ZIJDETEELT IN NEDERLAND. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 13 November 1935 BINNENLAND. Een actueel vraagstuk. Het leven der rupsen. Zo verkouden! i LAND- EN TUINBOUW. DE F. 36 NAAR INDIK? VAN EEN VERSNELDE KERSTVLUCHT ZAL ECHTER GEEN SPRAKE ZIJN. Naax wij van de K. L. M. vernemen wordt overwogen de Fokker F 36 een Kerstvlucht naar Indië te laten maken. Men weet dat dit het grootste vliegtuig der K. L. M. is, dat tot dusverre altijd op de Europeesche lijnen gebruikt werd, waar liet 32 passagiers vervoeren kan. Op de Indië-lijn zal dit aantal 16 be dragen. De opklapbare stoelen worden dan zóó ingericht, dat zij in bedden ver anderd kunnen worden. Het zal de eerste maal zijn als de vlucht werkelijk doorgaat dat de F 36 naar Indië vliegt Echter zal er geen sprake zijn van een versnelde Kerstvlucht; zij zal zelfs iets langzamer gaan dan de ge wone reizen der Douglas-machines. DE ZWITSERSCH-NEDERLANDSCHE HANDELSBETREKKINGEN. Contingenteering of verhoogde invoerrechten? In de „Informations Economiques", te Lausanne, het oargaan van de officieele Zwitsersche Centrale ter bevordering van den handel, wijdt de directeur van deze centrale, dr. A. Masnata een artikel aan de handelsbetrekkingen tusschen Zwitser land en België en Nederland. Na gewezen te hebben op de sterke positie van den gulden en het terug gekeerde vertrouwen vervolgt de schrijver: „Het is niet van belang ontbloot tevens te wijzen op een omstandigheid, die voor de Nederlandsch-Zwitsersche handels betrekkingen van beteekenis is. In de Troonrede, welke de Koningin ter gele genheid van de opening van het Neder- landsche parlement heeft gehouden, wordt gewag gemaakt van een nieuwe orien teering der handelspolitiek, welke door ons niet met enkel genoegen kan worden opgenomen. Het zal er namelijk om gaan de contingenteering te vervangen door verhooging der invoerrechten. Nu heft Nederland invoerrechten op de waarde en daar de Zwitsersche prijzen zelf reeds hoog zijn, zouden wij dientengevolge voortdurend benadeeld worden. De ver hooging der invoerrechten zou voor ons den toestand veel slechter maken. Wel is de contingenteering zeker een kwaad, doch zij maakt het mogelijk rekening te houden met den bijzonderen aard van de handelsbetrekkingen tusschen twee lan den, in het bijzonder tusschen landen, welke producten van hooge kwaliteit leveren, een stabiele valuta hebben en geen dumping toepassen. Het zou daarom wenschelijk zijn, dat onze exporteurs in den handel met Neder land kunnen rekenen op compensaties voor het geval dat het in de Troonrede aangekondigde beginsel zou worden toe gepast". JAN JAARSMA N V. Het bedrijf wordt van Den Haag naar Ulft verplaatst. Naar wij vernemen, zal de haardenfa- brlek van de N.V. Jan Jaarsma in den loop van de volgende maand overgebracht wor den van den Haag naar Ulft in Gelderland. Bovendien treedt daarbij de tegenwoordige directie, bestaande uit de heeren N, H. Jaarsma en R. Teller af, terwijl de be kende emaillefabriek en gieterij van de firma Diepenbrock en Reigers de directie overneemt. De heer N. H. Jaarsma blijft als raadgevend technisch adviseur aan de zaak verbonden. Het bedrijf wórdt onder denzelfden naam voortgezet, terwijl de service, welke thans van den Haag uit wordt geleverd, in den vervolge van Ulft zal worden verstrekt. Het groote fabrieksgebouw van de N.V. Jan Jaarsma aan de Fahrenheltstraat is inmiddels aangekocht door het Rijk teil dienste van de P.T.T. In het gebouw wordt een hulppostkantoor gevestigd ter vervan ging van het hulppostkantoor op het Copernicusplein, dat te klein ls geworden. Met de inrichting van het nieuwe post kantoor wordt in den aanvang van 1936 een begin gemaakt. Vad. HULDIGING GENERAAL C. J. SNIJDERS. Gisteren herdacht generaal C. J. Snij ders onder groote belangstelling den dag, waarop hij 60 jaar geleden werd benoemd tot ridder in de militaire Willemsorde. Een groot aantal bloemstukken, telegrammen en brieven waren aan de woning van den generaal aan de Sophialaan te Hilversum bezorgd. Eveneens kwamen velen generaal Snijders persoonlijk gelukwenschen. On der de telegrammen waren er van den minister van Defensie, a.i. en den minis ter van Koloniën, voorts van den com mandant van het veldleger en van tal rijke andere militaire autoriteiten. Bloem stukken waren o.m. gezonden namens den commandant van het Ned. Oost-Indische leger, namens den Bond van Ridders in de militaire Willemsorde en namens de Vereeniging „Ons Belang". Bezoeken wer den o.m. afgelegd door burgemeester Lam- booy van Hilversum, generaal-majoor E. Luden. de besturen der afdeelingen Hil versum van den Bond „Het Mobilisatie- Kruis", „Het Roode Kruis", der Vereenl ging „Onze Vloot" en voorts door vele vrienden en kennissen. DE VOORGESTELDE SALARIS VERLAGING TE AMSTERDAM. Nadat gistermiddag in de gecombineerde vergadering der centrale commissie van gemeentepersoneel te Amsterdam langdurig over de door Burgemeester en W. voorgestelde loonsverlaging van 5 °,'o was gediscussieerd, is het desbetreffende voorstel met algemeene stemmen verwor pen. Verwacht wordt, dat de raad, die nu de beslissing heeft, de verlaging evenmin zal accepteeren. DE NIEUWE WEG DEN H.AAG-UTRECHT. De A.N.W.B meldt: Binnenkort zal de Rijkswaterstaat ten behoeve van de werkverruiming aanbe steden de verharding van een gedeelte van den Rijksweg 's-Gravenhage-Utrecht, onder de gemeenten Stompwijk, Noot dorp en Zoetermeer-Zegwaard, met bijko mende werken. Het betreft het gedeelte van dezen weg, ter lengte van ongeveer 9 km. van de Vlietbrug bij Voorburg af tot het station Zoetermeer-Zegwaard Het normale dwarsprofiel van dezen weg bestaat uit twee rijbanen voor het snelverkeer, van cementbeton, elk breed 6 m„ met ter weerszijden een 0.5 m. breede kantstrook van klinkers. De buitenbermen langs de snelver- keersbanen aansluitende tegen deze kantstrooken. worden voorzien van een 1.75 m. breede verharding. Verharde bermen, ter breedte van 1 m„ worden aangebracht langs de kantstroo ken op den middenberm tusschen de snel- verkeersbanen. Het onverharde gedeelte van dezen berm is 2.5 m. breed. Een gedeelte van de snelverkeersbanen, ter lengte van ruim 1 km. zal bestaan uit een gefundeerde klinkerverharding, breed 6 meter. Het langs de noordzijde van den rijweg afzonderlijk en lager gelegen rijwielpad wordt ter lengte van ongeveer 1.5 km. voorzien van een verharding van beton- tegels, breed 3 m„ terwijl het overige ge deelte wordt verhard met grindbeton, eveneens 3 m breed Het geheele werk. waarvan de kosten zijn geraamd op f. 475.000 moet voor de eerste maal voltooid worden opgeleverd 450 dagen na den datum van aanvang. RECLAME- 3729 EEN ADRES VAN DEN NEDERL. INVALIDENBOND. Door den Ned. Invalidenbond is een adres gericht aan den Minister van Sociale Zaken Hierin wordt opgemerkt dat door allerlei ervaringen opgedaan door de leden van den Bond. en nog vele daarnaast bestaan de invaliden daaronder begrepen alle lichamelijk abnormalen is komen vast te staan dat de maatschappelijke positie van de invaliden in ons land zoowel in economisch als cultureel opzicht verre ten- achterstaat bij de positie van de invaliden in andere landen en staten: dat vooral de economische positie van het overgroote meerendeei der invaliden in ons land zeer ongunstig is te noemen; doordat eenerzij ds voor hen geenerlei be schermende overheidsmaatregelen bestaan; vervolgens doordat noch de Rijksinstellin gen en bedrijven, noch de Gemeentelijke instellingen en bedrijven noch de Particu liere openbare bedrijven en industrieën eenigerlei bestaansmogelijkheid openstel len door het tewerkstellen van aedeelte- lijk-onvolwaardigen: en nog meer doordat hier te lande slechts een zeer schaarsche (voor onbemiddelden onbereikbare scholings- en opleidingsgelegenheld be staat en doordat tenovervloede deze van iedere arbeidskans uitgesloten systematisch worden onder gebracht bii de instellingen van Gemeentelijke Armenzorg en Kerke lijke of particuliere liefdadigheid, zoodat hunne inkomsten en derhalve hun be- staanskans immer eenige graden be neden de grens van het bestaan van ge wone normale werkloozen komt te liggen: dat zij zich letterlijk en figuurlijk in ieder opzicht de meest-verstootenen en misdeelden weten, niet alleen vanwege de vorengenoemde feiten, doch tevens door dat zij automatisch en systematisch ziin uitgesloten van de rechte en profijten die voor de lichamelijk-normalen wel ziin ge garandeerd in de Invaliditeitswet. Ziekte wet en Ouderdomswet; dat dientengevolge de physieke en psy chische waarde van deze categorie van staatsburgers steeds op een zeer laag niveau verkeert; dat bovendien de kans om (eventueel mogelijk) herstel te bekomen van aange boren of later verkregen defecten langs medisch-wetenschappelijken weg (chirurgie orthopaedie. etc.) minimaal is voor die invaliden welke niet over de daartoe be- noodigde (ruime) fondsen beschikken; dat zulks ook geldt ten aanzien van het bekomen van dikwijls onmisbare prothesen etc. voor de aanschaffing waarvan de diensten van Armenzorg nog betaling vorderen; dat ook die invaliden, die tengevolge van bedrijfsongevallen onvolwaardig ziin ge worden redenen hebben tot ernstig beklag vanwege de a-soclale wijze waarop te hunnen opzichte de Ongevallenwet, Inva liditeitswet en de Beroepswet worden toe gepast en geïnterpreteerd. Zij verzoeken tenslotte de noodige maat regelen te nemen en zoo mogelijk een wet uit te vaardigen, regelend de prophylaxe. de therapie en de nazorg; de scholing en arbejdsverschaffinc: de ondersteuning op voet van gelijkheid bij werkloosheid; de ouderdoms- en ziekteverzekering voor in validen en tevens een regeling waarbij de sociale rechten van ongevalsinvaliden, en Weduwen en Weezen van verongelukten, op een veel meer sociale wijze zullen wor den gewaarborgd. DE „NARODNI LISTY" OVER NEDERLAND—TSJECHO-SLOWAKIJE. Het Tsjecho-Slowakijsche blad „Na- rodnl Listy" heeft als extra bijlage een blad uitgegeven, dat geheel gewijd is aan de betrekkingen tusschen Nederland en Ts.jecho-Slowakije. De verschillende artikelen zijn zoowel in het Nederlandsch als in het Tsjechisch gesteld. In een kort voorwoord wordt ge wezen op de veelzijdige betrekkingen tus schen beide landen, die zich vooral na den wereldoorlog zoo gunstig hebben ontwikkeld. De duurzame en hechte grondslag, zoo merkt het blad op, der Ne- derlandsch-Tsjechische cultureele banden dateert reeds uit den tijd der tegen- reformatie, toen het Tsjechisch-filosofisch godsdienstig streven in Nederland begre pen werd. hetwelk het tweede vaderland werd van den grootsten filosoof en paedagoog der geschiedenis, onzen Jan Amos Comenius, die in Nederland een rustplaats in zijn ouderdom vond, Het ls de wensch der redactie, dat de hechte banden op den breeden grondslag van alzijdige cultureele en economische betrekkingen, tusschen Tsjecho-Slowakije en Nederland en zijn rijke Koloniën, nog nauwer worden aangehaald. Eischt BOOG Azijn! Goedkoop, maar fijn! DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 7.55 uur, ls het K. L. M. vliegtuig „Nachtegaal" van Schiphol naar Indië vertrokken; 8 passagiers ma ken de reis mee. Te weten1 Amsterdam Bagdad; 1 AmsterdamJodphur; 1 Am sterdamCalcutta; 2 CairoBagdad en 3 Rangoon—Bangkok. Medegenomen werd; 153.120 KG. vracht, 230.598 KG. briefpost, 31.500 KG. pakket- post. o DE VERHOOGING DER SCHOEN- PRIJZEN. Naar wordt medegedeeld zijn de leden der federatie van Nederlandsche Schoen fabrikanten opgeroepen tot de bijwoning van een algemeene vergadering waarin als voornaamste punt aan de orde is ge steld. een gedachtenwisseling over de mogelijkheid om opnieuw tot een uni forme verhooging der schoenprljzen te komen. HET ZOUTEN VAN HARING. Naai' we vernemen mag volgens de nieuwe circulaire der Visscherij-Centrale thans voor het zouten van haring geen pekelhoudende fust meer gebruikt worden m. a.w. de haring mag niet in tonnen wor den gezouten, wel b.v. in kisten terstond voor direct vervoer. VAN KATOEN NAAR TABAK. Te Veenendaal zijn de weverijen der geliquideerde firma Roessingh omge bouwd tot een sigarenfabriek der firma H, en J. van Schupen. Gisteren vond de officieele ingebruik neming plaats. Door de firma is een avondcursus geopend, welke 20 werkloos geworden wevers zal opleiden tot sigaren maker. Drie ervaren sigarenmakers geven be langeloos les en overdag kunnen ze zich hier oefenen, 't Is natuurlijk een proef en 't is niet gezegd dat ze 't allemaal kunnen leeren. Vooral voor de ouderen valt het niet mee. Er is een tijd gesteld van zes weken. Dat is tekort om het heele vak te leeren. maar in dien tijd leeren ze het afdekken. Als de boschjesmachines nu het binnenwerk maken, kunnen zij het dekblad erom rollen. ,,'t Valt nng niet mee. meneer," zei een van de leerlingen, een jonge kerel giste ren, ,,'k heb tien jaar in de weverij ge werkt en dan is dit wel heel wat anders. Maar 't is fijn dat we deze kans krijgen. Een jaar lang heb ik thuis geloopen. Als ik dit nou maar leeren kan. Maar dat we de gelegenheid krijgen, dat 's in elk geval mooi Dat is het zeker; een particuliere poging als deze, in stilte ondernomen, mag wel degelijk eens in het licht der publieke belangstelling geplaatst worden. FINALEN. SIMPLEX MACHINE- EN RIJWIEL- FABRIEKEN. Aan het verslag der Simplex Machine- en Rijwielfabrieken ontleent het „Hbld." het volgende: De klacht over de slechte tijdsomstan digheden moet men helaas herhalen. Eenerzijds wordt men gedwongen tot be perking van credietfaciliteiten, anderzijds moet als gevolg van de abnormaal lage prijzen de omzet worden opgevoerd. Voorop heeft men gesteld: behoud van eerste klasse kwaliteit van het fabrikaat, ondanks de lagere verkoopsprijzen. Ten einde aan dezen wensch te voldoen en toch den omzet te kunnen vergrooten, heeft men het machinepark moeten uit breiden en de gebouwen moeten moderni- seeren. In de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders op 18 Juli 1.1. vond een statutenwijziging plaats. In Februari 11. werd f. 100.000 extra der obligatielening afgelost. De bedrijfs winst wijst een cijfer aan van f. 66.880 iv j. f. 70950). Na afschrijving en reserveering blijft er een verdeelbare winst van f. 28.534 over. Voorgesteld wordt hiervan een dividend uit te keeren van 21/,»/» Rekening houdende met de dividend-tantième-be lasting wordt naar nieuwe rekening over gebracht f. 534. De balans per 31 Aug. 1935 vermeldt als activa o.a.: geb. en mach. f. 690.866 (670.711), uitbreiding 1934/'35 f. 40.819 (20.155), afschrijv. f. 184.685 (170.866), voorr. f. 262.545 (239.360), handelsdeblt. f. 331.505 (410.894), activa f.8736 (6528), kas en kassiers f. 45.997 (93.891), effecten f. 234.748 (362.917), prol, f. 230.000 (145.0001 en als passiva o.a: kap. f. 1.000.000 (onv.), 6"/o obligatieleen. f. 344.000 (f. 464.000), cred. f.34.522 (50.119), res. div. bel. f.40.931 (44.900), extra res. f. 200.000 (onv.), stat. res. f. 12.500 (onv. I, div. f. 25.000 div.- en tant. belasting f.3000 onverd. winstsaldo f.534 (70,77). De winst- en verliesrekening staat o.a. debet voor afschr. geb. enz. f. 32.922 (48.880), afschr. dub. deb. f 10.582 (17.615), int. f.1918 (1326), winst f 28.534 (7077) en credit voor: onverd. saldo A. P. f.7077 (3948), winst der verschillende afdeel, f. 66.880 (70.950). GOUDVOORRAAD TOEGENOMEN, De weekstaat der Ncd. Bank. Blijkens den weekstaat der Nederland- sche Bank, per 11 dezer, is in de afge- loopen week de goudvoorraad bij de Ned. Bank toegenomen met ruim zes millioen, nml. van f 606.385.149,54 tot f 613.131.467,96. De wisselportefeuille is afgenomen van f. 47.761.691,45 tot f. 36.554.519,54. De in omloop zijnde bankb'l.ietten na men af van f. 815.909.450 tot f 794.665.675. Het beschikbare metaalsaldo nam toe yan f. 286.800.399,33 tot f. 310.516.883,46. Als huisindustrie is zijdeteelt hier te lande zeer goed mogelijk. (Van onzen reisredacteur) Dat'men in deze tijden naar nieuwe werkgelegenheid zoekt, is begrijpelijk. In dit verband is de aandacht gevestigd op de zijdeteelt, die in verschillende, meest Zuidelijke landen van Europa van oudsher oen belangrijke bedrijvigheid heeft gege ven. Ook in ons land biedt deze teelt nog mogelijkheden. Het is speciaal de Gooi- sehe aijdeteeltvereeniglng, die daar propa ganda voor'maakt, een propaganda, die reeds bij verschillende gemeentebesturen in den lande weerklank heeft gevonden. De oprichter van deze vereenlging is de heer H. J. Smltt te Huizen (N.-H.), die er als vice-voorzitter nog steeds de ziel van is. We zijn eens met den heer Smitt gaan praten, om iets naders te vernemen over dit onderwerp, dat door de plannen van het gemeentebestuur van Rijssen (Over ijssel) tot het nemen van een proef op groote schaal met steun van gemeente wege. bijzonder actueel ls geworden. Allereerst dient de vraag te worden be spreken, of de zijdeteelt in Nederland mo gelijk is. Op deze vraag geeft de Gooische vereenlging een bevestigend antwoord, dat door de practijk uitdrukkelijk wordt ge staafd. De leden der vereenlging beoefenen deze teelt met succes en hebben reeds heel wat cocons afgeleverd. Sedert 1929 bestaat hier te lande de Nederlandsche zijdeteeltvereeniging, wier doel liet is, propaganda hiervoor te ma ken. Deze propaganda, die met steun van de Nederlandsche Heidemaatschappij ge voerd wordt, heeft tot resultaat gehad, dat door enkele enthousiasten verscheidene zijderupsen op in Nederland gegroeide moerbeiboomen zijn geteeld, waarvan de cocons aan de Heidemaatschappij verkocht zijn, die ze weer leverde aan buitenland- sche fabrieken. De laatste jaren is de werkzaamheid van de Nederlandsche ver eenlging wat verslapt; toen in Huizen grootsche plannen werden ontworpen, kon niet voldoende medewerking worden ver-i kregen, doch het bestuur gaf de leden in het Gooi carte blanche en in korten tijd kwam de Gooische vereeniging tot bloei. Op de laatste vergadering van de Neder landsche vereeniging. Zaterdag te Utrecht gehouden, bleek de voorzitter dit te zijn vergeten, waardoor een onaangenaam in cident ontstond, dat echter weer is bijge legd. De beide vereenigingen zullen nu in landelijk verband samenwerken en wel hoogstwaarschijnlijk in dien zin. dat zij zullen samensmelten en in twee afdee lingen zullen voortarbeideneen sociale en een economische. Interessant bedrijf. Van het zoo interessante bedrijf der zijdeteelt heeft ons de heer Smitt uitvoerig verteld aan de hand van ervaringen, die hij zelf daarin heeft opgedaan. Hij heeft er een leerzame handleiding over geschre ven, die op atle vragen van belangstellen den een duidelijk antwoord geeft. De ziide rupsen eten de bladeren van de moerbeiplant, speciaal die van de witte moerbei (morus alba) Deze plant kan uit stekend in Nederland worden geteeld; men kan haar zaaien, doch ook als 1 tot 5- jarige plant uit het buitenland betrekken. Enkele bladen worden afgeplukt, in reepen gesneden en in bakken gelegd, waaron binnenshuis de eitjes van de zijderups, die een doorsnede hebben van nog geen mini. meter, worden uitgeschud. De eitjes moe. ten vóór 15 Februari worden besteld, de Heidemaatschappij bewaart ze tot half Mei in haar koelkelders, waarna ze worden afgeleverd. De zomerwarmte is voldoende om de eitjes tot ontwikkeling te brengen hetgeen drie tot tien dagen duurt, kleine rupsjes, die uit de eitjes zijn ge. komen, worden nu overgebracht op nieuwe moerbeibladeren in een grooteren bak Daarin vervellen ze vier malen achtereen telkens met een kleine week tusschen.' ruimte. Na de vierde vervelling, als de rupsjes dus ongeveer vier weken oud zijn, begint de zoogen. vreetperiode, waarin ze snel groeien tot ruim 8 centimeter lengte, terwijl hun eetlust haast niet bij te houden ls. AI dien tijd verlaten de rup. sen den bak niet, zoodat men ze heel ge- makkelijk binnenshuis kan telen. Na de vijfde week zijn de rupsen spin- rijp. Ze zoeken een gelegenheid op orn zich in te kapselen, waaraan gemakkelijk kan worden tegemoet gekomen door de opstelling in den bak van een stuk gerib beld karton of de tak van een bremstruik. Eerst maken ze een groot aantal losse draden, de zoogenaamde vlokzij, en in een dag of vijf is de cocon klaar, bestaande uit een dunne draad van wel 2500 meter lengte, die zij uit hun lichaam bij den kop afscheiden In tien dagen wordt de rups in die cocon een pop en na weer tien dagen komt de vlinder ei-uit. De vlinders slaan wat met hun vleugels, maar vliegen niet, zoodat ze binnenshuis ook geen moeilijkheden zullen opleveren. Na de paring leggen ze kleine eitjes, waarvan er 1200 tot 2000 in één gram gaan. De eitjes kan men verzamelen en, als men ze koel bewaart, het volgend jaar voor den teeït van nieuwe zijderupsen gebruiken. Ze zijn eerst geel, doch veranderen allengs van kleur en worden llcht-rose, lila en eindelijk lei-grauw. Indien men echter niet telkens voor kruising van rassen zorgt, gaat de teelt achteruit, zoodat men toch geregeld nieuwe eitjes uit het buitenland moet be trekken. De zijdeteler mag het evenwel niet zoo ver laten komen, dat de vlinder uitkomt, want dan is de draad van de cocon ver broken. De pop wordt dan ook twee weken na de inkapseling gedood, hetgeen heel eenvoudig kan geschieden door de cocons korten tijd in heeten stoom te houden, De vlokzij wordt eraf genomen en deze levert, evenals de toch door de vlinders verbroken cocons, een tweede kwaliteit zijde, de floretzij of chappe. Men kan deze gewoon spinnen, evenals wol of katoen. Het einde van den vlokdraad is het begin van den cocondraad en deze moet worden afgewonden voor de eerste kwaliteit zij, welke vroeger zoo'n hooge waarde had. Tenslotte moet de zijde ontgomd worden, wat men ook zelf kan doen, doch wat beter machinaal kan gebeuren. Gebruike lijk is, dat de cocons, nadat ze gedroogd zijn en de pop tot een klein balletje los in het huisje is Ingeschrompeld. worden verkocht, waartoe ook de Heidemaat schappij haar bemiddeling verleent. Er gaan ongeveer 1200 cocons in een kilo en de grootste afneemster ervan ls nog steeds bet oude zijde-centrum Lyon. Wat zijn nu de economische aspecten van de zijdeteelt voor Nederland? Deze kwestie, die we eveneens met den heer Smltt uitvoerig hebben besproken, zullen we in een volgend artikel nader be schouwen. RECLAME- 3724 Misschien nog wel koorts ookl Aspirin is de onovertroffen bestrijder van verkoudheid. Na Uw verkoudheid zul! U met zo velen zeggen: ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR I verkrijgbaar fn de oranje-bandbulsjes v. 20 tabl. 70 eb. en oranjezakjes v. 2 labl. A 10 cb. REGELING VAN BEPERKTEN MELKSTEUN. HET ONTWORPEN STELSEL DOOR DEN MINISTER NIET GEHANDHAAFD. Andere maatregelen in overweging. De Regeeringspersdlienst meldt: De maatregelen van de regeering om te komen tot de noodige vermindering der zuivelproductie zijn van drieërlei aard. Vooreerst geldt reeds eenige jaren een be perking in den aanfok van rundvee door een beperking van den teelt van kalveren Bovendien is tweemaal op groote schaal tot afslachting overgegaan, om ook onder 't oudere rundvee de beperking der melk productie te bevorderen. Als laatste maat regel ls daar het vorige Jaar bijgekomen het besluit om slechts een deel van de melk te steunen teneinde den boeren een sterken prikkel tot inkrimping van de melkproductie te geven. De uitvoering van de regeling van den beperkten melksteun is thans tot in de details voorbereid. Gelijk bekend, was aanvankelijk het voornemen op 1 Juni 1.1. tot invoering over te gaan. Het toekennen van een individueel contingent gesteunde melk aan eenige hondderdduizenden melk veehouders bleek meer tijd te kosten dan aanvankelijk kon worden voorzien. Van daar dat de min. van Landbouw en Vis- scherij bij de behandeling van de begroo ting van het Landbouw-Crlslsfonds in de Eerste Kamer onlangs mededeelde, dat de uitvoering naar 1 Januari wordt verscho ven, maar dan ook zal worden doorge voerd. Intusschen is een nieuwe ernstige com plicatie ingetreden, doordat de minister van Landbouw en Visscherij van de drie centrale landbouworganisaties en den Alg. Ned, Zuivelbond een brief heeft ontvan gen, waarin zij mededeelen, dat zij, zich op dit oogenblik niet uitsprekende over de al dan niet juistheid van de beslissing der regeering om de melkproductie te be perken, ter kennis van den minister mee- nen te moeten brengen, dat de genomen maatregel om tot melksteunbeperking te komen, onuitvoerbaar moet worden ge acht en in ieder geval niet tot het be oogde doel zal lelden. De minister heeft met teleurstelling van dit bericht kennis genomen, omdat de mi nister, evenals het college van regeerlngs- commissarissen, de voorgestelde reg"',» wenschelijk en uitvoerbaar acht. Door os mededeeling van de drie landbouworga nisaties en den Alg. Ned. Zuivelbond word de geheele melksteunregeling op lo»e schroeven gezet; in ieder geval wordt ne gevaar, dat het doel niet zal worden be reikt, zeer sterk vergroot. De kans is im mers niet gering, dat een voldoende wer kelijke beperking van de melkproductie niet tot stand zal komen wanneer bij oe landbouwers door de bovengenoemde me dedeeling de gedachte, dat de maatrege niet kan worden doorgevoerd en m geen geval den gewenschten uitslag kan op leveren, zoozeer is versterkt. Daar de melkproductie in ieder geviu beperkt moet worden, wil de minister, uj overeenstemming met het college van re- geeringscommissarissen niet het aanvaarden, dat zij niet of niet spoedig genoeg zal worden bereikt bij van 't ontworpen stelsel, aan welks deug delijkheid door zoovelen wordt getwljieim Daarom worden thans andere maat-rege len overwogen, welke zoo spoedig moei lijk zuilen worden bekend gemaakt. O BESTRIJDING VAN AARDAPPELZIEKTE. Aardappehvet treedt 1 Januari in werking. Verschenen is Staatsblad no. 634, hou dende Kon. besluit van 30 October l» ter uitvoering van de artikelen 2, 3, lid 3, 9. 21 en 23 lid 2 van de Aardappe' wet 1935. - Hierin wordt o.m. bepaald dat de v bouw van aardappelen, onder welke naming ook bekend, behoorende tor rassen Bravo, de Wet en Kampioen, verboden. Andere artikelen geven Minister de bevoegdheid de teelt aardappelen of andere gewassen op wet 1935 en bovenstaand Aardappelbes'u'_ hem aangewezen perceelen te verbieden- Tevens wordt bepaald dat de AardaPP'!, - - 'appel! 1935 in werking treden met ingang 13 1 Januari 1936.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10