SINT NICOLAAS THIJS IJS ZIT IN DE KNEL y» Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 November 1935 Zesde Blad No. 23217 geinig nieuws van het Oorlogsfront 12 December het petroleum-embargo aan de orde. Hpt ^derende Petroleum- embargo. Kroontjes PARLEMENTAIR OVERZICHT -o (Speciale Reuter- en A.N.P.-dienst). jBDIS ABEBA, 29 November (Reuter- Behalve het bericht over de her ring van Oeal Oeal door de Abessljnen, it met groot scepticisme beschouwd •■dt, wordt gemeld, dat de operaties van eadiag zich beperkt hebben tot enkele jirmutsellngen aan het Noordelijk front -nieuwe Italiaansche luchtraids. Men «wacht, dat maarschalk Badoglio niet ja over een week of twee de troepenbe- «ingen zal hebben doen uitvoeren en de itiktingen getroffen zal hebben voor het uien van een begin met de uitvoering ui het plan, dat men hem toeschrijft, om ,1 lichte colonnes een offensief te ont- ïlènen op verschillende punten van het jordelijk front. In ieder geval zullen da lichten uit onafhankelijke bron, die toch Kisschaarsch zijn, dit waarschijnlijk nog sir worden wat den Italiaanschen kant (reft, aangezien Maarschalk Badoglio bij Bontvangst der buitenlandsche journa- sten vandaag aangekondigd heeft, dat de tsuur op de pers nog strenger zal wor- b Maarschalk Badoglio zeide o.a, het vol rode: *Ie correspondenten zullen verantwoor- ':,k zijn voor hetgeen hun bladen zullen tüceercn Ir zal een meer strikte censuur lnstel- op mededeellngen aangaande troepen- -ingen teneinde te voorkomen, dat den luid inlichtingen worden verstrekt, ft zal niet toestaan dat de namen der aderlijke commandanten in de berich- zullen worden genoemd. Strijdlust der troepen in het Zuiden. Verklaring van Nasiboe. De correspondent van Reuter-A.N.P., die ih op het oogenbllk te Djldjiga bevindt H, dat de opperbevelhebber der Abes- he troepen in het Zuiden, generaal siboe, vandaag tegen hem gezegd heeft: t Is mij bijna onmogelijk mijn troepen houden. Sinds 350 Italianen gedood en drie tanks buit zijn gemaakt eeuwen zij er om tot den aanval ge- te worden. De Italianen zijn nu tot nd gedwongen. Ik heb zelf met een negeweer op hun vliegtuigen gescho- want luchtraids kunnen zij nog steeds loeren, maar zij waren op een hoogte duizend meter. Het is mogelijk dat de nsche campagne in het Zuiden ten heelt hier mijn leger vast te houden, '1 de Italianen hun voornaamsten t In het Noorden toebrengen. Hoe dit zij. noch de Italiaansche infanterie, hun luchtmacht hebben ook maar de gstc uitwerking op mijn troepen en oorlog duurt nu al twee maanden." De positie van Gorahei cn Gerlogoebi. !c Djldjiga verzekert men, dat Gorahcl Gerlogoebi door de Italianen zijn ont- d. maar men beweert niet, dat de sijnen deze plaatsen reeds weer heb- bezet. Men huldigt hier thans de op ging, dat deze steden deel uitmaken van onbezette streek tusschen de' Abessijn- en Italiaansche linies. Het vertrek van den Keizer naar het Noorden. Dc Abessijnsche censuur heeft gisteren correspondenten in Addis Abeba ver- n melding te maken van het vertrek den Keizer naar het Noordelijk front. Negus nadert thans Dessie, zoodat de khten over zijn vertrek weer vrijgege- zijn. Gistermorgen in alle vroegte cht een leger van vrachtauto's de om slag van het keizerlijk paleis in beroe- Het begaf zich op weg naar het "rden. Dit leger van vrachtauto's ver- de de bagage van Haile Selassie. Zijn peerbenoodigdheden, talrijke koffers 'aliczen werden getransporteerd in zes '"re vrachtauto's, die den wagen van Keizer volgden, welke laatste bewaakt door 25 soldaten. Een bataillon van Keizerlijke Garde, bestaande uit 600 o, is drie dagen geleden reeds vertrok- 0 om den weg vrij te maken voor de rlijke karavaan In de keizerlijke zat naast den Negus zijn persoonlijke acht. Dedjasmatsj Adafreswo. gewa- met een groot kaliber revolver. De van Halle Selassie zal waarschijnlijk ware nachtmerrie worden, want de tn naar het Noorden zijn bezaaid met re rotsblokken en weggerolde steenen. laatste 80 K M. voor Dessie zijn bijzon- gevaarlijk, daar de weg hier tot een "*e van 1000 M. stijgt en vervolgens "ing weer daalt langs een reeks lus met aan belde zijden duizelingwek- afgronden. De duur van het bezoek den keizer is onzeker. Men gelooft, dat de revue over zijn troepen zal passee- en het is mogelijk, dat hij per vlieg- nog verder naar het front toe zal (Copyright Reuter-A.N.P.) toowel Abessljnen als Italianen melden i te zijn van het Tembten-plateau. Het petroleum-embargo. zitting der werkcommlssie van de -■leconferentle, waarop een besluit zal w'tn genomen inzake uitbreiding van -if verbod van uitvoer van grondstoffen Italië, is tegen 12 December bijeen- „dpen. «ar verluidt, heeft Laval zich bij de -eklngen, die tot de vaststelling van -a datum hebben geleid, op het stand- tot gesteld, dat hij persoonlijk aanwezig Mn bij de beraadslagingen betref- een eventueel embargo op petro- J® en dat de zitting dus niet kan plaats J®», vóór de politieke situatie in 'Jnirijk is opgehelderd. J'Genève is men van meening, dat dit - el van veertien dagen de uiterste con- l!( is. die de Fransche premier heeft -noen verkrijgen Aan Engelsche zijde men vastbesloten zijn, op de zitting •verlangen, dat het embargo reeds en- 1 dagen later van kracht zal worden. "°"et, de vice-president van de Stan- Oil Company of California, die naar pa vertrok, verklaarde, dat de Ame- eruche petroleum-maatsohappU den wr van petroleum naar Italië zouden staken, indien de regeering dit zou vragen. Tc Londen is het bericht bevestigd, dat als gevolg van de algemeene bespreking, die de Engelsche ambassadeur te Parijs met Laval heeft gevoerd, men het wen- schelljk achtte, dat Laval op duidelijke wijze aan de Italiaansche regeering zou uiteenzetten, dat Frankrijk volgens het Volkenbondspact Groot-Brlttannië te hulp moet komen, zoo er in de Middellandsche Zee of elders, een aanval op de Engelsche strijdkrachten zou worden ondernomen. Reuter verneemt, dat Laval niet alleen den Italiaanschen ambassadeur van bo vengenoemde Fransche verplichting in kennis stelde, doch tevens verklaarde, dat Frankrijk en Engeland zij aan zij blijven met betrekking tot het voorstel van een embargo op petroleum. Italië's troepenverplaatsingen. Over de Italiaansche troepenverplaat singen wordt het grootste stilzwijgen be waard. Het schijnt, dat bij die troepenbeweging vóór alles sprake is van een concentratie, teneinde de militaire macht in het land in staat te stellen aan 'alle eventualitei ten het hoofd te bieden. Zeker is. dat Italië zich in geval van een conflict niet zal beperken tot een Alpen- front. Naar Lybie heeft echter nog geen troe- penverscheping plaats gehad. Italië heeft officieel 1.080.000 man onder de wapenen. Dit getal betreft uitsluitend de effectleven van het leger, niet die van de militie De huidige omstandigheden laten wel iswaar niet toe. eenige demobilisatie vooralsnog in overweging te nemen maar geruchten over een algemeene mobilisatie, zooals verspreid zijn. zlin zooals de zaken op het oogenblik staan ongegrond. Ontkend wordt formeel dat troepen- divisies naar de Fransche grens zouden ziin gezonden. Italië koestert ten opzichte van FrankrUk geen vijandelijke gevoelens en weet. dat ook Frankrijk Italië niet vijandig gezind ls. De Italiaansche regeering bereidt zich voor, overtuigd, dat oorlog het gevolg zal zijn. - Tigre reeds beschouwd als „Italiaansche, overzeesche provincie". (Van een speclalen correspondent). ROME, Vrijdagavond 29 Nov. Italië verkeert nog steeds in opwinding over de dreigende petroleumboycotDe gemecha niseerde oorlog elscht geweldige hoeveel heden olie en de regeering vraagt zich nu af. waar die te vinden. Men kan zich een indruk van den omvang van dit vraag stuk vormen, wanneer men weet, dat meer dan 20.000 motorvoertuigen dag en nacht tusschen Massaoea en Makalle en in So- maliland rijden. Bovendien is er het tank corps, dat voortdurend benzine noodig heeft en een driehonderd vliegtuigen, die alleen reeds 80.000 L. benzine per uur ver bruiken. De Italiaansche regeering be raamt algemeene maatregelen tegen een eventueele poging om den invoer van een der meest vitale producten te boycotten. Deze bestaan uit: 1. het tot een minimum terugbrengen van het benzineverbruik, 2. propaganda tegen sancties in landen die olie voortbrengen, 3. organisatie van ver bindingen voor een eventueelen smokkel handel in geval van een olieboycot. Het spreekt van zelf. dat een regeeringsverbod in de landen, die sancties steunen zooals In de Vereenlgde Staten de leveranties van particuliere ondernemingen, die niet voor speculatie en avontuur terugdeinzen, niet kan verhinderen. Het fiasco van het Amerikaansche drankverbod heeft dat vol doende bewezen. De eenige belemmering voor Italië is ln dit geval, dat men gewel dige prijzen en contante betaling zal eischen. Een vierde maatregel der Italiaansche overheid bestaat in de directe voorberei ding van eventueele vijandelijkheden, die naar men hier aanneemt bij een petro- leumblokkade niet kunnen uitblijven. De regeeringsvertegenwoordiger deelde van daag aan de buitenlandsche pers mede, dat de Italiaansche regeering en het Ita liaansche volk het in werking treden van een olieboycot als een daad van ernstige en opzettelijke vijandigheid zullen be schouwen. Vanavond meldt de „Glornale militaire", dat de afdeeling artillerie der carabinieri en diverse militaire deskundi gen uit de lichtingen 1904 tot en met 1912 thans weer onder de wapenen zijn geroe pen. Het koninklijk regiment der carabi nieri is een vrijwilligerscorps. Het is Ita lië's uitgelezen gevechtschare, die vrijwel onder dezelfde regelen valt als het gere gelde leger, maar die speciaal gebruikt wordt als een soort staatspolitie om de orde te bewaren en in tijden van oorlog eveneens als militaire politie optreedt. Men kan slechts gissingen maken over de beteekenis van dezen nieuwen oproep tot mobilisatie. In leder geval wijst alles er op, dat het dreigement van oorlog sinds de besprekingen over het embargo op pe troleum nader komt. Het Italiaansche oorlogsnieuws beperkt zich tot een ontkenning van de berichten over het omslaan van den oorlogsbaians in Ogaden, en spreekt over het bombar deeren van Abessijnsche bolwerken ln dit district. Het behelst verder de verklaring, dat kolonel Clifford (de Engelsche getuige van het Oeal-Oeal-lncident), de militaire organisatie van het militaire leger van den Zweedschen generaal Virgin heeft overgenomen. In een bericht, dat uit Djl- boeti heet te komen, schrijft de „Tevere" de volgende woorden ln een onderkop: „Abessljnsch bevel in handen der Engel- schen". Het bericht luidt: „Buitenlandsche correspondenten in Addis Abeba spreken hun afkeuring uit over den toenemenden HAAGSCHE POLITIERECHTER. De bloemenventer P. de K. uit Rijnsburg heeft onder valsche voorwendsels kans gezien een Inwoner van Katwijk op te lichten voor f. 25. De K. gaf het feit toe. Hij zeide. het be drag voor handelsgeld te hebben gebruikt. Hij had al eens handelsgeld gekregen, maar voor een tweede maal wilde hij geen geld voor dat doel vragen. Het was zijn bedoeling het geld terug te geven. Dc officier, jhr. mr. Van Asch van Wijck, vond het feit zeer ergerlijk. Dc wijze, waarop verd. het geld heeft weten los te krijgen, is minderwaardig. SDr. vorderde twee maanden gevangenisstraf. De Politierechter heeft de zaak aange houden om een reclasseeringsrapport in te winnen. P A. B., uit Alphen a. d. Rijn, kan het niet met zijn vrouw vinden. De echtelijke moeilijkheden zijn vele en talrijke mishan delingen zijn er het gevolg van. Door deze mishandelingen is hij eenige malen in aanraking met de Justitie gekomen: de laatste maal was hem een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden opge legd. In het gedrag van B. vond de officier aanleiding thans een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden te c-lschen. De Politierechter veroordeelde verdachte voor de nieuwe mishandeling tot drie maanden gevangenisstraf. Wegens diefstal van gas ten nadeele der gemeente Stompwijk had zich te ver antwoorden de koopman E. v. d. B. uit Leidschendam. Terwijl ln September de muntgasmeter uit zijn woning was weggehaald, heeft hij sindsdien geregeld gas gestolen. De officier schetste het gezin van ver dachte, dat ongunstig bekend staat. Ook is v. d. B. wegens heling eenmaal veroor deeld. Spr. eisebte zes maanden gevange nisstraf, conform welken eisch verdachte werd veroordeeld. Bij verstek werd H. A 8.. uit Nieuwkoop wegens diefstal van eer geschoten haas veroordeeld tot een geldboete van f. 40 subs. 40 dagen hechtenis. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Terecht stond de makelaar P. F. uit Hil- legom, die op 17 Sept. J.l. den melkhan delaar V. heeft beleedigd. De verdachte ontkende. Na het hooren van den beleedlgde en een anderen getuige eischte de officier van Justitie f. 10 subs. 10 dagen hechtenis. Overeenkomstig den eisch werd ver dachte door den politierechter veroordeeld. Vervolgens stond terecht dé kruidenier M. J. v. K. uit Haarlemmermeer terzake van verduistering van autowielen, banden, radiator, dynamo en andere auto-onder- deelen, die verd. had gesloopt van een auto, waarvan hij alleen maar de spat borden mocht afnemen. Het was een zeer ingewikkelde zaak volgens den officier van Justitie. Spr. kon echter niet tot het bewijs komen en eischte vrijspraak. De Politierechter achtte evenmin het bewijs van wederrechtelijk toeëigenen ge leverd en sloot zich bij den eisch van den officier aan. RECLAME- 4762 Krooncachets beantwoorde geheel aan het ideaal dat wij ons hadden gesteld: een snel werkend, pijnstillend geneesmid del bijHooidpijn, Kiespijn, Griep Influenza, Gevatte koude, Maan- delijksche pijnan, Rheumatische pijnen. (Krooncachets) per stuk 5 cent kokerl 2 st. 50 ct Wal Milnharai maakt i» goed invloed van Sir Sidney Barton, den En- gelschen vertegenwoordiger. Door zijn toe doen zijn agenten van de Engelsche regee ring langzaam in posten geschoven, die tot nu toe door Europeanen werden bezet, die uit angst voor incidenten de stad heb ben verlaten. De posten der Belgische en Zweedsche militaire instructeurs, die naar hun land zijn teruggeroepen, worden thans bekleed door Engelsche officieren en generaal Virgin zal worden vervangen door kolonel Clifford, den organisator en provocateur van Oeal Oeal. Op deze wijze heeft Engeland zich kalmweg van de lei dende posities verzekerd". Italiaansche publicaties vermelden thans Tigre als een Italiaansche provincie, blijk baar volgens de oude opvatting, dat be zit alle verdere wetten breekt. Een der publicaties der regeering, getiteld: „De nieuwe overzeesche provincie" heet „Tigre" en geeft een kaart van een ge bied, dat zich uitstrekt Zuidwaarts tot aan het meer Asjangi. Oostwaarts tot aan de grens van de Danakllwoestijn en West waarts tot de Oeoghera-zone. Het boek geeft een buitengewoon interessante op somming van het menschlievende werk, dat de Italiaansche overhe'd daar sinds de bezetting van dat gebied heeft uitge voerd. Het pamflet is uitgegeven onder de auspiciën van het fascistisch koloniaal Instituut. (Auteursrecht Morningpost-A.N.P.), TWEEDE KAMER. BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN. Minister Slingenberg heeft gistermiddag de sprekers beantwoord, die over werkver schaffing en steun verleening het woord hadden gevoerd. Ten aanzien van den steun, verklaarde hij. dat bij de regeling daarvan vier grondslagen in acht genomen moeten wor den: ie. er moet voor den steun een nood zakelijk (ethischl minimum zijn, om te kunnen bestaan; 2e. er moet zijn een ze kere verhouding tusschen steunbedrag en loon: 3e de financleele mogelijkheden der overheidslichamen moeten in acht worden genomen en 4e. dient beseft te worden, dat de steuntoestand geen blijvende kan en mag zijn. Wanneer de Minister de be staande regeling toetst aan deze grond slagen, dan komt hij tot de conclusie dat zij zeker niet onvoldoende kan worden ge noemd. Dit heeft hij in bijzonderheden uiteengezet, daarbij verschillende wen- schen, in het debat geuit, besprekend eu afwijzend. De Minister erkende, dat verschillende werkloozen het zeer schraal hebben, maar niet zoo, dat men voor ondervoeding be hoeft te vreezen: de gezondheidstoestand der bevolking is dan ook goed. Maar er is nu eenmaal, gezien den financieelen toestand des lands, een grens, boven welke men niet gaan kan. De aftrek voor ge- zins-lnkomsten kan de Regeering niet prijsgeven, omdat zij den steun wil blij ven beschouwen als een aanvulling van die Inkomsten. Ook kan die aftrek niet worden verminderd. Wat het opnemen van z.g. „kleine zelfstandigen" ln de steun regeling betreft (de Minister erkende, dat velen hunner in zorgelijke omstandigheden verkeeren) beloofde de Minister in overleg te zullen treden met den Minister van Economische Zaken. Met het verstrekken van steun in natura zal de Regeering zei mr. Slingenberg niet alleen door gaan, maar zij zal trachten deze zaak in tensiever te regelen (blikvleesch; groente) Het verbruik van blikvleesch is trouwens sterk toegenomen. Uitdrukkelijk deelde de Minister mede, dat de Regeering niet het voornemen heeft, de stcunnormen tc verlagen, al zal de verhouding tusschen steun en loon al tijd in het oog worden gehouden. Ook wordt er naar gestreefd, steeds zooveel mogelijk menschen bij de werkverschaf fing te plaatsen, en daarbij wordt een rouleerings-stelsel toegepast. Door den af stand tusschen loon en steun wordt bo vendien gezorgd, dat de prikkel, om werk te zoeken, steeds aanwezig is. En de loo- nen bij de werkverschaffing worden alleen verlaagd, wanneer zij ook in het particu lier bedrijf dalen. Steeds wordt er naar gestreefd, het normale, particuliere werk door de werkverschaffing niet te belem meren. Voorts behandelde de Minister nog al lerlei speciale onderdeelen van de steun- verleening, maar wij gaan die voorbij. Slechts worde nog vermeld, dat hij al zijn best doet ten bate van de jeugdige werk loozen; er zullen nog gewestelijke commis sies worden Ingesteld voor dit doei. De Minister heeft de motie-Van Houten inzake een uitkeering ineens aan de werk loozen, volstrekt afgewezen. Er is werkelijk geen geld voor. En om te doen zien, hoe veel er uit de Overheidskas voor dit doel wordt besteed, noemde hij nog eenige cij fers: 90 millioen gulden per jaar (door Rijk en Gemeenten samen i voor steun. 3S millioen voor werkverschaffing. 12 mil lioen aan werkloozenkassen. Daarnaast wordt aan armenzorg 110 millioen besteed (waarvan 82.5 door de Overheid), aan uit- keerlngen aan invaliden, ouden en zieken 84 millioen. En dan is er nog het 60-mil- lioen-fonds. Na welken millioenendans de Minister ging zitten doch niet, na ver zekerd te hebben, dat de werkloozen mer. Kerstmis weer een extra-Kerstgave zullen krijgen. En nii nog eens de motie-Van Houten, neen, dat ging niet. De Kamer zag dit ook in en heeft de motie met 50 tegen 18 stemmen verwor pen, en de begrooting aangenomen. BEGROOTING VAN LAND BOUW EN VISSCHERIJ. Vervolgens heeft Minister Deckers, die aardig was opgeknapt Cs nachts half 2 had hij nog met een zware verkoudheid RECLAME- 4757 bij iport en epei, in de eon, in de lucht en In het water! Maar die daarbij ook nog een jeugdig kranig figuur heeft, die kan deze vreugde veel bewuster genieten Ware iChoonheid ligt niet alleen in de gelaatsuitdrukking, maar in de eerste plaats In dc harmonische lijnen van de gestalte, in jeugdige vorm en in een bevallige houding. Ook U kunt dank zij een nieuw ontdekte methode Uw figuur vormen en Uw geheime wenschen „werkelijk mooi te zijn" verwezelilkcn. Geen oefeningen, apparaten of dlEel noodig. Bestelt 0 het boekje .,Hoe ver krijg Ik een volmaakt figuur?" (32 afbeeldingen). Het be vat wetenschappelyke inlichtingen over oorzaken, behandeling en benezen resultaten Tegen inzending van 45c aan post zegels wordt U dit In gesloten brief toegezonden, of tegen 35 cents als drukwerk, door dt idoena" N. V., Amsterdam, Heereneracht 99/VAL 10 achter de regeeringstafel gezeten) de sprekers over landbouw beantwoord. Wij kunnen uit zijn rede slechts een paar grepen doen. En dan vermelden wij allereerst, dat hij het denkbeeld, om de productie van margarine stop te zetten, niet kon aanvaarden, want dan zou er toch goedkoope boter beschikbaar moeten worden gesteld, wat veel te veel geld zou kosten. Bovendien wees hij er op, dat onze margarine-industrie heel veel boter af neemt. Wel zou overwogen worden, of het mogelijk was aan schoolkinderen, die dat noodig hadden, melk te verstrekken. Tot het verder afslachten van' vee ls zoo deelde de Minister mede nog niet be sloten. Voorts beloofde hij nog eens te zullen nagaan, wat er voor de kleine boe ren kan v/orden gedaan. De teeltregeling kan niet worden afgeschaft De Minister verklaarde te betreuren, dat de deskundigen uit landbouwkringen zoo dikwijls met tegenstrijdige adviezen ko men De pluimvee-stapel heeft zijn aan dacht. Menigeen maakt daarvan tegen woordig zijn hoofdbedrijf. Het land- en tuinbouw-onderwijs. zal hij zoo veel mogelijk bevorderen (ook de cursussen) maar tot uitbreiding van het aantal scholen kan niet worden overge gaan. De Minister verklaarde geen be zwaar te hebben, om deskundige landar beiders op te nemen in tuchtrecht-com missies. Tegen het stichten van een aard- appel-viokken-industrie heeft hij bezwaar. Getracht zal echter worden, aardappelen te drogen. Afschaffing van de biggenmer- ken wordt door de landbouwers zeer ver schillend beoordeeld. De Minister zegde toe. ook van zijn kant al het mogeliike te zullen doen, om den afzet van landbouw-producten ln het bui tenland te bevorderen, (met name ook de vee-export), maar de toestand zal zich eerst weer herstellen, als de volkeren ver standig zijn geworden. De Regeering over weegt zoo vernamen we verder of er voor de kleine boeren Iets gedaan kan worden door middel van werkverschaffing ln het eigen bedrijf. Ook zal er een con ferentie worden gehouden, om te zien wat er voor den boschstand te doen ls. Voor tal van andere punten had de Mi nister nog een enkel woord; hij verzeker de ln het belang van land- en tuinbouw krachtig werkzaam te zullen zijn. Maar mijn visschers dan?, dacht de heer Duymaer van Twist en hij hield een speech om den Minister er nog eens op te wijzen, dat ook de toestanden in de vis- scherij ailes-behalve rooskleurig zijn, en dat er maatregelen moeten worden geno men tegen „overbevissching". Er worden te veel schelvisschen gevangen. En vooral ln de zoetwatervisscherij heerscht een nood toestand. Dinsdag voortzetting. HAGENAAR. Er is ook vandaag GOED NIEUWS in de advertenties 18. Tezamen zijn zij nu in Roileboon z'n grot gegaan; de reus nam plaats en bood ook Sim een steen als zetel aan. „Nu zullen wij", sprak hij, „eens in des varkentjes gedachten kijken: ik ben heusch zeer benieuwd, waar zij op zullen lijken." Hij tilde Thijsje op en staarde ernstig naar zijn varkenskop; maar nauwelijks bespeurde hij gedachten met zijn tooverblik, of hij werd overmand door grooten schrik. „O, Sim", riep hij, „t Is zeer gewis, dat 't kleine dier onze vriend Thijsje is! Ik zeg je, dat degene, die hem zóó betooverd heeft, van mij nog heel wat akeligs beleeft!"

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 17