IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 10 December 1935 DE OORLOG. KERK- EN SCH00LNIEUWS. TELEGRAMMEN. IAAT/TL EEBITUTIN BINNENLAND. G&en verdere opvoeringen van „De Beul". E. H. B. O. Zwemmen, redden van drenkelingen, ook uit auto's. In een der collegezalen van het Acade misch Ziekenhuis heeft de heer A J. Meyerlnk, hoofdconsul van den Ned. bond tot het redden van drenkelingen, gister avond voor de afd. Leiden van de Ned. Vereen. E.H.B.O. een lezing gehouden over „Zwemmen en redden van drenkelingen, ook uit auto's". De heer Meyerlnk begon met een kort overzicht te geven van het zwemmen. Een steen, die dateert uit 3000 Jaar voor chr geeft reeds een afbeelding van den zwem slag, ook in den bijbel, in het Oude Testa ment, wordt reeds over zwemmen gespro ken In de middeleeuwen en nog langen tijd daarna werd zwemmen onfatsoenlijk en ongezond geacht. Gelukkig is dit ver anderd. De geschiedenis van het reddend zwemmen is slechts 25 jaar oud In 1767 was er wel reeds een maatschappij opge richt tot het opwekken van levensgeesten bi; drenkelingen, maar deze organisatie hield zich niet bezig met de redding. Op 5 Juni 1913 verdronk in Haarlem een schip per, terwijl honderden dit droevig ongeval aanzagen zonder een hand uit te steken. Dit gaf den stoot tot de oprichting van de Haarlemsche reddingsbrigade Het goede voorbeeld werd weldra door andere steden gevolgd In 1917 werd door 5 kleine brigaden de Ned. bond tot redding van drenkelingen opgericht. In de jaren 1903 tot 1910 ver dronken 6578 personen of wel 938 per jaar. Door de groole propaganda die daarna werd gevoerd voor het zwemmen en door dat op vele plaatsen reddingsmiddelen werden geplaatst daalde dit aantal gedu rende het tijdperk 19201934 tot gemid deld 675 per laar. De bevolking was in dien tijd met 2 millioen toegenomen. Nog ster ker spreekt de verwondering wanneer men bedenkt dat het aantal verdronkenen 1170 zou hebben bedragen bij een gelijk aan tal gevallen als in 19031910. Hierna werd een aantal lichtbeelden vertoond, die be trekking hadden op gewone reddingen, het redden van ijsdrenkelingen en de verschil lende reddingsmiddelen Daarna besprak de heer Meyerink het redden van drenkelingen uit auto's. Dit onderwerp is door den bond. op verzoek van de afd. Boskoop waar in één jaar tijds 7 auto's te water reden, speciaal in studie genomen In 1934 geraakten 85 auto's te water; hierbij verdronken 43 personen. Dit jaar tot en met 7 December bedroegen deze getallen resp. 87 en 35. Met behulp van de marine-autoriteiten heeft de bond in de Fordhaven te Amster dam vele proeven genomen. Hierbij Is gebleken dat een auto die te water is geraakt, zelden op de achter zijde terecht komt. de portieren kunnen, ook van beschadigde wagens meestal ge makkelijk worden geopend. Spr. gaf automobilisten, die smalle we gen langs het water rijden, den raad hun ramen gesloten te houden. Rijden zij te water dan moeten zij in den wagen blijven, indien deze geheel onder is, totdat het water binnen niet meer stijgt. Adem zullen zij kunnen halen door de hoeveel heid gecomprimeerde lucht, die zich boven in de auto bevindt. Doen zij dit niet dan zal bij het openen van een der portieren of vensters het water met gewc'.d binnen stroomen en dit zal den slachtoffers belet ten naar bulten te kom»n Men moet dus wachten totdat de druk der samenge perste lucht in de auto gelijk is aan den druk van het water aan de buitenzijde. Dit is het geval wanneer het water niet meer stijgt Hoe dieper men komt des te langer zal men moeten wachten. Voor zoover spr. weet zijn door dit systeem toe te passen 7 personen aan den dood ontsnapt. Nadat nog een aantal plaatjes, die alle betrekking hadden op te water geraakte auto's, waren vertoond sloot de voorzitter met een dankwoord tot den heer Meyerink dezen leerzamen avond. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Lezing „De waanzinnige wereld". Gisteravond belegde de afd. Lelden van hel Instituut voor Arbeidersontwikkeling een lezing met lichtbeelden in het Volks- gebouw aan de Heerengracht. Mét voldoening constateerde de voorzit- I ter in zijn openingswoord een goed gevulde zaal en gaf na een kort welkomstwoord den spreker van dien avond, den heer J. Wolfslag Jr.. gelegenheid een aanvang te maken met zijn lezing, die als titel had „De waanzinnige wereld". Spr. gaf in korte trekken de ontwikkeling der wetenschap in de laatste eeuw aan, waarna hij de vraag stelde, hoe deze ont wikkeling benut is ten opzichte van de maatschappelijke verhoudingen. En dan moet geconstateerd worden, dat op bijna elk gebied een verdwazing heerscht. Wat geproduceerd wordt in land- en tuinbouw, wordt meermalen grootendeels vernietigd, ofschoon duizenden gebrek lijden; waar sport ontwikkelend kon werken wordt zij vaak oorzaak van verruwing. De verdwa zing dringt door op politiek gebied, en zelfs op cultureel terrein ontstaan excessen, zooals de boekenverbranding in Dultsch- land maar al te duidelijk aantoont. Deze verdwazing vloeit volgens spr. voort uit het stelsel van het kapitalisme en kan slechts met haar verdwijnen. En al ls het door de SD.A.P. en N.V.V. gepropageerde Plan van den Arbeid niet in werking, als zeker mag rangenomen worden, dat met doorvoering hiervan z.i. een groote staD wordt gedaan in de richting van de inperking dezer heil- looze gevolgen van het huidige stelsel. Als s'eun In den strijd hiervoor moge dienen aldus spr., het symbool van het Socialisme; de rots in de branding der tijden. Spr. be sloot met een fragment uit het werk van Hermar Gortel: Het socialisme komt. De lezing werd op duidelijke manier ge ïllustreerd met tal van lichtbeelden, nu en dan begeleid door muziek, waarvan de technische Installatie geleverd was door de herren van Houten en Baart. Een woord van dank bracht de voorzitter aan allen, die medewerkten om dezen avend zoo gunstig te doen slagen, waarna hij opwekte de volgende lezing over „Inter nationale bewapening" te bezoeken terwijl hd tevens kon rrcdedeelen ''at on den vol genden kunstochtend het blijspel „Tronen- °del" gegeven zal worden. Met de aankon diging. dat er voor de kinderen ook een "orrpssin" '-omt In den vorm van een kin dervoorstelling op Oudejaarsdag, sloot hll zwaartepunt in Möttllngen ligt in het AANBESTEDING. Bij de gisteren door de Genie gehouden cpenbare aanbesteding voor het verrich ten van verschillende werkzaamheden aan de Militaire Gebouwen te Lelden en Kat wijk was Ingeschreven als volgt: H. C. Heemskerk, Lelden f 8587: GebT. Niersman. Voorschoten, f.8570: I Cornet. Leiden, f 8484; A. J. Langeveld. Leiden, f.8181: Groen en Bregman. Benthuizen, f. 8130: Fa. Vermeer. Hekendorp. f. 8120: Wed. van Driel, Koudekerk, f 7995: Fa. Oudenes, Alphen. f 7994; N V. Striilmd, Uithoorn, f. 7800: Van Duljr Ketw'lk, f.7892: H. H. Geers. Delft, f.7897; G. Splinter. Lelden, f.7865: v. Dongen en v. Hoven. Dordrecht f 7797: Fa. Ootmerssen, Den .Haag, f.7680 Kieft Sassenheim f.7670; De Beus. Uithoorn, f. 765*: F. de Bruin. Den Haag. f. 7630: Fa. Bik en i Breedeveld. Leiden, f. 7590: N.V. van Wij nen, Dordrecht, f.7567; Zoctemeijer, Den Brielle, f.7525. PROPAGANDA-FEESTAVOND VOOR SLAGERSGEZELLEN. De bondsvoorzitter spreekt. De Nederl. Bond van Arbeiders in de Slagers- en aanverwante bedrijven afdee- ling Leiden hield gisteravond een prop"- ganda-feestavond in de Concertzaal van het Volksgebouw aan de Heerengracht. Medewerking verleenden The Blue Rythm Boys en het Trio v. d Woerd—Beurze. Toen de voorzitter te ongeveer halfne- gen de bijeenkomst opende, was de zaal geheel gevuld. De Bondsvoorzitter, dc heer Van Noor den uit Amsterdam hield voor de pauze een inleiding waarin hij de noodzakelijk heid van organisatie betoogde. Spreker gaf een korte uiteenzetting van de crisis, waarbij hij er op wees, dat de economische inzinking nog nimmer zoo'n omvang had aangenomen als thans het geval is. Hoe wel wetenschappelijk vaststaat, dat het wereldhandelsverkeer in den zomer van 1932 hef dieptepunt bereikt heeft, kun nen wij van opleving nog niets bespeuren. Integendeel, de werkloosheid neemt hand over hand toe. Onze regeering weet daar niet veel meer tegenover te stellen dan versobering, loonsverlaging en steunver laging. Voor het overheidspersoneel staat de nieuwe verlaging weer op stapel. De moderne arbeidersbeweging, die ge durende de geheele crisisperiode dit stand punt bestreden heeft, omdat daling der koopkracht tot werkloosheid moet leiden, heeft thans met haar Plan van den Ar beid den weg en de middelen aangegeven, om uit de chaos te geraken. In dit Plan wordt de weg aangegeven om binnen den kortst mogelijken tijd van de meer dan 400 900 werkloozen, die ons land telt, de helft aan arbeid te helpen. Vooral voor de jeugd ls het scheppen van werkgelegen heid dringend noodig. Vervolgens wees spreker op de orde ningsplannen in het slager=bedrijf Ock daarbij zal het belang van den gezel door de organisatie in het oog moeten worden gehouden. Dat de werkgevers dat zullen doen, blijkt voorloopig uit niets. De arbeiders hebben er dus alle belang bij zich te or- ganiseeren om daardoor voor hun belang op te komen. Met een krachtige opwek king besloot de spreker zijn met volle aandacht gevolgde rede. De rest van den avond werd gevuld met muziek en voordrachten, waarbij de lach spieren meer dan eens ln beweging kwa men. Alles met elkaar was het voor de afdee- Ung Lelden een succesvolle avond. Bij Kon. besluit is benoemd tot be waarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen hier ter stede, de heer M. W. F. Beyerinck, ontvanger der registratie van domeinen te Delft. Reserve-kapitein jhr. C. L. B W. van Suchtelen van de Haare van het 4e regi ment infanterie alhier is overgeplaatst bij de schoolcompagnie van den motordienst te Haarlem. STAND DER FINANCIEN. Het Zendingsbureau te Oegstgeest 1 post rekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende: De onbrengst van de Zendingsweek is boven de f. 150.000 gestegen. Het verschil met die van het vorige jaar is, voor zoover op dit oogenblik ls na te gaan niet groot, hetgeen, bij een slechter algemeene toe stand, op grooter offervaardigheid der ge- meente wijst. In de maand November als geheel is de opbrengst ook iets hooger dan in de gelijknamige maand van het vorig jaar. En in de eerste week van December is er f. 28.000 ingekomen. Een laatste inspanning om het benoo- dlgde bedrag bijeen te brengen zal nog noodig zijn. Als wij rekening houden met bijdragen, die wij nog zeker uit bepaalde bronnen mogen verwachten, is er buiten de f. 75 000 die deze maand noodig is nog extra f. 90.000 noodig. Van die f. 75.000 is dus reeds in een week f. 28.000 ontvangen. Wij hebben nu dezpn ocsfr.r 4 neg eens bekend gemaakt aan velen in den lande. Wij hopen, dat er veel aandacht zal worden gfeven aan dezen oproep. Het volledig be reiken van het voor dit jaar gestelde doel ls een zeer grijpbare mogelijkheid. WIJ hopen dat die werkelijkheid zal worden. (Vervolg van het 3e Blad). Het accoord van Parijs. PARIJS, 10 Dec. (Reuter). N3ar aanlei ding van de Franach-Engelsche vredes voorstellen zijn de Fransche bladen mo gelijk in verband met een wenk van de Quai d'Orsay, nog zeer gereserveerd in hun commentaar. Dc bijzondere corres pondent van de Jour heeft na de senaats zitting den indruk dat Rome tot onder handelen geneigd schijnt. Men vraagt zich te Rome af of het Vatlcaan niet zou kun nen bemiddelen. De Paus zou naar aan leiding van het Kerstfeest een wapenstil stand, een soort godsvrede, kunnen be werkstelligen. De Volkenbond zal zich dan voor een situatie geplaatst zien, welke hem zal veroorloven te onderhandelen over ee:i definitieve overeenkomst. LONDEN, 10 Dec. (Reuter). Volgens een Reutertoericht uit Parijs, zou hedenoch tend vroeg te Parijs bekend zijn gewor den, dat het Britsche kabinet het door Hoare en Laval overeengekomen vredes plan in groote trekken goedgekeurd heeft, doch enkele wijzigingen heeft voorgesteld op detailpunten. Na ontvangst van een overeenkomstige mededeellng uit Londen heeft de Britsche ambassadeur zich in verbinding gesteld met het Fransche mi nisterie van buitenlandsche zaken, Men heeft de stellige overtuiging dat deze mee- nlngsverschillen uit den weg kunnen wor den geruimd indien dat niet reeds is ge schied. Mussolini zal derhalve vandaag nog in kennis worden gesteld van de voor stellen. Het is niet bekend op welke pun ten Engeland wijzigingen heeft voorge steld. De Britsche minister van buiten landsche zaken Hoare. is voor rijn bespre kingen met Laval nauwkeurig op de hoog te gesteld van de opvattingen van zijn collega's Men ls er van overtuigd, dat hij nimmer zijn toestemming zou hebben ge geven tot overeenkomsten welke ln strijd zijn met de politiek van zijn collega's, zoo dat de wijziging dan ook slechts onder geschikte punten kan betreffen. De Labour-afgevaardigde Huge Dalton, zal vandaag In het Lagerhuis den waar nemend minister van buitenlandsche za ken Eden verzoeken, een verklaring af te leggen over het te Parijs opgestelde En- gelsch-Fransche vredesplan. Uit de berichten ln de conservatieve bladen blijkt dat de rapporten uit Parijs over den Inhoud.van de overeenkomst ook bij conservatieve parlementsleden verba zing hebben gewekt. Óver den Indruk ln 't Lagerhuis schrijft de parlementaire medewerker van de Times, de ministers waren op de hoogte van de uit Parijs gemelde bijzonderheden over het verdrag Laval en Hoare. De regeering besloot niettemin geen verklaring af te leggen; zij weigerde ook de berichten uit Parijs te bevestigen of tegen te spreken. Dc Lagerhuis-leden hebben daaruit ge concludeerd, dat de berichten althans ten deele we! juist moeten, zijn De meeste aanhangprs der regeering ln het Lagerhuis hebben van de zaak dan ook een gunstlgen indruk gekregen. Men was van meening. dat de voor stellen Indien ze ook maar bij benadering juist zouden zijn weergegeven, zij zouden uitgaan boven dat wat 't Lagerhuis was verzocht goed te keuren. Zeer bezorgd was men over de vraag of het Lagerhuis zonder voorbehoud tot toestemming bereid zou zijn. De liberale „News Chronicle" meldt dat in parlementaire kringen een storm van opwinding is ontstaan. De opvattingen der ministers zouden op verschillende punten verschillen. DJIBOETI. 10 Dec (Reuter). Van welin gelichte zijde wordt ten aanzien van de Fransch-Brltsche vredesplannen vernomen, dat het bijna onmogelijk Is dat Abessynlé zal toestemmen in voorwaarden, welke een verlies aan gebied Inhouden, dat geheel niet wordt gerechtvaardigd door militaire operaties. Wel ls 't mogelijk dat de Negus onder druk van de mogendheden zal toe stemmen. doch dit zou opstand tegen hem veroorzaken. NEW-YORK, 10 Dec. Reuter 1. Het com mentaar op den gewonen Amerikaanschen burger op de Fransch-Brltsche vredesvoor stellen is „verraad aan den Volkenbond". In offlcieele kringen is men van meening dat Mussolini een diplomatieke overwin ning behaalt tegen een groot deel van Europa, terwijl anderen van meening zijn. dat de Negus de kwestie liever door eer. veldslag opheldert. De kranten leveren weinig commentaar. LONDEN, 10 Dec. (Reuter) De diploma tieke correspondent van de „Daily Tele graph" meldt uit Parijs, dat de voorstellen een matige correctie van de Italiaansch- Abessijnsche grens en de vorming van een geprivllegeerde maatschappij voor de ont wikkeling van eenlge vruchtbare gebieden van Abessynië, ten Noorden van Kenya tot het Rudolfmeer, Inhouden. Met het oog op den beslisten wensch van Laval en Hoare moeten de juiste bijzonderheden van het vredesplan nog aan de publiciteit worden onthouden. Niettemin kan worden gezegd, dat de onder oogen geziene grenswijzigin gen niet van groote beteekenis zouden zijn. Het is onjuist, dat de bemiddelende regee ringen het afstand doen der geheele pro vincie Tigre aan Italië voorstellen. Een dergelijke voorwaarde zou door den Negus waarschijnlijk slechts kunnen worden aan genomen onder den druk van wapenge weld. Anderzijds ls erkend, dat een deel van Tigre reeds door het Italiaansche leger ls bezet en dat. men niet de beschikking heeft over strijdkrachten met behulp waar van zij weer zouden kunnen worden ver dreven Van 't front. ROME 10 Dec. (Reuter). Maarschalk Badoglio seint het volgend 67ste leger- bericht: Aan het front ln Eritrea hebben onze afdeelingen bil de Takazze ln het gebied ten zuiden van Addi en Enata gevechten geleverd met sterke groenen gewapende Abessiinen. De vijand werd bii een bajonet-aanval op de vlucht gedreven met achterlating van 15 dooden. Aan Italiaansche zijde zijn 2 Erltreeeche onderofficieren en 5 Askari's gedood. ADDIS ABEBA, 10 Dec. (Reuter). In verband met 't voortduren van den oorlog begint zich de voedselvoorzlenings-kwestle der troepen te doen gelden. Ten einde een DE VLOOTCONFERF.NTIE. PARIJS. 10 December, (Reuter) Het ministerie van Marine geeft een opgave van den huidigen stand der vloten van de voornaamste mogendheden weergevende de schepen die ln gebruik zijn en die op stapel staan, volgens de jaarlijksche op gaven van de diverse marines. Ver. Staten 1.371.510 ton; Engeland 1.362.542 ton; Japan 830.709 ton; Frank rijk 709.076 ton; Italië 518.488 ton; Duitsch- land 254.949 ton; Sovjet Unie 189.514 ton. LONDEN 10 Dec (Reuter) De vloot- conferentle ls hedenmorgen overgegaan tot de benoemine der subcommissies en voorts tot behandeling der Britsche mctle om de kwantitatieve beperking der bewa pening allereerst te bespreken. GEKNOEI MET VALUTA. MILAAN, 10 December. (Reuter) De leider van een groote steenkoolimportfirnra te Genua. Matteucci. is wegens verboden valutahandel veroordeeld tot drie jaren verbanning. Bij een onderzcek op zijn kantoor vond men drie zakjes goud. 55 K.Q. wegend en dri? goudstaven van 1 KG. per stuk Het goud ls ln beslag genomen. Matteucci is veroordeeld tot betaling van een boete ten bedrage van de waarde van het goud. DE LUCHTPOSTVERBINDING OP ZUID-AMERIKA. BERLIJN. 10 December. 1 D.N.B.) De Deutsche Lufthansa heeft bij de Howaldts- werf te Kiel een derde drijvende luchtbasis in aanbouw, welke bestemd is voor den luchtpostdienst in het Zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan. BU den geregelden luchtpostdienst, welke Dultschland thans bijna twee jaren op Zuld-Amerika onder houdt. is een ervaring opgedaan, welk# dezen nieuwen bouw noodig heeft gemaakt Het nieuwe schip zal ongeveer ln Mei 1936 in dienst worden gesteld. DAGBLADEIGENAAR DOODGESCHOTEN. LONDEN. 10 December. (Reuter) Uit Minneapolis (Minnesota) wordt gemeld, dat de dagbladelgenaar Walter Liggett Maandag is doodgeschoten. Deze moord zou een politieke achtergrond hebben. Liggett werd cp straat gevonden, lig gende naast zijn auto. Hij had drie scho ten ln de borst gekregen, naar het schijnt van geringen afstand afgevuurd en wel op het oogenblik. dat hij zijn auto verliet. Reeds eenigen tijd geleden was een aanval gedaan op Liggett, waarbij hij werd mis handeld, wegens zijn actie tegen politieke tegenstanders. Mevrouw Liggett, die in gezelschap van haar man was, verklaarde, dat de schoten waren gelost door twee mannen, die ge zeten waren in een voorbijrijdende auto. DE STROP BOVEN DEN GIFBEKER. i RIGA, 10 December. (Reutel Voor de i eerste maal sedert de Invoering van de j nieuwe terechtstelllngswet, is in Tallin een man opgehangen, omdat hij er niet toe kon komen den gifbeker te ledigen. Hij I was wegens moord op zijn moeder ter dood veroordeeld. 0 VERDUISTERING TE VENETIË. MILAAN. 10 December. 1 Reuter 1 De hoofdcommissaris van politie te Venetië, dr. Albanise. is ln hechtenis genomen wegens verduistering van 300.000 lire. OP ZOEK NAAR ELLSWORTH. NEW YORK, 10 December. (Reuter) Nu het vliegtuig van Russel Th was, die voornemens was naar den vermisten ont dekkingsreiziger Ellsworth in het Zuid poolgebied te gaan zoeken, verongelukt is, heelt Frank Haws zijn eendekker in ge reedheid gebracht. Hij zal de speciale in strumenten van Russel Thwas medenemen en zich met diens mecanicien naar Chili begeven, waar de eendekker aan boord van een schip zal worden gebracht. BESLISSING VAN DE DIRECTIE DER AMSTERDAMSCHE TOONEELVEREEN. PUBLIEKE MEENING TEGEN OVER DIT STUK IS VERGIFTIGD. De heeren A. van Dalsum en A. Defresne, directie van de N.V. Amsterdamsche Too- neelvereeniging, hebben aan den burge meester van Amsterdam het volgende schrijven doen toekomen: „De directie der N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging stelt er prijs op UEA. te verklaren, dat zij ondanks de zeer duidelijke en nadrukkelijke verzekering van UEA. dat er Uwerzijds uit hoofde van beweerde godslasteringen geen verbods bepalingen ten aanzien van openbare op voeringen van „De Beul" van P. Lager- kwist te verwachten zijn toch de oor spronkelijke geprojecteerde openbare voor stellingen van dit stuk niet spelen zal, en wel om de volgende motleven: 1. De directie aoht zulks de eenlg Juiste geste tegenover UEA. als hoogste ma gistraat van Amsterdam, gezien de onrede lijke aantijgingen, die UEA. ln deze aan gelegenheid hebt moeten ondervinden. 2. De directie wil en kan op geenerlel wijze mede verantwoordelijk zijn voor ge beurlijkheden, zoowel ln als buiten den Stadsschouwburg, die met tooneelspeel- kunst niets te maken hebben. 3. De directie begeert geen entree-gelden te ontvangen, die gestort zullen worden uit anderen hoofde dan om een ver zorgde en artistiek verantwoorde voorstel ling bij te wonen. 4. Wij, de directie der N.V. Amsterdam sche Tooneelvereeniging, meenen dat de betuiging eener humanitaire waarheid mede de taak des tooneels ls. Het tooneel- stuk „De Beul" doet zulks ln Christelijk paclfistisehen vorm. Het stuk richt zich ln de eerste plaats tegen de geweldpsychose, die de humane waarde van onze cultuur hoe langer hoe meer bedreigt. Dat in het stuk d? antithese: Christelijke beginselen contra geweld gesteld wordt, ls voor leder weldenkend mensch een bewijs, dat er geen godslasteringen in voor kunnen komen De opvoering van een godslasterend stuk is nooit van ons te verwachten. Over de bedoeling van het stuk heen wordt thans een politieke strijd gestreden met een Inzet, die niets meer met die be doeling te maken heeft. Deels door mis vatting ter goeder trouw, deels door on wetendheid, maar het meest door leugens is aldus de publieke meening tegenover dit stuk vergiftigd en zijn wij belasterd op een wijze, waarvoor wij geen bijvoeglijke naamwoorden kennen. De vergiftiging en deze laster heeft zulke vormen aangenomen, dat de betuiging der bovendoelde humanitaire waarheid, die der vredesgedachte, niet meer gezien wordt. Alleen reeds uit hoofde van die "omstandigheid ls verdere openbare opvoe ring van het stuk doelloos. Wij veroorloven ons van dit schrijven afschrift te zenden aan alle Nederlandsche dagbladen. EINDELIJK GEVAT. DE SALARISVERLAGING. Dezer dagen heeft de minister van Bin- nenlandsche Zaken in audiëntie ontvan gen het comité van zes. gevormd uit de Chr R.K. en moderne alg. bonden van ambtenaren en werklieden ln overheids dienst en dit comité in de gelegenheid ge- steld met den minister de bezwaren san het comité te bespreken inzake de bekende ministerieele circulaire van 7 November aan de gemeenten. Het onderhoud had vooral betrekking op de punten 2 en 3 van de circulaire, waarbij de minister de loonen in particuliere be drijven ln de plaats stelt van de bU collec tief contract geregelde loonen. alsmede punt 11, waarin wordt vastgesteld dat waar het plaatselijk loonpeil hooger ligt dan dal van rijkspersoneel, dit laatste peil als grondslag moet worden aanvaard. De minister heeft nadere overweging van de beteekenis van punt 11 toegezegd. PARIJS, 10 December (Reuter) Het oud-kamerlid Philibert Besson, afgevaar digde voor het depart. Haute Loire, die in Maart uit de Kamer uitgesloten werd en sedert een half Jaar door de politie werd gezocht, doch onvindbaar bleek. Is gisteren in het centrum van Parijs gearresteerd. PARIJS. 10 Dec. (Reuter)., President Le brun heeft gratie verlapud aan het oud- Kamerlid Philibert Bccon die gisteren werd gearresteerd. 0 WINTER IN ITALIË. MILAAN 10 December. (Reuteri De 1 koude in Noord-Italië neemt toe In het 1 Icrlvia-dal staat de thermometer 8 tot 10 gr. onder nul, ln Lombardijc en Plemonte I 5 tot 0 gr. onder nul. In Milaan sneeuwt het sinds vannacht en de sneeuw ligt reeds eenlge centimeters hcog zoodat druk geruimd moet worden. juiste verdeeling der levensmiddelen te verzekeren zou de regeering een minister van Intendance hebben benoemd Deze zou in de eerste blaats zijn aan dacht wiiden aan het Noordelijk front de streek die minder vruchtbaar is dan Ogaden Uit Egypte. KAIRO. 10 Dec. (Reuter). De leiders der verschillende partijen zijn overeenge komen een petitie te richten tot den koning en hem te verzoeken de grondwet van 1923 te herstellen. Tevens zrin de partijleiders voornemens een gedelegeerde te zenden naar Sir Miles Lomnson den Britschen Hoogen Commis saris en uitdrukking te geven aan den unanlemen wensch van het Egyptische vplk dat Londen de ontwerp-rezeling van 1930 aanvaardt, waarin de onafhankelijk heid van Egypte wordt erkend. DE POSTVLUCHTEN. De „Koetllang" op uitreis landde W Singapore. De „Sperwer" is op thuisreis te Mar seille aangekomen. 0 EEN STEEKPARTIJ TE AMSTERDAM. Op de eerste étage van perceel O.Z, Voorburgwal 25, te Amsterdam, is het in den afgeloopen nacht heftig toegegaan tusschen de bewoners, een man en een vrouw, en eenlge bezoekers. Allen verkeer den onder den invloed van sterken drank en zoo kon het niet uitblijven dat er ruzie ontstond, welke niet lang daarna ln een hevige vechtpartij overging, waarbij ook een deel van het meubilair het danig i ontgelden moest. Plotseling greep een der bezoekers een mes en bracht daarmede den bewoner een diepe steekwonde in den bulk toe. Hevig bloedend zakte de man ineen. Hij werd naar het Binnen-Gasthuis vervoerd en kon vanmorgen nog niet door de politie van het bureau Warmoesstraat, welke twee van de bezoekers aangehou den en in arrest gesteld heeft, worden ge hoord Als dit verhoor kan plaats heb ben, hoopt de politie, dat de dader van de steekpartij aangewezen zal kunnen wordpn. DE PAALTJES LANGS DEN WHO KATWIJK—NOORDWIJK. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den A.N.W.B., heeft de dir. van de N. Z. H. T, M. medegedeeld, dat de ijzeren paaltjes langs de trambaan in een bocht van den weg KatwijkNoordwjj zullen worden vervangen door betonne bermplanken. De bermplanken heb^n het voordeel, dat zij bij een eventueel aanrijding omklappen en daardoor. tegenstelling met de Ijzeren paaltjes, on gevaarlijk zijn voor het autoverkeer. t-I

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2