Heden treden de sancties in werking. MAANDAG 18 NOVEMBER 1935 No. 23206 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES» OFFICIEELS KENNISGEVING STADSNIEUWS. Kapconcours „Hulp en Vriendschap" Aan het front heerscht in hoofdzaak rust. Of men wacht tot de wisseling van het Italiaansche opper bevel heeft plaats gehad? Van maarschalk Badoglio verwacht men een krachtiger aanval. Heden treden de sancties in werking. De Groote Fascistische Raad heeft zich tel tegen deze sancties gericht. Het voornaamste Nieuws van heden. 76ste Jaargan? LEIDSCH DAGBLAD 30 cts7per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden vap 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd tUo: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndJ Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. BEGROOTING 1936. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de begrooting der plaatselijke Inkomsten en uitgaven voor den dienst 1936 benevens de verschillende bedrijfsbegrootlngen voor dat jaar. aan den Raad zijn aangeboden, op de Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten, algemeen verkrijg baar zijn gesteld. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester. VAN STRYEN s-cretaris. Lelden, 16 November 1935. 4037 LEIDSCHE KAPPERSCLUB „HULP EN VRIENDSCHAP". LEZING VAN PROF. HROZNY. Prof. dr. F. M. Th. Böhl schrijft ons: Woensdag a.s., 20 Nov. 's avonds 8 uur ul de beroemde Tsjechische taalkundige u archeoloog, prof. dr. Friedrich Hrozny, uit Praag alhier, op uitnoodiging van het Voor-Aziatisch-Egyptisch Gezelschap „Ex Oriente Lux" en van de Vereeniging voor Wetenschappelijke voordrachten, een le nig met lichtbeelden houden over zijn ontcijfering van het Hethietische beeid- Khrift en over de verleden jaar door hem Hdernomen studiereis naar Klein-Azië. ia prof. Hrozny, die vroeger hoogleeraar iWeenen is geweest en die in het Duitsch al spreken, heeft de wetenschap de ont bering van de taal der oude Hethieten danken. Dc Hethieten, vermaard reeds het Oude Testament, hebben tusschcn SO en 1200 voor Chr. van Klein-Azië uit der groote deelen der toenmaals be- idiaafde wereld geheerscht. Wij weten »dert de onderzoekingen van Hrozny c.s„ it de macht en do invloed van de Hethie- >n gedurende deze eeuwen minstens even Wangrijk geweest is als die van de Ba- bïloniers of Egyptenaren Het Hethietisch h. zooals prof. Hrozny aangetoond heeft, en der oudste Indogermaansche talen. De tr.tcijtering van deze taal. evenals ook de ontcUfering van de talrijke inscipties, die in een raadselachtig beeldschrift geschre- 'm zijn, dat tot aan de onderzoekingen tin Hrozny c.s. de inspanning der on ie ij - raars trotseerde, is in de eerste plaats van dezen geleerde te danken. Op het ipoor van voorloopers als Hugo Winckler m A. H Sayce, heeft hij aan de Indoger maansche taalkunde en oudheidkunde van iti nabije Oosten nieuwe perspectieven ftopend. Zijn lezingen hier in Nederland uilen zonder twijfel evenveel belangstel- ling wekken als dit zooeven reeds in Oslo en in Brussel het geval geweest is. Behalve In leiden zal prof. Hrozny Vrijdag 22 Nov. tp uitnoodiging van de Allard-Pierson- Stichting een lezing met lichtbeelden bonden over „Hethitische Völker und Sprachen" in de Aula der Universiteit van Amsterdam. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Zaterdag jj. hield bovengenoemde ver eniging een excursie onder leiding van «n heer Ir. A. van Dijk naar het Natuur- Rtenschappelijk Historisch Museum aan «Steenstraat alhier. De excursisten wer- tai rondgeleid door dr. C. A. Crommelin. Aan het einde herinnerde de voorzitter excursisten aan de lezing op Zaterdag a November a.s. over Architectonische 'ormen door architect Theo C. Hellen, Rarna het gezelschap zeer voldaan huis arts keerde. Nationaal kapconcours. Ter gelegenheid van haar elfde lustrum heeft bovengenoemde vereeniging weder om 'n nationaal kapconcours georganiseerd waarvan het eerste gedeelte gisteren in den foyer der Stadszaal plaats vond cn het vervolg en slot zich hedenavond in de bovenzalen van „De Harmonie" zal af spelen. De voorzitter, de heer F. J. Corneiisse, heette allen gistermiddag togen half éen hartelijk welkom, in het bijzonder het eerelid, de heer Stellfeld uit Antwerpen en de afgevaardigden van zusterorgani saties uit Amsterdam. Rotterdam en Den Haag Met den wensch. dat het concours pen fairen en kunstzinntgen strijd zou doen ontstaan, verklaarde spr. dit con cours voor geopend. Onnrddellijk hierop bestond er voor hen. die dat wenschten. gelegenheid het bestuur te complimenteeren. De voorzit ter van de Federatie van Kapperspatroons- vereenigingen, de heer de Weert uit Den Haag, was de eerste die daarvan gebruik maakte onder aanbieding van een bloe menmand. Het eerelid. dc heer Stellfeld wees op de vele vriendschappelijke betrekkingen tus- schen het Belgische volk en het Neuer- lundsche en sprak zijn beste wenschen uit voor het welslagen van dit concours, waarvoor hij een prachtige kristallen vaas beschikbaar stelde. Daarna werd achtereenvolgens nog het woord gevoerd door de heeren de Keyzer namens de Amsterdamschc kapperspa- troonsvereeniging, van Stralen namens den Haagsche Kappersbond en Holllnga namens de Haagsche Marcelclub, die al len hun felicitaties vergezeld lieten gaan van de aanbieding van een bloemenmand. Dc Le.dsche Dameskapclub, een onderaf- deeling der jubileerende vereeniging volgde dit vooibeeld. De heer Corneiisse dankte alle sprekers afzonderlijk voor hun waardeerende woor den en geschenken. Hierop nam het concours een aanvang Zoowel in de middag- als in de avonduren bestond voor de verrichtingen der deel nemende candidaten veel belangstelling en heerschte er in de zaal een gezellige stem ming, welke nog werd verhoogd door mu ziek van een uitstekend strijkje. De uitslagen van gisteren luidden als volgt: IJzerondulatie: le pr mej. A. van Hees :Den Haag): 2e prijs, L. Götzenich (Den Haag); 3e prijs, A Jurgens iDen Haag); 4e prijs, M. Lijger Jr. (Rotterdam); 5e pr„ A. Vrlends 'Den Haag). Diploma's ver wierven: E. J. Rondema (Den Haag), mej. K. Dohlen (Den Haag) en C. J. v. Loenen (Haarlem). Postiche: le prijs, M. Lijger Jr. (Rot terdam!; 2e prijs. A. Vriends iDen Haag); 3e prijs. A Jurgens (Den Haag); 4e prijs, L. Götzenich i Den Haag i5e prijs, C. J. van Loenen i Haarlem i. Een diploma ver wierven: W. Naundorff (Scheveningen) en mej. A. van Hees (Den Haag). IJzerondulatie met bijwerking van pos tiche tot avondkapsel: le prijs, M. Lijger Jr. (Rotterdam): 2e prijs, A Jurgens (Den Haag); 3e prijs, L. Götzenich (Den Haagi; 4e prijs. mej. A. van Hees (Den Haag); 5e prijs. A. Vriends (Den Haag). Diploma: C. J. van Loenen (Haarlem) De jury bestond uit heeren H. Hurkmans en W. Mossel, beiden te Rotterdam en H. de Weert, T. Hollinga en A. van Stralen, allen te Den Haag. De wedstrijd werd gisteravond besloten met een zeer geanimeerd bal Het con cours wordt hedenavond in de bovenzalen van „de Harmonie" met de afdeelingen dames- en heerenknippen voortgezet. Foto Van Vliet, Leiden. j" gelegenheid van het Ilde lustrum «n bovengenoemde kappersclub was de %er der Stadszaal gisteren herschapen in één groote kapsalon, welke, in af fixing van de gewoonte, ook voor belangstellenden toegankelijk was. - Onze foto geeft een overaiotlt van een deel der zaal. CHR. HIST. UNIE. Rede van Prof. Dr. j. de Zwaan. De Kamerkring Lelden van de Chr Hist. Unie had Zaterdagmiddag in het Nutsge- bouw zijn najaarsvergadering belegd, waar voor ruime belangstelling bestond. Da voorzitter, de heer Jac. Wilbrink, las bij opening Ps. 27, waarna hij allen wel kom heette om dan met een enkel woord stil te staan bij de gehouden Staten- en Gemeenteraadsverkiezingen. Mogen wij voor de behaalde resultaten dankbaar zijn, een kleine teruggang over het geheele land viel toch waar te nemen. Wij kunnen en mogen hierin niet berusten. Zal de Unie op het volksleven haar aanhang blijven behouden, dan zullen wij ons steeds op onze beginselen, die in de allereerste pleats christelijk zijn, moeten bezinnen en deze tevens moeten uitdragen. Ook in de afdee lingen zal meer en krachtiger op de roe ping, welke de Unie te vervullen heeft, gewezen moeten worden. Wij moeten ons bewust zijn, dat de strijd veel zwaarder .wordt, want de tijds omstandigheden 'zijn tegen ons. Noodza kelijk is het dat alle hens aan dek komen. Hierna werden de notulen van een vorige vergadering door den secretaris, den heer C. E. Klink, gelezen. De penningmeester, de heer Van Boeyen bracht hierna zijn jaarverslag uit, dat sloot met een klein batig saldo. In ver band met de komende Kamerverkiezing drong spr aan op versterking der finan ciën. Het bestuursvoorstel tot vorming van kadercursussen, dat meerdere politieke be langstelling in eigen kring beoogt en waarvoor reeds een commissie bestaande uit prof. De Zwaan en de heeren C. E. Klink,, A. E Stijkel, B. J. Thijssen en A. Fortgens was gevormd, die een en ander in studie heeft genomen, werd uitvoerig door den heer Thijssen uiteengezet. Ook de heer Wilbrink drong, na de noodzake lijkheid van het vormen van kader-cur sussen in het licht te hebben gesteld, nog aan op aanneming van dit voorstel. Uit de langdurige bespreking viel op te merken, dat alle afdeelingen dit voorstel toejuichen. Wel is men van gevoelen, dat het Kamerkringbestuur op een en ander toezicht dient te houden en tevens con tact met de afdeelingen moet worden ge houden. In verband met dit voorstel werden o m. de afdeelingen Lisse, Noordwijk, Leiden, Rijnsburg, Alphen, Boskoop, Zevenhuizen aangewezen om in hun omgeving tot ka dervorming over te gaan. Als studie-materiaal .zal ter beschikking worden gesteld een schets, geschreven door den heer Klink over de geschiedenis en ontwikkeling der C. H. Unie, een schets van prof. De Zwaan over het zeer belang rijke onderwerp ..Waarheen wil de C. H. Unie" en voorts een van den heer Thijs sen. de gemeente-inrichting gezien uit C. H. beginsel behandelend. Met prof. dr. P. Lieftinck worden nog onderhandelingen gevoerd over een schets de Nederiandsche Staatsinrichting uit C. H. beginsel gezien behandelend. Rede van Prof. dr. J. de Zwaan. In het tweede gedeelte van de verga dering heeft prof. dr. J. de Zwaan ge sproken over „Op weg naar een christe lijke maatschappij". Deze titel, aldus spr., is een antwoord op de vraag, waar of wij, hier in Neder land. heengaan. Het is het antwoord, dat de C. H Unie heeft te geven Spr. beschouwde eerst de opinies, die zulk een antwoord schijnen uit te slui ten, om te beginnen de meening van de „imDerialisten", die het lot van Spanje als koloniale mogendheid ook aan Neder land beschoren achten. Uit zijn conclu sies op dit punt lichten wij de opmerking, dat de handhaving van onze overzeesche positie voor Nederlands economisch en politiek bestaan óók in Europa een levens kwestie is. De millioenen, die vereischt zijn om als neutrale staat of bondgenoot bij een conflict in de Indische wateren althans niet van onwaarde te zijn, moe ten vóórgaan. Struisvogelpolitiek zou on dergang kunnen worden. Over de meeningen der „practici" optimisme door pessimisme getemperd merkt spr op. dat. als men zegt. dat een meer Christelijke maatschappij iets be doelt, dat geld kost, en dus iets waarover in andere tijden maar eens gesproken moet worden, drie zaken de aandacht verdienen. Primo, dat Christendom niet is welda digheid uit andermans zak; ten tweede, dat de werkelijkheid van heden anders is dan vroeger, en ten derde dat het Neder iandsche volk beseft, dat in dezen nieu wen tijd de volkswelvaart naast de rechtshandhaving een belangrijke functie der staten is geworden. De Chr.-Histori- schen wenschen niet met geblinddoekte oogen terecht te komen in een roode of nationaal-socialistische maatschappij. Tegenover de slappelingen stelde spr. de overtuieing, dat hun advies om maar in roode richting bij te draaien, omdat het communisme toch komt. erger is dan de kwaal. Hoe onvolmaakt en onoractisch de zgn. Volkenbond ook nog zij, in deze wereld zit de schrik voor oorlog er heel diep in: en. wat meer is, on het nunt van wat er met wat>engewe)d te hereiken is, staan de zaken niet meer zooe.'s vóór 1914. Chr.-Historische Nederlanders hebben hun eigen meening over wat voor een Christenland als Nederland mogelijk en nastreefbaar is. Wij willen dat onze kin deren en kindskinderen dankbaar zullen z'in. omdat zij mogen leven in een meer Christelijke maatschappij dan de onze op heden is. In het, tweede gedeelte van zijn rede behandelde prof De Zwaan de vraag: „Wat bedoelen wii met een meer Christe lijke maatschappij?" Onze Nederiandsche samenleving zou anders en minder goed zijn. indien zij niet in zekere opzichten Christelijk mocht heeten. Echter kan onder den term: „Christelijke maatschappij" allerlei wor den binnengesmokkeld, dat een waak zaam christen, die iets van historie be seft, niet aanvaardt De strijdleus „op weg naar een meer Christelijke maatschappij" beteekent ten eerste niet: op weg naar een „Christelij- ken staat"; ten tweede niet: op wegnaar een soort „Koninkrijk Gods"; ten derde niet: op weg naar een idealen wereldtoe stand. Maatschappij en staat onderscheidde spr. scherp. De „maatschappij" maakt geen geschreven wetten, stelt geen amb tenaren aan, dwingt niet met geweld van wapenen. De „maatschappij" is de, naar het spel van inwendige krachten, zich or denende samenleving. Bij onze democra tisch staatsinstellingen kan er een heil zame en gezonde wisselwerking bestaan tu-schen stagt en maatschappij". Wanneer het spreken over een „Chris- telijken Staat" beteekent, dat men de samenleving met den sterken arm dwingen wil zich te vormen naar een Christelijk patroon, dan kiest men in principe vóór den dwang- en politiestaat, die in Duitschland en Sovjet-Rus land reeds bestaat. Zulk een „Christe lijke" politiestaat zou echter moeten kie zen tusschen Roomsch-christeliik of Pro testant-christelijk. Dan zal men ni. met den grootsten gemeenen deeler van „po sitief Christendom" niet kunnen uitko men. Bedoelt men echter niet meer dan dat de staat niet mag volharden in een fictieve „neutraliteit" t.a.v het Christen dom, dan zijn er zeker nog redelijke eischen, die gesteld moeten worden. Tegen het Angelsaksisch en sectarisch gebruik van het woord „Koninkrijk Gods" in politiek verband, protesteerde spr.: staatkunde reikt niet verder dan men zien kan bij het licht, dat God geeft Overmoedig vooruit grijpen met toe- komstprogramma's en radicale alles be- heersehende dogma's, zooais dit door lei dende geesten in Duitschland en Rusland geschiedt, is den mensch stellen op Gods troon. Tenslotte kan Christelijke en tegelijk historisch verantwoordbare staatkunde niet de inspiratie aanvaarden van een al gemeene koerszetting in de richting van een idealen wereldtoestand. Wereldvrede, wapening alleen in handen van een we- reldpolitie, centraal rechtsherstel in inter nationale geschillen; een mondiale, alle vitale zaken omvattende, economische wereldorde eischen erkenning als idealen. Op Gods tijd zullen die geleidelijk actueel worden. Thans heeft de C. H. politiek hier in Nederland echter te maken met de op perste vraag der practijk hier te lande. Die luidt: hoe kan binnen de grenzen van het bereikbare hier in ons vaderland het maatschappelijk leven in zijn ontwikke ling meer naar den geest van Christus' Evangelie gevormd worden? Dat bedoelt de oproep: op weg naar een meer Christelijke maatschappij. BINNENLAND De Indische begrooting bij de Tweede Kamer ingediend; de ontvangsten zijn weer dalende. (4e Blad>. De verbreeding van den rijksweg Lei- den-Haarlem. (Binnenland, 4e Blad). Drie doodelijke ongelukken te Amster dam. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND Wachten de oorlogsoperaties in Abessy- nië op de komst van maarschalk Badog lio? (4e en le Blad). Overleden is de Belgische minister van Staat Francqui. (Buitenland, le Blad). Bloedige verkiezing in Argentinië, 9 dooden. iBuitenland, le Blad). De verwarring in Noord-China. (Buiten land. le Blad). Dr. D. Nauta te Woubrugge benoemd tot gewoon hoogleeraar te Amsterdam. (Laatste Berichten, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. En dat is een zaak van staatkundig be leid en beginselen. Beschrijft men de „maatschappij" naar haar wezen, dan is zij n.l. een gemeen schap, die berust op onderlingeri dienst. Een „Christelijke" maatschappij betee kent dus niet: gelijkheid. Dienst n.l. sluit erkenning in van verhoudingen van onge lijkheid. Zij beteekent niet: nivelleering, want dienst eischt erkenning van de ver schillen. die liggen in de gaven, in erfe lijkheid, in karakter. Wie die verschillen met eerbetoon of op andere wijze eerbie digt, eert niet den mensch, maar God, die de gever is. Zij beteekent niet: aantasting van den eigendom op zulk een wijze, dat de goddelijke ordening, die geestelijke qualiteiten bindt aan stoffelijke voor waarden en stabiliteit dier voorwaarden, ondermijnd wordt. Eigendom en verwerving van eigendom raken het geestelijk goed der persoonlijk heid. De oorzaak echter van den algemeenen roep over heel de wereld om „sociale gerechtigheid" ziet spr. in het optreden van wonderlijke afwijkingen bij de maat schappelijke belooning van geestkracht en arbeid. Volkomen billijkheid zal in een zondige wereld nooit bestaan. Wetgeving kan en mag nimmer te veel vooruitloopen op het zedelijk peil Maar een meer christelijke maatschappij moet in dat verband, toch gezien worden als een maatschappij, waarin men in principe zal trachten maatschappelijke diensten meer objectief te beloonen. Het woord sociale gerechtigheid" wordt echter vaak aangegrepen door hen. die sociale ongerechtigheid wenschen. alleen maar in omgekeerc?' richting. Noch het een noch het ander is voor een Christelijk Historisch denkend man te aanvaarden. Sociale gerechtigheid als leiding gevend Christelijk ideaa] beteekent. volgens spr. een streven naar: 1. Solidariteit inplaats van .klassenstrijd" 2. Correctie van de belooning van maatschappelijke diensten naar hun scheppende waarde. 3. Dusdanige regeling der maatschaonpelilke krachten, dat ieder menschenkind kan uitgroeien, niet tot de grenzen van Zitn eerzucht of eigenwaan, maar tot de maat die God hem heeft gesteld. Dat zijn hooge idealen, die ieder christen ter harte gaan. omdat zij Gods ordeningen erkennen. De weg daarheen zal lang ziin. Hii kan alleen in de practiik. in den gang der ont wikkeling gevonden worden. Die padvin- dende taak rust od onze C.H. leiders. De verantwoordelijkheid om hun dat politiek mogelijk te m3ken rust od ons. In het laatste gedeelte van ziin rede be toogde spr. dat de C.H. Unie de partij is. op wie deze taak bii uitstek rust om dat zij een lichaam is. dat de principieele christelijke richtlijnen ook in het econo mische kan hanteeren en omdat zij door haar historie het vertrouwen heeft, dat haar tot de -roote Protestant-Christelijke volkspartij maakt. Wanneer een lichaam als de C.H Unie zich haar actueele poli tieke doelstelling bewust maakt in de ideële formule .Op weg naar een meer christelijke parti.i" is dat voor het schip, waarop wii varen een Nederlandsch ant woord od de groote vraag: Waarheen gaan wii als Nederlanders. Op deze rede die met groote belang stelling werd beluisterd, volgde een aange name discussie waarna prof. de Zwaan de vergadering met dankzegging sloot. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Maandag 11 Nov. 60 vol wassen personen. Dinsdag 12 Nov. 63, Woensdag 13 Nov. 64. Donderdag 14 Nov. 63. Vrijdag 15 Nov. 63 en Zaterdag 16 Nov. 60 volwassen personen. De eerstvolgende vergadering van den Raad zal hoogstwaarschijnlijk plaats heb ben op Maandag 2 Dec. 1935 a;s.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1