De internationale publieke opinj is geboren LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 12 December 19 BINNENLAND. IMCIZONLEN /TUKKIN KERKTEN SCHQOLNIEUWS. Pa"h^h:---S PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. BESCHOUWINGEN OVER DE BEGKOOTING. (Vervolg van gisteren Aan de orde is de brief van Ged. Staten betreffende de jaarwedde der leden van hun college. De heer Peereboom (H.G.) vraagt waar om Ged. Staten hebben gewacht on een wenk van het Rijk en niet zelf een ver laging voorgesteld. Hij hoopt tevens, dat deze verlaging niet de laatste zal zijn De heer Baars (R.K.) acht de laarwedde van Ged. Staten reeds laag gelet op het vele werk dat dit ambt meebrengt Deze verlaging is z.i. verkeerd. De heer De Visser (Comm.) acht de jaarwedden van Ged. Staten eveneens niet te hoog. maar acht de verlaging tuist nu zij ook voor de ambtenaren Is geschied. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Aan de orde is de provinciale begrooting voor 1936. De heer Peereboom (H.G.) heeft, even als de N.S.B.-leden totnutoe. doch op an dere gronden, reden om hier geen ver antwoordelijkheid te aanvaarden: hij ls van meening. dat de handhaving van het gereformeerd karakter in ons Staatsbe stuur verre ls. Eerst zal de Grondwet in hervormden zin moeten worden herzien. Hij spreekt den wensch uit. dat een politiek zal worden gevoerd, welke er reke ning mee houdt, dat de draagkracht van de bevolking reeds verre ls overschreden. De heer Ten Hope (Lib.) vraagt of Ged. Staten bereid zijn een verkeerstelling te doen houden bij de Hoornbrug te Rijs wijk. in verband met de vraag of een ver hooging van die brug zoodat zij voor het scheepvaartverkeer niet meer telkens behoeft te worden geopend gepaard' gaande aan een verbreeding ten behoeve van het rijverkeer al dan niet noodig is. De heer Ter Laan (S.D.) wijst op de toenemende werkloosheid. Te Rotterdam waren op 21 October 1934 bij de Arbeids beurs 48901 personen als werkloos inge schreven op 21 October 1935 was dit aan tal toegenomen tot 54150. Spr. veroordeelt de politiek van aan- pashng. Voorts oefent hij critiek uit op de houding van de N.S.B.-leden ih deze Staten welke leden op bevel van hun chef zich hebben verwijderd. Wat deze leden totnutoe hebben gepres teerd. is niet meer dan kwajongenswerk. De voorzitter: Deze uitdrukking kan Ik lüer niet toelaten. De heer Ter Laan wil dan gewagen van werk van minder allooi. Spr. leest eenlee pasages voor uit mani festen van de N.S.B. en betwist de juist heid van In „Volk en Vaderland" ge oefende critiek op de houding der sociaal democraten. Het program van de N.S.B. is ontleend aan de Dultsche politiek en het is aldus spr.. in strijd met onze begriopen omtrent de vrijheid en met onze historie en traditie. Wat ls er. zoo vraagt spr. terechtgeko men van de corporatieve staatsgedachte zoowel in Duitschland als in Italië? Spr. critlseert verder de politiek van Ged. Staten om een begrootingstekort te verhalen op de salarissen. Hij herinnert aan de herhaalde voor stellen van zijn partijgenoot mr. Van Eek om twee ton uit te trekken voor werkver schaffing. welke nimmer een meerderheid hebben kunnen vinden. Ook het voorstel der sociaal-democraten om tot duinbe- plantln» od groote schaal over te gaan. vond hier geen ingang. Er dient doelbewust naar betere ver houdingen te worden gestreeft. Met „aan passing" komt men er niet. Groote werken dienen te worden aan gepakt. zooals omschreven in het Plan van den Arbeid. De heer Zijp (Lib.) maakt eenlge op merkingen over het wegenplan van de Alblasserwaard. Het ls thans 10 jaar geleden, dat met de behandeling van dit wegenplan werd begonnen, doch aan een begin van uitvoering is men nog steeds niet toegekomen. Een zoodanig lang wachten wordt door de tegenstanders van het parlementarisme aangevoerd als een argument vóór wijziging van ons Staats bestuur. Immers men zegt dan: er wordt in de vertegenwoordigende colleges wel veel gepraat maar weinig of niet gehan deld. Tenslotte geeft spr. den heer Ter Laan in overweging wat meer waardeering te toonen voor de bedoelingen der liberalen ten opzichte van de arbeidersbelangen Mevr. Bakker-Van Bosse (Lib.) betreurt de toenemende terzijdestelling van de vrouw als ambtenares. In de laatste japen n.l. is het aantal vrouwen in den provincialen dienst aan merkelijk verminderd De grondwettelijke zinsnede: „Iedere Nederlander is tot elke openbare betrekking benoembaar" schlint alleen op mannen en niet op vrouwen van toepassing te zijn. Spreekster gaat de ge schiedenis van deze materie uitvoerig na: zij waarschuwt tegen een opvatting, als vervat in de ministerieele circulaire be treffende vrouwelijke ambtenaren om de uitsluiting van de vrouw in het ambtelijke leven regel te doen worden. Spr. vraagt Ged. Staten of zij bereid zlin een einde te maken aan de verdere uit sluiting van de vrouw tot de provinciale •betrekkingen. De heer Vrijenhoek (s.d.) heeft met ge noegen gezien dat Ged. Staten willen medewerken tot behoud van natuurschoon. Wat de streekplannen aangaat waar schuwt spr. tegen versnippering, evenals tezen uitbreiding van de lintbebouwing. Aanleg van rijwielpaden door de duinen dient te worden voortgezet en wel van Kijkduin tot Hoek van Holland en van Scheveningen tot Katwijk. Een oplossing van het verkeersprobleem bij de Hoornbrug dient met snoed te wor den ter hand eenomen mede In verband met den aanleg van het vliegveld bil Delft, omdat het anders wel zou kunnen gebeuren dat het vliegveld er was en de behoor'üke verbindin" noc ontbrak. Dp hoer Laan (s.d.i wil opneming van de bepalingen der collectieve arbeidsover eenkomst in de provinciale bestekken zoo als deze vóór 1930 geschiedde. Ook in Noord-Holland. Friesland en Groningen wordt aldus gehandeld. Verder vraagt hij bijzondere aandacht voor de wegenverbe tering in de Alblasserwaard. Hoewei zeer noode kan spr zich er mee vereenigen, dat de werken ingevolge het werkfonds ter verbetering van wegen wor den uitgevoerd tegen joonen beneden die ingevolge de collectieve arbeidsovereen komst. indien daarvoor op andere wijze geen gelden kunnen worden verkregen. De heer Kersten (S.G.) bestrijdt de soctaal-democratlsche politiek ln provin ciale aangelegenheden. Hij constateert, dat daartegenover de nationaal-soclalistische opvatting een aantal vertegenwoordigers in deze Staten heeft gekregen, al hebben die vertegenwoordigers dan opk gemeend zich tot nu toe aan de werkzaamheden ln de Staten te moeten onttrekken, doch stelt tegenover beide de opvatting in zijn (Staatkundige Gereformeerde) partij, welke ongehavend uit den verkiezingsstrijd is gekomen en welke een bestuur volgens Christelijk beginsel verlangt. Dit beginsel is niet te rijmen met het geopend houden van openbare diensten (zooals veerdien sten) oo Zondag. In lintbebouwing ziet spr. geen gevaar. Aan een nog verdere toeneming van het verkeer gelooft hl1 niet; veeleer zal het z.i. tot meer stillegging komen. Tenslotte bepleit hij een versobering van de bezetting der provinciale bureaux. De heer In 't Veld (s.d.) bestrijdt de lintbebouwing. Indien wij met deze wijze van bebouwing voortgaan als tot dusverre, dan zal over eenigen tijd de schoonheid van ons landschap van den weg af niet meer waarneembaar zijn. De vreemdeling zal dan ten aanzien van ons landschap kunnen zeggenHelaas onttrok men het aan ons oog: men zag het alleen als men erover vloog". Voorts bepleit spr. verdere voorbereiding van streekplannen en bebossching in over leg met een landschapsarchitect Te 5.15 wordt de vergadering verdaagd tot hedenochtend elf uur. STICHTING GELDERSCHE INDUSTRIERAAD? Ook instelling van 'n industriebank geadviseerd. Verschenen is het rapport der commissie tot onderzoek van de mogelijkheid der op richting van 'n economisch-technologisch instituut en een industriebank in Gelder land. Dit rapport met conclusies is. naar de „N. Arnh. Crt." meldt bij Ged. Staten van Gelderland ingediend, die het nog deze week zullen behandelen, opdat de kwestie nog in de winterzitting der Prov. Staten van Gelderland, in Januari,, aan de orde kan worden gesteld. De commissie geeft den Staten in over weging: 1. In het leven te roepen een Stichting ,X>e Geldersche Industrieraad", welke tot taak zal hebben de bestaande en nieuw op te richten industrieën in de provincie Gelderland van voorlichting te dienen, niet alleen bij de technische, maar ook bij de economische vraagstukken, welke zich voordoen. 2. Ged. Staten te machtigen, wanneer zij dit wenschelijk achten, op te richten een N.V. „De Geldersche Industriebank", welke tot taak zal hebben het verschaf fen van lang creöiet aan de bestaande of nog op te richten Geldersche industrie. 3. Ten behoeve van den genoemden In dustrieraad een bedrag van f. 1000 als stichtingskapitaal te fourneeren en jaar lijks tot wederopzegging de som van maxi mum f. 20.000 ter beschikking te stellen. 4. Voor deelneming in het stam-kapl- taal van genoemde Industriebank een be drag van vijftigduizend gulden, en tevens als bedrijfskapitaal de som van honderd duizend gulden beschikbaar te stellen. 5. De verdere uitwerking van dit besluit op te dragen aan Ged. Staten van Gelder land onder gehoudenheid zich hierbij zoo veel mogelijk te richten naar de hoofd lijnen, in het rapport aangegeven. Een zevental leden der commissie oor deelde, dat zij, hoewel mede-onderteeke naars van het rapport, zich met het ad vies tot stichting van een industriebank niet kunnen vereenigen. Zes van deze leden verklaarden principleele tegenstan ders te zijn van het financieren van par ticuliere industrieën met overheidsgeld, terwijl de zevende tegen don opzet van de bank als zoodanig bezwaren had. HET DREIGEND CONFLICT BIJ DE ETNA. Ultimatum en loonsverlaging een week opgeschort. In het gebouw der Tweede Kamer heeft de Rijksbemiddelaar, prof. mr. Aalbers^, gistermiddag 'n conferentie gehad met partijen, betrokken bij het dreigend con flict aan de N.V. Ijzergieterijen en Email- leerfabriek Etna te Breda. De Rijksbemiddelaar heeft een voorstel gedaan, dat belde partijen in overweging zullen nemen, waarvan het resultaat hem zoo spoedig mogelijk zal worden meege deeld. Intusschen zijn het ultimatum en de loonsverlaging een week opgeschort. N.S.B. EN GEREF. KERK*. Lidmaatschap van beide onverecnigbaar geacht. In de Klopper-Singel-kerk te Haarlem, is een vergadering gehouden van de classis Haarlem der Gereformeerde kerken, waar in een rapport werd aangenomen, dat was uitgebracht door een commissie, waarbij ds. J. W. Siertsema rapporteur was. De conclusie van dat rapport luidde als volgt: Ten eerste dat de beginselen der N.S.B., zooals die bekend zijn uit haar officieel uitgegeven geschriften in strijd zijn met Gods woord en de Gereformeerde belij denis. 2. Dat het lidmaatschap van de NB.B. mede verantwoordelijk stelt voor de pro paganda van deze beginselen. 3. Dat deze verantwoordelijkheid niet wordt opgeheven door het verklaren, dat men niets voor zijn rekening neemt van hetgeen in deze geschriften voorkomt, in strijd met Gods woord of <3e Gereformeere belijdenis. 4. Dat de kerk tengevolge hiervan ernstig waarschuwt tegen alle medewerking aan deze propaganda. 5. Dat bij volharding de kerk tot tucht maatregelen zal moeten overgaan. DE STROOMLIJN-LOCOMOTIEF. Naar wij vernemen zal de stroomlijn- locomotlef niet, zooals oorspronkelijk ge meld werd, tegen Kerstmis klaar zijn. Ver moedelijk zal men eenigen tijd geduld moeten hebben, alvorens tot proefrijden zal worden overgegaan, hetgeen wel t>egln Januari zal worden. o CONTINGENTEERING TRUPLEXHOUT. Staatscourant No. 242 bevat het Kon. besluit en de ministerieele uitvoeringsbe schikkingen betreffende een contingen- teering van triplexhout. Hierbij is be paald, dat gedurende het tijdvak van 4 maanden, aanvangende 1 December 1935 en eindigende 31 Maart 1936, de Invoer uit ieder land is verboden van triplex en multiplex, met uitzondering van elzen-, berken- en oregontriplex of -multiplex, voor zoover deze meer bedraagt dan 50 ten honderd van het bruto-gewicht, het welk gemiddeld per 4 maanden in het jaar 1934 uit dat land is ingevoerd. De minister is bevoegd om boven de, hiervoren bepaalde contingenten bijzon-' dere contingenten vast te stellen voor den invoer uit nader door hem aan te wijzen landen. VERKIEZING VOOR DE AVRO. Bij de verkiezing van gewestelijke be stuursleden der Avro zijn alle door het be stuur gestelde candidaten gekozen of her kozen. o VERSPREIDE BERICHTEN. Te Rotterdam is op 75-jarigen leef tijd overleden de heer A. Ed. Dinger, oud directeur en president-commissaris van de Internationale Crediet- en Handelsver- ecnlging Rotterdam- Bij Kon. besluit is aan den heer J. R. Snoeck Henkemans te 's Gravenhage op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van het college van toezicht, bedoeld in art. 120 der Ziektewet, met dankbetuiging voor de in die functie be wezen diensten; is tot voorzitter van het college benoemd mr. C. M. J. F. Goseling te Amsterdam, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, lid van het college voornoemd en ls benoemd tot lid van dat college mr. A M. Joekes te 's Gravenhage, lid van de Tv:ede Kamer der Staten-Generaal. UIT NED. OOST-INDP EERVOL ONTSLAG RESIDENT VAN JAPARA EN REMBANG. BUITENZORG. 12 Dec. (Aneta) Met ingang van 21 Maart 1936 is op verzoek eervol ontslag toegekend aan den resident van Japara en Rembang den heer P. W. Palte. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. KINDERBEWAARPLAATS. Ook in de Kinderbewaarplaats. Lange- brug 87 is het Sint Nicolaasfeest opgewekt gevierd. Sint-Nicolaas verscheen in hoogst eigen persoon en werd met toepasselijke liedjes ontvangen. Nadat de goede Sint pepernoten gestrooid en uitgedeeld had en de kinderen vermanend had toegesproken, voerden de kleintjes het speei-liedje „Baanveger" van Hendrika van Tussen broek uit. Zij hadden het onder leiding van de directrice, mej- Korenhoff en de help ster mej. Blansjaar alleraardigst Ingestu deerd, maar de aardige muziek kwam niet tot zijn recht door het gebrek aan piano begeleiding. De Kinderbewaarplaats heeft geen piano en het zou toch zoo prettig zijn met de kinderen liedjes te kunnen studeeren. Ook met 't oog op de plannen van directrice en helpster om bij het 50- jarig bestaan der Inrichting in Februari a.s. nog andere speelliedjes ln te studee ren. Is er iemand, die een piano zou wil len afstaan? Mischlen staat bij iemand nog wel een piano die niet meer bespeeld wordt en gemist kan worden. De kas laat niet toe er een te koopen. Wie verrast ons? Be richten hieromtrent worden gaarne ont vangen door de pennlngm. mevr. Goud smitCohen, Fred. Hendriklaan 18. Oegst- gc-est, Tel. 3458. Geachte Redactie- Zoudt u zoo goed wil len zijn dit stukje als Ingezonden te plaat sen in het Leidsch Dagblad? Met veel dank. Hoogachtend, A. M. GOUDSMIT—COHEN. PREDIKBEURTEN VOOR HEDEN, LEIDEN. Geref. Gemeente. Nieuwe Rijn: nam. 8 uur, ds. B. van Neerbos van Vlaardlngen. TER AAR. Ned. Herv. Kerk; Namiddag 7 uur, ds- A. C. Enkelaar van Hasselt. VOOR VRIJDAG 13 DECEMBER. ALPHEN AAN DEN RIJN. Chr. Geref. Kerk (van Reedestraat) Nam. 7 uur, ds. Bijleveld. BENTHUIZEN. Geref. Gem.: Nam. halfzeven, ds. La- main van Rotterdam. o NED. HERV. KERK. Beroepen te Langerak:, R. W. Steur cand. te Burgh op Schouwen. Aangenomen naar Ede H. Japchen te Doornspijk. Bedankt voor Benschop: C. van Dop, te Hierden- o CHR GEREF. KERK. Tweetal te Busseum-Naarden: A. H. Hll- bers te Groningen en P. de Groot, te Go- rinchem. RECLAME- grleP» Belangrijke vooruitgang voor de behandeling van internationale problemen Gevolgen van het Engelsche plebisciet Dc permanente zedclczeerde van Spanje bU den Volkenbond, Salvador de Moda- rlnga. schrijft ln onderstaand artikel zjjii verheugenis uit over het feit, dat door de In werking trcdlng der sancties duidelijk Is gebleken, dat er eindelijk ook een Inter nationale publieke opinie ls geboren, mede als gevolg van lret In Engeland onder leiding van Lord Robert Cecil gehouden plebisciet. De actueele internationale gebeurtenis sen brengen een groot deel en misschien wel het meest actieve van de openbare meening in de war. De sceptici hadden nooit willen gelooven, dat artikel 16 van het Volkenbondshandvest nog eens zou worden toegepast, laat staan tegen een groote natie, En nu het in werking wordt gesteld tegen een der meest gerespecteerde naties der wereld, wrijven zij. die een groote ondervinding hebben, die de men- schelijke natuur kennen en weten waar aan men zich te houden heeft, in een woord de professionals van het sceptcis- me, zich de oogen uit en, zonder te be grijpen wat er gebeurt, blijven zij vast houden aan de gedachte, dat ergens een valstrik ls. dat de een den ander bedriegt en zij vragen in het openbaar; „Wie?" Toch is, wat nu gebeurt, betrekkelijk eenvoudig, en het ls ijdel werk het te ver klaren door redeneeringen, welke slechts kinderlijk kunnen zijn. Zekere personen beweren, dat de sancties nu zijn toege past terwijl ze dat in andere gevallen niet werden omdat Engeland de andere volken er toe heeft verplicht. Engeland is een machtige natie en zijn politieke kracht is groot. Maar hiertusschen en tusschen de bewering, dat zijn situatie hem zou toestaan vijftg naties te verplichten een even onaangenamen ais gevaarlijken weg te gaan betreden, ls een afgrond welke ieder verstandig mensch moet opmerken. Dat de sancties zonder Engeland niet kun nen bestaan, is klaar als de dag. Dat het voldoende voor haar bestaan is, dat Enge land ze wil, is absurd. Wat dan? Wat gebeurd is, is. dat een groot land zich bekeerd heeft tot het systeem der collectieve veiligheid, dat reeds lang de be wuste politiek vormde van talrijke minder belangrijke landen, die evenwel toch een machtige internationale kern konden vermen. Het Pact is een geschreven wet, aan een internationale gemeenschap gesteld. De gemeenschappen zijn natuurlijke pheno- nienen onderworpen aan natuurwetten, op dezelfde wijze als de steenen, de planten en de sterren. En toch. iedere gemeen schap bezit een natuurwet, welke boven die geschreven wetten staat, en welke wil, dat een geschreven wet slechts werkzaam is ln die mate, waarin zij een integreerend deel uitmaakt van het innerlijke bewustzijn der individuen, die de gemeenschap vor men, waarvoor zij van toepassing moet zijn. Zooals bijvoorbeeld de Prohibitie-wet in de Ver- Staten, de wetten regelende de maximum-snelheid of het duel verbiedend in het meerendeel der staten nooit ge heel afdoende zijn geweest, omdat de vol keren. aan wie zij moesten worden opge legd. nooit zoover zijn gekomen, dat zij in nerlijk van haar noodzakelijkheid over tuigd waren. Opdat een wet effectief zij, is de parlementaire ratificatie dus niet voldoende; zii heeft nog veel meer de ra tificatie noodig, welke iedere burger haar in zfin binnenste geeft. Het Volkenbondspact, geschreven wet van de internationale gemeenschap, Hheft die ratificatie in een groot aantal landen nog niet verkregen. Tot den allerlaatsten tijd observeerde de meerderheid van het Engelsche volk het van een afstand met een zeker scepticisme, waaruit het echec van alle door Genève van 1931 tot 1934 gedane pogingen, om een beslissing te krijgen in de ontwapenings kwestie, door het systeem van de collec tieve veiligheid, valt te verklaren en, nog meer speoiaal, de weigering van de regee- ring-Baldwin om het Protocol van 1924, voorbereid en goedgekeurd door de regee ring HendersonMacDonald, te ratlfi- ceeren. Hun. die vragen waarom men dan n u de sancties toepast, welke tevoren niet toegepast werden, moet dus geantwoord worden: omdat er zonder medewerking van Engeland geen sancties kunnen zijn, en omdat Engeland nu geloof heeft in dc col lectieve veiligheid, waarin het tot nu toe niet voldoende vertrouwen had gehad. Om deze voor de internationale evolutie zoo belangrijke verandering in de Britsche houding te begrijpen, behoort men tot in onderdèeien de houding van het Engelsche volk ten opzichte van den Volkenbond te analyseeren. Twee elkaar tegenoverge stelde psychologische krachten beheer- schen die houding. De eene is gunstig Engeland is buiten kijf het land, dat het meest toegewijd ls aan tjet gemeenschi gevoel. Het Engelsche volk heeft de a nomle uitgevonden, de werkelijke ziel de liberale democratie; de Engelschi is het, die zich instinctief het beste n seert, dat de welbegrepen belangen van individu samengaan met die van de meenschap. Het is bijgevolg het Engeli volk, dat voorbestemd is het best te grijpen wat de internationale gemo schap is en om haar te anlmeeren mei bezieling van zijn bewonderenswaardig meenschapsgevoel. Maar, om van de nationale gemeensc! over te gaan naar de internationale meenschap ls nog een formidabele spr noodig, n.l. die over de grens- En het gelsche volk is nu juist het meest insii ter wereld, dat is wat zich het sterk verzet tegen samenwerken met 'n vreem voor wie in zijn taal het woord „vreem een beetje onaangename smaak met z draagt. Het treft juist nu zoo, dat gunstige kracht de schaal heeft doen oy slaan en dat Engeland, zijn insularis bedwingend, gedecideerd de leiding van evolutie naar het internationale gemee schapsgevoel heeft genomen, een tai waarvoor zijn nationale aanleg het lijkt hebben voorbestemd. Die evolutie is in Engeland langzaam moeilijk verloopen. De voornaamste fac er voor is zonder twijfel geweest de voeding, ontvangen door tien jaar lnti nationale politiek. Het Engelsche volk voor die opvoeding het meest geschikt, on dat. het intellectueel, bescheiden en ee voudig is. Ieder die van 1921 af tot nu toe v dichtbij het werk van Genève heeft volgd, staat verwonderd over de voorn gang in de houding der verschillende E gelsche vertegenwoordigers en als gevo daarvan in de publieke opinie in Engelan De lange Fransch-Engelsche dialoog oi de internationale veiligheid en de ontwi pening, die op een zure en onbegrijpclijl toon, zoowel aan de eene als aan de ande zijde, tusschen Lord Cecil en Viviani is ik gonnen, is nu van beide zijden hartelijk veel vruchtbaarder geworden. Zelfs de echecs van de Britsche politi in den loop van de een of andere vroege crisis hebben bijgedragen tot de ontwikk ling van zijn opinie en tot de evolutie vi zijn regeering. Het hoogtepunt van z( binnenlandsche evolutie wordt geke merkt door het fameuse plebisciet, georg niseerd door de Volkenbondsvereenlgii onder leiding van Lord Cecil, wien m nooit genoeg erkentelijk kan zijn voor burger-moed, nationaal en Internationa Dit plebisciet heeft volkomen duidel! aangetoond, dat de Engelsche publie opinie het Volkenbondspact gunstig gezi is, het geheele Volkenbondspact en nie meer dan het Volkenbondspact, Voor hu ver het dus Engeland betreft, is het Vo kenbondspact een levende wet gewordt De consequentie hiervan is duidelijk' H meest belangrijke lid van den Volkenboi ziet zich door de uitspraak van zijn vo verplicht het Volkenbondspact toe te pa sen. Het heeft geen zin met een spotte) lachje te beweren, dat het actueele col filet het eigenbelang van het Britsche In perlum raakt. Allereerst, omdat het pk bisciet gehouden is, voordat het conflll ontstaan was. Bovendien, ook als dat u was, zou men iets meer ter wereld kunnl wenschen dan te zien, dat terwijl Volkenbond nog zijn eerste stappen doi het nationale belang samengaat met internationale belang? Het feit blijft 1* staan, dat hetzelfde land, hetwelk tie jaren lang wist te ontkomen aan een u» spraak ten gunste van of zich te verbif den voor een of andere taak met een ternationaal karakter, nu zijn actieve positieve loyaliteit aan de bepalingen vl het Volkenbondspact proclameert. Het is de internationale pubüel opinie welke nu is geboren, omdat lil in dit geval niet om Engeland alle® gaat. De internationale problem® houden dus op een serie echecs te zij] waarvan alleen de groote Staten partners zouden zijn, zij gaan nu ov naar een hooger plan: van nu af zi len zij gemeenschappelijke problemi vormen. Het ls nu heel duidelijk, dat alle land tot meewerken werden opgeroepen toen zaken den status van het conflict berel ten. In de toekomst zal het zoo moet worden, dat allen gelijkelijk tot same werking worden opgeroepen wanneer zaken nog slechts verkeeren ln den stat1 van het probleem. De solidariteit in I sancties houdt in de solidariteit in de heele politiek, welke ls gevolgd van n ontstaan van het probleem af. En reei veel zal gewonnen zijn, als men zelf® nle meer wint dan dat! (Nadruk verbod®1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10