GORAHEI IN HET ZUIDEN DOOR DE ITALIANEN BEZET. abessynië doet groote wapenbestellingen. gouden echtvereeniging te alphen aan den rijn oe de verovering van Makalle in Italië bekend werd. Het debat over de Rijksbegrooting fl* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 9 November 1935 Vierde Blad No. 23199 e Koninklijke familie en de bestrijding der sancties. Dinsdag zal dr. Colijn spreken. DE ITALIANEN BLIJVEN OPRUKKEN. [SPECIALE REUTER- EN A.N.P.-DIENST) ADDIS ABEBA. 8 Nov. (Reuter-A.N.P.). De dag van vandaag werd gekenmerkt tor een voortzetten van het Italiaansche llensief op alle fronten. Na de verovering m Makalle, Dolo en Azbi zijn de Ita- pansche troepen niet op hun lauweren jan rusten, maar zijn zij verder Zuld- raarts opgerukt, waarbij hun voorposten- Mchementen verscheidene schermutse len hadden met kleine groepen van de ibëssijnsche achterhoede. In den loop aarvan zij een aantal krijgsgevangenen laakten Zij bevinden zich thans op om- treeks dertig kilometer ten Zuiden van lakalle. Sedert de opening der vijandelijkheden ijn de Italianen nu over een diepte van njeveer 150 KM. op Abessljnsch gebied «.-gedrongen. Waar zullen de Abessijnen stand houden? Ten Noorden van Amba Ajall wordt sen enkele Abessijnsche formatie gesig neerd De rechtervleugel der Italiaan- te troepen ls eveneens begonnen met en opmarsch ln de provincie Amhara, ln i richting van het Tana-meer. Het offensief in Ogaden. Alle uit Ogaden komende berichten ■pen er op. dat ook daar een offensief itketend is, waarbij tanks en pantser- sto's de voorhoede vormen. De correspon- ent van Reuter-A.N.P. ln Harrar seint, s: de Abessijnen na den val van Gorahel th terugtrekken op Daggabur, dat ruim S K.M. meer naar het Noorden ligt. Men leent te weten, dat talrijke Grieken en rabieren den dood hebben gevonden bij Et bombardement van Dagabur, dat indaag door Italiaansche vliegtuigen is gevoerd. Dedjamatsj Nasiboe, de com- undant van een Abessijnsch legercorps het Zuiden, zou zich op het oogenblik ,)aga'our bevinden, tezamen met Wehib iii. den Turkschen militairen adviseur, rouden er toe overgaan een loopgra- ►aysteem te doen Inrichten en diepe •ichten te laten graven, die de Itallaan- he tanks tot staan zouden kunnen bren- De Abessijnen zijn voornemens te fagatar krachtigen tegenstand te bieden te trachten den Italianen den weg naar iidjiga en Harrar te versperren. Te dien 5de heeft Nasiboe bevel gegeven onmid- tlliik belangrijke versterkingen uit Djid- te laten komen. Abessljnsch tegenoffensief? Volgens een bericht uit Harrar, dat ech ter nog niet bevestigd is, zou Ras Desta, de opperbevelhebber ln het Zuiden een tegenoffensief hebben geopend en opruk ken langs de rivier Juba met Mogadiscio als einddoel. Copyright Reuter-A.N.P.) Gorahel in Ogaden heeft een buitenge woon belangrijk, strategisch punt. aange zien het alle karavaanwegen en den toe gang naar de belangrijkste bronnen be- heerscht. Door de bezetting van Gorahel wordt het gevaar vermeden, dat de Ita liaansche troepen gevechten zouden moe ten voeren in de ongezonde laagvlakte. De inneming van deze plaats opent den weg naar Harrar, aldus is de meening der Ita liaansche bladen. In Italiaansche kringen verwacht men, dat de Abessijnen tegenstand zullen bieden op de lijn GondarDebra TaborSokota Amba AlatsjiKworam. Abessynië heeft één van zijn bekwaamste officieren aan het Zuidelijk front verlo ren, ln den persoon van den „grasmatsj"» Afewerk, den commandant van het gar nizoen Daggabur in de provincie Ogaden en oud-commandant van Gorahel. Hij ls bezweken aan verwondingen, welke hij opliep tijdens een hevig bombardement van een groot escadrille Italiaansche vlieg tuigen, dat duizend bommen omlaag wierp, welke talrijke slachtoffers maakten en een groot aantal woningen verwoestten, Wapenbestclling van Abessynië. Reuter meldt uit Londen, dat de Abes sijnsche regeering aan een wapenfabriek in Engeland groote bestellingen gedaan heeft voor munitie, geweren en mitrail leurs van het allerlaatste model. In België en Tsjecho-Slowakije zijn gelijke bestel lingen geplaatst. Alle bestellingen zullen contant betaald worden. De bestellingen in Engeland worden betaald uit bedragen, die meest door onbekende gevers aan de Abessijnsche legatie te Londen zijn ge schonken. De bestellingen in Tsjecho-Slo wakije betreffen stukken veld-artillerie. Men meent te weten, dat de ln België bestelde partij wapens reeds te Djiboeti ls aangekomen. Wegens den ernst der omstandigheden verdwijnen thans de binnenlandsche ge schillen voor de noodzakelijkheid om het land te verdedigen. De regeering te Addis Abeba weet ander zijds handig profijt te trekken van de rivaliteiten tusschen de verschillende prin sen, om den vijand beter weerstand te kunnen bieden. iVan onzen specialen correspondent). ROME, Vrijdagavond 8 November. Vanmorgen zijn de Italianen onder aan dring van generaal Dalmazzo Makalle ïmfeerend binnengetrokken. Ras Koeksa thans is aangesteld als gouverneur over tee, reed met zijn eveneens naar de htanen overgeloopen staf voor de Ita lische troepen uit. Hij heeft zijn intrek het keizerlijk paleis genomen. De stad volkomen door de Abessijnen leeg ge- hkl en in het keizerlijk paleis was zelfs een stoel voor den Ras achtergelaten, 14top hij plaats zou kunnen nemen om e milde van zijn volgelingen in ontvangst runnen nemen. «t Italiaansche volk werd per radio op t hoogte van deze nieuwe overwinning wacht en het officieele communiqué *r de verovering van Makalle werd in de aangeplakt. Overal werden haastig vatten gekocht in de hoop bijzonderheden t yernemen. maar er vonden geen pu- wre vreugdedemonstraties plaats. °e opmarsch naar Makalle schijnt zon- b eenige moeite te zijn verloopen, al- ~*el kleine troepen Abessijnen hun on zachte aanvallen hebben voortgezet. Italianen hebben vanmorgen hun op- *8» hervat en trokken onder het zin- rin fascistische liederen de stad bln- Terwijl zij de stad bezet hielden, clr- i™1 ta de lucht tweehonderd bombar- ™entsvliegtuigen rond. die pamfletten "i de stad uitstrooiden. ***1 de Italianen veel waarde hech tte,13? de ionSrie overwinning, die een L*P. "aalt door een 39 jaar oude neder- "fc door generaal de Bono een verdere [™rsch bevolen. De Italiaansche troepen SS® dan ook hun opmarsch weer voort- Ras Koeksa en zijn manschappen pratend om de stad te beschermen. TuoU n' die einder bevel van generaal b. 0. tn generaal Santini staan, zijn thans M stad binnengetrokken en zullen nu j'covering van de Quinha-vallei ter tel Een der meest actieve deelen act opmarcheerende leger blijkt het li,"? zÜn, dat onder bevel van generaal tap-113 de uiterste linkerflank van de kS? vormt. Eenige colonnes zijn in teom van Tana en Adi Ado gezon- dachten Ras Seyoem's troepen 7" te driiven drijven. Wïïi ktt nog toe wel de Indruk *Me, dat de acties in het Ogaden- dist riet tengevolge van den regen waren stopgezet, berichten de laatste edities van de „Giornale d'Italia", dat Gorahei in be zit is genomen. Mussolini heeft vandaag den hertog van Pistoia ontvangen, den neef van den koning van Italië, die tot commandant is benoemd van een detache ment zwarbhemden, „Drie en twintigste Maart De hertog vertrekt morgen naar het Afrikaansche Iront. Aan deze benoe ming wordt groote beteekenis gehecht, omdat hij de eerste koninklijke prins is, die een dergelijk commando heeft gekregen. Men is n.L van meening. dat deze benoe ming de beweringen, dat het Koninklijk Huis geen goedkeuring hedht aan den oorlog tegen Abessynië. weerlegt. Tevens zien de Italianen hierin het bewijs, dat de zwarthemden en de geregelde troepen één leger vormen. De Prins van Piemonte heeft besloten het zijne bij te dragen tot de Italiaansche campagne tegen de sancties. Om benzine te besparen heeft hij besloten, dat de koninklijke auto's, die zijn gevolg en hij zelf gebruikten, zullen worden opgeborgen en vervangen zullen worden door met paarden bespannen voertuigen AUeen de prins en zijn adjudanten zullen ln het ver volg van auto's gebruik maken. De bevol king van Napels bemerkte bovendien, dat het koninklijk park des avonds slechts schaarsch werd verlicht. Dit bleek het ge volg te zijn van een tweede bevel van den prins, die op deze wijze wil helpen met de besparing op het electrische licht. Napels heeft verder met instemming vernomen, dat de prins en prinses te ken nen hebben gegeven alleen nog maar Italiaansche producten te willen koopen. Tegelijkertijd worden draconische straf fen toegepast op de kooplieden, die trach ten onbehoorlijke winsten te maken. In Barl zijn veertig winkeliers geschrapt als leden der fascistische partij, omdat zij hun prijzen hadden verhoogd. In Livorno zijn acht en dertig handelaars gestraft, sommigen zelfs met gevangenisstraf. Officieel wordt medegedeeld, dat de beide oorlogsschepen van 35.000 ton. die te Genua en Triëst worden gebouwd „Vit- torio Veneto" en „Vittorio" zullen worden genoemd. Zij zullen in 1936 gereed komen. Deze namen hebben eenige verbazing ge wekt, omdat men meende, dat zij resp. „Dux" en „Victor Emanuel III" zouden worden genoemd. (Auteursrecht Morningpost-A-NP.) Zoo zal Dedsjas Taffari, die Indertijd heeft deelgenomen aan den opstand van Tigre, tegen Menellk en die tot dusver door de Abessynische regeering gevangen werd gehouden, binnenkort naar het. Tigre- front worden gezonden aan het hoofd van een leger, aangezien Taffari een persoon lijke vijand is van Ras Koeksa. Andere stamhoofden van Tigre, die in vredestijd streng bewaakt werden, n.l. Dedsjas Abarra, Tadola en Fitaorari Ar- raya, zijn thans weder ln genade door den negus aangenomen en zullen eveneens naar het Tigre-front worden gezonden wegens hun grondige kennis van dat ge bied. Roode Kruis-werk. De beide afgevaardigden van het inter nationale Roode Kruis, die te Addis Abeba zijn aangekomen, hebben tachtig kisten met medicamenten meegebracht. Zij zul len zorg dragen voor de veldlazaretten. Een afdeeling van het Zwltsersche Roode Kruis ls met vijf auto's en een vliegtuig in de hoofdstad aangekomen. Deze afdee ling heeft voor een half jaar verband- stoffen bij zich. alsmede een auto, waarin zich een volledige electrische lichtinstal latie bevindt. Binnen veertien dagen zullen twee Brit- sche Roode Kruis-colonnes aankomen en het Nederlandsche en Zweedsche Roode Kruis zullen in December een colonne zen den, zoodat in totaal tien colonnes in Abessynië werkzaam zullen zijn. ENGELAND EN ITALIË. Gemeld wordt, dat vandaag waarschijn lijk een nieuw onderhoud zal plaats vin den tusschen Mussolini en den Engelschen gezant te Rome Men hoopt, dat deze be spreking zal bijdragen tot een ontspan ning tusschen Engeland en Italië in de Middellandsche Zee. Het Britsche ministerie van handel deelt mede. dat het verbod op den uitvoer naar Italië en op den invoer uit Italië op 18 November a.s. ln werking zal treden. VAN HET ECHTPAAR BATELAAN-DE RUITER Hierboven een foto van het echtpaar Willem Batelaan en Geertrui de Ruiter, wonende Wilhelminastraat 42, te Alphen ad. Rijn, dat 19 November a.s. zijn gou den huwelijksfeest hoopt te vieren. Gelet op zijn 75-jarigen leeftijd is de bruidegom nog goed gezond, alhoewel hij enkele jaren geleden zijn werkzaamheden in het pan- nenbedrijf, waarin hij gedurende zijn leven steeds ls werkzaam geweest, w.o. tal van jaren bij de bekende fa. Oosthoek te Alphen. heeft moeten laten varen. Toen wij den a.s. jubilaris spraken, bleek hoezeer zijn hart naar zijn vroeger werk uitgaat en hoe hij zich nog steeds op de hoogte stelt van de vorderingen en werkzaam heden der pannenindustrie, speciaal van het veranderde ovensysteem. Met al deze vorderingen der techniek, die hij wel be wonderde. was Batelaan het echter toch maar weinig eens, gelet op de daaruit naar zijn stellige meening voortkomende werk loosheid. De bruid, die 6 jaren Jongen is, kan over haar gezondheid minder roemen en is wat meer sukkelend en gebonden aan speciale leefregels. De zorgen en de smart des levens zijn den oudjes niet ontgaan. Van de 12 kinderen, die het echtpaar heeft ge had, is hun de helft door den dood ont nomen, zoodat het echtpaar vooral in vroegere jaren bij de toen schrale inkom sten speciaal in den winter met een dergelijk groot gezin heel wat heeft moe ten wikken en wegen om het scheepje „hulshouding" in veilige haven te houden. Van de overblijvende 6 kinderen zijn er 5 getrouwd. In totaal hebben zij 9 klein kinderen. Daar zitten wij dus niet te dik ln, zei de bruidegom ons. Hoewel men het voor „moeder Batelaan" niet al te druk mag maken, zullen de kinderen 't bruids paar zeker genoegelijke dagen bezorgen. Het was den bruidegom dan ook aan te zien, dat hij met zijn bruid in stilte reeds genoot van de a.s. gebeurtenissen. Ook wij wenschen den hierboven vroolijk glim lachend afgebeelde oudjes, nog een paar prettige dagen toe! „GEEN NIEUWE LENTE EN GEEN NIEUW GELUID" De tweede dag der algemeene beschou wingen in de Tweede Kamer, maar bijster belangrijk is het debat niet geworden. De heer Bierema nam ditmaal, zooals de wielrijders zeggen, den kop, en hield fman- cieele beschouwingen, waarin hij de Re geering dringend adviseerde terug te ko men op haar plannen Inzake Belasting- verhooging, behalve wat betreft de heffing op plezier-reizen naar het buitenland. Door het prijsgeven van die verhoogingen zal het tekort meende hij werkelijk niet erg stijgen. Voorts is het noodig nog een stuk verder te gaan met de bezuiniging, en ook zullen de loonen zich meer bij den plaatselijken loonstandaard moeten aan passen. De afgevaardigde wees er op. dat in verschillende landen de toestand gun stiger is dan bij ons. Het zijn met name de goudlanden, die worstelen met het pro bleem van de aanpassing. In zijn verder betoog heeft hij er krachtig op aangedron gen, om de productie in overeenstemming te brengen met de afzetmogelijkheden. De Regeering dient te overwegen, of zij haar bemoeiingen op verschillend economisch gebied niet wat zal gaan beperken. Tegen het Plan van den Arbeid had dr. Bierema bezwaren, welke hy uiteenzette. Ernstig keurde ook deze spreker af. dat de gouver neur-generaal tot tweemaal toe den heer Mussert heeft ontvangen, den leider van een beweging, welke dag ln dag uit het ge zag onzer Regeering door het siyk sleurt. Bij voorbaat verzette hij zich tegen een zoodanige wijziging van art. 7 der Grond wet. waardoor de drukpersvrijheid zou worden aangerand. De anti-revolutionaire leider, de heer Schouten, heeft, den geest van onzen chao- tischen tyd besprekend, zich aangesloLen by verschillende uitlatingen van prof Hui- zinga in zijn jongste boek. Met het regee- ringsbeleid heeft hy in het algemeen zyn instemming betuigd. Den ernstigen toe stand onzer financiën heeft hij met tal van cyfers in het licht gesteld, berekenend dat wy in de laatste 5 jaar ruim 550 mil- lioen gulden zyn ingeteerd Daarom ls voortzetting van den bezuinigingsarbeid zeer gewenscht. Maar voor de z.g. correcties in de salarisregeling voelde hij niet veel. Er moet eens rust komen in de salarissen, zoo was zyn oordeel. En ook keurde hy ver hooging der Omzetbelasting af, terwyi hy de voorgenomen accyns-verlaging voor ge distilleerd wilde doen vervallen. Ook deze afgevaardigde waarschuwde tegen even- tueele aantasting van de persvryheid: re pressieve maatregelen moeten meende hy voldoende zyn, voor een preventieve controle voelde ook hy niet. En evenals andere sprekers trad hy in een critische beoordeeling van het Plan van den Arbeid. De heer Joekes, de vrijzinnig-democra tische woordvoerder, stond tegenover dit plan wat milder, (evenals trouwens het orgaan van zyn partijl maar was toch van oordeel, dat men zich bij.de opstelling er van niet voor overdryving had welen te hoeden, en dat men de financleele moge- lykheden uit het oog had verloren. Overi gens wees hii er op, dat alleen opleving van de bedrijven de werkgelegenheid zal kunnen vermeerderen, en dat internatio nale stabilisatie van de munt zeer goede gevolgen zou hebben. Met aandrang be pleitte hij vestigings-eischen voor industrie en middenstand. Hy bleef betreuren, dat de Regeering nog steeds weigert Sowjet- Rusland te erkennen. Wat de politieke aan gelegenheden betreft schaarde mr. Joekes zich bij hen, die hun critiek op den land voogd hadden doen hooren ten aanzien van de aan ir. Mussert verleende audiëntie en vroeg hy krachtig optreden tegen de weer- afdeelingen van den N S B. De voorstellen der Regeering inzake de defensie verklaar de de heer Joekes te zullen afwachten: zy dienen meende hy geschoeid te zyn op den leest der samenwerkings-gedachie en niet op die van zelfstandig optreden. De katholieke heer Teulings heeft oen financieel betoog gehouden, waarvan de strekking gelegen was ln een waarschuwing tot de Regeering, die aldus kan worden samengevat: „Leg u niet te veel vast tegen devaluatie, want.het zou er wel eens toe kunnen komen". Men mag hen, die andere monetaire opvattingen huldigen dan de Regeering, niet diskwalificeeren, aldus deze afgevaardigde, en hij kwam er tegen op. dat het woord „devaluïst" als scheldwoord zou worden gebruikt. Voorts heeft ook deze spreker zich tegen be lasting-verhooging verklaard en de Regee ring geadviseerd, het verband tusschen deze verhooging en het Werkloosheids- subsidiefonds niet te handhaven. Het gaat er langzamerhand naar uitzien, dat de Regeering voor haar belastingplannen geen meerderheid in de Kamer zal krijgen. Krachtig was ook het betoog van mr, Teu lings voor ingrijpende maatregelen, ten einde eindelijk van het spoorwegtekort te worden verlost: het geheele spoorwegbe drijf dient te worden gesaneerd. De heer J. ter Laan heeft verder op nieuw een lans gebroken voor de salariee- ring van het rijkspersoneel: en de eenlin gen van Houten en Vervoorn hebben hun standpunt ten aanzien van verschillende regeeringsmaatregelen toegelicht, waarbij de tweede meer speciaal de plattelands-be langen verdedigde en de eerste de politiek der Regeering kapitalistisch noemde en te weinig gebaseerd op gemeenschapszin: hij was daarentegen goed te spreken over het socialistische Plan van den Arbeid, waar mede hy, ondanks bezwaren op onderdee- len, bleek ln te stemmen en dat hij ver koos boven de aanpassings-politiek der Regeering. Dat de revolutionair-socialisti sche heer Sneevliet ook van zijn kant de regeerings-politiek bestreed, ligt voor de hand. Hiermede was de sprekers-iyst uitgeput, en wy herhalen onze opmerking, dat het debat vrywel niets van beteekenis heeft opgeleverd. Toen dan ook de Minister-President nog even de opmerking maakte, dat de discus sie voor hem niet had gebracht „een nieuwe lente en een nieuw geluld", had hy schoon gelyk. Dinsdag zal hy antwoorden. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De stemming op de zuivelmarkt speciaal wat de exportmarkt betreft is voor kaas, boter en melkpoeders de laatste dagen uiterst traag, terwyi de pryzen gestadig iets afbrokkelen. Des ondanks zouden de melkprijzen worden verhoogd met 3/4 cent per liter. In den groothandel intusschen is deze teruggaan de tendenz op de zuivelmarkt niet erg bemoedigend voor de melkveehouders, RECLAME 3527 Een weinig Dampo in verkouden beide neusgaten geett terstond verlichting. Doos 30 cent - Pot 50 cent Wat Mijnhardt maakt is goed want men had zich eenigszins voorge steld dat er in het komende winterseizoen behoorlijke prijzen zouden worden ge maakt. Het goede melkvee blyft verkoopbaar en hoewel we gisteren hier ter plaatse een sleependen handel constateerden, bleef er toch haast niets geen gebruiksvee onver kocht. De prijzen waren zeker niet lager dan vorige week. Het gustevee voor de mesterij ging ook wat de beste soorten betreft weer behoor- lyk van de hand, doch overigens trager, met iets gedrukte pryzen. Te Leeuwarden was gisteren een heel matig aanbod en over het geheel vluggere handel, met stijve pryzen. Het wel zeer eigenaardige feit doet zich voor dat Friesland waar men het meest roept om regeeringssteun aan de melkvee houderij. gedurende het laatste jaar het minste vee afzet. De aanvoeren zyn vooral dit najaar op de Friesche markten heel beperkt. Men moet hier uit toch conclu- deeren dat er aldaar niet zulk een over tollige veestapel meer is. Trouwens over het geheele land genomen zyn de markt- aanvoeren nogal beduidend minder. Goed jong fokvee is dan ook niet goedkoop. We zagen gistermorgen alhier op de markt weer wat kalfvaarzen die pas midden winter het kalf konden werpen. De pry zen hiervoor varieerden van f. 100f. 115, terwijl een prima koppeltje Noord-Hol- landsche geschetste kalveren f. 72.50 per stuk kon opbrengen. Beste melkkoeien met een melkgift van 2025 liter per dag f. 160f. 180 en extra beste tot f. 200. Guste koeien f. 90f. 150 per stuk. De slachtvee-afdeelingen waren gisteren tamelijk, doch ook voor den tyd niet ruim bezet, beste kwaliteit was nogal schaarsch en het best verkoopbaar; 2425 cent. de mindere soorten 20—23 cent per pond geslacht. Voor extra kwaliteit wordt iets meer besteed. Vette en nuchtere kal veren gingen weer tegen goeden prijs van de hand. We noteerden voor vette 1625 cent per pond levend en nuchtere f.5— f. 9 per stuk. Wolvee had een kalmen handel. Expor teurs schijnen nog wel wat in voorkoop te hebben. Oude schapen f. 15f. 21. Lam meren f. 9f. 14 per stuk. Op de varkensmarkt was in de afdee- lingen mestvarkens en biggen een heel kalme stemming De vette waren in den loop dezer week weer iets vaster. Te Leeuwarden was gisteren een iets hoogere markt. De pryzen zyn momenteel van 21 tot hoogstens 22'/s cent.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13