lilDSCH DAGBLAD Tweede Blad Maandag 2 December 1935 UIT DE RIJNSTREEK. Fabrieks- en kantoorgebouw te Alphen door brand verwoest. Vlammenzee veroorzaakt troostelooze ruïne. Raadsstukken. I. en W. bieden aan begrooting en Bkening van het Burgerlijk Armbestuur. mi f.21.989.03, ontvangsten f.21.801.66; Sellg slot f.187.17. De gemeentelijke subsidie wordt ge mind op f. 20.000. B. en W. stellen voor te begrooting goed te keuren. B. en W. stellen voor over te gaan tot Kt samenstellen van een nieuwe bouw- nrordenlng. Als leden van de commissie :;n samenstelling stellen zij voor wetli, J. C. M. v. Wijk, voorz.; H. A. Smits en K. Slik leden, bijgestaan door den commies ttr secretarie H. J. M. van Herpen. B. en W. stellen ln verband met de tljds- jnstandlgheden voor een extra subsidie 11 verleenen van f. 1000 aan het Burger lik Armbestuur. VOORHOUT. - De door het werkloozen-comité ge- luiiden oliebollendag ls een waar succes geworden. De aanvraag om oliebollen was ió6 groot, dat de verkoop den volgenden dig moest worden voortgezet. Het is dan »k zeker aan de deskundige oliebollen- kooksters te danken, dat de vraag naar tere bollen, wat nu eens geen bloembollen njn. zoo groot was. Mede was het succes te tinken aan de bereidwillige medewerking iin de steeds ijverige eollectrlces. dat deze ragen zoo succesvol zijn verloopen Ook ito tweeden dag bleek alles uitverkocht te zijn! De netto-opbrengst bedraagt onge- reer 1.120. waarvan den werkloozen zeker «n Kerstgave zal kunnen worden aange boden. - De laatste weken ls het aantal werk teen in deze gemeente weer gestegen tot 147. Dank zij de regeling tot Inscha ling van werkloozen ln het bloembollen- bedrijf, was het cijfer der laatste maanden circa 40. hetgeen in verhouding tot de bitste jaren ongekend laag mag genoemd widen. VOORSCHOTEN. Uitvoering „De kleine Lofstem". In het gebouw voor Chr. Belangen heeft kt Chr. kinderkoor „De Kleine Lofstem Edcr leiding van den heer Willem Mlzée, Êrecteur, een buitengewoon goed geslaagde Moering gegeven. Het is bewonderens- nardig, hoe de heer Mlzée een dergelijke Moering kan geven met zulke jeugdige dngeresjes en zangertjes. Er waren o. i. »g peuters bij van bewaarschoolleeftijd. De heer C. Mechelse opende met het iten zingen van Ps. 150 vs. 1 en gebed, lama hij de beschermvrouwe Jonkvr L. baronesse Schlmmelpenninck van der lye welkom heette en dank bracht aan m heer Egglnk voor het ruim beschik- ur stellen van het repetitielokaal. Het mote kinderkoor opende. Opmerkelijk zuiver was de uitspraak in Ine mooi gedragen gezongen nummers. Hierna zong J. van Berne enkele soli, let was wederom een genot hem te hooren. De allerkleinsten zongen hièrop ook al 'en mooi, waarna Jongejuffr. A. Magré bet haar helder sopraanstemmetje prachtig oor den dag kwam. Nadat de jonge solist '°g had gezongen „Wiegenlied'' van Mo- »rt, besloot het groote kinderkoor voor le pauze met eenlge nummers het gedeelte 'oor de pauze. Ha de pauze werden nog talrijke koor- biimmers door het groot-kinderkoor en »li gezongen, die allen een groot succes hadden Het ls dan ook buitengewoon, wat de «er Mlzée heeft weten te bereiken! De avond ls voor hem en de diverse aartjes, zoowel als voor de luisteraars een Her mooie geweest! fcrgadcring der Chr. Hist. Jongerengroep. Onder leiding van haar voorziter, den mm A. Fortgens, vergaderde bovenge noemde groep. Ha het zingen van Gez. 3 1 opende de Joraitter met gebed, waarna hij een ge- wlte uit Joh. 18 voorlas. Spr. herinnerde lm aan de uittreding uit de A.R. Partij Mei leiding van prof. Visscher. De heer J. Lekkerkerker gaf een buiten- •ndsch politiek overzicht. De heer H. Oudshoorn, bestuurslid der Soep, hield een inleiding over art 2 en 3 ha bet beginselprogram der C.H. Unie. «t. 2 werd door spr. behandeld naar oan- 'dlng van Rom. 13. Verder besprak spr. ontstaan van het parlementaire stel- jd ln Engeland om dan over te gaan tot «n Ned. Staat, die besproken werd vanar kfransche revolutie. Na behandeling van 3 vestigde spr. ln verband hiermee de Macht op de N.S.B. De voorzitter dankte den heer H. Ouds- pwn voor zijn mooi referaat, verschillende vragen werden gesteld, rwop een aangename discussie volgde. J De vergadering werd door den heer W. de Ihyler met dankgebed gesloten. WARMOND. Raadsagenda. J.De Raad komt morgen ln openbare ver- l!; ering bijeen. I '■["gekomen stukken. 2. Vaststelling be- I noting van het waterleidingbedrijf lun h aar 193®- 3- Voorstel tot toepassing IfcVt b«zon(fcre regeling als bedoeld bij °P de personeele belasting ten aan- I J.|,an de koffiehuisbedrijven. 4. Vast ly semeente-begrooting dienstjaar lli,i Comptabiliteit. 6. Wat verder ter I 231 worden gebracht. 7. Rondvraag. llL?nae vl'oegere plaatsgenoot de heer I i™) ls benoemd tot chef bij de Rotter- I „"-rhe Brigade der Rijksveldwacht en Bet ingang van 1 December a.s. WASSENAAR. I:i» u' a'd'er deed aangifte van diefstal 11,._7 kalkoenen, vanuit een schuurtje, I Me aan de Schenk alhier. ALPHEN. Jaarverg. Chr. Nat. Werkmansbond. De afd. Alphen v. d. Chr. Nat. Werk mansbond hield haar 18e Jaarvergadering onder leiding van den voorzitter den heer C. Koren. Deze opende en sprak een hartelijk wel kom, inzonderheid tot ds. J. de Bruin, ds. Stehouwer en den heer Stok voorz. van de Prov. Comm. Z.H. v. h N.C.V. te Dordrecht en verdere afgevaardigden. Ds. J. de Bruin I hield een met groote aandacht gevolgde bijbelinleiding over Jes. 40. Uit de versla- gen van secretaris en penningmeester n.l. de heeren H. v. Sprang en H. v. Winkel, bleek dat het ledenaantal zich in vooruit gaande lijn beweegt en het afgeloopen jaar met een kein batig saldo kon worden gesloten. De eere-voorzltter ds. J. Stehou wer, hield een opwekkende toespraak. Een en ander werd afgewisseld door zang van een zangkoortje gevormd uit de leden onder leiding van den heer N v. Egmond, terwijl in de pauze een tombola werd ge houden ten bate van het sanatoriumfonds. Verschillende afgevaardigden voerden het woord o.a. ook namens het prov. comité Z.H. v. h. N.C.V. de heer Stok uit Dord recht. Het was een geanimeerde vergade ring, waarvoor veel belangstelling bestond. Propaganda-avond der Chr. Jeugd- federatie. In de geheel gevulde Ned. Herv. Kerk Jullanastr. hield de federatie van Alphen- sche Chr. Jeugdvereeniglngen een zeer goed geslaagde propaganda-avond. Onder leiding van den heer Offringa, heeft het inuzlekensemble der Martha-Stichting verschillende nummers ten gehoore ge bracht. De voorz. van de federatie de heer J. G. Hoogteijllng, Het zingen Lof zij den Heerlas Joh. 10 van 116, ging voor in gebed en sprak het openingswoord. Spr. wees op het gelezen schriftgedeelte en heette Inzonderheid welkom ds. Ohr. Eer- hard van Hlllegom, ds. I. Voorsteegh van Den Haag, ds. J Th. Meijer, predikant- directeur der Martha-Stiohting, was tot zijn spijt wegens ziekte verhinderd. Ds. Eerhard, merkte op, dat ondergang een harde werkelijkheid ls. Ondergang dreigt overal. Als alles ondergaat is er één die blijft, n.l. God, en één ding blijft n.l. het Geloof. Wie de crisis Gods in zijn leven heeft doorgemaakt, behoeft voor de crisis van heden niet al te bevreesd te zijn. God zal hem zeker doorhelpen! Gezamenlijk werd eerst gezongen „Jezus 'k wil U need'rig volgen"; hierna sprak ds. Eerhard, over „Doorgang". We leven ln dezen tijd en moeten er door. Met ernst vermaande spr. de jongens en meisjes getrouw hun bijbel te lezen, inzon derheid nu eens Hebr. 11. Laat men spre ken met zijn kameraden over Jezus, en elkander troosten met Gods Woord. Het welbehagen Gods zal doorgaan. Over opgang sprak ds. Woorsteeegh. We moesten het woord „christen" altijd ln gouden- letters zetten, aldus spr. Christen dom is opgang, de Christen is den mensch van den opgang. In het leven van den Christen moet de opstanding gekomen zijn Als dat niet ln orde is, moet er iets gerepareerd worden, uw leven, uw hart! Heel sterke concentratie is éisch. Heerlijk is het te getuigen, dat de blinkende mor genster n.l. Christus beloften geeft voor den komenden dag. Ook de wereld spreekt van opgang, maar zonder God. Dan ploft alles neer. opdat God zijn eer niet geeft aan een ander. Opgang is, in den storm kunnen staan; het is berg-beklimmen. „Christelijk" willen we zetten met gouden letters ln ons programma en ln ons vaan del. Tenslotte bracht de heer Hoogteijling aan allen dank, en ging ds. Eerhard voor ln dankgebed Vergadering C.H. Jongerengroep. In de door de C.H. Jongerengroep ge houden vergadering sprak de heer A. Fort gens over liet ontstaan der C.H. Unie en art. 1 van het beginselprogram. De op de Fransche revolutie volgende periode van geestelijken achteruitgang, werd gestuit door het streven van mannen als Groen van Prinsterer. Lohman en Hoedemaker. wel in den beginne met dr. Kuyper in één anti-revolutionaire partij vereenigd. waren diepgaande verschilpunten aanleiding tot splitsing van deze partij. (Dr. Hoedema- ker's devies: „Heel de kerk en heel het volk" tegenover dr. Kuyper's consequentie: de neutrale staat). In 1908 vonden de beide ontstane C.H. stroomingen een gezamen lijke bedding: de Chrlstelijk-Historlsche Unie. De Unie aanvaardt het gezag uit God Spr. behandelde ook de verhouding tusschen Kerk en Staat, welke naast el kaar de samenleving moeten besturen. Vervolgens hebben wij onszelf, aldus SDr., af te vragen hoe wij persoonlijk staan ten opzichte van Gods Woord. Dit energieke betoog vormde een prachtlgen grondslag voor de beginselstudie, waaraan dezen win ter verschillende lezingen zullen worden gewijd. Hierop volgde sluiting. ZOETERWOUDE. Verg. IJsclub LeiderdorpZoeter- woude. H. R. In café 't Witte Huls hield de IJsclub haar jaarvergadering. De voorzitter de heer J. P. v. d. Stoel opende. Met enkele woorden herdadht hij het overlijden van den heer A. Parmentier, die zoo vele jaren de vereenlglng als voor zitter heeft gediend. De notulen van het vorige jaar werden onveranderd goedgekeurd, evenals het verslag van den gehouden feestavond ter herdenking van hét 50-jarig bestaan der vereenlglng. Uit het verslag van den penningmees ter bleek dat in het afgeloopen jaar was lngek. f. 235.20 en uitgegeven f. 173.37. Het saldo ls dus f. 61.83. Op de spaarbank van de Boerenleen bank te Leiderdorp ls belegd f544.52. De heer Klulters die de boeken en bescheiden had nagezien verklaarde dat alles in orde was bevonden Tot leden der kascommissie werden aangewezen de heeren Deegenaars en G. van Leeuwen Als bestuurslid werd herko zen de heer J P. v. d. Stoel, tot haar com missarissen de aftredende heeren Ohr. Hendriksen en M. van Leeuwen. Op voor stel van het bestuur werd het loon voor baanvegers voorloopig weer gesteld op f. 2 per dag. De heer Cor de Graaf bracht daarna nog verslag uit van de door hem als afgevaar digde bilgewoonde verg. der Z. IJ. B. Na rondvraag volgde sluiting. Door slippen reed de vrachtauto van gemeentewerken langs de Verlengde Aar kade in den berm van den weg en bleef gedeeltelijk achter een boom hangen. De bestuurder kwam er goed af, terwijl de wagen werd weggesleept door een kraan wagen van den heer Jac. Boot. Onze plaatsgenoote mej. G. Soeteman is benoemd tot onderwijzeres ln de nuttige handwerken aan de chr. school Gouwsluls hoofd de heer H. Nijhof. Door de I.C.O.P.-inkoop-combinatle van overheidspersoneel, werd in hotel „De Vergulde Wagen" op geanimeerde wijze het 10-jarig bestaan herdacht. Door den voorz. der feestcommissie den heer J. G. v. Schalk werd den heeren van Vlonderen, Rietveld en v. d. Linden een bloemenhulde gebracht in verband met het waarnemen van hun resp. bestuursfuncties sedert de oprichting Het gezelschap Alex Wins zorgde hierna voor He noodlge afwisseling, waarbij het muzikale gedeelte werd ver- zorgd door het trio Mild. De jaarlljksche collecte vanwege het j Ned. Isr. Armbestuur in onze gemeente zal i dit jaar worden gehouden op 2. 3 en 4 December a s. Tot diaken der Geref. Kerk alhier ls benoemd de heer M. de Pijper en tot ouder ling de heer J. P. Leene. BODEGRAVEN. Huwelijk van Cand. J. J. Poot, Alhier werd derze dagen het huwe lijk voltrokken van candidaat J. J. Poot, die gisteeren bevestigd werd als predikant bij de Ned. Hervormde Kerk van Bunschoten en me). Lok. Er was voor deze plechtigheid in de Ned. Herv. Kerk veel belangstelling. Ook uit Boskoop waar de candidaat geruimen tijd als hulppre diker werkzaam was. waren velen over gekomen, De meeste aandacht trok echter een gezelschap Spakenburgers in origineel costuum. dat het paar bü het Gemeente huis opwachtte en later ook de Raadszaal betrad. De R.K. St. Elisabethsvereeniglng heeft 379 kleedingstukken vervaardigd om uit te deelen aan de kinderen van behoef- tigen en groote gezinnen op het Sinter klaasfeest. Bovendien nog een groote voorraad voor ouden van dagen. Alhier werd de 55e jaarvergadering gehouden van de Chr. Jongel. Ver. ..Timo- theus". De vergadering werd bij afwezig heid van den voorzitter den heer Bergsma. gepresideerd door den heer C de Graaf. Door de leden werden enkele inleidingen gehouden, een gedicht en een stuk proza gedeclameerd en enkele tableaux uitge voerd. Feestredenaar was de heer C. V. Doorschodt. alg. seer. v. h. N.J.V.. die sprak over „Gezanten van Christus". Door ds. Klüsener. Ned. Herv. predikant, wer den gelukwenschen overgebracht namens dien kerkeraad. waarbii hli een rede hield over het N.J.V.-devies .Zich niet schamen voor Christus". Hedennacht ls te Alphen a. d. Rijn het fabrieksgebouw met het kantoor en de verdere belendingen der N.V. Handel- en Industrlemij. „Rhenanla" v.h. firma J. R. Schouten, waarin nu gevestigd was de Eerste Nederlandsche Asphalteerinrichtlng geheel door brand verwoest. Omstreeks 1 uur moet deze hevige brand zijn uitge broken: tegen dat tijdstip werd het vuur door voorbijgangers ontdekt Te midder nacht had de Nachtveiligheidsdienst nog gecontroleerd, doch toen was geenerlei on raad bespeurd. Deze fabriek staat volkomen geïsoleerd, achter de spoorhaven, temidden van het goederenemplacement der Nederlandsche Spoorwegen. Groote hoeveelheden teer, olie enz. lagen er opgeslagen, waarin het vuur een gretig voedsel vond Door den stormachtlgen en heftigen wind werden de vlammen sterk aangewakkerd. Er ontstond dan ook een groote vuurregen; de vonken vielen honderden meters ver neer. terwijl de brand tot ln wijde omgeving viel waar te nemen. Krachtige exploisie's ontstonden meerdere malen bij het ontbranden van vaten olie of andere zeer brandbare voor werpen. Naar men ons mededeelde, vloog bijv. een vat olie als een springende vuur zuil de lucht in. Toch was de duur van den brand betrek kelijk niet lang, daar in verband met de brandbaarheid der goederen, alles zeer snel in zijn werk ging. De brandweer, die met 2 motorspuiten arriveerde, had tegen de zie dende vuurzee geen gemakkelijke taak. Spoedig was men echter den brand meester, hoewel niet voorkomen kon worden, dat de fabriek en het kantoor tot den grond toe afbrandden, waarvan men hierboven de troostelooze resten ziet. Slechts enkele muurtjes van het kantoorgebouw zijn blij ven staan. Wat verder overbleef, ls slechts een ruïne van verwrongen staal, Ijzer en stukken steen. De schade, die door het verloren gaan van de gebouwen, de inven taris en de voorraden teer, olie, geasphal- teerde pijpen enz. ontstaan is, wordt ge schat op ongeveer f. 35.000. Ook de admi nistratie ls geheel vernield. Omtrent de oorzaak tast men ln het duister. Alles is op beurspolis verzekerd. De ongeveer 30 arbei ders zijn voorloopig tot werkloosheid ge doemd. Naar de directeur ons mededeelde, ligt het ln de bedoeling de fabriek zoo spoedig mogelijk weer op te bouwen. Vesseur, die op genoemden datum als zoo danig zijn 12'/i-jarig Jubileum vierde. Den jubilaris werden bloemen aangeboden Het programma vermeldde twee stukken van zeer uiteenloopenden aard, n.l. 't dra matische „De Witte Koning" en het kluch tige „In de War". Met de opvoering dezer beide stukken heeft St. Theodulfus weer een zeer goede greep gedaan! Pastoor Aarts sprak nog een gelukwensch waarna de voorzitter alle medewerkenden dank heeft gebracht. BOSKOOP. Als gevonden is aan het politiebureau gedeponeerd een heerenrijwiel. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen eenige personen, die zich schuldig maak ten aan het spelen met geld op den open baren weg. - LEIDERDORP. Hier ter plaatse Is opgericht een ar- beiders-ontwikkelingsclub Het ligt in de bedoeling eenmaal per 14 dagen een bij eenkomst te houden. Voor de te behande len onderwerpen worden inleiders uitge- noodigd. LEIMUIDEN. Door den Raad werd besloten over te gaan tot het verbeteren van den Nieuwen 1 weg. Een gesloten wegdek zal worden aan gebracht. In het café van den heer J. W. de Boer, werd een schietwedstrijd gehouden door de afd. LeimuidenRijnzaterwoude van de B.V.L. De opkomst was vrij goed. Op 13 December zal in de groote zaal van de Wed. Sneeboer het slot van dezen wedstrijd 1 plaats hebben. Door de R.K Tooneelvereeniging St Geneslus werd ln de groote zaal van de wed. Sneeboer een uitvoering gegeven van „De vloek eener roeping" van J E. Odijk. Kapelaan Berkhout opende en heette speciaal welkom pastoor Speet. Vooral de rollen van Manders en Henk In het ernstige stuk „De vloek eener roe- ping" werden uitstekend vertolkt door de i heeren Beuk en J. Keijzer. De kluüht „Zwarte Piet" viel zeer in den smaak. „St. Geneslus" kan op een welgeslaagden avond terugzien. In de bestuursvergadering van het Leimuidensche fanfarecorps, gehouden onder leiding van burgemeester J A. Bak huizen, werd besloten hgt corps niet op te heffen, maar pogingen in het werk te stel len om het gezelschap nieuw leven in te blazen. o NOORDEN. Opgericht is een afd. van den R.K. Vrouwenbond met 52 leden. Het bestuur bestaat uit de dames P. van der Weijden Warmerdam, Th. Vinkvan den Bosch, M. HakkelingTengeler, M. van Leeuwen, A. van Bemmelen en C. Voorn. De arbeider-telegrafist der Nederl. Spoorwegen, de heer J. Thalen alhier, wordt in verband met de opheffing van den spoorweg alhier met ingang van 1 Jan. a.s. overgeplaatst naar het station Olden- broek. o OUDE WETERING. Uitvoering van St.Theodulfus. De voorzitter de heer P. H. v. d. Bosch memoreerde het 12'/ï-jarlp bestaan der vereenlglng op 1 November J935, Ook hul digde hij den regisseur, den heer J. H. TER AAR. GEMEENTERAAD. Brandweerloonen - Verbouwing gemeente huis - Diepspitten en baggeren - Gemeente- begrooting 1936 - Subs. T.B.C.-bestrijding. De raad kwam bijeen onder burgemeester Hogenboom Afwezig de heer Verboom, die had medegedeeld dat de vereischte vergunning tot het bekleeden van het raadslidmaatschap nog niet door hem van Ged. Staten was verkregen. De voorzitter opent, Ingekomen was o.a. de goedkeuring op het besluit tot het geven van een toeslag op de uitkeering werkloozenkassen. Een verzoek van J. Koetsier om vergoeding als sleutelbewaarder van de begraafplaats, werd in handen gesteld van B. en W. De verordening op de brandweer onder ging een wijziging, in dien zin dat de loo- nen van den hoofd-machinist. de tromp- voerders en het overige personeel verla ging ondergingen tot resp. f. 1.f. 0.85 en f. 0.50 per uur. B en W. stelden voor de verplichting der banken tot het inhouden van 10°/o der vei- lingsomzet op tuinders, die indertijd cre- dieten hebben ontvangen, op te schorten tot 1 Januari 1937. De rente moet evenwel worden doorbetaald. Met alg. st. goedge vonden. Volgde behandeling van de zaak betref fende het verleenen van bijdragen door de gemeente in de kosten van ziekenfonds contributies, voor zoover die door werk loozen verschuldigd zijn. B. en W. hebben een beci! tering gemaakt en meenen dat de vermoedelijke kosten voor de gemeente f. 312 p. j. zullen bedragen. Dat bedrag vindt het college te hoog, waarom wordt geadviseerd afwijzend op het verzoek te beschikken. Verschillende raadsleden slo ten zich hierbij aan en spraken als hun meening uit, dat er naast de werkloozen in deze gemeente tal van menschen zijn, die eveneens heel moeilijk aan hun ver plichtingen in dit opzicht kunnen voldoen, terwijl de werkloozen reeds op verschillend gebied extra hulp ontvangen. De raad be sliste evenwel overeenkomstig het voorstel van B. en W Een in het laatstverloopen jaar regel matig op de agenda terugkeerend punt is de verbouwing van het gemeentehuis. Doch thans vermoedelijk voor het laatst. Er kwamen, overeenkomstig het besluit der vorige verg. twee kostenberekeningen ter tafel. n.l. een berekening volgens het oude plan (verbouwing achtergedeelte) en raming van een verbouwing van de con ciërgewoning tot kantoorlokalen voor burgemeester en politie. De voorz. verde digde het eerste plan krachtig. De kosten - ion olm. f.2500 bedragen, waarvooreen brandvrije kluis, een burgemeesterskamer en een kamer voor de politie zullen wor den ingericht De gemeente-opzichter kan tevens bij de politie onder dak worden ge bracht. zoodat de kosten voor inrichting van een kamer In de ziekenbarak kunnen worden gespaard. Het tweede plan komt volgens de berekeningen veel duurder uit, n.l. f.3500. Hierboven is dan nog een be drag te ramen voor schoonhouden ge meentehuis enz. wat thans door den con cierge wordt gedaan. De voorz. heelt de overtuiging dat. wanneer het eerste plan wordt aangenomen voorloopig geen ver bouwingen meer zullen behoeven te ge schieden, daar er dan voldoende ruimte is. Na eenige discussie besloot de raad met alg. stemmen om het eerste plan uit te voeren. Een voorstel tot het aangaan van een geldleening van t. 7000 in verband met het asphalteeren van den Langeraarschen weg, passeerde den hamer. Voorstel tot werkverschaffing op parti culiere gronden, in tuindersstreken beter bekend onder den naam regeling diepspit ten en baggeren. B. en W. zijn er in ge slaagd de regeling ook voor deze gemeente van toepassing te verklaren. Zelfs zijn de beide weth. persoonlijk een onderzoek in andere gemeenten gaan instellen, welk initiatief ten zeerste moet worden gewaar deerd De regeering betaalt in de kosten vair a-ze regeling 75"/», terwijl de rest 'al moeten worden vergoed door dengene op wiens grond wordt gewerkt. Niet alleen voor arbeiders, doch ook voor tuinders is deze regeling van kracht, mits niet op elger. oedrijf wordt gewerkt. Niet minder dan 140 werkgevers hebben zich reeds aan gemeld Hiervan heeft de Inspectie der WerKver.-chaff'ng tot heden 40 gevallen goedgekeurd. Het uurloon is bepaald op 24 cent. De voorz. deelde nog mede dat de controle plaatselijk uitgeoefend zal wor den door M. Heyns. Er kan ongeveer f. 2000 besteed worden aan werkloonen. Volgde behandeling van de gemeentebe- grooting 1936 en de begrooting van het gem. electrclteitsbedrijf 1936. Verschillende sprekers brachten dank aan B. en W. voor het sluitend makgn van de begrooting en voor het bijvoegen van een memorie van toelichting. De heer Kroon noemde de begrooting in overeenstemming met de tijdsomstandig heden, sober. Hoewel tegenstander van cumulatie achtte spr. de samenvoeging van het burgemeesters- en secretarisambt wel te verdedigen, met het oog op de besparing, die hierdoor wordt verkregen. HU stelde voor de post kosten vergaderingen van f 50 op f. 100 te brengen, daar den raadsleden wanneer zij in het belang van de gemeente vergaderen, toch wel een kopje koffie en een sigaartje toekomt. Weth. v. d. Hoorn vreesde, dat wanneer de vorige regeling weer van toepassing wordt, het bedrag van f. 100 te laag zal blijken. Na discussie nam de raad het voorstel Kroon aan, onder be ding dat de post niet zal worden over schreden. De heer Hoogervorst informeerde welk bedrag wordt bezuinigd wanneer de ambten van burgemeester en secretaris in één per soon blijven vereenigd. De voorz. antwoordde, dat splitsing van deze functies f. 1700 meer zou kosten. De heer J. van Apeldoorn besprak het onderhoud der wegen; hij achtte de ge raamde post ad f. 400 te laag, wat de voor zitter na bespreking toegaf. Besloten deze post op f. 800 te brengen. De heer Volgering verzocht inlichtingen in de kwestie van de opleving door den aannemer van den eenige maanden gele den geasphalteérden Langeraarschen weg, die hier en daar zwakke plekken is gaan vertoonen en dus bijgewerkt moet worden. De voorz. antwoordde, dat tusschen de ge meente en den aannemer ten dezen op zichte een verschil van meening bestaat, dat nog niet is opgelost. Wellicht zal een speciaal voor deze aangelegenheden inge stelde commissie uitspraak moeten doen, wie hier ln gebreke is. De laatste termijn isis nog niet aan den aannemer uitbetaald. Op voorstel van B. en W. verhoogde de raad de post vergoeding armenpractijk door de doktoren met f. 100 De heer Hogenboom bracht de vergoe ding kantoorhuur aan den gemeente-ont vanger ter sprake, doch de voorz. lichtte toe, dat deze post niet beteekent dat aan den gemeente-ontvanger f. 200 huur voor het zich te zltnen huize bevindende kan toor wordt vergoed. Hierin zijn begrepen de kosten der zekerheidsstelling, kosten van vuur en licht en gebruik inventaris, o.m. de brandkast. Een voorstel van den heer Woudenberg tot afschaffing van den gemeente-werk man en vermindering van de politiebezol- digingen, vond geen steun. De heer L. Hoogervorst deed het voorstel om de subsidie, welke gegeven wordt aan de pl. ver. tot bestrijding der tuberculose, voortaan uit te betalen voor de helft aan de afd. van het Wit-Gele Kruis. Na eenige discussie werd het voorstel verworpen. De begrooting werd hierop met alg. st. vastgesteld. Tijdens de behandeling van de Electrici- teltsbegrootlng opperde de heer Volgering het denkbeeld om, nu gedacht wordt aan omzetting van de bedrijven in een N.V.. eën deskundige te engageeren voor het uitbrengen van advies. Bij de rondvraag informeerde de heer P. Hoogervorst naar de maatregelen, door B. en W. genomen tegen het leggen van bruggep over de Langeraarsche wegsloot, waarop de voorz. mededeelde dat B. en W. besloten geen vergunningen te verleenen, tenzij de brug gen draaibaar zijn. De heeren Apeldoorn en Hogenboom bepleitten de belangen der gezinnen zonder kinderen, die geen kolen- bon krijgen, wat echter een uitvloeisel van de tegenwoordige regeling blijkt te ztjh. Evenmin achtte de raad het gewenscht het voorstel Hogenboom tot het brengen van het standaardloon, waarnaar de steunbe dragen worden berekend, op f. 15 voor ver wezenlijking vatbaar. De tegenwoordige norm (f. 14) ls reeds aan den hoogen kant; er moet naar de meening van de leden, die hierover het woord voerden, toch een prik kel tot werken blliven. Hierop sluiting. WADDINXVEEN. Uitvoering „Concordia". Het fanfarecorps „Concordia" gaf een uitvoering in een der zalen van hotel Kwaak. De voorz de heer v. d. Laarse heette allen hartelijk welkom Tevens me moreerde hij de werkzaamheden van het afgeloopen seizoen. Zeer dankbaar zijn wij onzen burgemeester voor zijn medewerking voor het verleenen van vergunningen om onze klanken naar buiten te brengen. Ook de heer van Gent. directeur der vereen, werd gehuldigd voor zijn grooten ijver. Hierna werd het nrogramma keurig en vlot afgewerkt. muziek en tooneel oogstten een daverend applaus als dank voor het mooi# werk. 8—a

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7