Het vredesvoorstel van Parijs. 76ste Jaargang DINSDAG 10 DECEMBER 1935 No. 23225 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. De Britsche kabinetsraad heeft het vredes voorstel, uitgewerkt door Hoare en Caval, in hoofd lijnen goedgekeurd. In detailpunten schijnen canige wijzigingen te zijn aangebracht. In Engeland komt echter verzet tot uiting tegen een verder gaan in concessies dan de Commissie van Vijf toestaan wilde. De Negus verklaarde reeds geen duimbreed grond aan den „aanvaller" te zullen afstaan. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Adminiftratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? per 3 maanden C.3.3S. per week f.O.lS Franco per post f. 2 35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DE OUDSTE INWOONSTER VAN LEIDEN OVERLEDEN. In den ouderdom van 99 jaar en ruim een maand is hier ter stede overleden mej. M. S. van der Berg geboren Lamberton. wonende Hoogewoerd 78. Voor zooverre nen op het bureau van den Burgerlijken Stand kon nagaan, was mej. van der Berg ie oudste Inwoonster onzer gemeente. VOORDRACHTEN VAN PROF. DR. HEYMANS. De regulatie van bloedsomloop en ademhaling. Prof. dr. C. Heymans, hoogleeraar in de pharmacologic aan de rijksuniversiteit te Cent, heeft door tusschenkomst van de commissie voor Intellectueele toenadering, psteren en vandaag voor de faculteit der (eneeskunde alhier voordrachten gehou- ien in de collegezaal voor heelkunde in het Boerhaavekwartler. Prof. Heymans behan- (elde in deze voordrachten de Sinus Caro- ïcus en de regulatie van bloedsomloop en idemhaling. De carotissinus Is de bloedvatgevoelige itieek aldus spr. die aan de bifur catie van de carotis communis in carotis externa en interna is gelegen. Spr. gaf een uitvoerig overzicht van een reeks proef ondervindelijke onderzoekingen, grooten- deels in zijn laboratorium gedaan, waarvan te uitslagen in het licht stellen, hoe de hartfrequentie, de arbeid van het hart als nigperspomp, hoe de arterieele en veneuse druk op automatische en proprioceptive wijze door den arterieelen bloedsdruk zelf pdurig reflectorisch worden geregeld. Het 1> inderdaad de bloeddruk zelf, die door Cjn ingrijpen op de zenuwuiteinden van ien carotissinus, reflectorisch de activiteit •igelt van de zenuwcentra die de harts- irequentie en den vasomotorentonus be- taschen en aldus den algemeenen bloeds- dnik op zijn physiologisch peil houdt of uarop terug brengt. De carotissinus- silexen regelen niet alleen den algemee- xn bloedsdruk, maar ook de hersen- trculatie. Wordt de druk ln den carotissl- sus verlaagd, dan wordt het bloed door de arotissinusreflexen van de viscerale en jeripherische circulatie naar de hersen- mculatie afgeleid. De carotissinus- en de Brtazenuwen zijn bovendien de physio- Eische teugels, die gedurig reflectorisch tel algemeenen bloeddruk en de hart- rtquentie dempen. Het verlammen van Be bloeddrukteugels brengt inderdaad ironische arterieele hypertensie en hart- crsnelling teweeg. De totale paraverte- rale sympathectomie voorkomt deze ypertensie of doet haar verdwijnen. De irotissinusreflexen regelen ook de activi st van het ademcentrum. Wordt de druk i den carotissinus verhoogd dan wordt et ademcentrum reflectorisch geremd, age bloedsdruk in den carotissinus ver- orzaakt reflectorisch diepere en snellere rtemhaling. De zenuwuiteinden van den arotissinus zijn ook gevoelig voor een aan- t physiologische en pharmacologische riten, die door hun prikkelende werking hartfrequentie, den algemeenen bloeds- ik en de ademhaling kunnen regelen en 'invloeden. Tenslotte wees prof. Heymans Kvoerig op de klinische toepassingen van carotissinusreflexen. N'a de voordracht van hedenmorgen 'toonde prof. Heymans een film door m en zijn voomaamsten medewerker, tol. J. J. Bouckaert opgenomen, die een «ld geeft van de verschillende onderzoe ksmethoden en van de experimenteele «lagen betreffende den carotissinus. INSTITUUT PONT. tee maand slaagden te den Haag voor Biografie (130 lettergrepen) de dames ie Ruytcr, Noordwijk; G. Metselaar en Wiersma, Oegstgeest. Voor machine- rijven de dames J. Emeis; Tr. de Koning loth; H. C. Emeis en de heeren J. iters en G. Seholte. Men zijn leerlingen van het Instituut 'at, Breestraat 89 a, alhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. «uwe inschrijving: Bigot Co. ifiliaal), Hoogl. Kerk- tlït 10. Leiden. Hoofdzetel: Achterburg- 171. Papierhandel, ijzigingen: liatschappij tot Exploitatie van Villa- Sen en Bouwterreinen „de Brêloft", hastraat 19, Noordwijk. Nieuwe Com- aris: P. W. J. de Vreede, Noordwijk. V. Dakpannen- en Kleiwarenfabrieken 'heen D. van Oordt CoWoubrug- Weg 10. Alphen aan den Rijn. Ulttre- 1 gedelegeerd commissaris: G. J. van it. Nieuwe commissaris: J. F. van Hoy- Scheveningen. NED. CHR. VROUWENBOND. Dr. W. ten Boom over „Möttlingen". De afd. Leiden van den Ned. Chr. Vrou wenbond had gisteravond in 't Nut een openbare samenkomst belegd. Welke zeer goed bezocht was. De presidente, mej. van Loo opende op gebruikelijke wijze en heette allen hartelijk welkom, waarna zij met een enkel woord dr. W. ten Boom van Hilversum inleidde, die zou spreken over „De roepstem van Möttlingen". Dr. ten Boom stond allereerst stil bij ds. Barth, die in het begin der negentiende eeuw met groote Intensiviteit in Möttlingen heeft gearbeid om dan te wijzen op den opvolger van ds. Barth ds. J. Chr. Blum- hart. Het was ds. Blumhart in wien sterk de overtuiging leefde, dat het evangelie werkelijkheid moest worden. Veel contact kreeg ds. Blumhart met de menschen, dis aan zijn zorgen waren toevertrouwd. Uit voerig verhaalde spr. van een meisje, dat tijdens het ambtswerk van ds. Blumhart. door heftige, geestelijke benauwdheden werd gekweld. Blumhart voelde, dat hier een demonische macht aan het werk was. Systematisch is er door Blumhart gekampt tegen deze demonische machten met uit eindelijk een overwinning voor het Ko ninkrijk van Jezus Christus. Het meisje werd verlost van haar ondraaglijke kwel ling en werd een sieraad voor de familie Blumhart en de gemeente. Jezus is Over winnaar, dat werd het parool voor het ver dere werk van ds. Blumhart. In de ge meente kwam nu groote opleving. God had gesproken, de crisis was voorbij. De vaste normen werden weer teruggevonden. Door zijn vrienden, ja zelfs door ds. Barth is Blumhart verkeerd begrepen, hetgeen hem zeer hinderde. Spr. las een brief voor, dien Blumhart aan ds. Barth heeft gezon den. waarin deze verhaalt van de rijke ze geningen op zijn arbeid en waarin hij een uiteenzetting geeft van de geweldige kracht Gods. Blumhart was er echter niet op gesteld, dat zijn naam aan het werk werd verbonden. Ook wilde hij Möttlingen niet tot een soort bedevaartplaats zien worden. Blumhart wilde enkel en alleen op merkzaam maken op de werkelijkheid. Na Blumhart en het werken van diens zoon, die geheel in zijn vaders lijn voort- werkte, is de Möttlinger-beweging eenigs- zins ingesluimerd, totdat in 1907 in Mött lingen een tweede opwekking kwam, waar van vader Stanger de leider was. Ook deze werkte geheel in de lijn van Blumhart. Spr. zegt te gelooven, dat de roepstem van Möttlingen is: gij hebt mij niet noo- dig, gij kunt in eigen omgeving van de u gegeven gaven en krachten gebruik maken en daar de werkelijkheid openbaren. Er is tegenwoordig geen plaats voor God. Men weet alles veel beter. God heeft voor ons ook een groote taak weggelegd en wel om met de groote wer kelijkheden rekening te houden. Een recht ootmoedig hart hebben wij noodig. wil Christus op onzen geest inwerken. Na een korte pauze was er gelegenheid tot vragen stellen, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. Uitvoerig diende dr. Ten Boom van antwoord waarbij hij nog nadrukkelijk in het licht stelde, dat het zwaartepunt in Möttlingen ligt in het geestelijke. Möttlingen laat aan de medi sche wetenschap de volle plaats. UIT HET POLITIERAPPORT. Ten nadeele van de firma C. aan de Hooigracht is uit een geldkistje een bedrag van f. 35.ontvreemd. Uit een weiland aan den Wassenaarsche- weg wordt een lam vermist. Tijdens afwezigheid der bewoners is een begin van brand ontstaan ten huize van S. A. M. in de 3 Octoberstraat 29. vermoe delijk tengevolge van het afsmelten van een petroleumlampje, staande onder een aquarium. Fen voorbijganger bemerkte, dat er iets niet in den haak was, verschafte zich toegang tot de woning en blusohte het brandje met eenige emmers water. De aanwezige motorspuit behoefde geen dienst te doen. STEDELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL". Blijkens het jaarverslag van bovenge noemd museum werd het museum in 1934 bezocht door 5809 betalende personen en 7349 niet-betalenden op Zon- en Feest dagen; totaal 13158 personen. In 1933 waren deze cijfers respectievelijk 5633 en 4848, totaal 10481. Er is dus een aanzienlijke vermeerdering van 2677 per sonen. Het aantal leerlingen van verschillende onderwijsinrichtingen, die het museum groepsgewijze onder geleide bezochten be droeg 754 personen. Door 'het wegbreken van de oude con ciërgewoning was het mogelijk om de ver lichting in de Pleyte-kamer te verbeteren. De twee 19e eeuwsche ramen werden dicht gemetseld. In het midden van den aldus verkregen wand werd geplaatst het eiken houten gangdeurtje uit het huis van bur gemeester van der Werff afkomstig. Aan de tegenovergestelde zijde werd een eiken houten venster aangebracht, in eigen be heer gemaakt en uitzicht gevende op den tuin van het Museum. De vurenhouten, eikenhout geverfde 19e eeuwsche lijst bo ven de schouw werd vervangen door een in eigen beheer gemaakte eikenhouten kap, volgens een teekening van den directeur. De dichtgemaakte wand werd in over eenstemming met de bestaande muurbe- kleeding van tegels voorzien uit de col lectie van het Museum en de zandsteenen caryatiden van de schouw ontdaan van verf en vuil. De kamer der Hoofdlieden van het Bierbrouwersgilde werd tijdelijk gesloten, daar een der wandschilderingen voor een noodzakelijke herstelling aan den restau rateur den heer J. C. Traas te 's Graven- hage werd opgezonden. Voor de topografische collectie werden drie moderne plattegronden der stad Lei den uit de jaren 1911, 1920 en 1929 ge vernist en ingelijst. Een collectie prenten en teekeningen, die voor de geschiedenis van Leiden of voor 't Museum van geen belang was, werd door de firma van Stockum te 's Gravenhage in veiling gebracht. De opbrengst, netto f. 1419 werd gestort op de rekening van het Museum. In verband met het losraken van een stuk zandsteen van een der kapiteelen in de Oostelijke portiek, werd vanwege het Rijksbureau voor de Monumentenzorg een onderzoek ingesteld, ook met het oog op den naar bulten hellenden stand van den bovenbouw der belde portieken. Dit onder zoek leidde tot een zeer geruststellend rapport van bovengenoemde instelling, zoodat voorloopig niet behoeft te worden ingegrepen. TENTOONSTELLING VAN RASKONIJNEN. Zaterdag en Zondag as. zal in café restaurant „Zomerlust" alhier een tentoon stelling worden gehouden van raskonijnen, uitgaande van de konijnensportvereeniging Leiden en Omstreken. Daar deze show een nationaal karakter draagt, zijn er inschrijvingen binnenge komen uit alle deelen van het land. Alle bestaande rassen en variëteiten zijn ingeschreven, in totaal 460 dieren. Even eens zijn vele en mooie eereprijzen be schikbaar gesteld. De tentoonstelling is voor het publiek opengesteld op Zaterdag 14 December van v.m. 9 uur tot n.m. 11 uur en Zondag 15 Dec. van v.m. 9 tot n.m. 5 u. EXAMENS E.H.B.O. Gisteravond slaagden in het Leidsche Volkshuis voor het diploma Verbandleer en EHBO. van het Oranjekruis de dames G. M. E. van der Bijl, C. de Jong, D. Brinks, E. M Labree en M. Boterenbrood en de heeren M. Bink, J. J. Bonnet, S. J. Bonnet, en W. van Leeuwen. De cursus stond onder leiding van mej. G. J. Verbrugge, arts al hier, en werd mede afgenomen door dr. Boonacker. Mej. T. den Dikken te Katwijk aan Zee is met ingang van 1 Januari a.s. be noemd tot kweekeling met akte aan de Chr. school, Oosterstraat 16 alhier, hoofd de heer W. A. Bodewes. LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. Lezing N. V. Tliermion-Radiolampen- fabriek. Gisteravond werd door bovengenoemde N. V. een lezing over Thermlonlampen voor de Leidsche Radlo-Vereeniging ge houden. Na het welkomstwoord van den voor zitter was het woord aan den spreker, den heer ir. Varekamp. Spreker gaf eerst eenige inzichten be treffende de perfectioneering van de di verse lamptypen en vervolgens een ver klaring van de nieuwe benamingen en verschillende constructie-détails. Hierna behandelde spr. eenige bijzon dere schakelingen, zooals van contrast versterker en automatische afstemming. Als bijzonderheid van deze laatste valt op te merken, dat wanneer een radio apparaat niet geheel zuiver staat afge stemd, het zichzelf dan op de juiste af stemming instelt. Vervolgens werden nog behandeld di verse lampschakelingen, ook in verband met den levensduur der lampen. Tevens werd erop gewezen, dat men zich reken schap moet geven dat de schakeling, en ook nadat de lampen eenigen tijd in ge bruik zijn geweest en dus wellicht iets zijn achteruitgegaan, nog goed moeten kunnen functioneeren. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd ruim gebruik gemaakt en deze werden door spr. op zeer begrijpelijke wijze beantwoord. De voorzitter was de tolk der aanwezi gen. toen hij ir. Varekamp hartelijk dank bracht voor hetgeen hij geboden had. VAKSCHOOL-NED. KAPPERSBOND. Gisteravond hier ter stede opgericht. Gisteravond hield het bestuur der Vak school een openbare vergadering in de bovenzalen van „de Harmonie", welke door circa honderd patroons en leden van het personeel bezocht was. De voorzitter der Vakschool de heer L. H. v. d. Vlist gaf in zijn openingswoord te kennen dat onder de auspiciën van den N. K. B. hier ter stede een Vakschool ge opend zal worden. Na een uitvoerige uit eenzetting, waarin gewezen werd op de waarde van een erkend diploma van een erkende Organisatie met het oog op de eventueele Bedrijfsradenwet en vesti gingsverbod. gaf hij het woord aan den heer Olthof uit Amsterdam, directeur der Vakscholen van den N. K. B. in Nederland, die een duidelijke uiteenzetting gaf van het nut der Vakschool. Nadat de heer Botzen uit Den Haag. directeur der Leid sche Vakschool verschillende vragen had beantwoord, traden ruim 50 cursisten toe. De inschrijving sluit 15 Dec. a.s. Na een slotwoord van den voorzitter, waarin hij verklaarde dat de Vakschool 6 Januari '36 geopend zal worden, sloot hij de vergadering welke een succesvol verloop had. DE LEVERS ZEEPMAATSCHAPPIJ. Propaganda- en demonstratie-avond. Gisteravond is in de geheel gevulde Stadsgehoorzaal de eerste der propa- ganda-avonden gehouden, welke de Levers Zeepmaatschappij deze week hier ter stede organiseert. De avond werd geopend door mevr. Go- vers. die alle aanwezigen namens de Levers Zeepmaatschappij hartelijk ver welkomde. Het behoeft geen verwondering te wek ken, aldus spr., dat zoovelen hier aan wezig zijn, gezien het feit, dat het niet alleen een leerzame maar ook een aange name avond worden zal. Spr. vroeg zich af of de bekende wasch- middelen Sunlight, Vim. Rinso, Lux en Radion nog wel toelichting en propaganda behoefden, gezien hun bekendheid in bijna alle huishoudens. Dat zoovelen aanwezig waren, noemde spr. een blijk van ver trouwen, dat zij zeer op prijs stelde. Spr. herinnerde aan het oud-Hol!and- sche spreekwoord: alle waar is naar zijn geld en zeide, dat deze avond gegeven werd om zoo noodig de overtuiging van allen in de Levers waschmiddelen nog te versterken. Zij zegde ten slotte een aan- genamen avond toe, waaraan allen de beste herinneringen zouden bewaren. Allereerst werden hierna eenige films vertoond. Eerst een filmpje van Java, waar de oliën en vetten, die voor de be reiding van de producten der De Levers Zeepmij. noodig zijn. vandaan komen. Vervolgens werd er een cabaretfilm ver toond, die zeer insloeg. Nadat aan alle aanwezigen een Radion- liederenboekje was verstrekt, was 't woord aan den Radiongoochelaar. die de volle zaal op aangename wijze bezig hield en tegelijk een geestige propaganda maakte vooral voor Radion. Daarna kwam een buikspreker, die de aanwezigen even geestig bezig hield als de goochelaar, door aardige gesprekken in voeren met een pop in Radtoncostuum Tijdens de pauze waren in de hall eenige fraaie en huishoudelijke artikelen te bewonderen, welke na afloop onder de aanwezigen werden verloot. Na de pauze hield mevr. Govers een BINNENBAND. De Energieraad door den minister vant Waterstaat geïnstalleerd. (Binnenland, 3e Blad). Te Wageningen is, 78 jaar oud, overleden pref. dr. J. H. Aberson. oud-hoogleeraar aldaar. (Binnenland, 3e Blad). De Ned. Slagershond keert zich tegen een eventueele vee-afslachting (Land- en Tuin bouw. 3e Blad). Auto te Middelharnis te water gereden; de bestuurder verdronken. (Gemengd, 3e Blad). De 28ste partij EuweAljechin is remise geworden, iSport, 3e Blad). De directie der Amsterdamsche Tooneel- vereeniging heeft besloten geen verdere opvoeringen van „De Beul" te doen plaats vinden. (Laatste Berichten, le Blad). Vergadering der Prov. Staten van Zuid- Holland. (Laatste Berichten, le Blad). Een zandzuiger is gezonken tusschen de havenhoofden te Scheveningen; de ingang van de haven is geheel versperd. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Rond het accoord van Parijs. (3e en le Blad). Labour-motie tegen de Engelsche regee ring verworpen. (Buitenland, 3e Blad). De Londensche vlootconferentie. (Bui tenland, 3e Blad). Weer een tegenslag voor de New Deal (Buitenland, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. causerie over de waschmiddelen van de Levers Zeepmaatschappij en demon streerde daarbij de hoedanigheden dier producten. Heden. Woensdag. Donderdag en Vrij dag zal deze voorstelling nog des middags en des avonds worden herhaald. R.K. M.VER. „DE HANZE." Gisteravond hield de R.K. Middenstands- vereen. „De Hanze" een vergadering in „Zomerzorg" onder voorzitterschap "an den heer J. Schoondergang. Nadat de voorzitter de vergadering met den Chr. groet had geopend, heette hij den spreker van dezen avond, Drs. Hub. L. Jansen, welkom alsmede de belangstellende leden, „de bloem van de Hanze", zooals de voor zitter deze trouwe kern betitelde. Jammer vond spreker het groote verschil in op komst vergeleken met die van den feest avond, temeer waar deze vergadering geldt a!s inzet van het winterprogram, waarop voor eik Hanzelid veel valt te leeren. De secretaris, de heer van Deene, las vervolgens de notulen der vorige vergade ring die onveranderd werden goedgekeurd alsmede enkele ingekomen stukken van internen aard. Drs. Hub. Jansen hield daarna een be langrijke rede over het actueels onder werp „Ordening in het bedrijf "an den Handeldrijvenden en Industrieelen Mid denstand". waarin spreker de redenen uiteenzette, waarom de vrije en moorden de concurrentie zal moeten verdwijnen en plaatsmaken voor een mededinging, geleid door rechtvaardigheid en naastenliefde, aanvankelijk gecontroleerd door hooger- hand en door wet verzekerd om daarna dot werk geleidelijk in handen van orga nisaties, ontstaan door de bedrijven te doen overgaan. Spr. vestigde er in het bij zonder de aandacht op dat het gehcJe. plan van ordening een materie zal blijken van langen adem en dat wanneer deze or dening tot verwezenlijking zal komen, eerst het toekomstig geslacht de vruchten daar van zal plukken. Om daartoe t; geraken bepleitte spr beperking van hst aantal nieuwe bedrijven, dat de laatste jaren senrikbarend toeneemt Spr. noemde cn- ltoie cijfers zooals: 36.000 kruijeniersza- ki-n, 11000 slagerijen en zoo veel grootere (retaken voor schoenwinkels en sigarer- handelaren. Bij de vestiging dienen e'.schon te worden gesteld, zooals voldoende vak kennis, economisch en zakelijk inzicht, voldoende kapitaal, hetzij direct, of indi rect. terwijl bovendien in de plaats van vestiging behoefte aan een nieuwe zaak ral moeten bestaan. Breedvoerig wijdde spreker over dit onderwerp uit on de aan wezige Hanzeleden hebben uit dit heider betoog stellig veel kunnen leeren De voorzitter was dan ook aller tolk toen hij den heer Jansen dankte voor zijn leerzame rede. De heeren Bleys en Steynman ontvingen uit de handen van den voorzitter het zil veren Hanze-insigne ter gelegenheid van hun 25-jarig lidmaatschap. De heer Jansen beantwoordde daarna nog verschillende vragen, waarna de voor- z tter eenige mededeelingen deed omtrent de komende vergaderingen. Hiern? sloot hij de vergadering op de gebruikelijke wijze.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1