Zaterdag 23 November 1935 PARLEMENTAIR OVERZICHT BUITENLAND. IAAT/TI EERICHTIN BINNENLAND. SPORT. DE BIOSCOPEN. TWEEDE KAMER. BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN. Gisteren zat minister Slingenberg ach ter de regeeringstafel. Zijn eerste begroo ting. Het algemeen debat daarvoor was al heel kort. De heer Kersten maakte ook van deze gelegenheid weer gebruik, om te getui gen tegen de sociale verzekering de ,d wang "-vervekeringdie hi) steeds maar wil alschalten. Meer dan een getuigenis is dit herhaalde optreden van den Rotter- damachen predikant niet. Hij zelf gelooft natuurlijk geen seconde, dat er ook maar eenige kans Is op uitvoering van dit advies. De minister maakte dan ook de opmerking, dat het parlement en het volk de afschaf fing der sociale verzekering nimmer sou den aanvaarden. Als er geen sociale ver zekering was. zou de gemeenschap de slachtoffers immers toch moeten helpen. De minister verklaarde uitdrukkelijk dat bij het tot dusver bereikte in stand hoopt te houden. BIJ de afdeellngen der begrootlng kwa men de tongen eerst recht los Het zijn altijd dezelfde onderwerpen, die in de laatste jaren op het terrein van het debat paradeeren. Daar is b v. de wet telijke verbindend-verklaring van collec tieve contracten. Opnieuw is er door meei dan één spreker (met name de heeren Loerakker en van de Putt) voor gepleit en voor den landbouw verwachtten zij daar van veel goeds. De heer Smeenk scheen niet zoo ver te gaan. maar wenschte toch zulk een verbindend-verklaring van be paalde punten. In dit verband werd. spe ciaal in het belang van de groote gezin nen. de noodzakelijkheid bepleit van een verplicht kindertoeslagfonds Een ander punt in het debat vormden de bedrijfs- raden. Het was de heer van den Tempel, die zich zeer teleurgesteld verklaarde over den invloed, of liever het gebrek aan In vloed. tot dusverre door de Bedrijfsraden- wet op het sociale leven geoefend, een teleurstelling die voortspruit uit het feit, dat de bedrijfsraden missen wat dr. van den Tempel hun zou willen toekennen: verordenende bevoegdheid. De heer Vos echter deelde het pessimistische oordeel van den heer van den Tempel niet en de heer Louwes gaf speciaal voor den land bouw zijn twijfel aan het nut van een bedrijfsraad te kennen. De meenlngen op dit punt zullen wel uiteen blijven loopen. Op ratificatie van internationale ar- beidsverdragen drong de heer van den Tempel aan ihij meent dat Nederland in dit opzicht „achter" is), doch de heer van Kempen meende, dat men er tegenwoordig voorzichtig mee moet zijn; op regeling van den arbeidstijd van chauffeurs, de heer Smeenk; op beperking van den arbeid der gehuwde vrouw, niet kostwinster, de heer Bakker, waartegen echter dr. Vos en mevr. de Vries hun verweer stelden; terwijl de heer Joekes nog eens wees op de wensche- lijkheid, om het vraagstuk van de 40-urlg« werkweek internationaal nog eens grondig te bekijken een meening. welke door den heer Amelink werd gedeeld. Wij hebben in deze korte samenvatting nog slechts een bloemlezing gegeven van de onderwerpen, welke ter sprake kwamen. Minister Slingenberg heeft op het eind van den middag aan al die onderwerpen een kort woord gewijd. Hij heeft natuur lijk! toegezegd al het mogelijke te zul len doen. om de werkloosheid te bestrijden. Is de invoering van de 40-urige werkweek een geschikt middel daartoe? De vraag is, of het denkbeeld uitvoerbaar is, in ieder geval zijn de besprekingen er over inter nationaal nog gaande Met de ratificatie van internationale overeenkomsten moet men zoo oordeelde de minister ln deze tijden voorzichtig zijn. Over de wer king der bedrijfsraden wenschte hij nog geen oordeel uit te spreken: de ervaring, met dat instituut opgedaan, is nog te kort, maar wel gaf hij de verzekering, dat eerst na deugdelijk onderzoek of een bedrijf daarvoor rijp is bedrijfsraden worden op gericht daar. waar ze mogelijk zijn De uitbreiding der Arbeidswet tot bepaalde bedrijven (ln het debat was door enkele sprekers vooral aangedrongen op uitbrei ding tot kantoren) beloofde de minister nader te zullen onderzoeken, echter kon hij meedeelen, dat een regeling voor chauf feurs elk oogenblik kon worden verwacht. Inzake de positie van particuliere pen sioenfondsen wordt naar een oplossing ge zocht De minister verklaarde niet voor nemens te zijn. verdere prlnclpleele ver andering aan te brengen in de positie van mannen- en vrouwenarbeid, hij wil echter DE ALGEMEENE TOESTAND. Duitschland en Frankrijk. In Frankrijk staat men nog wat huiverig tegen de idee om met Duitschland aan de groene tafel plaats te nemen. Van Dult- sche zijde schijnt men echter alles te willen doen om het zoover te brengen. Zoo schrijft de officieuse „Deutsche diplo- matlsch-politlsche Korrespondenz" Het Franscbe volk mag cr van overtuigd zijn, dat Duitschland niets wenscht, dat in strijd is met de legitieme belangen van Frankrijk De Duitsche liefde voor den vrede en bereidheid tot overeenstemming r.aar alle zijden zijn' vaste en beproefde kenmerken. Datgene wat Duitschland voor aichzell als een natuurlijk recht opeischt vrijheid en zelfstandigheid keurt het op gelijke wijze ook bij alle andere volken goed. Tusachen Frankrijk en Duitschland be staan geenerlei territoriale geschilkwesties meer. Juist omdat de Duitsch-Fransche verhouding vrij is moet een vruchtbare organisatie der wederzijdsche betrekkin gen met het oog op den Duitschen wil tot overeenstemming geen onoplosbare taak I zijn. I Van beide zijden door goeden wil gedra- gen openlijke gedachtenwlsseling is in ieder geval een verheugende etappe op den weg naar het hooge doel van een defini tieve overeenstemming. DUITSCHLAND. Het proces tegen den bisschop van Meissen. Heden op den dag der uitspraak in het proces tegen den bissohop van Meissen en togen diens broer dr Theodor Legge, kwam het in de rechtszaal tot een ernstig inci dent. Het woord was aan den openbaren aanklager, die uitging van het standpunt, dat de boeken van de Hoflusbank be trouwbaar zijn Daartegenover stelde hij bepaalde vaische boekingen. Aan de on schuld van de beklaagden geloofde hij niet. De verdediger van de beklaagden dr. Dlx wees op de tegenstelling ln het geloof en de betrouwbaarheid. Hierop antwoordde de openbare aan klager .Hofius en dr. Legge zijn voor mij «1 even betrouwbaar. Ik geloof ri.l. geen van belden" Dr Dix pleitte voor de onschuld van den bisschop, terwijl dr. Decker voor dr. Legge amnestie bepleitte. Daarop werd nog een verzoek ingediend alsnog te hooren den heer Schippers, directeur van de Ned Laridbouwhank en een Duitsohen deskundige.. Het woord was daarna aan de beklaag den. De bissohop legde hierop de volgende verklaring af: „25 jaar ben ik priester. In alle functies stond ik in contact met het volk. niet aan de schrijftafel, maar persoonlijk. Duizenden in den lande ken nen mij. Zij allen zijn getuige, dat een man van mijn inborst nooit getracht heeft, iemand te bedriegen. Zij zullen zmteren ;UiJ kan niet huichelen". Als Duitsch bis schop zweer ik plechtig voor God en voor mijn volk, dat ik onschuldig ben". Deze woorden wekten in de zaal groote ontroering. Men hoorde roepen „Zeer goed". De president dreigde met ontruiming van de zaal en enkele bezoekers werden verwijderd. Dr Legge bevestigde de onschuld van zijn broer ..Is iemand schuldig, dan ben ik het", zoo reide hij. BULGARIJE. Een regeeringrcrisls. De regeering besloot hedenmorgen af te treden en heeft haar ontslag aangeboden. bevorderen, dat de arbeid van jonge meis jes. zoo mogelijk, zal worden verplaatst van de fabrieken naar het huisgezin. De stuwadoorswet kan thans niet wor den ingevoerd. Aan den kinder- en aan den Zondagarbeld zal aandacht worden gewijd Ziehier, min of meer ln telegram-stijl, de rede van den minister. Nieuws leverde de discussie niet op De minister stelde trouwens teirecht op den voorgrond, dat de economische en finanoieele omstandig heden hem de handen binden. HAGENAAR. FRANKRIJK. De regeering en de llnksche groepen. Nadat de voorzitter der flnancleele Kamercommissie Malvy had gedreigd uit te treden uit de radicaal-socialistische partij, heeft tenslotte de commissie het voorstel betreffende de kleine renteniers goedgekeurd. Het voorstel heeft ten doel de heffing op de salarissen van kleine ambtenaren „menschwaardiger" te ma ken. Hierbij wordt het decreet van Juli j.l. gewijzigd, waarbij een algemeene heffing van 10 pet op alle uitgaven wordt gelegd: thans zullen de heffingen op de salarissen beneden 12.000 francs worden gebracht van 8 tot 2 pet Voorts heeft de commissie verzach- tlngsvoorstellen voor de pensioenskorting voor de oudstrijders van den president Malvy. met 16 tegen 14 stemmen ver worpen. Na het verwerpen van het voorstel ver liet Malvy haastig de zitting. Vervolgens nam de commissie met 35 tegen 5 stem men het voorstel Van den rapporteur voor de pensioenen, dat deze ln samenwerking met de vertegenwoordigers van de oud- strijders heeft ontworpen aan, hetwelk berust op het Instellen van pensioenkas sen. Men stelde den 15en December als uitersten termijn, waarop de technische commissie de voorstellen omtrent de organisatie van dergelijke pensioenkassen moeten hebben ingediend. In eep communiqué van de delegatie der linksche Kamergroepen wordt mede gedeeld dat alle in de delegatie vertegen woordigde groepen het erover eens ge worden zijn, gmeenschapppelijk de be handeling te vragen van de interpellatle- Rucart over de fascistische liga's en de interpellaties over de gebeurtenissen te Viliepinte en Limoges daarbij te voegen. ENGELAND. Wijiigingen in het Engelsche kabinet Rede van Eden. Officieel wordt medegedeeld, dat het ka binet de volgende wijzigingen zal onder gaan Lord Halifax wordt Lord Privy Seal (tot dusver was hij minister van oorlog). Malcolm Mac Donald (tot dusver minis ter van koloniën), wordt minister van de dominions. Thomas (tot dusver minister van de do minions) wordt minister van koloniën. Duff Cooper (tot dusver „Financial secretary to the treasury") wordt minister van oorlog. Tevens wordt hij benoemd tot Jid van den Privy Council. William Shepperd Morrison volgt Duff Cooper op als „Financial secretary to the treasury". Lord Londonderry heeft zijn ambt van Lord of Privy Seal neergelegd en trekt zich teTug uit de regeering. Zijn opvolger, Lord Hallfax, wordt woordvoerder namens de regeering in het Hoogerhuis. Veranderingen van beteekenis hebben dus niet plaats. Gisteravond zijn .onder de arbeiders te Glascow nieuwe struwjeüngen uitgebroken Bijna 200 man legden 't werk neer op ver scheidene schepen die bezig zijn te lossen. I De eerste politieke rede na de La gerhuis-verkiezingen i£ gisteravond door minister Eden gehotfden in een vergade ring van de Brttsche Volkenbondsvereeni- ging te Edinburgh. Sprekende over de bul- tenlandsche politiek verklaarde Eden, dat het systeem van machtsevenwicht was mislukt. In bepaalde gevallen is de oorlog misschien wel daarom uitgebroken, omdat de positie van Engeland verkeerd was be rekend. De Volkenbond biedt de middelen om herhaling van een dergelijken toestand te voorkomen Eden keurde een Isolatie-poli tiek voor Engeland af. Wanneer de Vol kenbond ten gronde ging zou de isolatie- politiek Engeland echter kunnen worden opgedrongen. Hij verklaarde verder dat geen natie met ijver en voldoening deel neemt aan'de sancties. Het is een onwel kome plicht die bovendien verliezen voor den handel en in enkele gevallen een aan zienlijk verlies voor de deelnemende sta ten tengevolge heeft. De wereld heeft nog nooit eerder een dergelijke uiting van eensgezindheid en eenstemmigheid in zoo'n snelheid waargenomen. Het is iets nieuws in de annalen der internationale betrek kingen. Eden herhaalde dat Engeland een regeling tusschen Italië en Abessynië die voor alle drie betrokken parijten aan vaardbaar is, zou toejuichen. GRIEKENLAND. De terugkeer van koning George. Koning George is heden aan boord van een Grlekschen kruiser uit Brlndisl ver trokken voor de laatste etappe: naar Athene! Kondylis zal Maandag den koning, zoo ais te doen gebruikelijk is. het collectief ontslag van het kabinet aanbieden. Tevens zal hij den souvereln een memo randum overhandigen, waarin de situatie van verschillende zijden belicht wordt. Volgens de bladen te Athene hoeft een vriend van Vonizelos van dezen een brief ontvangen, waarin h|J de Repubidkelnsdho politieke kringen aanraadt zich loyaal tegenover de „gekroonde democratie" te gedragen, teneinde bij te dragen tot de kalmte en welvaart des lands. VEREENIGDE STATEN. De vloot-ultbreidlng. President Roosevelt verklaarde aan de pers, dat hij ln de begrootlng voor 1936 1937 zal rekening houden met een uitbrei ding van het personeel bij de marine met vierduizend man. HET NEDERLANDSCHE ANTWOORD AAN ITALIË. Het zal de volgende weck worden verzonden. Naar wij vernemen zal het antwoom van de Ned. regeering op de nota van a, Itallaanacha regeering in den loop vin de volgende week worden verzonden. DE TOESTAND VAN MGR. JANSEN. Naar wij hedenmorgen vernamen is h den toestand van mgr. Jansen, die In it afgeloopen dagen sterk was achteruit», gaan. wederom een lichte verbetering ta. getreden. UIT HET VERRE OOSTEN. Om Noord-China. Naar verluidt heeft Tsjang kai sjek te genover Arljosjl, den Japanschen ambas sadeur, bevestigd, dat de Nanklng-regee- ring een plan heeft opgesteld, dat het mo gelijk zou kunnen maken, alle vraagstuk ken ten aanzien van Noord-Chlna op te lossen en dat hij erover denkt, een gevol machtigde te benoemen om te zoeken naar een regeling der Chlneesch-Japansche be trekkingen. Volgens de bladen zou dit plan omvatten: ten eerste de handhaving van de souve- relnltelt der Nanklngregeerlng in Noord- Chlna, en ten tweede de benoeming van een mili taire, politieke en flnancleele commissie, die uiteindelijk verantwoordelijk zou zijn voor het bestuur van Noord-Chlna. Na een conferentie der Japansche mi nisters van bultenl zaken, oorlog, marine en financiën, zijn den gezant te Sjanghai nieuwe instructies gezonden. Volgens berichten van het blad „Tokio Asakl Sjlntown" komen deze instructies hierop neer dat de regeering te Nanking rekening moet houden met het streven naar zelfbestuur ln Noord-Ohtna. de bij zondere positie van Japan aldaar, Mand- sjoerije moet erkennen, en practische maatregelen tegen het communisme moet nemen. PAARDENSPORT. GOEDE NEDERLANDSCHE PRESTATIES TE TORONTO. Op het Intern, concours-hlpplque te Toronto zijn gisteren door de Nederland- sche ruiters enkele zeer eervolle plaatsen bezet. In een springconcours voor mili tairen over 5 hindernissen, met z.g. hoog- breed-sprongen hadden 6 ruiters in de le ronde 0- fouten, waaronder lult. v. Schaick met „Santa Belle". Ritmeester Sktema van Grovestlns had 7 ft„ luitenant Greter met Ernica 4 ft., luit. Van Lennep met Diana 8 ft. en luit. Van Schaick met De- nise 12 ft„ en deze paarden werden niet geplaatst. In de finale won de Iersche kapitein Ahern met 3 ft„ 2. Overste Tim- mis (Canada) 4 ft.; 3. luit. Van Sehaick met 7 ft. Vervolgens vond een springconcours plaats, waarbij van elk land twee ruiters tegelijk over de hindernissen gingen Er waren 36 paren. Winnaar werd Ierland (majoor Dwyer en kap. Duhalhon) met Vt ft. De tweede plaats was voor Neder land met 1 ft. Gereden werd door rit meester Slrtema van Grovestlns op Godin en lult Van Lennep op Diana. Aan het Gelukssprlngen over 8 hinder nissen namen 52 ruiters deel. Hiervan kwamen er 9 in de finale, w.o. lult. Greter met Ernica en ritmeester Slrtema van Grovestins met Godin. Winnaar werd ka pitein Ahern (Ierland) met 0 ft. Luitenant Greter met Ernica werd zevende Tenslotte werd een landen-sprlngcon- cours over 8 hindernissen gehouden. Iedere ploeg bestond uit 3 ruiters. Er waren 18 teams. 1. Amerika. 2. Frankrijk, 3. Nederland met Van Schaick, Van Len nep en Greter. DE STRANDING DER „ROTTERDAM", Voor den Raad van da Scheepvaart. De Raad van de Scheepvaart heeft on der leiding van prof. mr. B. M. Taverne eer onderzoek ingesteld naar de oorzaak var het ongeval, overkomen aan het as, ,Rot. terdam" van de Holland-Amerlka-UJn', d» op 30 September j.l. op reis van Curac» paar Kingston op Jamaica op dc Z.W.pun van de Morant Cape is geloopen. Voor di behandeling was een groote belangstellini uit scheepvaartkringen. De gezagvoerder die het oerst werd n hoord, werd er op opmerkzaam gemaald dat het onderzoek mede zal loopen ov« <t vraag of er sprake is van een foutieve da» of nalatigheid zijnerzijds. De kapitein gaf een relaas van de reli Zondag 29 September te 1 uur 25 n.n stootte de „Rotterdam" plotseling en hoe wel het roer direct bakboord werd gelegi en met de machines werd gemanoeuvreer bleek het schip vast te zitten. Volgen den gezagvoerder moet het vastloopen jt weten worden aan de stroomverzettlng, d| na 5 uur heeft plaats gehad en die mei niet heeft kunnen controleeren. De voorzitter en enkele leden van de raad zelden van oordeel te zijn dat de ka pltein den afstand van 10 mï]l tot de Mo rant Cape te krap heeft genomen. De tweede stuurman die de wacht h» toen de „Rotterdam" strandde, als ;t tutge gehoord zeide. voortdurend goed I hebben uitgekeken. Bij het maken vanhi mlddagbéstek la hij aanwezig geweest e heeft geen bezrwaar gezien flat dit op I mijl van de Morant Cape werd uitgezet De inspecteur-generaal voor de schee; vaart mr. C. Fock zelde van zijn kant schuldvraag niet te hebben gesteld, dat van groote nalatigheid niet kan wordt gesproken en dit. Is hier ook niet het gevt De kapitein heeft gerekend dat de kans c sterke Oostelijke strooming zoo gering wi dat hij best op 10 mijl van de kaap kt houden. Een zeeman gaat geen omwi maken om het rustiger te hebben alt kortere weg even veilig Is, maar lets me waakzaamheid vergt. MOTORRIJDER OVER DEN KOP GESLAGEN. Twee gewonden. Hedenmorgen reden de belastlngcot miezen Veenstra en Huizing per mot komende van Dieren (Dr.) naar Wittel) Onder Oldendrever kwam plotseling e schaap voor het motorrijwiel tenegevol waarvan dit over den kop sloeg. De he H. kreeg eenige lichte verwondingen, bestuurder V. werd bewusteloos in e naburige woning binnengebracht, wi hij, daar hij niet mag worden verven voorloopig zal blijven. Het motorrUwl werd ernstig beschadigd. BOERDERIJ TE VALKENBURG AFGEBRAND. Hedennacht is te Valkenburg de hoj derij bewoond door de familie K. en t hoorende tot het café Oost, te Valkenbt tot den grond toe afgebrand. De scha bedraagt f 10.000 en wordt door verze» ring gedekt. De boerderij was t eigen® van baronesse Schrader. Lido-theatcr. - Lido prolongeert de Metro-film ..De bonte sluier" en dat kon moeilijk anders.- Het schitterende en ont roerende spel van Greta Garbo trekt te recht groote belangstelling en ook deze week zullen nog velen haar nieuwste creatie willen zien. Het bij programma is goed verzorgd. Roxy-theater. - Deze week heeft Roxy op haar programma het zeer bijzondere Vlaamsche filmwerk „De Witte", naar het bekende boek van Ernest Claes. Een reprise weliswaar, maar van een film. die het zeer zeker waard is een tweede vertooning in de Sleutelstad te beleven. De film toont de lotgevallen van den Vlaamschen kwajongen .De Witte", uitmuntend weergegeven door den Jeug digen acteur Jefke Bruynincks. Het is steeds weer „De Witte" die den bioscoop bezoeker amuseert en weet te pakken en om wien feitelijk de geheele film draait. De scènes in de klas, het avontuur met de molenaarsvrouw en al de gevolgen daar van, het ttntelt alles van specifiek Vlaam schen volkshumor. Het is dan ook onge twijfeld de groote verdienste van deze film, dat zij het echte, zuivere Vlaamsche volksleven weergeeft, zooals zich dat af speelde en nog afspeelt. De regisseur is volkomen geslaagd. Re den te meer voor hen. die deze film nog niet zagen, eens te gaan aanschouwen, wat dit stamverwant- volk aan gene glide der grens, reeds ln dezen volbracht Als eerste hoofdfhm draalt „H-t. Schan daal ln Boedapest" met de charmante Franziska Gaal en Paul Hörbiger in de hoofdrollen. Het is Franziska Gaal, die, doordat zij den verkeerde een oorvijg toe dient. kennismaakt met een beroemd pianist, Paul Hörbiger. Dat het niet blijft bij een excuus zonder meer spreekt van zelf en ook deze film eindigt zooals elke vroolijke film behoort te eindigen. Luxor-theater - „Ich liebe alle Frauen" heet de Ufa-fllm. welke deze week als hoofdnummer in Luxor gaat. „Verliefd maar op wie" maakte men er ln het Hol- landsch van en die titel is ongetwijfeld veel beter gekozen. Want verliefd zijn de beide aardige jongedames: Lien Deyers en Inge List. in dit blijspel tot over haar ooren, maar op wien weten zij ten laatste nauwelijks zelf meer. Dat is trouwens ook zoo'n wonder niet, want de opera-zanger Jan Morena en de kruideniersbediende Eli Jaworshi liiken sprekend op elkaar, hetceen ook al weer voor de hand ligt. omdat Jan Kiepura. de bekende tenor, beide rollen vr.a- ziin rekening neemt! Als operazanger oogst hij grootsche triomfen, terwijl hij als kruideniersbediende in enkele weken den omzet weet te verdub belen door od de rekeningen in kernach tige bewoordingen uiting te geven aan z'n bewondering voor de schoonheden der dienstmeisjes, die zich gere.geld voor de toonbank verdringen om door hem ge holpen te worden en die daar in extase luisteren naar de vertolking zijner popu laire liedjes. Theo Lingen, de secretaris van den ..Kammersanger" (een rol, welke hii nu al vele malen vervuld heeft!) ont- d-kt toevallie de gelijkenis tua-chen Morena en den kruideniersbediende en als de zanger weigert met hem mee te gaan om z'n belangen te bepleiten bij een Amerikaansch krantenmagnaat chartert de secretaris den kruideniersbediende, die natuurlijk de heele zaak ln het honderd doet loopen Bovendien verlooft hij zich op een deftig feest met de dochter van een rijken fabrikant, maar hij doet dat op naam van den tenor. Gevolg: nieuwe verwikkelingen en nieuwe sensatie en voortdurend en sterk wisselende stemmin gen bij de twee jongedames, die elk op den zanger aanspraak meenen te hebben en het tweetal onmogelijk uit elkaar kun nen houden. Morena vat de geschiedenis gemoedelijk op en hij zorgt voor de nood zakelijke opheldering naar buiten door op een tuinfeest een duet te zingen.met zichzelf, d.w.z.: met den kruideniersbe diende! Het is een zeer amusant blijspel, waarbij allereerst de uitstekende zang van Jan Kiepura te genieten valt, maar waarin tevens heel goed gespeeld wordt (ook Adéle Sandrock levert weer 'n prach tige bijdrage) en waarvan speciaal het slot-duet geprezen dient te worden. Ro bert Stolz schreef de muziek voor deze film, terwijl de regie verzorgd werd door de heeren Rabinowltsch en Pressburger. Warner Bros brengt voor de pauze een sensatie-verhaal „De kreet in den nacht" met Bette Davis als het in weelde opge voede meisje, dat haar leege leven poogt te vullen door sensatie en daardoor ln han den valt van een bende misdadigers. Casino-theater In het landschap van de kristalheldere gletschers. de gevaarvolle bergen en snelvliedende bergstroomen. in het land van sneeuw en iis derhalve speelt zich de geschiedenis van den Zwitserschen boerenoDStand af de strijd van landvoogd Gessier tegen het onderdrukte volk. van willekeur tegen lijdelijk verzet Gansch dit ontwlkkelinksproces van steeds toenemen de pogingen om zich het juk van de schou ders af te werpen, brengt de film „Wilhelm Teil" in beeld: de onderdrukking de sa menzwering. de bijeenkomsten en eindelijk den dood van landvoogd Gessier en de ver nietiging van den burcht En dit alles is omzoomd door het mooie berglandschap, een dankbaar object voor fotografische opnamen, waardoor men soms wel eens het tempo van de film voorbij zag. Maar de natuuropnamen vergoeden veel. Conrad Veldt is de strenge Gessier, terwijl we verder onder de meespelenden ook nog Theodoor Loos en Eugen Klöpfer hebben opgemerkt; vooral deze laatste speelt wéér een keurige rol al is hij dan geen domi- neerende figuur ln de film Bovendien val len eenige goede vrouwenrollen op. waar van de filmverhuurder het blijkbaar niet noodlg vond hun namen te vermelden. Men kap ook te weinig aankondigen! Een frlsch. sportlef verhaal is ..De prijs vechter". waarin John Wayne op de in Amerika voorkomende rodeo's de sympa thieke held is. Tiianon-theater Er zijn onder het bioscoopmlnnend publiek talloos velen, die met de meest prettige herinneringen te rugdenken aan de films waarin de popu laire acteur Maurice Chevalier de hoofd rol vervulde. Wij denken aan The love parade. Dc vroolijke vrouwtjes van Wind sor. De lachende luitenant Het cafeetje, zijn geestige film met de beroemde baby Leroy en zoovee] andere. BIJ allen, die hem gisteravond in „Folies Bergère" zagen of hem ln de komende dagen alsnog zullen bewonderen zal. naar het ons wil voor komen deze rolprent zich in de memorie op den voorgrond dringen Maurice is hier wel op zijn best: door zijn sprekende ge lijkenis met baron Cassini en zijn gave om dezen aristocraat tot in de kleinste klei nigheden te lmlteejen, brengt hij niet al leen zijn personeel en vrienden op e dwaalspoor, maar zelfs de barones weet het laatst niet meer. wien zij nu elgenl voor heeft: haar echtgenoot of den w jeszanger Charlier. Deze persoonsverwtt ling geeft trouwens tot meer dwaze siti ties aanleiding. Zoo brengt de artist Cni lier in de rol van den baron bulten di< medeweten een voor hem buitengewc gunstige finantieele transactie tot sta) welke hem en zijn beide compagnons v den ondergang behoedt. Het merkwaara ste evenwel is. dat de „tweelingen to telings elkanders rollen overnemen zo® dat zij weten wat hun voorganger en terecht heeft gebracht. De film deeltelitk in de society en gedeeitelus het beroemde Parijsche cabaret .J®' Bergère", waar wil een tweetal buto»' mooie shownummers bijwonen, resoec velijk gebaseerd od den regen en op Mi VCijjfk ncuapcciu uu ucit rice's onafscheidelijke stroohoed. Oberon en Ann Sothern staan "em voortreffelijke wijze terzijde in deze tengewoon knap gespeelde. ti°0SSVJ;f T i kelllke film. De eerste hoofdfilm .Pfs vom Gliick" geeft den bekenden rad' ger Herbert Ernst Groh volop geiegeiu zijn groote vocale talenten te demons ren. terwijl Paul Kemp een kosKipe beelding geeft van den vriend die het goede wil. maar wien alles te-e Aparte vermelding verdient stelliz vermakelijke creatie van Theo Lin.- huisknecht. „„«mm Al met al een uitstekend dat kennelijk in het teeken staat kooeren jubileum van den heer bioscoopbedrijf en als stadgenoot. bloemstukken van bevriende reia j ln de hall opgesteld en wiizen er direct op. dat er deze week in het iets bijzonders aan de hand is. gj

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2