m vt yiio Weinig nieuws van het oorlogsfront Begrooting van het Verkeersfonds. BENDER 6ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 2 December 1935 Vierde Blad No. 23218 Ministerraad te Rome. kind kan M de was doen- SPREEKCEL DE ABESSIJNSCHE 0PMARSCH. LAND- EN TUINBOUW. KERK- EN SCH00LNIEUWS, RECHTZAKEN. I Van 't front. Van 't front blijft het nieuws van wei- rè beteekenis. De keizer is te Dessle Sigeltonien en daar heerscht groote be- jrijvigheid. Diverse troepenafdeelingen pan van Dessle uit naar het front. In het gebied van Aoessa, tusschen de «laatsen Adalgoeera en Oddobo, waar job een nieuw Italiaansch vliegveld be- fiialt, hebben de Abessyniërs, naar zij jebedeelen, echter een overwinning behaald. Ongeregelde afdeellngen van je! om zijn krijgshaftigheid bekende volk jer Assalmaras, aldus wordt gezegd, heb ben op den 25sten November vóór zons- «homst een troep van 300 Itallaansohe juiall-soldaten bij verrassing aangeval len. De Italianen verloren 180 dooden, 20 ngens. 50 kameelen, een tentenkamp en lil geweren, terwijl 20 Assaimaras gedood 150 gewond werden. Volgens Abessynische mededeellngen linden bij den Abaro-pas, 65 kilometer ten Keerden van Makalle en dus achter de Italiaansche linie, verbitterde gevechten plaats, die reeds sedert eenige dagen met onverminderde heftigheid worden gevoerd. Oe Abessyniërs trachten den Italiaan- 5ien aanvoer van water, levensmiddelen m oorlogstuig op den straatweg van (doea naar Makalle af te snijden. Vol- is deze Abessynische berichten zouden gevechten voor de Italianen, die zich reeds van Makalle op Adoea zouden te- pgtrekken, uiterst ongunstig verloopen. Olschoon het nieuwe Italiaansche com- raando zoo weinlf» mogelijk mededeelingen («t over de positie aan het Noordelijk tent, kan men uit de schaarsche infor maties opmaken, dat het front langer ïordt. De Italianen zijn voornemens op !e rukken langs de Takaze en de Ghewa. Mm is daarbij om het plateau van Tem- tien heengetrokken, daar dit gebied tauwkeurig moet worden gezuiverd. Gemeld wordt, dat sterke Abessijnsche aldeelingen oprukken tusschen Amba Jlitsji en het Asjangi-meer. Men is van reening. dat dit bewijst, dat de Abes- Sjnen hier een treffen willen uitlokken. Nabij Doio aan het Zuidelijk front, waar Sa Desta staat, is een verhoogde mill- laire bedrijvigheid waar te nemen. Het gerucht loopt, dat Ras Desta die paderd zou zijn tot het gebied van den Km der Araoessis op de Italiaansche Hoepen aan de Webbe Sjebeli zou zijn ptooten. Er zou een strijd zijn ontbrand, Hike nog niet is beslist. Voorts loopt het geruoht, dat de Abes- Éjnen Amara zouden hebben ingenomen. Inara (niet te verwarren met Asmara, 'itin het Noorden, in Eritrea, is gelegen) ji bij Obia in Italiaansch Somaliland. De Italiaansche bladen melden uit ujiboeti in Fransch Somaliland dat twee eine Abessynische garnizoenen in Aoessa in vernietigd door stammen, die zich in de zijde der Italianen hebben ge baard. Ontwapening inhecmsche bevolking. Van Italiaansche zijde wordt medege- eld, dat de Italiaansche autoriteiten de üieemsche bevolking in het bezette ge- fed bij wijze van tegemoetkoming had- 'a toegestaan, de wapens te blijven dra- a. Het gevolg daarvan is geweest, dat «(durend onrust en samenscholingen orkomen. Badoglio heeft met het oog daarop be llen, dat de geheele bevolking in het «ette gebied moet worden ontwapend. De stemming ls dus niet zoo Italiaansch is de legerberlchten het deden voorko- Een! Ministerraad te Rome. Zaterdag is te Rome ministerraad ge selden welke door Mussolini werd gepre mieerd. Zooals men weet was dit de ge nie raad van November, ieder buitenge- -J?n karakter ontbrak er aan. Besloten is den oppersten raad voor de "(lediging van het land uit te breiden, 'wr het vervolg zullen de ministers voor putie, openbare werken en pers en pro banda in deze commissie stem hebben. _Jls adviseerende leden zullen worden Benomen de maarschalken van Italië, 'admiraal en de chef van den generalen »f. alsmede de hoofdinspecteur van de ■wtaire opleiding. Het secretariaat van de commissie zal net bureau van den chef der regeering 'Eden ondergebracht. De ministerraad heeft verder besloten J millioen lire beschikbaar te stellen voor oprichten van raffinaderijen voor uit ™jnje afkomstige petroleum. Besloten is voorts, dat alle burgers ter- ;-®d na het volbrengen van hun militai- diensttijd moeten toetreden tot de na- •kale schietvereeniging en daarvan deel ■maken tot hun 32e jaar. zullen credieten beschikbaar worden meld voor de landbouwkosten in Eri- en voor de goud-industrie aldaar. Er maatregelen genomen om de ollj ven- gituur op Sicilië en Sardinië te bevor- cen. Bet verbod om militaire berichten be- EL maken aan leveranciers van oor- J®oteriaa], in het bijzonder berichten ?kent de fabricatie van dit materiaal is Scherpt. zitting van den raad is daarop tot "fen verdaagd. De sancties. Italiaansche regeering heeft gepro- 1. van de aanwezigheid te Genève ''«tegenwoordigers van de staten, die B hebben in de commissie van acht- bij hen een stap van groot ge- P te ondernemen. be secretaris-generaal van de per forate Italiaansche delegatie te Genève be vertegenwoordigers der achttien eS „eden bezocht, en de aandacht ï'hritf? op de ernstige gevolgen, die de der sancties, welke op het Sten 0Verw°Sen wordt, zou kunnen Ir» vs °ma'ieke vertegenwoordigers heb- Nnen de verklarlnSen van Bova akte 5lvas?i?rnale d'ItaMa" hieldt zeer ver vaardigd, dat te Genève de gedele- >an een der staten, die sancties r. gezegd heeft, dat het petro- lilip'»® arS° „het kerstgeschenk voor zou worden. Het blad noemt geen ppv> „an Persoon en nationaliteit, doch Ra a?°al: het Interessant zou zijn, in- e zouden kunnen worden vastge steld. De gelaakte uiting is volgens het blad een nieuw bewijs voor het „cynisme, die karakteristiek is voor de geestelijke degeneratie van den bond". Het moet nu duidelijk gezegd worden, aldus het blad, dat deze ironie het beest achtige karakter van 't antl-Italiaansche sanctlonlsme bevestigt. Italië zal dat even min vergeten als de houding der staten, die de sancties toepassen. Italië's afweer. Op alle muren en schuttingen van Rome prijken groote aanplakbiljetten, waarop ter oriënteering inzake het standpunt der verschillende landen ten aanzien van de sancties een kaart van Europa ls afge beeld. Met uitzondering van Duitschland, Oos tenrijk, Hongarije en Albanië zijn alle lan den zwart geteekend. Een onderschrift wekt de bevolking op, de producten der sanctielanden voortaan geheel te boycotten. Het nationaal directorium der vereeni- ging van oud-strijders heeft besloten, dat alle Italiaansche oud-strijders afstand zullen doen van hun „medaille der geal lieerden", die voortaan haar „waarde als symbool der solidariteit" verloven heeft. AUe medailles zullen aan de fascistische bonden worden geschonken. In een der grootste bioscopen van Rome kan men thans zijn entree met oud ijzer betalen. Pannen, strijkijzers, uithangborgen, ja zelfs een automobiel, werden reeds in en- treekaarten omgezet, doch ook gouden en zilveren voorwerpen worden naar de loket ten gebracht. De voortdurend stijgende benzineprij zen hebben reeds tot gevolg gehad, dat het autoverkeer merkbaar is verminderd. In de straten van Rome ziet men minder auto's, terwijl de dienst op verschillende autobuslünen gestaakt is. Talrijke auto bezitters maken in het geheel geen ge bruik meer van hun wagens of stellen die ter beschikking van het land. De vraag naar rijwielen groeit met den dag. Mussolini heeft een delegatie van de organisaties van moeders en weduwen van in den wereldoorlog, gevallenen ontvangen. Hij hield een toespraak, waarin hij' zelde, dat Italië door de economische sancties niet zeer diep wordt getroffen daar nie mand er een voorstelling van heeft, hoe groot de hulpbronnen zijn Het is echter de moreele zijde der sancties, die Italië kwetst. Besprekingen. Laval heeft opnieuw een zeer langdurig onderhoud gehad met den Italiaanschen gezant te Parijs Cerrutti. Reuter meldt uit Londen, dat men daar In offlcieele kringen verklaart, dat daar niets bekend is van een onderhoud tus schen Baldwin en Laval voor het bijeen komen van de commissié van achttien, die over een uitbreiding van de sanctie maatregelen zal hebben te beslissen. Lidzj Tasfari Zaphiro. eerste secretaris der Abessijnsche legatie te Londen, zal zich 7 December a.s. inschepen aan boord van de „Aquitania". om in de Vereenigde Staten een officleele missie te vervullen. Hit zal daarbij trachten, een onderhoud met president Roosevelt te hebben. Abessijnsche leening? In de Londensche City doet het gerucht de ronde, dat de keizer van Abessynië op het oogenblik zou trachten, zich in Enge land zekere credieten te verschaffen, waarvoor hij als onderpand zou geven den in Abessynlsch bezit zijnden post aandee- len van den spoorweg DjiboetiAddis Abeba, zonder de aandeelen evenwel af te staan. In de kringen der Abessynische legatie bepaalt men zich tot de verklaring, dat de onderhandelingen nog niet tot een resul taat hebben geleid. De opbrengst der transactie zou naar voorts wordt gemeld dienen voor den aan koop van oorlogsmateriaal in Groot- Brittannië. Naar uit Abessynische bron wordt ge meld ls de destiids aan Rickett verleende Abessynische concessie definitief afge- loopen. RECLAME. 2294 MET: WAS-«n WOlNGMACHtNES BESTRATING MAREDIJK. Een lezer vestigt de aandacht op den meer dan slechten staat, waarin de weg- bedekking van het gedeelte Maredijk, ge legen tusschen Aloëlaan en Vaartkade zich sinds geruimen tijd bevindt. De toestand wordt nog verergerd door hoopen puin. zand en in den rijweg staan de boomen. Een trottoir is daar hard noo- dig. „Bij de regelmatige adverteer ders in dit blad koop ik met den meesten waarborg voor goede kwa liteit en billijke prijzen", zegt Sint Nicolaas. (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes). HARRAR, 30 November. Binnenkort kan een ernstige beslissing aan beide fronten, In het Noorden en in het Zuiden, worden verwacht. De Abessijnsche troepen hebben de laatste weken onder de bevelen van de centrale legerleiding en aangemoedigd door hun overwinningen in Analé en Laoenbre een belangrijken tegenaanval uitgevoerd, waarbij Gorahei en Gerlogoebi heroverd werden. Er vonden daarbij weinig ernstige gevechten plaats, blijkbaar omdat de Italianen terug trokken zonder weerstand te bieden. Wal-Wal ls eveneens verlaten. De opmarsch der Abessijnen werd geleld door de voorhoede van Ras Nassiboe, die echter in geen enkel gevecht werd gewik keld omdat de Italianen vanwege de demo ralisatie hunner Somali-troepen en van wege en tengevolge van interne moeilijk heden even vlug terugtrokken als de Abes sijnen opmarcheerden. De Italianen zijn zich gaan concentree- ren op luchttiombardementen. Zij hebben Daggaboer vijf maal op die manier over vallen, zonder echter veel schade aan te richten. Ras Desta's voortgezette opmarsch uit het Westen in de richting van de Zuidkust bedreigt de Italiaansche troepen echter nog meer. Verscheidene berichten melden, dat in Mogadiscio aan vrouwen en kinderen is bevolen de stad te verlaten, omdat Ras Desta vast besloten zou zijn de kust te be reiken, voordat hij zijn troepen in beweging brengt om de krijgsplannen, die ik Maan dag beschreef, uit te voeren. De Abessijnen verklaren echter, dat zij niet van plan zijn hun tegenaanval verder voort te zetten, omdat zij het terrein niet kennen. Men zegt, dat op het oogenblik zelfs een geringe verdere opmarsch hun positie bui tengewoon in gevaar zou brengen. Desondanks heerschen hier veel vreugde en opwinding, hoewel men zegt, dat de op marsch een critiek punt heeft bereikt. Er gingen vanmorgen zelfs al geruchten, dat Ras Desta sterk gehinderd wordt door flankaanvallen van Italiaansche zijde. Hoewel de Abessijnsche reserves onmiddel lijk achter het optrekkende leger volgen, nemen de gevaren voor Ras Desta's leger toe naarmate hij verder vordert, op pre cies dezelfde wijze als dat het geval was voor het kort geleden naar Daggaboer op trekkende Italiaansche leger. Het bericht, dat alle lnlandsche Italiaan sche troepen muiten en de wapens hebben neergelegd om zich over te geven, is niet bevestigd. Het ziet er echter naar uit, alsof de blanke Italianen de leiding tijdelijk kwijt zijn. (Copyright Morning Post-A.N.P.). i-a .r ENG. INVOERRECHT OP NARCISSEN DRIEMAAL ZOO HOOG? ONGERUSTHEID BIJ NEDERLANDSCHE KWEEKERS EN HANDEL. Naar wij vernemen aldus de „Tel." dreigt er voor den bloembollenhandel op Engeland en speciaal voor onze narcissen- kweekers een gevaar, waarop men aller minst had gerekend. Door de Farmers Union, welke veel invloed bij de regetring heeft, is een voorstel bij het ministerie van Landbouw gedaan om de wijze van heffing op bloembollen te veranderen. Op het oogenblik wordt het recht geheven als een percentage op de waarde; de voorstel lers zouden dit veranderd willen zien in een heffing van één penny per Eng. pond ge- gewicht, hetgeen voor vele soorten nar cissen beteekent een drie maal zoo hoog invoerrecht. Dit veranderd invoerrecht heeft niet veel invloed op den handel in hyacinthen en tulpen, maar, zooals gezegd, zeer veel up dien in narcissen. Dat komt, omdat de hoofdsoorten zwaar in gewicht zijn. De verhooging van het invoerrecht kan door het volgend rekensommetje duideiijk worden gedemonstreerd. De waarde van de grove soort narcissen, de gewone kwaliteit dubbelneuzen, is 60 a 70 shilling per duizend. Naar de bestaande heffing moet daarop dus een recht wor den betaald van 10% is 6 a 7 sh. Volgens de berekening naar het gewicht wordt dit invoerrecht echter drie maal 300 hoog. Het netto-gewicht is ongeveer 240 Eng. ponden, het te betalen invoerrecht dus 240 pence is gelijk aan 20 sh.! Over deze voor Nederland minder aan gename kwestie zijn in Engeland reeds be sprekingen gevoerd, waarbij de zaadhan delaren en bloemisten er in meerderheid tegen waren; doch het ministerie heeft reeds eerder getoond meer oor te hebben voor de wenschen van de machtige Far mers Union, wier eenig doel schijnt te zijn momenteel den prijs van het eigen product te doen stijgen. Men heeft zich in ons iand afgevraagd of dat voor de Engelsche kwee kers eigenlijk wel noodig was. Door de Ne- derlandsche minimum-prijzen en liet goudpeil van den gulden was de prijs van de narcissen al hoog; over het algemeen maakte men in Engeland een beteren prijs voor het product dan vroeger. Waarom moest die prijs dan kunstmatig nog hooger v/orden gemaakt? Voor de Nederlanders, die zich persoon lijk, door een grondig onderzoek in Enge land van de toestanden aldaar op de hoogte hebben gesteld, is de oplossing van dit vraagstuk der prljsvcrhoogintr niet moeilijk. De Engelsche kweeker heeft den laatsten tijd in toenemende mate te kam pen met „ziek". Talrijke velden zijn aiin of meer aangetast, hetgeen niet voordce- lig voor de betrokkenen is! Toen het En gelsche pond nog twaalf gulden waard was kon men zijn narcissen-cultuur flmk uitbreiden, maar daarmede hielden klaar blijkelijk de ziektebestrijding, controle, 't „ziekzoeken" en zooveel andere noodzake lijke verzorgingen geen gelijken tred. Dat wreekt zich nu en ten einde de verliezen te dekken probeeren de kweekers den prijs omhoog te jagen. Hoewel het voorstel van de Union nog niet door het departement is aanvaard. Verdere tariefverlaging bij de spoorwegen in overweging. Een proef inzake beveiliging van onbewaakte overwegen. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van (het Verkeersfonds voor 1936 ontleenen we het volgende: Na moeilijk en langdurig onderzoek zijn de motordefecten enz. bij de Dieseltreinen vastgesteld en kondén proeven met de wenschelijk geachte verbeteringen worden genomen. Aangenomen mag thans worden, dat hoogstwaarschijnlijk die verbeteringen afdoende zullen blijken. De gebreken, die zich voordeden, kunnen bezwaarlijk als fouten van den technischen dienst worden aangemerkt, daar deze bij den tegenwoor- digen stand der motor-tedhniek niet kon den worden voorzien. De kosten voor onderzoek naar de ge breken, voor proefnemingen met de ge wijzigde motoren op den proefstand, voor aanbrengen van de noodige verbeteringen aan de motoren, komen alle ten laste van den leverancier, evenals de kosten voor het onderhoud van de motoren, die vóór de verbetering ln bedrijf zijn gehouden. De schade voor N. S. bestaat in hoofdzaak slechts in het gedeeltelijk buiten gebruik zijn van het nieuwe D E.-materieel. In 1934 is ruim 1.000.000 K.M. met de D.E.-treinstellen in treindienst gereden; in 1935 zal dit vermoedelijk 1.200.000 K.M. be dragen. Sinds 15 Met j.l. zijn ongeveer 20 van de 40 treinstellen in dienst; wanneer blijkt, dat de aangebrachte wijzigingen van de motoren afdoende verbetering geven, zal binnen niet te langen tijd de dienst weder tot Ihet normale peil kunnen worden uitgebreid. Afgezien van de bovengenoemde storin gen, welke als van tijdelijken aard mogen worden beschouwd, heeft het Dieselbedrijf in de practijk wel voldaan; de exploitatie kosten per treinkm. zijin belangrijk lager dan die van de stoomtractie. De constructie der D.E.-treinstellen, welke geheel uit gelaschte stalen kokers en profielijzers, afgedekt met stalen plaat, bestaat, kan als zeer solide beschouwd worden; deze voldoet dan ook geheel aan daaraan te stellen eischen en het publiek is in deze treinen volkomen veilig. Het onrustig loopen der D.E.-treinen werd veroorzaakt door onjuiste af veering, (hetgeen bij nieuw materiaal met geheel andere gewichtsverhoudingen meer voor- tomt, hoewel de berekeningen overeen komstig de bestaande ervaringen juist waren. Dit gebrek is verholpen. Dienstregeling. De belangrijke en principieele wijzigin gen, die met 15 Mei 1934 in de dienstrege ling der Nederlandsche Spoorwegen zijn aangebracht, blijken in de practijk goed te voldoen. De directie streeft steeds naar het be vorderen vari aansluiting, doch het is niet altijd mogelijk daarbij aan alle wenschen van het reizend publiek te voldoen. Nage gaan zal worden, of bij de verbinding GorinchemRotterdam te Dordrecht nog verbetering mogelijk is. In den afgeloopen zomer werden op Zondagen slechts 35 goedkoope extra- treinen ingelegd, die bij- den drang der be volking om op Zondag een uitstapje to maken in de bestaande behoefte slechts onvoldoende voorzien. Electrificatie. Invoering van electrische tractie op het baanvak Amsterdam-Amersfoort zal eerst goed mogelijk worden na voltooiing van de werken Amsterdam-Oost, richting Amersfoort. Invoering van electrische tractie op andere lijnen is in studie. Bij het nieuw gebouwde electrische ma terieel (Rotterdam-Hoek van Holland) zijn 4 zitplaatsen op één rij ln de 3e klasse aangebracht, hetgeen eok bij verder te bouwen materieel zal geschieden. Tarieven. Of een verdere tariefsverlaging en in voering van retourbiljetten met langer geldigheidsduur in aanmerking komen, wordt weliswaar overwogen, doch daarbij moet dan op den voorgrond staan, dat een toeneming van het reizigersvervoer mag worden verwacht, welke eenigermate vol doende is om de uit die tariefmaatregelen voortvloeiende vermindering van inkom sten goed te maken. Het is niet waarschijnlijk, dat verlaging van het tarief voor het vervoer van rij wielen vermeerdering van inkomsten zal brengen; nagegaan wordt of wellicht op ondergeschikte punten wijziging van het tarief wenschelijk is. Haarlemmermeerlijnen. Behalve op de lijnen AmsterdamAals meer en Uithoprn is het reizigersverkeer op de Haarlemmermeerlijnen zoo gering terwijl van verandering van tractie geen vermeerdering van vervoer mag worden verwacht, dat geen uitzicht kan wor den gegeven op handhaving van het per sonenverkeer op de overige lijnen. Onbewaakte overwegen. Het aantal ongevallen op onbewaakte overwegen bedroeg in 1934, 86, waarvan 22 op overwegen, welke nimmer afgesloten zijn geweest. Het aantal dooden be droeg 30: het aantal ongevallen op onbewaakte overwegen bedroeg, afgezien van aanrijding van afsluitboomen, 19, waarvan 4 met doodelijken afloop. Tot 1 Nov. j.l. bedroeg over 1935 het aantal ongevallen op onbewaakte overwe gen 72, waarvan 27 met doodelijken af loop, op bewaakte overwegen 7, waarbij I doode viel. Het aantal aanrijdingen van afsluitboo men beliep in 1934. 251; var. 1 Jan. tot I Oct. 1935 was dit 201. Er zal een proef worden genomen met de beveiliging van onbewaakte overwegen door middel van een systeem, dat geacht mag worden technisch aan de hoogste eischen te voldoen. Personeel. De minister moet zich de bevoegdheid voorbehouden, de richting van het spoor- wegbeleid aan te geven, doch meent, dat behoudens bijzondere omstandigheden per soneelsaangelegenheden in de eerste plaats door de Spoorwegdirectie en den Personeelsraad behooren te worden ter hand genomen. Verbetering van de bestaansvoorwaar den der stationskruiers, die niet tot het spoorwegpersoneel behooren, kan niet ten. laste van het spoorwegbudget komen. In- tusschen zal de minister de aandacht van zijn ambtgenoot van Sociale Zaken op deze zaak vestigen. Hetzelfde geldt ten aanzien van de kell- ners in de stationsrestauraties, die even min tot het spoorwegpersoneel behooren. PREDIKBEURTEN. VOOR DINSDAG 3 DECEMBER. LEIDEN. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn) Nam. 8 uur, ds. R. Kok van Veenendaal. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Geref. Bond; Nam. half acht, ds. J. Fok- kema van Amstelveen. WADDINXVEEN. Chr. Afg. Gem.: Nam. 7 uur, de heer Vijverberg, van Rhenen. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Hees-Neerbosch J. F. Pop te Spijkenisse. houdt de Nederlandsche bloembollenkwee- ker en -handelaar toch ernstig rekening met den mogelijken gang van zaken. Men hoopt, dat de Nederlandsche regeering van haar kant alles in het werk zal stel len het gevaar af te wenden; het vak heeft het al moeilijk genoeg. Aan den anderen kant van het Kanaal schijnt men niet voldoende te beseffen, dat de kwaliteit van het Hollandsche pro duct ongeëvenaard is door de veel groo- tere ervaring der kweekers en de doeltref fende ziektebestrijding hier te lande. De waarde daarvan ls nog niet lang geleden door Amerika erkend, moge dat voor En geland een voorbeeld zijn. „BLOEMBOLLENCULTUUR" KRIJGT EEN GESCHENK. Boekerjj van den heer Krelage. De heer E. H. Krelage heeft, bij gelegen heid van zijn afscheid als voorzitter, aan de Algemeene Ver. voor Bloembollencul tuur zijn uitgebreide boekerij en zijn par ticuliere archief betreffende vereenigings- aangelegenheden en tuinbouw in het al gemeen ten geschenke aangeboden. „Hbld." RECLAME- 4867 r Gezelligheid thuis. Huur voor Uw gezellige avond jes bij ons een goede piano. In strumenten ook per week of per maand Vraag eens tarieven i LEIDEN Hoogewoerd90 ZWENDEL BIJ VERKOOP VAN LOTEN. Kantonrechter legt f. 300 boete op. Wegens overtreding der Loterijwet had zich een man voor den kantonrechter te 's-Gravenhage te verantwoorden, die in dertijd optrad voor den Nederlandschen Premie Effectenhandel. Verdachte heeft loten van de Holland sche Grondcredletbank, Belgische Congo- loten en Panama-loten op termijn ver kocht. Aan de koopers werden zekere winstkansen geboden. Wanneer de stuk ken volledig waren afbetaald, zouden ze worden geleverd. De patroon van verdacht© is indertijd te Amsterdam door den kantonrechter veroordeeld, eveneens wegens overtreding der Loterijwet. Verdachte zeide te goeder trouw te hebben gehandeld. Hij zou zelf het slacht offer van zijn lastgever zijn geworden. De ambtenaar van het O. M. kon zich met het excuus van verdachte niet ver eenigen. Verdachte, die negen jaar ln de effectenbranche heeft gewerkt, had moe ten weten, dat er veel zwendel is met premie-loten. Hij had de zaak behoorlijk dienen te onderzoeken. Nu hij dat niet heeft gedaan, kan hij hierdoor de ver antwoordelijkheid niet van zich afschui ven. Het betreft hier niet alleen een over treding der Loterijwet, maai- tevens een zwendel-affaire, waarvan het publiek de dupe is geworden. Loten van de genoemde instelling, welke een beurswaarde samen van ongev. f22.50 hebben, werden op termijn verkocht voor f. 67.50. Op die wijze werd f. 45 te veel betaald. Een redelijke koerswinst voor termijntransacties is billijk, maar 200% vond spreker wel wat veel. Bovendien ts het aan twijfel onder hevig, of de stukken inderdaad aanwezig waren. Spreker eischte een maand hechtenis en twee maanden hechtenis voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot een geldboete van f. 300, sub sidiair 30 dagen hechtenis.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13