Snelle opmarsch der Italianen het Zuiden. in 76«te Jaargang MAANDAG 11 NOVEMBER 1935 No. 23200 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: Onze Knipselprijsvraag. STADSNIEUWS. Na de bezetting van Gorahei zijn de Italianen snel verder opgerukt en zij hebben Sasabaneh bereikt op den weg naar Harrar. In het Noorden consolideeren de Italianen hun stellingen. Van eenigen tegenstand van beteekenis der Abessijnen is nog nimmer sprake. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD 30 cts7per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd 2ijn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.13 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndJ Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Wij herinneren er aan, dat zij die willen deelnemen aan onze Knipsel prijsvraag hun oplossing uiterlijk morgenmiddag 5 uur aan ons Bureau moeten hebben bezorgd. DE STADHUISBOUW. Nog geen oplossing van het conflict. Naar wij vernemen heeft de fungeerend directeur van het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht, de heer lr. J Westra Vrij dag j.l. den bewoners van de perceelen Maarsmanfsteeg 12 en Vischmarkt 6, den heeren Zandvoort en Feld, in een monde ling onderhoud aangeraden de bewoning ran de gevaarlijkste gedeelten van hun huizen te staken, omdat nieuwe opme tingen hadden uitgewezen, dat de grond- Terzakking zich weer iets had uitgebreid en hij gevaar voor instorting niet denk beeldig achtte. Zaterdagmorgen is den uitvoerder van de aannemersfirma, de N.V. Hillen en toosen daarna opgedragen eenlge nieuwe stutten aan te brengen en de bestaande schoring te verbeteren. Deze heeft daaraan niet voldaan, terwijl ook de directie van den Stadhuisbouw daartoe geen opdracht vilde verleenen. Na verscheidene conferenties Is aan de "na Th. L. J. Zitman alhier opgedragen leze werkzaamheden uit te voeren, het- jeen Zaterdag en gisteren is geschied. De herstellingen zijn zoodanig uitge voerd. dat aan de constructie van het be- ilaande stutwerk niets is gewijzigd. IN MEMORIAM MEJ. C. M. W. BOS. Een oud-onderwijzeres schrijft ons: Zaterdagmiddag had te Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk over schot van wijlen mej. C. M. W. Bos, tot voor eenige jaren onderwijzeres aan de Meisjesschool voor U. L. O, aan de Bree- itraat. Na jaren van, met bewonderenswaardi ger! moed, gedragen lijden, kwam er een einde aan dit welbestede leven, dat zeer velen tot zegen is geweest. Hoevelen, die nu reeds lang een eervolle betrekking bekleeden, hebben haar oplel- aan haar te danken! Aan menigeen Mf zij de gewenschte richting van haar evensdoel aan. Steeds stond zij ieder, die haar raad kwam inwinnen, vriendelijk te «oord. Aangenaam en hartelijk was en bleef de band. die tusschen haar en de Milega's bestond. Zeer groot is dan ook oeleegte, die zij achterlaat. Niet licht zal iemand haar vergeten. Zij ruste in vrede! HORA-FEESTAVOND. CULINAIRE TENTOONSTELLING „ZOMERZORG". Een smakelijke expositie. Aangemoedigd door het drukke bezoek vorjSe uraal, heeft de directie van -comerzorg" andermaal een culinaire ten- instelling georganiseerd. Eigenlijk ls niet r.iix r Batenburg degene, die deze sma- «'Uke show heeft ingericht, maar komt eer daarvoor volledig toe aan chef-kok inregel, die vroeger in „Royal" in Den «g en „Meerrust" te Warmond werk- «am was. Schregel is een kunstenaar "V zijn gebied. Een gewone kip wordt 011- v tljn handen tot een schilderij, een zee- ,e*pres voor deze gelegenheid uit :ceaa]'egen 'a'ien Nomeni een lucullisch Gaat er vandaag of morgen eens kijken Prachtige wild-, visch- en cenho, otels' die hier in rijke verschel- die f staan opgesteld. Kijkt eens naar '7?aie bloemvazen, geheel en al van iiet sujker uit de hand vervaardigd, naar üaar die geweldige marsepeintaart, «r men enormen zalm, die u op de tong d'j.'^behen, naar die heerlijke hors jL en het zal u vergaan zooals ons, water loopt u langs den mond! toi; Wn aangrenzende zaal is een tafel f? eisdhen geserveerdd. om li f ^oeft geen gastronoom te zijn vellen 16 ,8ev°elen zich daar neer te 1st». en ^ch deze keur van spijzen te opdienen. schrwvnl? ■Z0U het soms bioeite kosten de ttormi lci van diverse schotels te ver- handelsregister kamer van koophandel. inschrijving': Roel ten Brink, Baaï 828, Leimuiden, maalderij, en meelhandel. r. ten Brink, Leimuiden. Geslaagde feestviering. Met groote opgewektheid en onder, flinke belangstelling heeft de bij rijks- en gemeenteambtenaren zoo bekende ver- eeniging „Hora" Zaterdagavond in den foyer der Stadsgehoorzaal, haar propa- ganda-feestavond gehouden. Alvorens echter met het amusante ge deelte, dat grootendeels door eigen krach ten werd verzorgd, een aanvang werd ge maakt, is met een enkel woord gewezen op het mooie doel dat Hora beoogt: onder steuning van burgerlijke ambtenaren in den vorm van een eigen herstellingsoord te Ede en het verleenen van financieelen steun. Allereerst was het de voorzitter, de lieer H. Zunderman, die na een welkomst woord hierop wees. Met groote vreugde deelde spr. mede, dat in korten tijd vijftig nieuwe leden tot de plaatselijke afdeeling zijn toegetreden. Spr. besloot zijn toe spraak met een opwekking dit voorbeeld te volgen. Het hoofdbestuurslid, de heer Verburg, heeft hierna een propaganda-speechje uitgesproken. Na eerst de afd. Leiden als een zeer actieve afdeeling te hebben ge schetst, wees spr. op de moeilijke tijden, die vooral voor rijks-, provincie- en ge meenteambtenaren toetreding tot „Hora" wettigen, ja zelfs noodzakelijk maken. Na drukkelijk stelde spr. ook in het licht, dat het herstellingsoord te Ede niet uit winst object is opgericht, maar om zieke ambte naren de noodige verpleging te bieden. Dat een minimum aan contributie een maxi mum aan voordeelen biedt, werd tenslotte nog door den heer Verburg aangetoond. Afgewisseld met muziek van „The Dutch Players" werd het eerste gedeelte van het programma, dat bestond uit eenige piano- soli van mej. L. Wijier, het optreden van den heer Gerritsen in enkele aardige lied jes en handige goocheltoeren door een Hora-lid, afgewerkt. Een leuke voordracht „Sientje van het besjeshuis" door den crnferencier Kees sloot dit gedeelte, waarmede de /mwezigen zich best amu seerden, af. Na de pauze, waarin de uit slag der verloting bekend werd gemaakt, ls een komisch tooneelstukje „Een mal geval" door enkele leden der Vadertje Langbeen-club opgevoerd. De bloemen, die aan het eind werden aangeboden, wa ren zeker verdiend. Een geanimeerd bal, waaraan enkele at tracties waren verbonden, besloot deze geslaagde feestviering. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Vredcs-filmochtend in het Trianon-theater In verband met den elfden November, den wapenstilstandsdag, was het van de Af deeling Leiden van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling een goede gedachte een film te geven, die wel zeer duidelijk liet zien welk een verschrikking de oorlog, zelfs tot in de meest afgelegen steden en dor pen met zich meebrengt. Zondagochtend draaide weer voor een geheel gevulde zaal in het Trianon-theater de Russi sche vredesfilm „Oekraïna", een schepping van B. Barnett, een leerling van Wsewolod Poedowkin. Deze film, gespeeld door Rus sische acteurs, is een felle aanklacht tegen den niets ontzienden oorlog, doch ook te gen de plotseling daardoor ontstane rede- looze haat. tusschen de mensehen van verschillenden landaard die kort tevoren zoo dikwijls in vriendschap samenleefden. Zon der een overdaad aan schitterende décors, zonder „sterren", zonder een poging tot overrompeling door kapitalen opzet, is deze film een kunstwerk, dat den toeschou wer grijpt door zijn realiteit, zijn sterke uit beelding en zijn nobele strekking. Het ge- heele werk is bovendien doortrokken van een zekere wrange humor, die des te scher per de contrasten doet uitkomen. Een wer kelijk buitengewone film, die een diepen indruk heeft achtergelaten. Voor de pauze werd een zeer aantrekke lijk voorprogramma gegeven, waarvan een cultuurfilmpje over enkele Oostersche ste den, <met geheel Hollandsche explicatie al biiznnder in den smaak viel. On den veleenden kunstrvhtend van het Jrietttoitt rgl hpt Haaesob arbeiders S"m- phonie Orkest zich laten booren, en o.a. uitvoeren de Onvoltooide Symphonie van Schubert. Het verdere programma zal per advertentie worden bekend gemaakt. TOONEELVEREENIGING „OEFENING BAART KUNST". Uitvoering in „Zomerlust". Bovengenoemde vereeniging heeft Zater dagavond in „Zomerlust" haar 66ste uit voering gegeven. De zaal was uitstekend bezet toen de voorzitter, de heer H. de Vroede tegen halfnegen waarom is het toch altijd noodzakelijk, dat bijna alle di- lettantentooneelvereenigingen gedurig 20 30 minuten na het vastgestelde tijdstip be ginnen? allen een hartelijk welkom toe riep, in het bijzonder de afgevaardigden der zustervereenigingen, in wier tegen woordigheid spr. een bewijs van zeer ge waardeerd medeleven zag, den eere-voor- zitter, den heer H. W. van Zijp en de dona teurs en donatrices, die de vereeniging hun onmisbaren financieelen steun gaven. Spr. hoopte, dat hun voorbeeld navolging zal vinden, want helaas lijdt ook de kas on der de tijdsomstandigheden. Spr. eindigde met een woord van aanbe veling voor de tombola, welke de commis sie van voorbereidingvan het 40-jarig be- staansfeest ten bate van de feestkas heeft georganiseerd. Nadat een drietal leden van „The Roto Colour Players" eenige vroolijke wijsjes had gespeeld, was het woord aan „O. B. K.dat dezen avond een luchtig blijspel in klucht- trant „Moos de Schoenpoetser" over het voetlicht bracht. De vereeniging had dit stuk reeds eenige jaren geleden in studie genomen, doch door ziekte kwam het toen niet tot een uitvoering. Ditmaal was men fortuinlijker, hoewel ook nu weer een kink in den kabel dreigde te komen. De moeilijk heden werden echter overwonnen en zoo konden wij Zaterdagavond getuigen zijn van een goede uitvoering, waarin vlot spel te zien werd gegeven en waarin allen toon den hun meer of minder belangrijke rol goed te beheerschen. Het luchtige blijspel met z'n tallooze amusante en verwarring stichtende verwikkelingen, ging er in als gesneden koek en het gelach was af en ioe dan ook niet van de lucht. De regie was bij den heer A. de Water in vertrouwde handen. Na de pauze werd nog een komisch trio opgevoerd, dat nieuwe lachsalvo's ontketende. „O. B. K." kan er zich dus verzekerd van houden, dat het velen een vroolijken avond heeft bezorgd! Een bal vormde het gebruikelijke slot van deze 66ste uitvoering. RK. HANDELSREIZIGERSVEREENIGING „ST. CHRISTOFFEL". Jaarfeestviering. Bovengenoemde vereeniging vierde gis teren haar jaarfeest. Bij de kerkelijke viering, een gezongen H. Mis in de kapel van het gesticht ..De Voorzienigheid" aan de Hoogewoerd. op gedragen door den geestelijk adviseur, pater W. ten Brink O.F.M. met toepasse lijke predikatie en algemeene H. Commu nie, waren nagenoeg alle leden uit Leiden en Omgeving aanwezig. Door een koortje van kinderen uit het gesticht werd de mis onder leiding van een der zusters gezon gen. Den heer C. Zandbergen zong na de H. Mis het „Ave Maria", waarna alle leden zich aan een gemeenschappelijken disch vereenigden. De heer C. A. Kortekaas voorzitter van St. Christoffel heette allen hartelijk wel kom Het deed spr. genoegen ook nu eens een welkom aan de dames der leden t.e mogen toeroepen, een dubbel welkom, want spr. kon nu van de gelegenheid ge bruik maken, om de dames aan te sporen hun man op de plicht van vergadering- bezoek te wijzen. De geestelijk adviseur pater ten Brink wenschte de vereeniging geluk en onder streepte nogmaals de woorden van den voorzitter ter opwekking van trouw ver gadering-bezoek. Gedurende liet ontbijt heerschte onder de leden en hun dames een vroolijke stemming en met vreugde werd reeds vooruitgezien naar de avond feestviering. Dit. feest vond olaats in den foyer van de Stadsgehoorzaal die tjok vol was en 'vaar een uitstekend orkestje onder leiding •■•an .Tocn Taffen er a' spoedig de iuiste terimin* wist in te brengen. Te half negen onende de heer C. A. Kortekaas met een hartelijk welkomstwoord tot allen, in het bijzonder pater ten Brink. Spr. zette het doel uiteen van deze feestviering n.l. het verstevigen van de kas van het V.O.F. (vrijwillig ondersteuningsfonds). Hij dank te de gevers van pril zen voor de tombola en hoopte dat den avond tot aller genoe gen zal verloooen en er tevens ten op zichte van het ledental nog voordeel mede geboekt mag worden. De demonstratie dansen van den heer W. F. van Wijk en mei. v Wijk oogstten veel succes evenals de verrichtingen van mr. Davola. die ziin bekwaamheid als goochelaar demonstreer de en de aanwezigen vervolgens deed ge nieten van zijn telepathische verrich tingen. In de pauze sprak pater ten Brink een woordje ten goede van het V.O.F. waarna voor dat doel een collecte werd gehouden. Om twaalf uur werd een aanvang ge maakt met het mutsenbal. waarbij de stemming spoedig tot groote vroolijkheid was gestegen. Tal van muts-ontwerpen kamoten om de prijzen .Christoffeltrein" verwierf den eersten groepsnrijs terwijl een zeer geestige Adamson" met de be kende drie haren met den eersten prijs individueel ging strijken. Het trof wel bui tengewoon dat de tweede orijswinnaar een .bodemloozo fluitketel" zich als prijs een fluitketel zag toegewezen! Te 2 uur kwam het einde van dit geslaagde feest. EERSTE LEIDSCHE E. H. B. O.- BRIGADE. Voor het gehouden eind-examen der Eerste Leidsche E.H.B.O.-brigade, afgeno men door de heeren dr. H. J. M. Boon- acker en dr. E. J. J. G. Renaud slaagden de dames: N. Mechelse, R. v. d. Zijden, M. Huyts Nieuwenhoven, A. Planjer, E. Boehmer. C. L. Kasten G. Zuiderdulin. N. Dorrepaal M Noordman, M. Busé. W. Bots, C. Dieben, J. Simonis, A. v. Es, A, Weyling, Th. Bergsma en C. Bisschop en de heeren W, v. d, Broek, H. J. van Bu ren, A. Galjaard, A. A. Griffioen, J. W. Holleman, J, M, van Ingen, F. J. Libot, J. Neuteboom, H. M. Pont, H. v. d. Reyden, D Schouten, J. Voorbaak, A. J. v. d. Voort, A. J Kors. M C. Lebret, J. Lut, J. F. Meyeraan, F. Sloot, J. H. Sloots, A. w. Somerwil, H. Stoeke, C. Stroosma, J. T. Witte, C. Vendrig en A. L. A. Goddijn. Afgewezen werden drie dames en één heer. BINNENLAND De huldiging van luit.-gencraal Duymaer van Twist; een druk bezochte receptie. (Binnenland, 4e Blad). Geen verlaging der binnenlandsche briefporto. (Binnenland, 4e Blad). De heer Van Hasselt over de verbetering van den toestand in de scheepvaart. (Bin nenland, 4e Blad). Het conflict op Soesterberg; een onder houd met Kolonel Oudendijk. (Binnenland, 4e Blad). BUITENLAND Heden is het Wapenstilstandsdag. (Bui tenland en Tel. Ie Blad). De Italianen rukken thans in het Zuiden snel voorwaarts. (4e en le Blad). De herdenking der gevallenen bij de Putsch in München van 1923. (Buitenland, le Blad). Weer spanning in het Verre Oosten ten gevolge van den moord op een Japansch soldaat. (Buitenland, le Blad). Nog steeds geen spoor van Kingsford Smith gevonden. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad). 1 Bij het omslaan van een zeilboot aan de I Iersche kust zijn 18 personen omgekomen. (Tel. le Blad). Een Fransch vliegtuig neergestort. Drie dooden. (Tel. le Blad). i Noodlottige branden in Engeland en Canada. 7 dooden. (Tel. le Blad). UIT HET POLITIERAPPORT. J. van L., metselaar te Den Haag, heeft bij de politie alhier aangifte gedaan van vermissing van zijn portemonnaie, inhou dende f. 21.50. Hij wist zelf niet of hij dit bedrag had verloren dan wel dat het hem was ontrold. Gistermorgen omstreeks kwart voor tien heeft mevrouw M„ wonende aan de Bree- straat aan de politie kennis gegeven, dat zij in haar woning een sterke gaslucht waarnam, waarvan zij de herkomst niet kon vaststellen. Een onderzoek wees uit, dat deze werd veroorzaakt doordat ten huize van de familie H„ Breestraat 3 in de keuken een gummislang van het gas- comfoor was geschoten, waardoor het gas vrijelijk kon wegstroomen. Gelukkig voor de bewoners stond het keukenraam open, zoodat het gas kon ontsnappen: anders hadden de gevolgen wel eens heel wat ernstiger kunnen zijn. De bewoners had den van een gaslucht zelf niets bemerkt. J. de J„ wonede aan den Zuidsingel, deed aangifte, dat zijn muntgasmeter is open gebroken en daaruit een bedrag van f. 3.— is ontvreemd. Gistermiddag is de 4-jarige mej. W. v. d. B,S„ wonende in de Trompstraat, op den Haagweg met haar fiets tegen een jon getje aangereden, dat onverwachts het rijwielpad overstak. De knaap bekwam geen letsel, doch de wielrijdster viel en brak het linkeronderbeen, zoodat de E.H.D. haar naar het Sint Elizabethsziekenhuis moest overbrengen. Gisteravond waren de 11-jarlge E. G. met haar 14-jarig broertje in de ouderlijke woning in de Kooistraat aan het haasje- over spelen. Op een ongelukkig oogenblik sprong de jongen zijn zusje op den nek, waardoor vermoedelijk een halswervel werd gekneusd. De Eerste Hulpdienst ver voerde haar naar het Acad. Ziekenhuis. Bij de politie is een onbeheerd gevonden damesrijwiel te bevragen, terwijl aangifte werd gedaan van vermissing van een be lastingplaatje en een dynamo. ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. Wapenstilstandsdag! Heden is het Wapenstilstandsdag! Dan wordt overal de vrede herdacht bij de graven der „Onbekende Soldaten". Maar dit jaar is er weinig reden tot verheugenis, nu in Afrika het woord is aan het wapengeweld. Het is een schrille tegenstelling Een Belgische delegatie heeft aan het graf van den Onbekenden Soldaat onder den Are de Triomphe een fakkel aange stoken. die van stad tot stad zal worden gedragen naar Brussel, waar hij is ge plaatst voor het graf van den Onbekenden Soldaat aldaar. Tevens is een te Brussel ontstoken fak kel hier door een Fransche delegatie naar Parijs vervoerd. In verband met het slechte weer heeft de Engelsche Koning niet deelgenomen aan de herdenking van den wapenstil stand bij den Cenotaaph Hij werd ver tegenwoordigd door den hertog van York en den hertog van Kent. Generaal Malin Craig, de nieuwe chef van den Amerikaanschen Staf verklaarde In een rede bij de onthulling van een mo nument voor de dooden: „De eeuwige vrede moest voor allen het ideaal zijn: evenwel duidt in de inter nationale situatie niets hierop. De voor zichtigheid gebied derhalve, dat wij de middelen bezitten, welke noodig zijn om ons te verdedigen, namelijk een vloot, minstens gelijk aan de andere zeemo gendheden en een leger, minder talrijk, doch uitstekend uitgerust en voorzien van het modernste materiaal. Wapenstilstandsdag moet vredesdag zijn. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen Maandae 4 November 60 volw. pers. Dinsdag 5 November 62 Woensdag 6 November 62 Donderdag November 63 Vrijdag 8 November 63 Zaterdag 9 November 61 De violiste Olly Folge Fonden heef; met ingang van 1 December a.s. ontslag genomen als leerares van het Leidsch Muzieklyceum. De Fransche gezant te Berlijn had een langdurig onderhoud met Laval; men vermoedt, dat de beide Fransche staats lieden daarbij hoofdzakelijk gesproken hebben over een bezoek van den specialen gevolmachtigden gezant van Hitler, von Ribbentrop. Wat het doel van het bezoek van von Ribbentrop betreft, wordt in politieke kringen vermoed, dat dit betrekking zal hebben op voorstellen betreffende een luchtpact. Andere kringen weer achten het waarschijnlijk dat bij deze gelegenheid ook de kwestie van de noodzakelij'kheid van koloniën voor Duitschland op het tapijt zal worden vebraeht. Een bepaalde basis voor een Duitsch-Fr.msche overeen stemmine' acht men niet aanwezig, te meer niet, daar de overeenkomst met Rusland het Frankrijk onmogelijk maakü zonder goedkeuring van Moskou met Ber lijn te onderhandelen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1