CHIEF WHIP IE1DSCH DAGBLAD Eerste Blad Zaterdag 30 November 1935 't Ideale geschenk Zoo n mooie gedecoreerde blikken doos van 50 TRAGISCH ARBEIDS ONGEVAL SPORT. BURG. STAND VAN LEIDEN DE BIOSCOPEN. FEDERATIE VAN DIACONIEËN IN DE NED. HERV. KERK. Najaarsvergadering der classis Leiden. De classis Leiden van de Federatie van Diaconieën ln de Ned. Here. Kerk hield gisteravond in Den Burcht" haar na- j aars-vergadering. De predikanten en diakenen uit den omtrek en ook de secretaris van het HF., de heer W. J. Hemmes van Utrecht woon den deze vergadering, die onder leiding stond van den voorzitter, den heer G. F E. Kiers, bij. Na gebruikelijke opening door den heer Kiers werden enkele bestuursmededee- lingen gedaan, waarna de heer A. Tibboel van lasse het een en ander memoreerde over een diaconale conlerentie, welke van tijd tot tijd in het conferentie-oord van den Zendingsstudieraad te Lunteren wordt gehouden. Uitvoerig beschreef spr. een bezoek aan een dergelijke conlerentie. de hoogeschool der diakenen, om hierbij tevens te ver halen van den rijken zegen, die hier ont vangen wordt Ook bij de zeer belangrijke referaten, die gehouden zijn. werd een oogenbllk stil gestaan. Met een opwekking tot de aanwezigen de eerstkomende conlerentie te bezoeken, besloot de heer Tibboel zijn met groote aandacht beluisterde causerie. Ds. Chr. Eerhard, herv. pred. te Lisse. sprak daarna over: ..De financieele zorg van de Diaconie". Welke behoeftige ge meente-leden hebben aanspraak op den steun der Diaconie? Wat is te dien op zichte de plicht der gemeente? Na een korte terugwijzing op den titel van zijn onderwerp noemde spr. het als een eerste noodzaak, dat de diaken richtlijnen heeft bij zijn arbeid De christelijke liefdadigheid moet vrij blijven. Geen recht moet worden geeischt. Hoog stens mag eenige aanspraak op de saam- hoorigheid worden gemaakt. Het oog moet ook gericht blijven op het opvoedend karakter der diaconie. Economisch moet te werk worden gegaan ook ten opzichte van de verantwoordelijkheid, die men heeft ten aanzien van de gemeente. Noo- dig is ook een strenge controle. Sprekende over de vraag welke behoef tige gemeenteleden aanspraak op den steun der diaconie hebben, wees ds. Eer- hard er op. dat dit heel verschillend kan worden opgevat. Theoretisch is dit moei lijk vast te stellen. Hierin zullen wij uiting moeten geven aan ons liefdadig- heidsgevoel gepaard gaande aan juist inzicht en goede tact. Om eenigszins toch een uitspraak te doen noemde spr. drie groepen, die voor diaconie-steun in aan merking dienen te komen en wel: aan weduwen en weezen, voorts aan invaliden en hulpbehoevenden en tijdelijk onder steunden en ten slotte de stille armen waaronder spr. zich vele middenstanders denkt. Het was vooral bij den middenstand, die zich door wanbetaling, verminderde koopkracht enz. het leven zoo moeilijk gemaakt ziet, dat spr. uitvoerig stil stond. Voor de pauperistische inzinking zal de Diaconie den middenstand zooveel moge lijk behoeden. Spr. vroeg zich af of de Kerk ook niet iets zou kunnen doen in de richting van het verstrekken van geld middelen aan meelevende, behoeftige gemeenteleden-middenstanders. De methode van steunverleenlng be hoeft niet alleen te bestaan uit het ver strekken van geld. maar zal zich ook begeven op het terrein van de arbeids bemiddeling, het geven van advies, de hulp van derden en de bijstand in op voeding. vakopleiding enz. Ook de zaak van de kleeding verdient onze aandacht. Maar ook de moreel-geestelijke steun dienen wij bij ons diaconaal werk niet te vergeten Als diakenen zouden vrij wel eens wat meer aan de lectuur-versprel- ding kunnen doen en dan vooral aan goede hervormde zieken-lectuur. Opvoedend werk kan de diaken ook doen door te wijzen op ordentelijk gezins leven. Tenslotte bepaalde ds. Eerhard zich bij de vraag wat of de gemeente t. o. v. de diaconie heeft te doen. Bij de beant woording van een en ander wees spr. er op, dat de gemeente de collecte meer moet gaan zien als een gewijde handeling. Ook moet de prediking steeds blijven stimuleeren. De predikant zal wijzen op de roeping der gemeente, die o. m. bestaat uit den dienst der barmhartigheid. Nuttig kan het zijn als in een preek eens speciaal het werk der armenzorg wordt besproken. Er is ontzaglijk veel critiek op het diaconlewerk. dit zal. wil het goed zijn, moeten veranderen ln liefde en gebed voor dit werk Enkele wenken den diakenen gevende, zag spr. het als zeer gewenscht dat zij bij hun contröle het hoofd der school, den dokter of den predikant raadplegen. Zij moeten ook openstaan voor indrukken en hun taak in de diaconie verdeelen. Studie is voor hen ook onmisbaar. Vaste normen moeten er ook zijn in het college van dtekenen, anders ontstaat groote willekeur. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat er naast groote mensohenkennls, genade gaven tegenwoordig moeten zijn. Wij zul len bedeelen omdat wij zelf bedeelden Gods zijn, aldus besloot spr. Na een korte pauze was er gelegenheid tot gedachtenwisseling. o BIJZ. VRIJW. LANDSTORM Huldiging van den heer E. Raams. In een zeer druk bezochte en enthou siast verloopen samenkomst in het gebouw der Mij. voor Toonkunst is gisteravond de heer E. Raams. plaatselijk leider van den B VI. door de landstormers gehuldigd ln verband met zijn benoeming tot reserve-officier. Onder de aanwezigen merkten wij o m. op kap. Karres, secretaris van de Land stormcommissie „Zuid-Holland West", kap. Eordewijk, luit Gorissen van Voorburg, en den heer Bontje, propagandist van het motorcorps Een strijkje onder leiding van den heer Soerio Adiningrat. dat dezen avond met vroolljke muziek vulde, bracht er al spoe dig de gewenschte stemming in Aan het begin van den avond sprak de heer N. de Jong, nadat hij den heer Raams verzocht had op het podium plaats te nemen, een rede uit. waarin hij memo reerde het K B„ waarbij dë heer Raams werd bevorderd tot officier. Deze benoe ming. aldus spr., gaf den Leldschen land stormers aanleiding tot het aanbieden van een huldeblijk. Als zoodanig bood spr. den heer Raams een sabel met Inscriptie en toebehooren aan. Kapitein Bordewijk schetste vervolgens in een enthousiaste toespraak de verstand houding van den B.VX en zijn plaatse lijke leiders. Na een kort woord van kapitein Karres verkreeg de heer Raams het woord. Na allereerst zijn dank voor dit sym pathiek gebaar uitgesproken te hebben, stond spr. stil bij het groote voorrecht, dat het Nederlandsche Volk in zlin Vorstin bezit en sprak de hoop uit, dat wanneer het eens noodig mocht zijn, de afdeeling Leiden ook paraat zal zijn om op het eerste commando haar krachten te stellen in dienst van het Vaderland. Een tableau, het embleem van den B.V.L ..Als 't moet" voorstellende en een zang- sDel „Lentebloemen", opgevoerd door der tig dames uit Vlaardlngen onder leiding van mevr. VerhoeffTorn vormden een even mooie als aangename afwisseling Groote vreugde verwekte ook de uitge breide tombola, waarvan de prijzen wer den uitgereikt met tal van geestige opmer kingen door kap. Bordewijk. OPRICHTING LEIDSCHE SPEELTUIN- FEDERATIE. In „Oud-Hortuszicht" is een gecombi neerde vergadering gehouden van de al hier gevestigde speeltuinen en wel Zuider-, Noorder-. Wester- en Oosterkwartier. Het doel van dezen avond was om tot de oprichting te komen van een Leidsche Speeltuin-Federatie. De heer Merts nam de leiding op zich. Nadat de statuten en het huishoudelijk reglement waren behan deld. werden deze na eenige wijzigingen goedgekeurd en aangenomen. Daarna werd het bestuur samengesteld als volgt: Voorz. Merts; 1ste secr. A. Ver lint; 1ste penn. N. Simons; 2de voorz. D. Vijlbrief. en als leden de heeren J. de Geus, W. Mulder, F. Lepelaar en Vallent- goed. De le ploeg niet-voorgeoefenden der lichting 1936, niet bestemd voor de offi ciers- of de onderofficiersopleiding bij het 4e regiment infanterie, wordt 19 Maart voor eerste oefening ingelijfd. RECLAME. KERSTACTIE LEGER DES HEILS. Mutatie in bet plaatselijk commando. Adjudant H Buwalda, die met zijn eoht- genoote zoojuist teruggekeerd uit West- Indië, door de Legerleiding is belast met het plaatselijk commando, ter vervanging van adjudante van der Veen. die naar Hoogeveen is overgeplaatst, staat reeds direct voor de moeilijkheid om, der traditie getrouw, een grootsehe Kerstactie voor te bereiden, opdat aan een zoo groot mogelijk aantal behoeftigen een Kerstgave kan worden uitgereikt. Die taak is inderdaad niet gemakkelijk; er wordt steeds meer gevraagd, omdat er helaas steeds meer noodig is. Maar het oude Leger des Heils, de stich ting van William Booth, die dit Kerstfeest reeds gedurende een lange reeks van jaren voor talloos velen tot een waarlijken feest dag heeft gemaakt, mag zich verheugen ln een ruime mate van medewerking van de zijde der overheid. Het heeft van het gemeentebestuur toe stemming gekregen om de eerste drie dagen der komende week in de stad inteeken- lijsten te doen clrculeeren, waarop men van zijn offervaardigheid kan doen blij ken. Bovendien worden op 13 en 14 Decem ber hulsttakjes te koop aangeboden, waar van de opbrengst voor hetzelfde doel be stemd is en tenslotte zullen ook de be kende ijzeren Kerstpotten in het stads beeld niet ontbreken Het ligt in de bedoeling om, indien mo gelijk, 500 pakketten ter waarde van on geveer f. 2,50 uit te reiken; voorts aan 300 kinderen een kleedingstuk en een kleine versnapering en tenslotte aan 100 personen een warmen maaltijd te verstrek ken. Men ziet er is véél noodig, naar schatting ongeveer f. 2000. Maar er wordt véél meer gevraagd; reeds nu zijn aan het gebouw aan de Hooigracht meer dan 100 aanvragen bin nengekomen en nog dagelijks ligt de brie venbus vol. Gaarne wekken wij onze stadgenooten op om dit werk der barmhartigheid met milde hand te steunen en er zoodoende toe bij te dragen, dat de .tradltioneele donkere dagen voor Kerstmis voor velen een lich tend besluit zullen Iwbben. Voor hen, die onafhankelijk van boven staande actie, een bijdrage willen geven, zij medegedeeld, dat het gironummer van het Leger des Heils hier ter stede is 35187. TWEE DOODEN EN TWEE ZWAARGEWONDEN. ONDER VALLENDE MUUR BEDOLVEN. BELOONING VOOR MOEDIGE REDDING. Hedenmiddag vond op het Bureau van Politie alhier met eenige plechtigheid door het bestuur van de Leidsche Red- dings-Brigade de uitreiking plaats van haar speciale eere-medaille, aan den agent K. Mulder voor zijn moedige redding op Zaterdag 16 Nov. jj. Verder heeft de L R B. nog medailles toegekend aan mej. G. van Bergen voor een redding met levensgevaar uit het Galgewater op 20 September 1934; aan den heer P. Chaudron voor een red ding op 20 Mei 1935; aan den heer Kikkert voor een redding op 5 Juni 1935 Deze me dailles zullen binnenkort ook worden uitgereikt. RECLAME. 4806 VOLTANA die „DE LANDBOUW" BRENGT IS MELK DIE ELK VOLDOENING SCHENKT „De Landbouw" - Leiden - Tclef. 218 Hedenmorgen te ruim 8 uur heeft bij dé uitvoering van het saneerlngsplan Para dijssteeg—Bouwelouwesteeg een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij twee dooden te betreuren zijn, terwijl twee andere per sonen ernstig werden gewond. Op genoemd tijdstip waren vijf personen bezig bU het sloopen van het pand Para dijssteeg hoek Oude Vest. Een van hen, de 23-jarige slooper J. v. d. R. stond boven op een muur en sloeg met een hamer voor zichtig de steenbrokken weg. die vervolgens door zijn vier kameraden ln een vracht auto werden geladen. Deze auto was met den laadbak naar achteren in de steeg ge reden en stond langs den muur, welke men bezig was te sloopen. Deze muur heeft een lengte van ongeveer zes meter en ls één steen dik. Van deskundige zijde vernamen wij, dat de hoogte van dezen muur aanvankelijk ongeveer 7 meter had bedragen. Welis waar helde de muur eenlgzlns over, maar verontrustend was dit geenszins en boven dien was men met Inachtneming van de noodige voorzorgsmaatregelen reeds tot een hoogte van nog geen 2'/« meter van den beganen grond genaderd. Van gevaar leek dan ook geen sprake. Op een gegeven oogenbllk bemerkte van der R. echter, dat de muur onder zijn voeten begon te wan kelen en dreigde om te vallen. Hij kon nog een kreet geven en sprong meteen over de auto heen, waar hij veilig op de Oude Vest terecht kwam. Zijn metgezellen waren er evenwel erger aan toe. De muur viel over de geheele lengte naar de steeg-zijde om, waardoor alle vier arbeiders onder het puin werden bedolven. Een van hen, die het dichtst bij den te genover gelegen muur, dus achter de vrachtauto stond, de 31-jarlge chauffeur H. P. van R„ wonende ln de Rembrandt- straat alhier werd op slag gedood; de drie anderen, te weten de 29-Jarlge grondwer ker J W. van der G., wonende ln de Pre- torlastraat, de 28-jarige los werkman J. H. van den W„ wonende in de Prinsenstraat en de 33-jarige chauffeur B. H„ wonende in de Lombokstraat, die allen aan de zijde van den omvallenden muur werkzaam wa ren, werden ernstig gewond. De Eerste Hulpdienst was spoedig met twee auto's ter plaatse en vervoerde de slachtoffers naar het EUzabethziekenhuls. Eerstgenoemde, van der G„ ls daar kor ten tijd na aankomst aan de bekomen verwondlgen overleden. Beide slachtoffers waren gehuwd en vader van een kind. De toestand van de belde anderen is ernstig, doch momenteel redelijk wel. Van den W. heeft Inwendige kneuzingen bekomen en een verwonding aan de hand; H liep een bekkenfractuur op. Omtrent de oorzaak tast men ln het duister Vast ls komen te staan, dat de ihstortlng niet het gevolg ls geweest van een aanrijding door de auto. Deze stond al eenigen tijd ter plaatse, terwijl de motor was afgezet. Het ligt het meest voor de hand, dat de schuld moet worden gezoóht ln den toe stand der fundamenten, welke zooals meestal bij oude huizen, bestond uit kalk zandsteen. De arbeidsinspectie en het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht stellen daarover een onderzoek in. Het werk werd uitgevoerd door een aan nemersfirma uit Almelo onder toezicht van den Dienst van Gemeentewerken. Er zij evenwel nogmaals op gewézen dat de oorzaak naar alle waarschijnlijkheid niet te wijten is aan nalatigheid van de een of andere instantie. VOETBAL. WERKLOOZENSPORTVEREENIGING TE OEGSTGEEST, Te Oegstgeest ls opgericht de werkloo- zensportvereenlgine D.O.S. (Door Omstan digheden Samen). In het bestuur zijn ge kozen* voorzitter Jac. van Leeuwen; 2e voorzitter. A. reedijk; le secretaris. A. C. J. Bouwmeester; 2e secretaris A. M. Onderwater; le penningmeester P. M. Haag; 2e penningmeester H. Nagtegaal. Algem. Adj P. Zwaan. Een 25-tal werkloozen traden als lid toe. De moeilijkheid is thans, de financieele zijde van dezen opzet. Os. zal het moeten komen tot aanschaffing van materiaal w.o. voetbalschoenen en andere onmisbare voorwerpen. Hiertoe wordt een beroep ae- daan op de medewerking van de Ingeze tenen voor welke in ontvangstname men zich kan wenden tot den penningmeester, Schoolstraat 2. den voorzitter Balistraat 22 of ten kantore van den agent der ar beidsbemiddeling de heer J. v. d. Kooy (Geversstraat 5). GEBOREN: Martinus Hendrlkus. z. van H. C. v. d, Bos en W v. d. Fluit Use Johanna Martha, d. van P. v. Stralen cn A. M. E. Lohmann Elisabeth Hendrika Antonia, d. van J. Neuteboom en E. H. A. Arend! Wilhelmus Leonardus. z. van A. P. RuUgrok en P. C. Duivenvoorde Maria Adrlana Cornelia, d. van J. VroolUk en M. P. Rutten Elisabeth Theodora Maria. d. van W. Mulder en J. W. v. d. Meer Jitske d. van J. v. Houten en N. J. Fllnterman Jacoba. d. van W. Boot en M. v. d. Werf Johannes Gljsbertus. z. van F. N. de Witt en N. Breedijk Leonardus Pleter Hendrik, z. van J. v. Ed en M. Kantebeen. ONDERTROUWD. A de Wolf. j.m. 23 jaar en J. Blansjaar, j.d. 19 jaar. GEHUWD. M, A. Stapper, j.m. 28 jaar en J. I Th- Looman. j.d. 23 jaar. OVERLEDEN. J. Molenkamp m.. 73 jaar W. r. Strater. wedr.. 49 jaar J. C. v. Breeman- v. d. Worp. vr.. 54 jaar G. E. Groene- 1 wegen-Redeman. vr.. 79 jaar. Rowy-Theater. Met genoegen hebben we de Nederlandsche amusementsfilm ..Op Stap" bewonderd, waarin ons vooral heeft geïmponeerd de scène met de twaalf vleugels, met twaalf vooraanstaande pia nisten erachter. Deze opname kan men een hoogtepunt noemen Er is verder een goede prestatie van Fientje de la Mar, die o.m.: ..What does music do?" voordraagt. Dan ziet men pas goed, welk een rasartiste zij is. Op goed peil staat ook het spel van Adolphe Engers. een acteur die rijke lijk begiftigd is met filmcapacltelten. En verder ziet men de bekende gezichten van Henrlëtte en Louis Davids als het kamers- verhurende en pianostemmende echtpaar, de charmante Jopie Koopman en Frits van Dongen; allemaal amen dus, die reeds populariteit verworven hebben. En het verhaal van „Op stap"? Men kan vele malen goede vondsten opmerken en hu mor van de goede soort in een dikwijls boeiende film. In „Blossom Time" kan men genieten van den verrukkelijken zang van Richard Tauber, die in de gedaante van Franz Schubert een groot aantal liederen zingt. Een genot, om dezen fenomenalen zanger met zijn gouden stem te hooren. Een prachtige slotapotheose is bovendien het knapenkoor met Tauber ln zijn midden in de plechtige kerk-scène. Wonderen van schoonheid zijn deze momenten, die ge niet spoedig zult vergeten. 4 Luxor-Theater Legio is het aantal Walzer-fllms, die gedurende de laatste jaren door de Ufa is uitgebracht, maar het oude blijft toch altijd weer nieuw! Licht en luchtig, vlot. en vroolijk zijn deze film-operettes en de knappe uitwerking van het meestal aardige „gegeven" zorgt dat U zich amus'evt en met interesse het verloop der Intrige blijft volgen. Willy Forst speet de hoofdrol in „Könlgswalzer" en zijn spel is voor velen een speciale attractie. Het was lang geleden dat men Forst ln een film ln Luxor gezien had en daarom temeer zal men z'n optreden ln Könings- walzer apprecieerenDeze populaire Ween- sche acteur geeft aan zijn rollen steeds een bijzonder csichet. Zijn spel gaat nooit diep. behoeft dat trouwens in films als deze ook niet, maar het is charmant, luchtig en all-round met vele van die kleine trekjes, die het peil van een film zoo beduidend kunnen verhoogen! Rollen van zwierige, jeugdige officieren schijnen hem bij uitstek te liggen Dan vooral is Forst in zijn element en dat is Ihij dus ook in „Königswalzer", waarin hij de harten-veroverende Weensche officier en Paul Hörbiger de gemoedelijke maar weinig krachtig optredende Beiersche koning is. Forst komt voor zijn keizer naar de hand dingen van 's konlngs nicht en aan het Beiersche hof met z'n kleurige en fleurige bals. waar meesleepende wals- melodleën overheerschen, laat hij de harten van tientallen levenslustige meiskes luider kloppen, beleeft hij de noodige avontuur tjes en ls (hij onbewust de oorzaak dat heel München door zijn optreden in rep en roer geraakt! Men heeft ook voor de bijrollen uitstekende krachten, en wat meer zegt de juiste typen weten te vin den, zoodat niet enkel de feestelijkheden aan het hof, maar ook de café-scènes en ophitsende toespraken van „bierkelder revolutionairs" tot hun recht komen en hun deel bijdragen tot het succes van deze amusante filmgeschiedenis, waarin de vrouwelijke rollen gespeeld worden door Carola Höhn, Heli Finkenzeller en Ellen Schwanneke. In de tweede hoofdfilm laat Joe Brown de toeschouwers weer schaterlachen, thans als honkbalspeler. Natuurlijk doet hij weer de meest dwaze dingen en natuur lijk is hij ook weer de man, die op het nippertje voor het groote succes van zijn club zorgt. Men kent. het recept en het is toch telkens grappig! Casino-Theater De film „De Patrouille des Doods" speelt in het Jaar 1917, toen de Engelschen in de brandende woestijnen van Mesopotamië kamp gaven aan de Arabiers. Een patrouille bestaande uit acht a negen man zocht zijn weg door de onmetelijke zandvlakten, waarbij de luitenant door een schot doodelijk getrof fen wordt. Deze luitenant is tevens de eenige man, die van den toestand op de hoogte is en de orders heeft meegekregen. Doelloos zwerft de patrouille nu rond, verstoken van een goeden gids. Het geluk schijnt met hen, als zij spoedig een oase ontdekken, doch dit ls het begin van 't einde. Voortdurend worden zij bestookt door een troep Arabieren. Man na man valt door de schoten van den steeds on zichtbaar blijvenden vijand. Als de Ara bieren eindelijk te voorschijn komen, ln de waan. dat alle Engelschen gesneuveld zijn, vinden zij daar nog één overgeblevene, den sergeant naar zijn manschappen vraagt, een warme ontvangst bereidt. Spoedig komt nu hulp opdagen, maar als men den sergenat naar zijn manschappen vraagt, kan hij slechts naar de graven van zijn makkers WijzenZeer sterk spel kan men in deze aangrijpende en zlenswaar- dige film bewonderen, waarbij de hoofd rollen stuk voor stuk door filmspelers van naam worden vertolkt, zooals Victor Mc Laglen, Boris Karloff, Reginald Denny. Voor de pauze draalt een zeer goede filmsensatie „Demonen der Renbaan" met James Cagney, Joan Blondell, Guy Kib- bee e.a. ln de hoofdrollen. Deze film geeft op treffende wijze beelden uit het wel zeer enerveerende beroep van auto-renner weer. Een aardig teekenfilmpje, benevens een komische twee-acter „De mislukte Sere nade" en de belde journaals vormen dit uitstekend verzorgde programa. Trianon-theater. „Oriënt. Express" is een boeiende, spannende avonturen-film. Een echte film van dezen tijd. Het geheele verhaal speelt ln den grooten express-trein Osfends-Consta.i'lnooel en alleen deze om geving schept al iets romantisch. Het-is een vlotte, door Heather Angel en Ralph Morgan goed gespeelde film. In den trein bevindt zich, eooals vanzelf spreekt, een zeer uiteenloopend gezelschap, o.a. Heather Angel, een cabaretdanseresje, dat zich zonder een cent op zak naar Constanti- nopel begeeft om daar te werken, verder Ralph Morgan, een communistisch leider, die zlbh uitgeeft voor dokter, Norman Foster, een zakenman en Roy d'Arcy, een gevaarlijk zakkenroller en oplichter. Ge heel tegen zijn zin moet Foster het danse resje, dat van den honger flauw gevallen is, helpen. Deze stugge verhouding wordt ech ter steeds beter en voordat ze in Belgrado zijn vieren ze hun verloving. Een verslag geefster ontdekt den communist, Morgan, in den trein en valt hem op alle mogelijke manieren lastig om het een en ander van dezen man, die 5 Jaar spoorloos verdwenen is geweest en vroeger een groot volksleider was, los te krijgen. Hij tracht nu naar zijn geboorteland terug te keeren om daar een revolutie voor te bereiden. De politie blijkt echter van zijn komst op de hoogte te zijn, de trein wordt onderzocht en hij, het dan seresje, verdacht van medeplichtigheid en d'Arcy, omdat hij een revolver heeft, wor den gearresteerd. Morgan wordt ter dood veroordeeld, terwijl de twee anderen een lichte straf krijgen. D'Arcy en Morgan maken een plan om te ontvluchten, wat werkelijk gelukt. Morgan met het danse resje gaan er vandoor, d'Arcy blijft achter en denkt zoodoende door zijn „eerlijkheid" spoedig ln vrijheid gesteld te worden. Dit rekeningetje komt echter anders uit, men ziet hem voor Morgan aan en hij wordt gefuslleerd. Nonman Foster, die zich van zijn verloofde beroofd ziet, keert zoo snel mogelijk met een auto terug om haar te ontzetten. Op haar vlucht komt hij haar tegen met Morgan en hij neemt ze beiden mee. Ais ze aan de grens zijn stapt Morgan eohter uit om ln zijn vaderland zijn plan nen te gaan verwezenlijken. Het overge bleven tweetal zet dolgelukkig de reis voort! Ook het grapnige element is in deze film niet vergeten. Als tweede film gaat: „Hoe kom ik bij de film?" met Spencer Tracy en Pat Paterson. Lido-heater. Wie ervan houdt oa gedurende anderhalf uur onder hoogspan ning te staan omtrent den afloop van een geheimzinnige moordzaak, hij kan deze week in het Lldo-theater zijn hart ruimi schools ophalen. De titel „De moord in nel Casino" toont al direct, dat wij hier mei een detectiveverhaal te maken hebben en de eerste beelden rechtvaardigen die ver onderstelling reeds onmiddellijk. Wij zo?' den alle spanning wegnemen door na reeds mede te deelen. wie de moordenaar is. Natuurlijk is het niet degene dien mei denkt en die de algemeene verdenking op zich heeft gevestigd. Maar wie dan wei. U moet het zelf maar gaan zien en o sensatie van deze drievoudige .moorazaas ondergaan! Paul Lukas, Rosalind Russ? en Alison Skipwoth waarborgen een goeo vertolking van de hoofdrollen. Na de pauze krijgen wij andermaal den grooten Franschen filmacteur Harry Bau op het witte doek, ditmaal in een stcrae, zeer persoonlijke creatie als de burgemees ter Mathis ln „De Poolsche Jood beeldt hierin op onnavolgbare, ultc suggestieve wijze de rol uit van den eei] voudlgen herbergier, die door geloven genheid ln de verleiding wordt gebiat» een rijken Poolschen Jood van zijn go te berooven en het lijk in een kalkoven verbranden. Aanvankelijk blijft zijn m daad verborgen: hij komt zelfs tot eer aanzien, maar 15 jaar later komt het der vergelding. Een Poolsch officnei' K, een nieuw onderzoek instellen, uit alleen reeds is voldoende om bet 6« ten van Mathis wakker te roepen'a vervolgt hem het schrikbeeld van zijn o en zelfs het huwelijk van zijn dochter den officier schenkt hem geen 6erS hy ling. In een benauwden droom ziet zichzelf reeds voor de rechtbank en n hij het doodvonnis tegen zich ultspr Op dat oogenbllk ontwaakt hij. ^Loe- voor langen tijd. Overmand door a'bene. ning zakt hij in elkaar, terwijl va# den de vrooliike klanken van het ur» y, feest doordringen. Een prachtige van den Franschen meester, op wen. aandacht ln deze film zich concen

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2