LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 11 December 1935 BUITENLAND. DE OORLOG. LAAT/TI GEDICHTEN BINNENLAND. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Nijmegen in Romeinschen tijd. Gisteravond sprak dr. J H. Holwerda aan de hand van talrijke lichtbeelden over het Romeinsche Nijmegen. De inhoud van de ongeveer 40 Jaar geleden ln het Oosten der stad gevonden grafvelden, die door museum G. M. Kam, wijst tOp een Romein- het hoofdgedeelte vormt van het Rijks museum G M. Kan. wijst op een Romein- sche bewoning van Nijmegen van het be gin onzer jaartelling tot ongeveer 10 na Chr. Naar aanleiding van de vondst dezer grafvelden werd er een onderzoek gedaan naar een mogelijke nederzetting en inder daad leegden de nasporingen van den Nlj- meegschen archivaris den heer Danlëls, dat deze op het Valkhof en het Huner- park moet hebben gelegen. Dat dit eohter niet de eenige plaats van bewoning in dien tijd was bewees de opgraving van spr., die ongeveer 20 jaar geleden op het plateau van den .Kopschen Hof werd verricht en.die een typische lnheemsche burcht voor den dag bracht, die geen andere kon zijn din het Oppidum Batavorum. dat, naar Tacitus vertelt, door Claudius Civilis op zijn vlucht naar de Veluwe in brand werd gestoken. De fragmenten, ln deze buroht gevonden, waren te dateeren even voor Chr. geb. tot de tweede helft van de eerste eeuw; na het jaar 70 houden zij echter plotseling op. Een ontdekking van den heer Daniëls gedurende deze opgraving gedaan, n.i. de aanwezigheid tusschen burcht en grafveld van een Romeinsche spttsgracht, zooals die rondom Romeinsche vestingen pleegt te liggen, gaf spr. aanleiding tot een verder onderzoek, waarbij een kolossale legioen vesting voor den dag kwam; de daarin gevonden gestempelde pannen bewezen, dat dit de vesting was van het 10e legioen, dat o.a. deel uitmaakte van de legioenen die onder Cerealls de vervolging van Clau dius ondernamen. Na het vertrek van dit tiende legioen naar Daclë, in het begin der tweede eeuw. was ook de Romeinsche bezetting dezer Nljmeegsche heuvels ver dwenen en lag dit gebied geheel verlaten. Na dezen tijd vangen echter de grafvel den aan, die geheel in het W. der stad teruggevonden zijn en ongeveer tot de 3de eeuw voortduurden; de talrijke overblijf selen daaruit deden vermoeden, dat ook bij deze grafvelden een nederzetting heeft gelegen; het gelukte den heer Daniels, bij de werkzaamheden voor de stadsuitbrei ding. de fundamenten te ontgraven van een dubbelen tempel tot deze nederzetting behoorende; eenige inscripties spraken van de plaats Ulpia Noviomagus en haar be woners de Bataven. De Bataafsche kolonie had dus den naam ontvangen van haa« stichter Ulpius Trajanus. Gedurende 1' eeuw is deze plaats de eenige bewoning van Nijmegen geweest want na de Romei nen. die voor de barbarenstammen vlucht ten, zijn ook de geromaniseerde Bataven gevolgd en zoo moet omstreeks het midden van de 3e eeuw Ulpia Noviomagus ver laten geweest zijn. Echter valt uit de vondsten, gedaan in de brandgraven, die in het Oosten der stad op de heuvels zijn gevonden, omstreeks het midden van de 4e eeuw, na zulk een groote tijdslacune, toch weer Romeinsche bewoning te con- stateeren, die echter vóór het einde van die eeuw voor goed is verdwenen. Spr. besloot de lezing met het vertconen van een lantaarnplaatje van een model van Nijmegen, dat ln het Rijksmuseum van Oudheden is opgesteld en waaroo op duidelijke wijze is aangegeven hoe de be woning in Romeinschen tijd is geweest. MIDDENSTANDSACTIE „DE MICA". De secretaris van het Leidsche Mica comité 1935, de heer J. A. Pollmann schrijft ons: „In de maand October heeft in het ge- heele land een groote actie plaats gevon den uitgaande van de samenwerkende drie Middenstandsbonden, welke actie onder den naam „Mica", spoedig burger recht verkreeg. Voor het publiek was de gelegenheid opengesteld, om door het oplossen van een puzzle met een daaraan verbonden prijsvraag, een van de vele fraaie prijzen te winnen. Voor menigeen zal het wachten op den uitslag van dezen wedstrijd bevreemding hebben gewekt; wanneer men evenwel bedenkt, welke een enorme massa werk door het comité verzet moest worden. duizenden en nogmaals duizenden inzen dingen dienden stuk voor stuk beoordeeld te worden dan is het vanzelfsprekend, dat de Jury niet eerder hiermede gereed had kunnen zijn Bij wijze van St. Nicolaasverrasslng is op 5 December aan de gelukkige win naars der prijzen hiervan mededeeling ge daan. terwijl kort daarna aan de deel nemende winkeliers van de „Mica", een volledige lijst van de winnaars over het geheele land is toegezonden. Velen van hen hebben deze lijst voor hun etalageramen opgehangen, waardoor ieder in de gelegenheid is, hiervan inzage te nemen. In Leiden zijn ook diverse groote prijzen gevallen. Bijzonder aangenaam is het ons aan allen, die op welke wijze ook deze nieuwe actie hebben gesteund, onzen warmen dank te betuigen. Dat niemand zich late ontmoedigen, zoo hij ditmaal niet tot de gelukkige prijswinnaars heeft behoord; wellicht kan de „Mica" 1936 hem fortuin lijker zijn. Aan den middenstand heeft deze actie bewezen, dat zijn plaats ln het maatschapnelijk bestel hem nog absoluut toekomt Moge in de toekomst het streven naar steeds grooteren bloei volledig zoo begrepen worden dat het publiek zal we ten dat het een belang is voor de geheele maatschappij, ipdien de middenstand zijn rechtmatige plaats zal kunnen blijven innemen". ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter F de heer N Lamme (Voorburg); idem letter E de heer J H. van Santen (Arnhem); idem letter L de heer J. van der Berg (Sliedrecht) doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak natuurkunde de heeren W. F van Peype (Oegstgeest) en G Schmidt i Oegstgeestvoor het doctoraal examen Indisch recht de heer Oetoyo (Den Haag) en voor het doctoraal examen rechtsge leerdheid. vrije studie, de heer L. H. Wessels (Le'den) Maandagavond 16 dezer, zal onze stadgenoot prof. mr. J. M. v. Bemmelen ln hel Leidsche Volkshuls spreken ovér „de politieke misdaad". DE ALGEMEENE TOESTAND. De Vlooteonferentie te Londen. De vlooteonferentie is gisterochtend na een vergadering die twee uur geduurd heeft, tot heden verdaagd. Men besloot van 21 December tot 2 Januari Kerst- vacantie te houden. Het offtcieele communiqué bepaalt er zjch toe te zeggen dat vraagstukken van procedure ziin behandeld en dat de alge- meene beschouwingen zijn voortgezet waarbii ook de kwestie van de quantita- tieve beperking ter sprake is gekomen Deskundige waarnemers zijn van mee ning. dat de conferentie een ernstige cri sis tegemoet gaat als gevolg van den Japanschen eisch inzake een gemeen schappelijke maximum-grens gaf onmid dellijk aanleiding tot een reeks vragen van de zUde der gedelegeerden, die op heldering verzochten Gevraagd werd oa. of deze grens op alle vloten betrekking zou hebben, ook op die van Rusland. Men gelooft, dat Nageno de leider der Jaoansche delegatie voornemens is in de eerstvolgende zitting een verklaring af te leggen en precies te leggen wat Japan verstaat onder een gemeenschappelijke maximumgrens MILITARIA. Bij Kon. besluit zijn met ingang van Januari benoemd tot reserve eerste-luite- nants bij hun tegenwoordig regiment de reserve tweede-luitenants W. B. C. van Tongeren. J E. Demper, A. Boelen, B. Alaart, M. Vlug. mr. W. Belgraver, W. A. Schrijvershof, A. J. C. Kaptein, C. P. Star- reveld, L. J. J. van Galen. C. Hulstijn. G. J. Schuitemaker. J Blankensteln. P. Buijs, J. H. Groothuls. H. Stillebroer, G. Beude- ker, mr. M. van der Haye. A. de Graaff. W Akkerman, G Grlsnigt en L. v Essen, allen van het 4de regiment infanterie en H. J Bartelings, P. G. Jager. P. W. Vllet- stra, G. F. Schoorel, H. Hofstede de Groot, F. Smits. H E Bloembergen, R. Jongeneel, V. Funke. K. C. J. van Bennekom. W. J. M. Irish Stephenson en mr. A. A, van Rossum, allen van het 6de regiment veldartillerie. CHR. BESTURENBOND. In de gisteravond gehouden vergadering van de studiekring van den Chr. Bestu renbond. werd door den heer A. Knetsch het tweede gedeelte behandeld van het onderwerp: „Arbeid en arbeiders in eco nomisch getij Spreker besprak allereerst de ophef fing van de gilden en het tijdperk der Fransche Revolutie. Het coalitie-verbod en de gevolgen daarvan, werden eveneens uitvoerig be sproken Overal werd het aan werklieden ver boden zich te organiseeren en voor hun belangen op te komen. Eerst ln 1872 werd in ons land door de Tweede Kamer tot opheffing van dit verbod besloten. De industrieele ontwikkeling bij de invoering van machines enz. in het begin der 19e eeuw, de kinderexploitatie zoowel in Engeland als in ons land, de slechte arbeiderstoestanden, beschreef spr even eens als kenmerk van den geest des ttjds. De sociale wetgeving nam ln 1874 de kinderwet Van Houten een aanvang, later volgde de Arbeidswet en andere wetten. Een nieuw tijd]>erk der economische ontwikkeling was gekomen. Ook dit nieuwe tijdperk werd uitvoerig door spre ker behandeld Dat geestelijke factoren hierbij van groote beteekenis waren, toonde spr. eveneens aan Op deze inleiding volgde een breedvoe rige bespreking. De bijeenkomst, welke onder leiding stond van den heer D. Hendriks, werd op dezelfde wijze als waarop zij geopend was, gesloten. AANBESTEDINGEN. Namens B. en W. is gisteren aanbesteed het uit- en inwendig schoonmaken van gemeentegebouwen, met toebehooren, het bedienen van kachels en centrale verwar mingen, het vegen van schoorsteenen en rookkanalen, enz." In zes perceelen. Er was als volgt in massa ingeschreven: Glazenwasscherij „Centro", Amsterdam een jaar f. 77518.89, twee jaar f. 75530.49; J. Kukler en Zonen, Lelden een jaar f. 93340,N V. Heineckens Glazenwas scherij, den Haag een jaar f.71297. twee jaar f 70197; N.V. Joh. Hickendorff, den Haag een Jaar f. 63415.twee jaar f. 122460.G. J. Robbers. Utrecht een jaar f.57044. twee Jaar f.110196; N.V. Drop's Oudste Rotterdamsche Glazenwas scherij, Rotterdam, een jaar f. 69040 twee jaar f. 131680.N.V. Cemsto, Leiden een jaar f.49800.twee jaar f.97818, L. Gertenbach „Nazorg", den Haag, een jaar f. 53988. Voorts is hedenmiddag namens den com mandant van het 6de R.V.A. aanbesteed de levering van hooi. stroo en turfstrooisel benoodigd voor de paarden van genoemd Regiment. gedurende het tijdvak 1 Februari 1936 t.m. 30 April 1936 Er was als volgt ingeschreven: Turfstrooisel: W. Freelink. Rotter dam 13.7 ct.; T. Arkema. Rotterdam 13 8 ct.; N.V. van Griends Landexploitatie mij., Griendsveen 14 ct.; A. L. Schenk. Rotter dam 13.8 ct.; J. Oomen en Zn., Oosterhout 13 ct. Hooi: J. Oomen en Zn, Oosterhout 29 ct.; F. E. Leeuwenkamp. Alkmaar 28.8 ct.; firma A P Taselaar, Rotterdam 27.8 ct.; M Romijn, Voorschoten 27 ct. Stroo: M. Romijn. Voorschoten 20 ct. (tezamen met hooi 18 ct.); alles p. 10 KG. DUITSCHLAND. De actie tegen de R.K. Kerk. De „Times" meldt uit Berlijn, dat na de arrestatie van den R.K. vicaris-generaal van Würzburg, de vicares-generaal van Passau en Regensburg eveneens zijn ge arresteerd in verband met de inbeslag neming van de archieven van den R.K. Inlichtingendienst van dr. Bannasch De zaak tegen dr. Bannasch is volgens de laatste berichten uit gezaghebbende kringen gebaseerd op de beweerde inslui ting van vertrouwelijke circulaires, welke door de politie en andere autoriteiten in verschillende deelen van het land waren uitgegeven. Het. schijnt, dat de arrestaties verband houden met pogingen, na te gaan hoe deze vertrouwelijke circulaires bekend zijn ge worden. Het verluidt, dat Mgr. Bertram, de kar dinaal-bisschop van Breslau en voorzitter van de bisschoppenconferentie van Fulda. nadat liij zijn recente besprekingen met den bisschop van Berlijn en den Pauselij ken nuntius te Berlijn had beëindigd, offi cieel heeft geprotesteerd, zoowel bij Rijks kanselier Hitier als bij den minister vqor kerkelijke aangelegenheden Kerrl'. De populaire kindervriend Henri Nol- les geeft a.s. Zondagmiddag een gezelligen kindermiddag ln de Stadsgehoorzaal. Ver toond wordt „De Gelaarsde Kat", boelend sprookje in drie bedrijven, benevens nieu we gebarenliedjes voor alle kinderen, nieu we goochelkunsten en tot slot komisch buikspreken door mej. Marina van Gouds zwaard. Voor het alhier afgenomen examen van aootbekers-asri't'nt is geslaagd mej. A. M. Hellendoorn (Rotterdam). ENGELAND. Sabotage op oorlogsschepen. De Admiraliteit erkent thans, dat zich dit Jaar twee pogingen tot sabotage aan boord van Brltsche oorlogsschepen op de scheepswerven te Devonport hebben voor gedaan, n.i. op de onderzeeboot „Oberon" en de kruiser .Royal Oak". Een onderzoek wordt ingesteld. o— FRANKRIJK. Het proces Stavisky. In het Stavisky-proces is oud-minister Dal im Ier gehoord De procureur-generaal heeft den gewe zen minister een strenge berisping toege diend. HIJ zei. dat diens houding in de zaak Stavisky geruimen tijd de aandacht van het parket heeft vastgehouden. Ik heb lang geweifeld, of ik tegen u een ver volging moest instellen. Dat ik het niet heb gedaan, vindt zijn oorzaak in het feil, dat het onderzoek van uw partculiere boeken den eenvoud van uw bestaan heeft aangetoond en in onze wetenschap dat u nooit tot Stavisky in relatie hebt gestaan. U hebt gehandeld uit camaraderie en te genover het land een zeer groote moreele verantwoordelijkheid op u genomen. U hadt zich een gezegde moeten herinneren, dat de gezworenen heel wel kennen: „op het stuk van zaken bestaan er geen vrien den". Dit geldt nog meer ten opzichte van de openbare zaken. Na deze berisping voegden verschillende advocaten den gewezen minister op scher pe manier ongeveer hetzelfde toe Dali- mier verweerde zich, dat hij niet had kunnen begrijpen, dat-een gemeentelijke crediet-instelllng, vtaygezeten door een raad. samengesteld int fatsoenlijke man nen en gecontroleerd door twee ministe ries. Handel en Financiën, op onregelma tige basis zou kunnen bestaan. SPANJE. De regeeringscrisis, Chapaprieta heeft een opdracht tot kabinetsvorming van de hand gewezen. Na de weigering van Chapaprieta heeft president Zamora den leider der agrariërs Martinez de Velasco (minister van bui- tenlandsche zaken in het demissionaire kabinet) met de regeer.ngsvorming be iast. Martinez de Velasco heeft bedenktijd tot heden gevraagd. In de wandelgangen van de Cortes ge looft men algemeen, dat, indien Martinez de Velasco op moeilijkheden mocht stuiten, die het hem onmogelijk maken, een regee ring te vormen, de Cortes ingevolge de grondwet tot 1 Februari met vacantie. ge zonden zouden kunnen worden, en een overgangskabinet tot genoemden datum zou kunnen regeeren, zonder zich aan het parlement te hebben voorgesteld. ZWITSERLAND. Het presidentschap. Be federatieve vergadering heeft heden ochtend de leden van de federatieraad ge kozen. Albert Mayer de chef van het departe ment van financiën kreeg 148 stemmen. Motta, chef van het politieke departement kreeg 147 stemmen. Meyer is derhalve be noemd tot president der federatie voor 1936 en Motta tot vice-president. ZWEDEN. De uitreiking der Nobelprijzen. In tegenwoordigheid van koning Gustaaf en verscheidene leden van het Zweedsche koninklijke huis zijn gistermiddag in de groote zaal van het nieuwe Concertgebouw te Stockholm de dit jaar toegekende Nobel prijzen uitgereikt. De plechtigheid werd geopend met een korte rede van Ham- marskjoeld, den voorzitter van de Nobel- stichting. Daarna heeft de koning de prij zen uitgereikt en wel voor natuurkunde aan Chadwick iEngeland), die voor schei kunde aan het echtpaar Joliot—Curie (Frankrijk), die voor physiologie en ge neeskunde aan prof. Spemann (Duitsch- land). De prijzen bestaan uit een gouden me daille. een oorkonde en een chèque van 170 000 Zweedsche kronen. Gisteravond is in de gouden zaal van het stadhuis het traditioneele feestmaal gehouden. Prof. Sjjemann heeft er een korte toespraak gehouden. CHINA. Wang's opvolger. De gouverneur van Hopeh, generaal Tsjang Tsjoen, is benoemd tot minister van buitenlandsche zaken, als opvolger van Wang Tsjing Wei, die, nadat onlangs een aanslag op zijn leven is gepleegd, is afgetreden. (Vervolg van het 3e Blad). Het accoord van Parijs. ROME, 11 Dcc. (Reüterl. Men wacht hier kalm tot de Fransch-Brltsche voor stellen bekend worden. Hedenochtend werd de zitting van het Lagerhuis bekend en hoewel de pers nog geen commentaar gaf maakt het verslag dezer zitting op den doorsnee Italiaan den indruk, dat de re geeringen van Pariis en Londen zoover als mogelijk zijn gegaan In een compromis. Een nieuw element is de aansporing tot verzoening dat de Observatore Romano gisteren publiceerde. Hedenochtend te 11 uur waren de Fransch-Britsehe voorstellen nog niet be kend te Rome. LONDEN. 11 Dec. (Reuter). De poli tieke correspondent van de Daily Tele graph meldt dat het kabinet hedenochtend zijn wekelijkse he zitting .zal houden, doch dat het onderzoek der Parijsche vrèdes- plannen is afgeloopen. De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph meldt uit Parijs dat het vredesplan slechts kleine correcties voor stelt aan de grenzen tusschen Eritrea en Tigré in het uiterste westen waardoor kleine oneffenheden uit den weg worden geruimd. In een andere mededeeling van dezen correspondent wordt verklaard dat Enge land en Frankrijk er van overtuigd zijn dat' hun voorstel een minimum-basis vormt waaron de snelle beëindiging der vijande lijkheden zou kunnen worden tot stand gebracht Men heeft reden te veronder stellen dat Mussolini het plan zal aanne men als basis voor besprekingen. Italië en Abessynlë zouden dan worden opgewekt de vijandelijkheden te staken vanaf het oogenblik dat de onderhandelingen zullen worden geopend. Men verwacht niet dat deze toestand nog deze week zal kunnen worden bereikt Indien gunstige antwoorden worden ont vangen uit Rome en Addis Abeba zal de Geneefsche Commissie van 18 direct op de hoogte worden gesteld waarna zt1 zich zal kunnen verdagen. De correspondent schrijft dat de Brit- sche regeering heeft besloten een uitstel van het embargo op petroleum te steunen indien Abessynië de Parijsche voorstellen zal verwerpen. PARIJS, 11 Dec. (Reuter). Alhier verwacht men met beslistheid een verzoe nende houding van Mussolini. Men acht het zeker, dat de commissie van achttien zich voor onbepaalden tijd zal verdagen en geen besluit zal nemen over maatrege len ten aanzien van petroleum Men gelooft tenslotte met alle duidelijk heid juist in de bladen, welke goede be trekkingen onderhouden met de Quai d'Orsay te mogen opmerken, dat niet alleen Engeland tot de uiterste grens van zijn concessies is gegaan, doch dat ook Frank rijk de uiterste grens van zijn bemoeiingen te verzoenen heeft bereikt, LONDEN. 11 Dec. (Reuter). Volgens de bladen is de inhoud van liet vredesplan van Parijs Dinsdagavond naar Rome en Addis Abeba geseind. De „Times" meldt, dat de gisteren ge houden Kabinetszitting ln hoofdzaak ge wijd is geweest aan de kwestie van de verdere wijze van behandeling der Parij sche voorstellen. Een verwerping dier voorstellen is geen oogenblik ter sprake gekomen. Het schijnt dat het bij de kwes tie der procedure er over is gegaan geen verschil te maken tusschen de beide oor logvoerende mogendheden en geen voor waarden met betrekking tot uitstel der sancties met het plan te verbinden. De opvatting der Britsche regeering op deze punten schijnt door de Fransche te zijn aanvaard. Hoewel de Juiste inhoud der overeen komst nog niet bekend is, heeft de sterk verontruste oppositie-pers reeds een ver bitterde campagne er tegen in gezet. Vaisch alarm te Addis Abeba. ADDIS ABEBA, 11 Dec. (Reuter). Vannacht zijn alhier berichten ontvangen waarin tegen vanochtend vroeg een bom aanval werd aangekondigd op Addis Abeba Om halfvier vanochtend begon de ont ruiming der stad door de bevolking. Bij duizenden vluchtten de bewoners in lange optochten, en begeleid door auto's, naar de ln de nabijheid der stad gelegen bergen. Europeanen en inboorlingen werden door de politie uit den slaap gewekt en aan gespoord zich in veiligheid te brengen. In de stad heerschte een ware paniek stemming. De beschikbare vrachtauto's werden tegen hooge prijzen gehuurd ten einde een vervoer naar veiliger geachte oorden mogelijk te maken. Om 8 uur vanochtend was boven de stad nog geen enkel Itallaansch vliegtuig waar genomen. Men denkt thans dat het alarm voorbarig was. ADDIS ABEiBA. 11 Dec. (Reuter). Nu de geruchten van een aanval van vlieg tuigen op Addis Abeba geen werkelijkheid blijken te zijn keert de bevolking weer terug In de stad heerscht 'n voorbeeldige orde, evenwel is de politie uit voorzorg versterkt. Op de hoeken der straten zijn groote tonnen met water geplaatst om de uitwer king van brandbommen tegen te gaan. Van 't front. ROME, 11 Dec. (Reuter). Maarschalk Badogllo seint het volgende 68ste leger- bericht: Van het geheele front is niets bijzon ders te melden. De organisatie van alle diensten, de intendance en het wegennet is in volle ontwikkeling. CUBA. President Mendieta treedt af. Kolonel Carlo Mendieta de president van Cuba. is afgetreden. Emilio Barnet de onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken ls tot waarne mend president benoemd. Het kabinet heeft, eveneens zijn ontslag aanrr~' oden doch Barnet heeft dit gewei gerd Mendieta verklaarde: „Er heerscht verzet tegen mijn ontwerp kieswet. Ik wensch de toekomst van Cuba niet in den weg te staan". SSSSESskT HET CAPITULANTEN-STELSEI» IN TOEPASSING. 150 DIENSTPLICHTIGE SERGEANTS KUNNEN VOOR 6 JAAR IN DIENST KOMEN OF BLIJVEN. Officieel wordt medegedeeld: De minister van staat en minister van Defensie ad interum heeft bij de korpsen der infanterie en der bereden en der onbe reden artillerie, de gelegenheid openge- steld voor ongehuwde dienstplichtige ser geants (wachtmeester) der jongste lichting tot een gezamenlijk aantal van pl.m. 150 man en vóór tenminste 6 jaar vrijwillig in dienst te komen of te blijven. In aanmerking komen in de eerste plaats zij die hun eerste oefening op uitstekende wijze hebben vervuld en die ln het bezit zijn van een diploma Mulo A of B of van H B S, met 3-jarigen cursus, dan wel die een op andere wijze verkregen gelijkwaar dige schoolkennis bezitten. Het ligt in de bedoeling om op de hierbedoelde onder officieren te zijner tijd de bepaling van het capitulanten-reglement 1935 van toe passing te doen zijn, d. w. z, dat zij dus een wettelijk recht zullen verkrijgen 0 na afloop van vermelde dienstperiode te worden aangesteld tot beroeps-onder-" officier dan wel te worden benoemd tot burgerlijk ambtenaar in dienst van het rijk, provincie of gemeente, enz., of tot spoorwegambtenaar in dienst van een der Nederlandsche Spoorwegmaatschappijen Gegadigden kunnen op schriftelijk ver zoek aan den korps-commandant terzake nadere inlichtingen bekomen. Zij, die reeds een verzoek richtten aan het depar tement van defensie, zullen zich alsnog tot hun korpscommandant hebben te wenden, UITSLAANDE BRAND IN DEN HAAG. Bewoners konden zich slechts ternauwernood redden. In den afgeloopen nacht heeft een zware uitslaande brand gewoed in den sigarenwinkel van C. Coene. aan de Ko ningstraat 441B te Den Haag. Dc win kelier werd even vóór 2 uur door het knet teren van de vlammen ln zijn slaap ge stoord en kon zich nog juist tijdig zij het dan ook in nachtgewaad uit zijn achter den winkel gelegen slaapkamer langs de vlammen door den winkel naar buiten begeven; een andere uitgang was er niet. Hij wekte vervolgens de boven buren, nl. het gezin J. C. Boxen, bestaande uit man. vrouw en kind en tijdelijk in wonende 30-jarige schoonzuster. Inmiddels waren twee agenten van politie op hun surveillance aangekomen voor het brandende perceel, waar zij aan de overzijde een alarmpost vonden Ier waarschuwing van de brandweer. Dtre rukte onmiddellijk met de motorspuiten van den Rijswijkscheweg en Van der Ven- nestraat uit; een derde uitgerukte spuit (Archimedesstraat) behoefde geen dienst te doen. De vlammen hadden zich reeds uitge breid tot den geheelen winkel en sloegen door de gesprongen ruiten uit. langs de jalouzieën van de eerste étage naar de voorkamer van het genoemde bovenhuis. Het vuur breidde zich verder uit tot de voorkamer en een daarnaast gelegen ka binet, welke beide vertrekken geheel uit brandden, terwijl een daar achter lig gende kamer gedeeltelijk door de vlammen werd verwoest. De brandweer richtte een groot aantal stralen op de vuurzee, welke bij den feilen wind nog groot gevaar voor uitbreiding zou hebben opgeleverd, indien niet de brandweer door het nathouden van de be lendende perceelen daartoe haar maat regelen had genomen. Thans bleef de brand beperkt tot den sigarenwinkel, welke geheel uitbrandde, en de reeds ge noemde bovenvertrekken. Het gezin B. en de sigarenwinkelier C. vonden gedurende den verderen nacht onderdak bij de familie J. D. Smit (een zwager van den sigarenwinkelier en te vens eigenaar van het perceel 441), wo nende in dezelfde straat op No. 389. Wat de oorzaak van den brand betreft, moet worden aangenomen, dat een stapel kistjes sigaren, welke te drogen stonden in de omgeving van de brandende kacne in den winkel oververhit waren. Zoowel de winkelier als de bovenbewoners waren tegen brandschade verzekerd. INBRAAK IN HET MUSEUM FLEHITE TE AMERSFOORT. Hedenmorgen ls bekend geworden, dat In den nacht van Maandag op Dinsdag Is ingebroken in het museum Flehite, aan den Westsingel te Amersfoort, waarbij tal van oude en kostbare voorwerpen zijn ent vreemd. De daders hebben zich vermoedelijk door middel van een valschen sleutel toe gang tot het gebouw verschaft, waarna zij zich begeven hebben naar de groote zaai op de eerste verdieping, waar een groote glazen vitrine, waarin tal van kleine voor werpen, welke uit oudheidkundig oogpunt bezien, groote waarde hebben, waren op geborgen. De daders hebben den bovenkant van de kast en een der zijwanden weggenomen en vervolgens den inhoud der kast op den grond uitgespreid, om daaruit hun keu» te bepalen. O.m. worden vermist een hee- ren-toiletkoker van been, een zilveren thee-lepeltje ln Louis XVI-stlJl, gbu°.® cylinder-horloges, een Emplre-bijouterie- doosje, een zilveren rammelaar met fluitje eenige zilveren doosjes, enz. Het merkwaardige van deze inbraak dat de daders zich uitsluitend hebben be paald tot deze voorwerpen, terwijl J onmiddellijke nabijheid van de groote kasten met gouden en rilvere munten stonden, welker inhoud, wat recte waarde betreft, veel belangrijker"- »-»

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2