Overeenstemming tusschen Parijs en Londen bereikt. Debatten in het Engelsche Lagerhuis. 76»te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 11 December 1935 Derde Blad No. 23226 het accoord van parijs. DESSIE, STAD VAN LEED. DE ITALIAANSCHE PERS OPTIMISTISCH. BINNENLAND. provinciale staten van zuid-holland. reclame. Regeling Arbeid van vreemdelingen. bevordering opleiding nederl. dienstboden. Een onderhoud tusschen Laval, Van Sit- tirt en Clerk, dat 40 minuten duurde, was (oldoende om een definitieve overeen- Somst te bereiken tusschen de beide re gieringen met betrekking tot de formule iot regeling van het conflict, door Hoare ai Laval uitgewerkt. De kwestie der procedure is echter nog niet opgelost en Laval zal te Genève of in den trein, waarin zich ook de Mada- liaga, de voorzitter der commissie van 18 tevindt-, met Eden verstaan. Men meent dat de commissie van 18 er ral worden bewerkt haar besprekingen tp te schorten. Wat ook het eindresultaat moge zijn, [iconstateerd moet worden, dat men tot 'ie uiterste grens Ls gegaan wat betreft de Bdclusie van politieke mogelijkheden. Uit het Engelsche Lagerhuis. Zoowel van Britsche als Fransche zijde i een tegenspraak gegeven van de be richten in de Fransche pers over den in houd der voorstellen en waarschuwt men iaartegen. Hedennacht zouden de voorstellen naar lome en Addis Abeba worden doorge- eind om hedenmorgen te worden over- Ssndigd. De leider der Labour-oppositle in het Engelsche Lagerhuis, Attlee, heeft den ainlster-president gevraagd, of hij ln ■Uat was, voordat het kabinet verdere dappen ondernam, het Lagerhuis in te iihten over den aard der voorstellen tot regeling van het Italiaansch-Abessyni- ütie geschil, waarop do Britsche regee- ling zich had vastgelegd. Baldwin antwoordde, dat de coördina- fecommlssie te Genève, zooals het La- grhuis wist., er in had toegestemd, dat Fransche en Britsche regeeringen door r.ddel van onderhandelingen een poging inden doen, een basis voor de regeling jan liet conflict te vinden. Een dergelijke Kgeling zou aan de betrokken mogend- heden worden voorgelegd. Hoare heeft op doorreis door Parijs Zaterdag en Zondag tier deze kwestie besprekingen met Laval Etvoerd. Zekere voorstellen, welke o.a. op iet optreden ln deze kwestie betrekking hadden, zijn toen tusschen hen besproken. Baldwin besloot zijn verklaring met de morden: „Geenerlel voorstel is momen teel hetzij aan Italië, hetzij aan Abessynië, toorgelegd. Het zou derhalve dus niet op portuun zijn. over de kwestie hier een Jerklaring af te leggen." Attlee: „Mag ik vragen, of de voorstel len, welke door den minister van buiten- kdsche zaken zijn goedgekeurd, ln we ten dezelfde zijn als die. welke in de feiten- zoowel als de binnenlandsche iets gepubliceerd zijn?' Baldwin: „Ik heb de persberichten niet persoonlijk bestudeerd en blijkbaar ls in frankrijk iets uitgelekt, waardoor een iter lastige en delicate aangelegenheid cntzaglijk veel lastiger en delicater ge- torden is. Mij werd door diegenen, die zoo- tel de orlgineele voorstellen als de pers- terichten hebben bestudeerd, verklaard, fat aanzienlijke verschillen op belangrijke pinten aanwezig zijn." Attlee: „Zou het met het oog op het leit, dat zooveel is uitgelekt en gepubli- wrd is, niet het beste zijn, dat het Huls eer de juiste voorstellen wordt inge- scht?" Baldwip: „Ik begrijp u volkomen. Ik he ilaag mij over de indiscretie niet in het ainst, docli ik zou het Huis het volgende tillen zeggenIk heb dezen geheelen mor tel doorgebracht met het voeren van be- fereklngen over mededeelingen, welke in ieze kwestie zijn uitgelekt en ik ben er mg niet zeker van, dat daar een eind aan tttomen is Ik meen derhalve dat een «spreking in dit Huis, voordat de kwestie toor de betrokken partijen overwogen 'orden kan. niets goeds tot resultaat zal hebben, doch integendeel veelschade zou ten. Ik verplicht mij ertoe, het Huis in te lichten op het oogenblik. waarop over eenstemming over de voorstellen bereikt en deze den betrokken partijen zijn toegezonden.' Op een vraag van den afgevaardigde Sinclair, die weten wilde, of de bespre- hngen over de voorstellen uitgingen van (e commissie van vijf van den Volken- rond, verklaarde Baldwin, dat natuurlijk 'oorwaarde voor de aanvaarding der voor- nellen is, dat alle drie partijen: Volken- tond, Italië en Abessynië, er mede ac- Itoord gaan. I 0d de verdere vragen, welke hem ge- I Held werden, weigerde Baldwin te ant- I 'oorden. Later werd de regeering iets mededeel- ;hr.er. De Labour-afgevaardigde Lees &nith zeide. dat als slechts de helft waar 'isvan wat de Fransche en Duitsche bla- jen over den aard der voorstellen gemeld hadden de regeering dan volkomen over f';: was gegaan en het Volkenbondssta- feut in den steek had gelaten wat hoven- ten volkomen in strijd was met de bij verkiezingen gedanen beloften Er ls ohikbaar naar een compromis gezocht, j»t aan Italië landstreken zou bezorgen te. het nog niet veroverd had en waar- felnjnlijk nooit geheel zou veroveren. Verklaring van Eden. Minister Eden legde daarop de volgende '«klaring af: Namens de regeering Baldwin was od J« oogenblik afwezig mag ik zeggen J1' onze onderhandelaars te Parijs met F tansche regeering een basis gevonden Jfooen waaxop het doen van voorstellen "ar wij hopen nuttig effect zal kunnen teeren in het belang van den vrede. Zonder in details te treden kan ik mee- deelen dat de voorstellen van drieledigen aard ziln: 1. Een uitwisseling van grondgebied tusschen Italië en Abessynië. waarbij beide partijen voordeelen zullen ver werven. 2 Volkenbondsasslstentle voor Abes- synië in sociaal, financieel en algemeen oeconomisch opzicht, ten einde de ont wikkeling en den vooruitgang van dat land te bevorderen. 3. Bijzondere maatregelen en bepa lingen voor Italiaansche kolonisten, die zich in Abessynië willen vestigen, en medewerking van Italië bij de uitvoe ring van de Volkenbondsplannen. De berichten in de buitenlandsche pers waren onvolledig en ook grootendeels on juist geweest. De voorstellen van Parijs vormen niet het standpunt der Britsche of Fransche regeering. Zit ziln veeleer een initiatief, dat de partijen in staat wil stellen, bijeen te komen. Dat is het eenige doel der voorstellen. De voorstellen zelf ziin nog niet verzonden en wij doen ons uiterste best om wenken te geven die beide partijen samen kunnen brengen. Ik ver trek morgen naar Genève en zal daar met de vertegenwoordigers van de andere sta ten ende betrokken commissie deze po gingen voortzetten. Ik verzoek het Lagerhuis niet te trachten mii een voorbarige verplichting op te leg gen. Ik vraag, om uw vertrouwen bil de uitvoering van miin taak, welke niemand mii kan benilden en ik hoop dat allen mij zullen helpen, haar tot een goed einde te brengen Baldwin nog eens aan 't woord. Tenslotte verklaarde Baldwin nog: Ons prestige in den Volkenbond ls groot, maar onze macht is niet absoluut. Wij kunnen dezen grondslag van een regeling niet aan den Volkenbond, Italië of Abes synië opleggen, als zij er niet aan willen. Wij weten niet wat deze drie partijen in het geschil zullen zeggen. Als er geen re sultaat wordt verkregen, zullen wij onze pogingen later moeten herhalen. Wij zullen ons dan opnieuw moeten af vragen tot welk punt de sancties kunnen gaan. Het ls waarlijk geen eenvoudige zaak een embargo op petroleum naar Italië te handhaven, het is veeleer een uiterst in gewikkelde zaak en als gij er toe besluit moet gij de zekerheid hebben dat het em bargo effectief ls. Wij zullen nauwgezet dezelfde politiek blijven volgen, wij zullen ln harmonie met den Volkenbond blijven werken, zoover hij (de Bond) gaat en niet verder. Allen moe ten aan de actie deelnemen of anders zal er geen actie zijn. Eden gaat morgen naar Genève en wij zullen dus zeer spoedig weten welke reac ties op de actie die wij ondernemen zullen volgen. In antwoord op een vraag zeide Baldwin nog: De te Parijs ontworpen voorwaarden zullen stellig aan het oordeel van Italië en Abessynië worden onderworpen. Als teeken van protest tegen de huidige houding van de regeering vroeg nu de ar beidersgroep stemming over het adres van antwoord op de troonrede. Dit adres werd daarop met 281 tegen 139 stemmen aan genomen. hetgeen wil zeggen dat het La gerhuis het standpunt der regeering heeft goedgekeurd. Van 't front. Van het front is feitelijk geen nieuws. Wachten beide partijen thans de vredes pogingen af? Briefcensuur te Addis Abeba. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba meldt, dat de vreemdelingen in de Abessijnsche hoofdstad ontstemd zijn door een nieuw regeeringsdecreet, vol gens hetwelk alle inkomende of uitgaande brieven door de censuur worden geopend. Men maakte den geheelen dag queue voor het postkantoor om de Europeesche post in ontvangst te nemen. Desniettemin was men te vijf uur in den middag nog niet in het bezit van zijn post. De Britsche onderda nen zijn voornemens bij den' keizer tegen den nieuwen maatregel te protesteeren. De meening over de diplomatieke besprekingen in Europa. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba meldt verder, dat Heroey, de Abessijnsche minister van buitenlandsche zaken, heden een bezoek heeft gebracht aan den Brltschen gezant Barton om hem te vragen, of de Britsche legatie mededee lingen had ontvangen aangaande de be middelingsvoorstellen van Parijs. Barton antwoordde, dat dit niet het geval was. Uit goede bron verneemt men, dat het weinig waarschijnlijk is, dat de Abessijn sche regeering bereid zal zijn tot het op nemen van vredesonderhandelingen, zoo lang zich één Italiaansch soldaat op Abes- sijnschen bodem bevindt. In Abessijnsche kringen heeft men met hilariteit kennis genomen van de berichten, volgens welke in de Parijsche voorstellen sprake zou zijn van annexatie van Ogaden door Italië. Men wijst er in deze kringen op. dat de Italianen sedert het uitbreken der vijan delijkheden in het Zuiden nauwelijks ge vorderd zijn. Geneesmiddelen voor Harrar. Uit Berbera is een ambulance-colonne, bestaande uit zestien vrachtauto's met ge neesmiddelen, naar Harrar vertrokken. (Copyright Reuter-A.N.P.) Uit Italië. Voor zijn particuliere auto gebruikt Mussolini thans alcohol als brandstof, waartoe een speciale carburateur is inge bouwd. De alcohol kost op het oogenblik 2.15 lire en benzine 3.60 lire per liter. Men hoopt den prijs van alcohol nog te kunnen ver lagen. De bevolking begraaft de slacht offers der luchtaanvallen. (Van onzen correspondent Stuart Emeny). DESSIE. Dinsdag. Gisteraond luis terde ik in mijn tent naar de radio. Een Italiaansch spreker sprak van Asmara uit over de deugden der Italiaansche cultuur. De stad Dessie, die vandaag ln rouw ls over de slachtoffers der hevige Italiaan sche luchtaanvallen, welke de vorige week zijn uitgevoerd, biedt een scherp contrast met de radiovoordracht van den Italiaan. Deze „stad van geluk" dit is de let terlijke vertaling van „Dessie" ls ver anderd ln een stad van leed. Verminkte lichamen van mannen en vrouwen, ver brand door de Italiaansche brandbom men, worden in groote aantallen uit de hulzen gedragen en door vrienden begra ven. Een aangrijpend schouwspel! Deze primitieve Abessijnsche bevolking, die tot voor kort nauwelijks wist van het bestaan van vliegtuigen, heeft thans de dooden te begraven, welke het vreeselijke lucht- wapen heeft geëlscht. Men heeft hier groote bewondering voor den moed van dokters en verplegers. Hoewel bij den laatsten luchtaanval vijf-en-dertig Italiaansche vliegtuigen boven de stad vlogen, bleven alle artsen op hun post. Te Dessie waardeert men dit te meer, waar de bevolking van meening is, dat de Italianen een speciale voorliefde hebben voor het bombardeeren van laza retten en hospitaals. (Auteursrecht News ChronicleA.N.P.) Zal Mussolini de bemiddelings voorstellen aanvaarden? ROME, Dinsdag Hoewel geloofd wordt, dat Mussolini de details der Parijsche bemiddelingsvoorstellen, waarvan hij op de hoogte gesteld is door den Italiaan- schen ambassadeur te Parijs, thans be studeert, is de officieele nota nog niet overhandigd. In gezaghebbende kringen heeft men algemeen den indruk, dat de Duce deze voorstellen als een basis van bespreking zal aanvaarden, om daardoor de toepas sing van een petroleum-boycot zoo lang mogelijk te doen uitstellen, en verder in de hoop, dat een accoord kan worden be reikt, dat een einde zou maken aan den kostbaren oorlog in Abessynië. Het is nog steeds de vraag, of de tegen woordige onderhandelingen tot uiteinde lijke overeenstemming zuilen leiden, daar men van Italiaansche zijde er voortdu rend op wijst, dat de Duce niet bereid zal zijn, eenig voorstel te aanvaarden, dat niet voorziet in een corridor tusschen de beide Italiaansche bezittingen in Oost- Afrika, Eritrea en Italiaansch Somaliland. Men verwacht, dat het Vaticaan in de komende dagen een niet te onderschatten rol zal spelen. De „Osservatore Romano" spreekt vanavond in zeer vredelievende termen. Het blad schrijft: „Alle landen wenschen den vrede, maar een werkelijke vrede kent geen vernedering, doch rechts gelijkheid en edelmoedigheid." De Italiaansche pers is optimistisch en haar toon is opmerkelijk minder scherp. De bladen verklaren eensgezind, dat het fascisme wederom een overwinning heeft behaald (Auteursrecht News Chronicle—A.N.P. DE HERZIENING DER SALARIEERING. (Vervolg van gisteren). Na de pauze wordt gerepliceerd door de heeren Beekenkamp en Eisen. Laatstge noemde wijst erop. dat de bebouwing onder langs den Maasdijk is ontstaan in een tijd, toen er van een lintbebouwingsvraagstuk nog geen sprake was. Verkeerstechnisch acht spr. den weg niet af. zoolang er geen parallelweg met rijwielpad ter gezamen lijke breedte van minstens 4 meter is. De heer Van Vliet (C.H.) licht nog toe, dat de betreffende dijk door de moderni seering van het wegdek ongeschikt gewor den is voor het plaatselijk langzaam ver keer; de weg is grootendeels afgesloten en er zijn slechts hier en daar verbindings trappen. Daarom behoort de Provincie te voorzien in den aanleg van een parallelweg, waarvan ook de wielrijders veilig gebruik kunnen maken. De heer Von Fisenne dupliceert en zet uiteen, dat de uitwegen door de belang hebbenden zelf bëhooren te worden be taald. Het Rijk is couland geweest in het toestaan van uitwegen, omdat het anders veel te hooge schadevergoedingen zou moeten uitkeeren. Het wegenverslag wordt z.h.s. goedge keurd. Bij het voorstel tot verdere subsidieering zij het met verminderde bedragen van het baggerwerk in de haven van Maassluis vraagt de heer Damme (S.D.) op"neming' van dc arbeidsvoorwaarden van de C A O. in de betreffende bestekken. De heer De Bruin (Ged. Statenwil overwegen, wat ten deze kan worden ge daan. Het voorstel wordt z.h.s. goedgekeurd, Aan de orde is het voorstel tot herzie ning verlaging met 5 pCt. van de salarieering van het provinciaal personeel. Prof. Kranenburg (V.D.l kan zich niet met de argumenten van Ged. Staten ter zake veieenigen. Spr. ziet in de groote centralisatie van dc salarisregellngen der provincies, volgens Rijks-schabloon een gevaar. Spr. wenso'nt de voordracht los van de toelichting te beoordeelen. Hij be schouwt de salarissen niet als sluitpost van de begrooting. Aan den anderen kant zou de consequen tie bij nlet-aanvaarding van het voorstel belastingverhooging kunnen zijn, een ver hooging, welke spr. zeker niet toelaatbaar acht. Vergeleken intusschen bij andere pro vinciën en met andere dergelijke betrek kingen Is de verlaging met 5 pCt. niet on gemotiveerd. Zouden Ged. Staten op andere wijze het budget sluitend kunnen maken, dan zou spreker's fractie tegen de verlaging stem men. Thans echter meent zij haar stem aan het voorstel niet te mogen onthouden. De heer Peereboom (HG.) zal voor de voordracht stemmen. De heer Drost (Lib.) acht het standpunt van den minister Juist, dat de provinciale salarissen, eenmaal in overeenstemming gebracht met die bij het Rijk, ook de ver laging moeten volgen, welke bij het Rijk is ingevoerd. Alleen in geval de salarissen op zichzelf te laag zouden worden, dan zou er aanleiding zijn voor bedenking tegen het aanhangige voorstel. Spr. meent even wel, dat de provinciale salarissen ook na de verlaging nog den toets der vergelijking kunnen doorstaan. De heer Ter Laan (S.D.) critiseert het betoog van prof. Kranenburg. Dit voorstel is zonder meer als gevolg van een brief van den minister van Binnenlandsche Zaken ingediend. Daarbij komt, dat de 40 mille, waarover het hier gaat, gemakkelijk uit de onvoorziene uitgaven kunnen wor den verkregen desnoods ook voor een deel uit de reserve. Spr's fractie zal tegen het voorstel stemmen, mede omdat er een andere '.veg is, welke bewandeld kan worden en waar op spr. straks zal terugkomen. De heer Ooms (R.K motiveert mede namens enkele andere leden van zijn fractie, waarom h.i. deze voordracht niet, dient te worden aanvaard. De heer Jansen Manenschijn (A.R.) acht het voorstel redelijk en financieel nood- z&kelij k Mr. Peters (K.D.P.) constateert dat een kleine verhooging van de directe belastin gen voldoende zou zijn om ongewenschte oneffenheden weg te nemen. Met prof. Kranenburg is hij van oordeel dat wij hier niet voor het centraal gezag uit den weg behoeven te gaan, doch in tegenstelling tot diens conclusie zal spr. tegen de voor dracht stemmen. Ml'. Baars (R.K.) schaart zich geheel aan de zijde van Ged. Staten. Indien deze voordracht niet werd aanvaard, dan zou zij over korten tijd toch worden opgelegd door het centrale gezag. Naar sprekers meening zou, ook al waren Ged Staten zonder belastingverhooging en zonder salarisverlaging erin geslaagd een sluitend budget te verkrijgen, de minister toch de 5 'la verlaging hebben verlangd en wel omdat de minister over een breeder veld schouwt dan dat der provincie. Hebben ook niet te Rotterdam de sociaal democratische wethouders de consequen tie van een verlaging der salarissen op zich moeten nemen? De sociaal-democra ten zullen daar krom moeten liggen. Afgezien van de vraag van autonomie of zelfbestuur behooren wij hier te staan ach ter Ged. Staten. De heer De Visser (Comm.) zegt. dat er uit financieel oogpunt geen enkel redelijk motief voor de voorgestelde verlaging is. Van bevoorrechting van het provinciale personeel in Zuid-Holland is geen sprake, integendeel, de salarieering is hier reeds aan den lagen kant. Hoewel geen sociaal-democraat, wil spr. toch opmerken, dat de vergelijking ten opzichte van de sociaal-democratische wet houders te Rotterdam onwaarachtig ls. Te Rotterdam heeft men een tekort van 11 millioen. de provincie daarentegen heeft een paar millioen reserve Spr. zal met het grootste genoegen tegen stemmen. Het woord is daarna aan den neer Bolsius (Ged. Staten) doch wegens het vergevorderd uur wordt te 5.15 de vergade ring verdaagd tot hedenochtend 11 uur. 632» TOEPASSING VERGUNNINGSSTELSEL OP HUISPERSONEEL. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer in zake het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 16 Mei 1934 tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen wordt medegedeeld, dat het inderdaad het voornemen is het vergunningsstelsel, ingevolge de wet van 16 Mei 1934, spoedig uit te breiden tot be drijven. waarop dit vergunningsstelsel tot dusverre nog geen betrekking had, doch niet om in die uitbreiding aanstonds op te nemen „het bedrijf, dat in de huishou ding wordt beoefend, nl. door de vreemde dienstboden". Wel bestaat hét voornemen het vergunningsstelsèl in den loop van het aanstaande jaar ook in te voeren voor huispersoneel. Bij toepassing van het vergunningsstel sel op huispersoneel zal voorzichtig wor den te werk gegaan. Het ligt in de bedoe ling van den minister van Sociale Zaken de opleiding van Nederlandsche dienst boden krachtig te stimuleeren en het daarheen te leiden, dat zij allerwege in het land worde ter hand genomen. In middels blijft de regeering van meening, dat de vervanging van vreemde door Nederlandsche dienstboden slechts gelei delijk zal kunnen geschieden. Vervanging van alle vreemde dienstboden door Neder landsche acht de regeering' niet noodig en in de eerste jaren wellicht ook niet mo gelijk. Overigens zal een registratie van het aantal en de soort van het vreemde huispersoneel en de verspreiding daarvan over het land op zich zelf wenschelijk zijn. Het bedrag der heffing voor een ver gunning of een verlenging daarvan zal gezien de geringheid van het aanvanke lijk gedachte bedrag naar de regeering meent, niet van invloed zijn op het ln dienst hebben van vreemde dienstboden. Wel zou dit het geval zijn. Indien werd ingegaan op de suggestie van verschei dene leden om een bedrag van f. 10 per vergunning te vorderen. Dit zou ook voor andere soorten van arbeid het vergun ningsstelsel in bepaalde gevallen prohibi tief kunnen doen werken of te zware las ten leggen op het bedrijfsleven. dat Is de «ensch «en Iedere vrouw, die vierde necht aan een goed voorkomen. 0e slerlyke bevalligheid van de harmonische Ijrn verschaft aan de vrouw de mysterieuze macht, die wy „aantrekkingskracht" noemen. By een leslyk*figuur echter 1* deze eigenaardige tooverkraeht ver te zoeken. De figuur en de bewegingsvorm zyn het, die een een vrouw zooveel charme geven. Ook kunt dank zy een nieuw ontdekte melhode Uw figuur vormen en Uw geheime wenechen „werkelyk mooi te iyn" verwezenlyken. Geen oefeningen, apparaten of dlfeet noodig. Bestelt U het boekje „Hoe verkryg ik een volmaakt figuur?" (32 afbeeldingen). Het bevat wetenschappelyke inlichtingen over oorzaken, behandeling en bewezen reeultaten. Tegen inzending van 45 c aan poatzegels wordt U dit in ge sloten brief toegezonden, of teoen 35 c als drukwerk, door de ..noem" XV. iwirtm, H«ten>racht 33/vig. KERSTGAVE VOOR WERKLOOZEN. De minister van Sociale Zaken heeft thans aan de gemeentebesturen o.m. be richt dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun steunuitkeering een Kerstgave mag worden toegekend. Deze Kerstgave mag bedragen 25"/o van het bedrag, dat de betrokkenen over ac week van 15 tot 22 December a.s. aan uit- keering ontvangen. DE ENERGIERAAD. De ministers van Waterstaat en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heb ben prof. ir. J. C. van Staveren, lid van de hierna te noemen commissie ,te Arn hem. en Ir. J. Weyland, secretaris van den Electriciteitsraad, te Delft, benoemd tot eerste- en tweede-secretaris van de com missie, die de regeering zal hebben te ad- viseeren omtrent de Instelling van een Energieraad en omtrent de samenstelling, de taak en de bevoegdheden van zoodani- gen Raad. AFSLUITING VAN HET FILM- EN BIOSCOOPBEDRIJF. De Nederlandsch Bioscoop-Bond heeft onder voorzitterschap van den heer D. Hamburger Jr. uit Utrecht in Hotel Kras- napolsky te Amsterdam een buitengewone algemeene ledenvergadering gehouden, welke zeer druk beozcht 'was. In deze vergadering is met algemeene stemmen een voorstel van het Hoofdbe stuur aangenomen om het d.d. 11 Febr. 1935 vastgestelde Bondsbesluit nopens de afsluiting van het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf, dat op 31 December as. zou expireeren. te verlengen voorloopig tot 15 Februari 1936. Deze beslissing is genomen, teneinde de speciale studiecommissie, bestaande uit verschillende vooraanstaande leden van den Bond, en die tot taak heeft nieuwe regelen te ontwerpen met betrekking tot de oprichting van nieuwe zaken, daarbij een gezonde expansie van het film- en bioscoopbedrijf ln het oog houdende, gele genheid te geven het resultaat harer stu die na rijp beraad aan het Hoofdbestuur te rapporteeren. DE AMSTERDAMSCHE LOON- VOORDRACHT. In het Amsterdamsch gemeenteblad is thans opgenomen het Kon. Besluit, waarin de raad wordt aangemaand binnen een termijn van drie maanden de voordrach ten betreffende de loons- en salarisverla gingen van het gemeentepersoneel, die op 29 November werden verworpen, vast te stellen. VREDESDEMONSTRATIE OP HET BINNENHOF. Om 4 uur gistermiddag kwam op het Binnenhof te Den Haag een aantal dames, omstreeks 60, uit verschillende deelen van het land, in en buiten de vredesbeweging staande, samen, omdat men meende, dat op dat tijdstip de Tweede Kamer in be handeling zou nemen het wetsontwerp in zake bescherming der burgerbevolking tegen luchtaanvallen. Deze dames hebben namelijk bepaalde gewetensbezwaren tegen het ontwerp, zoo als dat nu luidt. Zij hebben daarom aan de regeering zoowel als aan de Kamer een adres gezonden, waarin verzocht wordt, een clausule betreffende de gewetensbe zwaren in het wetsontwerp op te nemen. Om aan dit verzoek kracht bij te zetten waren de dames op het Binnenhof geko men. De leidsters dezer demonstratie, de dames Heroma-Ennen en Smit-Schuckinck Kool. hebben op de griffie der Tweede Ka mer een lijst met omstreeks 5600 handtee- keningen gedeponeerd. DE KONINKLIJKS SHELL BESTELT VIER TANKSCHEPEN. De Koninklijke Shell heeft, naar deMsb. verneemt, opdracht gegeven voor den bouw van vier tankschepen, n.l. aan de Rotter dam-Droogdok, Wilton-Feyenoord en van der Giessen's Scheepswerven te Krimpen a. d. IJssel, ieder een schip van 9100 ton en aan de Nederlandsche Scheepbouw Maatschappij te Amsterdam een van 12.000 ton. o DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 8 uur is de „Nachte gaal" met 2 passagiers aan boord naar Indië van Schiphol vertrokken. De „Kievit" op thuisreis zal heden 11 December in Bagdad blijven. De „Koetilang" op uitreis bereikte Bandoeng. o VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van QnderwK en W. zal op Maandag 16 Dec. e.k. niet plaats hebben. In den ouderdom van 10 jaar is te Bennebroek overleden jhr. O. van Lennep, gepensionneerd kapitein ter zee. oud-com mandant van de Haarlemsche Vrijwillige Burgerwacht.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9