Italië bereid? Abessynië weigert! 76,le DONDERDAG 12 DECEMBER 1935 No. 23227 STADSNIEUWS. De Fransch-Britsche vredesvoorstellen zijn te Rome en Addis Abeba overhandigd. Mussolini zeide erkentelijk te zijn voor de vredespogingen. Mag men daarin een gunstig teeken zien, dat hij, althans in principe, zich bereid zal verklaren tot onderhandelen Intusschen heeft de Negus de voorstellen ge weigerd, waardoor een moeilijke situatie ontstaat. TG0NEEL NIEUW/ Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cts7 per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven JlO ets. porto te ibetalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:' Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: Franco per post f. 2:36 per 3 maanden r^.,f. 2.35 per week f.0.1» per 3 maanden -f- portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.t Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. GOUDEN DOCTORATEN. Dinsdag 17 December a.s. zal het vijftig Jaar geleden zijn, dat dr. C. W. Corts te Wassenaar, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor ln de geneeskunde. Woensdag 18 December a.s. zal het vijf tig jaar geleden zijn, dat mr. C. Giltay Veth, te 's-Gravenhage aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. GEOLOGISCH MIJNBOUWKUNDIG GENOOTSCHAP. 114de bijzondere vergadering. De geologische sectie van boven genoemd genootschap heeft gisteravond haar 114de bijzondere vergadering ge houden. Dr. I. M. van der Vlerk alhier behan delde allereerst het geologisch en palaeo- toologisch gedeelte van het onderwerp „De eerste vondst in Nederland van een pleistoceenen mensch". Mr. F. Florschütz gaf daarna een uit eenzetting betreffende het palaeobota- nisch onderzoek van het lagercomplex, waarin bij Hengelo (O.) een deel van een menschenschedel werd gevonden. «Over die schedelresten schreven wij destijds pitvoerig Red.). Misschien mag uit het feit, dat de .schedellaag" besloten ligt tusschen toendra-afzettingen, waarvan de boven ste waarschijnlijk gevormd werd tijdens de laatste pleistoceene uitbreiding van het landijs ln Noord-Duitschland, vol gens spr. geconcludeerd worden, dat de laag in quaestie zelf de laatste warmere tusschenperiode van den Würm-ijstijd vertegenwoordigt, hetz.g. Masurische In- terstadiaal. De schedel zou dan uit dat tijdvak dateeren. Prof. dr. A. J. P. van den Broek uit Utrecht, het antropologisch gedeelte be handelend, meende dat men hier te doen leeft met den schedel van een mensche- lijk Individu. Algemeene conclusies zijn aar sprekers oordeel op een zoo onvol ledig gedeelte van den schedel niet op te touwen. De laatste spreker was onze stadgenoot i: F. C. Bursch, die de archaeologische Hide belichtte. Hoewel eenige gereserveerdheid nood- ulcelijk is, is in verband met het feit, dat twee bij den schedel gevonden voorwer pen natuurlijk slechts een onvolledig Veld geven van de cultuur van den -Mensch van Twente", de overeenkomst tusschen onze vondsten en die der Magli- nose cultuur toch wel treffend. Waar nu deze cultuur in Denemarken gedateerd moet worden in den Ancylustijd, d. w. z. In het holoceen. anderzijds onze vondsten op palaeobotanische en paleontologische gronden in den laatsten ijstijd te stellen din. zou men ln Twente van een pre- Maglimose cultuur kunnen spreken, en touden deze ontdekkingen een belang rijke bijdrage kunnen blijken te vormen 'oor de oplossing van het probleem der terkomst van de Maglimose cultuur, en daarbij van die der eerste bewoners der Scandinavische landen. Ook de vraag, welke verhouding er be- daan heeft tusschen onze vondsten en indere vroege culturen, die eerder reeds gevonden zijn, in Friesland en op de Veluwe, zou men dan wellicht hebben tonnen beantwoorden. Voorloopig blijven We vragen in dit opzicht helaas nog «beantwoord. Hopen wij daarom - aldus besloot fr. dat er spoedig een andere gele genheid zich voordoet, waarbij de samen werking tusschen de verschillende takken ton wetenschap, die hedenavond aan het 'oord waren, tot zekerder resultaten keren zal. ALMANAK V. V. S. L. Bij de N V. Boek- en Steendrukkerij Sduard IJdo alhier, is in druk verschenen te 15de jaargang van den Almanak der Ver. van Vrouwelijke Studenten. Het zoowel redactioneel als typografisch 'elverzorgde en zeer lijvige boekwerk opent met een foto van het Clubgebouw 'Wens de Lustrumweek, dus overstraald Oct floodlight. De gebruikelijke kalender wordt geflan eerd door geslaagde crayonteekeningen. Jaarna volgt de gebruikelijke opsomming hu faculteiten, het clubnieuws, sub-ver- 'cnigingen, jaarverslagen, een overzicht ton de lustrumfeestelijkheden, de inau guratierede der novieten, het Mengelwerk 'n de door insiders steeds zoo gewaar- teerde Mixed Pickles en tot besluit de udreslijsten van alle in Leiden studeeren den. Een groot aantal illustraties en cari- toturen is in den tekst opgenomen. UIT HET POLITIERAPPORT. De politie alhier heeft op verzoek van «politie te Rietveld den 35-jarigen chauf feur G. van R. uit Scheveningen aange houden, die als bestuurder van een vracht- toto beladen met Kerst'ooomen aldaar in totsing was gekomen met een autobus, 'aardoor de ruiten van dat voertuig bra- ten en drie personen door de glasscherven torden gewond. o VRIJWILLIG LANDSTORMKORPS „MOTORDIENST". Sectie Leiden. Van gisteravond 9 uur af tot heden nacht plm. 12'/» uur, hield de V.L.S.K. Mo- tordienst een speciale oefening voor haar ordonnansen Te 9 uur stonden de ordon nansen model aangetreden op de binnen plaats van de Morschpoortkazerne. Hier werden de stafkaarten met de opdrachten uitgereikt. Iedere ordonnans kreeg het punt, waarheen hij zich begeven moest, aangegeven in V. T. en coördinaat, waar na hij zijn weg kon zoeken om het be richt. over te brengen. De aangewezen punten, waar verondersteld werd een commandopost aanwezig te zijn, waren op daarvoor geëigende punten in het ter rein uitgezocht. Zoo bevond zich o.a. een post op een kruispunt in den Vinkenweg, welke de verbinding vormt tusschen den Rijksweg naar Haarlem en den weg weg Rijnsburg-Noordwijk Binnen, en een post te Puik en Duin tegen den rand van het Staatsboschbeheer. Vooral om deze laatste post te kunnen bereiken, moest men zich wel terdege snel en goed op de stafkaart kunnen oriënteeren. Terwijl ook wat de te berijden wegen ivoor zoover zij dezen naam verdienden i veel van het per soneel en materiaal werd gevergd. De motorrijders wisten zich echter danig te weren, wat alleen door de vinnige koude al een prestatie was. Het geheel had een vlot verloop De ordonnansen brachten hun opdrachten stipt en keurig over en hadden ondanks de daarvoor uitgezochte moeilijkheden spoedig de juiste plaatsen gevonden. Wij kregen dan ook den in druk, dat dit Vrijwilligerskorps over ter dege geoefende menschen kan beschikken. De oefening stond onder leiding van den reserve 2e luit. van Speciale Diensten E. Raams. hierbij trouw terzijde gestaan door diverse kaderleden. SCHOOL VROUWENKERKSTEEG A. Ouderavond. Gisteravond werd een Ouderavond ge houden in het gymnastieklokaal van boven genoemde school. Het hoofd der school hield een korte inleiding over het ont staan, het doei en nut van avonden ais deze. Nog te veel ouders laten zich nimmer zien. Wanneer ieder slechts één keer per jaar een oudervergadering bezocht, zou het lokaal telkens te klein blijken. Ook uit Warmond waren vele vaders en moeders opgekomen, die er gaarne de flinke wan deling heen en terug door den frisschen winteravond voor over hadden. Voor 't eerst sedert het bestaan van de Ouder-Commissie waren door den heer F. v. d. Klaauw in zijn functie als secretaris de notulen van de vorige vergadering opge steld. Hij gaf een nauwkeurig verslag, waarvoor de heer Riks hem hartelijk dank bracht. Daarna hield de heer Wolfslag, onder wijzer aan de school, een zeer interessante causerie over zijn in de zomervacantie ge- maakten fiets- en kampeertocht door België. Hij wist op boeiende wijze de aan wezigen mede te voeren, ai was het dan ook maar in gedachten, door de groote ste den van onze Zuiderburen. We hebben mooie gebouwen bekeken, de prachtige natuur bewonderd en daar tusschendoor de geneugten en bezwaren leeren kennen, die aan een reis van eenige weken op zeer bescheiden voet, door den heer W. en zijn echtgenoote whs ondernomen. Een woord van hartelijken dank door den voorzitter gesproken, was hier zeer zeker op zijn plaats. Allen waren het er over eens. dat de heer Wolfslag op een nog grooter gehoor kan rekenen, wanneer hij, zooals hij beloofde, een volgende gelegen heid wederom van zijn eventueele reis indrukken zou komen vertellen. Na de pauze, waarin een kopje thee met een koekje werd aangeboden, kwam aan de orde: het stichten van een school- fondsje, waartoe na een zeer geanimeerde bespreking besloten werd. Voor men naar huis ging, bestond er gelegenheid met het, onderwijzend perso- neel te spreken en hot schriftelijk werk te bezichtigen Hiervan werd een ruim ge bruik gemaakt. 't Was reeds laat, toen alle -ouders ver trokken waren. CRIMINOLOGISCH INSTITUUT. Prof. Idema over: het eigen Indische in het Ned. Indische strafrecht. Voor het Criminologisch Instituut al hier spraken gisteravond prof. mr. H. A. Idema en de Leidsche psychiater A. H. Fortanier. Prof. Idema behandelde in deze tweede voordracht over ,,Het eigen Indische in het Ned.-Indische strafrecht" na de al gemeene beschouwingen van zijn vorige lezing thans de voorbeelden uit de prak tijd. Spr. onderscheidde ook deze voor beelden uit de practijk als eigen Indisch uit juridisch, uit sociologisch en uit psy chologisch oogpunt. Wat het eerste betreft is er invloed van materiaal; hier en daar een greep doende wees spr. op het haat- zaaien tusschen bevolkingsgroepen, het terugbrengen van gestolen goed tegen be looning, het in Atjeh erkennen van oorlogsnoodzaak als. rechtvaardigheids grond etc. Ten bewüae van het sociolo gisch eigen Indische voerde spr. zijn hoor ders naar allerlei deelen van den Archi pel: het Bataksch strafproces staat dui delijk op den overgang van bloedwraak naar financieele transactie, ter Sumatra's Westkust heeft zelfs der Kinderen den bloedprijs niet kunnen negeeren, hij leeft daar nog; in Atjeh heeft mfti niet alleen destijds de collectieve aansprakelijkheid van de kampong aangenomen, zooals la ter in Basoeki bij suikerrietbranden, in het eerste gewest wordt deze thans op nieuw overwogen ter bestrijding van den aanslag op ongeloovigen: ook het zoen- maal wordt steeds meer in zijn waarde erkend Even belangrijk is het een open oog te hebben voor 't psychologisch eigen Indische; talrijk zijn de gevallen waarin de dader handelde tijdens of tengevolge van 'n droomtoestand: andere waar aan zijn voorstelling dat hij zijn slachtoffer voor een spook, een hond of een varken hield, niet te twijfelen valt: weer andere waar het algemeene geloof aan tooverij tot weerwraak dreef. De rechter die in dergelijke gevallen zou vasthouden aan zijn westersch begrip van schuld en toe rekeningsvatbaarheid zou in duizenden gevallen moeten vrijspreken. Dat schreef De Gelder al in 1886 in zijn standaard werk. Met een korte beschouwing over amok- gevallen besloot prof. Idema zijn .voor dracht. De heer Fortanier behandelde in zijn voordraqht over zelfmoord, na een alge meene inleiding, waarin hij de gegevens besprak, 6die over een eventueel verband tusschen zelfmoord en criminaliteit be kend zijn, een aantal gevallen, waarbij een gepleegde moordaanslag gevolgd wordt door een niet-geslaagde zelfmoord poging. Daarbij wees spr. op de moeilijk heden, die zich in dergelijke gevallen voordoen bij het verkrijgen van gegevens die bruikbaar zijn voor diepte-psycholo gische beschouwingen. Deze moeilijkheden berusten eensdeels op de situatie, waarop het onderzoek plaats vindt, hangen aan den anderen kant samen met de al of niet geschiktheid van den delinquent voor de toepassing van een dergelijk onderzoek. Bij de behandeling der ter demonstratie aangehaalde gevallen blijkt, dat zij een typische, sterk op elkaar gelijkende per soonlijkheidsstructuur bezitten. Aan de hand van diepte-psychologische psychis- men zette spr. uiteen, hoe men in der gelijke gevallen althans ten deele de ge pleegde daden ln samenhang met de per soonlijkheidsstructuur zou kunnen bezien. Tevens wees spr. op het eenzijdige der gegeven verklaringen, wat veroorzaakt wordt door onvoldoende psychologische feiten, waarover men te beschikken heeft. Men dient zich te hoeden, één psychisme verantwoordelijk te stellen voor het tot stand komen van een handeling, daar de ervaring leert, dat hiervoor een zeer ge compliceerde constellatie van samenwer kende factoren noodig is. LEIDSCHE SCHOUWBURG. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: C. de GrootVan Egmond, Hooigracht 56, Leiden. Dameshoeden. LEIDSCH STUDENTEN-TOONEEL. Judas, drama in 5 bedrijven van F. V. Ratti. Door de keuze van het Leidsch Studen- ten-Tooneel van „Judas", van den Itali- aanschen auteur Ratti, die voor ons land nog een onbekende is, was een zeer hooge greep gedaan. In de eerste plaats reeds tengevolge van het delicate onderwerp. Bijbelsche geschiedenis ten tooneeie te voeren is op zich zelve reeds een zware opgave, daar zoo licht banaliteit wordt be naderd. Maar bovendien, het Italiaanschc drama stelt daarnevens zeer 'hooge eischen Het doet ons daarom genoegen te mogen constateeren, dat het L.8.T. er in geslaagd is, de gevaarlijke klippen te omzeilen en r.iet is gestrand. Het hoofdmotief daarbij lijkt ons ongetwijfeld de volledige overgave der diverse executanten, die zich met hart en ziel hebben gegeven aan de resp. figu ren. die zij hadden uit te beelden. Het drama zelf is een kennismaking alleszins waard. Het is van een groote gebondenheid met telkens fel oplaaiende climaxen. De bedoeling is, na hetgeen wij er reeds over mededeelden, bekend: n.l. te geven een nieuwe visie op de Judas- tragedie. Niet voor geld, doch om de waar heid te ervaren verraadt Judas den Mees ter. „Openbaar mij de waarheid of.... sterf!" De zucht naar waarheid drijft den verstootene voort. Tenslotte is het Maria Magdalena die hem de oogen opent: De Meester heeft Zijn Waarheid gegeven! Er was iemand noodig, die in eeuwigheid is vervloekt, op dat de naam van Jezus ten eeuwigen dage zij gezegend Judas begrijpt en aan vaardt. Wij zullen niet ingaan op de vraag of deze visie op de Judas-figuur recht van bestaan heeft, dat is een zuiver theologi sche kwestie. De vraag, die voor ons in 't geding komt, is deze: is Ratti er in ge slaagd zijn visie op deze tragedie te doen leven en zoo uit te werken, dat zijn drama recht van bestaan heeft, m.a.w. weet hij zijn visie aannemelijk te maken? Ons ant woord op deze vraag moet bevestigend lui den. Ongetwijfeld heeft Ratti zijn visie levenskracht gegeven, wellicht zelfs iets te veel aantoonend. hoezeer dit zoeken naar waarheid Judas doet handelen als hij doet. Met iets minder omlijning zou misschien zelfs het effect nog grooter kunnen zijn geweest. In een vijftal acten glijdt het leven van Judas aan het gehoor voorbij, beginnend met Judas tweede vervloeking door zijn vader, Simon, den leviet, tot tenslotte „het verraad" is geschied en Maria Maedaiena hem „de waarheid" onthult. Jezus zelf ver schijnt niet ten tooneeie en dat is zeer goed gezien. Het drama blijft zoodoende geheel tot het plan der „menschheid". met al haar dwalingen en menschelijkheden beperkt. De spanning wordt niet altijd even goed bewaard, er zijn terugvallende passages, doch telkens herstelt dan een climax de aandacht. Zooals reeds gezegd, vol overgave heeft het L.S.T. dit drama benaderd onder regie van den heer Ed. Verkade. wiens hand bij de opvoering zeer duidelijk merkbaar was. Hij is er in geslaagd om dezen amateurs bij te brengen een juisten kijk op de ka rakters en het volledige van deze Judas- tragedie. hetgeen de opvoering ten zeerste ten goede is gekomen. Ook in het spel kon den wij telkens een krachtige regie-hand waarnemen, die kon woekeren met de krachten, waarover werd beschikt. De heer Verkade had daarbij het voordeel voor de belde hoofdfiguren zeer ontvankelijke ge moederen te treffen. De heer A. W. Kist, die de uiterst zware Judas-figuur had uit te beelden, wist zich in te leven in den levensstrijd van den uitgestootene en maakte van zijn zoo moeilijke taak iets bijzonders. Voor zijn prestatie alle lof. Het zelfde geldt voor de Maria Magdalena van mej. J Blom. Ook zij vond voor deze rol een vol overgave zich kunnen inleven in stille devotie voor den Meester, Die zich telkens door en in haar openbaart. Met hun beiden hebben zij de kiem ge legd voor het succes, dat is verkregen. Meer of minder krachtig de apostelen waren o.a. niet alle even sterk pasten de vele ovengen zich in ieder geval vol doende aan. Namen willen wij verder niet noemen; gestreefd is naar eenheid, die ook werd bereikt. Mede in de scènes van massa regie. waar men vooral den regisseur kon onderkennen. In het begin waren enkele executanten wat moeilijk te verstaan, doch allengs werd dit gelukkig beter. De decors waren zeer eenvoudig gehou den, doch wekten voldoende suggestie en waren gord van kleur en lijn. Een apart woord van hulde voor de schitterende costumes, waarvan de kleuren-combinatie bijeonder gelukkig was gevonden. Een uitnemend bezette schouwburg heeft meegeleefd en toonde zich zeer dankbaar. Onder de aanwezigen zagen wij o.m. den rector-magnificus, prof. de Blécourt, den garnizoenscommandant en vele professo ren. Krachtig applaus beloonde de fraaie prestatie van het L.S.T. Na afloop huldigde de praeses-collegii, de heer Dresselhuys, het L.S.T. met een krans, terwijl de praeses van het L.S.T., de heer Kauffmann, warmen dank bracht BINNENLAND. De Noord-Oostpolder van het IJsselmeer wordt drooggelegd. <2de Blad). Vergadering der Prov. Staten van Zuid- Holland (Binnenland. 3de Blad en Laatste Berichten, 1ste Bladi. De wet op opruiming en uitverkoopen winkelier te Leeuwarden, die het opschrift „November-aanbieding'' gebezigd had, vrijgesproken lRechtzaken, 1ste Blad). Stopzetting der werkverschaffing in de weken van Kerstmis en Nieuwjaar. (Laatste Berichten, 1ste Bladi BUITENLAND. Abessynië weigert de vredesvoorstellen: Italjë schijnt bereid tot onderhandelen. (3de en 1ste Blad) Rond de Londensche Vlootconfer^itie. (Buitenland. 2de Blad)' Ontslag gevraagd door de Tsjecho-Slo- waaksche regeering, hetgeen wordt gewei gerd (Buitenland, 2de Blad). De Egyptische regeering Nessim-pasja treedt niet af, doch voert de grondwet van 1923 weer in. (Tel., 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. aan den regisseur, den heer Verkade, dia eveneens met een krans werd beloond. Ook Judas en Maria Magdalena ontvingen een bloemenhulde. Het LS.T. heeft door deze opvoering mooi experimenteerend tooneelwerk ge daan, een gebied waarop juist in deza tijden een groote taak voor hem is weg gelegd! K. J. M. V. ST. PETER KANIS. „Coöperatie en Warenhuizen contra Middenstandszaken". Gisteravond sprak de heer P. Heemskerk voor de K. J. M. V. met als onderwerp: „Coöperatie en Warenhuizen contra Mid denstandszaken". De heer Jansen opende de vergadering met den groet der Katho lieke Jongeren en heette'allen welkom, in het bijzonder den spreker van dezen avond, den heer P. Heemskerk. Het woord was daarna aan den heer Heemskerk, die als eerste punt behandelde: „Als schakel tus schen producent en consument is aan geen systeem van tusschenhandel eenig voor recht verbonden". Vervolgens toonde spre ker den financieelen teruggang aan in de Parijsohe warenhuizen en in het Neder- landsch grootwinkelbedrijf. In midden- standskringen wordt, aldus spr hoog van den toren geblazen met betrekking tot het distribueeren van artikelen. Een betere distribueering zou zeer zeker gewenscht zijn, maar wij zouden spoedig voor de moei lijkheid geplaatst worden bij het aanvul len van winkels, waarmee moet er aange vuld. Een winkel? Een coöperatie? Of een warenhuis? De arbeiders-, of liever de werknemerscoöperaties zijn, aldus spr., niet alleen geoorloofd, doch een zeer aan te bevelen systeem in den socialen strijd. Na dat de spr. nog had stilgestaan bij het laat ste punt: „specialiseering, vakkennis en energie zullen altijd voor den middenstand een speciale factor blijven", werd de ge legenheid opengesteld, tot het stellen van vragen, waarvan druk gebruik werd ge maakt. Hierna sloot de heer Jansen de vergadering op de gebruikelijke wijze. MILITARIA. De le luitenant R. v. d. Brink van het 4e reg. inf.. werkzaam bij de Vrijwillige Landstorm te Den Haag, is bestemd voor de functie van leeraar bij de school voor reserve-officieren van den geneeskundigen dienst, met eervolle ontheffing van zijn tegenwoordige functie. Met ingang van 1 Januari 1936 wordt de sergeant A. Hovenier van het 17e reg. inf., op diens verzoek, zonder kosten voor het Rijk overgeplaatst bij het 4e reg. inf., alhier. Gistermiddag om 15.57 arriveerden aan het station der Ned. Spoorwegen alhier met den gewonen trein uit Utrecht, een hoofdofficier, 17 officieren en 123 man schappen van het 6e reg. veld-art., uit de legerplaats Oldebroek, waarheen het voor het houden van oefeningen was vertrok ken.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1