RECLAME-WEEK; LIDO*THEATER DE STAD PARIJS Fa. C. BLOOT ZOON GRATIS Adverteert in het Leidsch Dagblad GRETA GARBO Sf. Nicolaas- E MAlL L E JAN DENIE&ZONEN HEEREN DE ST. NICOLAAS VERRASSING LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Maandag 18 November 1935 UIT DE OMSTREKEN. Zoete Spaansche wijn a 90 ct. IN DE BONTE SLUIER. Een Pracht geschenk PRUNOL KEUKEN4JITZET Abonneert U op het Leidsch Dagblad. Donkersteeg 9 - Leiden NOORDEN. De bijdrage aan de classis Woerden der Geref. Kerk alhier bedraagt f.52 50, WADDINXVEEN. Loop der bevolking. Vertrokken: J W. H van den Hurk. van Bloemendaalscheweg 30 naar Gouda P van der Pouw, van Bloemendaalscheweg 60 naar Gouda A. M. Bannink, v. Bloe mendaalscheweg 10, naar Gouda C M. Bil, van Burg. Trooststraat 58, naar Moor drecht. Propaganda-avond Burgerwacht. In gebouw .Het Centrum" werd een uitnemend geslaagde propaganda-verga dering gehouden van er. voer de Waddinx- vetnsche Burgerwacht De raai was geheel met een belane..tellend publiek, w.o ,ele dames, bez.-t Uitnemend werd dort en noodzakelijkheid van het instituut uiteen gezet dcor erscl'.illende spreke s Na opening door den voorn; ter den heer H. M. de Wilde en het staande zingen met pianobegeleiding ir het Wilhelmus. - ?r<3 het woord gevoerd door de beeren ds J. Fokkema, Herv rred -e v... telveen. ds. W, J. Smidt. Ger. pred alhier, burge meester Verkerk van Boskoop, baron Sloet tot Everlo alhier en burgemeester Troost. Het was, zooals gezegd, een prachtig ge slaagde avond! De collecte vanwege het comité voor kindervoeding is weer prachtig geslaagd. De opbrengst bedroeg f 660 en f. 100 in natura. Eenige weken geleden ontving het comité een bedrag van f. 225, zijnde de helft van de opbrengst van een oliebollen dag. Nog een klein „duwtje" en er is f. 1000 voor het mooie doel lalle arme kinderen in het koude jaargetijde driemaal per week een warmen maaltijd te verschaffen) bijeen! In de eerste helft van November werd in de Ned. Herv Kerk gecollecteerd voor de diaconie f. 395 66: daaronder zijn be grepen zeven tientjes van de dankstond en het extra zilver van dien avond. Voor de kerk f. 243.57. De Hooge Waddinxveensche brug in deze gemeente, die is afgebroken om plaats te maken voor de nieuwe brug over de Gouwe, zal naar Gouda worden overge bracht. waar zij als noodbrug dienst zal doen. HAARLEMMERMEER. Begrafenis A. Kroes. Onder zeer groote belangstelling is op de alg. begraafplaats te Nieuwvennep ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Arie Kroes, in leven hoofd van de O. L. No. 7 aan den Bennebroekerweg hoek Aalsmeerderweg alhier. Nadat de kist in de groeve was neerge laten en diverse kransen daarop waren neergelegd, sprak dr. Sterringa. Inspecteur van het L.O. te Haarlem; daarna werd het woord gevoerd door den heer Angenent, godsdienstonderwijzer te Leimuiden. den heer Ouwerkerk, wethouder van onderwijs, den heer P. J. Joore. voorzitter van de oudercommissie, den heer J. J. Dengerink. voorzitter van de commissie van toezicht op het L. O en lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, den heer Stolp, hoofd van de Julianaschool te Zwanen burg, namens de collega's, den heer J. Roo- ker namens het personeel der school, ter wijl een zwager van den overledene dank zegde voor de gesproken woorden en be toonde belangstelling, waarna de heer An genent de plechtigheid sloot met het „Onze Vader". Veel leerlingen van de school van den heer Kroes waren tegenwoordig en zeer be wogen. Uit alles bleek dat hier een onder wijzer is heengegaan, die trouw en met veel liefde en toewijding zijn taak heeft vervuld; een schoolhoofd die zich in den waren zin des woords gaf voor zijn werk. HILLEGOM. GROOTE WERKEN IN UITVOERING. Doortrekking v. d. Endelaan, brugbouw, wegenaanleg en rioleering. De doortrekking der van den Endelaan, de brugbouw. wegenaanleg en rioleering is een groot werk. dat een begin van uitvoe ring heeft gekregen. De Van den Endelaan krijgt aan de Westzijde een rijwiel- en voetpad, dat ook achter de R.K. Pastorie zal loopen. Nabij de speelplaats der O.L. Schooi zal dit pad en de weg iets omgelegd worden, opdat een betere aansluiting op den nieu wen weg langs de Openbare School ont staat. Lang de school wordt het voetpad 2 meter breed, de geheele weg wordt daar 16 meter, doordat bijna de geheele tuin bp den hoek aan de andere zjjde bij den weg getrokken wordt. Het huis van de Herv. Diaconie op den anderen hoek wordt ten deele gesloopt; dit huis dateert volgens den gevelsteen van 1767 en zal verkleind en verbouwd worden. De nieuwe weg zal op dit punt een breedte van 18 meter hebben, welke bij de Oude Beek uitloopt tot 20 me ter; de nieuwe brug over de Oude Beek wordt ook 20 meter breed. Dwars op den nieuwen weg achter de school is een straat geprojecteerd. Het straatriool is reeds ge legd. waardoor het oude riool van de Kerkstraat naar de Beek, waarvoor jaren lang door de gemeente recognitie werd be taald, ls vervallen. De weg over de terreinen der fa. van der Schoot zal 16 meter breed worden, de ge projecteerde weg naar de Leldschestraat, de Veenenburgerlaan kruisende, echter op 18 meter, omdat die weg in de toekomst de groote verkeersweg moet worden. Reeds nu is daarmee rekening gehouden. In het rioolstelsel is een Septle-tank ge plaatst. voor de reiniging van het vuile water in drie afdeelingen. op kleiner schaal en iets eenvoudiger dan aan den kop van de Nieuwe Haven. Dit systeem is intus- schen al weer wat verbeterd. Het zichzelf te reinigen water vloeit af in de Beek nabij de brug. De nieuwe brug wordt van beton ge maakt met het noodige ijzer dat er opge stapeld ligt. Het wordt een duikerbrug, met een betonnen vloer op den bodem van de Beek. De leuning krijgt aan de uiteinden een verhooging als versiering en een buis die tegelijk als leuning dient De brug is boven den waterspiegel 2.05 meter hoog en daaronder met inbegrip van de betonnen vloer 2 meter, tezamen dus een bouwwerk van meer dan 4 meter hoog te De brugleuning wordt afgedekt met een band van bazalt-lava. Eenvoudig maar sierlijk werk dus. Het pad langs de Oude Beek is thans afgesloten omdat de opgeschoten jeugd te ruw met de bouwmaterialen omging. Nabij de in aanbouw zijnde brug moeten slooten gedempt worden. De bestaande oude en nieuwe kwakel verdwijnen op den duur. Het leggen van nieuwe riolen was deze week nog in vollen gang; de weg krijgt een S bocht, het riool echter wordt in rech te lijnen gelegd, met een zwenking op de punten waar een groote klok ligt. Waar twee buizen tegen elkaar sluiten, wordt een kesp gemaakt, ter voorkoming van lekkage in het riool, en een versterking van de lasch met een band van cement en ijzer gaas. Zooals men weet, moet een gedeelte van het kantoor der fa. van der Schoot gesloopt worden. Door terugplaatsing van 'n schut ting aan de overzijde krijgt de weg de bovengenoemde breedte van 16 meter De riool-sleuf is geheel droog gemaakt door bronneering. dat is op pompen van het grondwater, zooals zulks bij de nieuwe brug nog steeds gebeurt door middel van een motor en een stelsel buizen, waarvan op kleine afstanden dunnere buizen in den grond zijn geplaatst. Tusschen de villa Margaretha en het kantoor daarachter ls een zijweg geprojecteerd. De nieuwe weg loopt door den tuin van villa Margaretha, op een afstand van een paar meter van het huis. Hij buigt ook om naar de andere zijde, zoodat de ingang er vrij ruim zal worden. De berekening is, dat de brug en de weg over vier maanden gereed zullen zijn. be houdens tegenslag, b.v. door vorst. OEGSTGEEST. Raadsagenda. Morgenavond komt, gelijk gemeld de ge meenteraad in openbare vergadering bijeen Behalve vaststelling der gemeentebegroo- tlng zijn de volgende punten aan de orde: 1 Beëediging en installatie van den heer J. Smit Jr. als raadslid. 2. Voorziening in de vacature J. H. Kuyken als lid der commis sie voor onderzoek, rekening en begrooting. 3. Benoeming leden orgaan voor werkver schaffing en steunverleening. RIJNSBURG. BEVESTIGING EN INTREDE VAN DS. M. BAAN. Bij de Chr. Ger. Gemeente. Het was gisteren voor de Chr. Ger, Ge meente alhier een zeer bijzondere dag. Na het vertrek van ds. De Jong naar 's-Gra- venhage, ls de gemeente ruim een jaar herderloos geweest Thans had de beves tiging en intrede plaats van den nieuwen predikant, cand. M. Baan van Maassluis. De bevestiging geschiedde in den voor- middagdienst in het geheel gevulde kerk gebouw door prof. G. Wisse van Apel doorn. Na het zingen van Ps. 84 1 en het voorlezen van de Wet en Ezechiël 3 15 tot 22, sprak prof. Wisse een kort inlei dend woord, waarin hij wees op het groo te voorrecht voor de gemeente Rtjnsburg, dat het God behaagd had haar weer een nieuwen leeraar te schenken, een leeraar, die uit 17 vereerende beroepen aan dat van Rijnsburg gehoor gaf. Tot tekst koos prof. Wisse Jesaja 62 0 en 7 en ontwikkelde naar aanleiding van de bestelde wachters op de muren van Jeruzalem, deze grondgedachten: 1. Die woorden spreken van Gods trouwe zorg over Jeruzalem; 2. Die woorden roepen op tot Godzalige arbeid aan Jeruzalem; 3. Die woorden spreken van 'n Godverheer- Hjkend doel met Jeruzalem In een gloedvolle en met stille aandacht beluisterde predikatie schetste de begaafde spr. de beteekenis van het Jeruzalem in Israels dagen en van het Jeruzalem in de veelbewogen tijden van tegenwoordig. Met nadruk wees spr. op de hooge roeping van het predikambt, dat wel vaak teleurstel ling en ontmoediging brengt, ja soms zelfs vijanden maakt, maar bemoedigend en heerlijk is en blijft, als men het Woord recht snijdt en bedient naar de ordonnan tiën Gods. Want dan zullen vruchten rij pen in 'sHeeren wijngaard en de bestelde wachter op Jeruzalem's muren zal uit 's Heeren hand zijn loon ontvangen. Moet hij vaak weenende zaaien, één maal zal hij juichend maaien. Daarna overgaande tot de eigenlijke bevestiging, richtte prof. Wisse zich tot de gemeente van Rijnsburg, haar op het hart bindend voortdurend Gods bijstand in te roepen voor haar jongen voorgan ger Na het uitspreken van het: „Ja. ik van ganscher harte!" door ds. Baan, werd deze in knielende houding door prof. Wisse en. de twee oudste ouderlingen in zijn ambt bevestigd, onder het zingen door de ge meente van ps. 121 i; 1. Vervolgens werd staande gezongen Ps. 132 6. Nadat prof. Wisse nog enkele hartelijke woorden had gesproken tot ds Baan. zijn echtgenoote en de wederzijdsche familie, werd de dienst met dankgebed en ge meenschappelijk gezang besloten. In het overvolle kerkgebouw deed ds M. Baan vervolgens zijn intrede. Na het zin gen van Ps. 123 1, het lezen van de 12 artikelen en I Corinthe 1 ging ds. Baan voor in gebed, om daarna na een korte inleiding zijn predikatie aan te vangen, naar aanleiding van I Corinthe 2 2. Naar het voorbeeld van den grooten heiden apostel werd de levenskeuze van den die naar des Woords alleen bepaald tot de prediking van Jezus Christus en dien ge kruist. De tekst werd onderschelden in; 1. De innerlijke drang tot die keuze 2. De rijke inhoud van deze keuze. 3. De heer lijke vrucht op die keuze. Nadat gezongen was Ps. 45 1 en 2 werd de vraag gesteld, hoe Paulus tot die prediking kon komen. Hij, de man, die als Christenvervolger bekend stond, werd een eerste dienaar Gods. Dat was alleen mo gelijk door een van boven gewerkte drang, die niet alleen voor hem, maar voor alle predikers noodig ls. Aan de voeten van Gamallël werd Paulus onderwezen en pre dikte wel den Christus, gelijk vele Israë lieten, maar niet den gekrulsten Christus. Daaraan ontbrak de ware Godskennis, de ware Christuskennis en de ware zelfken nis. Dit alles zou God hem leeren op den weg naar Damascus Daar werd de hater oen prediker van vrije genade. Het eigen ik viel weg en Gods omarming bracht uit komst. Hij ieerde zich kennen als de grootste der zondaars. De van boven ge werkte drang werd een onweerstaanbare drang. Hij moest prediken, ondanks ver volging van keizer en koning, ondanks boeien en kerker. In Christus zegt hij, „ben ik meer dan overwinnaar". Zoo ook Petrus en Johannes voor het Sanhedrin. Zoo ook alle martelaren op schavot en brandstapel. Zoo ook de geloofshelden ln onze eigen historie, die uitriepen, „Wien heb ik nevens U omhoog?" Het ziekbed kan soms een prediking zijn, een daglooner een priester; desnoods met God een vreemdeling op aarde. Pau lus noemt zich zelf 'n geroepene van God tot de prediking Dat hebben alle bedie naars des Woords te weten. Ook spr. ziet dat zoo. Wel acht hij zich onbekwaam, maar niet onbevoegd. In 'sHeeren naam komt hij tot de gemeente met een God- delijken lastbrief. De rijke inhoud van de prediking moet ook zijn de gekruiste Christus. Bij de Jo den was wel plaats voor den Christus, maar niet voor het kruis. Dat was hun een ergenis, den Grieken een daasheid. Christus als leeraar, als stichter van een koninkrijk, dat gaat nog wel, maar Chris tus aan het schandhout, dat is ons een ergernis. Want het kruis Is onze eigen veroordeeling. Maar het moet het middel punt zijn van allen godsdienst. De kruis- heuvel van Golgotha vloeit over van ge nade; het moet staan midden in onze zonde, maar ook In onze verlossing en genade. Christus de weg, de waarheid en het leven, ellende, verlossing en genade. Vaak wil men de ellende niet. maar die kan niet wegvallen. Wedergeboorte en be keering behooren tot een volle prediking. Christus moet zijn, de profeet, de priester en de koning Op dit drievoudig ambt werd den vollen nadruk gelegd. In het pa radijs werd alles verloren: „profetenman tel. priesterkleed en koningskroon". Dat heeft Christus hersteld ln de ellende, ver lossing en dankbaarheid. Als profeet roept hij zondaars, als priester stort hij zijn liefde uit in zondaarsharten, als koning breekt hij allen tegenstand. Deze voorstelling van Christus wensch- te ds. Baan aan ziin gemeente te brengen. Hij hoopte op veel behoefte aan de pro fetische onderwijzing. In den spiegel van Gods wet zeggen wij met Jesaja: „Wee mij. Ik verga!" Met Christus dragen we de banier bo ven tienduizend. Als heerlijke vrucht van de prediking van den gekrulsten Christus onderscheid de spr. allereerst een zielenzaligende vrucht. Paulus zegt o.a.: „want het woord des kruises is ons een kracht Gods". Reeds de aartsvaders putten leering uit Christus kruis, want in altaar en tabernakel zagen zij van Sinaï naar Golgotha. Deze zielenzaligende prediking blijkt ln het N T. uit de Pinksterprediking van Pe trus. toen 4000 op één dag zalig werden. Johannes spreekt in de Openbaring van een schare, die niemand tellen kon. Vele gouden paarlen werden gehecht aan de doornenkroon van Christus. De behoude- nen door het kruis zijn de vruchten van de prediking. Zij steken het hoofd om hoog en zullen de eerkroon dragen. De prediking van Christus kruis is ook een God verheerlijkende vrucht. God krijgt zijn eer weer terug. Christus ls de hand haver van Gods eer. In de kruisiging is Gods geschonden eer weer hersteld. Het heeft God behaagd onder de waarheid der prediking zielen te redden. God wordt verheerlijkt door zijn eigen werk. Dit is de eeuwig geldende vrucht. Het woord van Paulus: „Christus en zijn kruis", maakt ds. Baan tot het zijne, onder biddend on. ^len tot God. Dus dezelfde levenskeuze Petrus vluchtte voor een dienstmaagd Jona van het Westen naar het Oosten' Daartoe ls leder mensch ln staat, maar laten wij elkander wijzen op een eewrt» rijken Christus. Christus moet alles zijn. De Heere moet voor Hem plaats maken ln onze harten Met een verwijzing naar Hooglied 5, ein digde spr. zijn eerste predikatie met den wensch, dat er in de gemeente van Rijns burg steeds moge zijn een levend begee. ren, want dan zal eenmaal de lichtende dageraad aanbreken en men gerekend worden bij hen, die in Slon zijn geboren. Allereerst richtte ds. Baan zich dan tot den kerkeraad. De roeping van uit Rijns- burg werd hem een onweerstaanbaren drang. Zijn prediking zal zijn voor den een een reuke ten leven, voor den ander een reuke des doods. Wij moeten minder wor den, Christus moet wassen. Gevraagd werd aller medewerking en een plaats ln het gebed en het hart van den kerkeraad Tot prof. Wisse sprak ds. Baan woor den van dank voor het genoten onderwijs te Apeldoorn aan de theologische school en voor de wijze, waarop hij 's morgens was bevestigd. Tot de gemeente zei spr. wel nog een onbekende te zijn, maar in Christus zijn wij allen broeders en zusters. Ontvangt mij als gezant van Christus en een predi ker van Christus en zijn kruis. Mede na mens zijn vrouw beval hij zich bij de ge meente aan en vroeg om aller gebed. Ver- volgens werden alle vereenlgingen en v.n, de jeugd toegesproken. B. en W. werden bedankt voor hun tegenwoordigheid en zoo noodig de steun van de burgerlijke ge meente ingeroepen. Zijn ouders dankte hij, dat zij hem reeds als kind hebben ge leerd Christus lief te hebben. Namens den kerkeraad sprak ouderling Hansen hartelijke woorden van welkom, verzekerde den nieuwen leeraar aller steun en verzocht de gemeente dezen staande toe te zingen Ps. 72 11. Ook prof. Wisse richtte zich tot ds. Baan en noemde de bevindelijke prediking, zotn als die dezen avond was beluisterd, een der grondpijlers van de Chr. Ger. Kerk. Op zijn verzoek werd gezongen Ps. 134:3, Nadat ds. Baan alle sprekers had be dankt, werd de dienst met dankgebed ea gezang beëindigd. SASSENHEIM. Tweetal Chr. Ger. Kerk. De kerkeraad der Chr. Ger. Kerk alhier heeft in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer L. Aangeenbrug op het tweetal geplaatst ds. Brenth van Broek op Langendijk en ds. W. Heerma te Aals meer. WARMOND. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt Dinsdag 19 November as. des v.m. te tien uur in openbare vergadering bijeen. Agenda: 1. Ingekomen stukken; 2. Wij ziging der verordening regelende eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de Gemeenteveldwachters. 3. Wijziging der verordening op de heffing van haven en kade of opslaggeld 4. Voorstel tot het mogelijk maken van bouw op het eiland Faljerel binnen het kooirecht 5. Compta biliteit. 6, Wat verder ter tafel zal worden gebracht. 7. Rondvraag. WASSENAAR. Gevaarlijke val. De 21-jarige wielrijder R. uit den Haag schrok op den Buurtweg zoodanig voor eea motorrijder, dat hij met zijn rijwiel ove den kop sloeg. R. bekwam een scheurwoni aan het kniegewricht en een hersenschim ding. Dr. Hubbeling, die de eerste huil verleende liet hem per ziekenauto naar dei Zuidw® te Den Haag overbrengen. van 15 November tot en met 21 November Het Oude Wijnhuis Kloksieeg 7 Tel. 993 Geeft bij aankoop van 3 flesschen wijn of advocaat van onderstaande merken ss=ï=ss=5=s=== Peka Advocaat 1.20, 1.45 Zachte spaansche wijn 70, 90, 1.10 Samos .70, 90, 1.20, 1.40 Kaapsche wijn (vol Aroma) 1.30 Bergerac1.10, 1,20 Targona wijn70 Portwijn 1.10, 1.40, 1.60, 2.00 Medoc 90 VERKOOP VAN PEKA PRODUCTEN Vr&agt Klingers prima Kruidenwijn f. 1,95 p heele flesch 3823 STEENSTRAAT - TELEFOON 1440 lederen avond 8.15 uur 511a Plaatsbespreken 10-3 uur. ^^1 Wees verstandig en gebruik niet langer on« oangenaam smokende, dure laxeermiddelen. PRUNOL, het uit fruit bereid», mildwerken- de laxeermiddel is, behalve smakelijk, ook goedkoop. Een ideaal middel, ook voor kin» deren. f 0.25 per doosje met 12 pastilles bij Apoth. en Drog. NV PHARMACOS - ROTTERDAM H. J. CHRISTIAANSE, Drogist, Haarlstraat Telefoon 788 (bij de Prinsessekade). 4001 TARIEF VAN SCHOENREPARATIE Heeren Zolen en Hakken, le soort f.1.50 Heeren Zolen en Hakken, 2e soort f. L Dames Zolen en Hakken, le soort f. 1. Dames Zolen en Hakken, 2e soort f. 0.75 Reclame aanvulllngswerk Heeren- en Dames zolen en hakken vanaf 60 ct. 2e soort en Reclame aanvulllngswerk moet apart besteld worden Schoen- reparatie kan ln 1 uur klaar, mits het gave zolen en nakken zijn Zoolleer, Rubberleer. Rubberzolen en hakken uiterst lage prijzen. - V A N W IT K's LEERHANDEL. HAARLEMMERSTRAAT 161 bij de Janvossensteeg 4011 Het ideale bezit van iedere huisvrouw D.R.U.emaille zichtbaar beter en niet duur. 4036 Volledige sorteering bij: K. Rapenburg 10, h. Boommarkt Telefoon 25 Goederen reeds nu gekocht kunnen tot bezoigingsdatum bewaard worden Bezoekt onze moderne salon voor scheren en haarsnijden. Prima bediening. LAGE TARIEVEN. MAISON v. d. VLIST BOTERMARKT 3, 503a VAN 4031 Vanaf heden tot en met 6 December a.s. geven wij aan elke Cliënte bij aan koop van een Hoed van f. 1.95 of duurder, tegen inlevering van onder staande BON een reductie van t. t.v Deze BON geeft recht op reductie van f. t.« op den priji van elke Hoed van f. 1.95 of duurder, gekocht vanaf heden tot en met i December a.i. Mr Al onze Hoeden zijn zichtbaar geprijsd! Moderne opgesla?en raI"' f. 1.95

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 8