rrr Ivorol De Nederlandsche Tandpasta De Scheldemusch de lucht in „AZEV, DE VERRADER" LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 6 December 1935 Een proettoestel met afwijkend type. Het is nog maar een begin MIJNHARDrs laxeer- tabletten CORRESPONDENTIE. BURG. STAND VAN LEIDEN (Van onzen reisredacteur) Nederland ia reeds lang een land, waar groote belangstelling bestaat voor de luchtvaart en waarheen ook het buiten land steeds de oogen gericht heeft met betrekking tot dezen nieuwen tak van tech niek. En niet ten onrechte. Thans weer is het Vlissingen, dat bezig is met belang rijke dingen op dit gebied voor den dag te komen. Daar zetelt de Koninklijke maat schappij De Schelde, waar de bekende Nederlandsche vliegtuigconstructeur T. E. Slot en nieuw type vliegmachine aan het bouwen is, dat deze belangstelling ten volle verdient. De Scheldemusch. zooals het eerste model genoemd wordt, is in zooverre ge reed gekomen, dat men er onlangs mee de lucht in is geweest. In verband daarmede zijn wij eens met den heer Slot gaan pra ten, die ons het een en ander ervan heeft verteld en ons zijn nieuwste product heeft getoond. Zijn nieuwste product. Want reeds meer dan twintig Jaar is deze man, die zoo ge heel tezamen met de Nederlandsche lucht vaart is opgegroeid, in dit vak werkzaam. Bij verschillende maatschappijen in bin nen- en buitenland heeft hij ervaringen opgedaan in allerlei functies en reeds van 1911 stamt zijn eerste ontwerp: een vlieg tuigje, gemaakt in den stal bij het ouder lijk huis. Wat is er sinds dien niet alle maal gebeurd op dit gebied, maar hoezeer ook verschilt dit eerste model van de latere door den heer Slot ontworpen vliegtuigen! Zijn arbeid bij de Panderfabriek, waar hij onder meer den bekenden Postjager bouwde, ligt bij ieder nog versch in het geheugen. Afwijkend type. De Scheldemusch wijkt van de typen der laatste jaren opvallend af. Het bedoelt een toestel te zijn, aldus vertelde ons de heer Slot. waarmede op een zeer veilige wijze en veel goedkooper dan met andere vlieg tuigen gevlogen kan worden. Het zal het beoefenen der vliegsport belangrijk goed kooper maken en het veel meer voor ieder een geschikt doen zijn. Men kan het ver gelijken met b.v. een kano of een fiets, waarmee men kleine tochtjes maakt, doch die ook wel voor groote reizen geschikt zijn. Voor het laatste doel is de musch ook niet in de eerste plaats bestemd', het is voor menschen, die de luchtvaart om der wille van haarzelf beoefenen. Dat is dus het sociale doel van de Schel demusch. In de tweede plaats is het een experiment van allerlei nieuwe luchtvaart- opvattingen. Daarbij heeft men echter steeds de veiligheid, de mogelijkheid tot massaproductie en den prijs als beoordee- llngsfactor in het oog gehouden Deze experimenten kunnen voor de toekomst van de militaire en de burgerluchtvaart van groot belang zijn. De opvatting van den opbouw met de combinatie van ver schillende vondsten is anders dan men tot heden toe gewend was. Alleen in Amerika zijn enkele van deze combinaties toegepast, doch men heeft ze daar nog niet zoo sterk doorgevoerd als hier. De daar verkregen resultaten zijn evenwel bijzonder bemoe digend. Bouwt U dus daarop voort, vroegen we. Neen, dat doen we niet, was het ant woord. want we weten er eigenlijk niets van. Er zijn eenige resultaten bekend en foto's zijn gepubliceerd, maar we weten niet. hoe ze die resultaten bereikt hebben. Er is daar verder nog niets over openbaar gemaakt, moet u denken. We hebben hier geheel onze eigen opvattingen, hetgeen de eerste proeven op het vliegveld Vlissingen hebben bewezen. Hte type van de musch is geschikt om in den vliegtuigbouw in het algemeen nieuwe mogelijkheden te scheppen. Musch en pou. Heeft u het beginsel van de Pou du Ciel hierin verwerkt? De musch heeft er in het geheel niets mee te maken. Het doel, dat Mignet zich met het ontwerpen van de pou gesteld heeft, meen ik met de Scheldmusah te zullen bereiken.-De pou is een interessant experiment, maar Mignet heeft andere inzichten dan wij Bij de eerste proefnemingen heeft de musch zeer goed gevlogen, doch de motor bleek niet te voldoen. De kracht ervan was niet zoo groot, als door de fabriek was opgegeven. We hebben hem teruggestuurd en de fout schijnt al te zijn gevonden Jammer is alleen, dat dit alles zoo lang ophoudt. De douane heeft de afwikkeling ervan ook al niet bespoedigd. Als we straks een motor terugkrijgen, die de beloofde 34 P K. levert, gaan we dadelijk weer aan den gang. De Scheldemusch is een tweedekker, waarvan de ondervleugel achterwaarts ge plaatst is. De vleugelspanwijdte is zes meter en de lengte is ongeveer even groot; het gewioht bedraagt 185 KG. In plaats van een trekschroef heeft het toestel een drukschroef en de staart is geheel open, zoodat deze dus niet afgeschermd wordt door luchtstroomingen over de romp, het geen derhalve ideale besturingsmogelijk heden geeft. U grijpt dus hiermede terug naar het oorspronkelijke type vliegtuig van 1902? Laat Ik u in verband daanmee dit zeg gen; Er is op dit gebied op de geheele wereld maar één stel groote mannen ge weest, dat waren de gebroeders Wright. Die hebben alles uitgevonden; wij hebben de luchtvaart verfijnd en verbeterd en daarbij hebben we hun wegen dikwijls los gelaten. doch we komen er allemaal op terug. Nu hebben we ze weer op modern wetenschappelijke wijze toegepast. Drie wielen. Het onderstel is ook anders dan gebrui kelijk, merkten we op. Ja, er zitten drie wielen onder, waarvan het voorste met aparte pedalen bestuur baar is, zoodat men met het toestel op den grond kan manoeuvreeren als met een automobiel. Het is scharnierend en heeft aan de apdere zijde één steunpunt, dat van een olieveering voorzien is. Op het veld heeft dit systeem reeds zeer goed voldaan. Verder hebben we het patent van Handley Page gekocht voor de .slots", een veilig heidsinrichting aan de vleugels, die reeds op veel vliegtuigen toepassing heeft ge vonden. Het geraamte bestaat uit gelaschte stalen buizen, de vleugels zijn van hout met triplex en linnen overtrokken. In alle opzichten is ernaar gestreefd, het toestel zoo goedkoop mogelijk te maken, zoodat velen, voor wie de luchtvaart thans onbereikbaar is, het kunnen bezitten. Dit eerste toestel is gemaakt voor één per soon, doch de principes, die erbij gebruikt zijn, zijn ook verwerkbaar in grootere toe stellen. Heeft dit toestel nu nog wel iets te maken met Uw Panderjager; het lijkt er op het eerste gezicht zoo heel weinig op, vroegen we verder. Alle ervaringen, die ik in al die jaren, dat ik vliegtuigen maak en heb helpen maken, heb opgedaan, zitten er in. Dus vanzelfsprekend ook die van de Pander toestellen, welke ik heb gebouwd. Bij de SoheldemusCh wordt alles eerst in den grond bestudeerd, in de praktijk beproefd en getoetst, en als we dan met de hand op het hart kunnen verklaren, dat het goed is. willen we het pas aan de markt brengen Bent U al in bespreking omtrent even- tueelen verkoop van dergelijke toestel letjes? Met niemand, antwoordde de heer Slot. Het toestel is van de maatschappij De Schelde en er wordt niets meer gedaan, RECLAME. verken zacht en zeker^ ooos 60ct kerW 1 A. v. S., Noordwijk-Binnen. Wij kun. nen uw stuk niet plaatsen, daar het han delt over interne geloofskwesties zonder de beroepskwestie, waarom het gaat, aan te roeren. C. A. P. M„ te Leiden Alleen voluit on derteekend kunnen wij Uw stuk plaatsen. GEBOREN. Sijtje, dr. van W. F. v. Es en J. v. Polanen ONDERTROUWD. J. G. v. Heuzen, jm., 25 J. en J. Ravens- bergen, Jd. 24 j. OVERLEDEN. K. Vonk, m.. 32 J. M. v. Gelder—Her mans, wede., 89 J. voordat het geheel klaar is. Wij hebben nog heel veel dingen op ons programma, die met dit toestel geprobeerd moeten worden, daarom kan het nog zeer lang duren, voordat we voor het publiek gereed zijn. Men moet vooral niet denken, dat de zaak zoo maar dadelijk af is. Neen, we kunnen nu eigenlijk pas goed aan het werk. En de concentratie in den vliegtuigbouw, was onze laatste vraag, hoe denkt u daar over Over die kiwestie zou ik u veel kunnen vertellen, maar ik wensoh me er niet over uit te laten. RECLAME. 5111 MARIKA RÖKK. Marika Rökk. een jonge Hongaarsche artiste, die od een wel zeer veelzijdige ont wikkeling kan bogen is. zooals wij reeds berichtten door de Ufa voor de film ont dekt Zij kan zingen, paardrijden, dansen, in alles blinkt zij uit: met de grootste be langstelling wordt dan ook haar eerste Ufa-film tegemoet gezien: „Lichte cava lerie". waain zij als een gevierde danseres van een groot circus optreedt. ..Hoe Marika tot haar tooneelloopbaan gekomen is? Naturuliik door het beroemde ..toeval". Tijdens een prachtig voorjaar logeerden we in Keszthely-Hévir een prachtig rustig badplaatsje Ik maakte, zoo vertelt haar vader met m'n vrouw een middagwandeling en zag in de verte een kleinen volksoploop Naderbii gekomen ontdekten wii. als middelpunt der publieke belangstellingonze bloedeigen dochter! Marika heeft zich zeker belachelijk aan gesteld. meende mijn vrouw. Doch wat bleek het geval? Er speelde in een restau rant een strijkje en de meesleepende mu ziek was haar blijkbaar in de beenen gaan zitten. Spontaan begon Marika naar haar kinderlijke fantasie te dansen, dat het een lieve lust was en tot groot genoegen van de andere badgasten. Daaronder bevond zich ook de groote Hongaarsche actrice: Maria Jaszal. Zli vroeg het kind naar haar ouders en toen zij bii ons was zelde ze met groote overtuiging; ..Uw dochter moet baar brood absoluut op le planken gaan verdienen: zij zal u veel plezier bezor gen Wij hebben tenslotte den goeden raad opgevolgd. Maria Jaszai heeft net zoo lang gepraat tot wij toestemming voor dansles gaven". .M'n vader" zoo zegt ..heeft me lndertiid meegenomen naar Amerika, waar ik niet alleen veel heb kunnen lee- ren doch waar ik ook reeds m'n eerste groote successen heb geboekt Daarna ben ik naar EuroDa teruggekeerd waar ik in tal van groote steden e astvoorstelling heb gegeven, o.m. tweemaal in Berlijn. Ik werd als een ..Amerikaansche danseres" ta"—""*ndlgl en heb veel succes eeoogri". Ook oo ander gebied hef' Marina Rökk lich echter met goed gevolg bewogen en door practische ervaringen haar kennis verrijkt. Na revue en operette kreeg zij rollen in tooneelstukken ernstige rollen zelfs en het duurde niet lang of zli behoorde tot de meest gevierde actrices van Boedapest Haar optreden beteekende steeds tot in de nok gevulde zalen. En ten slotte staat Marika ook nog als acroba- trice ..haar mannetje". Haar lenigheid bij gymnastiek en anlere sporten is zeld zaam en toen zij voor de hoofdrol in ..Ster der manége" moest leeren paard rijden deed ze dat. als alles zeer grondig: na 6 lesuren leerde ze niet alleen in het zadel zitten doch ook. om op den rug van het paard te dansen en te zingen! Na successen in Boedapest en Weenen kwam ze tenslotte aan de film Zulk een succesrijke loopbaan van deze thans nog slechts 21-jarige actrice zou zeker nog niet tot zoo'n bloei gekomen ziin. zonder haar jarenlangen insoannen- den arbeid, zonder de grootste zelfdisci pline die zii steeds weer toont. Zij weet wat ze wil. is consequent ook wanneer zij daarbij hard voor zichzelf moet zijn. LANG S „LILIOM". Fritz Lang. de bekende regisseur, o.a. van de Nibelungen en Metropolis vervaar digde een nieuwe, spannende film. name lijk „Liliom" met Charles Boyer en Made leine Ozeray in de hoofdrollen. Hierboven deze beiden in dit werk dat een prachtige stijging vertoont en dat deze week hier te zien is. o GERARD RUTTEN REGISSEERT WEENSCHE FILM. DE LAATSTE CREATIE VAN „ELISABETH BERGNER". Tot de productie van United Artists, die dit seizoen in ons land wordt vertoond be hoort ook de verfilming van het bekende Engelsche tooneelstuk „Ga nooit van me weg" (Escape me lieveri. Het was gedurende de reeks opvoeringen der Duitsche bewerking van .The Con stant Nymnh" te Berlijn, dat bij Margaret Kennedy het plan rijpte om een stuk te schrijven, dat geheel op de speciale talen ten van de beroemde actrice zou zün af gestemd. Ze maakte een ruwe conceptie en zou deze aan Bergner laten zien Ze wou eens een dagje met de tragedienne doorbrengen, en als deze wat voor de ont worpen rol die van deugnietje en zwerfstertje voelde, zou de schrijfster direct naar Londen terugkeeren en aan het tooneelstuk gaan arbeiden. Ze wilde dus efficient te werk gaan. Maar is zoo iets te doen. wanneer twee vrouwen, die elkaar goed kennen maan den lang elkaar niet hebben gezien? Er werd over alles en nog wat gepraat, maar 1 toen de tooneelschrijfster enkele dagen later naar Engelang terug gevaren was en door den producer Charles B Cochran van boord was afgehaald vernam deze tot zijn groot misnoegen, dat ze geen tijd had gehad om met Elisabeth Bergner over het stuk te nraten. Drie maanden verliepen, gedurende welke miss Kennedy dood was voor het Londen- sche gezelschapsleven, en noch Cochran noch Bergner hoorden iets van haar. Toen de actrice beladen met lauweren, uit Ber lijn terugkeerde, dook zij meteen in een stapel manuscripten weg in de hoop. dat er een stuk bij was. geschikt om door haar in Londen te worden gespeeld. Ze las weken en weken lang. maar niets kon haar bekoren. Op een avond kwam ze van den schouw burg terug, toen ze bij haar in de huis kamer het manuscript van .Ga nooit van me weg" op tafel vond liggen. Miss Ken nedy had het. maar op goed geluk af vol tooid. Om één uur 's nachts zette de actrice zich bij den haard aan het lezen, en om drie uur had ze het zaakje door gewerkt terwijl er een kwartier later al een telegram naar de schrijfster was ver zonden. waarin niets dan enthousiasme was uitgedrukt In December 1933 trad Elisabeth Bergner te Londen in het nieuwe stuk op. dat acht maanden lang volle zalen bleef trekken. Weldra besloot Herbert Wilcox, de be kende filmproducent, het zoo buitenge woon succesvolle tooneelstuk te verfilmen, en hiertoe engageerde hii niet alleen Elisabeth Bergner maar ook haar voor naamste medespelers: Hugh Sinclair, Griffith Jones en Leon Quartermaine. Margaret Kennedy stelde zelf uit haar werk een draaiboek samen en dr. Paul Czinner. Bergneris echtgenoot, werd ook bij deze film weer haar regisseur. Met Paula Wessely in de hoofdrol. Gerard Rutten. de regisseur van „Dood Water" welke film op het oogenblik voor uitverkochte zalen te Weenen vetoond wordt en een ongekend artistiek en pu bliek succes heeft is door een Weensche filmcombinatie ultgenoodigd dezen zomer een film t« regisseeren met Paula Wessely Mickey-Mouse-film. in de hoofdrol. MICKEY MOUSE IN KLEUREN. „The Band Concert". Dit jaar is de Amerikaansche filmster Mickey Mouse zeven jaar oud geworden. We hopen dat de jaren des verstands" hem niet te wijs zullen maken want we zien ons muisje maar het liefst dolle dwaasheden verkoopen. Toch is er met Mickey in zijn zevende levensjaar iets zeer belangrijks gebeurd: zijn geesteliike vader Walt Disney heeft hem een kleurig pakje aangetrokken en zoo zal men binnenkort kunnen genieten van de eerste gekleurde Hierboven een scène uit de boeiende film ..Azev. de Verrader", waarin op sClirille wijze geschilderd wordt, hoe een bekend spion heult met de eene zoowel als de andere partij en zelfs in ziin rol van zorgzaam huisvader vetarouwen weet te winnen, dat hii schandelijk misbruikt. Meedoogenloos gaat hij te werk. onschuldig worden vele onschuldlgen door zijn toedoen naar Siberië gevoerd fel en raak geteekend is deze wreede periode uit de werkelijke historie, die zoo velen tot slachtoffer maakte. Al een paar jaar kennen wil van Disney gekleurde teekenfilms. n.l. de zoogenaam de Silly Symphonies, en op dat bonte celluloid zagen we o.a Hans en Grietje, koning Neptunus. de ark van Noë. voorts de drie kleine varkentjes met den grooten. boozen wolf en verder de vliegende muis. de lentegodin en niet te vergeten: de waterbabies. allemaal figuren van teeken films welke volgens het drie kleuren- systeem van de Technicolor Corp zijn vervaardigd. In de bonte ..cartoons" van andere herkomst dan Disney's speelsche en vruchtbare teekenstift ziin maar twee kleuren verwerkt. De eerste gekleurde ..Mickey" vertoont het populaire knaagdiertje als kapelmees ter of bandleider. Aan „The Band Con cert" zoo heeft Disney zijn schepping gedoopt nemen de verschillende dieren- typen deel die Mickey steeds op het film doek vergezellen: Paddy Pig. Horace Hor- secollar. Clarabelle Cow. the Goof en Giddy Goat. De hoofdfiguur zelf die een fraai uniform draagt, zwaait een dirigeer stok terwijl hii op een verhoogine staat. De film begint hiermee dat het orkest op het punt staat de Ouverture van „Wil helm Teil" te vertolken, maar als ze heb ben ingezet, worden ze gestoord door de eend Donald Duck die. veel luidruchtiger dan onze Pinda-chineczen apenootjes te kooo aanbiedt en ten slotte een piccolo te voorschijnt haalt het podium opspringt en pp ziin eigen houtie" een deuntje ten beste geeft. Er steekt nu een hevige storm od. die de storende geluiden wegvaagt en dan komt de Ouverture tot een uitbundig 1 en schitterend slot. Had de groote Rossini wel ooit kunnen droomen dat ziin „Wilhelm Teil" nog eens op een dergelijke hoogst eigenaardig» wiize zou worden uitgevoerd? In ieder ge val steekt Mickey Mouse hier haast een dirigent als Willem Mengelberg naar dl kroon. en. het enorme succes indachtig dat Disney's werk alom oogstte, mag men zeker verwachten, dat ook ..The Bana Concert" zoowel om het beeld als om den toon. het publiek als bil den eersten noos zal veroveren! THE LIGHT THAT FAILED. Arthur Hornblow. een van Paramount» productieleiders, heeft onlangs een bezoe aan Europa bracht, voornamelijk met a bedoeling met Rudyard Kipling de.,v^, t' ming van diens The Light that bespreken. Deze film. waarin Gary coop de hoofdrol zal spelen, gaat nu spoed* «I productie onder de auspiciën van blow. „HET LEVEN IS NIET ZOO KWAAD' Zoo juist zijn de opnamen van o S Majestlc-film „Het leven is "fe kwaad", waarin Lou Bandy en rieai la Mar de hoofdrollen vervullen, en onder regie van Haro van Peski en ductleleidlng van Willen Hartog w genomen. beëindigd.De film zal me m mis van dit jaar haar Nederlandscne p mière beleven. z-iM

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 14