i De Italiaansch-Abessynische oorlog. Geniet van Ferik oval - Finas round - 25 ets. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 12 December 1935 Abessynië weigert de vredesvoorstellen BURG. STAND VAN LEIDEN SPREEKCEL. RECHTZAKEN. IAAT/n BEUN BINNENLAND. .JUDAS" MET IN DEVENTER. Naar aanleiding van bezwaren, welke in sommige kringen geuit zijn tegen de strek king van het door het Leidsch Studenten- tooneel ten bate van het Deventer Crisis- Comité aldaar op te voeren drama „Judas", waarvan gisteravond in den Leldschen Schouwburg de première is ge gaan. hebben bestuui van dit comité en de leden der z.g. Inzamelingscommissie na ernstig beraad unaniem besloten de voorstelling niet te laten doorgaan. Algemeen werd de opvatting gehuldigd, dat, ondanks den vergevordenden staat van voorbereiding, aandacht diende te worden geschonken aan de gerezen bezwa ren, welke men niet anders meende te kunnen respecteeren dan door het nemen van bovenstaand besluit. KERNPHYSICA. Lezing van prof. dr. W. Heisenberg. Gisteravond hield prof. dr W Heisen berg uit Leipzig in het Kamerlingh-Onnes Laboratorium alhier een voordracht over Kernphysica. Wanneer we trachten een op de experi- menteele gegevens gebaseerde theorie van den atoomkern op te stéllen aldus spr.. zullen we voor alles moeten nagaan in hoeverre een analoge theorie mogelijk is als voor de electronen in het atoom. Bouwstéenen van den atoomschil zijn de electronen. Voorts weten we. dat een atoom lichtquanta kan uitzenden. Het is evenwel niet doelmatig de lichtquanta als bouwtsteen van het atoom op té vatten. Wèl kunnen wij zeggen, dat het bestaan van lichtquanta ten nauwste samenhangt met het bestaan der electrische krachten, welke het atoom bijeenhouden. De be- standdeelen van den kern zijn in de eerste plaats de zware deeltjes, proton en neutron. De electronen en positronen daarentegen en eveneens het hypothe tische neutrino worden bü beschieting van den kern nooit direct uit den kern gewor pen maar eerst later geëmitteerd Daarom schlint het aanbevelenswaardig, deze deel tjes niet als bouwsteen van den kern te beschouwen maar ze een analoge rol te laten spelen als de lichtquanta. De mogelijkheid van het ontstaan en verdwijnen dezer deeltjes geeft nu aan leiding tot een eigenaardig soort van wis selwerking tusschen proton en neutron en het zou deze wisselwerking kunnen zijn. die den kern bijeenhoudt Spr. gaat dan nader in op de verschillende gevolgtrek kingen die met uit een dergelijke theorie kan maken en bespreekt de moeilijkheden die zullen moeten worden overwonnen, alvorens men tot een eenigermate volledige theorie van den kern zal kunnen geraken. O RECLAME- 5221 De heer K. Strijd, cand. aan de Rijks- universiteit alhier, is voornemens Zondag 12 Jan. a.s. zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gem. van Blija, na vooraf te zijn bevestigd door prof dr. G. Sevenster, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit al hier. Het voor gisteravond vastgestelde con cert van het Royal Welsh Ladies1 Choir Is wegens onvoldoende belangstelling te elfder ure afgelast. RECLAME- 5508 GEBOREN. Geertruida, d. van A. v. d. Kaaij en C. M. Glezen Maria, d. van J. J. Uljé en M. Horree Johannes, z van N. Beij en M. C. Meijers Cornelia Johanna Petro- nella, d. van P. Vogelaar en G. M. Hoger- vorst Paul Adrlaan, z. van A. Verwer en P. J. W. Semmelhaack Ingeborg Paula, d. van A. Verwer en P. J. W Semmel haack Harry, z. van G. v. d. Linde en M. J. Vreeken Cornells, z. van C. J. v. Duijn en M. A. Peters Jonannes. z van S du Prie en W. v. Oijen Johanna Katharlna Maria, d. van A C. L, A. Uljee en K. H. v. d. Linde Guillaume Leonard, z. van A. C. L. A. Uljee en K. H. v. d. Linde Gerardus, z. van G. Bernard en J. de Water Rla Johanna, d. van B. Koe'—an en J. Suurland. GETROUWD. C. v. d. Kleij jm. en M. P. Onvlee jd. A Lens jm. en T. v. Weeren jd. M. A. Stapper jm. en J. I. Th. Looman jd. J. v. d. Weijden jm. en H. A. Janovsky jd. A. de Wolf jm. en J. Blansjaar jd, A. Schouten Jm. en J. C. Blangé Jd. OVERLEDEN. F. X. J. P. Vintges wedn. 85 j. I. Gin jaarGuleiJ vr. 72 j. P. Mioch wedn. 84 jaar. HET DIENSTBODEN-VRAAGSTUK. Een Leidsche Werkgeefster betuigt in stemming met het op 10 Dec. door ons ge publiceerde „Ingezonden Stuk" van een Hollandsche dienstbode. Ook zij zegt: „Holland voorop", maar is toch van mee ning dat vele Hollandsche dienstmeisjes het aan zichzelf te wijten hebben dat zij e<-en betrekking kunnen krijgen- Velen willen alleen halve dagen werken, boven dien Zondags vrij hebben en dikwijls trek ken zij zich zelfs bij aanbieding al direct terug als zij zien dat zij bijv. werken moe ten in een slagerij, omdat zij „met die vette boel" niets te maken willen hebben. (Vervolg van het 3e Blad). PARIJS 12 Dec. iReuter). De bijzon dere correspondent van de Matin, meldt uit Genéve dat het volgens zekere berich ten en ondanks een reeds gepubliceerd dementi «een verwondering zal behoeven zal behoeven te wekken wanneer Hoare zich naar Italië zal begevefi voor een ont moeting met Mussolini. Hoare. aldus ver klaart men. kan per auto in 3 kwartier de Italiaansche grens bereiken. Van zijn Zwltsersch verblijf kan hli' snel naar het Comomeer komen Voor het ooeenbllk schijnt de reis echter noz prematuur. De Figaro verklaart dat de plotselinge wijziging in de Engelsche houding tegen over Italië niet het gevolg is van een natuurlijke ontwikkeling doch veeleer is ontstaan door bepaalde moeilijkheden welke zich 'tegelijkertijd hebben voorge daan. Roosevelt heeft onlangs de Brltsche re- eeering in het geheim oo de hoogte laten stellen dat hij nfet in staat zou ziin het verbod voor den uitvoer van petroleum door te zetten. Sovjet Rusland en Roemenië hebben doen weten dat het hun niet mogelijk zou zijn deel te nemen aan een verbod op den uitvoer van petroleum indien de Ver. Staten er niet aan zouden deelnemen. LONDEN. 12 Dec. (Reuter). De diplo matieke correspondent van de Daily Tele graph meldt uit Parijs dat het in het Fransch-Engelsch vredesplan van de eco nomische uitsluiting door een Italiaansche maatschappij bedoelde gebied in Zuid- Abessyniè wordt begrensd in het Oosten door Italiaansch Somaliland. in het Zuiden door Kenye. in het Westen door den 35sten lengtegraad en in 't Noorden door den 6den breedtegraad. De mededeeling is opmerkelijk omdat volgens de vroegere mededeelingen de grens in het Noorden van deze zóne zou loopen van den 8sten breedtegraad en de grens in het Westen van den 36sten lengte graad. Deze wijziging beteekent, dat de grens van het economische lnvloedsgebied van Italië ongeveer 250 K.M. ten Zuiden van de oorspronkelijk gemelde grens loopt, m.a.w. dat de zóne veel kleiner is. De verschuiving naar het Westen over 1 lengtegraad vergroot het gebied met een kleine strook land ten Noorden van het Rudolf-meer. Omtrent de werkwijze in het gebied dat de Italiaansche maatschappij ter beschik king zal worden gesteld, meldt de corres pondent. dat het onder de souvereinitelt van den Negus zal blijven, doch dat het bestuur en de politie in handen zullen ko men van een Volkenbondscommissaris. De commissaris zal de verantwoordelijkheid krijgen voor de veiligheid van de kolonis ten. die zich daar zouden willen vestigen. Hoare en Laval zijn van meening dat Italië met betrekking tot de uitbreiding der grens van Italiaansch Somaliland tevreden zou kunnen zijn, aangezien het bovengenoemde gebied uitsluitend een belangensfeer voor Italië zou vormen. In verband hiermee wordt voorgesteld Italiaansch Somaliland slechts te vergroo- ten tot de linie, welke loopt van even ten Westen van Wal Wal naar Gerloegoebl. Dit gebied is reeds zeven of acht jaar in handen van Italiaansche vooruitgeschoven posten. Het is grootendeels woestijn, welke eventueel vruchtbaar zou kunnen worden gemaakt door de indijking van de rivier Webbe SJebell en andere wateren. De Negus heeft zich maanden geleden bereid verklaard dit gebied af te staan in dien Abessynië een zeehaven krijgt. De correspondent wijst er verder op, dat het Engelsch-Fransche plan niet voorziet ln de verbinding tusschen de Noordelijke en de Zuidelijke kolonie van Italië en wel omdat dit zou beteekenen het afstaan van het gebied van Harrar. Ook zou een derge lijke gebledsstrook dwars loopen door het Fransche belangengebied. Met betrekking tot de verwachte ge- biedsafstand ln het Noorden door Abes synië, zegt de correspondent, dat zal worden voorgesteld, dat Abessynië het grootste deel van het bezette gebied van de provincie Tlgre uitlevert als tegen prestatie voor een toegang naar de zee. Hier baseert het Engelsch-Fransche plan zich op het vermoeden, dat Abessynië niet op eigen kracht in staat zal zijn den Indringer te verdrijven. Ook is er rekening mee gehouden, dat liet niet-Amharisch gebied betreft en dat een groot gedeelte daarvan voor den nederlaag van Adoea in 1896 in Italiaansche handen was. De correspondent voegt er aan toe, dat de economische invloedszóne ln het Zui den verreweg het belangrijkste gedeelte van het geheele plan is. Men zal de vraag stellen, hos een verarmd Italië in staat zal kunnen zijn de activiteit van de exploi tatie-maatschappij te financieren. Men acht het daarbij zeker, dat de geldmarkten van Londen en Parijs tenslotte zouden worden opgewekt het noodige kapitaal daarvoor beschikbaar te stellen. Intusschen veroorzaakt de mogelijkheid van aanneming van het plan door Italië en zijn verwerping door den Negus eenige bezorgdheid. Indien Italië het plan aan neemt en de Negus het verwerpt zal de Volkenbond voor een hachelijke situatie komen te staan. Men verwacht niet dat voor midden volgende week te Genève veel tot stand zal komen. GENEVE. 12 Dec. (Reuter). Volgens ln welingelichte kringen alhier ontvangen berichten zal het antwoord van Mussolini op de voorstellen door Laval en Hoare op gesteld, gunstig zijn, tenzij zich ontijdig iets onaangenaams zal voordoen. Men ver klaart dat het antwoord van Mussolini in elk geval binnen 48 uur zal worden over handigd. LONDEN. 12 Dec. (Reuter). Men meent hier dat de commissie van Vijf een aangewezen lichaam is om zich bezig te houden met het Fransch-Engelsch vredes voorstel en de verdere ontwikkeling van deze bemiddelingspoging in het oog te houden. Verondersteld wordt dat de leden van de commissie van Vijf zich in beginsel en in hun geheel gunstig zullen betoonen tegenover dit document. Daarentegen verwacht men een vrij ern stige oppositie in den Raad, die de volgende week zou kunnen worden samengeroepen. GENÈVE, 12 Dec. (Reuter). Laval is hier hedenmiddag aangekomen in gezel schap van Eden en den Madariaga. Hij zal met deze laatste een bespreking heb ben alsmede met de Vasconcellos. den Turkschen en den Poolschen gedelegeerden Er zal heden geen offlcieele zitting plaats hebben. De commissie van 10 is tegen heden middag 4.15 uur bijeen geroepen. PARIJS, 12 Dec. (Reuter), Haile Selassie heeft in een interview te Dessic de vredesvoorstellen van de hand gewezen. De Negus verklaarde aan den vertegen woordiger van Havas: De Abessiinsche regeering herinnert aan de vroegere verklaringen o.a. die van 8 October 1.1. n.l.: Abessynië heeft nooit den oorlog gewild en thans wil het ook geen oorlog doch moet het zijn grondge bied verdedigen, dat Italië heeft geschon den. Op de conferentie te Parijs heeft Abessynië zich bereid verklaard, tot alle concessies die in overeenstemming te brengen ziin met ziin waardigheid, ten- einden een Itallaanschen aanval te ver mijden. Toch is deze aanval geschied. We kun nen niet wilken voor geweld, want dat zou een Dremie voor den aanva'ler beteekenen. TOKIO. 12 Dec iReuter). Diploma tieke waarnemers gelooven dat de Japan- sche regeering met ernstige bezorgdheid het Engelsch-Fransche vredesplan ter beslechting van het- Italiaansch-Abessiin- sche conflict gadeslaat Men zegt dat hier eigenliik van niets anders sprake is dan van een verdeellne van Abessynië door den Volkenbond, de International organi satie welke thans wordt geleid door Frank rijk en Engeland. GENÈVE. 12 Dec. (Reuter). Volgens de berichten is alhier de stemming van ernstig wantrouwen zeer verbreid. Reuter meldt dat de kleine staten nog steeds zeer opgewonden zijn. Waarschijn lijk zal Eden vandaag met vragen worden overstelpt. De vertegenwoordigers der kleine staten hebben verschillende besprekingen ge- voerdTVolgens betjMpvbare berichten zou den de Fran«chep :ÏR5ns hebben ingeklemd met de Britsché opvatting volgens we'ke de besprekingen over het embargo op petroleum in ieder geval zullen moeten worden voortgezet. Aangaande de Hemming in de Ver. Staten meldt de .verslaggever van de Times te Wsfchineton dat het vredesp'an aldaar een onrunstigen indruk heeft gemaakt. LONDEN. 12 December. (Reuteri. Zeven leden der regeerlngspartijen. nl. vijf con servatieven en twee Simon-llberalen heb ben bi) het Lagerhuis een motie inge diend. welke zij zoo spoedig mogelilk in behandeling genomen wenschen te zien. In deze motië wordt verklaard, dat het Lagerhuis niet zal instemmen in een be slechting van het ItaliaanschAbessiin- sche geschil, indien zij geen rekening houdt met de internationale verplichtin gen van Engeland od grond van het Volkenbondsstatuut, doordat de „aanval lende staat na zij niet uitgelokten aanval" grootere concessies verkrijgt dan hij zou hebbeD verworven bij vreedzame onderhandelingen. De politieke medewerker van de „Mor ning Post" zegt: In regeeringskringen is verklaard, dat in geval van aanvaarden door Italië en weigering door Abessynië de beslissing voor de toekomst geheel in handen van den Volkenbond berust. Goed ingelichte personen zijn evenwel toch van meening, dat de regeering niet geneigd zou zijn de sanctie-maatregelen voort te zetten we gens den onvoldoenden toestand der vloot in de Middellandsche Zee en ten deele ook wegens de moeilijkheid een werkzaam embargo op petroleum tot stand te brengen. De regeering is er niet van overtuigd, aldus de „Morning Post", dat Frankrijk in geval van een aanval op Brltsche schepen werkzamen bijstand zal verleenen, Van daar de bezorgdheid wegens de situatie van de vloot. Italië's petroleumaanvocr. DALLAS iTexasi, 12 Dec. (Reuter). Se der 1 October werden ongeveer een mil- iioen vaten ruwe petroleum uit de havens van Texas naar Italië verscheept, terwijl binnen een week nog 300.000 vaten met dezelfde bestemming zullen vertrekken. De havencommissie van Houston in Texas deelt mede. dat in de maand Sep tember 11.143 ton ruwe petroleum naar Italië werd verzonden, terwijl in Septem ber 1934 in het geheel geen petroleum naar dat land werd uitgevoerd Voor de eerste tien maanden van 1935 zijn de verschepingen van ruwe petroleum 18 maal zoo groot als die voor het geheele jaar 1934. De agenten van de Corpus Christ! ruwe olie maatschappij verklaarden dat hun maatschappij een contract heeft met de Italiaansche regeering voor de levering van petroleum in 1938. Van het front. ASMARA, 12 Dec. (Reuter). Men ver klaart dat de huidige stilstand in de mi litaire operaties in Abessynië veroorzaakt wordt door de noodzaak solide verbin dingslijnen te vestigen voor dat men weer tot den aanval overgaat. ROME, 12 Dec. (Reuten. Het 69ste le- gerbericht van maarschalk Badogllo luidt: Er is niets bijzonders van de fronten te vermelden. DE WET OP OPRUIMING EN UITVERKOOPEN. HET OPSCHRIFT „NOVEMBER-AAN- BIEDING" GEEN OVERTREDING. Op 28 Nov. ƒ.1. stond voor den Kanton rechter te Leeuwarden terecht N. F. M K. aldaar die ln het filiaal van den Algemee- nrn Nederlandschen confectiehandel C. en A. Brennlnkmeyer aan de Nieuwe Slad al daar door middel van op de etalageruiten aangebrachte groote papierstrooken met het opschrift „November-aanbieding" den verkoop op zoodanige wijze heeft aange kondigd, dat daardoor de indruk werd ge wekt van een tijdelijke aanbieding ln ver band met bijzondere omstandigheden, welke zich ten aanzien van de winkelne ring kunnen voordoen. De ambtenaar van het O. M. vroeg vrij spraak en de kantonrechter heeft heden den verdachte ontslagen van alle rechts vervolging. De Kantonrechter overwoog o.a. dat hier de lagere prijsstelling niet werd inge voerd om de voorraden goedkoop uit te verkoopen of op te ruimen, maar tenge volge van het feit dat door inkoop tegen lage prijzen de verkoop eveneens tegen lage prijzen mogelijk was. Tenslotte moge worden gewezen op het feit dat de wet spe ciaal zoodanig dient te worden geredigeerd dat de bepalingen goed verstaanbaar zijn en dat de bedoeling niet zeer vaag is gesteld zoodat alleen juridisch geschoolde oersonen de bedoeling ervan kunnen begrijpen. UITSPRAKEN IN DE OSSCHF, STRAFZAKEN. De Bossche Rechtbank deed heden uit spraak ln de Ossche strafzaken, die op 28 November behandeld werden. De 47-Jarlge koopman G. uit Heesch, dien ten laste was gelegd oplichting van de N.V Arnhemsche Verzekering Maat schappij voor f. 375 en het doen van een vaische aangifte van inbraak op 23 April 1931 en tegen wlen het O.M. één jaar ge vangenisstraf eischte, werd veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. Wegens inbraken te Oss in 1932 bij A. van Hal en C. van Orsouw werd de 20- jarige C. van B. uit Amsterdam veroor- 1 deeld tot één Jaar voorwaardelijk met een j proeftijd van drie jaar. De eisch was één .iaar voorwaardelijk. Wegens dezelfde inbraken en de inbraak bij H. Zwlers te Oss ln Februari 1930 werd de 29-Jarlge C. L. U. tot één jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest veroordeeld, (de eisch was twee jaar), terwijl de 28-Jarige H. van L. tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest werd veroordeeld (eisch één Jaar). De rechtbank veroordeelde wegens den roofoverval te Nistelrode in 1930 den 37- Jarigen Osschen arbeider M. de R. tot twee jaar gevangenisstraf (eisch drie jaar); den 31-jarigen A. W. van B. tot twee Jaar en zes maanden (eisch vier Jaar) en den 48-Jarigen gedetineerden landbouwer W. H. tot vijf jaar (eisch acht jaar). De 32-jarige J. L. werd wegens den roofoverval te Geffen op 1 Januari 1929 veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest (eisch drie jaar). Terzake van den roofoverval te Heesch in December 1933, werd de 36-jarige J. de B.. veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf leisch drie jaar); de 58-jarige M. van R wegens medeplichtigheid aan de zen roofoverval tot vijf jaar (eisch zes jaar) en de 25-jarige H. C. van G., even eens wegens medeplichtigheid, bij verstek tot vier jaar gevangenisstraf (eisch zes j Jaar). i De 36-jarige J. v. d. V., wien uitlokking tot brandstichting in Mei 1932 te Oss ten laste was gelegd, werd veroordeeld tot twee jaar, gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest (de eisch was anderhalf jaar gevangenisstraf). De 29-jarige J. v. V. werd eveneens we gens uitlokking tot brandstichting ver oordeeld tot twee Jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest (de eisch was twee en een half jaar gevangenisstraf). TIJDELIJKE STOPZETTING DER WERKVERSCHAFFING. EEN CIRCULAIRE VAN DEN MINISTEK. De minister van Sociale Zaken heeft aan de inspecteurs der werkverschaffing ver zocht het volgende schrijven te richten tot alle besturen van de gemeenten ln hun ressort, welke met subsidie uit het werkloosheldssubsidlefonds werk ver schaffen: „Namens den minister van Soc. Zaken heb ik de eer uw college mede te deelen, dat het wenschelijk is gedurende de weken waarin de Kerstdagen en de Nieuwjaars dag vallen, de werken tijdelijk stop te zetten, dus gedurende twee werkweken. De redenen, welke hiertoe hebben ge leid, zijn deze: dat in den loop der jaren ls gebleken, dat juist ln die weken, mede door het weer, zich verschillende moei lijkheden voordoen en ook wordt dit van het jaar verzwaard door het feit, dat de feestdagen midden ln de week vallen en daardoor de inkomsten van hen, die de werkverschaffing zijn geplaatst in be langrijke mate ten ongunste worden be ïnvloed. Gedurende de belde weken, dat het werk stilstaat, kunnen de werkloozen, die anders ln de werkverschaffing zouden zijn opgenomen, overeenkomstig een te beoalen stéunverleening worden geholpen. Dit opent dan ook de mogelijkheid i hen, die ln deze weken ultkeerlngen uit de werkloozenkas ontvangen, aangezien f anders ln de werkverschaffing zouden werken, voor zoover zij daarvoor in aan merking komen ingevolge de bepalingen van de steunregeling, welke het vorige Jaar nog heeft gegolden en nu Ls inge trokken en onder geen beding meer mag worden toegepast. Indien derhalve ln uwe gemeente de gewone steunregeling nog niet ls Ingevoerd dan gelieve u zich on verwijld met het departement van sociale zaken te verstaan, dat de noodige inlich tingen zal verstrekken. Verder verzocht de minister mij uw col lege meidedeellng te doen, dat op het uit te keeren steunbedrag, dat ln de week waarin de beide Kerstdagen vallen, wordt uitgekeerd aan hen, welke die week in dl steunregeling zijn opgenomen, omdat a anders in werkverschaffing zouden zijn geplaatst, een Kersttoeslag mag worden gegeven van 25% van da-t netto steurt!- drag. De toepassing ls dus geheel dezelfde aü voor de gesteunden die den toeslag krij- gen voor de steunweek, voorafgaande aan 'de hier bedoelde week. In geen geval mag dus aan één persoon de Kersttoeslag 1 maal worden uitgekeerd. De afrekening zoowel van het gewon! steunbedrag als van de Kerst-toeslag dient op de gebruikelijke wijze zooals dit met de steunregeling het geval is, te ge schieden. Voor zooveel noodig wordt er nog op gewezen dat de regeling alleen kan gelden voor bonafide valide arbeiders, die ln het vrije bedrijf ln loondienst werk zaam zijn geweest. Zelfstandigen die bij de werkverscr.s.- flng zijn geplaatst, kunnen tijdens de Kerst- en Nieuwjaarsweek, noch tijdens vorst bij rouleering ln de steunregeling worden opgenomen. Bventueele ultkeering aan de zelfstandigen zal in vorenbe doelde gevallen en derhalve langs ande ren weg dienen te worden verleend. EEN SUCCESVOLLE EMISSIE. HAAGSCHE RECHTBANK. De rechtbank veroordeelde den 43-jari- gen fabrieksarbeider G. C. T. uit Leiden, die terecht heeft gestaan wegens diefstal met braak, tot één jaar gevangenisstraf. De los werkman W. F. van A. uit Leiden is in verzet gekomen van een verstek-von nis der rechtbank, waarbij hij wegens diefstal van sigaren gepleegd ln Mei J.l. te Oegstgeest, is veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf. Verdachte zeide uit baloorigheid te heb ben gehandeld, daar een meisje, waarmede hij omgang had, ln een gesticht werd ge plaatst. Het O. M„ waargenomen door mr. Rouf- faer, vroeg bekrachtiging van het ver- stekvonnis, mede op grond, dat verdachte reeds eerder wegens vermogensdelicten is veroordeeld. Mr. Geelkerken wees op de omstandig heden, waaronder de verdachte tot deze daad is gekomen. Daar hij niet meer met zijn meisje kon omgaan, verkoos hij de gevangenis boven de vrijheid. Deze stem ming ls evenwel thans bij verdachte ver dwenen. Hij komt uit een allerongunstigst milieu, waaruit hij thans door een fami lielid is gehaald. Pleier drong aan op een voorwaardelijke straf, teneinde den jongeman nog eens een kans te geven. De rechtbank zal 24 December uitspraak doen. Overweldigende inteekening op leeninf Noord-Holland. Naar wij vernemen is de inschrijving op de f. 5.000.000 4'/i oblig. Noord-Holland a 99 zóó overweldigend gewfeest, dat de toewijzing slechts een zeer gering percen tage zal kunnen bedragen, Ho». DE BOUW VAN TANKSCHEPEN. Van de vier tankschepen, die voor de Shell-groep op stapel zullen worden ge zet, zal Werkspoor voor drie de motoren bouwen. Een, met een capaciteit van 3600 PK. wordt geplaatst in het schip dat de Neder- landsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam zal bouwen, terwijl de twee overige sche pen, die op stapel komen bij van de Gles- sen's Scheepswerven te Krimpen IJssel en Rotterdamsohe Droogdok MD-, elk een motor krijgen van 2700 P.K. Het tank-motorschip van 12.000 d. dat voor de Shell-groep in aanbouw is M de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. en S| December te water wordt gelaten, krijg' den naam „Macoma". HAARLEMSCHE RECHTBANK. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 18-jarigen H. K. uit Lelden, die op 27 November terecht heeft gestaan we gens diefstal van een dames-rijwiel na onoeheerd stond voor een perceel In o Tempeluerstraat te Haarlem en toene- hoorde aan mej. N. D. aldaar. Dr ofBW van Justitie had 8 maanden gev.straim aftrek van preventief geëisch- De Rechtbank achtte het onderzoek i volledig en stelde de stukken in naw van den Rechtercommissaris voor net winnen van een Reclasseerings-raPP01 M

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2