E Grootere activiteit aan het front van weerskanten verwacht. 7frte Jaargang VRIJDAG 29 NOVEMBER 1935 No. 23216 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. De Negus is naar Dessie vertrokken en maar schalk Badoglio heeft het commando aanvaard. Van weerskanten verwacht men thans grootere actie. Italië schijnt zich volledig te willen uitrusten voor iedere mogelijkheid, invoering van een petroleum- invoer-verbod beschouwend als een militaire daad. De Engelsch-ltaliaansche spanning is sterk toegenomen. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis. per regel voor advertenties uit .Lelden en plaatsen waar jgentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling .Voensdags en Zaterdags 50 ets. bi) maximum aantal woorden ran 30.Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. ij. W Bureau Noordeindaplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Poetchêque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.1S Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten^ (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. HET SPORTFONDSENBAD. voorstellen van b. en w. te verwachten. Wij vernemen, dat in de gistermiddag iriiouden vergadering van b. en w. is be stolen den raad zeer binnenkort voorstel de doen over de medewerking van ge meentewege aan de stichting van een .preminrichting der N.V. Sportfondsen aan Één Wassenaarschen weg. O.m. zal worden roargesteld. dat de gemeente garant zal ain voor rente en aflossing van een lee- mn ten behoeve van den bouw van het prembad. waarover wij gisteren nog bij- mnderheden hebben gemeld. B en W. hebben van een en ander ken nis'gegeven aan het bestuur van de af deling Leiden van de N.V. De Sportfondsen met bet verzoek ten spoedigste haar plan ten i waarbij' sprake ls van garant-ver- Baiing voor rente enz. van een leening ant. 125.0001 bij het Gemeentebestuur ln te dienen. B. en W. hebben tevens ver gaard dat de grootst mogelijke zuinigheid a eenvoud zullen moeten worden betracht. HET OUD-EGYPTISCHE PORTRET. Voordracht van prof. dr. H. Schaefer. Gisteravond hield prof. dr. H. Schaefer c: Berlijn zijn tweede voordracht in het lijksmuseum van Oudheden alhier over Oud-Egyptische Portret. Het is maar niet zoo vanzelfsprekend, it men bij de Egyptenaren over het por- :et spreken kan. In Vóór-Azië en ook in et oudere Griekenland ontbreekt het ge- tel. Het scheppen van figuren is bijna een u-neiging, misschien opgewekt, doordat sen, al kijkend, iets in toevallige vormen Eg. Dat een eigen schepping aan iets kan emmeren, wordt toegeschreven aan de tracht, die in het werk woont. Het krijgt i kracht van wat het voorstelt. Men diept figuren, die weldadig zijn of kun- sn schaden. Er bestaat een portret, wanneer het werk os op overtuigende wijze den indruk eeft. dat zijn maker de lichamelijke trek en heeft willen weergeven van iemand, lie hem bekend was. Om de treffende ge- jkenis te vinden, behoeft men niet tot de ■.vT.rr.ics te gaan of tot werken, die den- Eltden mensch moeten voorstellen. De inbeelding van het lichaam neigt naar het ïpische, hoewel de mogelijkheid voor het Ürandere bestond. Portretten vindt men vooral in de graven in de tempels. In beide vertegenwoordigt Kt beeld ten volle de voorgestelde persoon. Smit worden gemoedsaandoeningen van korten duur afgebeeld in de gelaatsuit- irakking, hoogstens die van langen duur, i'. gunstige gezindheid door glimlachen. Waarschijnlijk zijn de portretten ook niet instaan, terwijl iemand poseerde. Spreker behandelt een historisch ge- BDgschikte reeks van veertig meesterwer- tcn der beeldhouwkunst. Men vindt hier (en wil tot het vastleggen van den uiter tsen vorm, zooals die nergens in de oud- leid vóór de 4e eeuw in Griekenland be trad, naast pogingen om in vele gevallen kts van het innerlijke wezen uit te druk- kn. Bij al hun verschil behooren de beeld- fciawwerken bijeen door den Egyptischen Stijl: de verbinding van zin voor geome- ti:Jhe grondvormen met bevestiging van itt recht der natuur. kinderoperette ,DE sneeuwkoningin". ..Ruim Baan" in dienst der liefdadigheid. Gisteravond werd in de groote zaal van 1» St. Antonlus Clubhuis een liefdadig- beidsuitvoering gegeven ten bate van het Derde Orde-Restaurant, een instelling, velke het vorig jaar door de Derde Orde fed gesticht en een prachtig werk van liefdadigheid blijkt te zijn. Door het kinderkoor van „Ruim Baan' fed de kinderoperette „de Sneeuwkonir.- ec opgevoerd, waarmede groot succes fed behaald. Rolverdeeling, typeering, Simeering en niet het laatst zang en spel feen uitstekend verzorgd. Het was dan pastoor Smitz een behoefte, om tij- '-5T een der pauzes een woord van hulde dank te richten, tot het bestuur van ■Puim Baan", de leidsters en de jeugdige kteurs en actrices voor de prachtige Prestatie van dezen avond, maar vooral, omdat de kunst in dienst is gesteld der bddadigheid. Spr. bood mevr. De Booy '"mevr. v. d. Lijken als leidsters van zang tb spel en de dames Van Deene als be- fuursleden van Ruim Baan bloemen aan, "Wijl spr. voor de jeugdige vertolkers het mooie sprookje een goed gevulde "Uitmand deed aanrukken. Voor en in de pauzes zong een dames- tor enkele mooie nummers .o. „Ruim "fel" en „An der Schonen blauen Do- C'U". Voor een kleine loterij waren de ■uo ook spoedig verkocht, zoodat de j'ond voor het Derde Orde Restaurant aan het doel zal hebben beantwoord, ■jïijl ook de aanwezigen van een mooien fend hgbben kunnen genieten. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor So ciale Zaken, afd. Arbeidsbemiddeling, stonden gisteren de navolgende werkloo- zen ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 35, betonwerkers 73, betonvleeh- ters 40, fundeeringwerkers 1, glazenmakers 1, glazenwasschers 8, granietwerkers 14, grondwerkers 105, helers 3, metselaars 123, opperlieden 105, schilders 199, sloopers 4, steenbikkers 2. steenhouwers 6, straatma kers 4, hulp-straatmakers 12, stucadoors, witters 61, timmerlieden 247. uitvoerders 4. voegers 20, ongesch. bouwarbeiders 8. Totaal 1078. Fabrieksarbeiders: bleekers 16, lompen sorteerders 19, vellenblooters 5, zeepfabr.- arb. 6, steenfabr. arb. 127, ongesch. fabr.- arb 76. Totaal 249 Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 103 reizigers, colp. 41, winkelbedienden 35, in casseerders 11, musici 6, onderwijzers 10, overheidspersoneel 13, verplegers 1. To taal 220. Hotel-Café-personeel: huispersoneel 11, kellners 43, koks 12. Totaal 66. Houtbewerkers: houtbewerkers 68, kis tenmakers 8, kuipers 8, lijstenmakers 5, mandenmakers 2. meubelmakers 28, meu belstoffeerders 19. politoerders 2, ongesch. arbeiders 32. Totpal 172 Kleermakers: Kleermakers 67, kappers 5, schoenmakers 8. Totaal 80 Land- en Tuinarb.bloemisten 32, land arbeiders 29, tuinlieden 28, warmoeziers 13 ongesch landarb. 6. Totaal 108. Metaalbewerkers: bankwerkers 131, blik- bewerkers 29, burgersmeden 43, crasseurs 1. electriclens 40. galvaniseurs 1, gasfit ters 9, gereedschapmakers 3, instrument makers 2, isoleerders 3. kernmakers 1, ket tingsmeden 32. klinkers 16, koperslagers 4. lab.bedienden 1. lasschers 12, loodgieters 30, machinisten 21. metaalboorders 8, me taaldraaiers 19. metaalschavers 2. me taalslijpers 4. monteurs 18. pianostemmers 1. polijsters 1. ponsers 6. rijwielherstellers 12, rijtuigschilders 3, scheepstimmerlieden 11, stokers 22, tegenhouders 16, verw. mon teurs 17, voorslaanders 6, voorwarmers 1, vulcaniseurs 1. vuurwerkers 13, wagenma kers 4. ijzerwerkers 57, zandvormers 4, zil versmeden 1. ongesch. arbeiders 35. To taal 641 Sigarenmakers: sigarenmakers 6. siga- rensorteerders 3. strippers 1. Totaal 10. Technici, opzichters: technikers 9, tee kenaars 13, werkmeesters 15. Totaal 37. Textielarbeiders: hekelaars 6. katoen drukkers 31, kluwers e.a. 8. luikers 10, plaatsnijders e.a 25. schrobbelaars 2, spin ners 33. spoelers 3. sterkers 3, strijkers 12, wevers 92, wolbewerkers 35. ongesch. tex tielarbeiders 66 Totaal 326. Transpbrtarbeiders: chauffeurs 125. em- balleurs 4. expeditieknechten 16. koetsiers 10. loopknechten 49. magazijnknechten 60, schippers 89. spoor- en trampers. 18. wa kers 3. transportarbeiders 65, losse arbei ders 459. Totaal 904 Typografen: boekbinders 29, boekdruk kers 14, fotografen 2, hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 25. steendrukkers 3. Totaal 77. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 89, mo lenaars 1. ovenisten 4, slagers 62 suiker werkers 22. wijnkooperskn 9, zoutzieders 2. zuivelbereiders 3. ongesch. voedingsarb. 31 Totaal 223. Vrouwen: naaisters 15. breisters 3. win keljuffrouwen 20. kantoorpersoneel 49, kapsters 2, mangelsters 1. onderwijzeres sen 1, serveersters 2. teekenaressen 1, ver pleegsters 11, huisel diensten 204, fabr.- a.'beidsters 23. Totaal 332 Alg. totaal 4523. 29 Nov. 1934 4027. 30 Nov. 1933 3238 Ben 73 ged. werkloozen en 26 werkverschaffing. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: N.V. Kalkfabriek „Rijnland", Hornespol- rter. Noordwijkscheweg Katwijk aan Zee. Ned. Sts.crt.: 11 November 1935, Bijvoeg sel no 2372 Dir.- W. Ouwehand, Katwijk aan Zee. Maatsch. kap.: f. 12.000 waarvan geplaatst en gestort f. 4200. Procuratiehou der; H. Schaap, Katwijk aan Zee ,(B,P.). NED. CHR. RADIO-VEREENIGING. Propaganda-avond in „Prediker". In een vroolijk met vlaggen versierde Predikerzaal .hield de aid. Leiden van de Ned. Chr. Radio-Vereeniging een pro paganda samenkomst. De voorzitter, de heer Van Weeren las, na gebruikelijke opening, psalm 150. waarna hij allen welkom heette om dan het doel van dezen avond: de belangen van de N.C.R.V. te bepleiten en mogelijke klachten te beantwoorden, uiteen te zetten. Spreker gaf hierna het woord aan ds. J. C van Apeldoorn, die sprak over: „De macht van het woord". In het begin van zijn toespraak wees spr. erop. dat het gesproken woord thans, in tegenstelling met vroeger toen het nog maar alleen het geschreven woord was, als door de vleugelen des winds voort gedragen en dank zij de radio op ',ele plaatsen tegelijk gehoord wordt. Met verscheidene voorbeelden toonde spr. aan, dat alles een goede en een kwade zijde heeft. Het zondige ligt in het misbruik Met een verwijzing naar de gelijkenis der talenten zette spr. uiteen, dat wij met de gaven, die God ons geschonken heeft, hebben te woekeren. Ook geldt dit ten op zichte van de radio, welke God mede uit verkoren heeft als een voortbrengster van het gesproken woord. De hemelsche heer lijkheid wordt ons nader gebracht ook door de radio. Meer nog dan vroeger kun nen wij spreken van de macht van het gesproken woord, dat eenmaal misschien nog het geschrevene zal overtreffen. Spre kende over het gesproken Woord bepaalde ds. Van Apeldoorn de aanwezigen enkele oogenblikken bij de heerlijkheid van het Woord van God, dat vaak zoo vertroostend kan zijn. In alle omstandigheden geeft dit Woord, dat als daad wordt verwerkelijkt, uitkomst en vertroosting.Met een geschie denis uit den Bijbel werd een en ander nog door spr. verduidelijkt. De verkondiging van het Woord van God door de radio zal zeker zegen ontmoe ten. Te bedenken hebben wij ons echter, dat dit Woord een verkondiging des heils is en tegelijk één des gerichts. God schenkt ons in de radio het middel Zijn Woord te brengen tot den kranke en tot zoo menigeen, die misschien op het punt staat in de bange eeuwigheid weg te zinken. In het geloof, dat Gods Woord nooit ledig zal terugkeeren heeft de kerk de dure roeping radio te gebruiken tot ver heerlijking van Gods Naam. Wij zullen de macht van de radio niet alleen in handen laten van de wereld Na een dankwoord door den voorzitter speelde het muziekgezelschap „Devote" uit leiderdorp, dat zich al meerdere malen had laten hooren, het N.C.R.V.-lied waarna gepauzeerd werd. In het tweede gedeelte van den avond was er gelegenheid om vragen te stellen of opmerkingen te maken. De heer A. van Kensen uit Ede diende 'hierbij van repliek. Ds. Thomas sprak aan het einde van de bijeenkomst een slotwoord. DE LEVENDAAL BAZAAR. Gisteravond is in den kring der mede werkers de Levendaal bazaar door ds. Pun- selie officieel gesloten. Ds. Punselie dankte allereerst de velen, die door het schenken of koopen van ar tikelen dezen bazaar zoo uitnemend had den doen slagen. Een woord van bijzonderen dank bracht spr. aan het comité en zijn medewerkers, die in deze weken stapels werk hebben ver zet. Moge, aldus ds. Punselie, als straks de drukte voorbij is, met een even groot en thousiasme de geestelijke arbeid in dit ge bouw worden aangevat, als nu het geval is geweest met dezen bazaar. In dienzelfden geest sprak ook nog de heer van Daalen, voorzitter van het comité, waarna dit punt van het programma van actie ats geslaagd kgji worden afgevoerd. RESIDENTIE-ORKEST. Sam Swaap (vioo), Jean Devert (alt). De aparte noot van dit derde concert was de „Symphonie Concertante" in Es dur voor viool en alt. Weinig of zelden gehoord, doet zij kennismaken met de heerlijkste facetten van Mozart's genie, daarnaast stelde dit opus ons in de ge legenheid twee leden van het ensemble te hooren in volkomen gelijkwaardige obli gaatpartijen, voorgedragen door Swaap en Devert van hun allerbeste zijde. Sam Swaap. Het werk ontstond la 1780, mogelijk reeds enkele jaren eerder en openbaart een hooge rijpheid van symfonische con ceptie: vitaal en sprankelend-spiritueel zijn de rhythmisch stuwende allegri, in hooge mate interessant is de vloeiende contrapuntische thematiek, zangerig het diep-doorvoelde andante. Niet slechts de beide solisten hebben hier een waardevol aandeel, niet minder het in deze compo sitie sterk bezette, zich glanzend uitende orkest. Men moge Mozart's altijd wellluidende en milddadige schrijfwijze zoo langzamer hand door en door kennen, het valt niet te ontkennen, hoe ook nü weer een wereld van verstilde noblesse openging, vooral tijdens het eenvoudig-natuurlijke, teedere diaiogiseeren van de hier zoo eensgezind optredende viool en alt, in sterk wisselend contrast tusschen fragiel licht en smarte lijk donker. Wij spraken hier van „eensgezind": dit kan ook van Swaap en Devert getuigd worden. Het werd een uitstekend tot elkaar opgaan in een prachtige afgestemde toongeving, in een zuiver begrijpen van den stijl. Mocht dan Swaap's viool in de hoogste regionen een enkele maal onzeker klinken, wij willen dat niet te zwaar aanrekenen, nu hij met Devert's beheerschte en steeds nobele klankwerkingen bijna een voort durend verfijnde harmonie wist te bena deren. De altpartij, in D geschreven, het instrument een halve toon hooger ge stemd, doet de klank warm en levend tegen het ijle timbre der viool opklinken: zoo was 'teen vreugde deze beide elkaar zoo goed begrijpende, want dikwijls samen spelende leden van het orkest, die hier met veel technisch gemak en groote rust aan 't woord waren, te mogen beluisteren. Het orkest vormde met hen een zangrijke en kleurige eenheid, terwijl wij niet on vermeld willen laten het geslaagde samen gaan der solisten in de cadensen, die een hoogtepunt vormden in deze voornaam klinkend, typische Mozartschepping. De beide solisten zijn met bloemstukken terecht gehuldigd. Wat het overige programma betreft: een wonderbaarlijk schoone weergave van Brahms' zonnige tweede symfonie in D- dur viel ons ten deel. Ho? kan 't ook an ders onder iemand als dr. Van Anrooy. die aan Brahms men ziet. hij blijft tot 't einde zijn favorieten getrouw! heel zijn groote vereering en dienende liefde ver pand heeft. Welk een tegenstelling met de diep-ernstige gedachtenwereld der eerste: men heeft wel eens de juiste vergelijking maakt, dat deze tweede (een sprookje) zich tot de eerste (een éposi verhoudt als Beethoven's Pastorale of diens B dur sym fonie tot de Eroïca. Wat Brahms hier uit de grondidée tot een eenheid weet op te bouwen, wat hij ons bijv. geeft in dat. be- tooverend allegretto, rechtvaardigt volko men het fenomenale succes tijdens de première onder Brahms' persoonlijke lei ding op 10 Januari 1878 in Weenen (een maand later bracht hij het werk reeds in Amsterdam en Den Haag). Brahms van een geheel andere, maar daarom niet minder van innerlijke spanning getuigende wijze. Na de triomfale slotclimax dezer leven"?"hoone symfonie welde het apnlans dan ook SDontaan op. Doorkneed in Brahms speelde men dan ook zijn hoogste troeven uit: het orkest kon staande dan ken voor dé huldebetuigingen. BINNENLAND. Mr. J. Duys uit de soc.-democratische Kamerfractie getreden: hij blijft echter Kamerlid '3de Blad). Een onderhoud met prof. Visscher; er komt geen nieuwe partij: eventueel wordt aansluiting bij een bestaande partij ge zocht (4de Blad). Het gevaar van de bisamrat (4de Blad), Ons parlementair overzicht (3de Blad), Begrooting voor het landbouwcrisis fonds ingediend. (Land- en Tuinbouw, 2de Blad) De 24ste partij EuweAljechin is remise geworden (Sport, 3de Blad). BUITENLAND. De Negus is naar het front vertrokken (lste Blad). Italië maakt zich voor alle gebeurlijk heden gereed (6de en lste Blad). Laval behaalt in de Fransche Kamer een eerste overwinning (Buitenland, le Blad), Nog steeds onzekerheid omtrent Noord* China (Buitenland, lste Blad). Moeilijkheden in Griekenland betreffende de amnestie (Buitenland, lste Blad). Berger Waldenegg over de buitenland- sche politiek van Oostenrijk. Bezoek van Hongaarsche ministers aan Weenen (Buitenland, lste Blad), zie voorts laatste berichten, eerste blad. Jéfta DevaH. De van donker-weemoedige ernst en edele rust sprekende ouverture van Gluck' „Iphigenie in Aulus", waarin de strijkers een serene homogeniteit ontwikkelden en waaraan Wagner het stijlvol slot voor het concertgebruik schonk, opende dit concert, dat later zooveel vreugdevoller klanken zou laten hooren. Dr. van Anrooy heeft ons van het, ln dit seizoen laatste concert onder zijn ver trouwde en bij zeer velen liefgeworden directie, de schoonste herinnering van zijn toewijding en kunnen gegeven. Prof dr. Huizinga heeft zijn vriend sinds 30 jaren dr. Van Anrooy vóór Brahms II hartelijk toegesproken. Spr. wees er op, hoe men het Residentieorkest als een „stuk van Leiden" is gaan be schouwen. Even stellig als ik ervan over tuigd ben, aldus spr.. dat de band tusschen u en Leiden niet zal verbroken worden, even stellig ben ik ervan overtuigd, dat de band tusschen u en het orkest zal blijven voortduren. Moge het verbond tusschen LeidenResidentieorkest en u nog menig maal bevestigd worden. Als symbool van dien band bood spr. den scheidenden di rigent een prachtige krans aan. Diep getroffen dankte dr. Van Anrooy voor deze woorden, die voor hem een on gelooflijke voldoening waren, temeer nu zij gekomen waren uit den mond van een der. voigens hem, grootste Nederlanders. Het applaus, dat opklonk na dit dank woord en dat zeker deze beide groote vrienden gold, was ovationeel! N.V. MEELFABRIEK „DE RIJN". In de gistermiddag gehouden Jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Meelfabriek .De Rijn", voorh. firm, weduwe T. J. Bots alhier wer den de jaarstukken ongewijzigd goedge keurd, terwijl de heer P. A. de Gooyer uit Wassenaar als commissaris werd herkozen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1