Uit den Leidschen Raad i.PM TOILET ZEEP 4 ORIGINELE STUKKEN MET JAARKALENDER 1936 SLECHTS 76«te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 3 December 1935 Vierde Blad No. 23219 Het Levendaal wordt niet verder gedempt. GEMENGD NIEUWS. Teestverpahhinq 50 CTS. St-hlkolaasen dierstmis De geheime zitting duurt voort tot J,, 53/4 uur. Hierna schorsing tot jjaTOnds 8 uur. AVONDZITTING. IAI VAN KLEINE VOORSTELLEN Z. H. ST. AANGENOMEN. 3o. Praeadvies op het verzoek van J. Hlr- Kbig om ontslag uit zijn betrekking van jjeraar aan de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus. (219) Conform besloten. 40. Voorstel tot het verleenen van eer- rol ontslag aan een zevental onderwijze-" rossen en aan een onderwijzer bij het o. 1. onderwijs wegens opheffing van hun be trekking. (222) Conform besloten 5o. Voorstel Inzake aanstelling in vasten dienst van mr. dr. S. Rozemond, als Di recteur van den Dienst voor Maatschap- oêdljk Hulpbetoon (215) Mevr, BRAGGAAR—DE DOES heeft be- nraar tegen toekenning van een vervroeg de Deriodieke verhooging, gelet op de slechte tijdsomstandigheden. De heer GROENEVELD vraagt of toe kenning van zoo'n periodieke verhooging gewoonte is ln een geval als dit. De heer v. ECK vraagt of Juist ls, dat dere verhooging ls toegezegd. Gezien de omstandigheden, kan spr. daaraan echter toch niet meewerken. Wethouder v. STRALEN zegt, dat het vorig college Inderdaad zoo'n vervroegde rerhooging heeft toegezegd bij vaste aan stelling. Dit ls ook regel, vooral voor het lagere personeel, opdat geen achteruit gang plaats vinde, zooals anders het geval roti zijn. Dit laatste geeft spr. aanleiding om het voorstel te steunen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 23 tegen 8 stemmen. Tegen de heeren v. Eek, Kuipers, ToV. v. Weizen, Jongeleen, v. d. Voort, e- de dames Braggaar en de Cler. 6o, Voorstel: a. tot verpachting van het vischrecht ln de Vroonwateren c.a. (met uitsondering tan de Zijl) aan B. Kraan, t» RHn'otpr- soule; b. tot, verpachting van het vischrecht in de Haarlemmertrekvaart en in de Zijl aan dm Hengelaarsbond voor Lelden en Om streken. (223) Na een opmerking van den heer Coster h. st. aangenomen. 7o. Voorstel tot aankoop van een ge deelte voortuin, behoorende bij het per- eer! kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie A No. 1239, gelegen aan de Plan tage. (217) Conform besloten. 8o. Voorstel tot verkoop van een gedeel te bouwterrein aan de Burggravenlaan, boek Kernstraat, kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie M No 4984 (ged.), tan B. Buurman q. q., te Leiden (224) Conform besloten. 9o. Voorstel inzake het, met wijziging ran het raadsbesluit van 28 Augustus 1933, sanvaarden van een voorschot uit 's Rijks bs, ten behoeve van het verkrijgen en het bouwrijp maken van een terrein voor het 8e bouwplan van de Woningbouwvereni ging „de Eendracht" (225) Conform besloten. lOo Voorstel tot wijziging van de ge- heentebegrooting, dienst 1935, ter aanvul ling van het voor ondersteuning van werk lozen toegestane bedrag (226) Conform besloten. llo. Voorstel tot wijziging van de veror dening. betreffende het verleenen van een bijslag op de pensioenen aan gemeente ambtenaren en hunne weduwen en wee- Kn toegekend, krachtens de verordening, '•gelende het verleenen van pensioen en Wehtgeld aan gemeenteambtenaren en de rarordening, regelende het verleenen van Pensioen aan weduwen en kinderen van femeenteambtenaren, zooals deze luiden ta de wijziging van 26 Maart 1914 (227) Conform besloten. 12o. Voorstel tot herziening van het bij raadsbesluit van 6 November 1933 vast gestelde plan van uitbreiding voor de ge meente Leiden, laatstelijk herzien bij raadsbesluit 24 Sept. 1934 (228) Conform besloten. 13o. Voorstel tot wijziging van de ver- Wening, regelende de heffing van belas- ®gen voor het gebruik van het Open baar Slachthuis, te Leiden (229) Conform besloten. 14o. Voorstel tot het aangaan van een meuwe overeenkomst met de N.V. Gekro, Overschie, ln zake de destructie van af- Eeseurd vee en vleesch. (218) Conform besloten. De heer GROENEVELD wil geacht •orden te hebben tegengestemd. 15o Voortzetting van de behandeling ja» het praeadvies op het verzoek van G. den Nieuwendijk, te Voorschoten, om jestltutie van de kosten van gerechtelijke invordering van de schadevergoeding we- tws het aanrijden van een lantaarn door «in zoon. (208) De heer DE VRIES trekt zijn voorstel en de helft te restltueeren in Conform wordt dan besloten. ISo. Voorstel tot wijziging van de veror- bti'ng. betreffende de aansluiting van wniculieren aan het Gemeentelijke Radio- oistnbutlenet. (219) J?8 heer SNEL begrijpt de logica van dit voorstel niet. Geweigerd is destijds veria ■™6 van den abonnementsprijs en dit wat nu aan toekomstige abonné's gege- Zoo wordt de radiodistributie z. 1. een voorgangshuls. Spr. vreest dat deze poli- "vk zich zal wreken. Spr, wil een abonne- oatsverlaglng tot f. 1.50. De VOORZITTER zegt, dat abonne- mtntsverlaging ondoenlijk is, wanneer met het oog op vereenlgingen niet ,™r tekorten wil komen te staan. Iets raers ls echter om het aantrekkelijk te ?[b*en om zich aan' te sluiten. Valt dit ru mee' dov ^an men verder zien. conform wordt dan besloten. oré'0, C8°orstel tot wijziging van de ver- 'uening, betreffende de aansluiting van «raciüieren aan het net voor electrische uurwerken door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriclteit. (220) De heer TOBÉ meent, dat de behoefte aan het tanen ls. Het aa'ntal aangeslotenen is in 1 jaar van 78 tot 40 teruggeloopen. Spr. vraagt of het niet mogelijk ls, dat de gemeente voor den klokkendienst zorgt. De VOORZITTER wijst er op, dat het in hoofdzaak gaat om de aanwijzing van den tijd, waarbij de aansluiting van particulie ren winst is! Hoe meer daarvan, des te be ter! Na re- en dupliek wordt conform beslo ten. 18o. Voorstel: a. tot wijziging van de verordening, be treffende de levering van electriclteit door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elec triclteit; b. tot wijziging van de verordening, be treffende de levering van gas door de Ste delijke Fabrieken van Gas en Electriclteit, te Leiden. (221) De heer v. ECK looft het, dat de direc teur tracht de winsten te vergrooten, doch anderzijds zijn er toch eenige bezwaren, die spr. nader toelicht. Niet zoo zwaar in 't algemeen, doch z. 1. voor vele gezinnen toch voelbaar. Spr. zal niet tegenstemmen, doch dringt aan op volledige bekendma king door middel der pers vóór Invoering over de gansche linie. De heer v. WELZEN steunt den heer van Eek. De VOORZITTER verdedigt het voorstel nader, dat gedaan wordt ook in het be lang der betrokkenen, niet alleen in dat der lichtfabrieken. Trouwens, tact zal steeds worden toegepast, zooals steeds hier het geval ls. Na nog enkele opmerkingen wordt het voorstel z. h. st. aangenomen. 19o. Praeadvies op de motie van mevrouw B'.aggaar in zake wijziging van de stem- pclregeling voor valide werkloozen, welke via den Dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon worden ondersteund. (2301 De heer DE VRIES kan zich vereenigen met het voorstel van Mevr. Braggaar als zijnde een algemeen belang der arbeiders, doch nu behouden de georganlseerden een pré boven de ongeorganiseerden, wat be trouwbaarheid betreft. Waarom vraagt spr.? En hoe stellen B. en W. zich iederen dag de stempeling voor? De heer WILBRINK wijst er op, hoe voor losse transport-arbeiders de organisatie zelf 2 X stempelen vraagt. Hoe doet men daarmee bij M. H.? Wethouder v. STRALEN stelt de geor ganlseerden als meer betrouwbaar boven de ongeorganiseerden. Bij de georganiseer- den controleert de organisatie mee! Het wisselend stempeluur zal -de controle havorderen. ■wat M. H. zal doen, zooals de heer Wil brink vraagt, weet spr. niet, de directie zal dit regelen. Na enkele politieke opmerkingen in re pliek van de heeren de Vries en Wilbrink en van den heer Hesslng, wordt het prae advies z. h. st. aangenomen. De heer GROENEVELD ontwikkelt nog bezwaren tegen een ongeregelde stempe ling. 20o. Praeadvies op het verzoek van den Leidschen Bestuurdersbond om wijziging van artikel 10 van de verordening, betref fende den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken. (231) De heer SNEL betreurt, dat niet reeds ln 1932 eenzelfde houding is aangenomen en overigens, dat met den minister ln na der contact zal worden getreden. Wethouder v. STRALEN zegt, dat bekend ls. dat de minister niet verder wil gaan dan B. en W. voorstellen. Men kan dus niet verder gaan. Intusschen zal de minis ter gepolst worden. Z h.st. werd dan conform besloten. 21o. Voorstel in zake het verleenen van een toelage uit de gemeentekas aan de kweekelingen, verbonden aan de o. 1. scho len te Leiden, die niet zelfstandig met het onderwijs in een klasse zijn belast en die den hoofdaktecursus aan de Gemeente lijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen te Lelden bezoeken of die op 1 September 1935 reeds ln het bezit van de hoofdakte waren, over het tijdvak 1 Sept. 1935—1 Sept. 1936. (232) Conform besloten. 22o. Praeadvies op het verzoek van de afdeeling Leiden van den Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers om de kweeke lingen met akte, verbonden aan de o. 1. scholen te Leiden, vrij te stellen van de betaling van schoolgeld voor het volgen van den hoofdaktecursus aan de Gemeen telijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen, te Leiden (233) De heer VOS meent, dat de verminde ring van de kleine toelage van f. 100160 met f. 50 voor verplichten cursus voldoende grond was voor het verzoek. Met de toe zegging van B. en W. kan spr. echter ge noegen nemen. De heer GOSLINGA wijst er op, dat het schoolgeld rust niet op de leerlingen, doch op de ouders. Na geruststellende verklaring van wet houder TEFE wordt z.h.st. besloten. NOG EENS HET LEVENDAAL. 23o. Voorstel in zake het dempen van het Levendaal tusschen het Steenschuur en de Barbarabrug, tot vaststelling van de desbetreffende begrootlngsregeling en tot wijziging van de verordening op de hef fing van een belasting onder den naam „Baatbelasting Levendaal", te Leiden. (234) De heer COSTER juicht het voorstel zeer toe, alleen verzet hij zich tegen de baat belasting. De heer v. WELZEN ontwikkelt nog eens 1 de bekende bezwaren tegen uitvoering in werkverschaffing. Speciaal de baatbelas ting is z.i. een factor daartegen. Spr. stelt per motie voor de verdere demping te doen geschieden niet ln werkverschaffing. De heer GOSLINGA Juicht het voorstel niet toe, daar het z.i. leidt tot vernietiging van stadsschoon zonder verkeersbelang of zoo iets. Bovendien, al te dik zitten wij niet in ons acid Dat is productiever te beste den, b.v. voor verbetering van de Schrij- versbrug. De baatbelasting geeft nog geen 25 pet. zooals voor het andere stuk Leven daal, spr. zou voor werkverschaffing zijn. De heer SNEL zegt, dat zijn fractie na tuurlijk ls tegen uitvoering ln werkver schaffing, waarmee het den verkeerden kant uitgaat. Spr. meet de bekende bezwa ren nog eens kort uit. Ook de werkgevers worden daarvan de dupe. Spr. doet een voorstel deze demping normaal te doen aanbesteden. Kan de gemeente het niet dragen, dan doe men een beroep op het Werkfonds. De heer SCHÜLLER betreurt het uitstel over dit praeadvies, anders waren heel wat kosten bespaard. Dit wettigt z.i. temeer uit voering in normale loonsverhoudlngen. Spr. bestrijdt den heer Gosllnga op grond van het rapport Steen van Ommeren. Behoud van dit „riool" zou heel wat kosten. Dem ping is volkomen van economisch nut. De heer GROENEVELD betwist, dat het stadsschoon door demping wordt geschaad Eerder is er z.i. sprake van „stadsvuil" bij niet-demping. Ook uit verkeersoogpunt ls er voor verdere demping reden. De heer WILBRINK ls voor verdere dem ping in werkverschaffing, al ls het van wei nig economisch belang. Het schoon wordt grootendeels weggenomen door het vuile water. Maar zuinigheid is geboden en dus ls spr. voor werkverschaffing. Wethouder SPLINTER is altijd geweest voor volledige demping, die hU nader ver dedigt, ook met het oog op de verkeers- belangen. Waar het groote stuk Leven daal in werkverschaffing ls gedempt, ls er geen enkele reden om dit stukje anders te behandelen. Spr. verdedigt dit nader, ver wijzend naar den daardoor te verkrijgen rljkssteun Het Werkfonds geeft bovendien eerder lagere dan hoogere loonen dan ln werkverschaffing. Met het loon van onge schoolden Wordt zelfs vrijwel gelijke tred gehouden bij uitvoering in werkverschaf fing. Van veel meer kosten dan bij directe demping met de rest ls geen sprake. Alles heeft, bovendien zijn tijd noodig. Wethouder VERWEY sluit zich aan bij den heer Splinter wat betreft de wensche- lijkheid van demping, doch hij behoort tot de minderheid van B. en W. wat aangaat uitvoering in werkverschaffing. Spr. is daartegen, in tegenstelling tot een volgend punt, dat der Duinwater Mij., hetgeen to taal anders is, wat hij nader uiteenzet. Na repliek wordt het voorstel-Schiiller (gecombineerd met de motie v. Welzenl verworpen met 1815 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heer v. Weizen. Het voorstel van B. en W. wordt verwor pen met 17—16 stemmen Tegen de S.D.A.P. en de heeren v. Wei zen, Romijn en Gosllnga. a. Voorstel tot verhuring van verschil lende perceelen wei- en teelland. (235) De heer GOSLINGA bepleit aanhouding om in plaats van 5 voor 3 jaar te verhuren, althans in verband met punt 15 van het voorstel. Wethouder SPLINTER erkent, dat de huur niet hoog is, doch hooger was niet te bedingen. Bovendien pleiten nog andere factoren om accoord te gaan met het voor stel, naar hij nader uiteenzet. De heer MANDERS steunt den wethou der. Na repliek verklaren B. en W. zich bereid punt 15 aan te houden. De heeren BERGERS en LOMBERT plei ten dan voor andere groote verschillen. Het punt wordt daarop in zijn geheel aange houden. b. Voorstel om. met intrekking van het besluit van 8 Juli 1935. het in werkver- schatflng doen graven van een kanaal, vereischt ten behoeve van de uitbreiding van de waterwinplaats onder Wassenaar van de N.V. Leidsche Duinwater Maat schappij op te dragen aan de Nederland- sche Helde Maatschappij. (236) Conform besloten. 24o. Voortzetting van de behandeling van het voorstel: a. tot oprichting van een stichting voor de organisatie van de gemeentelijke be moeiingen ter zake van de beoefening van sport en spel; b. tot vaststelling van de statuten van die stichting; c. tot vaststelling van den desbetreffen- den begrootingsstaat; d. tot vaststelling van de regelen met betrekking tot de belegging bij den Ge meente-Ontvanger van de overtollige kas gelden van de stichting. (153 en 210) Aangehouden tot een volgende zitting. Alsnog wordt besloten praeadvies door B. en W. te doen uitbrengen over het adres van het Werkloozen Agitatie-Comité waar in een 7-tal wenschen naar voren wordt gebracht. Hierna ruim 11 uur sluiting. DE STRANDING VAN DE „JOS MARIA". RECLAME. 4950 voor DE INBRAAK BIJ DE FIRMA MAARSE EN KROON. Wellicht kan het schip vlot worden gebracht. De Inspecteur voor de scheepvaart te Amsterdam, de heer C. A. O. v. d. Boom, heeft gisteren het door de wet vereischte onderzoek Ingesteld naar de jongste stranding te Egmond van het 230 ton metende motorschip Jos Maria". We ver nemen dat er aanwijzingen zijn welke de verwachting wettigen dat de „Jös Maria" die 2 K.M. ten Zuiden van de ..Kerkplein" ls gestrand vlot zal kunnen worden ge bracht. Een voordeel is het dat het schip niet lek is. Een technisch onderzoek zal moeten uitwijzen welke kansen voor het vlotbren- gen kunnen worden benut. Veel hangt ten deze af van de mede werking van het weer. De vermoedelijke dader gevat Mooi werk der Leirauidensche politie. Inzake de inbraak te Leimuiden bij de Fa. Maarse en Kroon, vernemen wij, dat het gestolen geld niet een waarde verte genwoordigde van f. 1400 a f. 1500, doch, naar nu uit de boekhouding gebleken is, van f850 a f. 900. Dank zij 't actieve op treden der Leimuidensche politie onder leiding van den burgemeester en met volle medewerking van de Aalsmeersche politie, is het in korten tijd gelukt, den dader te ontdekken. Het is gebleken, dat de aanwij zingen van de Leimuidensche politie Juist zijn geweest. De burgemeester van Leimui den deelde ons mede, dat na verhoor van den vermoedelijken verdachte P. uit Aals meer, gisteravond 59 bankbiljetten van f. 10 en een van f.20.— zijn gevonden in de koffietent van Belick. staande op het stationsplein te Aalsmeer, zoodat nu in totaal f. 708 en 50 cent van de inbraak bij de firma Maarse en Kroon terecht is ge komen. Het restant is klein geld, dat in rolletjes gepakt was. Dit is nog niet gevon den; de vermoedelijke verdachte P. heeft zich daarover niet uitgelaten. De Leimui densche politie heeft verder, naar aanlei ding van deze vondst, en het verhoor van P. met groote zekerheid kunnen aanne men. dat de inbraak is gepleegd door den verdachte G. Sch. uit Aalsmeer deze ls niet genaamd V„ zooals aanvankelijk werd gemeld die zich op het oogenblik te Al phen a. d. Riin in verzekerde bewaring be vindt. Sch. blijft echter nog steeds ontken nen. De verdachte P., die een vriend van Sch. is, werd na zijn bekentenis door de politie ln vrijheid gesteld. Het is nog ge heel onzeker, of Sch, zich ook schuldig heeft gemaakt aan de inbraak bij de firma van Oordt te Alphen. Daaromtrent duurt het onderzoek voort. Dat men den vermoedelijken dader van de inbraak te Leimuiden zoo snel heeft kunnen vaststellen en arresteeren, mag voorzeker een succes voor de Leimui densche politie genoemd worden! MOTORRIJDER OVER DEN KOP GESLAGEN. De 38-jarige motorrijder M. B. de R. uit Tuindorp Oostzaan werd gisteravond op den Oostzanerdijk te Amsterdam van zijn motorfiets geslingerd, toen de voor band van het voertuig sprong. Hij sloeg eenige malen over den kop en kwam met zijn hoofd op de^traat terecht. Omstan ders namen het slachtoffer op en brach ten den man naar zijn woning, waai' dr. Bijlsma een lichte hersenschudding con stateerde. EEN GECOMPLICEERDE AANRIJDING. Bestuurder van een bakfiets op den weg geslingerd en gedood. Gisteravond heeft op den Rijksstraatweg tusschen Halfweg en Haarlem ter hoogte van de Vtnkenbrug een ongeluk met doode- lijken afloop plaats gehad. Een in de richting Haarlem rijdende bakfiets werd van achteren aangereden door een personenauto, bestuurd door den heer D. uit Leiden. Tengevolge van deze aanrijding werd de bakfiets op de tram baan geslingerd, terwijl de bestuurder van dit voertuig op den weg terecht kwam. Achter de Leidsche auto reed een tweede personenauto, welke bestuurd werd door den heer D. uit Haarlem welke met ge dimde lichten reed en den op den weg liggenden man niet zag, waardoor deze door den slinger van de auto werd ge grepen en ongeveer 15 meter meegesleurd werd. Dr. Kuipers uit Halfweg werd on middellijk gewaarschuwd, doch toen deze ter plaatse arriveerde, bleek de man reeds te zlin overleden. De identiteit van den ongelukkige kon nog niet worden vastgesteld doch vermoe delijk is het een zekere G. afkomstig uit Rotterdam en thans verblijvende te Haar lem. De gemeente-politie uit Halfweg stelde een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in. De beide wagens, die licht beschadigd waren en de bakfiets werden in beslag genomen. SENSATIONEELE ONTVLUCHTINGS POGING. Sedert Augustus j.l. zit het gemeente raadslid van Coevorden, H. L.. in verband met een smokkelpartij van deviezen, in Llngen (Duftschlandin gevangenschap. Een der nachten van de vorige week echter heeft hij naar de „Asser Crt." meldt, een poging gedaan om daaruit te ontsnappen iets wat hem bijna was ge lukt. Naar het blad mededeelt heeft men hem door middel van een boek een vijl in handen gespeeld, waardoor hij de tralies van de cel heeft doorgevijld. Om te voor komen, dat de oppassers hiervan lucht zouden krijgen, heeft hij de tralies, op de plaats waar zij waren doorgevijld. met broodresten besmeerd. Een medegevangene in de daarnaast ge legen cel. die werd ontslagen, heeft hij Mk. 3000 belooning aangeboden, wanneer deze met een loopend motor op 60 meter van de gevangenis zou zün, om hem. direct na het uitbreken, naar de grens te brengen. L. heeft dien nacht de bedde- lakens aan elkaar geknoopt en zich daar langs laten zakken. Doordat de lakens echter 2 meter te kort waren moest hij zich laten vallen. L. werd gegrepen en opnieuw geborgen, terwijl ook de motorrijder die L. bli zijn ontvluchtingspogingen zou helpen in han den van de bewakers is gevallen en dus zlin pas herwonnen vrijheid eveneens zal moeten orijsgeven Naar het schijnt wordt, volgens het in Duitschland geldende recht de straf van L. wegens deze ontvluchtings poging met een derde verlengd. BRAND TE EELDE. Gisteravond is brand ontstaan in de woning van den heer H. Lautenbach. post bode te Eelde. Toen de brand uitbrak was niemand aanwezig. De man was op het postkantoor en de vrouw was met 4 kin deren op visite gegaan. Toen z!1 terug kwam. stond alles ln lichterlaaie. Het huls is geheel afgebrand, niets werd gered. De schade wordt door verzekering gedekt. o BOERDERIJ AFGEBRAND. Gisteren ontstond brand in de kapitale boerderij van den heer mr. H. E. Ovlng te Haren en bewoond door de familie R. van Delden te Stltswerd. De boerderij brandde geheel af. De Inboedel werd grootendeels gered, terwijl het vee tijdig in veiligheid kon worden gebracht. De oorzaak ls ver moedelijk kortsluiting. Verzekering dekt de schade. o BUITENLANDSCH GEMENGD. DE VLOEK VAN TOET ANK AMEN. Opnieuw een der onderzoekers overleden. James H. Breadsted, de bekende oriënta list, die tegenwoordig was bij de openmg van het graf van Toet ank Amen, is te New-York op 70-jarigen leeftijd over leden aan een geheimzinnige ziekte, welke zich openbaarde een week geleden toen hij zich aan boord van een Italiaansche mail- stoomer naar de Vereenigde Staten begaf. De autoriteiten van het ziekenhuis be waren omtrent zijn ziekte de grootste ge- helmhouding. Breadsted maakte dikwijls de legende van de vloek belachelijk, welke hen zou treffen, die deelgenomen hebben aan de opening van het graf van Toet ank Amen. Blijkbaar om het praatje van den vloek van Toet ank Amens graftombe den kop in te drukken, dat telkens weder opduikt, wanneer een der deelnemers aan de uitgra vingen overlijdt, hebben drie doctoren een gemeenschappelijke verklaring gepubli ceerd, waarin zij mededeelen, dat Bread sted is overleden aan een in de genees kunde welbekende strepto-coccenlnfectie, die hij onlangs had opgeloopen op zijn terugreis uit het Nabije Oosten. In de pers wordt er op gewezen, dat van de 22 personen, die in het jaar 1934 Toet ank Amens grafgewelf betraden, er zeven zijn overleden. OM HET ZIGEUNER-KONINGSCHAP. Tusschen candidaten naar het koning schap van de zigeuners heeft in Polen een revolvergevecht plaats gehad. Toen de politie kwam, werd zij door de zigeuner-vrouwen met steenen ontvangen. Bij dit gevecht zijn 13 dooden en 30 ge wonden gevallen. JACHT OP 2 MISDADIGERS. Gisternacht heeft te Bromberg een op windende jacht op twee misdadigers plaats gehad. Politiemannen wilden binnendrin gen in het huis, waar men vermoedde, dat de misdadigers zich verborgen hielden, toen plotseling twee mannen, slechts in een hemd gekleed, door een venster op straat sprongen, met een revolver in de hand. Het bleken de beide gezochten te zijn en de politie zette hen terstond achterna. Zij trachtten de politie door schoten op een afstand te houden. Eén van de misda digers slaagde erin te ontkomen, de ander werd gegrepen. DE KINDERROOF TE MARSEILLE. Het anderhalf jarig zoontje Claude van professor Malméjac te Marseille, dat ver mist werd en waarschijnlijk was geroofd, ls gistermiddag ten huize van een oude vrou,w ln de voorstad Beaumont gevonden en aan de ouders teruggegeven. Zoover uit een haastig ingesteld onderzoek ls gebleken mankeerde het knaapje niets. De vrouw is door de politie meegenomen. Ook een 26-jarige zoon ls gearresteerd. Belden bekenden hun misdrijf. DROOGTE IN TRANSVAAL. Uit Johannesburg wordt gemeld dat het Noorden van Transvaal zoo droog is als sedert jaren niet het geval is geweest. Het vee sterft bli honderden. Boerenhoeven die vroeger welvarend waren zijn waarde loos geworden. In verscheidene districten heeft het se dert iaren niet geregend. Ook te Johannesburg heeft het sedert maanden bijna niet geregend. De hitte ls buitengewoon Door de rlike watervoor ziening van het stuwbekken van de Vaal- rivier heerscht er nog geen gebrek aan water. o STORM OVER DE RIVIÊRA. De Italiaansche Rivièra is gisteren door zware stormen geteisterd d'e groote schade aanrichtten. Te SeM.ri <s een zeilschip op de rotsen vern!?tt°rd. Te Treniss is na een mooien Zondag plotseling een zwaar on weer opgestoken dat genaard ging met hagel. Er viel geen druppel regen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13