K Y I Vier jongelieden uit Nederweert verd ronken. Geniet van Ferik oval - Finas round - 25 ets. LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Maandag 2 December 1935 OPLOSSING DER SINTERKLAASPUZZLE. Het drama werd pas hedenmorgen ontdekt. HULDIGING VAN DEN AGENT VAN POLITIE K. MI LDER. Voor lijn moedige redding. Zaterdagmiddag had ln het bureau van politie aan de Zonneveldstraat alhier de huldiging plaats van den agent van DOÜtie K. Mulder die zich in den avond van 16 November 1.1. door een daad van naasten liefde en Dlichtsgevoel op bijzondere wijze heeft onderscheiden. Nadat het personeel in carré opgesteld, aan den Korpschef, den Commissaris van Politie R. J Meyer was gepresenteerd, nam deze het woord en herdacht in wel gekozen van piëteit getuigende woorden den overledene die kort na zijn redding aan de door zijn val bekomen ernstige verwondingen was bezweken. Zich tot de aanwezigen waaronder het bestuur van de Reddingsbrigade der L Z.C. en E H B O wendende, schetste hij hoe de agent van politie K Mulder op dien somberen avond in stormweer over den donkeren Kanaalweg zijn ronde deed. een angst kreet vernam, en zich Der rjjwiel spoedde naar de plaats, waar hij vermeende dat een medemensch in nood verkeerde. Daar aangekomen ontdekte hij. dat een motor rijder door een noodlottig toeval te water was geraakt Met terzijdestelling van zijn persoonlijk belang, zich bewust van het eevaar dat hem dreigde sprong Mulder te water om te trachten den drenkeling te redden. Inziende, dat hem dit nu niet gelukte, klom hij weer op den wal. begaf zich naar den overkant, rukte een tak van een al daar staand gewas, snelde terug, begaf zich weer te water en smaakte daarna het genoegen met behulp van toegescho ten burgers den drenkeling op het droge te krijgen Deze daad van menschlievend- heid heeft evenwel niet mogen baten: het noodlot wilde dat de drenkeling kort daarna aan ziin bekomen verwondingen overleed. Het feit echter, dat de daad van moed en opoffering was volbracht, bleef bestaan en werd er niet minder om. Het behaagde dan ook den burgemeester na inzage van de desbetreffende rapporten zijn groote tevredenheid voor het flink en doortastend optreden, onder voorlezing van een btizonderen dagorder voor het front van het Korps ter kennis van den agent van politie K. Mulder te brengen. Na voorlezing daarvan door den Com missaris van Politie, verleende deze het woord aan den heer W. F. van Ingen Schenau. voorzitter van de Leldsche Red dingsbrigade. die in gevoelvolle woorden deze daad van oDoffering in het volle licht stelde. Hierna kreeg de heer F. van der Mark mede-bestuurslid van de Reddings brigade het woord, die in het kort het groote gevaar schetste waaraan Mulder zich zelf had blootgesteld, hem dankzeg gende voor datgene wat hij voor een medemensch deed. God dankende voor de gunst, dat Mulder behouden en ongedeerd in zijn gezin en familiekring kon terug- keeren. Daarna spelde de heer van Ingen Sche nau als stoffelijk blijk van waardeering de speciale eere-medaille van de Leidsche Reddingsbrigade den agent Mulder op de borst. De Commissaris van politie dar.kte hier na het bestuur van de reddingsbrigade op hartelijke wiize voor de hulde Mulder ee- hracht. dit bijzonder od oriis stellende om dat het tot de zeldzaamheden behoort dat eoede daden door de Dolltte In het alge meen verricht zoo openlUk door de bur- ge-it wordt erkend De agent van politie Mulder, hierna het woord verkrijgende, dankte bewogen den Burgemeester, den Commissaris van Po litie en de heeren van Ingen Schenau en van der Mark voor de waardeerende woor den door hen gesnroken en verklaarde bedonderen nriis te 'tellen op de hem ve-'eenrie onderscheiding Van de gelegenheid om Muider met ziin onderscheiding "eluk te wenschen werd een druk gebruik gemaakt. Hier volgt de oplossing van de Zaterdag opgegeven vermenigvuldiging. Men schrijft de puzzle als volgt op: (1) SINT (2i PIET X rsi w t 141 z (51 i6> I Z (7) Uit de T in (3) blijkt, dat TXT-T, dus T l. 5 of 6 Maar 1 kan niet. want Indien T in '21 1. dan zou de W in (3) een N moeten zijn. Dus T 5 of 6. Maar als T 6. dan kan men E X T Z en P X T Z (zie (4) en niet krijgen, dus T 5. Verder ziet men. dat (3) maar 4 cijfers heeft, dus S 1 Daar T 5. is Z 0. dus E X 5 0 en P X 5 0, E en P lijn dus 2. 4, 5 of 8 Als P 2. dan krijgt men 't volgende: (11 (2) (3) (4) (5) (8) I 1 I N 5 2 I E 5 W 5 0 (7)5 I ln (8' is dan 2 of 3. dus 3. want P is hier 2. Maar Indien I ln (11 - 3, dan zou I ln (61 =2 zijn. Dus P is niet 2. Als P 6. dan ziet men 't volgende: (11 (2) (31 (41 (51 (6) I 0 (7) I in (61 is dan 7. 8 of 9. Maar als I in (li 7. 8 of 9. dan zou (61 uit 5 cijfers moeten bestaan. Hetzelfde ziet men, als P 8. Dus P 4 en I 6. E is dan 2 of 8. Maar 8 kam niet, want (4) bestaat uit 4 cijfers, dus E 2. De W van '31 2 of 7, dus 7, want E 2 N Is dan 1. 3, 5. 7 of 9 Maar 1. 5 en 7 zijn reeds gebruikt, dus 3 of 9. Maar als N - 9, dan zou (5) uit 5 cijfers moeten bestaan, dus P 3. De oplossing ziet er dus als volgt uit: 16 3 5 4 6 2 5 8 17 5 3 2 7 0 9 8 10 6 5 4 0 7 5 6 1 8 7 5 ZILVEREN JUBILEUM Dr. W. STUURMAN. Gisteren was het 25 Jaar geleden, dat dr. W Stuurman de functie van Direc teur van het Openbaar Slachthuis en den Keuringsdienst van Vee en Vleesch hier 1 ter stede aanvaardde. De jubilaris had den uitdrukkelijken wensch te kennen gegeven deatn dag ge heel onopgemerkt te laten voorbij gaan, zoodat de verschillende kringen, die had- den willen getuigen van hun groote waar- I deering voor de voorbeeldige en uiterst deskundige wijze, waarop dr Stuurman leiding heeft gegeven aan dit overheids bedrijf. hebben moeten volstaan met het zenden van een bloemenhulde of een schriftelijken gelukwensoh. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR GYMNASIUM EN H. B. S. AAN DE BOOMMARKT. Ouderavond. Aan bovengenoemde school ls een ouder avond gehouden. De voorzitter heette de aanwezigen har telijk welkom, in 't bijzonder dr. Wiersma, die zich bereid had verklaard een lezing te houden over het onderwerp: „Beroeps keuze", een onderwerp vooral van belang voor de ouders, wier kinderen reeds ln de 6de klasse zitten. De voorz. sprak zijn te leurstelling uit over het matige bezoek, doch meende dit te kunnen verklaren doordat de winkels langer georiend blijven ln verband met het naderend St. Ntcolaas- feast. Nadat een overzicht was gegeven van den stand der leerlingen en van het be reikte resultaat ln het afgeloopen Jaar en na het lezen der notulen der vorige ver gadering. «relke onveranderd werden goedgekeurd, werd het woord verleend aan dr. Wiersma. Spreker begint met te wijzen op het groote nut der bureaux voor beroepskeuze, vooral in zulke moeilijke tijden als we thans beleven. Deze bureaux toch, soms door de overheid, dan weer door particu lier Initiatief ingesteld, kunnen een be langrijken Invloed ten goede uitoefenen bij het kiezen van een beroep De nadee- len van het kiezen van eer. verkeerd be roep werden door dr. W;ersma met ver schillende voorbeelden toegelicht, gevaren welke niet alleen kunnen ontstaan voor het individu, doch ook voor de gemeen schap. Dientengevolge weiden hiervoor in enkele gevallen wettelijke bepalingen ln het leven geroepen, die beoogen. ver keerde keuze in het belang van beiden te voorkomen Als voorbeeld ter bescherming van het individu noemde spr de Steen- houwerswet, terwijl ln verband met de be scherming van de gemeenschap werd ge wezen op de wet van 1934. die onderwijs krachten met open longtuberculose uit de klasse weert, alsmede op de verplichte keuring voor het verkrijgen van een rij bewijs. Spr. toonde tevens de onvolledig heid van laatstbedoelde keuring aan. Nadat dr. W nog verschillende voorbeel den. ook uit het buitenland, met betrek king tot de gevaren, welke uit een ver keerde beroeoskeuze kunnen voortvloeien men denke aan kleurenblindheid bij spoorwegpersoneel had aangehaald, kwam soreker tot de oorzaken van een en ander Dit kunnen factoren zijn zoowel van zlekelljken of abnormalen alswel van geestelijken aard Verschillende proefne mingen op dit gebied werden toegelicht en spr. kwam tot de eindconclusie, dat het consulteeren van de bureaux voor be roepskeuze in elk geval aanbeveling ver dient en dat men hiermede riet te laat moet komen. Men bedpnke dat ook het kiezen van vervolg-onderwijs reeds tot de beroepskeuze behoort. Eenlge uit de vergadering gestelde vra- pen werden door spr beantwoord, waarna de voorzitter aan dr. Wiersma dank bracht voor de boelende en duidelijke voordracht, welke met een applaus werd beloond Hierna was aan de orde de verkiezing van twee leden der Oudercommissie door het aftreden van Mevr Lichtenberg en den heer Hekstra Gekozen werden mevr v. d. Klaauw en de heer De Vlieger, die de benoeming aannemen. De boeken van den penningmeester wer den door de daartoe aangezochte commis sie ln orde bevonden, zoodat deze func- tionnaris "oor het accurate beheer dé charge werd verleend. Medegedeeld werd nog, waarom geen schoolpiano wordt aangeschaft en dat ln de plaats daarvan een nieuwe projectie- lantaarn met fllmstrooken zal worden aangeschaft. Het Ouderblad werd bij de ouders aanbevolen: proefnummers werden uitgedeeld. Bil de rondvraag kwam nog het te vie ren St. Nicolaasfeest ter SDrake. Het hoofd der school en de voorzitter der Ouder- Commissie lichtten een en ander toe. Nadat de voorzitter nog dank had ge bracht aan den scheidenden secretaris, sloot hij de vergadering met een tot weer ziens. waarna nog d» gelegenheid werd ge boden, het werk van de leerlingen te be zichtigen. DE VARA.-REVUE. Voor een nagenoeg geheel gevulde groote Stadsgehoorzaal is gisteravond een reprise gegeven van de Vara-revue, welke ook reeds Dinsdagavond hier ter stede werd opgevoerd en waarover wij Woensdag avond schreven. Het succes overtrof dat der eerste uitvoering, mede als gevolg van de zmolere belangstelling. In de plaats van den Vara-voorzitter, den hee A. de Vries sprak de penning meester van het hoofdbestuur, de heer J. W. Lebon een kort propagandistisch woord. „HET PLAN VAN DEN ARBEID". Toelichting van ir. Albarda. Door de plaatselijke Plan-commissie, sa mengesteld uit den Plaatselijken Raad van L.B.B. en S.D.AB. werd gisteren In „Zo- merlust" een kadervergadering gehouden voor bestuurders van moderne organisaties uit Leiden en omliggende plaatsen. Soort gelijke vergaderingen vinden plaats of hebben plaats gevonden ln 43 plaatsen van ons land. Deze bijeenkomsten hebben ten doel. het kader der moderne arbeidersbe weging te lnstrueeren met betrekking tot het bekende „Plan van den Arbeid", dat door een aantal bekwame voormannen uit bovengenoemde instanties ls samengesteld. De zaal was op kunstzinnige wijze aange kleed met spreuken en doeken ln de „plar.- kleuren" rood en blauw, terwijl over de geheele frontbreedte der zaal een groote symbolische voorstelling, gewijd aan bet Plan, was aangebracht, die door de smaak volle uitvoering zeer de aandacht trok van de talrijke bezoekers en bezoeksters. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer v Woudenberg, ver kreeg Ir J. W. Albarda. lid der Tweede Kamer, het woord voor zijn inleiding over het Plan van den Arbeid Bij ziin verschijning op het podium met hartelijk applaus begroet, ving spr. aan met er op te wijzen, dat het Plan beoogt, eer> economisch diepgaande hervorming, welke ten doel heeft, aan het Nederland- .'-che volk bestaanszekerheid te verschaf fen bij een behoorlijk levensneil. Een der eerste zaken, waarmede het Plan zich be zighoudt is de oplossing van de kwestie, hoe pit de crisis tc geraken. Spr. en de zijnen ziin voorstanders van een positieve crisisbestrijding. welke omvat, verhooging van de koopkracht voor de gemeenschap als geheel, werkloosheidsbestrijding en uit voering van werken op groote schaal. Het plan van uitvoering van openbare werken zou moeten worden uitgevoerd ln drie Jaren en zou reeds direct 75.000 arbeiders aan werk helpen. Deze maatregel betee- kent een verhooging van de koopkracht van 60 millloen gulden per jaar Het plan beoogt verder opruiming van krotter, op ruime schaal, verhooging van den leer plichtigen leeftijd, pensionneerlng van oudere arbeiders en verlaging van de z g. vaste lasten. Spr. berekent, dat ai deze maatregelen tot gevolg zullen hebben een tewerkstelling van 250.000 arbeiders De gunstige gevolgen van deze maatregelen zullen niet alleen de thans werklooze ar beidskrachten ondervinden, ook de nog werkenden zullen z.l. bevrijd worden van den steeds dreigenden loondruk. Uitvoerig zet spr. uiteen, dat allerlei an dere, ook lntellectueele beroenen zuilen orofiteeren van de aldus geschapen ver hooging van koopkracht Dat de midden stand reeds aanstonds de goede gevolgen ondervinden zal van de vermeerdere wel vaart, ligt voor de hand. Als wij wijzen op Scandinavië en meer in 't bijzonder op Zweden, dan komen, aldus lr. Albarda, j onze tegenstanders gaarne met de bewe- I ring. dat de ln dat land ontstane wel- vaart het gevolg zou zijn van opbloei der wapen-Industrie Doch statistische onder- i zoeken wezen uit, dat de exnort van Zwe- den beheerseht wordt door hout en hout producten. Nog duidelijker wordt de on juistheid van de beweringen der tegen standers. als men weet. dat de stijging van het welvaartspeil in Zweden samenviel met een daling van den uitvoer. En nóg merk waardiger wordt de situatie, als men weet, dat de vermeerderde welvaart int-ad, toen ln Zweden in het voorjaar van 1934 de soc. dem. regee'ing ODtrad. die een aanvang maakte met de uitvoering van het Zweed- sche Plan van den Arbeid Men uit dikwijls de vrees, dat het geld voor uitvoering van groote werken niet te krijgen zou ziin. T"n bewijze, hoe ongegrond deze vrees kan zijn, haalt snr aan het voorbprid van Zwe den, waar in één uur een 2V«-procents- leening werd volteeken- voor de uitvoering van groote werken. De bevolking hoeft daar volledig vertrouwen in de regeering en haar maatregelen Met voldoening wijst spr. op het feil dat ook in andere kringen, met name in ch'istelijk-historische, een mentaliteit j valt waar te nemen, die svmnathiek staat j ten opzichte van deze politiek. Spr. wekt zijn gehoor op. dag in dag uit propaganda te maken voor de gedachten, cie in het Plan van don Arbeid zijn ver vat. Indien wij het Nederlandsche vclk kunnen overtuigen van de mogelijkheden, die ons Plan biedt, aldus ir. Albarda in zijn slotwoord, dan zullen wij eindelijk kunnen geraken uit die rampzalige crisis, die reeds veel te lang ons volk heeft ge teisterd en diepe wonden heeft geslagen in tallooze gezinnen. Het betoog van ir. Albarda werd met een lauedurig aoplaus onderstreept. Op azt-c inieidng volgde een interessante gedach- t.enwisseling. Hierna vereenigden de be zoekers zich aan een gemeenschappelijken koffiemaaltijd. Na de pauze was het woord aan den heer P. Moitmaker. lid der Eerste Kamer, aie in een pakkende onderhoudende rede de plannen ontwikkelde voor de Plan-propa- ganda Ook na deze inleiding wisselden verschillende bezoekers van gedachten met den spreker. Te ongeveer half vier sloot de voorzitter met een woord van dank aan beide spre kers de uitnemend geslaagde bijeenkomst. Auto hedennacht te Weert (L.) te water gereden. In den afgeloopen nacht heeft te Dor- plein onder de gemeente Weert een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij vier per sonen om het leven zijn gekomen. Gisteravond hadden drie Jongemannen, een zekere H. Glelen, en twee gebroeders Peeters bij den garagehouder Jac. H. M. Jongen te Weert een auto gehuurd om daarmede naar Maastricht te gaan. In den nacht zijn zij via België naar Weert teruggereden. Onderweg hebben zij nog een kennis, die per fiets was, meege nomen. De weg loopt langs de Zuid-Wil lemsvaart. Bij de zlnkfabriek van de N. V. Kempensche ZInk-MaatschappiJ te Dor pkin—Budel maakt de weg op de plaats, waar in den weg een brug ligt over den ingang van de haven der zinkfabrlek, een bocht naar rechts. Op deze plaats ls de auto, waarschijnlijk met groote vaart, doordat de bestuurder van den wagen de bocht niet heeft bemerkt, ln de haven der zinkfabrlek gereden Deze haven Is ruim 2 meter diep, zoodat het voertuig nage noeg geheel onder water verdween. In den nacht heeft niemand iets van net ongeval bemerkt. Eerst hedenochtend bij het aanbreken van den dag vonden schippers in de haven de auto en toen realiseerden zij zich, dat zij omstreeks 1 uur in den nacht een hevige plons hadden gehoord, veroorzaakt door het te water rijden van de auto. Met de kraan van de zinkfabrlek werd het voertuig op den wal geheschen. De vier Jongemannen, allen van ongeveer denzelfden leeftijd en afkomstig uit Ne derweert. zaten nog in den wagen. Bi) allen waren de levensgeesten reeds lang geweken. De lijken zijn in den loop van den och tend naar Weert vervoerd. De auto was een bijna nieuwe vierdeurs Chevrolet. De auto werd bestuurd door den 23- Jarlgen H. L. Glelen, fouragehandelaar te Nederweert. Achter in de auto zaten de 23-jarige slagersknecht T. Peeters, zijn broer de 30-Jarlge chauffeur F. Peeters belden uit Nederweert en de 18-Jarige G Höltsens uit Weert, van beroep slagers knecht. T. Peeters en G. Höltsens waren belden in betrekking bij L. Nonkens te Weert. ZIJ kende elkaar dus goed. Van daar dat het gezelschap dan ook onder weg H., die per fiets reed, ln den wagen meenam. Het rijwiel werd aan de auto gebonden en is tegen de brugleuning ge heel vernield. Ook de auto ls zwaar be schadigd. RECLAME- RECHTSPOSITIE VAN HET OVERHEIDSPERSONEEL. Interlocaal overleg tot stand gekomen. Wij vernemen, dat een Kon. Besluit ls verschenen, waarin wordt medegedeeld, dat interlocaal overleg ls tot stand geko men tusschen de Vereenlging van Neder landsche gemeenten en de gemeenten Den Haag, Haarlem, Enschedé, Tilburg, Arn hem Lelden, Hilversum, Dordrecht, Delft, Leeuwarden, 's-Hertogenbosch, Amersfoort en Zwolle Tot deze combinatie kunnen toetreden alle gemeenten van 40.000 en meer Inge zetenen. Voor zoover ons ter oore kwam, ligt het in het voornemen dezer overlegcommissie de bestaande rechtspositieregelingen in die verschillende gemeenten, o m. de wacht geldregelingen, in overeenstemming te brengen met het daaromtrent bepaalde voor het rijkspersoneel. De unificatie van de loon- en rechtsposi tieregelingen der onderscheiden publiek rechtelijke lichamen schijnt dus haar vol tooiing te naderen. En zal hoogstwaar schijnlijk worden opgelost in den geest van mr. H. C. Dresselhuys. zooals deze dit ln het bekende raüport der te zijner name staande Staatscommissie heeft uiteengezet. VER. TOT BEV. VAN DE VAKOPLEIDING VOOR HANDWERKSLIEDEN IN NEDERLAND AFD. LEIDEN. LEIDSCHE MECCANO CLUB. Zaterdagmiddag J.l. hield bovengenoem de vereeniging haar tweede bijeenkomst in dit seizoen. De voorzitter opende deze vergadering met het uitspreken van de hoop dat het nieuwe bestuur bestaande uit: H. Holswll- der (voorz.), M. J. v. Schaijck (secr.J, Da Costastraat 9, Leiden, W, Knotter en A. F Mooseman de vereenlging tot grooten bloei zal brengen. De secretaris las daarna de notulen voor, die onveranderd werden goedgekeurd. Daarna werden de gewijzigde statuten, voor de leden, die de vorige vergadering niet bezochten, voorgelezen, Het Jaar- en middag-programma ls hierin zoo ver anderd, dat Iedere Jongen boven de 13 jaar, onverschillig of hij Meccano bezit of niet, lid kan worden. Vervolgens werd het model van H. Hols- wilder, voorstellende een stoommachine, die zeer reëel gemaakt was, besproken. De secretaris hield tenslotte een lezing over de inrichting van een zendstation en een kolenmijn, waarna de voorzitter dezen leerzamen middag sloot. Lezing van lr. Blom over electriciteits- voorzicning. Daartoe uitgenoodigd door de afdeeling van bovengenoemde vereeniging, hield onze stadgenoot, de heer H. A. Blom, con- sulteerend electrotechr.isch Ingenieur een lezing over „Electriciteitsvoorziening" De neer ir. J. J. G. van Hoek, voorzitter der afdeeling, heette den spreker hartelijk welkom, terwijl hij de geheel gevulde zaal wees op het belangrijke van goed vakon derwijs. De spreker, daarna het woord ver krijgende. begon aan de hand van een zter overzichtelijke teekenlng zijn lezing. Ten eerste trok spreker een scheidingslijn tus schen leverancier en verbruiker verbonden door een transport-Inrichting. De energie leveranciers worden verdeeld ln twee soor ten, n.l. de stoom- en de waterkracht centrale Terruggaande naar het allereer ste begin der electrische energie-voorzie ning werd de zuil van Volta besproken en gewezen op den grooten vooruitgang, die ontstond door het werken van mannen als Oersted. Ampère, Faraday, Maxwell en Herz Aan de hand van enkele lichtbeelden toon de spr. vervolgens enkele machines, die dienden tot opwekking van electrische energie. O.a. werden getoond de electro- magnetischen machine van Ellas, Mun- nich. de dynamo van Wilde, Pacinottl, Gramme, Lontin en Farmer, om tenslotte even langer stil te blijven staan bij de 300 P K. Jumbo van Edison. Vervolgens weid besproken het principe van zelfopwekking, een ontdekking die Siemens deed bij een proef met een kleine handgedraalde dy namo Sprekende over den strijd tusschen gelijk- en wisselstroom werd een lichtbeeld getoond van een 3 ph. dynamo, ontstaan door het baanbrekende werk van den chef-electriclen A. E. G. Dollvo Dobrowolski De machine gekoppeld met een water turbine van 200 p.k. werd te Laufen ln het Neckerdal opgesteld. Een 175 K M. leiding bracht de energie onder een span ning van 1600 v. over naar de tentoonstel ling te Frankfort. De moeilijkheden var, energie-transport en de verschillende systemen werden daarop onder de loupc genomen, om op deze wijze over te gaan tot de verbruikers en wel hoofdzakelijk tot het veibruik van electrische energie voor licht, kracht en verdere doeleinden. De booglamp werd daarna het ondei- werp van bespreking en vervolgens de uit vinding van Edison ln 1879: de gloeilamp, die zulke groote successen oogstte op oe tentoonstelling te Parijs ln 1881. Groote moeilijkheden moesten echter nog over wonnen worden, alvorens wij onze tegen woordige lichtbron hadden. Na de pauze kwam het machtige wetk van de waterkracht-centrale van Blelloch aan de beurt. Besproken werd hoe duo: prof. dr. Straubel het plan werd ontwor pen en onder zijn leiding uitgevoerd. In 1894 waren groote verwoestingen aange licht door het water van de Saaie. De eer ste plannen voor hoogwater beveiliging en energiewinning van ir. Luxemburg kwa men echter niet tot uitvoering. Het eigenlijke complex omvat twee groo te stuwdammen n.l. Blelloch met het ver effeningsbekken bij Burgkammer en bij Hohenwartetal met vereffeningsbekken bij Eischtigt. Voor het vormen van een hoofd bekken moest veel, maar goedkoope grond onteigend worden. De oppervlakte van het hoofdbekken omvat 920 H.A.. Op deze wijze ontstond een geheel andere groepcering van de bevolking, die echter in deze streek niet zoo talrijk was; in het geheel moesten 750 Inwoners en 19 fabrieken verplaatst worden. Wat er noodlg geweest is om o.a den grooten stuwdam te bouwen toonde ons de verwerkte hoeveelheid beton. De muur heeft een voet van 47 M. enls van boven 73 M. breed. De lengte bedraagt 205 M. en de hoogte 65 M. waarvoor men 180000 kub. M. beton noodlg had. Voor de afleiding van de Saaie bij den bouw van de stuw werden twee tunnels geboord. Deze tunnels heb ben een capaciteit van 140 kub. M. per seconde. Deze dienen nu voor waterafvoer van de Saaie. De geheele stuwmuur ls ter vermijding van krimpspanningen verdeeld in blokken, waarvan de beweglngsvoegen door platen van koper en asfalt tegen wa- terindringing zijn beveiligd. Om het doorbuigen van de muur te con troleeren zijn in de gangen in de muur 20 elec. thermometers, 20 drukmeters en 30 spanningsmeters ingebouwd. De afleesin- strumenten zijn voor een groot deel ge plaatst ln een meethuls aan den voet van de muur. De centrale ls opgebouwd uit een geraamte van 300 ton staal. Gedurende den opbouw werden de machines reeds gemon teerd. Wat er verplaatst en aangevoerd moest worden, toont ons o.a. de as van het machlne-agregaat van 12 meter lengte en een gewicht van 65000 K G. Het ver mogen wordt geleverd door twee turbo- aggregaten elk van 20000 K.W.; elk aggre- gaat bestaat uit twee synchroonmachlnes en 2 Francis waterturbines en een P0"1?; Onmiddellijk aan het krachtwerk sluit het vereffeningsbekken van Burgkammer. De waterdruk ls hier slechts 15 meter. Als werkverschaffingsobject wees spre- ker er op, dat er ln totaal 12000 arbeiders te I werk gesteld werden, behalve nog de veie arbeiders in de fabrieken, die voor net werktuigkundig- en electrotechnlsch ge deelte hadden zorg te dragen. Over het zuiver technisch gedeelte spre kend, werd er op gewezen, dat het schakel schema de schakeling geeft van beide ma- chinegroepen in het krachtwerk, die eis van 10.000 op 50.000 en 100.000 volt ge transformeerd kunnen worden. De traaa* formatoren hebben hiervoor speciale wik kelingen. De schakellnstallatle is onderge- bracht ln een groot schakelhuis. I"Plaa,p van een openlucht installatie zyn I 100.000, 50.000 en 10.000 v. installaties m een afzonderlijk gebouw ondergebracht. Met veel aandacht werd de lezing aange- 1 hoord, een hartelijk applaus toonde, o men genoten had. De voorzitter °na® - streepte dit alles nog eens door den ne Blom te danken voor zijn uitnemende ca serie. t-l

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2