens vrijwel geheel verlaten. Het laatste deel der te Dessie geconcentreerde troepen heeft de stad eenige dagen ge leden verlaten en op het oogenblik ls nog slechts een handjevol soldaten der keizer lijke wacht te Dessie gestatlonneerd. (Auteursrecht News Chronicle-A.N.P.) RECLAME. 5364 'jjvcuiu meAV neme men Siroop Famet, het door artsen aanbevo len geneesmiddel, dat het "lijm losmaakt, de hoest kalmeert eh de luchtwegen zuivert. Vraagt het oordeel van Uw dokter I i Bij Apothekers en Drogisten groote flacon kleine flacon 11.1 5 Dc oorzaak van de paniek te Addis Abeba. De paniek, die gistermorgen uitbrak onder de bevolking van Addis Abeba, welke een luchtaanval verwachtte, blijkt haar oorzaak te hebben gehad in een tele gram, afkomstig uit de Vereenigde Staten en bestemd voor den fotograaf eener Amerikaansche filmmaatschappij, die naar Abessynië gezonden is om oorlogstooneelen te filmen. Vernomen wordt, dat dit tele gram als volgt luidde: „Verwachten dat Addis Abeba thans gebombardeerd zal worden. Maak opnamen". Een ambtenaar van het telegraafkantoor bracht het nieuws verder met het gevolg, dat het van mond tot mond ging. Tenslotte wist men zelfs te vertellen, dat een telegram was ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat Italiaansche vliegtuigen in aantocht wa ren, om het bombardement te beginnen. Ook in officieele kringen geloofde men, dat jde geruchten juist waren. Duizenden vrouwen en kinderen vlucht ten naar de heuvels in de nabijheid der stad. Zij voerden hun roerende have mede, evenals schapen, geiten, kippen, koeien, muilezels en ezels. Verscheidene honder den vreemdelingen zochten hun toevlucht ln de ondergrondsche verblijfplaatsen, die zijn ingericht in de gezantschapswijk. De met geweren en lansen gewapende krij gers bereidden zich voor op een aanval, terwijl zij hun oorlogskreet aanhieven. Op de binnenplaats van het keizerlijk paleis richtten de soldaten hun afweergeschut naar den hemel. Eerst verscheidene uren later hernam het gewone leven in de Abessijnsche hoofdstad zijn gang. (Copyright Reuter-A.N.P.I De Kerstboom in Bolzano weer toegelaten. De provinciale secretaris van de fascis- 'tische partij in Bolzano heeft een besluit uitgevaardigd, waardoor in tegenstelling tot het verleden week afgekondigde ver bod, ln de provincie Bolzano, de vroegere Oostenrijksche Zuid-Tyroolsche provincie Bozen met haar meerendeels Duitsch spre kende bevolking, de Kerstboom weer wordt toegelaten. Ter bescherming van de bosch cultures wordt er echter bij de bevolking op aangedrongen, van deze vergunning 'n zoo beperkt mogelijk gebruik te maken. NOODLOTTIGE TWIST. 16-jarige jongen loopt een ernstige steekwond op. Gisteravond te zes uur. kreeg in perceel Egelantiersgracht 88huis te Amsterdam de 44-jarige G. woorden met zijn 16-jarigen stiefzoon K. De twist liep zóó hoog, dat G. plotseling een aardappelmesje greep en zijn stiefzoon een vrij diepe steekwond in de linkerzijde van den buik toebracht, met het gevolg, dat het slachtoffer plotseling ineenzakte. Spoedig waren eenige agenten ter plaatse; de Geneeskundige Dienst werd gewaarschuwd en deze vervoerde den jon gen naar het Binnengasthuis. De stiefvader werd aangehouden en in het bureau Marnixstraat in arrest gesteld. De verhouding tusschen het tweetal was reeds geruimen tijd slecht. De jongen had reeds eerder op den middag de politie medegedeeld, dat zijn stiefvader het op zijn leven voorzien had; een paar agenten hadden zich in dit verband in de buurt van het huis geposteerd, doch kwamen te laat om de steekpartij te voorkomen. Het gebeurde verwekte onder de omwonenden ■groote opschudding. BRAND TE AMSTERDAM. Verzekering dekt de schade. In den afgeloopen nacht te ruim 2 uur is brand uitgebroken in den kelder van perceel 56 P. C. Hooftstraat te Amsterdam, waarin de speelgoedzaak ,,De Stad Neuren berg" van den heer L. Stas gevestigd is. De bewoners van het bovenhuis, de fam. Grouwen, bestaande uit man, vrouw en 9 kinderen, waren reeds gewekt door den rook die ook in hun woning was doorge drongen en terzijde gestaan door de poli tie vonden zij onderdak bij de buren. Het blusschingswerk werd ernstig belemmerd door den zwaren rook. Brandmr De Jong die zijn rookmasker even had afgezet, werd bedwelmd en werd naar buiten gedragen. Na in het Tesselschadeziekenhuis te zijn behandeld kon hij zich huiswaarts bege ven. De kelder waarin voor f. 20.000 aan speelgoed was geborgen, ls grootendeels uitgebrand. De aangerichte schade wordt door verzekering gedekt. De heer Stas, die niet in de zaak woont heeft medegedeeld dat hij daar tot 12,30 uur werkzaam is ge weest, waarna hij naar huis is gegaan. Hij opperde het vermoeden dat een voorbijganger per ongeluk een brandende sigaar of sigaret door een gebroken ruit naar binnen heeft geworpen. TWEEMAAL HETZELFDE BEURSJE GEVONDEN. In een tijdsverloop van 35 jaar. Dat de chauffeur van een taxi te Am sterdam in zijn auto een of ander voor werp vindt, dat daar door een der pas sagiers .verloren of vergeten is, is een schier dagelijks terugkeerend feit, dat vol strekt geen afzonderlijke vermelding ver dient. Een uitzondering mag evenwel worden gemaakt voor een zilveren beursje, dat de chauffeur van een blokbandtaxl gisteren in zijn auto ontdekte. De man begroette n.l. in dit voorwerp oen oude bekende, want ongeveer35 jaar geleden had hij het eveneens gevon den, toenmaals in zijn rijtuig en ln zijn kwaliteit van koetsier bij de firma Bak huizen in de Weteringstraat. Hij had het toen teruggebracht naar de Wetering schans, waar de eigenaresse destijds woonde en deze thans een bejaarde damei mocht het genoegen smaken, haar eigendom in haar woning aan de De Lairessestraat uit de handen van denzelfden vinder, die van zijn vondst kennis had gegeven aan de afdeeling ge vonden voorwerpen van de Taxi Centrale in ontvangst te nemen. EEN 63-JARIGE HEER DOOR AUTOBUS OVERREDEN EN GEDOOD. Een zeer ernstig ongeluk, waarbij een doode te betreuren is. is gisteravond te kwart voor negen gebeurd bij het Weesper Poort Station te Amsterdam. Een 63-jarige heer, die vergezeld was van zijn zoon. wilde daar in een gemeentelijke autobus van lijn K stappen. Volgens oog getuigen had zijn zoon zich reeds voor hem in de bus begeven en wilde hij vol gen, toen het voertuig zich in beweging zette Hij kwam daardoor te vallen en ge raakte onder de wielen. Hij werd zoo ern stig gekwetst, dat hij spoedig aan de ge volgen overleed. Volgens andere getuigen verklaringen zou de bus reeds rijdende zijn geweest, toen de heer wilde instappen. IN EEN BRANDKAST OPGESLOTEN. Gistermiddag werd de brandweer te Amsterdam gewaarschuwd, dat een lid van het personeel eener firma aan de Heerengracht opgesloten zat in de brand kast op het kantoor. Toen de hulp ter plaatse was, had het slachtoffer zijn vrij heid echter reeds teruggekregen. Toen hij zich in de brandkast bevond om eenige bescheiden te zoeken, was de deur achter hem dichtgevallen, waarna een dergenen, die hiervan getuige was, in zijn zenuw achtigheid de brandweer had opgebeld. Vóór de opgeslotene zich erg onbehage lijk kon gaan voelen, was hij echter door een der firmanten uit zijn benarde positie bevrijd. o HOUTMAGAZIJN AFGEBRAND TE LUTTERADE. Gistermiddag te omstreeks drie uur is het houtmagazijn van den heer Hoofs, gelegen nabij het station te Lutterade, totaal afgebrand. Behalve een groote voorraad hout en andere bouwmaterialen gingen een vracht auto en enkele machines in de vlammen op. De politiebrandweer slaagde erin de belendende perceelen te behouden. De heer Hoofs, die een poging deed om nog het een en ander te redden, liep daarbij ernstige brandwonden op aan beide handen. De brand is vermoedelijk ontstaan tij dens het vullen van de auto met benzine. Verzekering dekt de schade. RECLAME. 5363 Het ,,hoorf' eigenlijk nief, maar zoo smaken ze hef lekkerst. 12 cl per pakje COMMISSIONAIR IN EFFECTEN, Fa. mr. J. C. VAN DER MEULEN FAILLIET VERKLAARD. Men meldt ons uit Amsterdam: Gisteren is door de rechtbank alhier failliet verklaard mevr. A. N. P. R„ wed. van L. A. C. B., wonendê te Amsterdam aan het Minervaplein, het bedrijf van com missionair in effecten uitoefenende onder den firmanaam mr J. C. van der Meulen, Nieuwe Doelenstraat 8 te Amsterdam. Rechter-commissaris is mr. Van der Does de Willebois, curator mr. Herzberg. Naar het A. N P. over de manipulaties van deze commissionairsfirma van mr. v. d. Meulen verneemt, hebben de „direc teuren" van deze bank, een vijftal perso nen, van wie enkelen in het buitenland verblijf houden den naam van mr. v. d. Meulen gebruikt om een cachet van be trouwbaarheid aan deze onderneming te geven. De heer v. d. M. is een oud-Indisch ambtenaar. Procuratiehouder was een zekere S„ die in ons land wel nooit met de justitie in aanraking is gekomen, doch die meermalen de aandacht op zich vestigde. Evenals enkele andere banken, maakte ook deze commissionairsfirma hoofdzakelijk haar werk van het animeeren van cliënten, die werden opgewekt om z.g. buitengewoon kansrijke speculaties aan te gaan; mr. v. d. Meulen's bank zocht zijn cliëntèle voor namelijk in Belgic en op enkele andere plaatsen in het buitenland, doch ook in ons land heeft de instelling het vertrouwen weten te winnen van een aantal personen, dat wel eens een dergelijke „goede" kans wilde wagen, doch die helaas nooit de fantastische voorgespiegelde winsten deel achtig zijn geworden. Naar het A.N.P. van de zijde van de Jus titie verneemt, zijn met name in het Gooi enkele speculanten de dupe van hun ver trouwen in deze bank geworden. EEN TREIN DIE VERGAT TE STOPPEN. Een niet alledaagsch gebeuren, heeft zich naar het „Ov. Dagbl." meldt Dinsdag morgen afgespeeld op het station N. S. te Borne. De trein van 9.30, de eerste ver binding van Amsterdam met Twenthe. was in aantocht. Reizigers spoedden zich naar het perron, postbeambten stonden klaar met postzakken etc.. doch de sneltrein reed met onverminderde snelheid door, passagiers voor Borne keken al uit de por tieren, maar van uitstappen was natuurlijk geen sprake. Toen de machinist in Hen gelo aankwam, kwam hij tot de ontdek king dat hij Borne had vergeten. Enkele reizigers riepen de hulp van de taxi in. een andere ging met een losse machine naar Hengelo. De verwonderde gezichten vormden de komische zijde van dit voorval. o BUITENLANDSCH GEMENGD. VERGIFTIGING. In het kleine plaatsje Montent in Zwit serland werd eenige dagen geleden na het middagmaal een geheele familie, met in begrip vgn de dienstboden, ziek. De dokter constateerde vergiftigingsverschijnselen. Een persoon stierf kort daarop, en een tweede verkeert in levensgevaar. De ove rigen zijn thans buiten gevaar. Het onderzoek wees uit, dat door een familielid in de spijzen arsenicum was ge mengd. De dader werd gearresteerd, doch heeft tot dusver niet bekend. STORMSCHADE IN MACEDONIË. De schade, welke het noodweer, dat de afgeloopen dagen Macedonië teisterde, aanrichtte wordt op 200 millioen drach men geschat. De rivieren Al'akmon, Var- dar en Sroema zijn buiten de oevers ge treden cn een gebied, dat kort geleden werd drooggelegd voor den landbouw, dreigt weder onder te loopen. MUNITIE-DEPOT ONTPLOFT. Het munitiedepot van de kazerne der Republikeinsche Garde te Léronnu (Fransche departement Meuse) is in den nacht op Woensdag in de lucht gevlogen. De opslagruimte werd geheel vernield. Ten gevolge van de ontploffing is in de kazerne brand uitgebroken welke evenwel spoedig kon worden gebluscht, ALS BURGEMEESTER EN SECRETARIS VAN VOORSCHOTEN. Burgemeester E. Vernède. In de vergadering van den Raad van Voorschoten is op zijn verzoek met in gang van 1 Maart a s. eervol ontslag ver leend aan den heer E Vernède als secre taris der gemeente Voorschoten, terwijl deze tevens mededeelde, dat hij met in gang van denzelfden datum eervol ont- siag heeft aangevraagd als burgemeester dier gemeente. Dit bericht zal menigeen voorzeker betreuren, daar de heer Vernède zich gedurende zijn langdurige ambtspe riode vele vrienden heeft verworven. Tij dens zijn 40-jarig ambtsjubilum in Augus tus j.l. is dit ten sterkste tot uitdrukking gekomen. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Zooals te verwachten, was de slachtvee- markt begin dezer week weer vrij goed gestemd, hoewel er flinke aanvoeren waren op de Rotterdamsche en Amsterdamsche Markten. Er werd wederom een kwantum vee ge kocht voor de scheepvaart, bestaande uit vette vaarzen schotten en ossen. Hiervoor werd besteed van 4245 cent per K.G. ge slacht en de kwaliteiten waren van het gemiddelde gehalte. Voor de beste kwali teit werd tot zelfs iets boven de 50 cent per K.G. besteed, terwijl alles kon worden ge plaatst. Naar we vernemen worden mo menteel pogingen aangewend om in België slachtvee te plaatsen met regeeringstoe- slagen. Enkele veehandelaren hielden daartoe in de Belgische hoofdstad bespre kingen die gunstig zijn verloopen. Dat het Deensche vleesch deze week niet meer aan de groote stedelijke slachthuizen werd aan geboden, was op den vleeschhandel van gunstigen invloed. De handel verliep er reeds wat vlotter door, terwijl er meer werd geslacht. Ongetwijfeld komt er eenige ver hooging van de slachtveeprijzen. Vette kal veren waren begin dezer week weer hooger in prijs; 2232 cent per pond levend, met een vluggen handel. Ook de verkoop van nuchtere kalveren had weer een heel gun stig verloop, met hooge prijzen. We noteer den voor licht goed f. 6f. 8 en zwaren f. 10f. 12 per stuk. De gebruiksveehandel had begin dezer week over de geheele linie een kalm verloop terwijl bij nogal groote aanvoer gisteren te Rotterdam de prijzen flauwer afliepen. Er wordt de laatste weken iets meer voor export gedaan. Friesland en Noord-Holland leverden stamboekvee af in een totaal van een paar honderd stuks naar Portugal, Palestina en Engeland. Er werden vrij hooge prijzen besteed. Enkele jarige vol bloed stiertjes brachten f. 1000 op, zooal3 we van Friesche fokkers vernamen. Voor den markthandel mag zulks niets beteeke- nen, doch voor de fokkers zeer zeker wel. Tevens kregen zij weer het bewijs in han den. dat men een Nederlandsch fokproduct in het buitenland nog steeds waardeert. De wolveemarkt was begin dezer week iets flauwer gestemd, terwijl ten opzichte van de varkensmarkt onze voorspelling dat de prijzen iets flauwer zouden inzetten deze week, bewaarheid werd. We noteerden gemiddeld '/i tot 1 cent per pond lager. VAN DER S. WATERMOLENAAR TE ALPHEN. Len heer" J.^SIII ifijtenbufg. Hierboven een foto van den lieer J. Spruijtenburg te Alphen a. d. Rijn, die heden, gelijk gemeld. 40 jaar in dienstbe trekking is als watermolenaar bij den Sfcekterpolder. Gedurende al deze jaren heeft de jubilaris zijn werk steeds kunnen vervullen zonder ook maar één dag ziek te zijn geweest. 40 jaar geleden werd de jubilaris met ingang van 1 Januari ge ïnstalleerd, zoodat zijn jubileum ook op 1 Jam a.s. zal worden herdacht.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9