VOORLOOPIG GEEN PETROLEUM-EMBARGO. Overstrooming in de Sleutelstad. 765te Jaargang MAANDAG 25 NOVEMBER 1935 No. 23212 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. NIEUWE POLITIEKE PARTIJ OPGERICHT. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voqr advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentLes belangrijk lager tarleL Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bU maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque, en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: Franco per post f. 235 per 3 maanden f. 2.35 per week (.0.19 per 3 maanden portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. MILITAIRE PLECHTIGHEID. Voor het Iront van het geheele 6e regi ment veldartillerie ls hedenmorgen op de binnenplaats van de Doelenkazerne aan den wachtmeester W. A. Kreffer van dat teeiment de zilveren medaille wegens 24- jarigen trouwen dienst uitgereikt. Het ie:ment stond onder commando van ka pitein Taconis die de troep aan den boofdinstructeur. majoor Wilmar presen teerde. Na voorlezing van de desbetreffen de beschikking, spelde deze den jubilaris bet eeremetaal on de borst. Majoor Wilmar vees er daarna op hoe wachtmeester Kreffer reeds in 1921 geschikt was be vonden voor den rang van opperwacht meester-instructeur. De tijdsomstandig heden hebben evenwel gemaakt, dat hll die rang heden ten dage nog niet be- Keedt. Daardoor heeft spr. temeer waar deering voor ziin dienstijver en trouwe plichtsbetrachting die spr allen ten voorbeeld kan stellen. Weest ervan over- tuigd. aldus spr. dat het geheele regiment i van harte de promotie gunt waarop gij et zoovele anderen, reeds tal van laren recht hebt. Spr gaf tenslotte de verzekering, dat de medaille welke sedert eenige minuten de tost van den Jubilaris siert, een even rroote waarde heeft als het onderschei- JlKsteeken. dat hem reeds eerder is uit melkt wegens betoonden persoonlijken toed. Nadat ook de officieren en onderofficie- n in de gelegenheid waren gesteld den bileerenden Wachtmeester te compli- enteeren, werd voor hem gedefileerd. Hiermede was deze plechtigheid, welke erd opgeluisterd door het muziekkorps nu 6 R.V.A. afgeloopen. TENTOONSTELLING IN „ENDEGEEST", In de ontspanningszaal van „Endegeest" been driedaagsohe tentoonstelling georga niseerd van voorwerpen, gemaakt door de patiënten van de inrichtingen „Endegeest", Voorgeest" en „Rhijmgeest". Tal van nuttige artikelen als baby- feertjes, vlechtwerk, figuurzaagwerk, bor- stel- en matvlechtwerken e.a. worden voor (fringe prijzen te koop aangeboden. De directeur-geneesheer dr. Stuurman volgt met bijzondere aandacht de vorderingen ran de sedert enkele jaren voor de patiën ten ingevoerde arbeidstherapie, waarmede aanmerkelijk gunstige resultaten worden «reikt. Hij hoopt dan ook door middel van de tentoonstelling meerdere belang- «telling te wekken in ihet leven van de •alrijke, onder zijn beheer staande, patiën ten. Het is dan ook zeker een goede gedachte deze tentoonstelling te houden tegen de komende feestdagen van Sint Nicolaas (n Kerstmis, zoodat zeker ook vele voor- Krpen als cadeau kunnen worden inge togen. Hiermede bereikt men dus een tweeledig doel. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Lezing over architectonische vormen. Bovengenoemde Vereenlging hield Zater dag j.l. in de Collegezaal van het Kamer- lingh Onnes-Laboratorium haar tweede lezing in dit seizoen. De voorzitter, de heer G. J. J. van der Linden opende dezen avond en heette de vele aanwezigen hartelijk welkom, ln het bijzonder den spreker den architect Theo C. Hekker, assistent van de Techn. Hooge- school te Delft, die als onderwerp gekozen had „Architectonische Vormen". Verder heette hij welkom de leeraren van MS G. waarna hij het woord gaf aan den heer Hekker, aan wiens voordracht wij het volgende ontleenen: Het kan geen verwondering wekken ln een tijd waarin snelheid, techniek en wetenschap een zoo geweldigen voortgang maken, dat deze factoren ook ln de archi tectuur tot uiting komen en den grondslag vormen voor een nieuwe architectuur. Hoewel de tegenwoordige verkeersmidde len met name de auto, vliegmachine, Die- seltrein gevormd worden tot een eigen schoonheid en volkomen samengaan met het moderne leven, kan hier nog geen sprake zijn van kunst, omdat de techniek een eigen wereld vertegenwoordigt. In den tijd, welke direct achter ons ligt spr. bedoelt hiermede het einde der 19de eeuw werd de toepassing der nieuwe materialen en vormgeving zoo slecht begrepen, dat de nieuwe bouwkunst geheel met deze vormtaal heeft moeten afrekenen. Het ls daarom niet vreemd, dat het verouderde element weinig of ln het geheel niet in de moderne bouwkunst te vinden is, en vooral eerst zorg wordt be steed voor een Juiste samenstelling. Spr. acht het echter daarom van groote waarde, dat de toekomstige bouwmeester kennis draagt van de ontwikkeling der historische bouwkunst, en in het bijzonder die der Grieksche waarin nog zooveel schoons verborgen blijft. Bouwkunst is de kunst van gebonden heid, doch laat nog voldoende ruimte om de samenstellende deelen vrijer te doen behandelen. Onder architectonische vormen verstaat men in het algemeen de vorming der architectuur, doch in het bijzonder de ontleding en versiering der samenstellende architectonische elementen. Verder werd uiteengezet en toegelicht aan de hand van lantaarnplaatjes de alge- meene beteekenis van de architectonische vormen, waarbij de vormen actief dan wel passief zijn te beschouwen. Spr. gaf ver volgens een historisch overzicht van het ontstaan der architectonische vormen in de antieke culturen en schetste den invloed van de Griekste vormtaal, op de daarop volgende stijlperioden, waarbij vooral het dragende element tot uiting komt om ten slotte te wijzen op de kracht van de Grieksche architectuur in Zweden, waarbij hij noemde het Concertgebouw in Stock holm. Na afloop dankte de voorzitter den heer Hekker voor den interessanten en leer- zamen avond en prof. de Haas, prof. Keesom en dr. Crommelin, die wederom de Collegezaal belangloos beschikbaar stelden. Tenslotte maakte spreker bekend dat de vergende excursie gehouden wordt op Zaterdag 7 December naar de Stede lijke Lichtfabrieken alhier. Foto Bleuzé, Leiden. ®"erstroomingen plegen in onze naaste y®6eving niet zoo veelvuldig voor te Mnen als in Japan, China en Amerika, 'ar ze vrijwel aan de orde van den dag tri Vanmo''gen omstreeks halftien be kken de bewoners van de Korevaar- 'aat evenwel de ongewone sensatie, dat m,s 1 „blank" kwam te staan tenge- i'°e yan het springen van een hoofdbuis waterleiding. Van ernstigeïl aard was het evenwel niet, zoodat de voetgangers zich niet van roeibooten behoefden te bedienen en ook het rijverkeer ongehinderd kon passeeren. Het publiek schepte evenwel veel behagen in de „watergolven" die de auto's veroor zaakten, maar allesbehalve „permanent" bleken en bleef kijken totdat personeel van de Leidsche Duinwatermaatschappij (je pret kwam hederven en het gat dichtte. De Abessijnen maken melding van successen aan het Zuidelijk front, waar de Italianen onder zware verliezen zouden zijn teruggeslagen. In het Noorden verwacht men de komst van den Negus, daar Ras Seyoem, die van het Tembienplateau is teruggekeerd, en Ras Kassa het niet eens geworden zijn over de verder te volgen tactiek. De invoering van een embargo op petroleum, bestemd voor Italië is uitgesteld, daar Italië blijkbaar dreigt daarin een oorlogsdaad te zullen zien. De Engelsche gezant te Rome heeft weer een onderhoud gehad met Mussolini. MANDOLINEVEREENIGING „KUNST EN GENOEGEN". Eerste lustrumviering. „Kunst en Genoegen" heeft Zaterdag avond in de groote Stadsgehoorzaal, welke uitstekend bezet was, op even opgewekte als veelzijdig-kunstzinnige wijze haar eer ste lustrum gevierd. De voorzitter, de heer H. v. Vliet, sprak een kort woord ter in leiding, waarin hij in het bijzonder de medewerkende vereenigingen verwelkomde en voorts den wensch uitsprak, dat allen een genoeglijken avond zouden beleven. Daarna was allereerst de beurt aan de jubileerende vereeniging, die onder de be kwame leiding van den heer H. Leegstra Jr. een drietal nummers ten beste gaf, wejke een welverdiend applaus oogstten. In het laatste nummer vervulde het or kest een begeleidende rol. terwijl mej. D. van Leeuwen uit Den Haag als zangso- 11ste optrad. Zoowel hierin als in de beide volgende liederen, welke zij met piano begeleiding zong, gaf zij blijk over een goed geschoolde stem, een zeer behoor lijke techniek, een beschaafde uitspraak en een goede voordracht te beschikken. Haar optreden werd een groot succes: een langdurig applaus en bloemen werden haar deel. Zij moge er zich van overtuigd houden, dat velen haar nog gaarne eens op het Leidsche concertpodium zullen te rugzien. Het duo Henny en Willy van Noordt zorgde daarna voor de vroolijke noot en kreeg met z'n duetten en samenspraken al heel gauw de lachers op z'n hand. Maar ook in het ernstige genre brachten zij verdienstelijk werk en de luidruchtige bijval was dan ook alleszins verdiend. Als laatste „nummer" voor de pauze volgde het optreden van het gemengd koor der Kon. Nationale Zangschool uit Den Haag onder leiding van den heer André Beyersöergen van Henegouwen. De voorzitter vdn dat koor bood voor den aanvang voorzitter Van Vliet bloemen aan en wenschte als praeses eener 80-jarige vereeniging haar kleine zusje van nauwe lijks vijf jaar een voorspoedigen groei en bloei toe! Met zeer veel genoegen hebben wij daarna het koor in een tweetal liede ren beluisterd en ons na afloop de vraag gesteld, waarom we dit ensemble niet eerder ln de Sleutelstad hebben gehoord. Met de tegenwoordige vervoermiddelen kan toch een reisje van Den Haag naar Leiden zelfs voor een 80-jarige geen be zwaar vormen! Wij hopen dan ook van harte op een „tot spoedig wederhooren". De dirigent had eveneens een bloemen hulde in ontvangst te nemen. De tweede helft van het programma was een cople van de eerste, met dit ver schil, dat het orkest der jubileerende ver eeniging was versterkt met de volledige korpsen van het Residentie Mandoline Orkest en het Haagsch Mandolinegezel schap „Oranje Nassau", zoodat een kleine honderd muzikanten tegelijk op het po dium zaten. Ook de voorzitters van deze twee vereenigingen zeiden het den heer Van Vliet „met bloemen", terwijl laatst genoemde door de eigen leden een presi dentshamer werd aangeboden. De plaats van mej. Van Leeuwen werd verder ingenomen door den heer Beyers- bergen Jr. uit Den Haag, die op zeer ver dienstelijke wijze een tenor-aria zong. Het feest zou niet volledig geslaagd zijn geweest, wanneer niet een bal het slot bad gevormd. En aangezien de avond volkomen ge slaagd was, werd er nog vele uren gedanst, waarbij Evert Castelein de leiding had en The Roto Colour Players voor goede dansmuziek zorgden. EXAMENS COSTUMIÈRE. Voor het Zaterdag j.l. gehouden examen voor costumière slaagden mej. M. Vorst, alhier; mej. G. de Jong en mej. T. Brou- bermann beiden te Zoeterwoude. Voor het examen lingerie slaagden mej. N. Veeren, mej. E. Groenewegen, mej. A. Riebeek, mej. G. Verhoeven allen alhier en mej. N. v. d. Geer, mej. K. v. Veen belden te Zoeterwoude. Allen zijn leerlingen van de St. Cunera Modevakschool alhiec. CHR. ONDERWIJZERS. Lezing van den heer G. H. Pothuis. De afd. Leiden en omstreken van de Ver. van Chr. Onderwijzers(essen) in Ne derland en de Overzeesche Gewesten had Zaterdagavond ln het Nutsgebouw een bij eenkomst belegd. De voorzitter, de heer Bakema, las bij opening een gedeelte uit Ps. 33, waarna hij met een enkel woord wees op de moeilijke tijdsomstandigheden voor het onderwijzend personeel. Ook de pas aangenomen wet op op de cumulatie werd door spr. becriti- seerd. Wij zullen, als christenen, den weg door de diepte moeten gaan. In wezen zal niets mogen veranderen, waarop de ouderen de chr. school bouwden. Woorden van dank richtte spr. tot de pas afgetreden secretaris en alg. adjunct, de heeren De Maaker en De Jong. Beiden hebben zij hun plicht trouw vervuld en de vereeniging vele diensten bewezen. De heer A. van Kapel, de nieuwe secre taris, werd door den heer Bakema in het bestuur welkom geheeten, waarna de heer De Maaker dank zegde voor de vriendelijke woorden tot hem gericht en de notulen nog voorlas. Ook de heer De Jong dankte met een enkel woord voor het hartelijk afscheidswoord waaraan hij de opmerking nog vastknoopte, dat ook de onderwijzer, gezien de regeeringsmaatregelen, recht op gepast verzet heeft. Na afdoening der ingekomen stukken en vaststelling van het jaarrooster verstrekte de heer Zijlstra nog enkele Vojo-mededee- lingen. De heer G. H. Pothuis, hoofd van de Chr. School aan de Lusthoflaan sprak daarna over het onderwerp: „Zullen wij de Brie ven op school behandelen en zoo ja, hoe en wat?" In het begin van zijn rede zette spr. uit een, dat de Brieven der Apostelen bij de behandeling der Bijbelsche geschiedenis haast niet besproken worden; misschien wei heelemaal niet. Aan de hand van een ter vergadering uitgereikte statistiek, waarop de onder scheidene Brieven voorkwamen, gaf spr. een uitvoerige uiteenzetting welke Brief gelezen kan worden bij de behandeling van een onderwerp. Over het algemeen werden de Brieven in verband gebracht met het Oude Testament. Een ruime bespreking volgde op deze in leiding, waarna nog enkele huishoudelijke zaken werden afgedaan. VEREENIGING GRONINGEN. Opvoering van ,De Stiekel". Zaterdagavond hebben de Haagsche Groningers voor hun stamgenooten hier ter stede opgevoerd „De Stiekel" blijspel ln 3 bedrijven van Jan Fabricius. Dit stuk is uit het Hollandsch in het Groningsch omgezet en doet het ook in dialect uit stekend. Destijds heeft het beroepstooneel er pleizier van beleefd, de K V. „Litteris Sacrum" had er succes mede en de Haag sche Groningers hebben dat niet minder. Dank zij een vlotte opvoering over de gan- sche linie. De hoofdfiguur, Piet de Land- looper, in figuur misschien iets te robuust voor deze rol, gaf vooral prachtig spel; de heer W. Dijkstra had er zich volkomen in geleefd. Doch ook de overigen, die wij niet allen zullen vermelden, al verdienen de kastelein en zijn vrouw de laatste moest wegens ziekte ln één week tijds deze rol overnemen! het feitelijk wel, waren uitnemend op dreef, zoodat het een aller aardigste vertolking is geworden. Er lag een groote rust over het spel en dat is het geheel ten zeerste ten goede gekomen. De Hagenaars hebben hun Leidschen vrienden een echt genoegelijken avond bezorgd. De voorzitter, de heer H. A. Vriend, was ongetwijfeld aller tolk, toen hij namens de in goed aantal opgekomen leden hartelijk dank bracht en de dames executanten een bouquet offreerde. Na afloop volgde een gezellig bal, waar de heer W. F. van Wijk op keurige wijze eenige modqiyie dansen demonstreerde. BINNENLAND. De jaarvergadering van den Vrijz. Dem. Bond (2e Blad). Auto bij Bedum te water gereden; van de 4 inzittenden zijn er drie om het leven gekomen (4e Blad). Bij Hengelo is een autobus tegen een boom gereden: een kind van drie maanden werd gedood, de moeder zwaar gewond (Gemengd, 4e Blad). BUITENLAND. De Abessijnen maken melding van suc cessen in het Noorden en Zuiden (4e en le Blad). Voorloopig geen embargo op petroleum voor Italië (4e en. le Blad). Het vonnis in het proces tegen den bis schop van Meissen (Buitenland, le Blad). In Noord-China is thans de autonomie geproclameerd (Buitenland, le Blad). De terugkeer van den Griekschen koning. Groote geestdrift (Buitenland, le Blad). In Bulgarije is een regeering Iwanof ge vormd. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. VAN HERVORMD GEREFORMEERDEN. Prof. dr. H. Visscher. In het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht had Zaterdag een be sloten landelijke bijeenkomst plaats van Hervormd Gereformeerden. In deze vergadering is besloten tot op richting van een nieuwe politieke partij, die bedoelt alle Hervormd-gezinden te vereenigen op de basis der beginselen van Groen van Prinsterer. Een commissie werd benoemd, die tot taak heeft voor 15 Januari een programma van beginselen op te stellen en de verhou ding tot andere politieke organisaties te onderzoeken. Tot voorzitter van deze commissie werd gekozen prof. dr Hugo Visscher. anti revolutionair lid der Tweede Kamer. BOETE- EN BEDE-DAG. Vanwege de Synode der Chr. Geref. Kerk was gisteren een boete- en bede-dag uitgeschreven. Hier ter plaatse heeft ds. Joh. Jansen gsteren in de morgengods dienstoefening aan de hand van Ps. 46 21: „God is ons een Toevlucht en Sterkte" ge wezen op den nood der tijden en dit tekst woord nader verklaard. Aan het einde van den dienst heeft ds. Jansen in een ernstig gebed alle nooden en behoeften aan God opgedragen. UIT HET POLITIERAPPORT. Zaterdagmiddag is de 8-jarige A J. van S. bij het oversteken van den Maresingel aangereden door den wielrijder J. V., waar door het kind een lichte hersenschudding bekwam en naar het Acad. Ziekenhuis moest worden overgehfagjht.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1