LEIDSCH DAGBLAD - Zesde Blad Zaterdag 16 November 1935 UIT DE RIJNSTREEK. Last van Uw zenuwen? UIT DE OMSTREKEN. ALPHEN. Met steenen gegooid naar auto's. Bij de politie kwam een tweetal aangiften binnen, dat door een persoon langs den Steekterweg met steenen werd gegooid naar passeerende auto's. Bij on derzoek bleek dat de desbetreffende per soon reeds een tweetal auto's had geraakt en hiervan de voorruit had vernield Van 1 der auto's was de inzittende de 38 j. mej. K. uit Reeuwijk zoodanig door een steen aan het hoofd verwond, dat men haar naar een ziekenhuis te Utrecht moest overbrengen. De dader bleek te zijn de 25 j. G. die in overspannen toestand bleek te verkeeren en het speciaal voorzien bleek te hebben op passeerende auto's Veiligheids halve werd de ongelukkige 's-middags overgebracht naar Endegeest te Oegst- geest. Gemeenteraad De e v. vergadering van den raad onzer gemeente wordt gehouden op Maandag 25 Nov. a.s. des vm. 10 uur. De begrooting 1936 zal dan worden behandeld. Ouderavond School met den Bijbel. Voor de ouders van de Chr. Oranje- school werd een drukbezochte ouderavond gehouden onder leiding van den heer E. v. d. Pol. voorzitter. Na zingen van Psalm 89 1 en het lezen van een Schriftge deelte. sprak de heer v. d. Pol het welkom, wees op het voorrecht van het bezit van een School met den Bijbel en wekte aan wezigen en personeel op tot steun van de school en deze vooral in het gebed op te dragen. Het hoofd der school, de heer J. W. Hoomenborg. hield een leerzame bespre king over: „Het werk op school in de hoogste klassen". Spr. wees er op, hoe het in deze klasse feitelijk is „nu of nooit" voor de leerlingen, daar men geen vervolg- klas na deze klas heeft. Het éénvormig stelsel voor deze klas moest snr. ten zeerste veroordeelen, daar zij toch een aansluiting moet zijn met de maat schappij. Tot bereiking hiervan is het ab soluut noodzakelijk de leerlingen in groe pen te splitsen, Spr. eindigde met het geven van een overzicht van de dagin- deeling. In de pauze was gelegenheid tot het bezichtigen van het werk der leer lingen, waarbij bleek dat het onderwijs in goede handen is. Na de pauze hield de onderwijzeres mej. A. W. v. Esch een causerie over: moeilijke kinderen, zoowel in school als in het ge zin. Uitvoerig gaf zij aan, hoe men met tact met deze kinderen moet omgaan en vooral de speciale wijze van opvoeding en zorg, die men moet betrachten met zenuw achtige kinderen. Hierna volgde sluiting. Protestantenbond. De afd. Alphen a. d. Rijn van den Ned. Prot.bond hield in het Nutsgebouw haar eerste winterbijeenkomst van dit seizoen. Als spreker trad op dr. R Miedema, pre dikant te Amersfoort, over .De Rem- brandt-Bijbel", met lichtbeelden toege licht. Na doer den voorzitter der afd.. dr. J. P. Cannegieter. te zijn ingeleid, begon dr. Miedema zijn boeiende causerie. Tal van bijbelsche schilderstukken door Rem brandt's meesterhand vervaardigd en waarin bijna het geheele leven van den kunstenaar tot uiting kwam. werden op het witte doek gebracht. Het zangkoor, onder leiding van den heer Gaillard, ver leende verdienstelijke medewerking op dezen interessanten avond. Voor het Crisis-comité. De afd. Alphen van den Chr. Vrouwen bond kwam in samenwerking met de afd. Alphen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen In „Concordia" in openbare vergadering bijeen. Deze bijeenkomst stond onder lei ding van mevr. Welvaars. Als spreekster trad op mevr. AnemaGertzen. die uit voerig een uiteenzetting gaf over het: „nijverheidsonderwijs voor meisjes". Na afloop hiervan werd begonnen met den verkoop van door de dames zelf vervaar digde handwerken, zulks ten bate van het Crisis-comité: tevens was een theeschen- kerij aanwezig. De belangsteling was ge let op het beoogde doel dezer bijeenkomst, slechts matig. Begrooting 1936 Gem. Grondbedrijf. De begrooting van het gem. grondbe drijf 1936 sluit wat den gewonen dienst betreft aan ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f. 16.618,34. Ontvangsten: huren en pachten van landerijen f 6101,33 (v. j. f. 6366.87). De opbrengst is lager ge raamd, in verband met de verandering van bestemming van enkele perceelen weiland, die werden aangewezen voor straataanleg en voor bouwterrein, als mede in verband met de verlaging der pachtprijzen. Verhaal van pensioensbij dragen f. 17.01 if. 17.01); nad-elig saldo f. 10.500 (f. 12.300). Uitgaven: Rente van bedrijfskapitaal f. 8790,51 if. 10.157,05). Rente van kasgeld f.2000 (f.3000). Kosten van onderhoud en administratie van be zittingen, assurantie, reclame, vergade ringen. enz. f.1800 (f.1800). Grondlasten f.715 (f.875); polderlasten f350 i f.400); jaarwedde van den secretaris-boekhouder f.200 (f.200): kosten van verzekering en pensioneering van ambtenaren en be ambten f.31 (f.31); afschrijvingen over gebracht naar den kapitaaldienst f1000 (f. 250). Storting in het reservefonds f 1500 (f. 1500). Onvoorziene uitgaven f. 231,83 (f. 470,83). Omtrent de afschrijvingen be vat de toelichting de mededeeling: dat op de balans van het bedrijf per 31 Dec. 1934 posten voorkomen, waarvan de boek waarde niet in overeenstemming is met de werkelijkheid De waarde van de wo ningen in de Schoolstraat en in de Raad huisstraat en van enkele andere posten zullen ongetwijfeld lager zijn dan de be dragen, waarvoor deze eigendommen op de balans voorkomen. Het is daarom noodzakelijk op deze posten af te schrij ven. Een bedrag van f. 1000 wordt noodig geoordeeld. De kapitaaldienst sluit aan ontvangsten en uitgaven on een bedrag van f. 300.000 (v. j. f. 145.000). Nadeelig saldo f. 139.868,90 Burgerlijke stand. Geboren: Henny Jan, z v. Gerard Jo hannes Moerkerken en Josina Staat Elizabeth Johanna, d. v. Cornells Josephus Marsé en Elisabeth Maria Brand Eliza beth Catharlna Francina, d. v. Hendrlcus Anthonlus Moons en Elizabeth Adrlana Baars. Gehuwd: Maarten Angenent, 28 j. met Maartje Helena Pietemella Buitelaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: Antonia Molier, hulp i. d. huish., Raadhulsstr. 44 Anna J. M. Bruines, db„ Pr. Hendrikstr. 21 rd. Hendrika T. Haverkamp, huish. Noord einde 26 Huiberta C. Kranenburg, db., Zeilmakerstr. 14 Johanna v. Harskamp, db. Kortsteekterweg 35 Aagje voordouw db., Wilhelminastr. 22 Hendrika A. Bak ker, echtgen. v. M. v. Vollenhoven, z. b„ Conradstr 29 C. Schuitemaker, slager, Rozenstr. 7. Vertrokken: Naar Texel Oosterend, Hui- bert Kwakernaak, slager Llnschoten, Antonie W. Timmer, boerenknecht Vlis- singen, wachtschip, Pieter Montagne, ma troos Utrecht, Zandhofschestr. 75, Jo hannes A. Lageman, z. b. Rotterdam, Feyenoordstr. 43b, Anthoon Vink, z. b. Leiden, Breestr. 84, Adrians van Zundert, dienstb. Voorschoten Bijdorp, Joanna W Hoogeboom. db. Vlissingen, wacht schip, Jan Meijer, matroos. BODEGRAVEN. GELDKISTJE MET f. 800 VEEL IN HET WATER. Na uren dreggen gelukkig opgehaald. De heer W. eigenaar van den touwbaan aan de Noordstraat langs de Rijnkade, is 's avonds ongelukkigerwijze door een anderen voorbijganger, die struikelde, in het water geduwd. Er waren meerdere omstanders en in korten tijd gelukte het den hevig geschrokken man weer op het droge te brengen. Daarmee was echter t leed niet geleden, want hij bleek onder den arm een klein ijBeren geldkistje te heb ben meegevoerd, dat een bedrag van ruim f. 800— aan papiergeld bevatte. Dat had hij aanvankelijk nog vastgeklemd, maar het was bij het redden weggeschoten en natuurlijk naar de diepte gezakt. Goede raad was nu duur! Het kistje was slechts van dun metaal en niet bijzonder zwaar. Er stond een stevige stroom en het ge vaar was groot, dat het zou afdrijven Er was echter hoop dat het zwaar genoeg zou zijn. om te zakken en te blijven liggen. Dus werd aanstonds aan het dreggen getrok ken. Met een dreg met haken en een sterke magneet toog men aan het werk, tot de politie wegens de duisternis hel verder werken verbood en een wacht stelde om te verhinderen, dat in den nacht on eerlijke elementen het ook eens zouden probeeren 's Morgens vroeg begon men opnieuw De eigenaar leidde persoonlijk het werk, maar steeds zonder succes. Alleen meende de sluiswachter dat hij met een haak op een glad voorwerp was gestooten, dat best het kistje zou kunnen zijn. Toen ging men weer onvermoeid ver der. Telkens boden zich weer andere vts- schers aan. Wat ook opgehaald werd uit de sluiskolkgeen kistje! Eindelijk echter stootte een man, die met een haak aan het zoeken was op een voorwerp. Het haakte, maar toen hij het boven haalde leek het een eenvoudig trommeltje met een gat er in. Hij wilde het al weer weg werpen. toen de heer W. het voorwerp zag. Hij gaf een kreet van vreugde! Het was zijn geldkistje, dat slechts van dun blik was gemaakt en door den haak was kapot- gestooten. Daar het zelfs geen handvat droeg, was de minder solide constructie nu een geluk! Al het geld was nog aan wezig. Het is nu veiliger opgeborgen. Burgerlijke Stand. i Geboren: Heerke, z. v. K. Cuperus en Groen Jacoba Johanna Maria, d. v. M. I C. Veelenturf en N. G. M, Plomp Ma- I rijtje, d. v. J. C. Domburg en M. Kranen burg. I Overleden: D. Verweij 76 j. won, te Wad- j dinxveen G. Verboom 78 j. overl. te 1 Barwoudswaarder. Ondertrouwd: M. W. van Eijk 25 j. en G. H. Beijeman 26 j. J. J. Poot, 25 j. en T. Lok 26 j. Getrouwd: A. van Dam 27 j. en W. Boer 24 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: W. de Bruin, db., v. Woer den Jac. v. Wijk en gezin, landarbei der v, Zwammerdam C. van Ingen, kan toorbediende, v. Boskoop J. A. Vermeij en gezin, chauffeur, v. Mijdrecht A. Sterk, z.b. v. Gouda E. v. d. Ham, z.b. v. Rietveld D. C. v. d. Hoofdakker, wa- terfitter, v. Zwammerdam Th. F. Munk, z.b., v. Nijmegen M. G. Raadschelders, winkeljuffrouw, v. Aalsmeer. Vertrokken: B. Ruitenburg, z.b. naar Reeuwijk G. W. v. Stijn, db., n. Loos- drecht J. E. de Bruin, dienstbode, naar Woerden S. Scheer, hulp i. d. huish., n. Voorburg M. de Ruijter, z.b. naar Den Haag. - Gevonden: 1 dameshandschoen en een hondje. Inlichtingen bij de politie. Tot ouderlingen der Geref. Kerk zijn aangewezen de heesren J. Kalkman en W. Koolwijk. Tot diakenen de (heeren Jac. de Bruijn en J. C. Nottelman. De Ned. Herv. Kerkeraad benoemde tot ouderling den heer W. K. v. Ravenswaaij en tot diaken de heer H. Vis. De heer C. J. Voordouw werd herbenoemd tot ouder ling. Onze plaatsgenoot cand. J. J. Poot hoopt op Zondag 1 Dec. zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente te Binschoten, na bevestigd te zijn door onzen vroegeren plaatsgenoot ds. J. C- W. Kruis- hoop van Ermelo. HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. Aanleg distributienet aan den Rijndijk. Na opening las de secr. de notulen der voorgaande vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. De commissie die de rekeningen van de gemeente en 't Water bedrijf, dienst 1934, heeft nagezien, advl- seerde tot voorloopige vaststelling dier beide rekeningen. De baten van het waterbedrijf worden daarop voorloopig vastgesteld op f. 15187.19 en delasten op gelijk bedrag. De kapitaals- inkomsten op f. 2136.411/» en de kapitaals uitgaven idem. Wat de gemeenterekening betreft worden de gewone inkomsten, dienst 1934, voorloopig vastgesteld op f.168129 08, de gewone ultg. op f. 16325.32, en het batig slot op f4893 76. De inkom sten van den kapitaaldienst op f. 39001.03, de uitgaven op f. 48041.29 en het nadeelig saldo op f. 9040.26. Aangeboden werden de begrootingen voor het dienstjaar 1936 van de gemeente en van het waterbedrijf. Om de begrooting der gemeente, dienst 1936, sluitend te krij gen is een belastingbijdrage geraamd uit het werkloosheidssubsidiefonds. Op een vraag van den heer M. Scheel wat een be- lastingbijdrage is, antwoordde de voorzit ter dat het belastinggebied der gemeenten is ingeperkt ten behoeve van het werkloos heidssubsidiefonds. Daardoor ontvangt deze gemeente ongeveer f20000.belas ting minder. In verband daarmede kunnen de gemeenten, die hun begrooting niet sluitend kunnen krijgen een belastingbij- drage ramen. De heeren J. de Kort, A. J. de Jong en G. Goedhart werden benoemd voor het onderzoeken der beide begrootingen. Op de bezwaarschriften tegen den aan slag in de wegbelasting van M.A. Menken, de N.V. Klehvarenfabriek „Nieuw Werk lust", G. de Vogel, A. van Nierop, L Stra- ver en wed. A. van Beek werd afwijzend beschikt. Aan A. Bogerman en de provincie Zuid-Holland werd vermindering toege staan en de Staat der Nederlanden werd geheel ontheffing verleend. B, en W stellen voor het v.m. tolhuis van 3 Nov. 1935 tot 31 Dec. 1936 te verhuren aan P. M. Voskuil voor f. 3 p. w„ plus 25 ct. voor drinkwater. Het voorstel van B. en W. werd na discussie met alg. st. aangeno men. In verband met een schrijven van den Min. van Binnenl. Zaken over ventvergun ningen stelden B. en W. voor de politie verordening op dit punt te wijzigen in dien zin. dat zij, die geen gevestigde winkelzaak hebben, ook vergunning behoeven wanneer zij hun waren op een rijwiel of een kar vervoeren. Voorts stelden zij voor de leges verordening aldus te wijzigen dat voor een dagvergunning f. 0.15, voor een maandver- gunning f. 1 en voor een jaarvergunning f. 5 verschuldigd is. Beide door B. en W. voorgelegde wijzigingen werden met alg. st. aangenomen. Het verzoek van de Nat. Commissie tegen het Alcoholisme om het bestaande aantal vergunningen tot zes te verlagen, werd afgewezen. Wat de verloven betreft daar mogen er in deze gemeente 19 van zijn. Het aantal bedraagt 4. B. en W. stelden voor aan de Kroon te verzoeken het maximum te bepalen op zes. Na dis cussie werd met op één na, die van den heer J. Loomans, algem. st. besloten, als door B en W. voorgesteld. J. P. Stikkelman te Zoeterwoude vroeg vergunning voor het aanleggen van een radio-distributienet aan den Rijndijk. B en W. stelden voor dit verzoek in te willigen onder conditie dat lOVo van de bruto-ontvangsten worden gestort in de gemeentekas. De heer M. Scheel informeerde, of hij verplicht is het net door te trekken tot de grens Alphen en of hij ook de e.v. palen in den weg moet betalen De voorz. antwoordt, dat wanneer Stikkelman daar profijt in ziet hij het net wel zal uitbreiden langs den geheelen Rijndijk. Voor de plaatsing van palen is hij aan de gemeente niets ver schuldigd. Op een vraag van den heer A. J. de Jong deelt de voorz. mede dat de vergunning tot wederopzeggens geldt. Na bespreking werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Op een verzoek van de caféhouders om verlaging van personeele belasting, stelden B. en W. voor de grondslag voor biljarten te verlagen op f. 10. Deze grondslag is thans f 20. De heer D. Buitenhuis be streed dit voorstel, aangezien hij toene ming van het café-bezoek er van ver wachtte. Het voorstel werd met twee st. tegen, die van de heeren D. Buitenhuis en J. Loomans, aangenomen. De belooning aan de veldwachters als plaatselijk deurwaarder werd op herhaald aandringen van Ged. Staten gehalveerd. De heer M Noordam zou één veldwachter willen belasten met het deurwaarderschap, hetgeen de voorz. afraadde, in verband met de uitgestrektheid van de gemeente. In verband met een vraag in de voor gaande vergadering van den heer J. Loo mans om vrije geneeskundige behandeling voor de veldwachters, deelde de voorz. mede dat B. en W. daartegen bezwaar heb ben, waarmede accoord gegaan wordt, In de begrooting dienst 1935 werden eenige wiizigingen gebracht. Bij de rondvraag vestigt de heer J. Loo- mans de aandacht op de slecht onderhou den toestand van de oude begraafplaats De voorz. antwoordde dat de oude be graafplaats wordt gesloten zoodra de nieu we klaar is. Hierna volgde sluiting. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Dorothea Julia Susanne, d. v, C. Sloof en T. van den Berg; Petronella Wilhelmilna, <1, v. G. W. Pauëlsen en C. A. Wlnnubst; Wilhelmina Theresla, d. v. J. J. Pauëlsen en C. M. van Egmond. Overleden: T. Zwart, jdr. 29 j.; C. B. de Koning, 8 weken. NIEUWVEEN. Loop der Bevolking. Gevestigd: D. den Haag. van Gouda Fr. Kurkowiak. van Leiderdorp, Overleden: Hendrik Engel. 45 jaar. Ondertrouwd: Hendrlcus v. d. Linden en Johanna Anthonla de Frankrijker. Door het slippen reed een personen auto in volle vaart tegen een boom in den Nieuwkoopschen polder, met het ge volg dat er twee personen zoodanig ver wond werden, dat zij door dr. Nout ver bonden moesten worden. Daar de auto ernstig beschadigd werd, moest de reis met een andere auto voortgezet worden. Onze plaatsgenoot de heer A v. d. Veen, dienstgelelder bij de belastingen, is overgeplaatst naar Coevorden. De heer Dagenvos uit Ter Aar is in de plaats van den heer v. d. Veen alhier benoemd. TER AAR. Bij de stemming van leden voor het Kiescollege werden herkozen de heeren J. Boer en W de Bruin Czn. In de vacature J. A. Meeuwis koos men den here H. Hegê- man. Als ouderling der Geref. Kerk is ge kozen de heer C. Lok; als diaken werd benoemd de heer C. van der Byl. WADDINXVEEN. De Ziekenhuisverpleglng In een voorloopige vergadering van de wijkpenningmeesters zijn de belangen der vereeniging breedvoerig besproken. Alhoewel het zich aanvankelijk liet aan zien, dat het dienstjaar, dat op 1 Novem ber j.l. is geëindigd, zou sluiten met een nadeelig slot, is het uiteindelijk nog mee gevallen, zoodat het voorstel aan de al- gemeene vergadering luidt om de con tributie onveranderd te handhaven en de verpleegduur evenzeer ongewijzigd te laten en alzoo ook voor het vervolg te doen zijn 8 weken. Voor hen, die in het Academisch ziekenhuis te Leiden vorden verpleegd, worden alle kosten betaald. Deze bedragen f. 2,50 per verpleegdag. inclusief operatiekosten. Hiervoor zullen zij, die in een particulier ziekenhuis wenschen verpleegd te worden, een uit- keering genieten van f. 2,50 per verpleeg dag. In die inrichtingen moet men ech ter ook de operatiekosten betalen. Ten einde het bezoek van het R.K. deel der bevolking te bevorderen is in het St. Jozefpaviljoen nog een operatiefonds op gericht, waardoor deze leden zonder ver dere kosten in een ziekenhuis van eigen richting genezing kunnen zoeken. De heer De Geus, ambtenaar ter secretarie alhier, is benoemd tot secreta ris van het pi. Crisis-Comité. Tot leiders van de afd. E H B O. zijn benoemd de doctoren Pols en Hartog, beiden alhier. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Overleden: Gijsbertus Verweij 79 j. echt genoot van Willemina Maria de Bruin, eerder weduwnaar v. Jaantje de Jong. In het Handelsregister der Kamer v. Kooph. en Fabr. te Gouda, is wat deze ge meente betreft de volgende wijziging aan gebracht: A. Ph. Baelde, Overtocht C 46, Zwammerdam (graanhandel). De zaak is in liquidatie getreden. Vereffenaar: A. Ph. Baelde voornoemd. KOUDEKERK. Vergadering der Kiesvereeniging „Nederland en Oranje". De Anti-Rev. kiesvereen. „Nederland en Oranje" hield een ledenvergadering, waarin door den heer G. J. Reyneveld, één der leden, het onderwerp werd be handeld: „Wat is de CD.U.?" Gewezen werd op de beginselen waarvan deze par tij uitgaat, om vervolgens op hun poli tieke wenschen te wijzen, als: Ontwape ning, Staatspensioen, Socialisatie en Ko loniale Politiek. Verschillende vragen werden gesteld en aanvullingen gegeven, waarvan een gezel lige en aangename gedachtenwisseling het gevolg was. Het samenzijn werd met dankzegging door den inleider gesloten. Burgerlijke Stand. Gehuwd: Nicolaas de Jong 24 j. en Maartje Zandbergen 33 j. Wegens de periodieke aftreding als ouderling van den heer J. C. Ketel en als diaken den heer P. Geerlof Rz„ zijn door j den kerkeraad der Geref. Kerk als dub- beltellers voor ouderling gesteld de heeren I Joh. A. Hortensius en N. P. Slegtenhorst en voor diaken de heeren H. Kraan en C. Verbree. De speldjesdag voor het Nationaal Koningin-Moeder Herdenkingsfonds tot steun van on- en milnvermogende T.B.C. lijders heeft in onze gemeente opgebracht f. 20.04. RECLAME- Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. AALSMEER. Jaarverg. Wilhelmina-vereeniging. De Wilhelmina-vereen. te Aalsmeer- Oost heeft haar alg. vergadering gehou den in café „De Groot" aldaar, onder voorzitterschap van den heer J. v. d. Pep pel. De secr. de heer A. Springintveld, las de notulen, welke onveranderd werden vastgesteld .Het jaarverslag werd dan door den secretaris gelezen, waarvoor de voorzitter hem dank bracht. De penningmeester, de heer G. Jong kind, gaf verslag van zijn gehouden be heer; er was een batig saldo in kas van f. 519. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren H. de Gooyer. G. Jongkind en Jb. Gelein. Besloten werd weer een wln- teruitvoering te organiseeren. Na rond vraag volgde sluiting. Tooneelavond. Het Tooneelgezelschap „De Jonge Spe lers" in „De Oude Veiling" alhier heeft opgevoerd: „Professor Mamlock", van E. Wolff, een stuk, dat speelt onder de dic tatuur en uitbeeldt vrijheidsbeknotting, plagerijen enz., waaraan dé Joden bloot staan. „De Jonge Spelers" hadden ook hier groot succes met de opvoering. De zaal was flink bezet. Jaarverg. IJsclub „Aalsmeer", Deze vereeniging heeft haar jaarvem. dering gehouden in hotel „De m Kolom men". De voorzitter, de heer J. p. Berghoef sprak een woord van welkom, waarna jé secretaris, de heer G. Camello, de notulen, las. Deze werden overeenkomstig vast gesteld. Uit het jaarverslag bleek, dat de ijscint ln het vorig winterseizoen wegens het uit blijven van vorst weinig actief had kun. nen werkzaam zijn. Uit het verslag vm den penningmeester, den heer B. de Boer bleek, dat de inkomsten waren 1.89159 de uitgaven f569.34, batig saldo f,32255' Als bestuursleden werden bij acclamatie herbenoemd de heeren J. P. Berghoef a v. Leeuwen en D. Maarse. Bij punt Land. ijsbaan werd de door de gemeente inge diende rekening van ruim f. 2800 aan eri. tiek onderworpen. Getracht zal worden met de gemeente in deze een schikking te treffen. De avond werd besloten met een gratis verloting onder de leden. LISSE. Vernietiging van Bloembollen. In de gebouwen van H.B.G, en „Ho. baho" is men begonnen met het maler van onverkoopbare door de Sierteelt centrale opgehaalde bloembollen. Groot voorraden bloembollen gaan de molei door en worden bestemd voor veevoeder. Geslaagde Zendingsavond. In de Chr. Geref. Kerk werd een zen dingsavond gehouden waarin als sprekei optrad ds. W, Meijnhout van Nieuwendan met als onderwerp: „Moet de zending var het program der Kerk verdwijnen?" Door de tegenstanders van het Christen dom worden tegen de zending der Kerl bezwaren ingebracht.Deze bezwaren ko men hierop neer, dat de heidenvolken nie ongodsdienstig zijn. Zij leven dicht bij natuur en dus ook dicht bij God. Eei tweede bezwaar zou zijn, dat men hun e« godsdienst wil bijbrengen die niet bij he Oostersch leven past. Ten derde beweer men dat de heidenen na kennismakin met het Christendom slechter worden. Ei ten laatste nog dit bezwaar, dat als er zea ding gedaan moet worden, laat dan nie het Westen dit trachten te doen. He Westen geeft een slechten indruk op <i heidenwereld. Ds, Meijnhout gaf aan wat tegen ia bezwaren in te brengen is. Hij zeide o.n dat de heidenen geenszins rustig en vredi zijn met hun godsdienst, maar deze god! dienst is gebaseerd op vrees en angst voc geesten en andere machten. Dat h< Westersche Christendom niet bij de Oosterling past is geen juiste stelling,war het Christendom heeft geen speciaal ka rakter maar is universeel. Het Christen dom moet gebracht worden zooals God or dit openbaart in den Gekruisigde, zooa Paulus ons die predikt. Op duidelijke wij) zette spr. roeping en taak der Kerk te opzichte der zending uiteen. Feestavond R.K. Volksbond. De R.K. Volksbond heeft weer den jaai lijkschen feestavond gehouden In zij openingswoord wees de voorzitter er o.r op dat velen in dezen tijd er toe kom« van de organisatie een rekensommetje 1 maken. Er wordt alleen gelet op het sto: felijk voordeel der stands- of vakorgan satle. Hiertegenover stelde spr. de grool waarde die een organisatie heeft. Het 111 ervan zou eerst ten volle worden gewaa: deerd als ze er eens niet waren, het ze communisme of nationaal-sociaiisme wol den! Menig Duitscher zal het nu betrei ren, dat men ln het verleden niet in e! massale georganiseerde eenheid pal g( staan heeft tot bescherming der geesti lijke goederen. Laten vooral jonge mei schen bedenken dat zij de organisat noodig hebben. Houdt gij u afzijdig, denk dan dat er zonder u over u besk wordt. Wil daarom de organisatie niet 1 leen beschouwen als beschermster va loon en arbeid maar vooral als verzon ster van hooger geestelijke waarden. I avond werd opgeluisterd door muziek e tooneel. Tweede Nutsavond. De tweede Nutsavond mocht zich wedi in een groote belangstelling verheuge Vertoond werd de anti-oorlogsfilm „Hi leven gaat verder". Op aangrijpenc wijze werden de verschrikkingen van d« oorlog op het witte doek weergegeve: Deze mooie film heeft diepen indruk maakt op de aanwezigen en hen duideln doen zien welk een wereld van wee t ellende een oorlog met zich brengt. Wij vernemen dat in de aa. we! door het Crisis-comité een uitdeeling ts worden gehouden voor behoeftigen. Ee bedrag van f. 3000 zal bonnen worden uil gereikt, te besteden bij de plaatselijk winkeliers. RIJNSBURG. Een coöperatieve winkelcombinatie. Alhier heeft zich een comité gevormd oi te komen tot de oprichting van een veref niging, welke ten doel heeft het stichte en in stand houden van een coöp. winke. combinatie. Een drukbezochte vergadering was daal toe belegd in de zaal achter het Wees huis. De heer G. v. Egmond opende, waai na als spr. optrad de heer R. van Sim secr. van den Centralen Bond van Net Verbruikscoöperaties. Deze gaf een uitvoerig overzicht va alles wat op het gebied van Coopers11 reeds is verricht. De algemeene vereeniging staat op neu traal standpunt. Wie lid wordt, draagt gee verantwoordelijkheid voor eventueele korten. De afd. Katwijk telt reeds 1WO den. Spr. besloot met een opwekkend woo om ook in onze gemeente te komen oprichting van een zoodanige Velen gaven zich als voorloopig J, Namens het comité werd medege"™"] dat spoedig weer een vergadering zal worden, om te komen tot defiw" oprichting, bestuursverkiezing, enz. De winterschietoefeningen 'enjj? B.V.L. zijn weer aangevangen E'k„. derdagavond wordt in lokaal Flora oefend.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 20