De Abessijnsche guerilla-oorlog in volle werking. 76gte Jaargang DINSDAG 19 NOVEMBER 1935 No. 23207 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES» Bureau JNoordemdspIeio ^<w»7TeIefoonnuminer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. VISSCHERIJ-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD 30 ctsTper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van <ms Blad gefrestlgd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? Franco per post f. 235 per 3 maanden f. 1.35- per week f.0.1® per 3 maanden portokosten., (voor binnenland f. 0.80 per 3 tnnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. VERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De najaarsvergadering. In hotel „Den Burcht" werd de najaars vergadering van den Verhuurdersbond voor Lelden en Omstreken gehouden, welke onder leiding van den voorzitter, den heer J. Zitman, een geanimeerd verloop had. Na lezing werden de notulen, samenge- steld door den secretaris, den heer P. T. de Jong, ongewijzigd goedgekeurd. De begrooting voor 1936 werd, nadat door verschillende leden inlichtingen ge vraagd waren, met algemeene stemmen aangenomen. De exploltatle-begrooting van de onroerende goederen van den Bond verwierf eveneens de goedkeuring van de vergadering. De heeren W. van Beek, L. Demmenie en A. Steenvoorde werden tot leden van de Kascommlssie voor 1936 benoemd. Doorden voorzitter werd aan de verga dering medegedeeld, dat de heer J. H. Buys, die den Bond eenlge jaren trouw en eerlijk heeft gediend, met 1 Januari het tondskantoor gaat verlaten. In de vaca ture is voorzien door den heer J. W. Smidt te Oegstgeest met ingang van 1936 als inspecteur-administrateur te benoemen. De kantoorinrichting zal gereorganiseerd vorden en een moderne administratie zal lorden ingevoerd. De voorzitter deelde mede, dat onge ler l'/s jaar gecorrespondeerd Is met de Directie van de Letdsche Duinwater Mij. tver klachten over de tarieven, die hoog rijn en ook vol worden toegepast bij ge- ceeltelijk leegstaande woningen of bij leege woningen, die met andere perceelen o? één boring zijn aangesloten. De Bond leeft een commissie benoemd, die de be swaren in een rapport heeft verwerkt en roodra bij deze Maatschappij de nieuwe directeur in functie is, zal het bestuur dit rapport men den directeur gaan bespre ken. Op het request, eenige maanden ge leden bij den Gemeenteraad Ingediend, rahoudende het verzoek om verlaging van de Straatbelasting en een regeling voor anslagen van perceelen, welke gerulmen tijd leeg staan, is nog geen beschikking binnengekomen. Inzake den strijd van den Bpnd tegen bet euvel van het zonder toestemming ran de eigenaren, door huurders uittrek ken van draden uit lichtleidingen, wan- r.eer zij op voordeelige wijze het woon- huistarief wenschen, heeft het bestuur gewaardeerde medewerking gekregen van den directeur van de Stedelijke Lichtfa brieken en van de Leidsche Installateurs- Vereeniging. Naar aanleiding van een be spreking met den voorzitter en den secre- iarls van genoemde vereeniging, werd den leden geadviseerd toezicht te houden, wanneer huurders aan de lichtleidingen veranderingen laten aanbrengen. Het Is namelijk niet geoorloofd en ook niet ge- wenscht. dat veranderingen aan lichtlei dingen, door de huurders zelve of door onbevoegde installateurs geschieden, een deets om de hieraan verbonden gevaren, anderdeels omdat dan veelal minderwaar bis materiaal wordt verwerkt. Verhuur ders van woningen behooren daarom in hun belang steeds te verlangen, dat wer ken aan lichtleidingen uitsluitend door erkende installateurs geschieden. De voorzitter drong er bij de leden op aan. immer bij verhuring van woningen Je verlangen, dat de huurders een door net kantoor van den Bond afgeven huur- briefje toonen als bewijs, dat zij niet voor komen In de registers, welke worden aan- Sehouden van slecht betalende huurders en van hen, die de woningen onbehoor lijk bewonen. Tijdens de rondvraag werd de wensch feuit, dat van politiewege meer toezicht wordt gehouden op leegstaande wonin- Kn, welke thans dikwijls door baldadige banden worden vernield. Inlichtingen worden gevraagd over het huurbedrag, «'-welk in steunbedragen is inbegrepen, maar waarvan steuntrekkenden een ander lebruik maken, dan door de regeering 'ordt voorgeschreven. Het bestuur deelde ®ede in deze reeds werkzaam te zijn. een lid, wonende in een aangrenzende femeenle, wees het bestuur op de hooge bpoenten. welke door enkele gemeenten op de grondbelasting worden gelegd. Het bestuur antwoordde, dat de grond- Masting een onderwerp is, waaraan het «stuur van den Nederlandschen Bond Tau Huiseigenaren zijn aandacht heeft twijd. Met een opwekkend woord aan de aan jagen. om mede te willen werken om bot ledental van den Bond te vergrooten, 'oor het aanbrengen van nog niet geor- Earnseerde huiseigenaren, sloot de voor- liter de vergadering. academische examens. Geslaagd voor het doctoraal examen toneeskunde de heer M. O. van der Zijl (Den Haag). Bevestigd wordt, dat de troepen van Ras Seyoem het Tembien-gebied ten N.W. van MaRalle bezetten en een bedreiging vormen in de flank der Italianen. Drie inlandsche colonnes zijn tegen hem uitgezonden. Ten Z. van Makalle heeft een gevecht plaats gehad tusschen Abessijnen en 20 Italiaansche vliegtuigen. Vele Abessijnen zouden zijn gedood of gewond, terwijl de vliegtuigen, hoewel alle getroffen, naar hun basis terugkeerden. Bij de landing zou één vliegtuig ernstig zijn beschadigd. KUNSTAVOND IN DE STADSZAAL. Van „De Stem des Volks". „De Stem des Volks" een der bekendste koren tn onze stad, had ditmaal een kunst avond georganiseerd, waarvoor groote be langstelling bleek te bestaan. De Stadszaal was uitstekend bezet met aandachtige toe hoorders, die den ganschen avond met groote interesse een gevarieerd programma beluisterd hebben, een be wils. hoe zeer de gedachte van. het bestuur in den smaak is gevallen. Behalve een orkestje van 12 man. be staande uit dilettanten en beroepsmusici opende deze bijeenkomst met de ouverture der opera „Don Juan" van Mozart en het was een genot te hooren. wat de dirigent de heer J. de Veen met dit kleine ensem ble in deze frissche ouverture wist te be reiken. Er werd in een pittig tempo en zuiver gespeeld: het geheel was een ppettlg aandoende introductie van dezen „cultu- reelen" avond zooals deze geschetst werd door den declamator Ben Groeneveld. wien met zijn echtgenoote Nelly Ernst een zeer belangrijk deel van deze bijeenkomst was Ingeruimd. Met genoegen hebben wij deze beiden ln verschillende gedichten en frag menten gehoord: allereerst ..Een nieuwe Tijd" van Troelstra. uit het Friesch ver taald door dr. Schepers, dan een fragment uit van Collem's Soldaten", geschreven na den wereldoorlog en uit Heyerman's „Uitkomst". De overtuigende, gevoelige of bezielde wüze van zlin voordrachtkunst maakte veel indruk terwijl Nelly Ernst als ..'t Zieke Amsterdamsche jongetje" in Uitkomst ook qua mimiek zich mooi in haar rol had ingeleefd. Het orkestje speelde nog een melodleuse serenade van Titl. waarin de heeren Ber nard Pit i fluit) en S. v. d. Berg (Engel- schehoorn) zoodanig solieerden. dat wij er veel waardeering voor konden gevoelen. Vooral de laatste speelde muzikaal. Een fragment uit het tweede bedrijf van ..Opstandelingen" door Henriëtte Roland Holst gaf ons weer gelegenheid de kwali teiten van het echtpaar Groeneveld te leeren kennen. De declamator bracht steeds voor het auditorium leerzame toelichtingen ter nadere oriënteering. die mede troffen door de rustige wtize waarop zij gegeven werden. Een .Proletariërsklacht door de eeuwen heen" besloot hun optreden: diverse dichters, als Vondel. Potgieter. Tol lens enz. bezongen reeds de zorgen en nooden van het volk. Om het verschil tusschen Holland en Zweden aan te too nen bracht Groeneveld nog een sombpre „klacfït van een werklooze" uit ons land, zijn vrouw teekende in een enthousiast ge stemd gedicht de ooleving en nieuwe ar beidsmogelijkheden tengevolge van het Zweedsche roode bewind". Na de pauze volgde de hoofdschotel: op gevoerd werd een zangspel voor koor. or kest. soli en declamatie Vrijheid", waarin od symbolische wüze eerst de opstanding van het proletariaat in de vorige eeuw werd geschetst: de onderwornen arbeiders klasse wordt ontvankelijk voor de roepstem van het socialisme, met nieuwe hoop be- zipld trekt men od tegen de machten van het kapitalisme In het tweede deel volgt dan wederom strlid: een nieuw gevaar komt op in het fascisme waarin het kapi talisme een welkome bondgenoot begroet. De arbeidersbeweging en de democratie worden bedreigd: opnieuw klinkt dan de roep om vrijheid op! Het slottafereel toont dan ook o.a. het Hakenkruis met het woord Dictatuur", waaroverheen de drie roode pijlen met het ..Vrijheid Arbeid. Brood" komen te han gen. de rijzende zon van het Socialisme verdrijft de wolken van het Fascisme in het midden prijkte een levensgroot, tref fend gelijkend portret van Troelstra. De arbeiders roepen dan. met de vuisten ge bald en de armen omhoog het ..Vrijheid! „Vrijheid!" De vaandels wapperen, het „Voorwaarts en niet vergeten" alsmede de Internationale klinken on. Als uitbeelding eener tendenz viel in dit snel zeker veel goeds te waardeeren. Muzi kaal was de samenstelling te heterogeen: naast diverse bekende strijdliederen, ge zongen door „De Stem des Volks", waren er meerdere soli op eveneens bekende melodieën terwiil Isr. Olman de begelei dende en verbindende muziek had ver zorgd. Medewerking verleenden de wat onzeker zingende mevr. C. de Veen-de Goede (sopraan), de heer van Elsik (te nor). Ben Groeneveld en Nelly Ernst, die naar de mate van hun krachten mede- hielpen deze opvoering te doen slagen. Leden van den Arb. Sportbond verleven digden met hun vlaggen den indruk. De regisseur Alb. v. d. Woerd had geen ge makkelijke taak. waarvan hij zich echter prijzenswaardig heeft gekweten. Koor en orkest bleken bii den heer de Veen in goede handen. Deze kunstavond heeft dus „elck wat wils" gegeven en.zeker aan zijn doel propaganda voor het socialisme beant woord CONSULTATIEBUREAU VOOR MOEILIJKE KINDEREN. Het jaarverslag. Aan het vijfde jaarverslag van de Ver eeniging tot instandhouding van een Con sultatiebureau voor moeilijke kinderen al hier. loopende over het tijdvak van 31 Mei 193431 Mei 1935, Ls het volgende ontleend Tot einde Juli 1934 werd het Bureau geleld door den heer N. Verweij, die den heer A. M. van Stipriaan Luïscius, ter ge legenheid van zijn buitenlandsch verlof, verving. Nadat de laatste ontslag had ge nomen, werd dr. D. Wiersma, die zich te voren met het experimenteel psychologi sche onderzoek der kinderen had belast, als leider van het Bureau benoemd. In December 1934 werd het Comité in een Vereeniging tot instandhouding van een Consultatie-bureau omgezet, hetgeen noodig was om aansluiting te kunnen ver krijgen bij de Nederlandsche Vereeniging ter bevordering van Consultatiebureaux voor moeilijke kinderen, In dezelfde maand stelde de Rockefeller Foundation voor een tijdvak van vijf jaren een bedrag ter beschikking van de Leid sche Universiteit, opdat deze daarmede het Consultatiebureau in staat zou stellen zijn werk voort te zetten en uit te brei den, in het bijzonder door samenwerking met de afdeelingen voor psychiatrie en voor kindergeneeskunde. In het afgeloopen Jaar werden 47 zit tingen gehoudena Hierop verschenen 259 bezoekers, waaronder 82 nieuwe gevallen. Van de 53 jongens en 29 meisjes was de verdeeling volgens de leeftijd als volgt: Kleuters (26 jaari 25; schoolkinderen (6-14 jaar) 42; daarboven (14-20 jaar) 15. Uit Leiden kwamen 55. uit andere plaat sen 27 kinderen. De klasse, waaruit de kinderen kwamen, was: Laagste volksklasse 14. Arbeidersge zinnen 36. Middenstand 30. Beter gesi tueerden 2. Evenals vorige jaren dienden de spreek uren voornamelijk voor een eerste kennis making met het kind en de ouders en voor het geven van adviezen in gevallen, die reeds in behandeling waren. Het eigenlijke onderzoek vond buiten de Bureau-uren plaats. Daartoe werden ouders en kinde ren bij dr. Wiersma terugbesteld voor na dere besprekingen en experimenteel on derzoek. Het lichamelijk onderzoek werd door den kindetarts op de kinderkliniek verricht. Een zeer belangrijk hulpmiddel bij het leeren kennen der kinderen, vor men nog steeds de speelmiddagen, die ge regeld onder leiding van mejuffrouw Ger ritsen werden gehouden. Een bijzonder stempel werd op de moei lijkheden bij vele kinderen gedrukt dooi de werkloosheid der vaders, die in een groot aantal gevallen voorkwam. Daar door waren de economische omstandighe den. waaronder vele gezinnen verkeerden, allerdroevigst, hetgeen aanleiding was, dat vele, toch voor de hand liggende advie zen, niet konden worden opgevolgd. In en kele gevallen, waar de woningtoestanden zoo slecht waren, dat vele kinderen in één bed moesten slapen en de eenvoudigste hygiënische maatregelen niet konden wor den genomen, kon mej. Gerritsen bemid deling verleenen met organen van sociale zorg. In deze gevallen kon eenige verbete ring worden bereikt, doch dikwijls gelukte dit niet. In het bestuur werden opgenomen: Prof. dr. E. Gorter, prof. dr. E. A. D. E. Carp en mevrouw dr. A. StarckLoebèr. De heer G. J van der Ploeg heeft be dankt als penningmeester; in diens plaats werd benoemd nvr. B. M. A. Paulus van Pauwvliet. ELK HUIS HEEFT ZIJN KRUIS. Foto Bleuzé, Leiden. De in aanbouw zijnde Sint Petruskerk aan den Lammenschansweg heeft haar kruis vanmorgen ontvangen. Het ia er een van reapeotabele afmetingen n.l. zes meter hoogte met een gewicht van ander halve ton. Met inbegrip van de veeren, welke het bovenste gedeelte van de torenspits om sluiten en die het kruis de noodige stabili teit verzekeren, is het smeedijzeren ge vaarte negen meter hoog. De plaatsing bezorgde den aannemers, de firma Bik en Breedeveld alhier, heel wat moeilijkheden, doch ten aanschouwe van vele nieuwsgierige kijkers hadden de werkzaamheden een vlot verloop, al was het karwei dan ook iets later voltooid dan was berekend. ALG. MILITAIRE PENSIOENBOND. Gisteravond werd een buitengewone vergadering gehouden dodr de afd. Leiden van den Algemeenen Militairen Pensioen- Bond. Spreker was de heer D. L. van Peursen, die deze vergadering opende met een woord van welkom aan allen, doch in het bijzonder tot den heer F. H. Ets, die op zijn 86-jarigen leeftijd nog veel belang stelt in den A.M.P. Spreker hoopte, dat allen goed en bloed veil zul len hebben voor de eenige telg van wijlen Koning Willem den Derde, onze geliefde Koningin Wilhelmina, er den wensch bij voegende. dat- haar dierbaar leven onder Gods zegen tot in hoogen ouderdom worde geschraagd, tot heil van het Ne derlandsche Volk en ons dierbaar Vader land. Hierna werd uiteengezet hoe het pen sioen in 1851 werd opgericht voor land en zeemacht, en wat in de memorie van toelichting, die de ontwerpen der mili taire pensioenwetten in 1852 vergezelden, te lezen staat, n.l.: „dat de regeering het recht erkent van den militair die aan zijn verplichtingen heeft voldaan op een eer volle rust ten laste van het Rijk, tot aan zijn overlijden". Verder werd medegedeeld, dat het pen sioen eigenlijk uitgesteld loon is, dus loon dat verdiend is Het uitgestelde loon van den landsdie naar is dus het verschil in loon wat hij waard is en dat, wat hem werkelijk is uitbetaald. Hierna werd stilgestaan bij de oprich ting van den Algemeenen Militairen Pensioenbond en geschetst wat deze heeft gedaan in de afgeloopen 13 jaar ten bate van de vóór 1920 gepensionneerde mili tairen. Nadat nog verscheidene andere zaken waren uiteengezet, brak de pauze aan en werd een ieder in de gelegenheid gesteld zich als lid op te geven. Tevens werd medegedeeld, dat in Oct. j.l. over het geheele land 127 leden tot den Bond zijn toegetreden, benevens 14 biizondere leden. De wensch werd uitgesproken, dat ook Leiden in deze vermeerdering zal bij dragen. BINNENLAND. De schoenprijzen worden verhoogd (Bin* nenland, 3e Blad). Bij Renswoude is een auto tegen een boom gereden; één doode en een zwaar gewonde (Gemengd, 3e Blad). Te Woudenberg zijn twee auto's tegen elkaar gebotst; twee personen zijn gedood (Gemengd, 3e Blad). Ingesteld is een commissie van onder zoek inzake vereenvoudiging van crisis maatregelen en van de controle daarop. (Laatste Berichten, le Blad). De N.S.B.-afgevaardigden hebben beden de vergadering der Prov. Staten van Zuid- Holland verlaten in verband met do kwestie-d'Ansembourg. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND Ras Seyoem bedreigt de Italianen in de flank (3e en le Blad). Uitbreiding der sancties overwogen? (3® Blad). Het Koningsmoord-proces in Zuid- Frankrijk (Buitenland, le Blad). De onafhankelijkheid van Noord-China (Buitenland en Tel. le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. LEIDSCHE KAPPERSCLUB „HULP EN VRIENDSCHAP". Het nationaal kapconcours. Onder buitengewone belangstelling ving gisteravond in „De Harmonie" het 2de ge deelte van het concours aan, bestaande uit heeren haarknippen en dames haar knippen. Kon bij het heeren haarknippen de le prijs niet worden uitgereikt, wegens het niet behaalde vereischte minimum, bij het dames haarknippen werden daarente gen 2 eerste prijzen behaald. De uitslag luidt als volgt: Heeren haarknippen: 2e prijs J. C. Tak, 2e prijs M. de Wekker, 3e prijs B. Buras, allen Scheveningen4e prijs C. v. d. Veer, Vlaardingen. Diploma: W. Steenkist, Scheveningen; J. Fleddens, Wolvega, en F. Mal. Den Haag. Dames haarknippen: 1ste prijs M de Wekker, 1ste prijs W. Steenkist, beiden Scheveningen; 2e prijs J. Verhagen, Vlaar dingen; 3e prijs mej. A. Hees, Den Haag. CHR. COMITé VOOR WERKLOOZEN- ZORG. De Zaterdag gehouden straatcollecte ten bate van het werk van het Chr. Comité voor Werkloozenzorg heeft met enkele nagiften opgebracht f. 227.11'/i. Doordat er te weinig collectanten waren, zijn niet alle wijken van de stad bewerkt kunnen worden. Jlet geld, dat men in die wijken voor de collecte gereed had liggen, wordt door het Comité natuurlijk nog gaarne geaccepteerd. Penningmeester is de heer J. A. v. d. Reyden, Oude Vest 183. De naam van den voorzitter der feestcommissie van „T.I.G." luidt niet Van den Hartog, zooals wij gisteren abu sievelijk meldden, doch L. G. van der Horst, die tevens de auteur was van de revue. IJMUIDEN, 19 November, VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1,200.95; Griet per kist van 50 KG. f.29—17.50: Tongen per K G. f. 0.930,68; Middelschol per kist van 50 K.G. f 18: Zetschol idem f. 21; Kleine schol idem f. 198: Schar idem f. 12.50 4,50; Roggen per 20 stuks f. 128; Vleeten per stuk f. 51,20; Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f. 4,501,80; Groote Schelvisoh idem f. 27—21; Middel Schel- visch idem f. 2215; Kleinmiddel Schel- visch idem f. 17.5011; Kleine Schelvisch idem f 13,50—8,70; Kabeljauw per kist van 125 K.G f 6236; Gullen per kist van 50 K.G. f. 197,50; Lengen per stuk f. 1,40 —0,26; Heilbot per K.G. f. 0,70—0,44; Wij ting per kist van 50 K.G. f. 7,20—1,60; Koolvisch per stuk f. 0.75—0,05; Makreel per kist van 50 K.G. f. 4,402,25. Klein middeihake 49.50; Kleine hake 36 —12. Aangevoerd 334 kisten versche haring. Prijzen 5,354,55 p. k. 106 kantjes pekel haring. Volle haring 8,80. Steurharing 8,56 6,15. Yle haring 8,007,70 p. kantje. Aangekomen 8 stoomtrawlers: R.O. 46 met f. 2463; IJM 26 met f. 3429; IJM 118 met f. 2213; IJM 103 met f. 1627; IJM 31 met f 3199; IJM 116 met f. 1594; IJM 14 met f. 1881; SCH 70 met f. 1336; 3 loggers KW 24 met f. 541; KW 18 met f. 198; KW 112 met f. 385; 2 kotters E 436 met f 417; E 329 met f 893; 2 loggers SCH 261 met f. 647; SCH 104 met f. 936 voor vergche haring.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1