Defensie en Koloniën in één hand. BÖ1TENL. WEEKOVERZICHT „Hebt U het óók zoo druk collega?" MET SMOKKELAARS OP STAP AVONTUUR IN ZUID-LIMBURG SPANNING ALLERWEGE. De spanningen ln en bulten Europa be llonen liet toppunt te naderen! Helaas 5jn we nog niet zoover, dat gezegd kan lorden, dat de kans op een goeden afloop poot is! Zooals bekend, heeft Mussolini gedreigd Kn petroleumlnvoerverbod te zullen be- rbouwen als een militaire daad; m. a. w Italië zou daarop mllitairement antwoor den. Dit invoerverbod komt ongetwijfeld deeds nader, al is de bijeenkomst der co ördinatiecommissie, die in deze materie zal hebben te beslissen, eenigen tijd uitgesteld Amerika drijft Engeland daarbij voort hoe tieemd het moge klinken! Amerika h»eft Keds maatregelen getroffen om den pe- iroleumuitvoer naar de oorlogvoei ende linden te beperken tot het uiterste mini mum als de regeering kan bewerkstelligen in zij rekent er op, dat de Volkenbond zal tolgen. Voor Engeland is dat een aanspo ring waaraan Londen zonder eenigen twii- W gevolg zal geven, speciaal na de oittere ervaringen ten aanzien van het Verre (toten, toen Amerika zich door Engeland inden steek gelaten oordeelde en op vloot- *Hed daaruit zijn conclusies trok Er zijn er. die in de sancties een uitwer zier} -een volk bU de keel grij per. Inderdaad, dat is Juist, doch Is dat «okniet de bedoeling? De sancties moct-iï «n aanvallerstaat dwingen op te houden net zijn niet getolereerden aanval en terug jekeeren tot de groene tafel. Dat zit voor Me toepassing van art. 16 van het Vol- bnbondsstatuut en dat is volkomen lo- giscn. In aansluiting daarop zou zelfs de traag gewettigd zijn of men niet direct tct te uiterste maatregelen had moeten grij pen om Italic, dat met algenieene stemmen lot aanvaller ls verklaard, tc noodzaken Kin greep naar Abessynië los te laten De Duce begrijpt, dat door genoemd'in toerverbod,_ waarbij ook benzine en alle aidere derivaten van petroleum zijn be trokken zijn zaak hopeloos wordt en hij -■ worden gedwongen om op te geven De Misequentie daarvan ls. dat het tot'be- brekingen zal moeten komen en gestreefd nar een eervollen aftocht. Dat is begrijpo- -jken dien aftocht zal men Mussolini ook ïel gunnen. Heeft de Duce nu echter zijn treigementen. die door nog niet opgehel- «de t roepenverplaatsinger. worden on Mfsteund, noodig in zijn aftochtsspel of ■■I hij werkelijk va-banque spelen'1 Zie aar de vraag, die do wereld met onge Vi°Lg «uIn Abessy«''' zelf hebben romenteel de Abessljnen, hoe men het ook isert. de beste papieren en zijn zij meer dan verdedigend. Bovendien te". Italië den chef van den generalen •af naar Afrika gezonden om daar den or.oe te redden. En om de maat vol te reten, Frankrijk heeft zich thans beslist ranr Engeland geplaatst en Italië ge- Oarschuwd, dat bij een aanval on een i oorlogsschip of op Engelsch gebied ftankrijk achter Engeland staat volle rs cn zonder terughouding De overige olkenbondsleden zullen ongetwijfeld vol len, Oostenrijk, Hongarije en Albanië dan tgezonderd, hoewel deze landen Italië niet alen steunen! Wat kan Italië dan berei- ien met zijn oorlogsdreiging? Wij willen Jg niet aannemen, dat een leider van een rak zich op het standpunt plaats., dat bij •m gewonen Italiaan wordt gepropageerd' w wij moeten zwichten, dan anderen met t> Dat zou van zoo weinig staatsman- sbap getuigen, dat Mussolini in de historie «r goed zou worden verguisd. Het pro- jageeren van die wanhoopsstemming op aént echter al een gevaarlijk experi- Doch hoe het zij. we naderen het oogen- JJk. dat in dit alles duidelijkheid zal ko- -sn Laat ons hopen, dat het gezond ver- i-ind zal zegevieren over gevoelens van »at als gevolg van gekwetste ijdelheid irankrijk beleeft intusschen ook een ge- -arlijke crisis. Laval vecht in de Kamer, w na vijf maanden weer bijeen is geko- ren. na den premier een volmacht te heb- W verstrekt, voor zijn politieke leven en flens voor behoud van den franc. Deze •pte omstandigheid is het speciaal, die [«emcen met spanning naar den uitslag Ml dit duel doet uitzien. Zou de val van hanc niet het einde kunnen beteeke- r° ,van de handhaving van den gouden undaard? Intusschen doet dit feit ook in zelve gelukkig zijn invloed cel- 4?t ,aaraan dankt Laval zonder eenigen «nel mede zijn eerste succes, dat echter volgende week zal moeten worden be- Zijn kansen zijn stijgende, wan- !fr1.e.r, tenminste geen onverwachte ge- WHjkheden plaats vinden. Dat er een jWieke Augias-stal in Frankrijk valt te .jien. wie durft dat nog ontkennen'5 Nauwelijks teruggekeerd, verkeert koning 2 ,van Griekenland ook reeds in «Kilijkheden. Hij heeft er nimmer tw'ifel mi doen bestaan, dat hij wil zijn een enn- «i10necl vorst voor alle Grieken, in alle Bedingen en schakeeringen; hij wil het bw partij-twist verscheurde land de hoog- Wdige rust brengen. Wat was logischer dat een algeheele politieke amnestie worden afgekondigd? De koning wil J~e don ook, doch Kondylis. de leider die ae eerste plaats zijn terugkeer bewerk tuigde. verzet zich met hand en tand p amnestie aan de leiders van de «"[.'•revolutie, met name voor Venizeios. IJdl0- Kondylis is er zelfs niet voor '™°8eae'nsd weer zijn toevlucht te ne- Wt volksdemonstraties. De koning «Si echter elkon prijs voet bij stuk willen houden; zelfs moet hij hebben j™tigd vrijwillig weer in ballingschap te "vu gaan, zoo hem belet wordt het Griek- volk tot een eenheid terug te voeren. rozen gaat zijn weg niet! ui hel Verre Oosten blijft de situatie "ineens gespannen, daar de Japansche Bioeungen in Noord-Chnia nog nimmer '«omen helder zijn. Het Kwantoeng-le- |V wil de penetratie door middel van een «noom Noord-China doorzetten, dat at vast, doch tot dusver verzet de re- IFJS to Tokio zich. In schijn of in wer- tkneid? Ziedaar de kwestie! In Zuid en. naderen Nanking en Kanton elkaar ÏK in de uren des gevaars en zelfs ver- dat China naar de wapens zal grij- 200 Japan ten gunste van Noord-China mtervenieeren. Doch welke gevaarlijke "dieven dat zou openen De eeuwige strijd tusschen natuurlijke vijanden de smokkelaars en de kommiezen. (Van onzen reisredacteur) „Als ik een teeken geef. zoo. met de hand. dan moet u dadelijk gaan liggen. En geen woord zeggen, anders zijn we d'r bij". voor het eerst van mijn leven (en ho pelijk ook voor het laatst) ga ik me in een smokkelavontuur steken, een gevaar lijk baantje, sedert de douane-beambten zoo streng toezien en ze aan het steeds driestere optreden van de smokkelaars paal en perk trachten te stellen door het niet bij waarschuwingen te laten, maar al heel gauw raak te schieten. Het smokke len is den laatsten tijd een voordelig z""kje geworden, nu het prijsv schi! van sommige ar'ikelon tusschen Bp deiland oo groot is geworden, dat her het ongetwijfeld groote risico loont, om met een hoeveelheid boter of suiker on gemerkt de grens te passeereo. De smokkelaars bedenken van alles, om de kommiezen te verschalken en de listig- heidjes over en weer zouden in den meest spannenden detective-roman geen slecht figuur maken. De kinderwagen met smok kelwaar onder het matrasje of zelfs heele- maal in de plaats van de goed-ingepakte en teeder verzorgde baby is allang een afgezaagde truc geworden. De smokkelaars trachten telkens den kommiezen een slag voor te zijn en als een nieuwe truc ont dekt is, zijn ze reeds weer met een anders bezig. Zwaar bewapende smokkelauto's. De grooten gaan er met auto's op uit. Of liever: gingen, want daar is ook al de klad in gekomen Een garage-houder zal er zijn wagen niet voor willen verhuren, wint bii betrapping wordt het voertuig zond r pardon in beslag genomen en dan kan de eigenaar er verder naar fluiten Er werden zoo ook wel een soort kongsi's gevormd, waarbij voor gemeenschappelijke rekening een auto wordt gekocht en in orde gemaakt, die dan om beurten wordt bereden. Daarbij zijn toestanden ontstaan, die aan de beste dagen van het drank verbod in de Vereenigde Staten doen den ken Gc-n'scrde en geblindeerde auto's vormden ar ~ize Zuidgrens gem r 'zon dering en d - !:?d1gn vuuiwa ijn'n bij zich. waarmee zij het eveneens op het leven der hen achtervolgende of in den weg komende beambten gemunt hadden. Tegenwoordig komen die niet zoo veel meer voor, sinds de kommiezen de bevoegdheid hebben gekregen om alle auto's of andere vervoermiddelen met een geheime smokkel-inrichting of die op een of andere wijze gepantserd zijn, overal waar ze die vinden in beslag te nemen, waarna ze ambtelijk verbeurd worden ver klaard. In tal van verdachte garages en schuren is een razzia gehouden, die heel wat aan het licht heeft gebracht en waar bij goede vangsten genoteerd werden. Er waren erbij, die zwaar bewapend wa ren, als militaire gevechtswagens. Nu komt zoo iets niet meer zoo veelvul dig voor ais eenigen tijd geleden. Het smokkelbedrijf wordt meer uitgeoefend door kinderen, die met kleine hoeveelhe den in België gekochte waren bij dag over de grens trachten te komen, als ze de kans schoon zien, en des nachts door de groo teren, die met zware zakken op den rug de talrijke kleine paadjes in het grensge bied gebruiken. Het is een ingekankerd kwaad geworden, waar groote bevolkings groepen zich mee inlaten en dat heele dorpen heeft aangetast. De menschen zien in de handhavers der wet als het ware hun natuurlijke vijanden. Sedert den oor log. toen de smokkelarij voordeelig is ge worden, wal zij steeds in de een of andere richting is gebleven, is de moraliteit van een deel der grensbevolking er zeer op achteruit gegaan, vooral in het Zuiden van Limburg, waar zoowel met Duitschland als met België smokkelhandel wordt gedre ven. Een nachtelijke tocht. Op zoo' i "i. -mkVriusrtii Ir - -- -- kronkelen I c ens in met ruiken begrori 'e heuvelland van Zuid- Limburg heb ik de mannen vergezeld Het was een zenuwsloopend avontuur, althans voor den beginneling in het vak, en ik begroette het einde met blijdschap. Het duurde maar kort, doch de ingespannen oplettendheid, die erbij vereischt werd, maakte het tot een vermoeiende episode. Een mij bekende smokkelaar is zoo vrien delijk geweest mij te introduceeren, nadat ik dure eeden heb moeten zweren, dat ik hen niet zou verraden en me stil zou houden Deze mannen voelen iets voor het romantische en daarom vonden ze het tenslotte goed, dat een dagbladschrijver een van hun nachtelijke tochten mee maakte om ervan aan zijn lezers te ver tellen. Dat maakt hun bedrijf interessan ter en er komt een aureooltje van glorie om. hetwelk ze weten te apprecieeren. Mis schien ook hopen ze, dat de onbedreven vreemdeling bij een eventueel in den val loopen het eerst gepakt zal worden, zoo dat voor hen de gelegenheid grooter wordt, een veilig heenkomen te vinden. Ik heb de noodige instructies gekregen, maar ik bemerk, dat ze me. ondanks mijn dure verzekeringen, nog niet heelemaal hebben vertrouwd. Een gevaarlijk beroep als dit maakt wantrouwend en de men schen zijn geneigd in iedereen, die hun taal niet spreekt, hun vijand te zien. Ik moest in een dorpje over de grens me bij mijn kennis vervoegen op een bepaald uur. Toen ik daar kwam. 'dacht ik ook de anderen daar aan te treffen, maar ik werd eerst nog een heel eind verder geleid, naar een ander punt tegenover de Nederland- sche grens. Als ik hen nu verraden of me versproken had, dan zouden de kommiezen nog op een verkeerde plaats op den loer liggen. In een groote schuur bij een boerderij treffen we de collega's aan. Groote zak ken met smokkelwaar staan tegen een muur. Wat er in zit? Ik weet het niet; misschien vet, misschien suiker, misschien nog andere zaken. Het kan me ook niet schelen, het zijn allemaal goederen, die frauduleus over de Nederlandsche grens moeten worden gebracht, en ik zal daar aan meedoen. Vier mannen zijn er al, zoodat ons ge zelschap uit zes personen zal bestaan. Hier hoeven we nog niet te fluisteren, maar we moeten toch ook niet te veel lawaai ma ken, om de beambten aan de overzijde niet op ons attent te maken. De eerste gaat naar buiten. Dan volgen wij ook spoedig, mijn kennis en ik. die vannacht onafscheidelijk zijn, tot op het oogenhlik. dat het misschien noodig is el kaar in den steek te laten, ten einde het veege lijf te redden. De reeds aangehaalde raadgeving wordt me nog eens uitgedeeld: niet spreken en op het afgesproken tee ken dadelijk gaan liggen. Ik knik bevesti gend. om aan te dulden dat ik het begre pen heb. We sluipen zoo stil mogelijk ver der De hemel is bewolkt en het is om en nabij nieuwe maan. dus pikdonker. Mijn metgezellen schijnen den weg goed te ken nen, want zij loopen zonder een enkele aarzeling door, in flinken pas. ondanks den zwaren last op den rug. Het gaat ailes zoo goed. dat ik onwillekeurig de vereisch- te voorzorgen uit het oog ga verliezen: als we even rusten, steek ik uit gewoonte een sigaret op. maar hij wordt me dadelijk uit de handen gemept. Dom ook, ik had wel kunnen nagaan, dat onze vijanden op hes lichtende puntje zouden kunnen afkomen! lVij bereiken de grens. Zijn we al over de grens? Neen, maar wel vlak erbij. Ginds staat een paaltje, dat het begin van het Nederlandsche ge bied aanduidt, waar het gevaar pas in eigenlijken zin begint. Geruischloos wordt de tocht voortgezet, allen achter elkaar loopend over een paadje, dat voor den vreemdeling nauwelijks als zoodanig te onderkennen is. Mijn kennis loopt voorop en dan volg ik als tweede, achter mij de andere vier op een rijtje, ais Indianen op het oorlogspad. Daar staat het grens- paaltje. We loopen door. omzichtiger dan ooit. Mijn voorman loopt gebogen onder den last 'mijn pakje is maar licht), maar ik zie zijn hoofd telkens heen en weer be wegen, als hij rondspeurt of hij soms hier of daar een kommies op wacht ziet staan. Het gaat alles goed, we zijn al een heel eind de grens over en nog geen obstakel heeft zich voorgedaan. Een kommies gaat voorbij. Maar zeker in zoo'n geval moet men niet te vroeg juichen. De voorman steekt plotseling zijn hand op en laat zich op den grond vallen, lang uit. Wij allen doen het hem net zoo na en ik meen dat ik me daarbij niet onverdienstelijk gedragen heb Blijkbaar heeft mijn vriend iets ver dachts bemerkt, doch ik zie er nog niets van. Ik wacht er me echter wel voor, iets te vragen; de ware smokkelaarsgeest schijnt in me te zijn gevaren. Na heel lang turen, zie ik toch op eenigen afstand een donkere gestalte. Dat is de man van recht en wet, die vannacht ook mijn vijand is, zooals hij het steeds is van mijn metgezellen. Muisstil liggen we, maar ik voel mijn hart in mijn keel bonzen. We zijn niet ontdekt, doch waarom blijft die man daar zoo staan? Het schijnt een eeuwigheid te duren en de gestalte staat daar nog steeds even roerloos als toen hij werd ontdekt. Eindelijk draait hij zich om en we zien hem verdwijnen. Nog steeds durf ik me niet te bewegen. Dat waren benauwde oogenbiikken! Na eenigen tijd, die ook al weer een eeuw schijnt, staat de voorman op en wij volgen zijn voorbeeld. Met gezwinden pas gaat het nu voorwaarts, totdat we bij een eenzame boerderij zijn gekomen. De deur van de schuur staat open en daar laden we onze pakken af. Morgen zullen ze door anderen verder worden vervoerd. Ik kijk hier mijn makkers eens aan. Op een na zijn het allen open, ronde kerels, die niets hebben van een misdadiger. Die eene uitzondering heeft een beetje glu rende oogen en ziet er ook verder niet uit om mee uit visschen te gaan Maar aan de anderen zou je je leven volkomen toe vertrouwen. En toch oefenen ze dat ge vaarlijke beroep uit van smokxelaar, dat reeds aan onze grenzen zooveel malen tot ernstige botsingen met de handhavers der wet heeft aanleiding gegeven. Zien 'ze ar geen kwaad in? Ik weet het niet; ik ben ock niet ln een stemming om te morali- sceren. Ze zijn jong en krachtig en de groore verdienste lokt hem onweerstaan baar aan. De meerderheid is bovendien werkloos Ze schijnen het benauwende avontuur al weer vergeten, terwijl bij mij het hart nog in d» keel klopt en ik de schrik nog in mijn '- n o voe": Het was ü.i'P "'iiïüie smokkelavontuur en hel zal ook mijn laatste zijn. Bij het naar huis gaan kom ik een kommies tegen en ik durf hem nauwelijks aankijken. Dat komt er van.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9