De Italiaansch-Abessynische oorlog. SINT NICOLAAS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 20 November 1935 BUITENLAND. SPORT. TELEGRAMMEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. De vlootconferentie. De Italiaansche regeering heeft zich be reid verklaard, zich op de vlootconferen- tie te Londen te doen vertegenwoordigen. Ook de Iersche regeering heeft de mtnoo- diging voor de vlootconferentie aanvaard. Zij zal vertegenwoordigd worden door den Ierschen Hoogen Commissaris te Londen. Norman Davis zal aan het hoofd staan van de delegatie, waarmede de Vereenigde Staten zullen deelnemen aan de conferen tie. Philips en admiraal William Standley zullen de andere gedelegeerden zijn. BELGIE. Van Zeeland over de sancties. In de Kamer heeft de premier, Van Zee land, het Italiaansch-Abessijnsehe con flict van den aanvang tot aan de uitvoe ring der sancties behandeld. Uit zijn uit eenzettingen blijkt, dat de houding van België versterkt Is door de verklaringen van Hoare ten opzichte van het systeem van collectieve veiligheid en door 'de ge- heele houding van Engeland te Genève. Met nadruk zelde van Zeeland, dat het conflict tusschen Italië en Abessynle op eichzelve België niets aangaat, waarna hij inging op den toestand, waarin men zich in de Assemblee te Genève had bevonden. De rede van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken heeft geklonken als een laatste waarschuwing, vooral voor de kleine landen van Europa. Engeland heeft zioh verplicht thans en in de toekomst alle verplichtingen ten uitvoer te leggen, die het systeem van collectieve veiligheid automatisch voor allen met zich mede brengt, voor zoover zij tot dit systeem toe getreden zijn. Het buitengewone element der veiligheid en de macht, die door een zoodanige verplichting in den dienst van het recht is gesteld, vormen factoren, aan welker beteekenis niemand zich kan ont trekken. Geen land als juist België heeft er zooveel belang bij het systeem der col lectieve veiligheid in stand te houden en te versterken. FRANKRIJK. Ernstig incident in het Koningsmoord-proces. Gisteren is het Koningsmoord-proces te Aix en Provence voortgezet. Daarover wordt gemeld Direct na de opening verlangde de ver dediger Desbons, dat de resultaten van het onderzoek van den Volkenbond inzake de opleiding der Oestadsji's in het buiten landsche kamp aan het dossier zouden worden toegevoegd. De president antwoordde dat t. z. t. het noodige zal worden voorgelezen. Daar de Journalist Casteren niet langer zijn medewerking kon blijven verleenen wees de president een nieuwen tolk aan t. w. een student van Joegoslavische natio naliteit, van de faculteit te Aix. De beklaagden gingen niet met zijn be noeming accoord. doch ondanks hun te genstand, werd hij aangesteld. Vervolgens werd de psychiater, Dr. Dide, geneesheer in de krankzinnigengestichten te Toulouse, gehoord, die KralJ heeft on derzocht. Dr. Dide verklaarde, dat Kralj lijdt aan waandenkbeelden en aan thea- tralisme en kwam tot de conclusie, dat de invloed van het goede en die van het kwade elkaar bij hem compenseeren. „De doodende handeling", aldus deze des kundige. „zal nooit volbracht worden, in dien hij deze niet wil volbrengen". Professor Euzière uit Montpelller en pro fessor Comil, de deken van de faculteit te Marseille, bevestigden de conclusie van Dr. Dide. Een omvangrijke brief.' die den voorzit ter van de jury ter hand gesteld werd. en een nummer van een Parijsch weekblad be vatte. gaf aanleiding tot schorsing der zitting. Toen de zitting was hervat, vroeg Des bons om mededeellng van hetgeen de en veloppe bevatte. Een der gezworenen ver klaarde daarop, dat de jury nog wel meer enveloppen zal ontvangen, en dat die, welke zij zoo juist ontvangen heeft, ver nietigd was. Desbons verlangde, dat van deze feiten acte genomen wordt. De procureur-gene raal Rol. verlangde verwerping van dit verzoek, daar de gezworenen in het geheel niet aan hun meening uiting hebben ge geven. De verdediger Desbons verwekte daarop een ernstig incident. Er ontstonden zeer heftige tooneelen, waarbij Desbons schreeuwde, met zijn vuist op zijn spreekgestoelte sloeg en den procureur onderbrak en ten slotte ontvie len hem de woorden: „Dit is nu de repu- blikeinsche rechtspraak!" De procureur diende daarop het voorstel ln, Desbons van de lijst der advocaten te sohrappen. Desbons hield nu een oratio pro domo. waarin hij verklaarde: „Ik ben de zoon van een magistraat. Gij wilt me mijn broodwinning ontnemen. Ik heb geen fami lie. Men verwijt mij mijn onafhankelijk heid. Het is ook. omdat ik de vriend van de Kroaten en Macedomiërs ben". Desbons viel vervolgens sommige advo caten en magistraten aan. Intusschen had men van de zijde der balie van Aix-en-Provence reeds de cle mentie van het Hof voor Desbons inge roepen, waarbij men verklaarde: „Het Hof moge rekening houden met de strijdbaar heid van onzen confrater, wien de zaak, welke hij verdedigt, maar al te zeer ter harte gaat". Na in beraad te zijn geweest deelde het Hof mede. dat DeSbons van de balie was uitgesloten. Na het paleis van justitie te hebben ver laten. begaf Desbons zich naar de gevange nis, om een bezoek aan zijn drie cliënten te brengen. Men weigerde hem echter den toegang, daar het Hof hem al zijn rechten van advocaat had ontnomen. Desbons verklaarde aan journalisten, dat zijn schrapping als lid van de balie de meest eervolle gebeurtenis in zijn loop baan was. De deken van de balie werd belast met de verdediging van de Oestadsji's, doch dezen weiger»n te spreken, als Desbons niet aanwezig is, Zij dreigen in honger staking te gaan. De zitting werd verdaagd opdat de deken maatregelen kan nemen. (Vervolg van het Se Blad). VAN 'T FRONT. DJIBOETI. 20 Nov (Reuter'. Het leger van generaal Graziani in het Zuiden van Abessynlë is opgerukt tot Woraleh tusschen de rivieren Tafan en Jerer een kruispunt van karavaan-wegen. Het punt wordt be schouwd als strategisch belangrijk, daar het de marschwegen naar Harrar en Giglga bestrijkt. TIGRÉFRONT. 20 Nov (Reuter). Offi cieel wordt medegedeeld dat het aantal Abessijnsche dooden en krijgsgevangenen I na den slag bij den berg Goendi op 11 November j.l. 100 man bedraagt. Gemeld wordt, dat een sterke colonne Abessijnen opmarcheert naar Boelicot en voornemens zou zijn een aanval te doen op het Italiaansche front tusschen Ma- kalle en Antalo. Het hoofd van het kloos ter Goendi heeft zijn onderwerping aan geboden. ROME, 20 Nov (Reuter). Berichten uit Asmara melden dot Ras Seyoem de rivier Takaze ls overschreden op een tot dusver door de Italianen nog niet bezet punt. ASMARA, 20 Nov. (Reuter). Italiaansche vliegtuigen hebben gisteren verkennings vluchten uitgevoerd boven het dal waar de vliegers eergisteren een aanval hebben ge daan In het dal werden geen Abessijnsche strijdkrachten waargenomen. Echter kon niet worden vastgesteld of de Abessijnen zich reeds verstrooid hadden of wel zich voor het oog der vliegers hadden verbor gen Naar nu eerst bekend is geworden, had het Italiaansche vliegtuig dat eergiste ren bij Hausien een noodlanding moest maken, verscheiden gewonden aan boord. In militaire kringen alhier gelooft men, dat de Abessijnsche troepen naar Sjelicot ten Zuiden van Makalle opmarcheeren. Het heeft den schijn of zij voornemens zijn een aanval te doen op het Italiaansch front tusschen Makalle en Dolo. ROME, 20 Nov. (Reuter) Maarschalk de Bono seint in het 50ste legerberlcht, dat de zuiveringsactie in Tembien wordt voort gezet. In Somaliland worden verdere verster kingen aangelegd ln het gebied van Gabre Darre De luchtvaart heeft verscheidene ver kenningsvluchten gemaakt ln Zuid Tigré. ROME. 20 Nov. (Reuter). Uit Adoea wordt gemeld dat de bezetting van den Abaro-bergpas den Italianen niet alleen in het bezit heeft gebracht van Gheralta, de karavaanweg van Adoea naar Makalle doch ook van een strategisch punt voor de actie in Tembien. De troepen die den Abaro-pas hebben bezet, zijn uit Hausien en Makalle ver trokken voor een snelle marsch. Men is van meening dat Ras Seyoem zal worden gedwongen tot een openlijke actie over te gaan. De operaties tusschen den berg Goendi en Hausien duren voort. Drie Italiaansche colonnes nemen er aan deel. Men verklaart dat het. Italiaansch- inheemsche legercorps de streek geheel heeft gezuiverd van gewapende Abessy- nlërs en dat de bevolking hen overal heeft verwelkomd. De Negus en Badoglio naar het front. HARRAR, 20 Nov (Reuter) Men weet nog niet waarheen de Negus die gisteren uit Addis Abeba ls vertrokken zich heeft begeven. Volgens officieele verklaringen ls de keizer naar Dessle vertrokken. Boven Harrar heeft men een vliegtuig waargeno men dat het toestel van den Negus zou kunnen zijn geweest die zich naar Gigiga heeft begeven om daar met Ras Nasiboe besprekingen te voeren over de campagne in Ogaden Maarschalk Badoglio heeft zich te Napels ingescheept naar Öost-Afrika. Voor het vertrek heeft hij den Duce een telegram gezonden waarin hij zijn dank betuigd voor het ln hem gestelde vertrouwen. DE SANCTIES. INNSBRUCK, 20 Nov. (Reuter). Van de Brenner pas wordt gemeld dat hel goede- renververkeer uit Duitschland naar Italië en omgekeerd onmiddellijk na de inwer kingstelling van de sancties sterk is ver groot en wel met meer dan 50%. 22 Goederentreinen met elk 25 wagons reden de grens over. De goederen uit Duitschland naar Italië bestaan neeren- deels uit steenkolen, auto's en vliegtuig- onderdeelen. De wagens gaan terug met fruit en andere Italiaansche landbouwpro ducten. PARIJS, 20 Nov. (Reuter). De Fransche antwoordnota, die Laval gistermiddag aan den Italiaanschen ambassadeur Cerrutl heeft overhandigd, beslaat iets meer dan twee getypte vellen. De tekst zou in voor komende bewoordingen gesteld zfjn. en geen nieuw politiek standpunt ontwikke len., doch de besluiten bevestigen, die de Fransche regeering heeft moeten nemen om haar internationale verplichtingen ge stand te doen. In het document wordt betoogd, dat vanaf het tijdstip, waarop de Volkenbonds raad en de plenaire Volkenbondsvergade ring. namelijk op 7 en 10 October, naar aanleiding van den op*2 October plaats ge had hebbenden inval der Italiaansche troe pen in Abessynisch gebied, Italië tot aan valler hebben gestempeld, artikel 16 van het Volkenbondspact Ipso facto ln werking getreden is. Om zijn handteekening gestand te doen, heeft Frankrijk niet anders kunnen doen, dan zich aan te sluiten bij de economi sche en financieele maatregelen, waarvan de tenuitvoerlegging voor alle leden van den Volkenbond bindend ls. Tenslotte verklaart de Fransche regee ring in haar antwoordnota, dat zij intus schen niet de hoop op een vriendschappe lijke regeling opgeeft, waardoor een einde gemaakt zou worden aan de vijandelijk heden in Abessynië, en tegelijkertijd aan de restricties, waaraan Italië zich in verband met de internationale sancties heeft bloot gesteld. SANTIAGO DE CHILI. 20 Nov. (Reuter). Chili zal de sancties slechts toepassen voor zoover het goederen betreft die niet in de clearingovereenkomsten zijn opgenomen. NEW-YORK. 20 Nov (Reuteri. Indien de waarschuwing van Roosevelt en Cordal Huil betreffende'het zenden van materiaal naar de oorlogvoerende landen niet vol doende in acht wordt genomen, is het niet onmogelijk dat op de Amerikaansche maat schappijen druk zal worden uitgeoefend, opdat ze hun petroleumverschepingen naar Italië verminderen, aldus schrijft de cor respondent van de New-York Times te Washington. PARIJS. 20 Nov. (Reuter). Men ver wacht dat door de toepassing van sancties tegen Italië het aantal werkloozen met 30.000 zal vermeerderen. ENGELAND. Na de verkiezingen Uitsluiting te Glasgow. Gisteren is de uitslag van de Orkney en Shetland eilanden bekend gemaakt waar de liberaal Sir Robert Hamilton zijn zetel aan een conservatief heeft moeten af staan. Het aantal liberalen van de rich ting Samuel blijft daarmee beperkt tot 17. De eenige uitslag die nu nog moet ko men is die van de gecombineerde Schot- sche universiteiten die drie afgevaardig den bezitten en die pas 25 November be kend kan zijn. Gemeend wordt, dat Ramsay Mac Do nald óf in een universiteits-district. óf in een district waar de Conservatieven een gemakkelijke meerderheid zullen hebben, opnieuw candidaat zal worden gesteld voor het Lagerhuis. Verscheidene Conser vatieven zulen waarschijnlijk bereid zijn af te treden, teneinde plaats te maken voor den voormaligen minister-president, indien men dit officieel zou vragen. Gisteren zijn alle havenarbeiders in de dokken van Glasgow, bijna 4000 man, uit gesloten. Deze lock-out is bedoeld als een protestmaatregel der werkgevers tegen de voortdurende gedeeltelijke stakingen en de uitingen van verzet onder de arbeiders. In verband met de lock-out hebben tal rijke schepen niet kunnen vertrekken. De moeilijkheden, die reeds geruimen tijd duurden, bereikten aan het einde der vorige week haar hoogtepunt, toen weder om op verschillende plaatsen het werk zonder zichtbare reden werd neergelegd. POLEN. Ernstige beschuldiging tegen Lithauen. In het proces tegen de Oekrajlensche samenzweerders zijn opzienbarende feiten ter sprake gekomen. Uit documenten, wel ke werden geciteerd, bleek, dat de laatste jaren de regeering van Lithauen de Oekrajlensche terroristen krachtdadig heeft ondersteund. De aanklacht behelst nauwkeurige op gaven met de bedragen. Verder wordt verklaard, dat het Li- thausche ministerie van buitenlandsche zaken, in het bijzonder de vroegere minis ter Zaunius, enge betrekkingen met de ter roristen heeft onderhouden. Een aanta' van hen moet zelfs door .bemiddeling van dit ministerie valsche passen hebben ont vangen om agitatierelzen naar de ver schillende landen van Europa en Amerika mogelijk te makep. GRIEKENLAND. Amnestie. De ministerraad heeft besloten amnes tie te verleenen aan de arbeiders, die naar aanleiding van de jongste stakingen wa ren veroordeeld. Volgens onbevestigde ge ruchten zou de koning ook amnestie ver leenen aan hen die in verband met den opstand van 1 Maart zijn veroordeeld. r TSJECHO-SLOWAKIJE. Treedt president Masaryk af? De „Daily Herald" meldt uit Praag dat president, Masaryk heeft besloten af te treden als president van Tsjecho Slowa kije. Masaryk heeft deze functie sedert de vorming van de Tsjecho-Slowaaksrtre republiek, thans 17 jaar geleden, bekleed. Zijn aftreden zal einde dit jaar bekend worden gemaakt. Benesj, de minister van buitenlandsche taken, de rechterhand van den president zal zijn opvolger worden. Masaryk zal Benesj in diens functie van advies dienen. HET MEMELGEBIED. Baldszus toch formateur van een directorium. De president van den Memellandschen landdag, Baldszus. die eerst den opdracht tot vorming van een directorium terugge geven had om persoonlijke overwegingen, heeft thans besloten toch een opdracht tot het vormen van een directorium te aan vaarden. Gouverneur Kaukaskas had gis termiddag Baldszus uitgenoodi"d voor een nieuwe gedacihtenwisseling, waaraan deze, tezamen met het presidium van den Land dag gevolg had gegeven. Laat in den mid dag werd hij ten tweeden male door den gouverneur ontvangen, bij welke gelegen heid hij den ^uverneur de voorstellen ter kermis bracht voor de benoeming van de overige leden van het door hem ontwor pen directorium. Daarbij wees hij de be noeming van een Vertegenwoordiger van het Lithausche blok met beslistheid van de hand. De gouvereur heeft nog geen be slissing genomen, maar medegedeeld, dat hij zich naar Kowno zou begeven. Morgen zou hij dan bescheid geven over de resul taten van zij te Kowno gevoerde bespre- RECLAME. 3721 ARGENTINIË. Anarchisten-organisatie ontdekt. De politie heeft het hoofdkwartier ont dekt van een Anarchistische organisatie. Er zijn 32 personen gearresteerd o.a. de bekende terrorist Ayola. UIT HET VERRE OOSTEN. Om Noord-China. Het is waarschijnlijk dat de afkondi ging der autonomie in Noord-China weikc oorspronkelijk was vastgesteld op heden, enkele dagen zal worden uitgesteld. De bladen melden dit uit Peking en ze voe gen er aan toe, dat de af te leggen ver klaring door den leider der beweging is goedgekeurd. Men verklaart dat de Nan- kir.g-regeering wordt verweten geen vol doende maatregelen te hebben genomen ter bescherming van Noord-China tegen de communistische penetratie en men vijst er op dat Noord-China niet van zins is zich af te scheiden van Nanking De Chineesche autoriteiten in de gedemilita riseerde zone in Noord-China hebben de cmculatle van bankbiljetten der centrale bank in China verboden. In de kringen van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken ls men van meening. dat de autonome beweging van Noord-China. gestimuleerd is door de zilverpolitiek der Ver. Staten en den Britschen steun bij de hervorming van het Chineesche muntwezen. Men zet uiteen dat de voorgenomen autonome federatie van Noord-China geen rekening houdt inet de territoriale en administratieve on afhankelijkheid van Nanking. Het Japansche ministerie van buiten landsche zaken heeft het gerucht tegen gesproken dat Japan de autonome bewe ging zou steunen. De beweging wordt door de Japansche regeering met ernstige be zorgdheid gadegeslagen. De houding dei leiders is bekend, doch het verluidt aal, indien ze den steun van Japan zouden verzoeken. Japan dit verzoek in gunstige overweging zou nemen. President van de federatie wordt ge neraal Soeng Tsje Joean. de commandant van de garnizoenen van Peking en Tientsin Bevoegde Britsche waarnemers zijn var meening. dat de Japansche beweging voor de autonomie van Noord-China geboren is uit den wensch. het internationaal cre- riiet van China te benadeelen, teneinde buitenlandsche leeningen te doen misluk ken, en ook om aan het gezag van Nan king een beslissenden slag toe te brengen, voordat Noord-China de uitwerking onder vindt van de nieuwe nationale eenheid, die tot uiting is gekomen in de onlangs plaats gehad hebbende diplomatieke ge- dachtenwisseiingen tusschen Nanking en Kanton. Engeland en Amerika houden zich nog afzijdig, doch zijn onderling in bespreking getreden over den toestand. SCHAKEN. EUWE WINT DE 21e PARTIJ. ALJECHIN ZAL DE AFGEBROKEN PARTIJ NIET VOORTZETTEN. Naar wij hedenmorgen vernamen, heeft de wereldkampioen dr. Aljechin besloten, de gisteravond afgebroken 21ste partij niet verder te spelen. Na uitvoerige analyse was hij tot dit besluit gekomen, daar hij geen mogelijk heden meer had kunnen ontdekken, aan verlies te ontkomen. De stand is thans geworden: Euwe 7 gewonnen partijen, Aijechln 7 gewonnen partijen, remise 7. Totaal: Euwe lO'/i punt, Aljechin 10'/« punt. De 22ste partij vangt morgenavond a.s. te Zandvoort aan. ANTI-JOODSCHE BETOOGINGEN, WARSCHAU. 20 Nov. (Reuter). - 7 Lodz zijn bij anti-semiotische betoogingei 2 Joden gewond. Deze moesten in he ziekenhuis worden oogenomen. BOEDAPEST. 20 Nov. (Reuter). - Bi ongeregeldheden aan de Universiteit zUi 15 Joodsche studenten gewond. SCHEEPSBOTSING. ISTANBOUL. 20 Nov. (Reuter). - Ee: botsing heeft plaats gehad tusschen ee Turksche onderzeeër en een Italiaansci vrachtschip. Belde schepen zijn ernstig be schadigd. GEHEIM CONSISTORIE. VATICAANSTAD. 20 Nov. (Reuter). D Paus heeft besloten het geheim consii torle tegen 16 December a.s. bijeen I roepen, teneinde eenige kardinalen, ondi meer den aartsbisschop van Buenos Airi te benoemen. LEON BERNARD t PARIJS, 20 Nov. (Reuter). Leon Ber nard van de Académie Franpaise is van morgen aan bloedvergiftiging overleden Leon Bernard, in 1872 geboren, was pro fessor ln de hygiëne en klinische medi sche wetenschap aan de Parijsche unl versiteit en lid van tal van medisch commissies. o MEVR. THEODORE ROOSEVELT GEVALLEN. GLEN COVE, 20 Nov. (A.N.P.). - B weduwe van den vroegeren president d( Vereenigde Staten Theodore Roosevel heeft in haar woning te Sagamore Hi een ernstige val gemaakt, waarbij haa heup werd ontwricht. Haar toestand levensgevaarlijk. HET KONINGSMOORD-PROCES. AiX EN PROVENCE, 20 Nov. (Reuter Bij den aanvang van den derden zitting: dag in het proces tegen de Oestadsji's nj de beklaagden aanwezig, doch de verded: ging mankeert. Men is van meening, dat deze zittüi zuiver formeel is. De advocaten, die bi noemd zijn ter vervanging van Desbon zijn voornemens schorsing van de benai deling der zaak voor zoo lang mogelijke duur te vragen, teneinde het dossier kunnen bestudeeren. DE ENGELSCHE MIJNWERKERS. •LONDEN, 20 Nov. (Reuter). Het refeiw dum onder de mijnwerkers heeft 80 pc opgeleverd voor staking. Een leider zeide: wij zijn in een ïmpas- geraakt, en wij zullen ons niet over haasten. Wij hopen dat de regeering een uitwe zal vinden. ZOON VAN HERTOG VAN KENT GEDOOPT. LONDEN. 20 Nov. (Reuter). - I» B"c; kinghampalace ls hedenmorgen in beslo ten kring de zoon van den hertog van Ke gedoopt door den aartsbisschop van terbury en den bisschop van Lomded- jonge prins zal heeten Edward. 06,18 Nicolaas. Patrick. Er is ook vandaag GOED NIE^ in de advertentie -J

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2