Een vredesvoorstel te Parijs geformuleerd. 76»le Jaargang MAANDAG 9 DECEMBER 1935 No. 23224 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Mussolini heeft in de Italiaansche Kamer nog eens verklaard, dat Italië zal doorzetten. Hoare en Laval hebben te Parijs een voorstel uitgewerkt dat als basis voor vredesonderhandelingen zal worden voorgesteld aan de beide partijen en aan den Volkenbond. YISSCHERURERICHTEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: *30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets, per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau NoordeincUplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2 35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DE STADHUISBOUW. het einde van het conflict in zicht? Odk de firma Zandvoort ontving een aanschrijving van het gemeentebestuur. Naar wij vernemen ls In het conflict tus- K'nen het gemeentebestuur en de aan- neemster van den onderbouw van het Stad huis. de firma Hillen en Roosen uit Am- iterdam door beide partijen arbitrage aan- laard. De arbitrage-commissie zal bestaan uit irie personen, wier namen nader zullen rorden bekend gemaakt. In afwachting van de uitspraak dier tommissie inzake de aansprakelijkheid, lijn hedenmorgen de werkzaamheden op het Stadhuisterrein ln hun vollen omvang hervat. De heistelling zal worden verplaatst naar een ander deel van dat terrein, waar min de: gevaar bestaat voor beschadiging der belendingen als gevolg van het heiwerk. Hopelijk beteekent dit dus het einde van het conflict, waardoor de uitvoering der verkzaamheden gedurende meer dan vijf reken practisch heeft stilgestaan. Voorts vernemen wij. dat Zaterdagmid dag ook de firma Zandvoort van het. ge meentebestuur een aanschrijving heeft ontvangen in den geest, zooals die aan de lirma Feld, welke wij Zaterdag nog kon den publiceeren. B en W. schrijven o.m.: „Het is ons gebleken, dat het aan u in eigendom behoorende perceel Maarsmans- steeg 12 zoodanig bouwvallig ls, dat het gevaar oplevert voor de openbare veilig heid. In verband hiermede schrijven wij u met betrekking tot genoemd perceel, in gevolge het bepaalde in art. 64 van de verordening op het bouwen en sloopen aan, uiterlijk binnen vier dagen na dagteeke- Bing dezer aanschrijving, het aan de bouw put van den stadhuisbouw grenzende ach terhuis lwaaronder is te verstaan de keu ken met bijruimte en de muur die de keu ken scheidt van de achterkamer, de naast ie keuken gelegen uitbouw, de kamer en de zolderruimte boven de keuken i te sloo pen, het bestaande blijvende gedeelte van het perceel verticaal af te schutten en te stempelen, een en ander volgens nadere aanwijzingen te geven door den dienst van het gemeentelijk bouw- en woningtoezicht. *ii wijzen er u op dat voor het geval niet aan deze aanschrijving wordt voldaan, wii hevoegd zijn van onzentwege, doch op uw kosten, het noodige te doen verrichten". Dat werkelijk de eigenaren dier panden de slooping of stutting hunner huizen zou den moeten betalen, kunnen en willen wij niet aannemen. Doch blijken doet het tegendeel niet. in den laatsten zin van het bovenaangehaalde staat toch duidelijk doch op uw kosten" waaruit dus zonne klaar volgt, dat afgescheiden van het feit of de eigenaren al of niet zelf de benoo- digde werkzaamheden laten uitvoeren, zij de kosten daarvan hebben te betalen. Wij zouden willen vragen, omdat, zooals wij reeds zeiden, wij dit niet kunnen en villen aannemen, is het niet van groot belang, dat deze zich ernstig gedupeerd voelende eigenaren, eerder vandaag dan morgen de mededeeling ontvangen, dat vie de kosten ook uiteindelijk zal hebben te betalen, zij dit zeker niet zuilen zijn en lij zich derhalve daaromtrent niet onge rust behoeven te maken. Dat deze ongerustheid nu bestaat is ons hl een mondeling onderhoud met een dier huiseigenaren ten duidelijkste gebleken. PRINSES juliana bezocht leiden. Zaterdag heeft H.K.H. Prinses Juliana hi gezelschap van hertogin Adolf Friedrich von Mecklenburg, Haar Kamerheer, baron Baud en een Harer vriendinnen per auto 'en onofficieel bezoek aan onze stad ge- b'acht, De Prinses toonde Haar hooge gast ue voornaamste bezienswaardigheden der J^ad, o_a. de Academie, de Sterrewacht. de oeterskerk, Den Burcht en het Bronck- wenhofje op de Papengracht. Het bezoek was strikt geheim gehouden, "bh de auto droeg geen koninklijken •landaard, zoodat de hooge bezoeksters "echts door weinigen werden opgemerkt. handelsregister kamer van koophandel. Nieuwe inschrijving: L. van Duyn. Haven 7. Katwijk a/Zee. vietualiehandei en reparatie-inrichting nautisch instrumenten. Eigenaar: L. van flhyn, Katwijk a/Zee. Wijziging: Naamloozp Vennootschap Leidsche Ijzer handel voorheen firma J. C. Bernard, op- sericht, 1836, Breestraat 55, Leiden. De sta pten zijn gewijzigd. jul1en benda. Prof. dr. J. Huizenga schrijft ons naar aanleiding van een voordracht, welke de heer Julien Benda uit Parijs Woensdag in de Universiteit zal houden, het volgende: Enkele jaren eerder dan Ortegay Cas- set's „Opstand der Horden" verscheen van Julien Benda „La trahison des Clercs", waarmee hij evenals de Spaansche schrij ver, maar uit een ander gezichtspunt, be denkelijke ontaardingsverschijnselen van de hedendaagsche beschaving in het licht stelde. „Les clercs, de clerken. met dien middeleeuwschen naam wil hij noemen, wat men gewoonlijk de intellectueelen noemt. Om hen eraan te herinneren, dat zij, over de gansche wereld, samen een stand vormen, die (je voortzetting is van wat in de middeleeuwen geestelijkheid heette, met een roeping als deze: om de goederen van den geest te handhaven en te vrijwaren tegen de machten van het nlet-geestelijke. Hun verraad, dat was dat zij zich in den dienst van deze laatste hebben begeven en haar die goederen hebben uitgeleverd. Het was een eerste soherp en helder requisitoir tegen de verwoestende werkingen van het moderne nationalisme. Het nationalisme schreed Inmiddels voort tot de uitersten van waanzin, waar op wij het dagelijks kunnen gadeslaan. In 1933 volgden van Benda's hand de mees terlijke „Discours la nation européenne," intransigent tegen het nationale, een zijdig wellicht. Maar Benda is een profeet, geen politicus of socioloog. En hij wil dat zijn. al weet hij. dat weinigen hem bij vallen. Het nationalisme schreed nog altijd voort. De teekenen van de onvermijdelijke reactie, een machtig Internationalisme, beproefd en gezuiverd, ze zijn er, zwak nog maar hoopvol. Thans plaatst Benda ons voor het dilemma: „Divinisme ou Hu manisme". Het schijnt nauwelijks twij felachtig, wat zijn keus zal zijn. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Zaterdag j.l hield bovengenoemde ver- eeniging. onder leiding van den heer M. van Zwieten de Blom. een excursie naar de Gasfabriek. De 70 deelnemers werden in twee groe pen rondgeleid door den heeren ir. de Wilde en ir. Verver. De gasfabricatie vanaf de aankomst der kolen tot den afvoer van het gas werd met groote belangstelling gevolgd. Aan het einde der excursie dankte de voorzitter, de heer G. J. J. v. d. Linden de leiders voor dezen bijzonder interessanten en leerzamen middag en maakte tevens bekend, dat de film „Aardolie van put tot pomp" op 14 Dec. nogmaals zal worden vertoond ALMANAK 1936 L.S.C. In opdracht van het Leidsche Studen tencorps is als uitgave van H. E. Stenfert Kroese's Uitgeversmij. N.V. alhier de 122ste jaargang van den Almanak verschenen, welke hedenmiddag door de Almanak redactie is uitgereikt. De almanak staat grootendeels in het teeken van de lustrumviering van dit laar. Het corpsembleem op den bekenden blau wen omslag heeft dan ook plaats gemaakt voor een figuur ontleend aan de Maske rade terwijl aan de achterzijde Reynaerd de Vos in gouddruk staat afgebeeld. Bij de kalender treffen wij eveneens personen aan. die een min of meer be langrijke rol hebben gespeeld bij de lus trumfeesten in de eerste plaats natuurlijk reünisten, dan de hoofdpersoon van Tier. Maskeradestoet, den heer ter Haar. konjnz Nobel en Reynaerd de Vos rederijkers "net hun dames en leden van Sempre Cres cendo. De rubriek Leiden wordt ingeleid met een oenteekening van den molen de Valk in feesttooi. Bijzondere vermelding ver dient het relaas vaai-fen Leidsche kamer verhuurster in onvervalscht dialect over de bezienswaardigheden onzer stad. Daarna komt de Academie aan de beurt. De pedel, de h^er Dee en de custos, de heer Smit wachten den eerstejaarsstudent aan den ingang oo! Geestige teekeningen verluchten den tekst. Ook de vele blad- ziiden. die gewild zijn aan het corps en ziin ve'e subvereenigineen zijn vaak grap pig geïllustreerd. Na het. Mengelwerk ls een nieuwe rubriek opgenomen Who is who", waarin verschillende personen uit het corps op rake en vaak zeer geestige whte worden getypeerd. Het slot wordt, zooals steeds gevormd door de Mixed Pickles en de naamlijsten van coms-leden vrouwelijke studenten en niet-corpsleden instituut voor arbeidersontwikkeling. R.K. WERKMEESTERSVEREENIGING. St. Nicolaasviering. Ook voor de kinderen der leden van de R.K. Werkmeestersvereeniging „St. Joannes de Dooper" heeft St. Nicolaas gehoor ge geven aan het verzoek van het bestuur, om hen in de groote zaal van den R.K. Volks bond. met 'n bezoek te vereeren. De ouders waren ditmaal nagenoeg allen mede geko men, zoodat deze St. Nicolaasavond eigen lijk een feest voor groot en klein zou wor den. Nadat de voorzitter de heer Blom den feestavond had geopend, trad St. Nicolaas met twee zijner knechten de zaal binnen en werd met een jubelend welkomstlied door de kleinen ontvangen. Voor ieder kind had de goede Sint een fraai geschenk en een vermanend woordje. Vooral Bart, die op zulk een ondubbelzinnige wijze had getoond het goede met het kwade te kun nen vereenigen, moest het ontgelden maar.. kreeg toch evenals alle andere kinderen, voor zijn goede daden een fraai geschenk mee naar huis. Hoe moeilijk het dan ook lijkt om een feestavond tot genoegen van groot en klein te arrangeeren, de Bartolinis, die met de geheele verzorging van het programma wa ren belast, zijn daarin op waarlijk schitte rende wijze geslaagd. Ook de knechten van den Sint zongen een lied in hun taal, dat geweldig insloeg. Bij het sluiten van dit zeer geslaagde Sint Nicolaasfecst bracht de voorzitter dank aan den Sint en de trouwe knechten voor het bezoek en hulde aan het gezel schap de Bartolinis voor de wijze waarop door hen dit feest was gearrangeerd. Groot en klein kan op een prettige St. Nicolaasviering terug zien. Filmvoorstelling in Roxy cn Trianon. Door den gestadigen groei van de afd. Leiden van het Instituut voor Arbeiders- Ontwikkeling en de toenemende belang- j stelling voor de door haar georganiseerde Kunstochtenden werd de ruimte van het Trianon-Theater te klein, zoodat het be- I stuur besloot tot het huren van een tweede theater, waar dezelfde voorstelling gege ven zou worden. Gisterochtend werd hiermede begonnen en er moet gezegd worden dat deze oplos sing tot groote voldoening stemt. Waar vroeger een groot aantal bezoekers teleur gesteld moest worden, kan nu aan de aanvrage worden voldaan, f Door het eene theater ongeveer een half uur later te laten aanvangen dan het andere, was het mogelijk den. bezoekers een zelfde programma voor te zetten, waarin de voorzitter, de heer H. van Woudenberg de aanwezigen, na een woord van hartelijk welkom toegeroepen te hebben, enkele bijzonderheden meedeelde over de hoofd film: De Drie-Stuivers-Opera, een sterke sociale tendenz-film onder regie van den bekenden G. W. Pabst. Deze film is een gemoderniseerde versie van de oud-Engelsche „Beggars-Opcra" door Bernt Brecht en Kurt Weill voor het moderne zangtooneel bewerkt. In Brecht's libretto is de melodramatiek van het oorspronkelijk gegeven tot kunst gerijpt; niet in het minst door de suggestieve muziek van Weill werd de Drei-Groschen- Oper een grootsche daad. voorbestemd om het in discrediet geraakte en verouder de muziekdrama nieuw leven in te blazen. De regie van deze film, met name bij den optocht der bedelaars is meesterlijk, de zang van den straatzanger, Ernst Busch, meermalen aangrijpend. Vooraf werd nog een filmpje over Ceylon gedraaid, benevens een reeks opnamen van natuur-historischen aard. getiteld „Dierenkoppen". Een succes mag het voor de afdeeling van het Instituut heeten, dat ook het Roxy-Theater voor een groot deel gevuld was, waardoor op dezen ochtend aan een i duizendtal bezoekers dit programma van werkelijk hooge waarde kon worden aan geboden. UIT HET POLITIERAPPORT. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het Casino-theater aan de Hoogewoerd. De inbrekers zijn vermoe delijk binnengekomen door een W. C.- raampje aan de achterzijde van het thea ter in de Krauwelsteeg. Uit een kastje in de koffiekamer wordt een bedrag van f2. en uit een niet-gesloten buffetlade f. 15. vermist. De politie stelt een onderzoek in. Zaterdagavond is een begin van brand ontstaan in een ongemeubileerd vertrek ten huize van de familie van H. aan de Langebrug 79, waar de bewoner kort tevo ren een ketel water op een petroleum- vergasser had gezet. Het vuur heeft zich medegedeeld aan het behang en een hou ten beschot, doch werd door den bewoner met een tuinslang op de waterleiding gcbluscht. De uitgerukte motorspuit behoefde geen dienst te doen. Namens B. en W. der Gemeente Lei den is aan den aannemer I. Th. Cornet alhier opgedragen het bouwen van een urinoir en namens de Commissarissen der Stedelijke Lichtfabrieken het bouwen van een hoogspanningsstation; een en ander met bijkomende werken. Het bestuur van de Chr. J.V. Prediker 12 1 a heeft besloten a.s. Woensdagavond in het Gebouw Prediker aan Chr. werkloo- zen een ontspanningsavond aan te bieden. Opgevoerd zal worden het tooneelstuk „Gebroeders Kalkoen". Geslaagd voor Engelsche Handels correspondentie mei. Joh. de Winter, leer linge der Eerw. Zusters Pelikaanstraat, alhier Geslaagd voor het examen Boek houden mej. P. W. Th. van Paridon, alhier. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen; Maandag 2 Dec 59 volwassen personen; Dinsdag 3 Dec. 61; Woensdag 4 Dec. 58; Donderdag 5 Dec. 57 Vrijdag 6 Dec. 58; Zaterdag 7 Dec. 58 volwassen personen. IJMUIDEN. 9 Dec. 1935. vischprijzen. Tarbot per KG. f. 1.60—1.20; Griet per kist van 50 KG. f. 3415; Tongen per K G. f. 1.20—0.88; Groote Schol per kist van 50 KG f.21—16; Middelschol f. 20.50 - 16 50. Zetschol f.23—19; Kleine Schol f.23 —9; Schar f. 12.50—7.50; Tongschar f.35— 27; Roggen per 20 stuks f. 16.50; Vleetcn per stuk f3.50—1.08; Pieterman en Poon- ;jes per kist van 50 KG. f. 12.50; Groote Schelvisch f.38; Middel Schelvisch f.31; Klcinmiddel Schelvisch t. 2620; Kleine Schelvisch f.17 50—9: Kabeljauw pei kist van 125 K.G f. 6540; Gullen per kist van 50 K.G. f.21—7.50; Lengen per stuk I 1.80 —0.35: Heilbot per K.G f. 0.92—0.58: Wii- t'ng per kist van 50 K.G. f. 7.504: Kool- visch per stuk 1.1.25—0.16: Makreel per kist van 50 K.G. f. 9.155. Aangekomen 10 stoomtrawlers: RO. 53 met f.4270: IJM. 165 met f .1480 IJM. 73 met f.4740: IJM. 135 met f. 1780: IJM. 131 met f 1507: IJM. 46 met f.24S4; IJM 133 met f. 1790: T.TM. 70 met f. 1580; IJM. 161 met f. 1500: IJM. 94 met f 1990; de Dcen- sche kotter E. 120 met f 1258 en de log gers SCH. 78 met f. 713: SCH. 195 met f 410, SCH 285 met f.1080: KW. 67 met f. 1C00; KW 69 met f.160: KW. 40 met f 84C; KW. 151 met f.230: KW. 95 met f.420: KW. 123 met f.840: KW 43 met f.360: KW. 50 met f. 280: KW. 176 met f. 870 KW. 159 met f. 240: KW. 34 met f.410: KW. 37 met f. 150 voor versche haring. Voorts de log gers T.TM 204 met f.740; KW. 48 met f. 93'r. KW. 75 met f. 570- KW. 60 met f 470; KW 28 met f.620: KW. 24 met f 640: KW. 59 met f 370: KW. 155 met f. 560: KW. 35 met f.560- KW. 45 met f.510: KW 130 met f 730: KW. 39 met f.1450; KW. 41 met f. 1284: KW. 124 met f.850 en KW. 70 met f. 470 besomming. Grootmiddel hake f. 120; Kleinmlddel hake f.41 Kleine hake f.31—23 Aanvoer 1017 kisten versche har'ng. Prijs f. 9.20—5.10 per kist. Voorts ziin binnengekomen: KW. 97 met. 123. KW. 69 met 30 en SCH 78 met 144 kantjes pekelharing voor Katwijk. Vlaardingsche markt, 9 December. Binnengekomen de VL. 203 met 33 en VL. 49 met 22 last. Engelsche haring f. 10.30 10.20, Volle haring Kanaal f. 9 30—9.50, II.K.Z. f.9.30: Yle haring Kanaal f. 8.60; Steurharing Kanaal f. 8.508 60. De navolgende schepen zijn morgen ra- diotelegrafisch te bereiken, via het kust- station Scheveningen Radio. Alchiba, Alcyone. Chr. Huygens, Colom bia, Crijr.ssen. Edam, Indrapoera, Johan de W tt, Kota Baroe, Kota Gede, Kota No- pan. Oranje Nassau, Poelau Laut,. Poelau Roebiah, Sibajai,., Simon Eolivar, Spaarn- dam, Stuyvesanl Ta wall. Behalve boven renocmtfe passagiers schepen zijn de meeste Nedcrlandsche vrachtschepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door Radio-Hol- land. BINNENBAND. Mr. Westerman en Nationaal Herstel: meenings verschil over partij-beginselen; een onderhoud met mr. Westerman (Bin nenland. 3de Blad en Laatste Berichten, Mr. Duys is geroyeerd als lid der s.d.a.p lste Blad). (Binnenland, 3de Blad). De kwestie-dr. Kortenhorst; hij is niet uit Duitschland verbannen, al stelde men op zijn aanwezigheid geen prijs. (Binnenland. 3de Blad). Het ontwerp staatkundig program der R.-R. Staatspartij (Binnenland, 3e Blad). Bijzonderheden omtrent het auto-onge luk bij Hypolitushoef (Gemengd, 3e Blad). Het Zweedsche stoomschip ..Diana" bij Egmond gestrand: dc reddingboot be hoefde geen assistentie tc vcrleenen: mis schien zal het schip op eigen kracht vlot komen. (Laatste Berichten, lste Blad). BUITENLAND Hoare cn Laval stellen een basis op voor vredespogingen (2de en lste Blad). Onverzoenlijke rede van Mussolini in de Jtaliaansche Kamer (2de Blad). Herdenking van het eeuwfeest der Duit- sche spoorwegen (Buitenland, lste Blad). Een oplossing voor Noord-China gevon den (Buitenland, lste Blad). 88 dooden bij een lawine in Rusland. (JBuitenl. Gemengd, 3de Blad). Opening der Vlootconferentie. (Tel., Ie Blad) Weer 'n crisis in Spanje. (Tel., Ie Blad.) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. ENGELAND. Bijzetting prinses Victoria. Het stoffelijk overschot van prinses Vic toria. de zuster van den koning, is Zater dag in tegenwoordigheid van alleen de leden der Koninklijke Familie en enkele naaste vrienden der prinses bijgezet in den koninklijken grafkelder in de St. Georges- Kapel. De kist was bedekt met de Union Jack. waarop roode anjers van Koning George lagen. GRIEKENLAND. De amnestie. Tusschen de Venizelistische en monar chistische bladen is een hevige campagne uitgebroken in verband met de jongste amnestie, welke de Venizelisten voorstel len als een door hen behaald groot suc ces. De begenadigde Venizelisten worden in vele plaatsen bij het verlaten der gevangenissen het voorwerp van hulde betoon. In Siderocastro bevond zich onder de menigte die de ontslagen gevangenen toejuichte, ook een politie-agent. Toen zijn chef hem hierover aansprak, trok hij zijn revolver en schoot zijn superieur neer en verwondde nog een anderen agent. In het dorp Kröessonon. in de provincie Malevisia (eiland Kreta i. hebben politieke meeningsverschillen geleid tot ongeregeld heden. waarbij 1 persoon werd gedood en 2 gewond Politieversterking is gerequi- ïeerd. Het Presidium van de Nationale Verga dering deelt mede. dat de samenstelling der partijen als volgt is: Volkspartij 203; Groep Theotokis: 40; Groep Kondylis: 35; Groep Kyrkos: 10; Groep Metaxas 4: Onafhankelijkrn: 3 De vroegere minister-president Kondy lis heeft verklaard dat zijn partij niet zal verschijnen indien de Nationale Vergade ring bijeen zal komen. Tevens dringt hij er op aan dat de vergadering zal worden ontbonden en dat de verkiezingen volgens het stelsel der evenredige vertegenwoordi ging zullen plaats hebben. SPANJE. Lerroux niet uit de politiek. Lerroux verklaarde dat men zijn verkla ring verkeerd heeft opscvat. Hij ls geenszins vcor-rmens zich terug te trekken, integendeel' hij laat. evenwel volle vrijheid aan hen, die hem willen ver laten en op zijn getrouwen zal hij zijn politiek vestigen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1