LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 18 November 1935 TCCNIIIT* NIEUW/ BUITENLAND. DE OORLOG. HET ZILVEREN JUBILEUM DER H.K.W. Een geslaagde feestviering. Het zilveren jubileum van den bond van R K. Handels-. Kantoor- en Winkelbedien den. dat Donderdagavond reeds met een herdenkingsavond was geopend, behoort na den geslaagden feestdag van gisteren weer tot het verleden. Om negen uur werd In de kapel der R K, HBS. een H. Mis opgedragen, waar bij allen tot de H. Tafel naderden. Geza- melljk werd daarna het ontbijt gebruikt 's Avonds om acht uur werd het feest voortgezet met een solrée dansante in de groote Buchtzaal. De voorzitter der Lus trumcommissie. den heer Kok. heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de afgevaardigden van diverse vereenigin- gen. In een kort propagandistisch woord betoogde spr. dat. alle pessimisten ten spijt. Juist de ernst der tijden voor het bestuur een aansporing was geweest om dit 25-jarig bestaan op waardige wijze te herdenken. Onze plicht, aldus spr., is vast gelegd in Rerum Novarum en Quadra- gesimo Anno en om onze plicht te kennen moeten wij in de eerste plaats georgani seerd zijn, in dit geval in den bond van R.K. Handels-, Kantoor* en Winkel bedienden. Het woord was daarna aan „The Roto Colour Players" die er weldra de goede stemming hadden in gebracht. De rest van den avond, op goede wijze verzorgd door het Duo Klaase en Flore. afgewisseld met een dansje verliep in een prettige stemming. In de pauze sprak de voorzitter, de heer A. Devile een woordje over het doel van den bond. De collecte die daarna voor de R.K. werkloozen werd gehouden bracht ruim achttien gulden op. Om één uur sloot de voorzitter dezen geslaagden feestavond op de gebruikelijke wijze De geestelijk ad viseur, pater de Bruin O. F. M. gaf wederom door zijn tegenwoordigheid van z'n belangstelling blijk. ARBEIDERSTOONEELVER. „D. O. S." Zaterdagavond gaf bovengenoemde vereeniging voor een vrij groot aantal be langstellenden in de groote zaal van „Zo- merlust" een tooneelavond. Te ongeveer half negen werd de avond geopend door den voorzitter, den heer D Vijlbrief met een welkomstwoord tot alle aanwezigen. Aan het eind van zijn toespraakje wensch- te spr. allen een gezelligen avond toe. Hierna werd door allen staande de „In ternationale'' gezongen. Het Imperial Dansorkest onder leiding van den heer A. Teske verleende op uitmuntende wijze muzikale medewerking. Nadat dit orkest zich eenige malen had laten hooren. voerde „DOS." het tooneelstuk op „Ora et Laboraspel van het land in 3 be drijven door Herman Heyermans, welk stuk over het algemeen een goede vertol king genoot. Er werd met veel animo en toewijding gespeeld, waarvoor de aanwe zigen met hartelijk applaus na elk bedrijf hun erkentelijkheid betuigden. De geslaagde uitvoering werd besloten met een bal onder leiding van den heer Ant. de Groot. LUSTRUM „T.I.G." Geslaagde opvoering van een revue. In de Stadsgehoorzaal heeft de tooneel- vereeniging „Tot ieders genoegen" Zater dagavond haar eerste lustrum op waardige wijze gevierd. Nadat de voorzitter der feestcommissie, de heer v. d. Hartog, de talrijke aanwezigen had verwelkomd, werd met het feestpro gramma begonnen. Opgevoerd werd de revue ,Dat zou ik wel eens willen zien" van Leo Banger We kunnen ons voorstel len, dat de moeilijkheden, zooals de voor zitter in zijn openingswoord zeide, talrijk geweest zijn. Op schitterende wijze zijn deze echter overwonnen; de opvoering is een groot succes geworden en allen mede spelenden komt dan ook een woord van lof toe. De inhoud der revue is in het kort als volgt: Bij de rolverdeeling van een nieuw stuk ontstaat in een Leidsche too- neelvereeniging ruzie! Hoe is het mogelijk? Twee heeren- en één dame-lid stichten een nieuwe vereeniging, die zich op de opvoe ring van revues zal toeleggen. Om hier voor de noodige ondervinding op te doen gaan zij een studiereis maken. We zien dan een revue opvoeren met alle daarbij be- hoorende artisten, girls, finales, enz. Hier in treden op: het dubbelmannenkwartet „Inter Nos", de acrobatengroep „The young Fellows", de heer Anton de Groot met de 10 „Horay-for love girls" en Gé Hofenk's „Melody Makers". Alles in deze revue ver liep buitengewoon vlot en werd zeer goed gespeeld. In het tweede bedrijf zijn de drie hoofd personen in Leiden teruggekeerd en too- nen den bezoekers verschillende beziens waardigheden. De vertraagde Stadhuis bouw, het Levendaal, de overweg en de verkeersregeling op het Rapenburg vorm den hiervoor dankbare onderwerpen. In een droevig lied klaagt de molen „de Stier" zijn nood en vraagt kap en wieken, waar mede hij vroeger het stadsbeeld zoo ver fraaide, weer terug. Het publiek heeft Za terdagavond niet te klagen gehad! Met de minuut steeg de geestdrift in de zaal, tel kens weer werden de spelers op een dave rend en welverdiend applaus onthaald T.I.G. kan met groote voldoening op de viering van haar vijfjarig bestaan terug zien. Aan het einde werd den medespelen den door het Leidsche Politiemuziekgezel- schap een bloemenhulde gebracht. T.I.G.'s voorzitter de heer Ton Arentsen, die in de revue de hoofdrol vervulde, dankte daarop alle medewerkenden en de aanwezigen met eenige hartelijke woorden. Tot besluit van dezen gezelligen avond ■had een geanimeerd bal plaats, dat tot diep in den nacht duurde. UIT HET POLITIERAPPORT. Aanrijding met doodelijk gevolg. Zaterdagavond heeft op den Kanaalweg een ernstige aanrijding plaats gehad, waarbij de 24-jarige bakker C. S„ uit Lei derdorp op droevige wijze om het leven is gekomen. Deze reed daar omrireeks kwart over acht op zijn motorrijwiel in de rich ting van de Lammebrug. Even voorbij den spoorovergang botste hij in het donker tegen een fiets op. die de 14-jarlge C. M. aan de hand meevoerde. Deze Jongeman was in gezelschap van een meisje en een vriendje, die eveneens een rijwiel aan de hand meevoerde. Zij gingen in dezelfde richting als S„ die het linksche rijwiel aanreed, S. raakte door deze botsing de macht over het stuur kwijt en reed met zijn motorrijwiel in het Rijn- en Schiekanaal, daarbij ook de flets van M. meesleurend. De politie-agent. K Mulder, die zich toe vallig in de nabijheid bevond, begaf zich zonder aarzelen te water en slaagde er met behulp van een onbekend gebleven burger in den zwaargewonden motorrijder op het droge te brengen. De Eerste Hulpdienst constateerde een ernstige hersenschudding, terwijl de man bovendien verscheidene verwondingen in het gelaat had bekomen. Hij werd in zorg- wekkenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar hij om streeks middernacht aan de bekomen ver wondingen is overleden. De jeugdige M. kreeg een lichte hersen schudding, brak het rechteronderbeen en werd eveneens in het Academisch Zieken huis opgenomen. Hedenmorgen was zijn toestand naar omstandigheden redelijk wel. Gistermiddag omstreeks halftwee zijn op den hoek van Cobetstraat en Fruin- laan een taxi. bestuurd door I P. en een personenauto met elkaar in hevige botsing gekomen, doordat P den bestuurder van laatstgenoemd voertuig, waarin o.a. de be kende humorist Willy Derby gezeten was, geen voorrang verleende. Beide auto's werden zoo zwaar bescha digd. dat zij moesten worden weggesleept. De taxi-chauffeur P. kreeg een ernstige hoofdwonde en werd door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. De inzittenden van de personen auto bekwamen geen noemenswaardig letsel. J. J. den O. deed bij de politie aangifte van vermissing van zijn peurschult, lig gende in de Stinksloot Bij de politie is een onbeheerd gevonden heerenrijwiel te bevragen. o RESTAURATIE DER RAMEN VAN HET KOOR IN DE NIEUWE KERK TE DELFT. Onder mevr. v. d. Sande Bakhuyzen als eere-presidente heeft zich hier ter stede een commissie gevormd, ten einde gelden te verzamelen voor het restaureeren der ramen van het koor in de nieuwe kerk te Delft, waarin zich het Mausoleum der Oranjes bevindt. De ramen worden voorzien van gebrand schilderd glas naar ontwerpen van Neder- landsche kunstenaars, en uitgevoerd door Nederlandsche fabrieken. Het comité meende in den geest van vele Oranjelievende ingezetenen te handelen door binnen korten tijd een som gelds bijeen te brengen als blijk van sympathie. Dit zal geschieden door middel van prik- kaarten leen kerkraam voorstellende). Wellicht zullen er velen zijn die niet be reikt kunnen worden, en die er toch voor voelen een bijdrage te storten. Mej. D. Coebergh (Oranjelaan 20, Oegstgeesti zal deze graag in ontvangst nemen, liefst per giro no. 71234. BELGIE. Oud-minister Francqui t In den ouderdom van 78 jaar is over leden de minister Van Staat Emile Francqui. oud-minister van financiën. Hij begon zijn loopbaan als officier in de Congo, waar hij vele successen behaalde. Daarna deed hij verdienstelijk werk als consul te Sjanghai. In 1915 keerde hij naar België terug om zich vervolgens in bankierskringen te gaan bewegen, waar hij zich spoedig eén vooraanstaande plaats veroverde. Tijdens den wereldoorlog organiseerde hij in bezet-België het Nationaal Comité voor Hulpverleening en Voedselvoorziening. Met het overgebleven saldo stichtte hij na den oorlog de Fondation Universitaire. Toen in 1926 het Belgische betaalmiddel moest worden gedevalueerd, werd door ko ning Albert op Emile Francqui als „dic tator van den franc" beroep gedaan. Hij slaagde er in den franc te stabtliseeren en trad een jaar later weer uit- de regeering. In 1932 kwam hij als president aan het hoofd te staan van de Société Générale, welke functie hij twee Jaar nadien weer opgaf om in het kabinet de Broqueville te treden, dat in Maart- 1935 eerst door het kabinet-Theunls en daarna door de com binatie Van Zeeland werd vervangen. De motorrijder de R alhier, met den duorijder N. eveneens alhier, kwam nabij den Deyl te Wassenaar, bij het uitwijken voor 'n auto te slippen. Eerstgenoemde be kwam ontvellingen aan het gelaat. N. werd aan het rechteroor gewond en bekwam een diepe wond boven het rechteroog. Zij zijn nadat dr. Hubbeling hen had verbonden per ziekenauto naar hun woningen ver voerd Tegen de R.. die met groote snel heid reed, is proces verbaal opgemaakt. LEIDSCHE SCHOUWBURG. K. V. „LITTERIS SACRUM". „Als ik wildeblijsjjel van Paul Géraldy en Robert Spitzer. Als ik wildezou ik dan ook directe liefde kunnen afdwingen van de mannen! Ziedaar de vraag, die zich een degelijke en 11 jaar gelukkig getrouwde vrouw stelt, wanneer onverwacht een vlinder vriendin bij haar komt binnenvallen, na weer een „avontuur" te hebben beleefd. Germaine leest haar vriendin de les, doch als deze zich verdedigt door te zeggen, dat zij er niets aan kan doen, dat alles vanzelf komt, zonder dat zij er aanleiding voor geeft, komt Germaine er toe de ver melde vraag te stellen en in de practijk om te zetten. Met gevolg, dat zij na eenige experimenten met een vriend en een neef, totaal overbodig haar eigen man opnieuw verovert en aldus de vraag bevestigend meent te zien beantwoord. Het is het magere gegeven van een blij spel van Paul Géraldy en Robert Spitzes, dat „Litteris" Zaterdagavond opvoerde als onderdeel van zijn jubileum-programma. Een echt Fransch blijspel, opgevuld met eindeloos gepraat en nog eens gepraat; luchtig van opzet en uitwerking echter, trots alles. Is men den schouwburg uit, dan is alles feitelijk al weer vergeten. Hetgeen niet erg is, wanneer men zich tenminste maar heeft kunnen vermeien in geen Inspanning vragenden humor, die weet te boeien of aangenaam bezig te houden, doch het stuk vermag het o. i. daartoe niet te brengen. Het is jammer, want „Litteris" geeft er een keurige vertolking aan, die tot in de puntjes is verzorgd Maar zelfs dit vermag het stuk niet te redden In de eerste plaats is er het bekende I Litteris-trio: het echtpaar Hageman als Germaine en haar echtgenoot en de heer De Wilde als de levenswijze vriend voor wien de vriendin een welkome afleiding is. Hun spel was op zichzelf een genot, vol fijne distinctie als het is. Als,vierde dient genoemd mej. G. van Oortmerssen als het vlinder-vrouwtje, die zich steeds meer aanpast in het Litteris-milleu en hier zich opwerkte tot. een gave creatie. En dan mag niet vergeten worden een nieuwe kracht, de heer P. Knoos, die van den halfwas van een neef. een moeilijke rol, iets goeds wist te maken. De drie bijrol letjes zonder uitzondering goed! Aan het decor was wel bijzondere aac- FRANKRIJK. Betoogingen met botsingen. Het Koningsmoord-proces begint. Complot in Syrië ontdekt. Op het Partijcongres der Democratische Alliantie is de voorzitter, afgevaardigde Flandln, met algemeene stemmen herko zen. Er werd een resolutie aangenomen, waarin volledig vertrouwen wordt uitge sproken in de regeering-Laval en waarin een beroep wordt gedaan op de discipline van alle Franschen. Geen gelegenheid mag verzuimd worden om met de naburige vol ken vriendschappelijke betrekkingen tot stand te brengen. De partij wil verder het evenredige kiesrecht en de verkiesbaarheid van de vrouwen, een Verschêrping, resp. uitbreiding van de wetgevende macht en een reeks parlementaire hervormingen. Tegenover het gevaar van het Volksfront roept de partij alle eerlijk gezinde repu blikeinen tot samenwerking op. Te Parijs hebben diverse demonstraties van rechtsche kringen plaats gehad tegen de toepassing der sancties. In Limoges is het na een vergadering van de Croix de Feu tot ernstige botsin gen gekomen tusschen bezoekers van de vergadering en leden van het Front Popu laire. Aan beide kanten schijnt daarbij van de vuurwapenen gebruik te zijn gemaakt. De „Humanité" meldt, dat 30 personen, waaronder zich ook agenten van politie bevonden, zwaar gewond zijn. 21 hunner zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Twee zwaargewonden, aldus meldt het blad verder, zijn aan de bekomen kwetsuren overleden. Heden begint te Xfx-en-Provence het proces tegen de drie Kroaten Posplsjll, Raytsj en Ralj, die beschuldigd zijn van medeplichtigheid aan den aanslag op Koning Alexander van Joegoslavië en den Franschen minister van buitenlandsche zaken. Barthou. Bij deze gelegenheid zul len, bij verstek, ook de te Turijn in arrest zijnde Pawelitsj en Kwaternik en de in Oostenrijk wonende Percewitsj worden be recht. Men herinnert zich, dat de moorde naar te Marseille kort na den aanslag het leven heeft gelaten. Met het oog op de talrijke getuigen en de noodzakelijkheid om bij het verhoor van de beklaagden een tolk te gebruiken, zal de behandeling van het proces ongeveer twee weken duren. De Koningin van Joegoslavië, die aan vankelijk als mede-aanklaagster zou ver- tegenwoordigd zijn, heeft daarvan reeds eenigen tijd geleden afgezien. m Volgens een bericht uit Beiroeth heeft de Fransche geheime politie een samenzwe ring ontdekt die „de bevrijding van Syrië en den Libanon van de vreemde heer schappij en de vereeniging van den Liba non met Syrië", ten doel had. Tegelijkertijd heeft de Fransche politie tal van arrestaties verricht. Onder de ge arresteerde 37 personen zouden zich be kende advocaten, hoogleeraren en hooge ambtenaren van de politie van den Liba non bevinden. ENGELAND. V De Lagerhuis-verkiezingen. Met uitzondering van vijf districten zijn thans alle verkiezingsresultaten bekend. De regeering heeft op het oogenblik een meerderheid van 244 zetels. De oppositie partijen hebben in totaal 183 zetels ver- worven In Noord-Ierland zijn twee Ier- sche Nationalisten in het Lagerhuis geko zen. Zij hebben zich echter tegenover hun kiezers verplicht, niet aan den arbeid van het parlement deel te nemen. Daar zij waarschijnlijk zullen weigeren den eed van trouw aan de Kroon af te leggen, zullen zij geen aanspraak kunnen maken pp de parlementaire privileges. Het aantal zetels der oppositie wordt daardoor practisch met 2 verminderd. Sir Thomas Rosbotham. die naar het Lagerhuis is afgevaardigd door het dis trict Ormskirk, heeft verklaard, dat hij bereid is, zijn zetel ter beschikking te stel len hetzij van MacDonald, hetzij van diens zoon Malcolm MacDonald. De leider der beweging voor evenredige vertegenw., John Humphis, berekende dat volgens dit stelsel de regeering 324 en de oppositie 276 zetels zou hebben gekregen van de 600. die Zaterdag bekend waren! Er zijn 150 nieuwe leden van welke ech ter slechts 76 nog geen parlementaire er varing bezitten. De 74 anderen behooren bijna allen tot de arb. afgevaardigden die bij de lawine van 1931 hun zetel verloren en nu heroverd hebben. dacht geschonken, het was een lust voor het oog. Doch trots al dit goede, heeft men „Als ik wildeniet kunnen „opsjjelen" tot een succes. De schouwburg was als steeds prachtig bezet en niet karig met applaus. Mevr. Hageman ontving een bloemenhulde. Woensdag zal het resultaat der stem ming onder de mijnwerkers bekend zijn over al of niet staken. Het lijdt geen twij fel, dat een zeer groote meerderheid zich voor de staking heeft uitgesproken. GRIEKENLAND. Het herstel der monarchie. Na zijn bezoek aan Parijs, waar hem, evenals aan Prins Paul het grootkruis van het Legioen van Eer werd overhandigd, is koning George te Florence gearriveerd, waar hij de graven van zijn familie bezoe ken zal. Er worden maatregelen voorbe reid het stoffelijk overschot van koning Konstantijn en van de koninginnen Sophia en Olga naar Griekenland over te brengen. Er sohljnen pogingen te worden gedaan om de republikeinen over te halen om zich bij het herstel van het koningschap neer te leggen. Na er den nadruk op gelegd te hebben, dat hij zich uit de actieve politiek had teruggetrokken, zou Venizelos als zijn mee- ning hebben te kennen gegeven, dat de republikeinsche partijen bij wijze van proef voorloopig het nieuwe regiem moesten er kennen, onder voorwaarde echter dat de koning de constitutlpneele vrijheden vol komen in eere herstelt door strikte toe passing van de grondwet van 1911 en dat hij onmiddellijk amnestie verleend aan de veroordeelden, die bij den opstand van Maart j.l. waren betrokken. Anderzijds heeft de liberale partij echter een communiqué uitgegeven, waarin zij verklaart, vast te houden aan de republi- keinsche begrippen en ontkent, dat op wettige wijze tot afschaffing van de repu bliek is overgegaan. Niettemin, zoo ver volgt het communiqué, weigert de liberale partij niet daar zij in wezen parlemen tair is mede te werken aan het scheppen van een kalme sfeer en den economischen opbouw van het land, wanneer de richt lijnen, welke de koning volgt, hiertoe aan leiding geven. Enkele generaals zijn op pensioen ge steld ARGENTINIË. Bloedige politieke botsing. Bij een na-verkiezing in verband met de gouverneurs-verkiezingen die op 3 No vember zijn gehouden ontstond in Plaza Mercedes in de provincie Cordoba een bloedige botsing tusschen 30 radicalen die een propagandatoohit wilden houden en de politie. Er ontstond een schietpartij, waarbij 9 dooden en minstens 6 gewonden vielen. De provinciale regeering stelt in een officieele verklaring de radicale groep verantwoordelijk voor het incident. UIT HET VERRE OOSTEN. Om Noord-China. Van welingelichte zijde verluidt, dat de speciale Japansche gezant Doihara den Noord-Chineeschen autoriteiten mededee- ling heeft gedaan van de volgende drie Japansche eischen: 1. Het onmiddellijk terugtrekken van de troepen van den gouverneur van Hopei, Sjang tsjen, uit het gebied Pelplng- Tientsin. 2. Aaneensluiting der provincies Hopei, Tsjahar en SJantoeng onder een autonome regeering. 3. Het sluiten van een militair accoord tot onderdrukking van het communisme. De gouverneur van Hopei heeft den Japanschen generaal Doihara medege deeld, dat hij de Japansche eischen aan vaardt onder de volgende voorwaarden: 1. Goedkeuring door Nanking. 2. Dat hem niet zal worden gevraagd tegen den wil van de bevolking te hande len. 3. Dat zijn verklaring niet zal worden beschouwd als het ter sprake brengen van de territoriale Integriteit van China. Dit antwoord wordt momenteel door generaal Doihara bestudeerd. De Nanking-troepen hebben ten Noorden van Kiangsoe stellingen betrokken, ten einde toezicht te kunnen houden op den pro-Japanschen generaal Han Foe Ghoe, de gouverneur van SJantoeng, terwijl de Japanners, de bezetting van Tsjin? Tao hebben versterkt, teneinde toezicht te houden op de troepen van Nanking. Op de lijn Peking, Hankou, Tientsin nemen de Japanners maatregelen, dat deze niet door Nankingtroepen kan worden ge bruikt. De Japansche woordvoerder van het ministerie van buftenl. zaken verklaarde, dat de nieuwe regeering den naam zal dragen: „Autonome Anti-Communistische provinciale Allau van Noord-China. Verder verklaarde hij dat Japan een eventueele penetratie van Chineesche troepen in Noord-China zal beschouwen als een overtreding van het verdrag van Tangkau en het aëcoord van Peking van 1935. Het nieuwe bewind zal 20 November worden uitgeroepen nadat generaal Han Toe Sjoel de gouverneur van Sjantoeng te Peking zal zijn aangekomen. VEREENIGDE STATEN. De handel met Canada. Hoover contra Roosevelt. Roosevelt voorspelde gisteren, dat binnen een jaar tijd. de handel met Canada ver dubbeld zal zijn door het nieuwe handels verdrag, waarvan de voornaamste bepalin gen zijn: lo Onmiddellijke verlaging van rechten op 180 Amerikaansche producten. 2o. Op alle andere producten zullen de laagste rechten worden betaald van alle niet-Brltsche landen. 3o. Een aanzienlijke verbetering van het tot nu toe door Canada toegepaste systeem voor arbitraire schatting. Hiertegenover zal Amerika op de lijst van vrij in te voeren goederen plaatsen voor Canada houtpulp en krantenpapier, terwijl de invoerrechten op vee, timmer hout en een aantal landbouwproducten worden verlaagd. Oud-president Herbert Hoover heeft een rede gehouden aan een diner van de „Ohio I Society" waarin hij zeide, dat volkomen gebroken moet worden met de fiscale en monetaire politiek der regeering-Roose- velt. Hij verklaarde, dat deze nolitiek speelt met de toekomst van een volk en de Ver- eenigde staten reeds voor den drempel eener verwoestende inflatie heeft gebracht. Hij bepleitte een uit elf punten bestaqnd. (Vervolg van het 4e Blad). ASMARA, 18 Nov. (Reuteri, De civiel» vlce-gouverneur Gambelll zal vermoede lijk worden vervangen door generaal Gurzoni, secretaris van den oppersten oorlogsraad en oud-commandant van de Rometnsche divisie. Maarschalk Badoglia wordt 26 of jj dezer te Eritrea verwacht. Maarschalk de Bono zal te Massoea on hem wachten en met hetzelfde schip naar Italië vertrekken. Vermoedelijk zal tot de komst van Ba- dogllo niets worden ondernomen. Volgens het tempo van de concentratie van de Abessynlërs zal einde December een slag worden geleverd indien tenminste niet voor dien tijd de diplomatie succes heeft Van het Takaze-front wordt gemeld dat de monniken van het in 1400 ge- stichte klooster Debraabbat zich hebben onderworpen. Het klooster is gesticht door keizer Direjacob. ASMARA 18 Nov. (Reuter). Sommige kringen in het Italiaansche hoofdkwartier ziin van oordeel, dat de troepen kunnen leven van wat het terrein opbrengt, ten minste bij den eersten opmarsch. Deze kringen zijn van oordeel, dat het niet noodig is den opmarsch te vertragen tot de wegen gereed zitn. welke dienen tot ravitailleering. Men is vooral deze meening toegedaan, omdat in de voorhoede steeds inlandsché troepen zijn. die zeer matig zijn en slechts vrizen naar wat thee en suiker en verder voldoende voedsel ter Dlaatse vinden. Toch moet men nog niet onmiddellijk een grootsch opgezette actie verwachten. MAKALLE 18 Nov. (Reuter), Gisteren heeft een afdee'ing ongeregelde troenen behoorende tot 't legercorps van generaal Maravigna een tweetal schermutselingen met den vliand gehad, waarbij deze over de Takaze werd teruggedrongen. ADEN 18 Nov. (Reuter). De vroegere Italiaansche gezant te Addis Abeba graaf Vinei is hier gisteren uit Djiboeti aange komen. Morgen zal hij aan boord van een Italiaansch schip naar Mogadlsco in Ita- liaansch Somaliland gaan om zich bij de Italiaansche strlidmgcht aldaar te voegen, GENEVE, 18 Nov. (Reuter). 50 h 52 sta ten van de 58 leden van den Volkenbond zullen sanctie-maatregelen nemen: 52 tot een uitvoerverbod van wapenen, munitie, materieel, dat reeds van kracht is, 52 voor financieele maatregelen, 50 voor een verbod van invoer van Italiaansche wa ren. 50 tot een verbod van uitvoer naar Italië van grondstoffen. Vier landen verklaarden nadrukkelijk geen sancties te kunnen toepassen, nl, Oostenrijk, Hongarije, Albanië en Para guay. De Raad en de Assemblee blijven op hun hoede, evenals de coördinatie-com missie welke elk oogenblik bijeen kan worden geroepen. Men heeft goede hoop, dat indien binnenkort de organismen van den Bond weer in werking zullen worden gezet, dit niet zal zijn om zich bezig te hon den met sancties of repressailles. doch veeleer met de voorwaarden tot regeling van het conflict. ADDIS ABEBA. 18 Nov. (Reuter). De uittocht van de Europeanen duurt voort. Heden zijn wederom een twintigtal met den trein naar Djiboeti vertrokken, o.a. Jacques Auerson, de Juridische raadsman van de regeering tijdens de zitting van den Volkenbondsraad. Het gerucht gaat, dat hij een ojadracht van den Negus bij den Volkenbond heeft te vervullen. Hij werd door vele autoriteiten en leden van de Europeesche kolonie uitgeleide ge daan. ADIGRAT, 18 Nov. (Reuter). Gisteren l! den geheelen dag besteed aan een minu tieuze organisatie van de verdedigingswer ken en het aanleggen van overdekte we gen naar de geschutsopstelllngen, observa tieposten, telefoonverbindingen, het boren van puttenaanleggen van sanitaire werk plaatsen en verbetering van de wegen, welke de troepen hebben aangelegd bij het oprukken. Tezamen met de troepen werken ook honderden arbeiders. De luchtvaart voert beschermende verkenningsvluchten uit voor het front en op zij van de flans van de troepen. ASMARA, 18 Nov. (Reuter). Volgens een hier verspreid gerucht zou Mussolini een aanbod van 2000 Fransche vrijwilligers om aan Italiaansche zijde en wel in de divisie Tevere te strijden, hebben aangenomen. Deze vrijwilligers zouden uitsluitend be staan uit oud-officieren. ADDIS ABEBA. 18 Nov. (Reuter). Hubert Julian, de Amerikaansche neger vlieger met den bijnaam ,,De Zwarte Adelaar", die naar Addis Abeba is gekomen om zijn krachten in dienst van den Negus te stellen, is giste ren in den trein gestapt naar Djiboeti. Hij heeft zijn opdrachten teruggegeven, daar hij moeilijkheden heeft gehad met advi seurs van den Negus. Reeds vroeger was hem het vliegen ver boden, doch dit verbod was opgeheven- Van welken aard thans de moeilijkheden zijn geweest, weet men niet. Julian is cen ter zoo teleurgesteld, dat hij zich niet metf voor de Abessijnsche luchtmacht beschik baar wil stellen. ROME, 18 Nov. (Reuter). Hier zijn alle vensters behangen met de nationale kleu ren en groepen jonge lieden trekken ooo de straten om toe te zien, dat geen enkei winkelier zich hieraan onttrekt. Groepen studenten trekken door de stra ten met de Italiaansche vlag aan het hoofd, welke door allen met den Romein- schen groet wordt geëerd en telkens wor den kreten tegen de sancties geuit. De bevolking is opgewonden en nullam ren met de bajonet op het geweer bewake j de legaties van de landen, die sancties toe- I passen. constructief fiscaal program, dat onder meer zou voorzien in het herstel van o gouden standaard ,in het stopzetten nuttelooze openbare werken en in M evenwicht brengen van de begrooting, ra door verzwaring der belastingen. niaarr„m minder verkwisting. Een dergelijk proP1 aldus zeide Hoover, is noodzakelijk om ramp. die de veiligheid van het volk dreigt af te wenden. In tusschen ver* en de hij van meening te zijn, dat teese van beginnend herstel zijn waar te nen

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2