ANTWOORDEN OP ITALIË's PROTESTNOTA. Gouden huwelijksfeest te Alphen. ftrte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 23 November 1935 Vierde Blad No. 23211 Tekort van f. 27.229.08 op de Flora Het echtpaar Verhoef-van Soest. Toelichting van het hoofdbestuur van „Bloembollencultuur". Begrootingen waren spoedig ver overschreden, maar het bestuur kon niet meer terug. rjt de rekening, welke door het hoofd huur der Alg. Vereeniglng voor Bloem- uUmcultuur op 16 December ter goed- liirlng aan de algemeene vergadering zal urden voorgelegd, blijkt dat de bloemen- l,ntoonstelling Flora te Heemstede, na ij'uek der vermakelijkheidsbelasting, iielt opgebracht f300.711,87. De opbrengst (,r verpachtingen was f. 20.110.27, terwijl ui subsidies en bijdragen f. 6745 ontvan- «nwerd. De uitgaven waren: aanleg van et terrein f. 64 658.41: gebouwen, bruggen c ingang f. 120.050,56: kosten gebruik ibouwen f. 5270.47: avondverlichting 10234,8(1: reclame en propaganda 18.673,37: representatiekosten f 9127,69; ontrolo. kaartverkoop en bewaking r]7703.90: drukwerken f. 4633.12; muziek [1091.39: bekroningen f. 16.754,52; alge mene onkosten f. 15.532,48; kosten 10- agsche tentoonstellingen f. 10.065.51 Recapitulatietotaal uitg. f. 354 796,22, aal ontvangsten f. 327.567.14, zoodat er i tekort is van f. 27.229.08. Misrekening der technische adviseurs. Hel hoofdbestuur aldus de toelichting -heeft met groote teleurstelling van het itort op de rekening kennis genomen, rtwelk in verband met het groot aantal halende bezoekers, dat het geraamde uital verre heeft overtroffen, allerminst erd verwacht. Hit de besprekingen met en de toellch- osen van het uitvoerend comité is het Mfdbestuur gebleken, dat de door de thnische adviseurs van het comité aan- inkellik opgemaakte begrootingen, waar- p de financieele opzet der tentoonstelling is gebaseerd en welke het hoofdbestuur ld goedgekeurd, door de werkelijk be ledigde sommen verre zijn overschreden, tsn men eenmaal aan den opbouw der «toonstelling begonnen was en deze rekening zich steeds meer deed gevoe- i kon men uiteraard niet meer terug, irendien bleken belangrijke bijkomstige ;aven noodlg. die bij de begrooting t. waren voorzien. Zoowel de uitgaven pr de '-'."bouwen als die voor de verllch- hebben de raming zeer ver overschre- l terwijl bij den aanleg van het terrein We! onvoorziene, doch onvermijdelijke iiven noodig bleken. Artistiek en technisch een succes. ie betreurenswaardig deze loop van in ook moge ziin, gelukkig mag worden •gesteld, dat hetgeen geleverd werd, Ir. prijs ten volle waard was: de artis te en technische opzet der Flora is in opzichten een succes geweest en ln "T- en buitenland met den grootsten beoordeeld. Behalve deze belangrijke overschrijding den opbouw, zijn ook de uitgaven voor exploitatie hooger geweest dan voor in was. Dit was echter een onvermlidelijk olg van den grooteren opzet verge- vn bij 1925, en van het openstellen der toonstelling in de avonduren, waardoor de personeelultgaven grootere eischen Men gesteld. Bovendien hebben nog enkele andere r'oren een ongunstigen invloed gehad het financieel resultaat. Onvoorziene traven. als het afkoopen van huurders i het van de gemeente Heemstede in traik verkregen terrein, het diepspitten laar van een groote oppervlakte, een «(overplaatsing wegens kwade grond, Geringe aandrang tot het pachten van «ken en dergelijke, waardoor de des- te bedingen pachtprijzen niet in We verhouding konden worden gebracht de later daarin gemaakte winsten, en idere zaken hebben alle bijgedragen tot uiteindelijk tekort. Zeer kostbaar zijn ook de tlendaagsche stoonstelingen geweest, waarop het Mfdbestuur op grond van haar succes in ra ook bij de Flora van 1935 prijs stelde, ten do belangrijke kostenvermeerde- 1. waartoe echter deze blnnententoon- stellingen ditmaal aanleiding hebben ge geven. meent het hoofdbestuur voor een volgende groote tentoonstelling dit stelsel te moeten ontraden. Bovendien beant woordde de eerste in deze reeks, die aan ons eigen product: de bloembollen, gewijd was, ook al. was zij onbetwist de best geslaagde, toch als demonstratie van ver vroegde bolgewassen niet aan het doel, daar zil daartoe veel te laat gehouden werd De ervaring heeft verder geleerd, dat de eroote toeloop van het publiek eerst tijdens den bloeitijd te velde te ver wachten is, waardoor tijdens de eerste vier weken de rekening schadelijk be ïnvloed werd Het verdient daarom naar de meening van' het hoofdbestuur aanbeve ling. bij het voorbereiden van een vol gende „Flora" ernstig te overwegen of deze niet "Op andere, wellicht eenigszins meer benerkte wijze zal moeten worden ont worpen. Tenslotte zou het aantal bezoekers, hoe verheugend groot het moge geweest zijn, nog aanzlenliik hooger zijn geweest, indien niet het koude, gure weer der laatste we ken tijdens den duur der tentoonstelling de bezoekers, vooral 's avonds, had afge schrikt. Tengevolge van al deze omstandigheden tezamen, is het helaas niet mogelijk ge bleken de rekening der Flora zonder tekort te doen sluiten Ware de uitkomst gunstiger geweest, dan zou er zeker alle aanleiding zijn om aan die leden van het Uitvoerende Comité, die daarvoor het meest in aanmerking komen, een geldelijk blijk van waardeering toe te kennen voor de werkzaamheden, die zij met zooveel toewijding gedurende bijna twee volle jaren aan de voorberei ding en het beheer der Flora hebben ten beste gegeven, gedeeltelijk zelfs geheel be langloos, ln het algemeen vakbelang. Tot zijn leedwezen kan het hoofdbestuur in de pegeven omstandigheden geen vrijheid vinden tot een voorstel van deze strekking. Het wil echter bil het afsluiten van de rekening als laatste bedrijf der Flora, niet ln gebreke blijven om uit naam der vereenlging de leden van het uitvoerend comité hartelijk dank te zeggen voor het geen zij hebben weten tot stand te bren gen. De lof, die daaraan allerwegen ls toegezwaaid en het besef een hoogst be langrijke taak te hebben vervuld ln het algemeen vakbelang moge hun schoonste dank zijn. Daad van moed en vertrouwen. Inderdaad kan het belang der Flora en haar invloed nog gedurende een reeks van jaren nauwelijks worden overschat. Vóór alles was zij een daad van moed en ver trouwen in de toekomst te midden van een spheer van depressie en moedeloos heid. Op de Flora vergaten de bezoekers de ongunst der tijden en hervonden zij hun veerkracht. Voor de bloemen- en plantenteelt ln het algemeen, voor de bollenteelt in 't bijzonder ls de Flora een gangmaker geweest voor vermeerdering van afzet in binnen- en buitenland. De resultaten in dit opzicht zijn zeer belang rijk. Bovendien is de tentoonstelling een machtige manifestatie geweest, van de beteekenis van Nederland als bloemenland en voor den hoogen trap, waarop de tuin- aanlegkunst hier te lande staat. De aan dacht, die de tuinbouw- en dagbladpers der geheele wereld hieraan geschonken heeft, zal niet nalaten vrucht te dragen. Aan de gemeente Heemstede heeft de Flora belangrijke voordeelen in den schoot geworpen. Aan vermakelijkheidsbelasting vloeide f. 60.000 ln de gemeentekas, terwijl bij de gemeentebegrooting slechts op het halve bedrag gerekend was Bijna twee jaar lang werden een aantal werklooze bloemistarbeiders uit de gemeente aan de grond- en overige werken te werk gesteld, waardoor het werkloosheidsfonds voor 'n aanzienlijk bedrag werd ontlast. De wilde Narcissenbeplanting werd in den grond achtergelaten als een blijvende verrijking van het wandelbosch Groenendaal. De roem der gemeente werd over de geheele aarde verspreid. De bollengronden, waar op de Tulpenhof aangelegd werd, werden door een grondbewerking gezuiverd en verbeterd. De neringdoenden en andere ingezetenen hebben werk n verdienste bij de tentoonstelling gevonden. o tiïen P'aatsen wij een foto van den Elbert Verhoef, en de 70-j. Cornelia «rika van Soest, die 27 Nov. a.s. te Al- bun gouden huwelijksfeest hopen te Hun leeftijd in aanmerking geno- zijn beide oudjes nog goed gezond cn „tensmoed, hoewel de bruidegom, dit ,1'onder de boeren heeft gearbeid, dc FSnfJaren weinig meer werkt, slechts R u 3,5 no® Widens de zomermaan- I echtpaar, dat ln Alphen zeer be kend is, woont betrekkelijk geïsoleerd in een alleenstaand huisje aan de Verlengde Aarkade, zoodat men. om hen te bezoeken, eerst over moet varen. De oudjes vinden het evenwel heerlijk rustig zoo te midden der vrije natuur en zouden zeker voor geen mdere woning in een meer bewoonde wijk willen wisselen. Het echtpaar, dat slechts 1 getrouwde zoon heeft, bezit 2 kleinkin deren, zoodat de familie niet bijzonder groot ls. Het waarborgfonds. Hoe teleurstellend het ook zijn moge, dat het niet mogelijk ls gebleken de reke ning zonder tekort te doen sluiten, zoo dat, ln strijd met dp verwachting, het waarborgfonds niet onaangetast kan blijven, anderzijds mogen de deelnemers in dit fonds overtuigd zijn, dat zelden een subsidie uit overheidskassen beter kon worden besleed. Op twee uitzonderingen na, zijn de zeer gewaardeerde inschrijvingen alle afkom stig van openbare lichamen: provinciale- en gemeentebesturen en kamers van koop handel, welker gezamenlijk streven ge licht is op de bevordering der welvaart in hun gebied. Dat de Flora, ook afgezien van den rechtstreekschen goeden invloed op de belangen van bollenteelt, bloemen cultuur en boomkweekerij, die in deze gebieden een zoo overwegende plaats innemen, van groote beteekenis is ge weest voor het vreemdelingenverkeer naar en ln Nederland, en ook daardoor in ruime mate weer tal van zaken ten goede ls gekomen, is voor geen tegenspraak vat baar. Zoo ls dan de Flora in tal van opzichten aan den algemeenen welstand in de pro vincies, gemeenten en de gebieden der Kamers van Koophandel, die in het waar borgfonds hebben willen deelnemen, ten goede gekomen. In dezen gedachtengang is het aandeel dat van de Inschrijvers in het waarborgfonds gevorderd wordt, ten volle verantwoord. Deze overweging moge gesteld worden tegenover de teleurstelling van de aantasting van het waarborgfonds. De commissie uit de afdeelingen heeft medegedeeld na kennisneming van deze toelichting zich met den inhoud daar van geheel te kunnen vereenigen. Het hoofdbestuur stelt thans voor, een bedrag van f. 5000 uit de middelen der vereeniging beschikbaar te stellen, tot ver lichting van de verplichtingen van de deelnemers in het waarborgfonds ten be hoeve van de Int Bloemententoonstelling Flora 1935. In de toelichting wordt gezegd: Toen tot de daarvoor ln aanmerking komende openbare lichamen aanvragen werden ge richt tot deelneming in het waarborgfonds der tentoonstelling, werd daarbij niet ver zwegen, dat het niet ln het voornemen lag van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur om zelve in het waarborg fonds in te schrijven. In de tijdsomstan digheden achtte het hoofdbestuur het een blijk van wij beleid, dat de vereeniging niet in een bijzonder risico zou deelen, waaruit in geval van een onvoorziene ramp zou kunnen voortvloeien, dat zij in haar normale taak zou worden belemmerd. Dat dit standpunt door de deelnemers in het waarborgfonds als juist werd erkend, mag worden afgeleid uit het feit hunner deel neming zelve. Bij de aanvragen is echter dezerzijds tevens de verwachting uitgesproken, dat het waarborgfonds niet zou behoeven te worden aangesproken, tenzij een alge meene ramp optrad. Hoewel dit gelukkig niet het geval is geweest, is het toch niet mogelijk gebleken het waarborgfonds on aangetast te laten. Onder deze omstandig heden acht het hoofdbestuur het 'n plicht der vereeniging om harerzijds door een geldelijk offer de yerplichingen der in schrijvers in het wSSrborgfonds althans eenigermate te verminderen Nu de nor male taak der vereeniging hierdoor niet zal worden geschaad en de reserve toelaat, voor dit doel een bedTag beschikbaar te stellen, meent het hoofdbestuur, dat dit offer moet worden gebracht, vooral ook, om het bijeenbrengen van een waarborg fonds voor een eventueele volgende tien- jaarlijksche tentoonstelling te bevorderen. Op dezen grond beveelt het hoofdbestuur het voorstel om voor dit doel f. 5000 be schikbaar te stellen uit de middelen der vereeniging krachtig bij de algemeene vergadering aan. Een nadere beschouwing. In een andere beschouwing over het te kort der Flora wordt er nog op gewezen dat de begrootingen ruim 2>/i jaar te voren moesten worden gemaakt, wat in dezen tijd van sterk schommelende materiaal- prijzen (er is 2'/i ton voor bouwerij in ruimen zin gesproken uitgegeven i zeer moeilijk was, te meer, omdat in die ra mingen moest worden opgenomen de ge schatte waarde van bouwmaterialen na afloop van het sloopen van de gebouwen, enz. zomer 1935! De hoop, die in 1933 werd gekoesterd, dat de crisis over zijn hoogte punt heen was, is in het tegendeel ver keerd. Verder zou het onbillijk zijn om bij het zien van de eindcijfers nu die een nadee- lig saldo opleveren, voorbij te zien, dat de ervaring van 1925 eenzelfde verschijnsel heeft opgeleverd. Ook toen bleken er tal rijke onvoorziene uitgaven noodzakelijk te zijn geweest, die dus op de ramingen niet voorkwamen: alleen waren die toen niet zoo talrijk dat zij tot een nadeelig saldo hebben geleid. Evenals toen. hebben ook nu de leiders vertrouwen gehad dat de grootere uitgaven den aanblik van de ten toonstelling dusdanig zouden verhoogen, dat het bezoek ér door zou toenemen. En zoo heeft dan ook Flora 1935 een aanzienlijk grooter aantal bezoekers ge had, dan voor de bestrijding der geraamde kosten noodzakelijk was. Het aantal had echter nog iets hooger moeten zijn om de met den opzet gegroeide exploitatiekosten geheel te kunnen bestrijden Het uitvoe rend comité is te optimistisch geweest, toen in de laatste maanden een groot aantal onvoorziene uitgaven opdoken en men niet meer terug kon. Hoe ontstaan zulke opduikende onvoor ziene uitgaven echter? Voor ieder, die geen vreemdeling op dit gebied is, is dit duide lijk, als men er aan herinnerd wordt, dat toezegging van inzendingen voor de bin- nententoonstellingen nog iets anders is, dan de inzending „binnen" hebben, dat een bezetting van een verkeersdienst ont werpen met een exploitant er van. nog iets anders is dan deze in de praktijk pre cies zoo uitvoeren, als b.v. het publiek zoo onregelmatig komt en ook dat een experi ment met een verlichting pas bij het proef- branden beoordeeld kan worden, wanneer er reeds veel geld voor is uitgegeven. Wij willen maar zeggen aldus de be schouwing dat bij het beoordeelen van >et financieel resultaat van een tentoon- 'elling. een andere houding moet worden aangenomen dan bij een bedrijf van in- en verkoop. Het resultaat der ter —nstel- ling als propaganda voor het vak Ls onbe twistbaar een succesvol resultaat, dit moge PRESSIE DER AMERIKAANSCHE REGEERING OP DE REEDERIJEN. HET IS MOEILIJK EEN JUISTEN INDRUK TE KRIJGEN. (Speciale Keuter en A.N.P.-dienst). Belemmeringen van censuur en slechte verbindingen. ADDIS ABEBA, 22 Nov. (Reuter-A.N.P.) De te Asmara zoowel als te Addis Abeba uitgeoefende censuur, tezamen met de primitieve verbindingsmiddelen in Abessy- nlë maken het steeds moeilijker den toe stand duidelijk te overzien. Telkens, wan neer een slag geleverd is, eischen de Ita lianen zoowel als de Abessijnen, de over winning voor zich op. Vandaag maken Abessijnsche communiqués melding van gevechten, die reeds verscheidene dagen oud zijn en die reeds van Italiaansche zijde bekend zijn gemaakt als Italiaan sche successen. De inspectietocht van den Keizer. De Keizer heeft vandaag verklaard zoo tevreden te zijn over hetgeen hij tijdens zijn inspectietocht heeft aanschouwd, dat hij het niet. noodig acht nieuwe verster kingen naar het front in Ogaden te zen den. Aan den anderen kant zullen wel onmiddellijk en zeer strenge maatregelen genomen worden om iedere spionnage te gen te gaan. De oorlogsraad, die beraad slaagd heeft over den inspectietocht van den Keizer is n.l. tot de conclusie geko men, dat de Italianen alleen door middel I van spionnen op de hoogte hebben kun nen komen van de aanwezigheid van den Keizer te Harrar. In den vervolge zullen de bewegingen van Haile Selassie dan ook meer dan ooit verborgen gehouden wor den, vooral door middel van „diploma tieke" verklaringen, d.w.z. dat men thans steeds minder de waarheid zal vernemen. Oorlog bezegelt eenheid van Abessynië. Een door de regeering uitgegeven com muniqué wijst er op, dat een der duide lijkste gevolgen van den oorlog geweest is de eenheid van het rijk te bezegelen. Het gezag van den Keizer strekt zich tot de uiterste grenzen van 'net land uit en de trouw van alle onderdanen is volko men, lederen dag zoeken personen, die uit Erythrea of Italiaansch Somaliland af komstig zijn, een toevlucht in de Abes sijnsche gelederen. De toestand in Tembien. Een der correspondenten van Reuter- A N.P. bij de Italiaansche legers in het Noorden seint vandaag, dat de toestand in Tembien, waar Ras Seyoem klaarblijkelijk vastbesloten is de Italianen bij iederen stap af te matten en lastig te vallen, vol gens de Italiaansche autoriteiten aldus is, dat 400 tot 500 krijgslieden, verspreid in kleine groepen kleine aanvallen doen op de ravitaillecringsconvooien der Italianen uit Adoea, Aksoem en Makalle naar de vooruitgeschoven linies. Hieraan wordt toegevoegd, dat Ras Seyoem en zijn krij gers nog uit de provincie Tembien kun nen vluchten, daar deze tot dusverre nog niet geheel door de Italianen is bezet. De omsingeling wordt echter dagelijks nau wer aangehaald. Scherpe censuur in Abessynië. Te Djiboeti aangekomen reizigers uit Abessynië verklaren, dat de censuur er steeds strenger wordt. Alle reizigers, die het land verlaten, worden gefouilleerd en alle brieven en documenten worden met uiterste zorgvuldigheid bestudeerd. Tele grammen worden geruimen tijd opgehou den en de autoriteiten verklaren, dat zij ze niet zullen laten verzenden, voordat de geruchten geverifieerd kunnen worden. De Abessijnsche regeering, aldus ver tellen dezelfde reizigers verder, geeft toe. dat haar verbindingsmiddelen niet vol doende zijn. De Italiaansche luchtraids hebben in Abessynië bovendien ernstige schade toegebracht aan de karavaanwe gen, die gebruikt worden voor het vervoer van oorlogsmateriaal uit Britsch Somali land. Hier aangekomen reizigers, die de Roode Zee gepasseerd zijn, vertellen ten slotte nog, dat, in de laatste 10 dagen de Ita liaansche transporten meer uit automo bielen dan uit manschappen bestonden. De auto's stonden tot hoog op de dekken der schepen opgestapeld (Copyright Reuter-A.N.P.) De regeering te Addis Abeba spreekt nogmaals het uit Italiaansche bron af komstige bericht tegen betreffende het overloopen van Abessynische stamhoof den. De betreffende hoofden, aldus wordt verklaard, zijn de burgemeesters der be zette dorpen en kunnen derhalve niet als verraders worden beschouwd. DE SANCTIES. Engeland's antwoord. De Britsche nota, die gisteren aan den Italiaanschen ambassadeur is overhan digd, heeft den volgenden inhoud: „De Britsche regeering acht zich ver plicht, in antwoord op de algemeene be zwaren der Italiaansche regeering met nadruk te verklaren, dat zij, waar zij heeft deelgenomen aan de beraadslagingen te staan tegenover de teleurstelling (die voor niemahd grooter kan zijn. dan voor de vereeniging zelf) dat een beroep moet wor den gedaan op de inschrijvers in het waarborgfonds om een klein gedeelte hun ner inschrijving achteraf als subsidie aan den Nederlandschen tuinbouw (afd. Sier teelt) af te staan. Dat dit voor het over- groote deel overheidslichamen zijn, die in tegenstelling tot andere bedrijven in hun ressorten nog niet tot steunverleening aan het bloembollenbedrijf behoefden over te gaan, zal het treffen van de maatregelen om deze gelden uit te keeren, misschien vergemakkelijken. Genève, kan getuigen van de voortduren de zorg, die de Volkenbondsraad, de ple naire zitting en de andere organen van den Volkenbond hebben getoond, zich vol komen bewust zijnde van de groote ver antwoordelijkheid bij het nakomen der verplichtingen in een geest van onpartij digheid en met in acht neming der wet tige belangen van Italië. De Britsche regeering is dermate over tuigd van de betoonde accuratesse, dat zij geen nut ziet in een heropening of een herhaling van de discussie over de in de Italiaansche nota opgeworpen kwesties. Daarom beperkt zij zich er toe, er aan. te herinneren, dat op 7 October de gede legeerden van alle landen, die in den Vol kenbondsraad vertegenwoordigd zijn, met uitzondering van de Italiaansche delega tie. zich genoodzaakt hebben gezien, te verklaren, dat de Italiaansche regeering haar toevlucht tot oorlog had genomen, in strijd met art. 12 van het pact. Hoe sterk de vriendschap ook is, die het Vereenigd Koninkrijk voor Italië voelt, de Britsche regeering achtte zich verplicht, deze beslissing te steunen en de gevolgen die er onvermijdelijk uit zouden voort vloeien. te aanvaarden. De regeering verheelt geenszins, dat zij er naar streeft, zoo spoedig mogelijk een regeling te doen vinden voor het betreu renswaardige conflict. Zij wil overigens niet zonder meer de onderstelling voorbijgaan, die de Italiaan sche nota bevat en volgens welke de Brit sche regeering de vrijheid heeft, haar hou ding in vrije en souvereine meening te bepalen. Door het volkenbondsstatuut te onder teekenen, heeft de Britsche regeering in derdaad geen afstand gedaan van haar eigen vrij en souverein oordeel, maar zij verplichtte zich, dit oordeel in overeen stemming te brengen met de regelen van den Volkenbond. Zij kan geen andere hou ding aannemen en zij zou het natuurlijk gewenscht achten, wanneer de Italiaan sche regeering eenzelfde uitlegging aan haar onderteekening van het statuut zou geven". Het Fransche antwoord. De tekst van het Fransche antwoord op de Italiaansche nota is thans ook gepubli ceerd en wijst er in de eerste plaats op, dat het de voortdurende zors van den Volken bondsraad is geweest, zoo onpartijdig mo gelijk te zijn door zooveel mogelijk reke ning te houden met de wettige Italiaansche belangen. De nota voegt hieraan toe: Het te kort schieten in de verplichtingen uit hoofde van het pact zou voor de toekomst de toepassingsmogelijkheid ernstig ge schokt hebben van voorzieningen, welke een essentieel element uitmaken van de collectieve veiligheid, die aan de leden van den Volkenbond is verzekerd. De Fransche regeering kan zich dus niet onttrekken aan de toepassing van maatre gelen. waaraan zij verklaard heeft deel to nemen. Doch de regeering blijft geheel de meening van andere bondsleden deelen, dat de toepassing van de bepalingen van het Handvest hen moreel verplicht zoo spoedig mogelijk een vreedzame oplossing van het hangende conflict te vinden. De Italiaansche regeering weet. dat de Fransche geen enkele poging in dien zin zal nalaten en dat zij, gesterkt door de wijze waarop haar actie en die van de En- gelsche regeering Is aangemoedigd in de laatste vergadering van de coördinatiecom missie. haar pogingen zal voortzetten. De Fransche regeering wenscht nogmaals te bevestigen, dat geen enkele door het Volkenbondsverdrag voorgeschreven maat regel ten aanzien van Italië het karakter van een vijandige daad draagt. Italië zal deze waarheid niet kunnen loochenen. De nota eindigt met de hoop uit te spre ken, dat het uur spoedig moge aanbreken, v/aarop het conflict van dit oogenblik ein digt tot groot voordeel van de volkerenge meenschap en de internationale samenwer king. Zwitsersch antwoord. Op de protestnota van Italië tegen de sancties, die aan alle V.B.-staten gezonden is, heeft de bondsraad o.a. het volgende ge antwoord: Het is Zwitserland niet mogelijk, zich aan de door de coördinatie-commissie voor gestelde maatregelen te onttrekken. Om zijn internationale verplichtingen na te komen, moest het tot zijn leedwezen met de andere leden van den Volkenbond aan de toepassing van art. 16 van het V.B.-ver drag deelnemen. De bondsraad heeft intusschen met de tusschen beide landen bestaande betrek kingen rekening gehouden en om die reden voorstel 3 der coördinatie-commissie be treffende den invoer van Italiaansche waren niet onveranderd aangenomen. Amerika's neutraliteit. Nadat de Amerik. Minister van Binnen- landsche Zaken Icces de Amerikaansche olie-industrie vermaand had, de oliezen dingen naar Italië te staken, deelt het staatsdepartement nader mede, dat voort aan leeningen welke de bondsregeering aan de reederijen heeft toegekend, als pressiemiddel gebruikt zullen worden om het transport van oorlogsmateriaal onmo gelijk te maken Inderdaad zijn meerdere tankschepen, die petroleum uit Mexicaansche havens naar Italië moesten brengen, niet uitge varen, daar de reeders van de regeering de mededeeling ontvingen, dat financieele pressiemiddelen zouden worden toegepast, ingeval ze tegen den wensch van Roosevelt „oorlogszaken" zouden doen. Tegelijkertijd wijst men er in politieke kringen opnieuw op, dat de Italiaansch- Abessynische oorlog en de daardoor ver oorzaakte algemeene onzekerheid op het herstel der wereldeconomie en vooral op de stabilisatie der munt nadeelig inwerkt, geheel gezwegen nog van den negatieven invloed, dien deze oorlog op de ontwape ning heeft.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13