Petroleuminvoer-verbod voor Italië? |6ste Jaargang ZATERDAG 23 NOVEMBER 1935 No. 23211 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. Aan het front is eenige Abessijnsche actie merk baar, hoewel binnen den vorm van den guerilla-oorlog. Diverse landen hebben geantwoord op de Italiaansche protestnota tegen de sancties en dit protest afgewezen. De actie om ook den invoer van petroleum naar Italië stop te zetten, groeit. De Amerik. regeering oefent zelfs pressie in die richting uit. BURG. STAND VAN LEIDEN Het voornaamste Nieuws van heden. VISSCHERIJBERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD M'els.'per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zyn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tariet Kleine advertenties uitsluitend by vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags CO ets. by maximum aantal woorden van 30- - Incasso volgens poslrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque, en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Irflden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden •Vt°* f-235 per week .........111.'!.... f.0.18 franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0 80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. PROF. DR. HEINRICH SCHAEFER. in de volgende week hoopt prof. dr. H. yiaefer uit Berlijn In het Rijksmuseum sa Oudheden alhier twee lezingen over Igyptische kunst te houden. Prof. Schae- ls jarenlang aan de Egyptische afdee- icg van de Beriynsche Musea verbonden gweest, eerst als aisslstent, later als direc- eur dezer afdeeling. Hy heeft deelgeno- un aan de verschillende expedities naar jypte en zich vooral bezig gehouden met si bestudeeren van de Egyptische kunst; etgeen op dit gebied van zijn hand ver- Éren. heeft bijgedragen tot het vormen in juistere inzichten omtrent aard en (teekenls daarvan. Bekend zij zijn wer- B: „Altaegyptische Goldschmiedearbei- o", in 1910 verschenen, „Von aegypti- ter Kunst, besonders der Zeichenkunst" i '19 verschenen, en 't ook in ons land he inde prachtwerk: „Die Kunst des alten ritnts" (lm Propylaenverslag. 1925), urin hij „Die Kunst Aegyptens" behan- dt. In deze werken wordt gestreefd naar :n kunsthistorische behandeling der pptische monumenten, waardoor Prof. diaefer zich, naast Capart en Von Bis- n?. zoo verdiensteiyk heeft gemaakt, (of. Schaefer spreekt op 26 Nov. over; Die Grundlagen des altaegyptischen échnens'' en op 28 Nov, over „Das alta- Bptische Bildnis". VATIONAAL JONGEREN VERBOND. Lezing over luchtbescherming. i het goedgevulde afdeelingslokaal van Nationaal Jongleren Verbond vond teravond een bijeenkomst plaats, gewijd 0 de luchtbescherming. Onder de aan- «Igen bevonden zich de commandant r brandweer, de heer Couzy, mede na ns den commissaris van politie en de mmandant der burgerwacht, de heer ïMens. De voorzitter der afd. Ledden ss er in zijn openingswoord op, dat hier («lede nog geen luchtbeschermingsdienst ttaat en sprak de hoop uit, dat deze tot spoedig ingesteld zal worden. Ver lens was het woord aan den heer C. de Bruyn, le luitenant bij het Vrywil- landstormkorps Luchtwachtdienst, die uzeer uitvoerige lezing hield over lucht bal en het verweer daartegen. Spr. son met de ontwikkeling van den lucht- rag te schetsen: Het onderscheid tus- ien oorlogsgebied en achterland is door se wijze van oorlogvoeren verdwenen, nolgens besprak hij de organisatie der atverdediging in den wereldoorlog, hy aantoonde, hoe door deze ïamsatie het aantal slachtoffers aan kijk verminderde. Voor een goede lucht- zijn. goede luister- en waarnemings toten van het grootste belang. Daarna M spr. stil by de verschillende vormen bombardement en bommen. Hierbij k er°P' de weerstoestanden van *>t oelang zijn voor groote luchtonder- "uugen. Gelukkig hebben wy in ons land 8TC1 eens nevel, mist en regen. Een *ve verdediging van den grond af en te lucht kan een bombardement be dijken. iet korps Luchtwachtdienst moet waar- Wwen opdat de eigen jagers de vijande- f ,mnen treffen; het waarschuwt de utselijke burgerlyke luchtbeschermings- ™en. Het bestaat uit 70 officieren, onderofficieren en manschappen "Wingers, vji. buitengewoon dienst- atigen) en omvat 143 posten <37 groe- 3 meldlngsgroepen en hoofdlucht- 'bureaux en een centraal bureau), t besprak dit alles. ^luchtverdediging omvat militaire wegelen ter bescherming van strate- ■fte punten Hiertoe dienen de jacht- ^™igen, de zoeklichtafdeeling, het ;K Luchtdoelartillerie en de luchtdoel- wailleuis. ^luchtbescherming omvat de maat- den, die van hiet-militaire zyde ter ^terming der burgerbevolking genomen J*? te worden. Spr. wees op het aan- ~U"e wetsontwerp, dat deze materie ut. De plaatselijke luchtbeschermings- J-ten berusten op de samenwerking "Politic, brandweer, gezondheidsdienst, jiiingsdienst en gemeentebedrijven. te burgerij heeft hierin een rol te Jwjen, die niet louter passief is. Spr. ^•Ptelt de organisatie van dezen dienst "teng aaU <je hand van een schema en 1 tenslotte aan de hand van dit sche ts?. een kaart zien hoe een en ander wt in geval van een luchtaanval. warm applaus beloonde den spreker, 1 "P zeer deskundige wijze de hoofd- E».wn dit zeer veelomvattend onder- -P beeft weten aan te geven. CIT HET POLITIERAPPORT. schipper G. de B. heeft bij de politie «fitte gedaan van vermissing van een van zijn schip, liggende in de Haar- rjtetrekvaart. De politie heeft dit anker tbulze van J. V. in beslag genomen en V. proces-verhaal opgemaakt wegens KUNSTKRING VOOR ALLEN. Concertgebouwtrio Willem Andriessen Louis Zimmennann Maris Loevensohn „Drei Herzen und eine Seele": dat was de eindindruk van dezen moolen avond. Willem Andriessen (piano), Louis Zimmer- mann (viool) en Marix Loevensohn (cello), zü stonden daar gedrieën lachend en dankend voor ons, na de fameuze weer gave van Dvorak's op. 65 in F moll, dat als besluit gegeven werd. Muziek, waaruit vóór alles hart en ziel spreekt, muziek getuigend van het onvervalschte Boheem- sche nationaal-„völkische" muzikanten- dom. waarvan Dvorak een der schitte rendste vertegenwoordigers is, maar daar nevens van internationale allure, een taal. op elk werelddeel recht en onmid dellijk de menschheid grijpend door haar brandend temperamentvollen geest, bloei- enden melodieënrijkdom, karakteristieke invallen en typische rythmen, Dvorak, gespeeld door drie gerijpte, el kaar harmonisch steunende en aanvul lende, ln den goeden zin des woords vlot- geroutlneerde kunstenaars, die ln dit warm-gezonde, van muzikale oerkracht doortrokken, als in spontanlëteit opge welde en neergeschreven opus héél hun groot en bezield stuwingsvermogen neer legden. Dat was de hooggestemde eindindruk van een concert, waarin Beethoven en Saint Saëns den grooten Tsjech vooraf gegaan waren. Kwam het door de muziek, of en dit geldt alléén voor Beethoven, wellicht óók door het spel, dat na de pauze eerst het meest waarachtig-verhe- vene en edel-ware werd geopenbaard? Beethoven's op. 70 in D dur: een der twee z.g. „Geistertrio's" (1808), de naam dankend aan de geheimzinnige tremoli der begeleiding, o.a. in het Largo, ging als inzet. Men weet, hoe de liefde in Beethoven's leven noodwendig veel teleurstelling heeft gebracht, niet ln 't minst doordat zijn idealistische geest zich aangetrokken voelde tot vrouwen uit veel hooger stand, dan waaruit hij zelf was voortgekomen. Namen als Giulia Guicciardi, Thérèse Brunswick en Bettina von Arnim zeggen ten deze genoeg. Zoomede die van gravin Marie Erdódy ook deze vriendschap moest uiteinde- lUk tot een desillusie ïyden aan wie Beethoven een tydlang pianoles gaf en de beide „Geistertrio's" het andere ln Es dur opdroeg. Energiek is de bruischen- de inzet van het Allegro eon brio, sterk het contrast tusschen heftigheid en weeke melodie Als hoogtepunt echter beschou wen wy toch het duistergestemde vraag- en antwoordenspel van het expressieve Largo, bekroond door het Presto met in de Coda de vederlichte pizzicati der strij kers, de juichende climax, waarin An driessen zijn parelende techniek kon de- monstreeren. Maar 't leek ons, alsof de eenheid van wil en sfeer, de macht tot hoogste uiten bij de vertolkers, hiér nog niet in die vol komenheid aanwezig was, als later ln Saint Saëns en speciaal in Dvorak. Daar bij schoot in den aanvang van den avond Zimmermann's strijkstok een enkele maal te scherp uit. iets wat wy iemand, die dagelyksch in een orkest moet spelen, geenszins ten kwade willen duiden. Dan volgde het opus 18 in F dur (1865i, „hommage" aan den honderd jaar geleden geboren „geleerden" Saint Saëns, geen baanbreker, maar perfect beheer- scher van velerlei genre's en styien, van classici en romantici vóór hem, met dik wijls toch een persoonlijk cachet en wiens invloed op latere Franschen toch onmis kenbaar is geweest. In dit werk een der beste van den meester bewonder den wij qua muziek de doorzichtig-hel- dere vorm, waaraan Saint Saëns zijn lief de en zijn kunde had verpand, de gra- cieuse, precieuse en elegante stijl, zij 't zonder veel diepte, één en al lieflijkheid hoort zoo'n Scherzo! alles ragfijn uitgebalanceerd, uit een tyd zonder ge weldige spanningen. Qua weergave ver rukte de klare projectie, het superieure op elkander reageeren van noten en van timbre's, 't nauwlettend afwegen en ge makkelijke overnemen in dit moeilijk te spelen, want transparant geschreven trio, waarin alles gelijk bij een legkaart in el kaar past pn een enkele weifeling nood- lot'ig zijn kan Doch gelijk gezegd - Dvorak werd, althans voor ons gevoel, hèt evenement .van dezen avond: levend bewogen slot apotheose van dit allervoortreffelykste Nederlandsche drietal landgenooten, op wie wij trotsch mogen zijn, die hierin technisch rein en muzikaal geïnspireerd bleven bloeien van den inzet tot de slot noot. Raak en fel, dan weer streelend- zingend - hoe heerlijk kon Zimmermann's smeltende toon opklinken! - in de tegen stellingen tusschen licht en donker, luch tig in de heeriyke cadans der dansen: een model-interpretatie ln zuiverst aan voelen van dezen warmbloedigen Bohe mer, die zonder zwaarwichtige gecompli ceerdheid, binnen de grenzen van den immer juisten vorm. zeide, wat „hart en ziel" hem Ingaven. Dvorak, dien ge hooren moet, als u „muziek" „genieten" wil. Van onze plaats af wij weten echter met 't oog op de accoustsiek ten deze voorzichtig te moeten zijn kwam 't ons echter voor, dat Loevensohn in enkele passages nog te veel op den achtergrond bleef. Uitbundig is na Dvorak het succes ge weest, dat deze drie sympathieke en eens gezinde, ondanks hun groote capaciteiten zoo uiterst bescheiden gebleven kunste naars, met Andriessen als dichterlijk-ge voelig inspirator in het centrum, verwer ven mochten! VROOLIJKE AVOND IN „ENDEGEEST". In de Centrale Ontspanningszaal van „Endegeest" werd gisteravond een vroo- lijke avond gegeven voor de patiënten van ..Endegeest". .Voorgeest" en „Rhijngeest" door de cabaretclub „Oké" onder leiding van den heer J. van Zeijst alhier. De pianobegeleiding was in goede handen van den (heer Gé Hofenk, eveneens alhier. De zaal was geheel gevuld. Het welvoorziene programma bevatte een elftal varieerende nummers, welke met veel animo en toe wijding werden afgewerkt en waarmede door alle aanwezigen met hartelijk applaus hun instemming en dankbaarheid werd betuigd. o ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: ..De spoorwegstakingen van 1903", de heer A. J. C. Rüter, geboren te Delft <cum laudei. Idem op proefschrift getiteld: Noord - nederlandsche tapyten en hun ontwerpers" mejuffrouw G. T. van IJsselsteyn, geboren te R'dam; Idem, tot doctor in de Wis- en Natuur kunde, op proefschrift getiteld: „On varia bility in East Indian Foraminifera", de heer C. J Keijzer, geboren te Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraal-examen klassieke letteren mej. C. A Rooij (Rot terdam voor het candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid mej. C. W. v. d. Berg (Haarlem) en voor het propaedeutisch examen theologie de heer J. Kroon (Lei derdorp o MILITARIA. Voor de afdeeling Leiden van de Alge- meene Vereeniging van Nederlandsche Reserve Officieren, zal op 25 November a.s. door den Generaal-Majoor b. d. van het K.N.I.L. H. Behrens een voordracht worden gehouden over: „Koloniale oorlog-voering in verband met het Abessijnsche geschil". De beroepsofficieren van in Leiden ge legerde regimenten zyn uitgenoodigd deze voordracht by te wonen. De kapitein Cayaux van het 4e regiment infanterie is aangewezen voor het volgen van een cursus voor officier van wapening aan de Artillerie-Inrichtingen aan de Hembrug van 25 November tot 7 Dec. a.s. De le luitenant Klop en de adjudant- onderofficier-instrueteur v. Rossum van het 4e Reg. Infanterie zullen van 2 t.m. 14 December a.s. een cursus volgen in de vuurleiding en het schieten bij het Regi ment Grenadiers B. T. Aan den wachtmeester W. Kreffer van het 6e regiment veld-art. alhier zal op Maandag 26 November de zilveren medaille voor 24-jarigen dienst worden uitgereikt. Het geheele regiment zal daartoe op de binnenplaats van de Doelenkazerne onder commando van kapitein Taconis zijn opgesteld d'e het regiment aan den H.-I. majoor Wilmar zal presenteeren. De mu ziek van het 6e Reg. V.A. zal deze plechtig heid met haar medewerking opluisteren. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Firma PapendrechtVan- dervoet in liquidatie, Teylingerlaan 70, Sassenheim, kweeken van en handel in bloembollen enz. Geslaagd voor het examen van ar>othekers-adsistent mej. M. M. Beek- meyer (Rotterdadm) en de heer J. W. Kipp (Den Haagl. Naar wij vernemen is door de directie der Eerste Nederlandsche Verzekering- Maatschappij op het Leven en tegen In validiteit N.V. en van de Verzekeringsbank „De Nieuwe Eerste Nederlandsche" N.V., gevestigd te 's-Gravenhage, in de plaats van wijlen den heer Jac. Goedbloed aan gesteld als directeur van het Bijkantoor dezer Maatschappijen te Leiden, Bree- straat 10a, de heer I. P. Noomen. De heer D. Burgerjon heeft aan zqn schoenenmagazijn de „Vooruitgang", Haar lemmerstraat 192, een afdeeling voor voet- onderzoek, voetbehandeling en het ver vaardigen van steunzolen ingericht. Hier toe ls een achter den winkel gelegen ver trek naar de eischen des tyds ingericht. Donderdag a.s. hoopt de heer H. Mid delkoop, blokwachter der Ned. Spoorwe gen op het station H.S.M. alhier, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst der Ned. Spoorwegen trad. Dinsdagavond a.s. wordt in het Leid- sche Volkshuis de tentoonstelling „de Ontwikkeling van de Rotogravure" ge opend met een inleidende voordracht van den heer L. Levison, dir. der Ned. Roto gravure Mij. alhier. Men krügt een overzicht van de ont wikkeling van de kleurendruk en diepdruk en de toepassing van beide voor reclame doeleinden en illustratie. Ook voor leeken een interessante expositie, zeker niet in het minst door de geestige en boeiende wijze waarop de inleider een en ander zal toelichten. Hedenmiddag heeft de heer A. van de Pol in het pand Zeemanlaan hoek van 't Hoffstraat een keurigen winkel in ijzer en emaillewaren, gereedschappen, zoomede rijwielen en onderdeelen geopend. Aan de zaak is tevens een reparatie- inrichting verbonden. Woensdag 27 November geeft de Chr. Zangver ..Hallelujah" onder leiding van Tillij Leening, een uitvoering ln de Stads gehoorzaal. Het batig saldo is bestemd voor het Orgelfonds der Kooikerk. De secretaris van de Ver. tot bevor dering der Bouwkunst verzocht ons mede te deelen, dat in afwijking van de ge woonte. de eerstvolgende vergadering dier vereeniging niet op Donderdag wordt ge houden maar op Woensdag. Het Leidsch Comité voor Indische le zingen organiseert als eerste van een serie Indische lezingen 1935'36 een lezing over koloniale rassenproblemen, te houden door prof dr. C. D. de Langen uit Utrecht, op D nsdag 26 Nov om 8 uur in het Univer siteitsgebouw alhier. GEBOREN Elisabeth Maria Johanna, d. v. J. P. Mank en W. A. de la Rivière Johannes Willem, z. v. M. Mica en H. v. d. Neut Cornells, z. v. D. Verweij en N. Plomp Dirk. z. van D. Schaap en G. v. d. Plas. ONDERTROUWD. J. v. Vliet jm. 24 j. en F. R. Filippo id. 20 jaar. OVERLEDEN. J. Montanje, z., 6 j. BINNENLAND. Het tekort der bloemententoonstelling Flora bedraagt ruim f. 27.000; een toelich ting van het hoofdbestuur. (4e Blad). Jaarvergadering van den Vrij.-Dem. Bond te Arnhem; openingsrede van Prof. Mr. Kranenburg. (3e Blad). Er is f. 50.000 binnengekomen voor het Nationaal Koningin Moeder-Herdenkings fonds. (Binneland, 4e Blad). De Tweede Kamer over de korting op de Indische pensioenen. (Binnenland, 4e Bladi Te Roozendaal is de rubberlakken-fa- briek der firma Bastiaansen afgebrand. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Nach taan vallen der Abessyniërs in Noord en Zuid. (le Blad). Diverse landen antwoorden op de Ita liaansche protestnota. (4e Blad). Het deviezen-proces tegen den bisschop van Meissen. (Buitenland, le Blad). De Bulgaarsche regeering is afgetreden. (Buitenland, le Blad). Kleine wijzigingen in het Engelsche kabinet. (Buitenland, le Blad). Italië door wolkbreuken geteisterd. Vele slachtoffers. (Buitenl. Gemengd, 4e Blad en Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. IJMUTDEN, 23 November. Tarbot per KG. f. 1.251.05; Griet per kist van 50 KG. f. 2713; Tongen per KG. f. 0.780.56; Groote Schol per kist van 50 KG. f.2522.50; Middelschol per kist van 50 KG. f.2018; Zetschol per kist van 50 KG. f. 2117; Kleine Schol per kist van 50 KG. f, 166; Schar per kist van 50 KG. f. 123.60; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f. 17.50—12; Kabeljauw per kist van 125 KG. f.4830: Gullen per kist van 50 KG. f. 13—8; Wijting per kist van 50 KG. f. 4.50—1.50. Aanvoer 1599 kisten versche haring. Prijs f. 5.254.15 per kist. Aangekomen 4 stoomtrawlers: IJM. 133 met f. 1198; IJM. 135 met f. 1367; IJM. 131 met f.1257; IJM. 42 met f.1312; VL. 132 met f.322; SHV. 47 met f.555; SHV. 110 met f. 874; SHV. 314 met f. 545; SHV. 325 met f. 521; SHV. 180. met f. 10Z8; SHV. 210 met f.1147; SHV. 95 met f.677; SHV. 84 met f.347; SHV. 53 met f.843; SHV. 332 met f. 654 voor versche haring. En de loggers: KW. 155 met f. 870; KW. 48 met f.899; KW 105 met f.583; bene vens de KW. 40 met 361; KW. 3 met 150: KW. 14 met 365; KW. 25 met 325 VL. 132 met 22; SHV. 47 met 153 en SHV. 314 met 65 kantjes pekelharing voor Katwijk. VLAARDINGSCHE markt, 23 Nov. Binnengekomen: VL 156, met 23 last; VL 190, met 39 last. Volle haring (Engel sche wal) f 10109.60. IJle haring f8.40 (opgehouden). Steurharing (Engelsche wal) f. 7.80. Volle haring (Kanaal) f8.80. Hom- en kultziek f. 8.50. DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen Visschery-medewerker). De visscherij op de Engelsche wal is de afgeloopen week wel bijzonder slecht ge weest. Het seizoen schijnt daar dan ook af te loopen; het groote percentage yle- haringen, dat zich onder de vangst be vindt wijst hier ook op. De aanvoeren van versche haring waren niet groot; de prijzen, die besteed werden waren hoog. ze varieerden van f. 3 tot f. 5 per kist. De eerste versche kanaalharing werd ook reéds aangebracht. De visschery op de Fransche kust was er ongeiyk, doch enkele sdhepen hadden toch zeer ruime vangsten. Er is nog steeds veel vraag naar versche haring; de aanvoeren hadden de afgeloo pen week. wat den afzet betrof, belang rijk grooter mogen zijn. Tengevolge van de goede prijzen voor versche haring in Engeland komen er den laatsten tijd geen Engelsche drifters meer naar IJmuiden; een geluk voor de Hol- landsche reeders. De Engelschen hebben het vastgestelde kwantum haring ingezouten en zij hebben de afgeloopen week het kaken gestaakt. Er werden ruim honderdduizend vaten meer gezouten dan het vorig jaar. Door een grooten verkoop naar Rusland en uit- breidmg van den handel op Duitschland verwacht men dit extra kwantum gemak kelijk te kunnen plaatsen. Volle ladingen gezouten haring worden er hoegenaamd niet meer aangebracht: een ieder geraakt thans aan het einde van het toegestane contingent. Alleen de Vlaardingsche stoomloggers, die thans allen in het Kanaal vissohen komen nog met volle ladingen binnen. Dit is mogelijk doordat de Vlaardingsche reeders een ge deelte van hun vloot niet hebben laten varen, hierdoor is het thans voor de vis- schende schepen mogelijk, het geheele sex'oen te blijven zouten. Er wordt nog steeds flink geëxporteerd; de harlngvoorraden zijn hierdoor niet grogt.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1