LEIDSCH DAG8UD Eerste Blad BUITENLAND. Zaterdag 16 November 1935 PARLEMENTAIR OVERZICHT VI//CHEBJ_GEg|CUT!N Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. NIEUW/ RECHTZAKEN. DE BJ0SC0PEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Vlootconferentie. De Londensche vlootconferentie Is uit gesteld van 5 tot 6 December, daar de gedelegeerden der Vereenigde St-aten niet voor den vijfden te Londen kunnen zijn. Slechts Italië en Iersche Vrijstaat hebben de ultnoodiglng nog niet aange nomen doch de Italiaansche deelneming schijnt toch verzekerd. UIT HET VERRE OOSTEN. De onafhankelijkheid van Noord-China geproclameerd. De chef van de Oostelijke zone van het gedemilitariseerde gebied. Yin Joe Keng, heeft vannacht door middel van telegra fisch verzonden circulaires, de onafhanke lijkheid van Noord-Ohlna ten opzichte van de Nanking-regeering geproclameerd. De tekst van de circulaire' ls gisteravond op gesteld door Soeng Tsje Yoean en gene- raal-majoor Dolhara. den Japanschen Lawrence van het Verre Oosten. Generaal Soeng Tsje Yoean is op het oogenbllk de meest op den voorgrond tre dende figuur ln Noord-China. HIJ is bevel hebber over het 29ste legercorps en gaat door voor de betrouwbaarste voorstander van een op samenwerking met Japan ge richte politiek in Noord-China. Tegelijkertijd worden de sedert verschei den dagen in omloop zijnde geruohten over militaire voorbereidingen van Japan tegen Noord-China bevestigd door berich ten over Japansche troepenconcentraties buiten den grooten Chineeschen muur bij Sjanhaikwan. Nadat daar Donderdag een speciale trein met troepen en een trein met cavallerie was aangekomen ls gisteren een brigade geconcentreerd, die als voor- loopig hoofdkwartier een deel van het stationsgebouw heeft betrokken. Als motief hiervoor wordt gegeven de z.g. concen tratie van Chlneesohe troepen in de pro vincies SJantoeng en Hopei, waartegen reeds bij de Nanking-regeering zeer ener giek protest is ingediend. ROEMENIË. Herfstzitting van het parlement geopend. De herfstzitting van het parlement is met de gewone plechtigheden geopend. De koning, omgeven door de leden der regee ring, las, in tegenwoordigheid van de hoogste staatsfunctionarissen en de ge- heele generaliteit, de troonrede voor, in het buitenlandsch-polltieke gedeelte waar van gewezen wordt op den ernst van de internationale situatie. De sancties worden een smartelijke last genoemd, die Roemenië als trouw aan hanger van den Volkenbond op zich ge nomen heeft. Er wordt niets gezegd om trent de betrekkingen tot de afzonderlijke landen. Er wordt in het algemeen gespro ken van het nakomen der verdragen, de trouw aan de bestaande bondgenootschap pen. de bestendiging der vriendschappe lijke betrekkingen met de nabuurlanden en de veiligheid ln het kader van den Volkenbond. De troonrede besluit met een beroep op de bevolking tot beslechting der blnnenlandsch-polltleke twisten en tot nationale aaneensluiting ln het belang van den wederopbouw. o— SPANJE. Chapaprieta tegen devaluatie. In de Cortes heeft Chapaprieta in ant woord op een desbetreffende vraag van afgevaardigde Juan Ventose van de regio- nallstische liga verklaard, dat er ten op zichte van de valuta-politiek niet meer dan drie oplossingen bestonden, te weten: gebruik maken van de goudreserves van de Banco de Espana, een buitenlandsche leening sluiten en de peseta devalueeren. Over de eerste beide mogelijkheden wilde de premier ditmaal niet spreken. Wat de laatste oplossing betreft wenschte hij slechts te verklaren, dat hij devaluatie van de peseta een gevaarlijk Iets achtte en niet de verantwoordelijkheid zou aan vaarden voor het op eenigerlel oogenblik gebruik maken van een dergelijk middel. ENGELAND. DE VERKIEZINGSUITSLAG. Gisteravond waren de uitslagen van 600 districten bekend. Nog 15 districten ont breken. die in het ontbonden Lagerhuis door 12 conservatieven en 3 arbeiderspar tij vertegenwoordigd waren. Daar hierbij 8 universiteitszetels zijn, zal ln deze ver houding niet veel verandering meer ko men. maar de arbeiderspartij hoopt haar aantal overwinningen nog tot precies 100 te kunnen uitbreiden, aangezien er eenlge Schotsche districten bij zijn die voor 1931 ook steeds labour gekozen hadden. Op de 600 reeds besliste zetels hebben de conservatieven dus een eigen meerder heid boven alle andere partijen van 380 tegen 220. De gedetailleerde lijst met winst- en verliescijfers ziet er aldus uit: I. Regeeringspartljen. zetels winst verl. saldo Conservatieven 380 8 81 —73 Liberalen-Slmon 31 2 6 4 Arb.p. MacDonald 8 1 6 5 Onafh. nationalisten 2 0 2 2 421 +11 —95 —84 II. Oppositie. zetels winst verl. saldo Arbeiderspartij 153 97 3 +94 Liberalen-Samuel 16 9 15 —12 Liber. Lloyd George 4 0 0 Onafh. Arbeiderspartij (I.L.P.) Maxton 4 1 0 1 Communisten 1 1 0 1 Onafh. (mejuffr. Rathbone) 1 0 0 179 +102 —18 +24 In totaal heeft van het kiezerscorps van 51.3 millloen 71.4"+ of 21.6 millioen kiezers hun stem uitgebracht. In 1931 was de deelname 79.8%. Minister-president Baldwin noemt het resultaat der verkiezingen een groot suc ces voor de regeering. De kiezers hebben, zegt hij, opnieuw hun vertrouwen uitgesproken in de natio nale regeering en haar opdracht gegeven, het werk voor het nationale herstel en den wereldvrede voort te zetten. De regeering zal alles doen, om het ver trouwen, dat het land ln haar gesteld heeft, ln de komende jaren te rechtvaar digen. Lloyd George, de leider der onafhanke lijke liberalen, acht het resultaat der ver kiezingen niet verrassend, als men reke ning houdt met de omstandigheden, waar onder zij gehouden zijn. De leider der Labour Partij, Attlee, gaf als zijn meening over den uitslag der verkiezingen te kennen, dat deze. wat het aantal zetels betreft, teleurstellend -ge noemd moest worden, maar dat de verkie zingen als geheel toch getoond hebben hoe krachtig en wijdverspreid het volk geantwoord heeft ten gunste van de po litiek van socialisme en vrede, die door Labour gevoerd wordt. Labour zal ln het nieuwe parlement met vertrouwen zitting nemen tegenover .«te, regeering, wetende welk groot deel van de natie volledig met zijn politiek sympathiseert. Alle ministers zijn herkozen, zij het in een enkel geval met een vrij benauwde meerderheid, behalve de belde Mc. Do nald's, vader en zoon. Ramsay Mac Donald is naar de ver wachting gevallen te Seaham, maar nie mand had kunnen verwachten, dat zijn socialistische tegenstander Shinwell zulk een verpletterende overwinning zou be halen. Hij kreeg 38.380 stemmen tegen Mac Donald 17.882, zoodat Mac Donald ruim 20.000 stemmen achter hem aan kwam. Bij de publicatie van den verkiezings uitslag in het kiesdistrict Seaham, brak onder de aanhangers van den overwin naar een dusdanige geestdrift los, dat het geruimen tijd duurde, eer de rust weder kon worden hersteld. De menigte, welke hoofdzakelijk uit mijnwerkers en hun vrouwen bestond, juichte en jubelde van vreugde en zong het lied van de Roode Vlag. Naar Reuter meldt, is men in parlemen taire kringen van meening, dat Baldwin zal trachten, een parlementairen zetel voor Ramsay Mac Donald te vinden. Of men nog iets voor Malcolm Mac Donald zal doen, is nog onzeker. Lloyd George, de leider der onafhanke- lljke liberalen, is herkozen met een meer derheid van 9609 stemmen, dus 4222 stem men meer dan hij in 1931 behaalde. Ook zijn zoon, majoor Lloyd George, en miss Megan Lloyd Oeorge zijn gekozen. De eenlge communist, die het nieuwe Lagerhuis zal tellen, is gekozen in West- fire (Schotland) met een meerderheid van 593 stemmen op de candldaten der Labour- partlj en de conservatieven. De laatste 6'/i jaar heeft geen communist ln het Lager huis gezeteld. Van de 65 vrouwelijke candldaten zijn slechts gekozen: zes conservatieven, een liberaal en een van de labourpartlj. De familie Astor is in het Lagerhuis ver tegenwoordigd door lady Aslor, haar zoon, haar schoonzoon, haar zwager en door majoor Astor, die voorzitter ls van den raad van beheer van het dagblad de „Times". De speaker van het Lagerhuis, Fltzroy. heeft zijn labour-tegencandiaat met 8167 stemmen verslagen. In den regel worden speakers zonder oppositie herkozen. Tot nu toe verbeurden 40 candldaten hun garantie, waarvan 30 liberalen, 2 Labour en 8 van andere partijen. Als vanzelf duiken ook weer de eerste geruchten op over wijziging in de regee ring. Zoo wordt opnieuw Churchill gedood verfd als candidaat voor een portefeuille, 't zij marine, oorlog of luchtvaart. Sommige ochtendbladen gelooven dat Eden als opvolger van J. H. Thomas tot minister van de dominions zal worden ge kozen. terwijl Thomas minister zonder por tefeuille zal worden. De Daily Express achte het mogelijk dat Lloyd Georgé nu de leider der oppositie- liberalen zal worden, nu sir Herbert Sa muel bulten het parlement is gebleven. VEREENIGDE STATEN. Eigen grondstoffen! Roosevelt heeft aangekondigd dat de regeering voor openbare werken die door de bondsregeering worden gefinancierd, slechts Amerikaansche grondstoffen zal koopen. Deze verklaring is het gevolg van de beroering, gewekt naar aanleiding van de ontdekking van het feit. dat voor den bouw van een brug te New-York Duitsch staal werd gebruikt. GRIEKENLAND. De terugkeer van den koning. Een delegatie afgevaardigden der regee ringspartljen ls vandaag naar Florence vertrokken om koning George te halen. Koning George heeft, vergezeld van zijn broer prins Paul en den gezant Polltis, een krans gelegd op het graf van den onbe kenden soldaat te Parijs. De krans draagt de Fransche en Grieksche kleuren. Later had de koning een onderhoud met Laval. FRANKRIJK. Succes voor Laval? Dank zij de tusschenkomst van Malvy en Lamoureux ln de fractievergadering van de radicalen, zijn de vertegenwoordi gers van deze fractie ln de financieele commissie van de Kamer gemachtigd om, zij het dan niet geheel op hun stem terug te komen, dan toch een transactie met den minister van Financiën te bereiken In den loop van den middag worden be sprekingen dienaangaande verwacht. De delegatie van de linkerpartijen wacht het einde van de besprekingen van de regeering af en zal daarna vergaderen. Tardleu ls uit de democratische alliantie getreden. DANTZIG. De Stahlhelm. Berichten uit Danzlg melden dat de Stahlhelm-organisatie aldaar besloten heeft haar bestaan voort te zetten ten spijt van de ontbinding in het Dultsche rijk. TWEEDE KAMER. (Vervolg van het 3e Blad). WIJZIGING PENSIOENEN SPOORWEGPERSONEEL. Het wetsontwerp tot wijziging der Pej. sioenwet voor de Spoorweg-ambtenaren (korting van 10°/o, gedurende één jaar daarna iets hooger; voor de reeds gepeaJ slonneerden echter niet hooger dan mi heeft nog al bestrijding gevonden, vooral bij de heeren Van Braambeek en wijn. koop. Zij vonden ln ieder geval, dat derê regeling zou kunnen wachten tot de pen. sloenkwestle voor het geheele rijksperso neel aan de orde zou zijn. De heer Her mans stond feitelijk op hetzelfde stand- punt, maar zou zich toch bij het ontwerp neerleggen, en ofschoon mevr. Bakker-1 Nort de korting te hoog vond, oordeelde zij dat het bij den huldigen stand der spoorwegfinanclën toch niet anders kon Evenzoo de heer Amelink; hij wenschte1 echter vrijstelling der korting voor de pensioenen beneden f. 500. Dit denkbeeld in een amendement belichaamd, nam d+ Minister van Waterstaat over, maar aap een ander, van den heer Van Braambeek om ook het weduwen- en weezenpensioeri buiten de korting te houden, verklaarde hij niet te kunnen voldoen. De Kamer zal Dinsdag over dit laatste amendement stemmen, maar het zal wel worden verworpen. De besparing, welke het ontwerp ai' brengen, bedraagt 1.4 millioen gulden ten1 bate van het spoorweg-pensioenfonds HAGENAAR. IJMUIDEN, 18 Nov, 1935. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.02; Tongen per K.Q, f. 1.150.85; Zetschol per kist van 50 K.G, f.30; Kleine Schol per kist van 50 K.G, ƒ.20—7.50; Schar per kist van 50 K.G. f I —3.50;; Roggen per 20 stuks f.11; Vleeteo per stuk f. 2.40; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 10; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f.22; Middel Schel visch per kist van 50 K.G. f. 1513; Kléin- middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 13 9; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G, f. 98.20; Kabeljauw per kist van 125 K.G, .f.5028; Gullen per kist van 50 K.G, 1.12.508.50; Lengen per stuk f. 0.80—0.35;! Heilbot per K.G. f. 0.80—0.45; Wijting per kist van 50 K.G. f4.702.30; Koolvisch per stuk f.0.900.56; Makreel per kist van 50 K.G .f. 6.20—2.70; 2193 kisten versche ha ring. Prijs f. 3.302.60 per kist. Aangekomen 2 Stoomtrawlers: IJM. 82 met f. 4098: IJM. 29 met f1870; KW. 58 met 25; KW. 31 met 20; VL. 84 met 136; SHV. 95 met 323; SHV. 53 met 103 kantjei pekelharing voor Katwijk; en de loggers; KW. 45 met f.134; KW. 162 met f.482; KW. 59 met f, 267 en de KW. 55 met. 436; KW. 58 met 482; KW. 31 met 768; SHV, 95 met 458; SHV. 53 met 700; SHV. 110 met 1440; SHV. 325 met 616; SHV. 285 met 1422 VL. 39 met 799; VL. 84 met 210 voor ver sche haring. Vlaardingen. Binnengekomen: 5 schepen met 145last. Prijzen: Volle haring Eng.wal f.99.10; IJle haring Eng. wal f.8.30; Steurharlng Eng. wal f. 7.707.50; Volle haring kanaal f. 8.40; Steurharlng kanaal f. 6.80—7. LEiDSCHE SCHOUWBURG N.V. VEREEN1GING ROTTERDAMSCH-HOFSTADTOONEEL. De 509ste Boefje. 30 Oct 1923 werd te Rotterdam voor hei eerst .Hoefje" gespeeld, bewerkt naar het bekende boek van M. J. Brussel Het werd een succes en dat succes heeft zich voortgezet tot op den huldigen dag, nu meer dan 500 maal „Boefje" ten too- neele is gebracht. Ruim 500 maal heeft Annie van Ees zich gemetambrphoseerd tot het trots alles sympathieke schooiertje, in wien in wezen toch hulst een zuivere kinderziel, al is deze door milieu als anderszins „aange vreten". Men kan zeggen, dat de toestan den in de rechtspraak voor kinderen niet meer zijn als hier geschetst, het ls volko men waar; het stuk is niet meer, wat men noemt op-to-date. Het zij zoo, doch het doet het toch maar er maakt nog steeds een prachtige propaganda voor het werk van Pro Juventute. aan welke vereeniglng een deel der gelden ten goede komt, bij deze jubileums tournée gemaakt. Meer dan 500 maal Is Annie van Ees gekropen in de huid en de vuile kleeren van het hoefje Jan Grovers! Eensdeels voor haar een verheugend feit, want het bewijst haar groot succes ln deze rol, die haar zoo bl] uitstek ligt. Anderzijds een „karwei" dat groote offers van haar vergt en van haar lichamelijk kunnen, vooral vocaal. Spaar je stem echter eens ln zoo'n rol De zegetocht van de 500e „Boefje" is gisteravond hier ter stede voortgezet. De schouwburg was bijkans geheel uitver kocht en het succes was even groot als weleer. Opnieuw beleefde men de humor en intelligentie van dit schooiertje, doch ook zijn zleleleed ln de gevangenis, we zagen „vele zakdoeken in beweging". De 500 zoo- veelste sigaar werd opgestoken en de 500 zooveelste „Habbes de witte" het vier de witte konijn, meenen we! deed den schouwburg trillen. Als stille hulde voor de geleverde pres taties in deze dankbare, mooie creatie, werd Annie van Ees tenslotte met een drietal bloemstukken vereerd. Afgezien van het daverend applaus! Heel wat medewerkers zijn naast haar opgetreden, doch geen heeft, het tot de 500 gebracht als zij. Het dichtst er bij komen waarschijnlijk Cor. v. d. Lugt als mr. Halma en Anton Roemer in diverse figuren, het laatst als vader Grovers. Allen hebben het hunne bijgedragen voor deze zeldzame serie voorstellingen. Meer dan een ton heeft „Boefje" al op gebracht aan vermakelijkheidsbelasting; DE ZAAK VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. UITSPRAAK VAN DE AMSTERDAMSCHE RECHTBANK. De 4e Kamer der Amsterdamsche recht bank wees heden vonnis tegen den ex- directeur van het Paleis voor Volksvlijt, M„ en den ex-commissaris van die N.V., P die terecht hadden gestaan wegens malversaties. De rechtbank veroordeelde den ex-di recteur M. wegens publicatie van een on ware balans en winst- en verliesrekening, tweemaal gepleegd, en wegens verduiste ring in dienstbetrekking, meermalen ge pleegd, tot 2'/i jaar gevangenisstraf. De ex-commlssaris P. werd wegens me deplichtigheid aan verduistering, veroor deeld tot 1 jaar en 9 maanden gevange nisstraf. Het O.M. had resp. 3 en 2 jaar met af trek der voorlooplge hechtenis geëischt. Trianon-Theater Shirley Temple is een wonderkind! Wie dit woord nog niet in zijn vollen omvang mocht begrijpen, ga dat schattige meiske met haar guitige, oolijke kijkers en haar ongedwongen wijze van spelen, waaraan leder smetje van valsch sentiment ln de verste verte vreemd ls, maar eens bewonderen in „De schaduw van Slng-Sing". We zijn geen voorstanders van filmkinderen-exploitatie. maar hier mee heeft Shirley niets, absoluut niets ge meen Alles, wat ze doet, is zoo eerlijk, zoo gevoelig, zoo natuurlijk en zuiver! „De schaduw van Sing-Sing" ls ge bouwd op het langzaam in beteekenis toe nemende sociale vraagstuk van de reclas- seering. Twee ontslagen gevangenen, op wien het woord misdadiger niet meer van toepassing is, vinden werk als chauffeur bij een patroon, die van hun veroordeeling niets weet. Eén van hen, Eddie, huwt en krijgt een kind en alles gaat zóó goed, dat hij zijn plaats van eerlijk burger in de maatschappij heeft teruggekregen; maar een detectieve van een verzekeringsmaat schappij blijft hen gadeslaan en brengt hen in verband met een diefstal van een parelsnoer bij hun patroon, gepleegd door een vroegeren vriend van hen! Een huis zoeking wordt bij-' Eddie gehouden door den detectieve en nu wil het toeval, dat het parelsnoer zich in den zak van den onschuldigen Eddie bevindt. Hoe dat kan? Bij zijn achtervolging heeft de dief het snoer aan de kleine Shirley gegeven en zij heeft het ln den zak van haar vader ge stopt en doet dapper mee met de huiszoe king, in de meening dat er verstoppertje gespeeld wordt. En al die spanning neemt in zoo'n stijgende climax toe, dat ge het met onverdeelde belangstelling zit te vol gen en onderwijl de humor, waarmee de film zoo rijkelijk gelardeerd is, ook nog weet te genieten. In spannende achtervol gingen wordt de strijd uitgevochten, waar bij dé ware dader zijn straf niet ontloopt en Shirley de heldin van het heele geval wordt. Laten we ook James Du&n en Alan Dinehart in deze spannende en amusante film extra vermelden. Was dus eigenlijk deze film al een gang naar Trianon waard, nog eerder zal men daartoe besluiten, nu de tweede film even eens een voortreffelijk stuk filmkunst biedt. „De Tunnel", gebaseerd op den be kenden roman van Bernhard Kellermann, beeldt de fantasie uit van een ingenieur, die Europa en Amerika door een tunnel wil verbinden en ln dat grootsch opgezette plan inderdaad slaagt. Deze geweldige ar beid met z'n ontelbare arbeiders en z'n in triges, te veel om ln het kort te beschrij ven, wordt ln een reeks Imponeerende, suggestieve massaregie-scènes ons voor oogen gezet. Paul Hartmann, Gustav Gründgens, Oily von Flint, zij allen „bren gen" dit van actie bruisende verhaal met veel geestdrift. Lido-Theater Het Lldo-theater be staat een jaar; ter gelegenheid hiervan brengt de directie een „Garbo" film en men weet, wat dit zeggen wil! Ditmaal 'n ingetogen, een opofferende Garbo. die haar groote liefde uiteindelijk toch schenkt aan den man van wien zij deze aanvan kelijk versmaadde. „The painted vail" (De bonte sluier): velen zullen deze bekende roman van So merset Maugham gelezen hebben. Een prachtig gegeven: de jonge dokter Fane bemint zijn jonge vrouw met een onpeil baar-diepe liefde, maar weet niet, dat deze liefde door haar niet wordt beantwoord. In China, waar dr. Fane de cholera be strijden moet, voelt Katrin Greta Garbo zich eenzaam, met het meer voor komende fatale gevolg, dat zij in het mon daine leven afleiding gaat zoeken en daar een oppervlakkigen gezantschaps-attaché ontmoet. De amourette, die van deze ont- moeing de logische voorzetting is, blijkt slechts van voorbljgaanden aard. Het komt al gauw uit. wat de liefde van den „char- mantcn" man waard is.... niets! In tegenstelling tot die van den ernstlgen dokter, voor wien zijn liefde „alles" ls.,.. Fane trekt de binnenlanden ln, zijn vrouw is genoodzaakt hem te volgen. Eerst met tegenzin, maar in den verwoeden en dik wijls wanhopigen strijd tegen de cholera- epidemle krijgt zij gelegenheid de karak ters van de twee mannen te vergelijken. Gerijpt door verdriet, ziet Katrin, hoe wreed en zelfzuchtig zij handelde. Een geweldig zielkundig proces voltrekt zich en als haar man door een Chinees ls ge wond, blijkt eindelijk, wat waarachtige liefde beteekent ten opzichte van een slechts voorbijgaande passie. „Als ik nog bedenk, aan welk een prullerige clownerie wij den naam van liefde hebben ge gevenzegt Katrin tot den man, die slechts met haar dacht te kunnen spelen. Een vrouw werd door leed en strijd de liefde waardig van hem, die ondanks veel grievende teleurstelling haar trouw kon blijven. Greta Garbo en Herbert Marshall: zij beiden dragen dit ernstige gegeven op een meesterlijk-sobere wijze. Greta Garbo is de actrice, die door haar veelzijdigheid haar expressiviteit, haar nobele verschij ning en haar donker sohoone stem altijd weet te boeien, maar zij vindt ditmaal in Marshall als dr. Fane, een tegenspeler, die op volkomen gelijke hoogte staat. Men ziet slechts deze beide „menschen"! Al het andere lljtkt hiernevens bijzaak. En toch gebeurt er veel in deze film, dat mede oorzaak is tot het uiteindelijk terugvin den van hen, wier gevoelens zóó scherp in botsing komen. Een gegeven als dit, waar aan alle gebruikelijke sensatie vreemd is, stelt aan den regisseur en aan de acteurs de hoogste eischen; wij kunnen zeggen dat Garbo en Marshall daarin uitnemend zijn geslaagd, terwijl ook George Brent als Jack Townsend, de attaché, daarvan een zeer aannemelijke figuur maakt. Garbo te zien, blijft steeds een evene ment, maar Garbo te zien in samenspel met iemand als de ietwat stugge Herbert Marshal) niet „charmant", niet „mooi", geen „filmheld" in den traditioneelen zin, maar „levenswaar" dat is een dubbel evenement! Rexy-TJieatM Dp sfiJsifttejir. grappen, die elkander ln „Het meisje met de blauwe hoed" in snel tempo opvolgen, hebben weer uitbundige vreugde gebracht, waarmee het bestaansrecht van de Hol- landsche film opnieuw bewezen is. Vooral om Lou Bandy als Toontje heeft men zich kostelijk geamuseerd, zonder natuurlijk Truus van Aalten te kort te willen doen. De tweede film „Als lk koning was" is een buitengewone speelfilm met Camilla Horn en Victor de Kowa in de voornaam ste rollen. Dat wordt weer een succesweek in Roxy! Luxor-Theater - Szöke Szakall vertolkt de hoofdrol in de komische film „Planken koorts". Van het begin tot het eind is deze film een aaneenschakeling van grappige misverstanden, die tot de grappigste situa ties leiden. Szakall en Otto Wallburg, die voor de trouwe bioscoopbezoekers reeds tot oude geliefde spelers behooren, wedijveren hier in geestigheid. Szakall, een kruideniersknecht, en niet een van de handigste, wordt al direct voor iemand anders en wel voor een fabrikants- zoon aangezien. Lang duurt die vreugde niet, weldra staat hij weer op straat. Het geluk schijnt hem niet gunstig ge zind te zijn, zijn baantje in den kruide nierswinkel raakt hij kwijt en daarmee zijn goede vriendin. De hevige woordenwisseling die hij met haar heeft en waarin hij zich zelf diep beklaagt, wordt door een schouw burgdirecteur, die op zoek is naar een ver tolker van dramatische rollen, afgeluisterd. Szakall wordt geëngageerd: wat hij eigen lijk doen moet begrijpt hij totaal niet- De dolste dingen haalt hij uit en vindt men van hem normaal, daar hij nu eenmaal een artist is. Eindelijk zal hij dan op de planken ver schijnen, de opvoering wordt een groot fiasco en opnieuw wordt hij op straat ge zet. Ditmaal heeft hij echter een jaar sa laris in zijn zak. Hij besluit tot zijn oude vak terug te keeren en koopt een kruide nierszaak. Met hangende pootjes komt zijn vroegere vriendin hem opzoeken. In het begin wil hij niets van haar weten, maar tenslotte komt toch het gelukkig eindë. De tweede hoofdfilm is „De vroolIJM schelding" met Fred Astaire en Ginger Rogers in de hoofdrollen, een film voor hen, die houden van dans en muziek. Een aardig voorfilmpje en opnamen van den voetbalwedstrijd HollandDenemarken voltooien dit programma. Casino-theater. - Een vreemde gast ver toeft momenteel in het Hoogewoerd- theater, een gast echter, die sinds lang geen onbekende meer voor het Leidscne bioscooppubliek is. Want wie kent ..Tar- zan" niet, zij het uit boeken, zij het uit diverse films, die er van dit dankbaar ob ject gemaakt werden. Wie kent niet den reusachtigen halven wilde, ditmaal uitge beeld door den Olymplschen zwemkam- kampioen Buster Crabbe, die zich, meest bovengronds langs lianen en andere slin gerplanten, met fabelachtige snelheid een weg door het oerwoud baant, met leeuwen vecht en krokodillen overwint; kortom leeft zooals een natuurmensch moet leven, wil hij zich staande houden temidden van zulke monsters. Het ls ook ditmaal weer de echte Tar- zan, vol leven en beweeglijkheid, die taj- looze avonturen beleeft, met intrigeerenoe leden van een expeditie, met Algerijnse!" menschenroovers en last not lenst »s' hart steelt van de schoone dochter van een geleerde, die voor studie in het oer woud vertoeft. Een film dus, die, zooais 1 dit reeds den eersten avond het geval waai weer volle zalen zal trekken. Vóór de pauze draait een vroolijke en zeer geestig gespeelde Dultsche film .*7" dolle Nacht". Zooals de titel verraadt een dolle geschiedenis van eenlge onder:ne mende jongelui, een fanatieken knnstv«| zamelaar en een knorrigen oud-zeesap tein, die ieder voor zich de geestigste tuaties en verwikkelingen verwekken. Een aardig teekenfilmpje, benevens beide journaals, met in het Fransche jon naai opnamen van het Italiaansch-A1" synisch conflict, voltooien dit alleszins Elenswaardige programma.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2