WAT DE VROUW DRAAGT Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 November 1935 Vierde Blad No. 23217 VOOR DE HUISVROUW. MENU VOOR DE WEEK. HET EENVOUDIGE ZIJDEN TOILET. Kiet iedere vrouw bezit de eigenschap persoonlijks aan haar kleeding te enen geven, velen durven het niet aan, s maar iets markants, karakteristieks Ie passen. lij willen daarom ditmaal eens over de sioudlge, onopvallende, zijden japon eken, die bestemd is als „gekleede" eï gedragen te worden door haar, die s mooie lijn verkiezen boven opvallende Ifften. Die een toilet verlangen, dat gelijk is en voor verschillende gelegen er gebruikt kan worden. Dit soort japonnen onderscheidt zich cr een model, dat niet aan een be dde, tijdelijke, mode gebonden is, draagt het onmiskenbare teeken van een said Jaar, omdat het lang en oiiver- ieid gedragen moet kunnen worden, iet komt dikwijls voor, dat zoo'n model i twee verschillende weefsels gemaakt idt. Het verliest daarmee niets van zijn verleent daarentegen nog een zekere «idlgheid aan het geheel, hetgeen altijd ug gezien wordt. Opvallende accenten, wat garneeringen relt vooral, die in de eerste plaats aan i aiodeveranderingen onderworpen zijn, rden hierbij weinig gezien. Het komt tr voornamelijk neer op mooi. degelijk iteriaal. Zooals bekend is. worden op oogenblik zoowel doffe als glanzende «soorten verwerkt, waardoor het beeld, - de mode vertoont, vele facetten ver ent en zeer aantrekkelijk is. Bovendien komt daar nog bij de pracht in de huidige modekleuren, die wel is ar, wat deze japonnen betreft, slechts donkerste nuances aangewend kun- a worden, omdat men ook de kleur zoo opvallend mogelijk moet houden. Diep wijn-rood, groen, dat bijna een ede indruk maakt, donker-bruin, zie- k. naast de meestgebruikte kleur: art!, de toonaangevende tinten. Daar de eenvoudige zijden japon niet leen voor slanke figuren bestemd is, u: misschien zelfs in hoofdzaak voor minder slanke gewenscht wordt, nekt het vanzelf, dat men hiermee de »pe van het bedoelde kleedingstuk in '"eenstemming moet brengen. De nieuwe glanzende zijden weefsels -den op het oogenblik het meest ge- [ugd voor de gekleede japon, dof en arrend, dus sterk contrasteerend, samen iwrkt, op die manier, dat meestal WWn en breede centuur van de arrende stof gemaakt worden, terwijl iurk zelf grootendeels dof wordt ge- aden, uitgezonderd nog een glanzende v Zie ons eerste model. Behalve de combinatie matte zijde met ■erende, zien wij even vaak matte zijde et fluweel gecombineerd. Een voorbeeld onze tweede afbeelding. Ook hier mouwen en ceintuur en halspas van 'sprekendste stof gemaakt, ln dit geval r! het fluweel,* dat een smaakvol con st vormt met de overigens van doffe •e gemaakte japon. onderrand kan naar verkiezing nog fluweel afgemaakt worden, echter "n aan de zijkanten, de klokkende "taan moet vrij blijven. Deze zou im- veel van zijn luchtigheid verliezen ■"een zware fluweelen garneering! De mode besteedt op het oogenblik veel aandacht aan de rok, zooals wij m ons derde model weergeven, de rok, net ware bestaande uit smalle baan- Deze worden niet op de oude bekende ■her in elkaar gezet, maar brengt een Snaardige, ook in kleermakers-opzicht aparte vorm tot uiting. Wij zien dit 'telijk op bedoelde afbeelding. De hóóg stee baantjes reiken tot boven de waaronder de ceintuur, die op zijde een strik geknoopt wordt, als in een éihtwerk gedeeltelijk verdwijnt. De ejf van de ceintuur vindt een herhaling Ije kraag, die aan één kant in een strik ;*»pt. Deze éénkleurige garneering ■Jet dit model tot een harmonieus ge- onze minder-slanke figuren zijn •vv de manteljaponnen aangewezen. Dc Jwtwoordig graag aangewende opstaande laat geen twijfel mogelijk of hij is 'p schrijven aan de invloeden van de isissance-mode! Dp coupe verkrijgt ■Jchte, vloeiende, lijn door allerlei JJkellngen" en rijgsels, die onbedingd *™:Pkelijk Zijn, wil men niet het risico 25 ccn „nuchter" en „banaal" klee- "ik te dragen. Een in alle opzichten „af" en gekleed voorbeeld geven wij u in ons voorlaatste model. Let vooral op de aan de buitenzijde ingeregen mouw, die bovendien rijk gedrapeerd valt. In mode vakkringen i s men sterk geïnteresseerd aan casaque- en tunique-modellen. Het kan dan ook niet anders of deze worden óók betrokken bij het kleine zijden kleed. De moderne zijden tunlque is niet altijd recht, wordt integendeel dikwijls van een klokkende voorbaan voorzien, zie onze laatste afbeelding. Dit klokvormlge mid denstuk maakt den indruk de gedrapeerde zijbaan op te houden. Een van voren doorgehaalde sjawlkraag, de zoogenaamde rijsjawl, staat altijd smaakvol, vooral wan neer hij met een ander materiaal gevoerd wordt. Men ge*ft hiervoor sterk de voor keur aan een metaal-weefsel. De onder de elleboog ruim vallende mouw hoort tot de onderdeelen, die veel gebruikt worden bij deze modellen. En zooals ieder kan zien, deze, dan toch wel moderne, mouw geeft in geenen deele een „onrustig" effect aan den totaal-indruk! WILLY ungar. DE STIJLJURK. Reeds enkele maanden koesterden de modescheppers het denkbeeld, de stijljurk weer op het tapijt te brengen. Maar was het tot nu toe slechts twijfelachtig, scheen het wel, of zij dit idee niet aandurfden, het publiek met deze mode-omslag te ver rassen, nü hebben zij den moed gevon den! Nu iedere vrouw haar winter- garderobe in orde brengt, wordt de gedachte ln de daad omgezet. Het succes, dat het stijltoilet ongetwij feld zal hebben, wordt niet weinig ver sterkt door de groote taft-mode, taftzijde immers is hét aangewezen weefsel voor deze modellen. Wat doet zóó voortreffelijk de wijde rok uitkomen, afgezien nog van de schilderachtigheid van het bovenstuk, dat niet zelden geïnspireerd is door den sierlijken stijl ten tijde van Koningin Elizabeth. Wij laten u op onze afbeelding de nieuwe stijljurk zien, die ons reeds in één oogopslag laat zien welke Ingrijpende ver anderingen de mode heeft ondergaan i W. U. de nieuwste winter-modehoedjes. „Mijn kleine meisje woelt zich zoo bloot", schrijft mij een jonge moeder. „Dat vind ik tegen den winter erg vervelend. Kunt u mij soms aan een practisch slaappakje helpen? De hummel meet 70 c.M. van den schouder tot den grond". Ja, gelukkig kan ik u helpen! Ik zag juist een allergezelligst pakje by een vriendin, gebreid met een paar naalden No, 8 en No, 10 en vierdraads wol. Het pakje was 80 c.M. van den schouder tot het puntje van den teen en de mouwen waren 39 c.M. van den hals tot den pols. Er zal nu wel by niemand meer twyfel over bestaan, dat de wintermode het Bü mün voorbeeld kwamen er 12 steken op de 5 c.M. in de breedte en 15 toeren op de 5 c.M. hl de lengte. U begint het werk aan den voet: zet 48 st. op: brei in de lste toer alle steken averecht; 2de toer: 1 afhalen, 1 meerderen (door in den ach terkant van den volgenden steek te breien), 22 recht, 1 meerderen, 2 recht, 1 meerderen, 22 recht, 1 meerderen, 1 recht; 3de toer en alle volgende oneven toeren averecht; 4de t.: 1 afh., 1 meerderen, 24 r.. 1 meerd., 2 recht, 1 meerd., 24 r„ 1 meerd.. 1 recht; 6de t.: 1 afh., 1 meerd., 26 r„ 1 meerd., 2 r„ 1 meerd,, 26 r„ 1 meerd., 1 r.; 8ste t.: 1 afh.. 1 meerd., 28 r„ 1 meerd.. 2 r., 1 meerd., 28 r„ 1 meerd.. 1 recht: 10de t.: 1 afh., 1 meerd., 30 r„ 1 meerd.. 2 r., 1 meerd., 30 r„ 1 meerd., 1 recht: 12de t.: 1 afh., 1 meerd., 32 r„ 1 meerd., 2 r„ 1 meerd., 32 r„ 1 meerd., I recht. Nu moeten er 72 st. op de naald staan. Brei daarop 4 toeren: 1 toer recht, 1 t. aver.; 1 toer recht, 1 toer aver. Dan de 17de toer: 42 st. aver.. 2 averecht tezamen, omkeeren; 18de t.: 14 recht, 2 tez., om- keeren; 19de t.: 14 aver 2 aver, tezamen, omkeeren; herhaal de 18de en 19de toer tot er nog 15 st. overbiyven aan elke zyde van de steken aan de voorzyde (45 in het geheel). Ga dan door met 1 t. recht, 1 t. aver, over al de steken over een lengte van ruim 7'/i c.M daarna aan beide ein den van de naald 1 steek meerderen in eiken 3den toer, net zoo lang tot het aan tal steken 85 bedraagt. Laat deze voet en pup zoo hangen en brei de tweede op pre cies dezelfde manier. Als ze alle twee klaar zyn, kunt u ze aan elkaar naaien. Dan begint u aan het bovenstuk: brei een toer langs de pyp, waar u juist aan bezig was en brei op dezelfde naald 50 steken van de eerste pijp (neem dat pupje met den rechten kant van het werk naar u toe), zet de overbiyvende 35 steken op een aparte naald en keer om. Volgende toer: eerst om een randje te vormen: 0 recht; dan 88 averecht, 6 recht. Zet de overblyvende 35 st. op een aparte naald. Volgende toer: alle honderd steken recht. Herhaal deze twee laatste toeren over een lengte van 6 c.M. Dan begint u aan het splitje van de voorzyde Brei met den rechten kant van het werk naar u toe 50 st. recht, zet er 6 bij op voor den overslag (deze 6 st worden steeds recht gebreid keer om. Volg. toer 6 recht. 44 averecht. 6 recht. Volg. t. heelemaal recht. Herhaal deze 2 laatste toeren over een lengte van byna 9 c.M. Volg. toer: met den aver, kant van het werk naar u toe: 6 recht, 50 averecht; volg. toer: heele toer recht. Her haal de 2 laatste toeren over een lengte van 21 c.M.: kant nu aan de halszijde van het werk de eerste 23 steken af; dat ls voor de helft van den hals; brei de ove rige 33 averecht, minder drie maal om den anderen toer: 1 steek aan den kant van den hals: daarna nog 4 toeren zonder minderen; dan is de linkerschou- kleine hoedje, van zachte, fluweelige stof fen sterk op den voorgrond plaatst. En wel in de allereerste plaats uitgevoerd in zwart. Daarnaast zien wy ook de prach tige modekleuren. We kunnen een scherpe grens trekken tusschen de sport- en daagsche hoedjes eenerzyds en den middag-, den gekleeden, hoed anderzyds. De eerste vertoont het aan één kant opgeslagen model en wordt gemaakt van velours. Met het ondeugende veertje, aan den voorkant, lukt het verrassend veel op het middeleeuwsche jagershoedje, (figuur 1). De gekleede hoed daarentegen heeft een in de heele rondte omgeslagen rand. Let op de eigenaardige vorm van bol. dikwyis spits toeloopend en gegarneerd met een metaal-motief. Zoo'n midadghoedje maken wy van fluweel, (figvur 2). De moderne hoedjes, komen, wat de kleur betreft, overeen met het toilet, waarby het gedragen zal worden (figuur 1) of harmonieeren met de garneering van het toilet (figuur 2>. Haarvilt en fluweel zijn voor de komende wintermaanden dè materialen. Behalve het niet te weerspreken feit. dat ze prachtig zun. hebben ze bovendien nog de eigenschap van relatief vééi te kunnen verdraven en een smaakvollen indruk te maken, uitgevoerd in de mooie mode kleuren W. U, der af. Laat die 30 steken staan en begin met de andere zyde van de voorkant. De rechtervoorkant hecht u met den rechten kant van het weA naar u toe by den rand bij 't split aan. Volgende toer geheel recht; omkeeren. Volg. t.6 recht, 38 aver., 6 r„ omkeeren; herhaal de 2 laatste toeren over een lengte van 9 c.M. Volg. t.: met den aver, kant van het werk naar u toe: 44 aver., 6 r„ omkeeren. Volg. t.: recht, herhaal deze 2 toeren over een lengte van 21 c.M.: dan aan de halszyde 17 st. afkanten voor de helft van den hals en drie maal één steek minderen om den anderen toer, aan de halszyde van het werk. Daarna 4 toeren zonder minderen breien; 16 st. opzetten voor de achterzijde van den hals, den anderen schouder op nemen en ook hierop breien. Nu staan dus alle steken op de naald: 76 ln totaal Ga op deze steken door: steeds 1 toer recht, 1 toer aver., over een lengte van ruim 25 cM.; dat is voor de achterzijde van het bovengedeelte en brei daarna 12 toeren het ribbetje 1 recht, 1 aver. Kant dan losjes af. Het ondergedeelte van den rug: hier voor heeft u twee aparte naalden staan. elk met 35 steken. Brei deze op één naald en zet aan het begin van de volgende 2 toeren 6 st. er bij op. Deze 6 steken aan elk uiteinde moet u steeds recht breien. Nu staan er dus 82 steken op de naald: ga hierop door: in het midden 70 St., die u 1 toer recht, 1 t. aver, breit, en 6 recht aan elk einde. Brei zoo 15 c.M. lang. Maak dit gedeelte af met 12 t. het ribbetje: 1 recht, 1 aver. Kant het werk af. Voor het kraagje raapt u 60 st. om den hals op en breit 18 toeren: 1 t. recht, 1 t. averecht: denk er om: steeds de eerste en de laatste 6 st. recht en steeds meer deren door in den achter- en in den voor kant van den eersten steek te breien van eiken toer. Daarna 8 toeren recht heen en recht terug om het af te maken (steeds meerderende!) Ten slotte losjes afkanten. Nu nog de mouwen: neem 60 steken op. ruim 12": c.M. achter en ruim 12Vi c.M. vóór de schouderlyn. Brei over een lengte van ruim 17'/t c.M.: 1 toer recht, 1 toer aver.; dan om den anderen steek één steek minderen over den geheelen toer. Hierdoor wordt het aantal steken op 40 gebracht; brei daarna over een lengte van 6'/i c.M. het ribbetje 1 recht. 1 averecht; en kant losjes af Werk de tweede mouw precies eender. Naai de naad onder de armen en de zynaden dicht; dan ook langs elke pup en onder eiken voet. Maak vóór op het pakje vyf knoopsgaten aan de rechter zijde van de opening door een priem in het breiwerk te steken en dan het gat om te festonneeren. Maak ook 5 knoopsgaten in de achterklep. Naai de 10 knoopen op de aangewezen plaats. Pers ten slotte het geheele werk met een half warm ijzer aan den averechten kant op. Dc dame, die om het patroon van een geldbeurs vroeg, komt in myn volgenden brief aan de beurt. (Alle recepten zijn berekend voor 4 pers.) Zondag. gebakken kalfslever aardappelpurée appelmoes amandelvla Recept: Amandelvla: Kook vanillevla en doe er 1 eidooier en een styf geklopt eiwit door; dan 'h ons gemalen amandelen. Doe de vla in een met boter ingesmeerd vuurvast schoteltje en laat het in den oven lichtbruin worden. Maandag. vermicellisoep gestoofde runderlappen aardappelen andijvie ReceptGestoofde runderlappen 2e pd. runderlappen, goed wasschen en inwrijven met peper en zout. Bak ze vlug bruin aan beide kanten in boter of kalfs- vet. Doe ze dan in een gesloten pan, voeg nog wat boter of vet by en een kopje kokend water. Laat ze dan pim. 2 uur zachtjes stoven. Dinsdag. boerenkool met aardappelen en rookworst wentelteefjes. Recept: Stamppot: Neem van 4 a 5 stronken boerenkool het blad af, wasch ze goed en zet ze op met vooral niet te veel kokend water. Laat ze 2 uur koken, doe ze op een vergiet en laat ze goed uitlekken Daarna hakt men ze fyn. l'/i K.G. aardappelen wordt ge woon gekookt (met zouti en fyn gestampt Vermeng de boerenkool met de aardappe len en stoof alles op een zacht vuur met toevoeging van boter of vet. De gaarge- kookte worst kan men mee laten stoven en er runderjus bij geven (van gisteren). Woensdag. groentesoep kalfsgehakt aardappelen snijboonen (uit blik) Recept Kalfsgehakt: Neem 1 pond kalfsgehakt en vermeng dit met 'Is ons oud brood (zonder korsten i geweekt in water of melk. Een geklopt ei met wat peper zout, en nootmuskaat wordt toegevoegd en alles tot een stevige hal gekneed. Deze kan men zoo of in klei nere ballen verdeeld, braden in 1 ons vet of boter, tot ze mooi bruin is, gedurende V: uur. Donderdag. Macaronischotel. Bi usselsch lof met kaassa en harde eieren aardappelen vruchten. Recept: Brusselsch lof met kaassaus en en harde eieren: Maak de kropjes schoon en laat ze heel. Daarna kookt men ze in ruim kokend wa ter en zout gaar, neemt ze voorzichtig met. een schuimspaan uit de pan en laat ze uitlekken. Daarna maakt men een melk en botersausje als voor bloemkool en roert er 3 eetlepels geraspte kaas door. De lof wordt nu op een schotel geschikt en met de saus overgoten. Men garneert den schotel met vierde partjes hard el. RECLAME- 4768 Vrijdag. Gekookte kabeljauw met mosterdsaus aardappelen en worteltjes rystebry. Recept: Kabeljauw: Men kookt 4 mooten kabeljauw in pim. 3 L. kokend water gaar, met 4 eetlepels zout en 3 eetlepels azijn, niet langer dan 8 10 minuten. Zaterdag. Bruine boonen met spek bessensappudding. Recept: Bessensappudding: Men neemt een flesch bessensap en vult deze aan tot de hoeveelheid van 1 liter. Dit brengt men langzaam aan de kook. Zoodra het kookt, roert men er 1 ons grlesmeel en l'/« ons suiker door en laat alles nog 10 min. op een zacht vuur gaar koken. Dan giet men de massa ln een met koud water omgespoelde puddingvorm en laat alles koud worden Naar verkiezing geeft men er vanillesaus of dunne room by Truffels. (Choc.) 8 kwatta-reepen. 1 ons poedersuiker. 1 eetlepel koffie. 1 ons boter. Men smelt de reepen (maar vooral niet kokenü en vermengt ze met de poeder suiker. boter en koffie. Dit mengsel laat men in een soepbord bekoelen. Het ver dient aanbeveling het een nacht over te laten staan. Dan draait men er balletjes van en wentelt deze ln cacao (chocolade- poeder). Chocolade-borstplaat. 3 ons suiker. 75 gram melk. 1 dessertlepel cacao. 1 gr. theelepel maïzena. 15 gram boter. Men roert de cacao, suiker en maizena goed dooreen en voegt dan de melk toe. By dit mengsel de boter voegen en gedu rende 3 minuten laten koken. Verschillende blikken vormen zyn er te krygen en hierin giet men naar gewensch- te dikte het bereide memgsel. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Begin dezer week waren de aanvoeren op de afd. gebruiksvee nogal tamelijk ruim, doch desondanks bleven voor goede soor ten melkkoeien de prijzen gehandhaafd. Ook kalfvee was constant in pry's. Minder gunstig verliep de handel in jongvee en gustevee. waarvan de pryzen even terug liepen. Op de Vrijdag gehouden markten waren de aanvoeren echter beduidend minder. Zoowel hier ter plaatse als te Zwolle en Leeuwarden waren de cyfers voor ge bruiksvee en gustevee voor de mestery met de helft teruggeloooen. Het is te zien dac de staltijd is aangebroken en dat ook de Najaarsmarktcn zün afgeloopen. We zagen dan ook dat het meeste marktvee van stal kwam Voor versch gekalfde koeien waren gisteren algemeen de vraag prijzen hooger en verliep de handel slee- pend duur. Ook mager vee was vaster dan begin der week. In hoeverre de vermoede- üjke afslachting van 100.000 stuks kalf- en melkvee verband houdt met de hoogere vraagprijzen, terwiil nog niets omtrent de afslachting vaststaat is moeilijk te beoor- deelen. doch zeker is het. dat wanneer er werkelijk wordt toe overgegaan, de melk- veepryzen zullen stijgen terwiil de slacht- veemarkt er verder door ontwricht zal worden. De stemming vóór de afslachting is dan ook niet erg enthousiast. Dit hebben we kunnen bemerken op een dezer dagen ge houden vergadering van eeniee afdeelin- gen van den Nederl. Bond van Veehande laren waar men zich scherp uitsprak tegen afslachting van kalf- en melk koeien doch een te veel aan vette koeien wenschte te zien afgenomen om te con- serveeren of er buitenlandsche afzet voor te zoeken. Men wil indien er gebruiksvee moet worden opgeruimd ten behoeve van de beperking der melkproductie, het vee ook naar het buitenland afzetten zij het dan ook met een regeeringstoeslag. Het blikvleesch beschouwde men op deze ver gadering vrii algemeen als een groot na deel voor de normale vleeschmarkt. wat men pas goed kan begrijpen wanneer men de cijfers nagaat van de afname per week aan blikken vleesch. Dit moet ongeveer 500.000 K.G. per week bedragen. Dit is dus het vleesch van ca. 2500 runderen. Op grond hiervan ls het dus niet te verwonderen dat het op de slachtveemarkt slecht gaat. Het kleine vee. als vette- en nuchtere kalveren en ook het wolvee was echter behoorlijk en wel prijshoudend te plaatsen. De varkensprijzen loopen terug. We no teerde in de afgeloopen week 18'/; tot 20 ct. en volgens geruchten zou de V.C. voornemens zün de officieele spekpriizen te verhoogen. waarschUnliik om een ver dere daling te keeren. VAN DER 3.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13