fa#* liTENL. WEEKOVERZICHT Metalen in Nederlandschen bodem. 768te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 9 November 1935 Derde Blad No. 23199 HET HERSTEL VAN HET GRIEKSCHE KONINGSCHAP De exploratie in het Geuldal. Een Belgische rooftocht. NIEUWE ACTIE. Nadat op hët oorlogsterrein geruimen tiid vrijwel volledige stilstand had ge- heerscht, is er beweging en actie lngetre- 5L Men zou kunnen zeggen, dat de Jïwde phase van den Italiaanschen op- rich is volbracht: Makalle is door de Italianen na langdurige voorbereiding ge- tornen en daardoor ls de provincie Tigre vrijwel onderworpen. Ongetwijfeld zal dit iea Italianen tot vreugde strekken, doch anderzijds geeft de gang van zaken ern- ■tj»e reden tot ongerustheid aan de man nen van den Duce. Zij staan nu toch een 120 K.M. in Abessynië, hetgeen beteekent de aanleg en het onderhouden van moei- llike verbindingswegen met Eritrea en feitelijk heeft nog geen enkel treffen van beteekenis plaats gehad. De Abessijnen hebben het bevel van den Negus goed op- aevolgd en zijn steeds geretireerd zonder het op een botsing te laten aankomen, norf beschouwd, schijn hun weermacht nog niet in het vuur te zijn geweest, die rich concentreert op meer achterwaarts -elegen stellingen. De bewapening van Abessynic gaat voort met koortsigen spoed, waarop misschien wel mede het wachten is «eweest der Abessijnen. De vraag wordt als"van zelf: wat nu? Nadat ettelijke ma len was gesproken van een vertrek van den Negus naar het front hetgeen zou beteekenen een aanvang van daadwerke lijk optreden van het Abessijnsche leger ahünt dit vertrek thans eindelijk waar heid te bevatten. Wil dit dan echter zeg- ten een opmarsch tegen de Italianen dan wel een afwachten van den vijand op zelf „hozen linie? Dit zijn slechts de twee mo- eelijkheden en met spanning mag men het antwoord daarop tegemoet zien. Gezien de tactiek, totdusver vertoond, is men ge neigd om het op de tweede mogelijkheid te houden! Eerst na een terugwijzen van den Italiaanschen aanval, wanneer dit ten minste mogelijk zou blijken, zou voor de Abessijnen de kans van een tegenaanval lomen Doch in een oorlog pleegt men nu eenmaal niet de kaarben open op tafel te Jggggïï Trots reden van verheugenis, bestaat er dientengevolge ook reden voor ongerust heid voor de Italia-nen en hun uiterste voorzichtigheid getuigt o.l. wel van inzicht jn het gevaar. Intusschen nadert meer en meer de tijd van het in werking treden der economi sche sancties: 18 dezer. De Volkenbond toont in deze materie een niet-verwachte eenheid en Italië zelf begrijpt, dat het ernst wordt. Tenzij op het uiterste nipper tje nog een compromis mogelijk zou blij- ïen.... Doch al hoort men telkens van Terbetering in de Engelsch-Italiaansche verhoudingen, als puntje bij. paaltje komt, blijkt er niets te zijn veranderd, hoogstens sen momenteele ontspanning, die het vol- E»nd oogenblik weer Ls verdwenen. Eerst zoeten de verkiezingen in Engeland ach- ier den rug zijn, wordt gefluisterd en de peering bevestigd in haar macht! De bnsen der nationale regeering Baldwin taan inderdaad goed en algemeen rekent aen op minstens een zelfde krachtsver houding als nu in het Lagerhuis aanwezig ls. Zal dan evenwel gerekend mogen wor den op een zwenking ln de Engelsche politiek? WIJ voor ons vermogen dat niet in te zien, integendeel! Dan zal immers blijken, dat de Engelsche kiezer achter de gevoerde politiek staat hetgeen ook be slist het geval is, zelfs in breeden Labour ing. Met den steun van het volk in den rug, zal Engeland dan scherper dan ooit iijn houding kunnen handhaven, zich thans bovendien zeker wetend van den Franschen steun, want Laval heeft moe ten Wezen en heeft voor Engeland ge kozen, gelijk niet anders te verwachten was. In Italië voelt men dat ook en wordt het vertrouwen in den Franschen premier steeds minder; zelfs rekent men in Rome al eenlgszlns op een spoedigen val van dit Fransche kabinet, hetgeen vermoedelijk Berriot op het kussen zou brengen, waar van Italië niets heeft te hopen. Geen wonder derhalve, dat Italië zich gereed maakt voor den economischen oorlog voor rover daarvan sprake kan zijn. De prijzen zijn edhter nu al stijgend ln het land van den Duce, schaarschte doet zich ln menig artikel reeds gevoelen en de stemming Het eerste enthousiasme schijnt geducht geluwd, hoort men van buitenlandsche touristenIedereen ls tegen ons, zucht bet Italiaansche volk. Een bekend spreekwoord zegt: een kat in nood doet vreemde sprongen. Laat ons hopen, dat het ln dit geval niet te pas moge komen I Amerika en Duitschland zullen zich stipt neutraal houden, doch in de practijk be teekent hun houding toch een zijdeling- schen steun aan het streven van den Volkenbond. Opvallend daarbij is wel de nu reeds eenlge malen herhaalde hand reiking aan Frankrijk van Duitsche zijde. Ongetwijfeld zoekt Duitschland toenade- hn? tot zijn Westelijken buurman die echter nog aarzelt. Het eerste contact tot and te brengen zal een uiterst delicate aangelegenheid zijn, doch is het onmoge lijk? In Duitschland zijn de eerste recru- ten thans onder de wapenen en dit ls met cenige plechtigheid gepaard gegaan, zoo- Jls dat behoort; ook in de practijk ls de Duitsche weermacht nu ln ouden vorm hersteld! Tevens heeft dit den Fuehrer tanleiding gegeyen om het doodvonnis te voltrekken over de organisatie der Stahl- helm onder leiding van Seldte. Feitelijk *ts van deze organisatie al bitter weinig Beer over. doch het laatste restje is nu wk ter ziele. Seldte heeft zich gelaten in toe verdwijning van zijn organisatie ge- tchikt, die tenminste nog met een woord J*n dank van Hitier naar huis is gezonden, terwijl de leden Individueel in de rijen Nazis „kunnen" worden opgenomen. Oorlog of geen oorlog, Engeland heeft alles tegen 5 December de vloot- wmerentie te Londen bijeengeroepen. Het daar een zeer moeizaam streven wor- «B om een volslagen echec te voorkomen, want naast de Japansche pariteits-eisch, ®e op zich zeir ai voldoende is om de "luerentie te torpedeeren, komt thans de Jraouding in de Middellandsche Zee °™erper dan ooit naar voren. Eensdeels is Sebleken. dat de Italiaansche vloot een kracht is geworden, dat de Engel- 'loot daar ter plaatse zonder verster- ïïïf J»er home-fleet" ver in de minder- 'onSo hetgeen een ernstige bedreiging ruit voor de Britsche overaeesche verbin- die Engeland beslist moet hand- ,3,en anderdeels, dat Italië ernstig "V' bedreigd door een te krachtige Brit- wLt -t, wanneer Frankrijk geen steun eeat. Het is een rebus te meer! RECLAME. 3532 De beeldhouwer-restaurateur: Wij dachten, dat dit beeld oorspronkelijk de republikeinsche muts moest dragen, maar deze teruggevonden koningshelm past toch beter. Uitgebreide metingen, die aan de ontginning voorafgaan, (Van onzen reisredacteur). De koeien in het Geuldal in Zuid-Lim burg staan thans met de aan koeien eigen nieuwsgierigheid te kijken. Van 's mor gens tot 's avonds zijn daar mensehen bezig met allerlei instrumenten, die op wagentjes uit een tent in de nabijheid naar een der weiden zijn gesleept en daar worden opgesteld. Bij de daarop volgend; bezigheden worden de instrumenten her haaldelijk verplaatst en een der msn- schen. die er kennelijk de baas van is, schrijft telkens iets in een boekje. He' zijn de werkzaamheden tot exploratie va, een gedeelte van den Zuid-Limburgschei bodem, waarin zich volgens de weten schappelijke hypothesen van jhr. dr. Ir. F. J. C. de Wijkerslooth de Weerdesteyn, groote hoeveelheden lood- en zinkerts moeten bevinden. Wij hebben indertijd uitvoerig geschreven over deze voor ons land zoo belangrijke plannen, welke nu tot verwezenlijking zijn gekomen. In België en Duitschland in de onmid dellijke omgeving van Nederlandsch Zuid- Limburg, zijn reeds lang geleden rijke la gen van lood- en zinkerts ontgonnen. De naam van het plaatsje Bleyberg aldaar he-: -nert daar nog steeds aan en het he voormalige neutrale gebied van Mo resnet had zijn ontstaan te danken aan de daarin voorkomende ertslagen, welker hezit Duitschland en België elkaar eer tijds niet gunden. Al deze metaalmijnen zijn reeds jaren geleden uitgeput geraakt. Volgens onderzoekingen van dr. De Wij kerslooth nu moesten deze ertsvoorraden in het buitenland eigenlijk beschouwd worden als de voortzetting van groote ertsafzettingen in Zuid-Limburg, waar tot dicht onder den bodem in de daar aan- weri"" kalklagen het hoofdreservoir van deze rijkdommen zich moest bevinden. Hoe deze geleerde tot zulk een slotsom was gekomen en welke aanwijzingen daar voor bestonden, hebben we in onze vorige artikelen, ln April en Mei j.l. reeds be schreven. De maatschappij, die zich met het na dere onderzoek zou belasten, is inmiddels opgericht. Het is de Exploratie- en exploi tatie-maatschappij „Cavando Acquiro", gevestigd te Vaals, waarvan jhr. De Wij kerslooth de directeur is. Op de explora tie-werkzaamheden van deze instelling, kortweg de Cavac genoemd, doelden wij in den aanvang dezes. Zij staan onder leiding van dr. W. Nieuwenkamp, die als wetenschappelijk adviseur en geophysicus aan de maatschappij is verbonden. Na eenige weken van gestagen arbeid zijn nu reeds de bewijzen gevonden, dat men er niet tevergeefs naar metalen aan het zoe ken ls. De benoodigae instrumenten voor deze onderzoekingsmethode, welke nog niet veel is toegepast, moesten eerst wer den besteld en gedeeltelijk nog worden vervaardigd. Besprekingen moesten wor den gevoerd met de eigenaren der voor dit onderzoek in aanmerking komende gronden, waarbij de burgemeester van Vaals, de heer H. J. Rhoen, zijn bemid deling verleende. Toen dit alles in orde was, is men dadelijk met voortvarendheid aan het werk getogen. Dezer dagen zijn wij er eens een kijkje gaan nemen. Van Vaals bracht de auto ons over Vij len naar een van de prachtigste piekjes van ons land. Dit Zuidelijke deel van het Geuldal, waar tot voor i:orl, nog p.een ver harde weg naar toe leidde, is voor de meeste landgenoot en onbekend. Die on- kendheid ls evenwel volkomen onverdiend, want vooral in deze herfstdagen prijken bij sport cn spel, In dc zon, Indo lucht en In het watert Maar die daarbij ook nog een jeugdig kranig figuur heeft, die kan deze vreuflde »eel bewuster genieten. Ware schoonheid ligt niet alleen ln de gelaatsuitdrukking, maar in de eerste plaats In de harmonische lijnen van de gestalte, in jeugdige vorm en In een bevallige houding. Ook U kunt dank zij een nieuw ontdekte methode Uw figuur vormen en Uw geheime wenschen .werkelijk mooi te zijn" verwezelijken. Geen oefeningen, apparaten of dieet noodig. Bestelt U het boekje „Hoe ver krijg ik een volmaakt figuur?" (32 afbeeldingen). Het De vat wetenschappelyke Inlichtingen over oorzaken, behandeling en bewezen resultaten. Tegen inzending van 45 c aan post zegel» wordt U dit In gesloten brief toegezonden, of tegen 35 centa alt drukwerk, door de „Koena" N. V., Amsterdam, Heerengracht 33/V 15 de glooiende hellingen hier met het fraai ste bruin der loofboomen, afgewisseld met het sappige groen der weiden, en de ver gezichten, die zich in wazige verschieten verliezen, zijn van een onvergelijkelijke schoonheid. Op het laagste gedeelte van de Oostelijke helling is men nu met het onderzoekingswerk bezig. De Belgische grens ligt op eenige honderden meters af stand en een smokkelpaadje daalt er kronkelend naar beneden. Een eindje over de grens, die hier door een klein steenen paaltje is aangegeven, ligt in het dal het dorpje Sippenaken, waarvan het spitse torentje scherp tegen de berghellin gen afsteekt. De grond is hier en daar rotsachtig. Het gesteente, dat op deze plaatsen bloot komt, is de schiefer, die, wegens de in voorhistorische tijden ontstane bewegin gen in den bodem, in het mijngebied een 800 meter onder de oppervlakte ligt. Op deze plaats zijn al die bovenste lagen met de daarin zich bevindende steenkolen dooi de nivelleerende werking van weer en wind verdwenen en het bergachtige land schap van tegenwoordig is nog maar een flauwe afspiegeling van hoe 't kort na de breukvorming was, waarbij heele aard schollen honderden meters in verticale richting langs elkaar werden geschoven. Onder die schiefer ligt nu de kalklaag, waarin zich de ertsen moeten bevinden, en wel op de plaats waar men thans met de onderzoekingen is begonnen, een vijf tigtal meters onder de oppervdlakte. Onder aan de helling, vlak bij 't grens- paaltje, doch nog op Nederlandsch gebied, is de ingang zichtbaar van een grot, die zich in horizontale richting diep in den grond boort. Daaruit hebben omstreeks 1880 Belgi sche ontginners looderts weggehaald, dat zij bij karrevrachten tegelijk door een nu nog aanwezig gat in een haag naar het eigen land brachten. Stukken erts zijn nog in deze mijngang gevonden, die be langrijke aanwijzingen geven. De boeren uit de omgeving weten u te vertellen, dat deze strooptocht met een rijke buit be loond is. Maar wat de Belgen uit het gebied van de Cavac hebben opgedolven is nog maar een kruimeltje in vergelijking met wat er nog allemaal in deze omgeving in den grond moet zitten. Een eindje ver der, in België, wijst nog een klein, nu uit gestorven fabriekje op de vroegere ontgin ningswerken. Daar werd in de vorige eeuw het Belgische erts verwerkt; thans ligt het gebouwtje er als een dood ding en de schoorsteen wijst zielig naar boven. Bin nen niet al te langen tijd. wanneer met de exploitatie der nu geexploreerde ertslagen zai worden begonnen, zuilen weer in een Nederlandsche industrie de hier gestaakte werkzaamheden worden voortgezet. De Cavac beschikt over twee methoden van onderzoek, beide met electrische stroomen, een inductiemethode en een weerstandsmethode. De eerste geschiede met een soort radio-golven, die in den grond worden gezonden en na terugkaat sing weer worden opgevangen. Aan de wijze van terugkaatsing kan dan worden beoordeeld waar precies het erts zich be vindt en hoe groot ongeveer de massa ervan is. De naam der weerstandsmethode duidt reeds op een andere wijze van wer ken. Met deze laatste is men op het oogenblik bezig. Een electrische stroom wordt over bepaalde afstanden door den grond gezonden en uit de daarbij onder vonden weerstand die op fijne instrumen ten kan worden afgelezen, vallen dan conclusies te trekken omtrent de plaats en de hoeveelheid der gezochte ertsen, Eenige achter elkaar geplaatste accu mulatoren leveren dan stroom, die lang3 lange geïsoleerde draden naar spade- vormige koperen voorwerpen wordt ge voerd om daardoor in den grond te wor den gezonden. In het midden staat naast de accu's een koffer. Als het deksel opengaat blijkt het een toestel te zijn met verschillende knoppen en wijzers. Dr. Nieuwenkamp draait een knop om en drie wijzers vliegen geënerveerd uit hun rust stand en blijven staan na-trillen. Eén wijzer wordt er wat bijgedraaid en telkens klinkt het geklik van omgeschakelde knoppen en trillen de wijzers opnieuw bij andere getallen. Het instrument wijst uiterst nauwkeurig in milli-Ampère en milli-Voit de spanningen en stroomen aan, die alle worden genoteerd. Dan worden de spaden weer verplaatst en komen er nieuwe cijfers in het boekje. Des avonds worden ai deze cijfers uit gewerkt, waarbij nog heel wat bereke ningen te pas komen. Teekenaars brengen de hierdoor verkregen gegevens op kaar ten aan en zoo krijgt men op den duur een uitnemend overzfcht van de aanwezige ertsvoorraden daar ter plaatse. Als straks de weerstandsmethode met de inductie methode zal worden gecombineerd, zullen de resultaten, aan volledigheid niets te wenschen overlaten Thans reeds kan wor- den geconstateerd, dat men op den goeden weg is. De wijzertjes op net instrument van dr. Nieuwenkamo geven duidelijk aan, dat daar beneden de gezochte ertsklom pen worden aangetroffen. Voordat men er evenwel naar vaat graven, wil men eerst ove'1 7c-i "nllediv moepliike gegevens be- schi'-ken Deze v/erkwiize is goedkooner en namvkemjlger dan de ouderwetsche, waarbij alleen maar wordt geboord op plaatsen waar men verwacht Iets te zullen vinden. De arbeid zal echter nog wel ge- ruimen tijd in beslag nemen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9