De Italiaansch-Abessynische oorlog. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 13 November 1935 ^gTTDIlNIll' [SW NIEUW/ TELEGRAMMEN. RECHTZAKEN. In een naschrift, zegt prof. van Calcar ten slotte. Juist drie decennia is het geleden, dat aan mij. als eerste zorg voor de klinische bacteriologie en hygiene, als zelfstandig leervak aan de Leidsche universiteit, werd toevertrouwd Door hard werken en door mijn onderwijs heb ik getracht die zelf standigheid te verdedigen. Deugt dat werk en deugt mijn onderwijs niet, wil men het aan een meer bevoegde toevertrouwen, dan heb ik mij daarbij neer te leggen, maar aan de zelfstandigheid van de door mij gedoceerde vakken, laat ik, zonder protest, niet tornen. Iemand, die geen oratio pro domo meer kan houden, mag wel eens pedant schijnen. Volgens mijne meening dan, behoort de klinische bacteriologie te worden gedo ceerd. zooals ik hét gedurende dertig Jaren heb gedaan. Wanneer ik er anders over dacht, zou ik mijn onderwijs anders heb ben gegeven. Ik heb de vaste overtuiging, dat het werk, dat ik als academisch docent heb verricht, aan het medisch onderwijs in zijn geheel ten goede is gekomen. En dat werk kan door niemand worden verricht, dien men nog een andere taak op de schou ders legt. Meer dan 20 jaar heb ik mij met een al- lererbarmelijkst laboratorium moeten be helpen; toch durf ik met gerustheid aan mijn oud-leerlingen de vraag te stellen, of mijn onderwijs er veel door heeft geleden. NED. CHR. REISVEREENIGING. Eerste winterbijeenkomst der afd. Leiden. Gisteravond heeft de afd. Leiden der Ned. Ohr. Reisvereeniging in Oud-Hor - tuszicht" haar eerste winterbijeenkomst in dit seizoen gehouden. Met het zingen van Ps. 95 2 en gebed werd de vergadering geopend, waarna de voorzitter der afd., de heer Joh. Vooys, eenige hartelijke werkomstwoorden tot de aanwezigen richtte, meer in 't bijzonder tot den heer H G Tulp, vertegenwoordi ger der Oostenrijksche Spoorwegen, die een lezing met lichtbeelden zou houden over „Winter en zomer in Oostenrijk". Allereerst leidde spreker ons. aan de hand van schitterende lichtbeelden, door Oostenrijk in wintertooi. Prachtige natuur- tafereelen en typische stadstooneeltjes trokken op het witte doek voorbij. Buiten gewoon mooi was menig winterlandschap en bijna niemand ontkwam aan de be koring, die daarvan uitging. Na de pauze werd de zomer in Oosten rijk vertoond. Niet minder dan door de winterpracht werd het oog geboeid door de zomerweelde. Menigeen bekroop dan ook de lust daar eens heen te gaan om al dat schoons in werkelijkheid te aanschou wen. In vogelvlucht trok men heel Oostenrijk door. waardoor het verlangen gewekt werd, alles eens nauwkeurig te gaan be wonderen. Aan het slot dankte de ^voorzitter dei. spreker evenals den heer H. J. Sloos, die belangeloos het muzikale gedeelte had ver zorgd. hetgeen niet weinig tot het welsla gen van dezen avond heeft bijgedragen. Hierna werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. Het tweeledig doel van- deze bijeen komsten den leden een aangename en leerrijke avond te bezorgen en de reislust op te wekken is ongetwijfeld bereikt. DE VOOR-CHRISTELIJKE EN VROEG CHRISTELIJKE KUNST IN ABESSYNIÉ. Lezing van dr. R. Miedema. Over dit onderwerp sprak gisteravond in het Rijksmuseum van Oudheden alhier Dr. R. Miedema uit Amersfoort Spreker begon met er op te wijzen, dat de geschiedenis van Abessynië tot nu toe slechts door en kele geleerden is bestudeerd. De eerste hunner was Jobus Ludolfus, schrijver van de Historia Ethiopica, die in 1645 als stu dent te Leiden was ingeschreven. In onzen tijd hebben wetenschappelijke expedities veel waardevolle gegevens bijeengebracht. Spreker noemt de expeditie naar de oude keizerstad Aksoem. onder leiding van prof. Enno Littmann in 1906, en de onderzoekin gen in Harrar van Azaïs en Chambard ge durende 1922 en 1923 en in Zuid-Abessynië gedurende 1926 en 1927. De door Azaïs ont dekte monumenten zijn meerendeels uit den vóór-Christelijken tijd; vele daarvan zijn monollethen, die betrekking hebben op een zonnecultus Belangrijk is ook een aan tal houten beelden in Konso ontdekt; ver moedelijk zijn zij bedoeld als grafteekens. Ook in Aksoem zijn grafsteenen aanwe zig, doch zij mogen niet vereenzelvigd wor den met de zes groote monoliethen, die al daar door de Aksoem-expeditie zijn gevon den en waarvan één tot op het oogenbltk Is blijven staan. Spreker behandelde uit voerig deze stéles, die het bewijs leveren van een bloeitijd van cultuur in de eerste eeuwen van onze jaartelling. Een hunner is de grootste monolleth ter wereld (34 Meter hoog). ZIJ vormen samen met gevon den altaren, koningszetels en inscripties monumenten ter eere van de godheid, en tevens ter verheerlijking van den vorst, die ze oprichtte. Het meerendeel dateert uit den vóór-Chrlstelijken tijd. Tenslotte besprak dr. Miedema eenige oude kerkgebouwen en paleizen uit den vroeg-Chrlstelljken tijd en een aantal mo- nolieth-kerken uit de 13e eeuw. De voor dracht werd door een aantal lichtbeelden verduidelijkt. GRAAL-AVOND IN „ENDEGEEST". Gisteravond gaven de leden van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katho lieke Actie „De Graal" in de Centrale Ont spanningszaal van Endegeest voor de patiënten van Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest een bonten avond. Het zeer afwisselende programma be stond uit een 17-tal nummers, welke zeer in den smaak vielen. Er werd met veel animo en toewijding gespeeld, waarvoor de aanwezigen met hartelijk applaus na ieder nummer hun erkentelijkheid betuigden. De leidster der Graal, mej Spronk en de pianiste mej. M. v, d. Werf hebben zich goed van hun taak gekweten en hen komt zeer zeker een woord van lof toe. Onder de aanwezigen bevonden zich de geneesheer-directeur dr. F. J. Stuurman, de heer J. A. Valk, hoofd van den Econo- mlschen Dienst en verschillende doctoren der gestichten. R.K. H.B.S.-VER. „ST. BONA VENTURA". Geslaagde feestavond. In de aula van de R K H.B.S. hield bo vengenoemde vereenlglng gisteravond een feestavond. De zaal bleek te klein te zijn om alle belangstellenden te bevatten. Om kwart over acht opende ae heer Molken- boer. voorzitter van St. Bonaventura, de vergadering en heette allen hartelijk wel kom. In het bijzonder pastoor Beukers, de afgevaardigden van de Chr, HB.S., Petrus Kanis, Rood Wit en andere vereenlglngen. Het woord was daarna aan de tooneelclub, die voor de pauze het eerste en tweede be drijf van ..Metamorphose" opvoerde. De rollen zaten er goed in, vooral bij de hoofd rolvertolkers. In de pauze huldigde de Tooneelclub pater L. Zonderland, men dankte hem voor al zijn vrijen tijd, dien hij voor hen heeft opgeofferd en bood hem een kistje sigaren aan. Na de pauze ver volgde men het programma met het derde bedrijf van „Metamorphose". De voorzitter sloot hierna den avond op de gebruikelijke wijze. St. Bonaventura kan terugzien op een uitstekend geslaagden feestavond. VERKOOPING EEN-KWARTIERTJES-BOND. Vandaag en morgen houdt de Een- Kwartiertjes-Bond in de groote Nutszaal zijn jaarlijksche verkooplng. waarvan de opbrengst steeds wordt verdeeld onder liefdadigheidsvereenlglngen van alle ge zindten. ZooaLs steeds hebben de dames weer een kwantitatief en kwalitatief bewonderens waardige hoeveelheid handwerken bij el kaar gebracht, terwijl ook verscheidene fabrikanten en enkele winkeliers het no bele streven van den Bond steunden door ten behoeve van den verkoop artikelen af te staan. Een van de aardigste stands is het bu reau voor hulp in de hulshouding, waar huisvrouwen, die zonder dienstbode zitten, zich daarvan kunnen voorzien, zij het ook. dat de beschikbare gedienstigen een vrij houterigen indruk maken! Natuurlijk zijn aan deze verkooping at tracties verbonden, o.a. in den vorm van een theeschenkerij en een verloting. Wij herinneren eraan, dat de verkooping slechts twee dagen duurt en morgenavond afloopt. Wie dus het goede werk wil steunen, stelle zijn (haar) bezoek niet te lang uit en begeve zich spoedig naar de gezellig ingerichte Nutszaal. Moge de vele onbaatzuchtige arbeid van tal van Leidsche huisvrouwen zijn beloo ning vinden in een flink saldo, dat aan een nóg veel grootere groep van minbe- deelde stadgenooten ten goede komt! VAN 'T FRONT. RECITEERCLUB „U. V. K." Tooneeluitvoering. Gisteravond gaf de Chr. Reclteerclub „Uit Vriendschap Kunst" in de Burchtzaal haar 17de tooneeluitvoering. De voorzitter, de heer Zitman, heette de aanwezigen hatelijk welkom. Hij was •verheugd over de groote belangstelling, die het publiek weer voor „U. V.K." toonde, want dit is toch een bewijs, dat de avon den, die de club organiseert, in den smaak vallen. De laatste twee uitvoeringen zijn blij spelen over het voetlicht gebracht en het bestuur heeft gemeend nu eens met een dramatisch stuk voor den dag te moeten komen. Spr. hoopte, dat het publiek dit zal weten te waardeeren. Verder deed spr. mededeeling, dat voor den raadwedstrijd 4 prijzen beschikbaar zijn gesteld. Namer.s het bestuur dankte hii de schenkers. De animo voor den wedstrijd bleek zeer groot te zijn; velen hadden bij de oplos singen zelfs gedichten gevoegd en het bestuur besloot dan ook voor het mooiste gedicht eveneens een prijs beschikbaar te stellen. Eindigende wenschte spr. allen een ge noeglijken avond toe. Opgevoerd werd „Zonsopgang" van Joh. van Echten, een stuk dat zeker niet tot het gemakkelijke soort behoort. De mede spelenden kweten zich echter allen op verdienstelijke wijze van hun moeilijke taak. Een woord van lof komt hun zeker toe. Na de pauze werd de uitslag van den raadwedstrijd bekend gemaakt; de geluk kige winnaars werden in het bezit van hun prijzen gesteld. Tusschen de bedrijven door wist het ensemble Favoriet onder leiding van den heer W. de Wit, met bekende wijsjes er de stemming in te houden. „U.V.K kan zeer zeker op een geslaag den, bij de aanwezigen zeer in den smaak gevallen, avond terugzien. Tot besluit sprak de voorzitter enkele woorden, waarbij hij speciaal den dank der aanwezigen aan de spelers overbracht. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen wis- en natuurkunde letter F mej. W. Ba- rentz (Voorburg); voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heeren A. H. F. van Weelderen (Den Haagi en S. A. Gompels (Den Haag) en voor het docto raal examen wis- en natuurkunde, hoofd vak scheikunde de heer J. M. Stevels (Den Haag). UIT HET POLITIE-RAPPORT. Niet minder dan zes ingezetenen hebben gisteren weer bij de politie aangifte ge daan, dat van hun rijwielen de belasting- plaatjes zijn ontvreemd. De 60-jarige mej. M. K. is gisteren in haar woning aan de Turfmarkt gestrui keld, waarbij zij haar rechterpols brak. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent is geslaagd mej. P. C. van Rossum (Den Haag). De prijzen en medailles, welwillend door Leiddsche firma's e.a beschikbaar gesteld voor het kapconcours der Leidsche Kappersclub „Hulp en Vriendschap" op a.s. Zondag zijn van heden af te bezich tigen in de étalage van den heer Tegelaar, Oude Singel 4. DJIBOETI, 13 Nov. (Reuter). De Itallaan- sche actie aan de grens der Fransche ko loniën en aan de Zuidkust van Somaliland neemt toe. Zij is in de eerste plaats ge richt op het dal der rivier Asasji en ver volgens op den spoorweg Djiboeti naar Addis Abeba. In het gebied van Aogssa trachten de Italianen den sultan van Jayoe, die het be- wind voert over de gebieden der Darhali- woestijn en wiens strijdkrachten den op- marsch naar Alssi en Harrar belemmeren, te bewegen over te loopen. ROME. 13 Nov. (Reuter). De Italianen hebben hun linies 12 K.M. ten Zuiden van Makalle gevestigd. Het gebied van Temblan is geheel doorkruist en de Abessijnen zou den deze streek verlaten hebben Volgens de .Popoio d'Italia" bedraagt het aantal Abessijnen aan het Noorder front 180.000 man, aan het Westerfront 40.000 man en aan het Oosterfront 20.000 man Voorts zouden 40.000 man een reserve voor speciale manoeuvres vormen. HARRAR. 13 Nov. (Reuter). Naar ver luidt zijn Italiaansche militaire vliegtuigen Daggadoer gepasseerd in de richting van Harrar. De afstand Daggadoer—Harrar be draagt ongeveer 200 K.M. ADDIS ABEBA, 13 Nov, (Reuter). Steeds duidelijker teekent zich het streven der Italianen af om den spoorweg Addis Abeba- Djiboeti te bereiken. De Abessijnen treffen hiertegen hun maatregelen, en Ras Ge- tatsjoe heeft met ongeveer 40.000 man stelling gekozen ten Noorden van den spoorweg, terwijl een andere groep van 35.000 man onder leiding van dedzjamatsj Abeba Datof de heuvelrug ten Zuiden van den spoorweg bezet heeft. Tegenover den Italiaanschen opmarsch in de Danakil- woestljn heeft de Abessijnsche legerleiding sultan Mohammed Jajoe geplaatst met 30.000 man, die tezamen met de troepen van Ras Kabade, die over 40.000 man be schikt en in den sector Dessle comman deert. en met steun van het 50.000 man omvattende leger van den kroonprins de definitieve barrière tegen den Italiaan schen opmarsch vormt. Tot nog toe waren deze troepen niet in eenig gevecht gewik keld. ROME, 13 Nov. (Reuter). In den slag die binnenkort te Tigre wordt verwacht denken de Italianen het initiatief te nemen. De Ethiopiërs verzamelen thans hun strijdkrachten en zoeken het zwakke punt bij de Italianen om slag te leveren. De Italianen besloten de geïsoleerde groepen te verjagen. Vier Italiaansche groepen rukken op naar de Takaze om te trachten het front DanakilTakaze tot één rechte lijn te maken. Koloniale deskundigen zijn van oordeel, dat de tegenstand der Abessijnen niet lang kan duren. Karavaan-leiders deelen mede. dat onder de Abessijnen verwarring heerscht. Te Djiboeti wordt vernomen, dat de Abessijnen geen levensmiddelenvoorziening van het leger kennen. Ieder soldaat moet voor zijn eigen onderhoud zorgen. ADDIS ABEBA, 13 Nov (Reuter). 180.000 kisten ammunitie zijn hier aange komen alsmede 5000 geweren en mitrail leurs van het modernste type en medica menten. verbandmiddelen, enz. Binnenkort worden 400.000 gasmaskers verwacht. LEIDSCHE SCHOUWBURG. NUT EN VERMAAK. „Frans knapt 't op", klucht ln 3 bedrijven van Anjoul Valo en Piet Mossinkkoff. Nut en Vermaak heeft ln een mooi ge- vulden schouwburg een avond gebracht van gezonde vroolijkheld, die zeer is inge slagen. En volkomen verdiend! ..Frans knapt 't op", is niet een klucht van het overdreven genre, dat slechts door een geforceerd toeval aan grappigheid nog genietbaar is, integendeel, deze klucht is heel bescheiden gehouden en nadert dicht het blijspel. Voor onze gevoelens steekt daarin een groote verdienste. „Frans knapt 't op", de titel zegt reeds grootendeels den inhoud: Frans moet als een soort heksenmeester van alles en nog wat ln het reine brengen. En hij slaagt daarin, zij het dat een oogenblik een mis lukking dreigt in de hoofdzaak: herstel van het huwelijksgeluk van zijn broer Bert met zijn tot gierigheid, slordigheid en despo tisme vervallen echtgenoote. Hij weet deze echtgenoote inderdaad te genezen van haar kwalen, doch het gevaar dreigt, dat zij zal vervallen in het tegenovergestelde. Gelukkig komt alles op zijn pootjes terecht. En passant maakt Frans nog twee geluk kige paartjes. Op een rake en gezellige wijze rolt dit gegeven voor het gehoor af en de diverse vertolkers hebben zich zonder uitzondering weten te vrijwaren voor chargeering, die in strijd komt met den bescheiden opzet en uitwerking. Dat is een verdienste op zichzelf! De heer S. J. van Egmond speelde los en leutig den alles opknappenden Frans, uit stekend gesecondeerd door mevr. W. Mooy- Waasdorp als de vrouw, die tot beter in zicht gebracht moet worden. Zij sloegen zich knap door alle situaties heen. Naast hen mogen genoemd de heer J. Snel als de echtgenoot en mevr. E. C. Drommel-Renner als de gedienstige, ter wijl over het algemeen de bijrollen zich wel aansloten. Iets meer vaart had de vertolking nog wel kunnen verdragen! Het was een genoegelljke avond, waarop Nut en Vermaak met volle tevredenheid kan terugzien. Men heeft zich kostelijk geamuseerd en dat was de bedoeling! Aan het slot werden de dames ln de bloemetjes gezet. DE SANCTIES. PARIJS, 13 Nov. (Reuter). De Inhoud der Italiaansche nota wordt in de Parljsche pers uitvoerig besproken. In politieke krin gen gelooft men niet, dat ze een prlnci- pteele verandering in de houding der sanctle-staten zal kunnen brengen. Men wijst er op. dat de Volkenbond Ita lië als aanvaller heeft aangewezen, waarop Frankrijk zich voor de noodzakelijkheid ge plaatst zag, tot de toepassing van art. 16, waarop de geheele Fransche bultenland- sche politiek is gebouwd. Overigens heeft Frankrijk ten gunste van Italië matigend gewerkt en Laval Is be sloten. zoodra dit mogelijk zal zijn, nieuwe onderhandelingen te openen. De vriendschap tusschen Frankrijk en Italië is echter niet geschaad. BERLIJN, 13 Nov. iReuter). De Dultsche regeering heeft de Italiaansche nota met betrekking tot de sancties ontvangen. In politieke kringen toont men zich te dien opzichte zeer gereserveerd. Men verklaarde dat Duitschland kennis nam van de met beleefdheid van de niet- leden van den Volkenbond overhandigde documenten. De Dultsche regeering ls van meening dat ze geenerlei belang heeft zich partij te stellen bij de discussie waarbij ze geheel niet ls betrokken. LONDEN, 13 Nov.1 (Reuter). De Italiaan sche protestnota aan de staten, die de sancties tegen Italië zullen toepassen, wordt, wat de argumenten betreft, door de Londensche pers niet ernstig genomen. De „Times" schrijft dat het Itallaansch protest geen Invloed kan oefenen op het besluit dat na lange en zoo grondige on derhandelingen is genomen. De beweringen dat Italië zijn Volken bondverplichting niet geschonden heeft, behoeft niet uitvoerig beantwoord te wor den, het statuut ls maar al te duidelijk. De „Morning Post" verklaart, dat men niet verwacht, dat de Britsche regeering zal antwoorden, al zullen ook bepaalde punten uit de nota later ter sprake moe ten komen. Volgens een telegram uit Genève is men daar van meening dat de kwestie van het lidmaatschap van Italië van den Vol kenbond spoedig accuut zal worden. Men verwacht dat de Fascistische Groote Raad Zaterdag a.s. een beslissing hierover zal nemen. Inmiddels laat de officieuze Interpreta tie van de nota geen twijfel over, dat de Italiaansche repressallles met de beëindi ging der sancties niet zullen ophouden Men hoopt en gelooft dat het conflict spoedig bijgelegd kan worden doch daar mee ls niet gezegd, dat Italië de normale handelsbetrekkingen zal hervatten met de sanctle-staten en dat niet zoozeer uit zucht naar wraak als wel uit economische noodzaak, aangezien Italië na den veld tocht de grootste zuinigheid zal moeten betrachten ten aanzien van aankoop ln het buitenland. MILAAN. 13 Nov. (Reuter). De hertog van Aosta Bosta, heeft den secretaris der Fascistische partij te Triest een aantal baren goud en zilver ter hand gesteld, welke zijn verkregen door versmelting van gouden en zilveren sieraden uit zijn per soonlijk familie-bezit. Tevens overhandig de hij hem 30.000 lire en verklaarde dat in zijn hulshouding alle maatregelen wa ren genomen om de sancties het hoofd te bieden. DE RAMP DER SILVERHAZEL. MANILLA. 13 Nov, (Reuter). Vijftig opvarenden van het vergane vrachtschip „Silverhazel", zijn na 48 bange uren op een kleine rots aan de Zuidpunt van het eiland Luxen. onbeschut tegen den he- vigen storm te hebben doorgebracht, op gepikt door den Amerlkaanschen torpedo- iager „Peary", die inmiddels te Manilla is aangekomen. Toen de geredden zagen, dat de te hulp gesnelde schenen door de hooge zee niet naderbij konden komen, vervaardigden zij van de wrakstukken van het schip vlotten waarmede zij in kleine groepen in zee shaken waarna zii werden opgepikt. Tot dusver ls bekend dat een passaglere, mevrouw Williams uit Los Angelos en de nehtmatroos Bernard Bacpherson, bij de ramp het leven hebben gelaten. Kapitein Leonard en een ander lid der l bemanning worden vermist. o RELLETJES TE ALGIERS. ALGIERS 13 Nov. (Reuter). Gisteren hebben ongeveer 2000 aanhangers van het boerenfront en van het handels-. In dustrie- en handwerkersfront, zoowel Europeanen als inboorlingen gedemon- s -eerd tegen de economische politiek van ue regeering. De politie wi'de de demon stranten verstrooien waarbij dezen zich verzetten. Drie personen werden licht ge kwetst. SPANNING TE SJANGHAI. SJANGHAI, 12 Nov. (A.NP.i. Nadat op krachtige wijze protesten bij de Nan- king-regeering waren ingediend en geëischt was thans eindelijk de anti-Japansche wanordelijkheden te onderdrukken, zijn 400 volledig uitgeruste Japansche marine soldaten aan land gezet in de Interna tionale nederzetting alhier. De spanning in Sjanghai is hierdoor wederom grooter geworden. DOODSLAG IN POLEN. WARSCHAU. 13 Nov. (Reuter). On geveer 200 boeren hebben ln Galicië in het dorp Nieuw Sandec drie dorpelingen met knuppels neergeslagen, daar zij van brand stichting verdacht werden. Twee der ge- lvnchten werden ter plaatse doodgeslagen, terwül de derde in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis ls vervoerd Daar voor verdere lynch-partijen gevreesd wordt is een sterke politiemacht naar Nieuw San dec gestuurd. KONING GEORGE TE PARIJS, PARIJS, 13 Nov, (Reuter). De Konl™ van Griekenland is hier vanmorgen au' gekomen. Vrijdag zal hij een bezoek bres. gen aan Laval en Zaterdagmorgen lun chen. met president Lebrun. Zaterdagmiij. dag vertrekt hij naar Italië. WEER EEN LYNCHPARTIJ. ALTAIR (Texas) 13 Nov. (Reuter). Twee negers, die beschuldigd werden van moord op een blank meisje, zijn door ae menigte aan de handen van den Sherilf ontrukt en aan een boom opgehangen. De menigte ging vervolgens op zoek naar een derden neger die eveneens schuldig werd geacht. Ook uit Ripley in West-Virginia wordt een iynchgeval gemeld. De menigte sloeg een blanken arbeider dood, overgoot tel lijk met benzine en stak het in brand, EEN VLUCHT MET DEN DOOD. BAKERSFIBLD. 13 Nov. (AN.P.). De drie passagiers, die met Captain Donald Buckman ln een passagiersvliegtuig op we; waren naar Bakersfleld in CaUforniê, hebben een verschrlkkelijken tocht gehad! Hoog ln de lucht kreeg de piloot plotse- ling een hartaanval. HIJ vocht dapper tegen de beroerte en vloog met inspanning van heel zijn wilskracht honderd mijl ver een ontzettende race met den dood. Toen hij zijn passagiers veilig op den grond had gezet, stierf hij na eenige minuten. BOTSING IN EGYPTE. CAIRO, 13 Nov. (Reuter). Bij de viering van den onafhankelijkheidsdag is het tol ernstige onlusten gekomen. Gevechten tusschen politie en studenten vonden plaats waarbij 39 personen werden ge wond onder wie velen ernstig. De studen ten gaven hun ontstemming te kennen over de houding van Sir Samuel Höare. STAKING IN JERUZALEM. JERUZALEM, 13 Nov. (Reuter). Van morgen ls hier een gedeeltelijke staking begonnen als gevolg van de actie der ar beiders-Jeugdorganisatie en de extremis ten, als protest tegen de Britsche politiek. Het parool tot de staking is juist heden gegeven omdat vandaag de Hooge Com missaris uit Engeland zal terugkeeren en ondanks het feit dat de vereenigde par tijen besloten hebben niet te staken mei het oog op de geruchten dat de Hooge Commissaris een wetgevende raad voor Palestina zal Instellen. SMOKKELEN PER VLIEGTUIG. PARIJS, 13 Nov. (Reuter). Aan de kusl bij Duinkerken heeft de politie een Bel gisch vliegtuig in beslag genomen, waarir 8 balen gesmokkelde tabak werden aan getroffen. PREDIKANT VEROORDEELD WEGENS OPRUIING. Tot twee weken gevangenisstra! veroordeeld. In de zitting van Woensdag 30 Octobei stond voor de rechtbank te Leeuwarder terecht ds. J. W, B. Cohen, predikant Dokkum, wien ten laste was gelegd op ruiing, door, op een voor het publiek vrij toegankelijke plaats, een daar verzameld talrijk publiek toe te spreken met eer redevoering, waarvan de algemeene strek king was dienstweigering en propaganda tegen den oorlog, gepleegd te Dokkum 0 den avond van 7 Augustus 1935. Volgens een getuige a Charge bij de be handeling dezer zaak moet ds. Cohen tol zijn toehoorders hebben gezegd, dat zij 1" geval van oorlog of mobilisatie niet naai de kazerne moesten gaan, niet moesten opkomen en geen belasting moesten be talen, Een inspecteur van politie had let terlijk genoteerd: „Broeders breekt kazernes af, ik weet, dat Ik mij een wets overtreding schuldig maak, want Ik ral op". De officier van Justitie had zes weken gevangenisstraf geëischt. Heden veroor deelde de rechtbank ds. CChen tot twe( weken gevangenisstraf. KANTOONGERECHT TE HAARLEM. Voor den kantonrechter mr. P. H. F. Bijl de Vroe stond terecht de bloembollenhan delaar J. G. V. uit Voorhout, wien ten laste was gelegd, dat hij toen hij te Haar lem met zijn auto reed, zoodanig onder den invloed van sterken drank verkeerde, dat hij de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht. Volgens de verklaringen van verdachte zou hij 2 glazen bier en 2 glazen jenever hebben gedronken. Hij noemde deze hoe veelheid niet groot. De kantonrechte merkte op, dat deze combinatie van drans niet goed gedaan heeft aan verdachte. De ambtenaar van het O. M. vond ne feit zeer ernstig en elschte 7 dagen hecn- tenis en ontzegging om motorrijtuigen besturen voor den tijd van 1 jaar. 7er" dachte verklaarde door deze ontzesL°. broodeloos te worden, waarop de ambK- naar antwoordde, dat verdachte maar ee treinabonnement moet nemen. De kantonrechter, mr. P H F- Vroe, veroordeelde verdachte tot 7 dag hechtenis en wilde ditmaal zijn rybewii niet intrekken. Vervolgens stond terecht O. P. wijk, wien ten laste was gelegd dat M. Haarlem met zijn auto door het row stoplicht is gereden ln de Groote straatVerwulft toen dit op on stond. De ambtenaar elschte f. 4 subsidtau dagen hechtenis. ,.eI. Overeenkomstig den elsch werd dachte veroordeeld Li Vk-

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2