Abessijnsche actie op komst'? 76ste WOENSDAG 20 NOVEMBER 1935 No. 23208 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Meer en meer schijnt het, dat de Abessijnen in beweging komen voor een tegenactie. De Negus is per vliegtuig uit Addis Abeba vertrokken met nog onbekende bestemming, doch vermoedelijk naar het Zuidelijk front. PgflCCNIll NIEUW/ Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 clsTper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein -»• Telefoonnummer* voor, Directie en Administratie 2SOO Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: ,Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? per 3 maanden f.2.35 per week f.0.18 Francoper post f. 2-35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. GRIEKSCHE ZIN VOOR WETENSCHAP. Voordracht van prof. dr. B. A. v. Groningen In de reeks lezingen over de ontluiking _er wis- en natuurkundige wetenschappen L de Egyptische, Babylonische en Griek sche oudheid, die vanwege het Leldsche gniversiteitsfonds ln samenwerking met {et Nederiandsch Historisch Natuurweten schappelijk Museum in het Kamerllngh Onnes Laboratorium alhier gegeven wor- len, heeft prof. dr. B. A. van Groningen gisteravond gesproken over: Grieksche zin voor wetenschap. Ter inleiding op de tweede reeks voor dachten. waarin, na Egypte en Babylonle, nu de Grieksche wereld ter sprake komt. gient. aldus spr. een algemeen overzicht it worden gegeven van de Grieksche cul- nnr in de zesde en vijfde eeuw voor onze jaartelling. Dit kan men op verschillende lijten doen: de meest doelmatige schijnt it te wezen, waarbij men zich afvraagt, welke eigenschappen het zijn, die den Griek voor de beoefening der exacte weten- ichappen. of liever voor de beoefening nn wetenschap, geschikt hebben gemaakt. Ter illustratie zal dan bij voorkeur ver telen worden naar de moeder der weten- stappen. de wijsbegeerte. De verhouding ec individu tot gemeenschap behoeft darbij niet op den voorgrond te treden: «en houde evenwel in het oog, dat weten- ïlap nooit de roeping van velen kan of u» zijn. Vier eigenschappen moeten worden ge- Knd. Ten eerste de nieuwsgierigheid, of ftr de belangsteling in alles wat be nt, die den Griek ontvankelijk maakte or het onbekende en hem de wereld in «f, maar die hem ook het aliedaagsche Kds weer levend en belangwekkend rukte. Een treffend voorbeeld van deze kM tot weten is de schrijver Herodotus. Sust en boven deze polymathie staat uenwel als tweede eigenschap, die den sergang baant tot de eumathle, de be- jeorte om te verklaren en door te dringen Bi den grond der dingen, het verlangen si hetzij alleen, hetzij met anderen, te ooien naar het eigenlijke. In de derde ïuts komt de zin voor ordening en ijsteem. waarvoor met name de oude («nogonieën en vooral de oudste wijs- (srige systemen treffende bewijzen geven, fc twee laatstgenoemde eigenschappen, de ast lot verklaren en de drang tot synthese honen beide ook gezien worden als uitin- |tn van eenzelfde eigenschap, n.l. van den tang tot het beheerschen van het object. Daarnaast en daartegenover staat dan de berde en laatste eigenschap, de onderwer ping aan het object. Hier geldt de paradox, tot slechts hij het object kan domineeren. lie er zich aan wil onderwerpen Bij de Grieken heeft die werkelijkheidszin of waarheidsliefde in sterke mate bestaan en let kost geen moeite, personen op te noe- len, als Socrates, die alles, ook hun 'eren, veil hebben gehad voor hetgeen zij ais waarheid meenden te zien. Tenslotte: er kan eigenlijk van Griek- achen zin voor wetenschap geen sprake [Sn. Want hetgeen hem destijds bepaalde, bepaalt hem ook nog nu. Wel kan men [togen, dat het Griekenland der Oudheid «m in zeer. ruime mate heeft bezeten, wat be volgende voordrachten, voor zoover St exacte wetenschappen betreft, duidelijk B' blijken. ZOLDERSCHUIT GEKAPSEISD. Goed afgeloopen. Hedenmiddag omstreeks halfeen was 'n Bstal personen bezig met het lossen van Md ijzej uit het fabrieksgebouw der Nu- aan den Nieuwe Rijn hoek Gangetje y bet dek van een ijzeren zolderschuit, I's daartoe aan de achterzijde der fa- ™tk was gemeerd. Vermoedelijk doordat l! schuit te zwaar beladen was, geraakte °'ij|an een kant aan den grond. De gebroeders J en P. K„ beiden al- te en L K. uit Haarlem trachtten do kbtiit los te duwen, hetgeen onverwachts Sraikte. Door den schok gleed de zware «blading over boord, zoodat net schip "[seisde en met den bodem naar boven «echt in den Nieuwe Rijn kwam te "lien. Alle drie werklieden geraakten te water. K. ging geheel en al kopje onder, doch 'grigde erin vrij te blijven van de zinken- stukken ijzer. Zijn beide metgezellen [■«gen eveneens een Irisch bad: allen *"gden «rin zich spoedig op het droge te te«n, zoodat dit ongeval buitengewoon jtstig voor hen is afgeloopen. Behulp- ®ne omwonenden voorzagen de drenke- Dgon van droge kleeren. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. b'origing: Firma Jongman en Venhui- 5 Geversstraat 1723, Oegstgeest, caros- -«hebouw enz. Bovengenoemde zaak is omgezet in een !Dn°otschap onder firma onder den jtej1 firma Jongman. (Beperkende Be- Jennooten: J. Jongman en J. W. Jong- tei' Oegstgeest. O SCHOOL HAVER STRAAT. Ouderavond. Gisteravond werd in het gymnastiek lokaal van de openbare lagere school aan de Haverstraat een ouderavond gehouden. Waren de beide vorige ouderavonden een succes geweest, ook thans was een I zeer groot deel der ouders opgekomen. I Toen de heer Vriezema, hoofd der school, de bijeenkomst opende, waren weer meer dan honderd vaders en moeders aanwe zig, die in spanning wachtten op de din gen, die komen zouden. De heer Vriezema had dus alle reden om een opgewekt openingswoord te spre- ken, waarin hij behalve de ouders een i woord van welkom toeriep aan den heer Vriend, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs, die wederom blijk gaf van zijn 1 belangstelling. Het eerste deel van den avond werd gevuld met een zangspel, getiteld: „Een visite in het poppenhuis". Dit zangspel, dat werd uitgevoerd door een twintigtal meisjes der hoogste klas sen, had maanden van voorbereiding ge vraagd. De leider, de heer Lingsma. be nevens de dames van het personeel, die voor de aankleeding der poppen hadden gezorgd, hadden veel voldoening van hun werk. Alles zag er werkelijk keurig uit, terwijl de zang der kinderen wel bewees, dat zij zelf pleizier hadden in het spel en hun best wilden doen het succes vol komen te maken. Er werd gezongen, ge danst. gesproken en telkens bleek weer, hoe goed zij waren voorbereid. Een extra woord van lof komt wel toe aan de moe derpop en aan de kindermeid, die blijk gaven hun rol zeer goed te begrijpen. De pianobegeleiding was in handen van mej. Warreman, die. hoewel door ver schillende omstandigheden hiertoe slechts voor zeer korten tijd gevraagd, haar taak op keurige wijze vervulde. De heer Vriezema was zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij mej. Warreman en den heer Lingsma hartelijk dank bracht. Mej. Warreman had nog bloemen in ontvangst be nemen. Vervolgens werden nog eenige mede- deelingen gedaan over het Schoolfonds, het verzuimen van leerlingen en over de Leidsche Hout. Tijdens de pauze, die tevens benut werd tot het gebruiken van een kopje thee en een koekje, werd gestemd voor de ver kiezing van een nieuw lid der Oudercom missie in de plaats van den heer Blan- kensteyn, die bedanken moest, omdat hij geen schoolgaande kinderen meer had. Met vrij groote meerderheid werd gekozen de heer P. Kruit, die zijn benoeming aan nam en door den voorzitter werd welkom geheeten in zijn nieuwe kwaliteit, terwijl tevens een woord van dank tot den heer Blankensteyn werd gericht. Evenals de vorige ouderavonden werd ook nu het tweede deel van den avond gebruikt voor het vertoonen van een paar films Ook dit deel werd door den heer Lingsma verzorgd. De keus was ge vallen op een paar komische films, die wel zeer in den smaak vielen. Het gelach was niet van de lucht. Het was reeds over elven, toen de voorzitter met een woord van dank aan allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van den avond, de bijeenkomst sloot pn CPti tot wederziens toeriep aan de ouders tot een volgenden ouderavond. SINTERKLAASFEEST VOOR ALLEN. Van verscheidene zijden bereikt ons het verzoek om het publiek op te wekken met milde hand te offeren teneinde de hier ter stede bestaande liefdadigheidsvereeni- gingen in staat te stellen aan zooveel mogelijk Leidsche minbedeelden een be- soheiden Sinterklaasviering te bereiden. Iedereen zal doordrongen zijn van de treurige waarheid, dat in vele gezinnen de middelen ontbreken om zich de hoog- noodige voeding en kleeding te verschaf fen. laat staan, dat er geld zou zijn om den 5den December, zelfs ook maar op hoogst bescheiden wijze, feestelijk te vieren. Daarom is (het noodig, dat, wil men alle Leidenaars in de Sinterklaas-viering be trekken, onze beter gesitueerde stadgenoo- ten royaal in den zak tasten en hun gaven doen toekomen aan die vereenigingen en instellingen, die op dit gebied reeds vele jaren werkzaam zijn tot groote dankbaar heid van velen, voor wien zonder die werk zaamheid de 5de Decemlber geen feestdag zou zijn. WINTERSPORT-AVOND DER N.R.V. Causerie van de heeren Ramersdorfer en Panman. Uit Innsbrück, waar hij leider is van een ski-school, is de heer Ramersdorfer op invitatie der Nederlandsche Reisvereeni- ging naar ons land gekomen om hier le zingen te houden over de wintersport. Even voorstellen: Sepp Ramersdorfer. naast Hannes Schneider, de aan de Arl- berg-methode vorm en inhoud gaf, de beste ski-leeraar van Oostenrijk bekend ski-renner en ski-springer gids gedurende den wereldoorlog van het leger in de ber gen van Zuid-Tirol. en: fiim^oeler. wiens markante figuur in de Ufa-film ..Der Wil- derer" op menigeen diepen indruk heeft gemaakt! Ramersdorfer sprak reeds in Groningen Amsterdam. Arnhem. Utrecht. Haarlem. Apeldoorn en Amersfoort en was gister avond naar Leiden gekomen, waar hii na een welkomstwoord van den heer Har- deweg in de stampvolle bovenzaal van café In den vergulden Turk" in uitste kend Hoog-Duitsch vertelde van de schoonheid van het witte Oostenriiksche bergland en van de onbeschrijflijke vreug den der witte kunst op de lange latten. Wil men die vreugde ten volle genieten, zoo zeide hiidan is het absoluut noodig zich deugdelijk voor te bereiden gelijk zulks hier ter stede geschiedt op de droge- cursus onder leiding van den heer Ant. Metz en zooals ook in zoovele andere plaatsen van ons land gebeurt op een wijze, waarvoor spreker grooten lof had. Als men z'n lichaam voorbereid heeft is de sport gemakkelijker en prettiger en pas dan kan men er ten volle van profiteeren. Ook d" nieuweling staat dan op de oefen- weide niet geheel vreemd meer en het zal hem minder moeilijk vallen de in het ge wone leven dikwijls wat ongewone houdin gen die echter voor de ski-sport noodzake lijk zijn (knieën vooruit armen gebogen, lichaam voorover hellend) aan te nemen. Hoe het toegaat op die oefenweide de monstreerde spreker aan de hand van een groot aantal lichtbeelden (uitstekend ge projecteerd door den heer Geytenbeek) om daarna uit de in de sneeuw gemaakte diepe sporen den aard te beschrijven van de verrichtingen van den skiër. Uitvoerig vertelde hii van de Zwangstellung. de Ab- farht. de Lauerstellung (met het gewicht op de dal-ski) de Schneepflug. die de grondsteen is van het ski-loopen. den Schneepflugbogen. den Stembogen en de Christiania enz. van de groote snelheden (tot 90 KM.) welke door ervaren loopers worden bereikt en van tochten door het hooggebergte om te besluiten met een dringende opwekking de ski-sport te gaan beoefenen in de wondere witte wereld van Oostenrijk! Vervolgens sprak de heer J. Panman, uit Haarlem, algemeen voorzitter der N.R.V., wiens als altijd zeer geestig betoog eveneens met groote aandacht werd gehoord. Op humoristische wijze schetste hij de moeliikheden voor den beginner, voor wien het vallen gemakkelijk doch het opstaan buitengewoon moeilijk is. vooral als er veel sneeuw ligt om daarna cjegenen die zich reeds bij voorbaat ontmoedigd zouden gaan gevoelen, weer optimisme bij te brengen door de verzekering dat ski- loopen voor iedereen in zes a zeven dagen te leeren is. mits men sportief is. mits men vlijtig is en van goeden wil. Hii gaf wenken op het gebied van k'eedine drong er op aan meer te letten op het practische dan od het mooie en toonde een serie fraaie lantaarnplaatjes van de ski-sport in Zwitserland en Oostenrijk, van het schaatsenrijden ijshockey curling rodelen skeleton, bobben en ski-springen. Opna men uit de vele plaatsen, waarheen de N.R.V. dezen winter reizen organiseert, vormden het besluit van dezen interres- santen avond waarop ongetwijfeld menig een belangstelling voor de wintersport ge kregen zal hebben! UIT HET POLITIERAPPORT. Gistermiddag tegen vier uur, toen de afsluitboomen van den overweg aan den Haagweg waren dicht geweest en de 15-jarige C. de R. met zijn fiets over de rails wilde rijden, is het stuur van zijn rijwiel verward geraakt in het stuur van een andere fiets, waardoor hij kwam te vallen en werd overreden door een auto, bestuurd door den 42-jarigen D. S. W. uit Sassenheim. Hoewel de jongen oogen- schijnlijk weinig letsel had bekomen, is hij ter observatie naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht, aangezien hij een der wielen over het lichaam kreeg. LEIDSCHE SCHOUWBURG. FRITZ HIRSCH-OPERETTE. Die Csardasfürstin. Hilde Huraiath als Csardasfürstin. De Fritz Hirsch-Operette bracht gister avond na verloop van eenige jaren nog eens de bekende tot het oudere genre behoorende operette „Die Csardasfür stin". Het is een der beste uit de rij der Operettes met tal van meesleepende melo dietjes, die zoo „lekker" in het gehoor liggen! We hadden den schouwburg daarom vol ler verwacht. Nu kon slechts gesproken worden van „goed bezet". Hirsch is het hier beter gewend. Het was jammer, ook voor de afwezigen, want het gezelschap heeft aan deze oude bekende een pracht van een opvoering ge geven. Mede door de meer moderne uit werking waarbij een reeks nieuwigheden was ingevoegd, die het wonderwel deden. Helaas was Paul Harden sukkelend aan een ernstige verkoudheid, zoodat Fritz Hirsch zijn zang overnam, doch qua spel was Har den weer vlot op dreef als altijd. Misschien zocht hij zelfs daarin wel een compensatie, want hij was bijzonder geestig in zijn rol van graaf Boni. Hirsch zelf als altijd! In Hilde Harmath bezit Hirsch een voor al vocaal bijzonder goede en lieve „Csardas fürstin" en haar spel is vlot en lenig. In Email Silten vond zij een keurigen partner als vorst Edwin. Hun zang en samenspel verdient alle lof. Overigens waren alle oude getrouwen aanwezig: Arpad Latabar, Claire Clairy, Leo Reicher. Susi Kramer etc. Het garan deert steeds een aangenamen avond! Aan de decors en aankleeding was weder om alle zorg besteed. Vooral de dans, inge studeerd onder leiding van het slangen- mensch Arpad Latabar, dient apart ver meld. Diverse nummers miesten gebisseerd worden. Aan het slot heerschte er de befaamde dankbare stemming, en de aanwezigen onderstreepten gaarne en volledig den door de in groot aantal opgekomen studenten gebrachten bloemenregen met luid applaus. BUURTVEREEN. „EENSGEZINDHEID". Feestavond in de Stadsgehoorzaal. De altijd actieve buurtvereeniging „Eens gezindheid" heeft gisteravond weer een zeer goed geslaagden en uiterst gezelligen feestavond gehouden in de tot de laatste plaats bezette Stadsgehoorzaal. Deze avond stond weer onder leiding van den heer W. F. v. d. Broek, die de vorige maal wegens ernstige ongesteldheid moest ontbreken, maar thans, geheel hersteld, de touwtjes weer in handen had en voor een vlot en goed verloop van den avond zorg droeg. In zijn openingswoord heette de heer v. d. Broek speciaal welkom den heer Wijkmans directeur van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken en de hoofden van de Oosterstraat- en van de M?cUt:astraatschool, de heeren Boddewes en Herfkens. Het programma werd ingezet met een aardig tableau, waar bij het vaandellied werd gezongen eerst door de samenstellende deelen van het tableau en daarna door de geheele zaal. Vervolgens had een kleine plechtigheid plaats. Namens de leden van de tooneel- club „Entre Nous" werd den bestuursleden een fonkelnieuw insigne aangeboden, daar het oude teekenen van aftakeling begon te vertoonen. Bovendien werd de secreta ris, de heer Simons, voorzien van een bord: „Secretariaat buurtvereeniging „Eensge zindheid", dat. een plaats aan den gevel van zijn huls zal moeten krijgen. De heer v. d Broek dankte voor deze blijken van waardeering en greep de gelegenheid aan BINNENLAND. De regeering verdedigt het bezuinigings- ontwerp; memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. (3e Blad) Ons parlementair overzicht. (4e Blad). Plannen tot wijziging der omzetbelas ting. (3e Blad). Ernstige autobotsing bij Heesch; twee dooden en drie gewonden, waarvan twee ernstig. (Gemengd, 4e Bladi. De stranding van een motorlogger bij Katwijk aan Zee; behandeling voor den Raad van de Scheepvaart. (Rechtzaken, 4e Bladi. De 21e partij Euwe-Aljechin is door Euwe gewonnen; de stand is nu IO'/i-IO'/i. (Sport, 4e en le Blad). BUITENLAND. De Negus is per vliegtuig uit Addis Abeba vertrokken. Een Abessijnsche aan val wordt verwacht. (3e en le Blad). De Fransche antwoord-nota aan Italië overhandigd, (le Blad). Nog steeds onzekerheid omtrent Noord- China. (Buitenland, le Blad). De verdediger der Kroaten in het Ko ningsmoord-proces in Zuid-Frankrijk uit zijn ambt ontzet. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. om in 't kort den grooten bloei der ver- eeniging te schetsen in de 12 jaren van haar bestaan, waarbij hij de verzekering gaf, dat het bestuur gaarne zijn uiterste best zal doen om de vereeniging tot nog grooteren bloei te brengen. Daarna werd een korte reprise gegeven van de zangnummers, die op 31 Augustus door de kinderen der leden in een klette rende regenbui ter eere van den verjaar dag van H.M. de Koningin werden gezon gen Zooals toen zorgden ook nu eenige leden van „Werkmans Wilskracht" voor de begeleiding terwijl de heer G. Mulder over het geheel den scepter zwaaide. De vader - landsche liedjes werden door de kinderen met groote tóewijding gezongen. De zaal gaf van haar ingenomenheid blijk door een lang aanhoudend daverend applaus. De orkestvereeniging ..Musica" onder lei ding van den heer J. Noordanus zorgde op voortreffelijke wijze voor de verzorging van het muzikale gedeelte van den avond. Door de onrust die in de zaal heerschte tijdens het uitvoeren der muzieknummers, kwa men deze niet zoo goed tot hun recht, als wel gewenscht was. Ze hadden grooter aandacht ruimschoots verdiend. De heer Fre Rubion, een zeer vergevor derd amateur-goochelaar, deed gedurende een half uur de zaal versteld staan met zijn geestige goocheltoeren. De pauze bracht tal van verrassingen in den vorm van een welvoorziene tombola en andere loterijen en na de pauze voerde de tooneel- club „Entre Nous" de aardige klucht „Oom Eprian" op, die eveneens groot succes oogstte. De avond werd besloten met een gezellig dansje onder leiding van den heer Anton de Groot. VERPLICHTE AANGIFTE VAN VREEMDELINGEN. De Commissaris van Politie alhier brengt in herinnering de verordening regelende het toezicht op in Leiden ver toevende vreemdelingen, waarbij is be paald dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning op neemt. binnen 24 uur, nadat de vreemde ling daarin is opgenomen, verplicht is hiervan kennis te geven aan genoemden commissaris van Politie (bureau Vreem delingendienst Zonneveldstraat alhier, ge opend van 9—12; 24 en 79 uui). Deze kennisgeving is eveneens verplicht, indien de vreemdeling reeds te Leiden aan een ander adres heeft vertoefd. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé s enz. ongeacht den duur van het verblijf. Op verzoek wordt van deze kennisge ving een bewijs uitgereikt. Door aangifte bij het Bureau van de Bevolking of den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Nalatigheid is strafbaar. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter F. de heer J. F. Sirks (Lelden). o Geslaagd voor het alhier afgenomen examen van apothekers-adsistent de dames A Bredenhorst, A. w, M. Beekman, J. M. Rademakers, B. Cohen (alien te Den Haag).

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1