Herdenking Neerlands Onafhankelijkheid - Emile Francqui t DE ONBUIGZAMEN 76sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON. v Mar het Engelsoh van J. S. FLETCHER door mr. H. J. H. -Nou, nou", riep hij uit, een stap ach- doende om het gebouw in zijn l*n omvang beter te kunnen opnemen, 1,™ moet u een aardigen duit gekost l^oen, mijnheer Carsdale! Dat is een -We stichting en schenking geweest!" J» heb den burgemeester er honderd- ,s«end pond voor gegeven", zei Oliver. Ito om dadelijk te kunnen beginnen, heb Jht stuk grond er meteen voor ge- De bouw zelf kost veertigdul- zoodat ze een ionds van zestlg- - -J over hebben om het zaakje te be- I^Pen. Als het gebouw eenmaal staat en wat verder, dan zullen ongetwij- l andere lui hier in Halfirth het hunne «kwel toe bijdragen om leerstoelen te liSt en 200 meer- Dat hoop ik ten- IS- Maar in elk geval ik heb een I-sa begin gemaakt!" tal waar zijn!" stemde Rawlinson "narte in. „Een schitterende manier a? Srid te besteden. De stad mag u er i ,£nkbaar voor zUn!" ja, ik heb mijn geld in de stad ynd!" zei Oliver. „En het is dus niet 'dan billijk, dat de stad er wat van vriet. Zoo bekijk ik het nu eenmaal.. J In elk geval een beschouwing, niet- Maarik heb nog wat meer ge daan. Gaat u nog eens mee.het wordt al wat donker en u kunt alles niet zoo heel goed meer zien.u moet nog eens een keer overdag komen...Ja, kom even mee, hier den hoek om". Hij nam zijn gast mee naar een andere straat, waar naast een gebouw uit de ze ventiende eeuw andere gebouwen in den zelfden stijl werden bijgezet. „Dat wordt onze Latijnsche school. een van de oudste in EngelandDie moet er al voor de Reformatie geweest zijn.in den tijd van Eduard VT weer hersteld.dit oude gebouw is voor het laatst gerestaureerd in de dagen van Eli sabeth.... kijk. daar staat de da tum. 1603. Maar die nieuweu ziet wel, dat ze er goed bij passen, die heb ik gestioht. Daar staat ook een inschrift.... lees maar „Goeie genadedat moet toch wel een massa geld gekost hebben!" zei Raw linson, steeds meer verbaasd. „Ik heb er vijftigduizend voor gegeven", zei Oliver bedaard. „Het was hard noodig ook. De nieuwe gebouwen kosten tiendui zend pondde rest gaat aan nieuwe instrumenten en leermiddelen en studie beurzen en zoo meer. Er zal in deze stad geen arme begaafde jongen zijn, die niet zal kunnen studeeren! Dat is mijn bedoe ling geweest!" „U hebt veel vertrouwen in ontwikkeling en opvoeding!" zei Rawlinson. „Alleen gekken hebben dat niet!" ant woordde Oliver met een grijnslachje. „De handel in dit land zou er slecht aan toe zijn, als de handelslui niet beter ontwik keld waren dan vroegerdat zeg ik maar. Als we de wereldmarkt willen be- heerschen, dan moeten we jongelui heb ben, die de wereld in kunnen 'gaan flink voor hun taak geschikt. Maar kom.. het wordt al zoo donker en ik zou u nog graag iets laten zien, voordat we thuis waren." Hij bracht zijn gast naar zijn auto en fluisterde den chauffeur iets toe. Rawlin son leunde behagelijk achterover in de kussens en wendde zich lachend tot Oliver. „Nou, ik moet zeggen, dat u in die paar jaar heel wat tot stand hebt gebracht! Maar hoe staat het nu met uw lievelings voornemen? Wat is daarvan gekomen? Hebt u die oude abdy nog in handen ge kregen?" Oliver lachte op zijn beurt. „O, dat is een grappige geschiedenis", zei hij, „Het heeft zoo iets weg van een oud sprookje. Ik zal het u vertellen, dan snapt u meteen beter, wat ik u zal laten zien. U moet weten, dat ik u was net weg.hoorde, dat iemand me voor was geweest! Een van mijn buren... ik meen de, dat hy een vriend was, maar hij bleek een verrader.had de abdy stilletjes gekocht van lord Ryvedale en hij woont er nueen zekere Joe Bickerdyke. Dat was wel de gemeenste streek, die ze me ooit geleverd hebben!" „Dat zult u gevoeld hebben!" meende Rawlinson. „Of ik het gevoeld heb! Meer dan erg! En als het nu nog op een fatsoenlijke ma nier gegaan was.... nou, allo dan! Maar het ging juist zoo gemeenik had Bic kerdyke in vertrouwen genomen. Maar ik heb het hem in het openbaar gezegd hoe ik er over dachten flink ook! En al is mijn zoon Louis nu ook met de dochter van dien kerel getrouwd, ik heb hem na dien tijd nog niet gejisn of gesprokea! £n ik ben bezig wraak op hem te nemen niet zuinig ook!" „Hoe dan?" vroeg Rawlinson. „Wel zóó!" riep Oliver uit. „Ik heb er nu eenmaal goed slag van om een plan te smeden. Ik heb in de vallei een stuk land gekocht. En nu ben ik, vlak tegenover de oude abdy, een nieuwe aan het bouwen, zoo modern mogelijk, maar tevens zoo, dat die het ook eenige eeuwen uithouden kan. Ik heb een beste architect uit Lon den en onder ons gezegd heb ik al twee honderdduizend pond aan den bouw be steed en er gaan nog wel een vijftigdui zend aan, voordat alles klaar is". „Dan moet het er wel schitterend wor den! 'n Kwart millioen!" riep Rawlinson. „Voor mijn part had het me een half millioen gekost! Maar ik denk nu wel met vijftigduizend pond klaar te komen. En dan kan Joe Bickerdyke er iederen mor gen, als hij zijn gordijnen ophaalt, naar kijken, zoolang hij nog oogen in zijn hoofd heeft!" „En hoe staat het nu met den bouw? Bijna klaar?" „Dat zult u zelf met een paar minuten zien", zei Oliver. „Ze zijn nu twee jaar en vijf maanden aan het werk en nu zijn ze bezig de daken af te dekken. En dan is er natuurlijk heel wat werk geweest aan den aanleg van tuinen en het park.mor gen of zoo zullen we eens rondgaan. Maar één ding is wel zekerin deze heele streek is een tweede dergelijk buiten nfet te vinden. En als met een paar honderd jaar de nieuwigheid er af is, dan zal het een pronkjuweel zijn!" „U bouwt dus voor de toekomst? U denkt aan het komende geslacht! Dan mag ik lijden, dat uw familienaam be staan blijft". „Daar doe ik mijn best al voor", zei Oliver grimmig. „En zijn twee linies als de eene niet wil. dan is de andere er nog. Ik heb een kleinzoon in de eene, de zoon van mijn oudste.... en een tweede zoon in de anderedus reken ik er wel op, dat er bij mijn dood nog een Carsdale over zijn zal. De wagen ging nu van den grooten weg de vallei in en reed den nieuwen weg op, door Oliver aangelegd en over de nieuwe brug. „Je kunt nu wel naar huis rijden", zei Oliver tot zijn chauffeur. „Wij wandelen dan wel over de hei terug. Zeg tegen miss Benia, dat mijnheer Rawlinson met me mee komten vraag of ze zijn kamer in orde laat brengenKomt u nu meewe hebben denkelijk nog net licht genoeg om een algemeen overzicht te krijgen. Ik heb dezen weg en deze brug natuurlijk ook moeten laten aanleggen. De brug is net als de rest in ouden stijl ge houden. En dan hebben we hier een oud huisje, dat heelemaal hersteld is in zijn oorspronkelijken stijl. Tudorstijl, zegt mijn architect.dat zal als poorthuisje dienen. Ziet er aardig antiek uit, niet? En aan het einde van deze oprijlaan ligt het huiskijkdaar ligt hetWat zegt u van den eersten indruk?" Rawlinson kon een kreet van bewonde ring niet onderdrukken. Hij herinnerde zich nog hoe de toestand twee jaren gele den geweest was en kon nawelïjks begrij pen, dat menschelijk vernuft er zoo iets van had kunnen maken. De weiden wa ren veranderd in tuinen en parken en middenin rees het nieuwe, sierlijke huis omhoog. .(Wordt v§ryolg<Dj EMILE FRANCQUI Belgisch staatsminister en financieel deskun dige is op 72-jarigen leeftijd in Brussel overleden. SKILES BIJ BILTHOVEN voor leden van de Nedevl. Reisvereeniging. Instructies door den Oostenrijkschenl ski-leeraar Sepp Ramersdorfer. IN DEN HAAG TRADEN IN HET HUWELIJK DE 2c LUIT.- njEGER H. LEEGSTRA en mej. H. Boereboom. Officieren van Soesterberg vormden een eere-haag. BIJ DE GEDENKNAALD OP DEN BOULEVARD TE SCHEVE- K1NGEN concerteerde ter gelegenheid van de viering van Neer lands onafhankelijkheid, Zaterdagmiddag de Koninklijke Militaire Kapel. KONING GEORGE II VAN GRIEKENLAND passeerde op zijn doorreis naar zijn vaderland, Parijs, waar hij op het graf van den onbekenden soldaat een krans neerlegde. MEXICO OVERTREFT DE VEREENIGDE STATEN. Een vrijheidsbeeld van gigantische afmetingen, ter eere van den leider der onafhankelijkheidsbe weging in 1810, don Jose Maria Morelos, verrees in den staat Micbcacan.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 5