II KINDERFEEST!! Zondagmidd. 15 Dec., 2.15 uur |j| NIEUWSTE GARNEERING WIJNNOBEL CHEVALLIER PHIUPS'„BI-ARIiITA Bericht van Inzet. PER PAKJE 23-26-30' LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 11 December 1935 PARLEMENTAIR OVERZICHT VRAGENRUBRIEK. TE HUUR DE GELAARSDE KAT J. N. VREEBURG Hot adres voor de 6802 Laat ons Uw kolenhok vullen met OOK BETER ZIEN: TWEEDE KAMER. ALLERLEI WETSONTWERPEN. De Kamer heeft gisteren eerst de vol gende wetsontwerpen afgedaan 1. Wetsontwerp Wijziging van het vierde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1934 Verschillende onderwerpen t 2. Wetsontwerp Goedkeuring van de onderhandsche overdracht, door ruiling, van grond te Groningen aan L. G. Klaassens aldaar 3 Wetsontwerp Goedkeuring van den onderhandschen verkoop aan de gemeente Roosendaal en Nispen van Staatsgrond te Roosendaal, kadastraal bekend aldaar, sectie A, nos. 2408. 2409 en 2564 4 Wetsontwerp Regeing van den invoer van alle brood en alle deeg. 5. Wetsontwerp Regeling van den invoer van gelaschte buizen. 6. Wetsontwerp Regeling van den invoer van tricotgoederen. 7 Wetsontwerp Regeling van den invoer van kunstzijden garens. 8. Wetsontwerp Wijziging en verhooging van het negende hoofdstuk der Rijksbe grooting voor 1934 Verschilende onder werpen i 9. Wetsontwerp Begrooting van de Staatsmijnen in Limburg voor 1936 10. Wetsontwerp Begrooting van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmulden voor 1936. 11 Conclusie van het verslag der Com missie omtrent de Inlichtingen op het adres van W. Maandag en H van Dorp te Amsterdam, houdende verzoek te willen bevorderen, dat de gelden gestort in een fonds onder gemeentelijk beheer, in hun geheel zullen worden besteed tot het be talen van de inkoopsom voor hun pensioen. Al deze wetsontwerpen enz. werden zon der debat of stemming aangenomen. BEGROOTING VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEP VAART. Minister Gelissen heeft de vele sprekers bij de algemeene beschouwingen over zijn begrooting beantwoord. Hij is begonnen met de splitsing van het departement te verdedigen, die om practi- sche redenen noodzakelijk was De ver schillende belangen kunnen thans beter worden behartigd Voor een goeden eeono- mischen voorlichtingsdienst zal worden gezorgd, en de Minister heeft zijn plannen in dit opzicht nader uiteengezet. Ook ten aanzien van de ordening heeft de Minister zijn standpnt nader belicht. Ordeningen kunnen en zullen worden verbindend- verklaard. wanneer ze uit het bedrijf zelf zijn opgekomen en wanneer overigens het algemeen belang die verbindend-verkla ring eischt. In dit verband heeft de Minister medegedeeld, dat het ontwerp inzake de vestigings-elschen zoo goed als voltooid is Inzake de contingenteeringen stelde de Minister zich op het standpunt, dat men deze voor een aantal producten in de eerste jaren nog niet zal kunnen missen. Intussehen zal een onderzoek nog moeten uitwijzen, of ln bepaalde gevallen de con tingenteeringen vervangen moeten worden door verhoogde invoerrechten of dat deze laatste alleen voldoende zullen zijn. Ten aanzien van verschillende speciale punten met betrekking tot de handel-polltiek be loofde de Minister waakzaam en diligent te zullen blijven. Voor den middenstand wordt zoo zette de Minister uiteen gedaan wat mogelijk is. Er zijn trouwens reeds maatregelen genomen. Ten aanzien van de vestiging van vreemdelingen als zelfstandige ondernemers zijn maatregelen in voorbereiding. Dat de Minister in zijn rede ook aan de belangen onzer groote havens aandacht wijdde, spreekt van zelf. Hij erkende het groote nationale karakter van deze belangen, maar stelde daarnaast het verschil in karakter tus- schen de Antwerpsche en de Rotterdam- sche haven in het licht. De te nemen maatregelen zullen meer op den doorvoer gericht moeten zijn Er wordt overleg ge voerd over de verlaging van haven- en kade-gelden in Amsterdam en Rotterdam. In het algemeen verklaarde de Minister met nadruk, dat verschillende departe menten overleg plegen, om te zien wat er in het belang onzer havens kan worden gedaan. En wat de binnenvaart aangaat: de wet op de evenredige vrachtverdeeling zal door een commissie worden onderzocht, om te zien wat er voor verbetering kan worden gedaan, maar intrekken zonder meer daaraan denkt de Minister niet. Tot zoover het voornaamste uit 's Mi nisters in sneltreinvaart voorgelezen rede. Bij de replieken heeft men nog getracht iets meer van den Minister te vernemen in verband met de besprekingen, welke gevoerd werden over de havenbelangen van Amsterdam en Rotterdam, maar zijn Excellentie verklaarde daarover thans niet in verdere bijzonderheden te kunnen treden. Enkele sprekers (de heeren Lovink en Smeenki hebben de klacht geuit, dat er aan 's Ministers departement te veel per soneel zou worden aangesteld, maar hij heeft dit met kracht weersproken: de taak van zijn departement is zoo omvangrijk, dlat de bedoelde ambtenaren volstrekt noodig zijn. En voorts heeft de Minister nogmaals toegezegd op de belangen van den Middenstandsbond het oog te zullen houden in het bijzonder in verband met borgstellingsfondsen 's Ministers begrooting is tenslotte aan genomen: een paar revolutionaire stem men waren tegen. DE BEZUINIGINGEN INZAKE ONDERWIJS. Niet zonder belang is. dat bü den aan vang der vergadering besloten werd. de behandeling van de Onderwijs-begrooting en van het onderwij sbezuinigings-ontwerp. die eerst gelijktijdig zou plaats hebben, te splitsen. Eerst wordt de begrooting behandeld en daarna genoemd ontwerp. Deze splitsing staat in verband met het feit dat er van de rechterzijde zeer ern stige bezwaren tegen het voornaamste deel van het bezuinigingsontwerp bestaan, waaruit wellicht politieke moeilijkheden zouden kunnen voortkomen. Laat men de begrooting voorafgaan, dan worden er en kele dagen gewonnen en dan kan er ondertusschen achter de coulissen naar een compromis worden gezocht. Wel wil het gerucht, dat de Regeering bij het be- zuinigings-ontwerp niet de portefeuille- kwestie zal stellen, maar eveneens wordt gefluisterd, dat. als de rechterzijde onwil lig zou blijven om in de bedoelde bezuini ging toe te stemmen, de vrijzinnige mi nisters uit het kabinet hun ontslag zouden nemen. En dit zou toch een zeer ernstig politiek feit- zijn. Intussehen blijven wil vooralsnog van meening. dat er wel een oplossing zal worden gevonden. AVONDVERGADERING. 's Avonds heeft de Kamer het wetsont werp inzake bescherming tegen luchtaan vallen behandeld. Van verscheidene kanten is met dit ont werp instemming betuigd. De heer Van der Heide verklaarde al dadelijk, dat de sociaal-democraten er hun stem aan zul len geven. Bescherming tegen lucht-aan- vallen moet er zijn, en het feit, dat men niet alles kan voorkomen, beteekent niet dat men alles moet nalaten. In denzelfden geest hebben andere afgevaardigden ge sproken. en zij stelden daarbij in het licht, dat de bezwaren, tegen dit ontwerp in enkele adressen ingebracht lo.a door den Vrouwen-Vrede-Bond) onlogisch en onjuist waren. Niettemin maakte de heer Van Houten zich tot tolk van deze bezwa ren: hij was van oordeel dat er geen af doende veiligheid te brengen Is en dat de regeling ten onrechte de suggestie van veiligheid wekt. En voorts stond hij op het standpunt, dat tegemoet gekomen diende te worden aan de opvatting van hen, die gewetensbezwaren koesteren tegen de ge dwongen medewerking aan deze regeling. En in denzelfden geest sprak de heer Sneevliet. Minister de Wilde had, door de vrijwel algemeene instemming, een gemakkelijke en korte taak. Het was noodzakelijk een wettelijke basis te geven aan de maatre gelen der luchtverdediging. De bevolking moet daartegen beschermd worden. Zelfs al zouden er slechts weinig menschen ge red kunnen worden, dan nog bleven deze maatregelen noodig. Spr. verklaarde zich iet toe kunnen voorstellen, dat men tegen deze maatregelen gewetensbezwaren heeft. Hij heeft de regeling van het ontwerp nog eens nader toegelicht. Niettemin verklaarde de Minister later, dat. als de gewetensbezwaren werkelijk achtbaar zijn, er rekening mee gehouden zal worden Heden stemming. EERSTE KAMER. Gisteravond vergaderde tevens de Kamer onder voorzitterschap van \v t Baron de Vos van Steenwijk. Aan de orde waren de volgende wets- ontwerpen: 1. Bestendiging voor 1936 van de tijde lijke opcenten op de invoerrechten in Ned.-Indië; 2. Goedkeuring van twee besluiten van den Gouv. Gen. van Ned.-Indië tot wijzi ging en aanvulling van Aldeellng III van de begrooting van Ned.-Indië voor 1935 1 Verhooging bieraccijns en wijziging in- I komstenbelasting) 3. Wijziging van de Luchtvaartwet. Deze wetsontwerpen werden zonder be- raadslaging en zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Aan de orde was daarna de benoeming van een commies-griffier. Uitgebracht wer den 47 stemmen, waarvan 1 blanco. Hier- van verkregen Mr. J. van Andel Gen. 24- Mr. S. Mok 7: Mr. C. J. A. de Ranitz 6; Jhr' Mr. Beelaerts van Blokland 3; Mr. E. Hel rlnga 3; Mr. de Wilde, Jhr, Six en Mr. J. de Brauw ieder 1 stem. Benoemd werd verklaard Mr. J. v. Andel. i Vervolgens werd overgegaan tot het trekken van de afdeelingen. Na het hou den van afdeelingsvergaderinger. deelde de voorzitter mede, dat de afdeelingen tot haar voorzitters hebben gekozen de heeren van Citters, de Gljselaar, Nlvard, v. d. Hoe ven en van Sasse van IJsselt. en tot on dervoorzitters resp. de heeren Otten, Briët, de Savornin Lohman, Mlchlels van Kesse- nich en van Lanschot. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat bij de algemeene beschouwingen over do Rijksbegrooting de spreektijd in eersten termijn als volgt zal zijn toegekend: RK. 85 minuten; S.D.A.P 85 minuten; AR 60 minuten; C.H 60 minuten; VB. 50 minu ten en V.D. 50 minuten. Hierop sloot de voorzitter de vergadering, HAGENAAR. C. den Ote L. In de voorronde van het tournooi om het wereldkampioenschap speelde het Nederlandsch XI te Amster dam tegen Ierland. Onze landgenooten wonnen met 52. 2 flinke Benedenkamers, ge schikt voor kantoor of spreek- en wachtkamer, centrum stad, goeden stand; desgewenscht ook slaapkamer disponibel. Br. Bur. v. d. BI. no. 5289. Faillissement J. HEEMSKERK te Woubrugge. Verificatie-vergadering 18 Januari 1936. des v.m. 10 uur in het Paleis van Justitie, Korte Voorhout No. II te 's-Gravenhage. Indiening der vorderingen vóór 1 Januari 1936 bij ondergeteekende. Curator: Mr. F. J. J. TRAPMAN. Leiden, 10 December 1935. Breestraat 81. 5293 Boeiend sprookje in 3 bedr. Goochelen I Buikspreken5313 Gebarenliedjes! Ieder k. 011 tv. 'n verrassing Pr. d. pl. 25, 85, 45, 65 c. Bcspreektvooral a 5 c. p.p. Zaterdacr van 113 en Zondag vanaf 11 uur. TANDHEELKUNDIGE WATERSTEEG 2a - TEL 2522 Spreekuren dagelijks van 11-12 8779 en -5 uui. Maandag- en Vrijdagavond van 78 uur. Ziekentondsspreekuui dagelijks van 84 10 uur. Woensdagavond van 78 uur. TE HUUR GEVRAAGD BENEDENWONING Huurprijs f. 8.a f. 9.p. w. liefst centrum. Brieven aan den Sleutelkoning. Haarlem merdijk 14 hs., A'dam-C. 5296 Faillissement C. BOL, Sigarenwinkelier. Kempenaerstraat 97, Oegstgecst. De eenige uitöeelingslijst in dit faillissement is ter Griffie der Arr.-Rechtbank te 's-Gra venhage en van het Kanton gerecht te Leiden nedergelegd ter kostelooze inzage der schuldeischers gedurende 10 dagen na heden. 5291 De Curator Mr. J. M. HEMPENIUS. Warmond, 10 December 1935. Scholtche en effen Zijde, Kant, Strooken, Kragen, Ceintuuri. Clips, Gespen, Knoopen, Corsages, Mutsen, Kousen, Zakdoeken, Handschoenen, Hand werken, Everlasting-katoen, Nomotla wol, D.M.C, Artikelen, (Wonderweef) Gebloemde Chintz voor Lampekappen met passend Bandfluweel. Linnen Tafelkleeden met passende Vingerdoekjes BREESTRAAT 103a - LEIDEN - TELEFOON 1036 - POSTGIRO 2993 gMWMnWin7KBiT<ilJ'ViiA iMTMTTirr Gemeubileerd te huur Comfortabel HEERENHUIS, op eersten stand, v. 3 maan den, ev. langer. Centr. verw. Vaste wascht.. enz. Brieven N.N. 3050 Alg. Adv Bur. A. DE LA MAR Azn., A'dnm C. 5297 Vrijdag 13 December 1935, 7 uur n.m„ in het Notarishuis Hoogewoerd 144, AFSLAG van de volgende perceelen te Leiden, inge2et a. v.: Huis met bovenw. Joubert- ïtraat 15/15af. 1760. idem no. 17/17a f. 1900. Huis Poelgeeststraat no. 1' f. 1350— idem no. 3 f. 1430. idem no. 5 f. 1400. Huis Narmstraat no. 38 f. 660— idem no. 40 f. 810. idem no. 42 f. 720. Huls 2e Gortestr. 42 f. 770. Huis 2e Haverstr. 54 f. 300. Huis, erf en tuin Frans van Mierisstraat no. 9 f. 2750. idem no. 11 f. 2750— idem no. 13 f. 3550— idem no. 15 f. 3550— Mr. H. M. A. COEBERGH, 1189 Notaris, Leiden. 5311 «H<V OWge" Naarmate de menscli ouder wordt, trekt de pupil van het oog zich meer samen en laat dus minder licht door. Daarom hebben zij, die boven de vijftig zijn, veel en veel meer licht noodig dan menschen von twintig, En vooral een bezigheid ols naai- en verstelwerk eischt - ook afgezien van den leeftijd - veel meer licht dan lezen. Bij te weinig licht is het voor de oogen precies otsof U re een donkeren bril opzet en ze tot een onge hoorde inspanning dwingt. Zorgt toch vooral voor goed licht bij alles wot U doet. Daarvoor bestaan aanwijzingen, die U kunt vinden in het boekje „Het Gezellige Huis", dat U op aanvrage gaarne gratis door ons wordt toegezonden. Zendt slechts onderstaande cou pon aan ons op, of schrijft ons even een briefkaartje. 99 De Philips' „Bi-Arlita" lamp is de béste en zuinigste lamp, ooit door Philips vervaardigd en daarom de aangewezen lamp voor Uw huisverlichting. Sluurt deze coupon in aan de N V. Philips' Gloeilampen/abrieken, Verkoopafdeeling Nederland en Koloniën, Eindhooen en U onlvangt gratis hel boekje „Het Gezellige Huis" Naam Straal Woonplaats 36—2 ENKELE VOORWAARDEN VOOR 1. Voor allo werkzaamheden, die bij kunst licht geschieden, bestaan minimum ver* lichtingseischen, waaraon, wanneer hel werk niet direct ondee de hoofdverlichting geschiedt, slechts door voldoende bijver* lichting kan worden voldaon. 2. Onder normale omstandigheden geldf ols minimum voor den totaal beschikbaren lichtstroom van een woonvertrek 300 deka- lumen. Hierdoor wordt de mogelijkheid geschapen, hoofdverlichting en bijverlich ting afzonderlijk te gebruiken, ot naar de bezigheid het voorschrijft. 3. De sterkte van de lichtbron voor hoofd* verlichting in normale vertrekken, in orna menten op normale hoogte, welke ol het licht direct noor beneden werpen, moet minstens 150 decalumen bedrogen. De lichtbron dient zicK op de plaots von het werk te bevinden.. 5. Vermijdt sterke lichtcontrasten ols bijv. ontstaan wanneer slechts één gedeelte van de kamer voldoende verlicht is, om, te voorkomen dot bij de oogen, die voor het zien bij verschillende helderheden zich telkenmale moeten aanpassen, vermoeid heidsverschijnselen optreden. 6. Vermijdt elke verblindende verlichting door het gebruik von afgeschermde licht bronnen en lampen met inwendig gesoti- neerden ballon. 5294 4-3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 8