IBIS SHAG „Moskousche Nachten'' jgste Jaargang LEID3CH DAGBLAD, Vrijdag 8 November 1935 Vierde Blad No. 23198 GEMENGD NIEUWS. MIJNHEER ZOEKT ZIJN WONING. diefstallen in de byenkorf te amsterdam. Drie vrouwen en twee mannen aangehouden. Dt Centrale Recherche te Amsterdam wit drie vrouwen en twee mannen aan houden, <he zlch sedert eeruimen tt.jd Schuldic hebben gemaakt aan diefstal, moer en heling van goederen, toebe horende aan het magazijn „De Bijen- JJj" aan het Damrak. Het waren de rouwen, die op roof uitgingen: wat de jannen betreft had een van hen tot taak i»t »estolen goed te vervoeren en aan den aider over te dragen. Het vijftal zal ter (ichlkkin? van de justitie worden gesteld. [h.uil01d haarkam bij de kachel gehouden. Kind van 2'lt jaar loopt ernstige brandwonden op. In de Jan Hanzenstraat te Amsterdam eelt gisteren een 2'A-jarlg kind, dat aan et spelen was met een celluloid haarkam lil voorwerp tegen den brandenden kachel ehouden. met het gevolg, dat de kam ln land vloog en de vlammen de kleeren an de kleine aantastten. Met zeer ern- Uge brandwonden ls het slachtoffertje in et Wilhelmina Gasthuis opgenomen. jongen overreden en gedood. Woensdagmiddag omstreeks half één leeft op den Stoofdijk, onder de gemeente leenbergen, een doodelijk verkeersonge- il plaats gehad, meldt het „Dagbl. v. -Br." Op genoemd tijdstip reed de Jarige knaap v. d. Weegen, per fiets ui Steenbergen naar den Hooidijk. Er and een vrij straffe wind. Achter hem sam de auto van S., van Heensche mo- i, waarin zich schoolkinderen bevonden, ten voor de auto den jeugdigen wiel- Jier wilde passeeren, woei de jas van »n knaap hem in het gezicht. Hierdoor eek de jongen naar links uit, met het uodlottlg gevolg, dat hij door de auto tril gegrepen en daarop bleef hangen, ugeveer een twintig meter werd hij mee- «ïeurd en kwam toen op den weg te- èht. Pas 25 meter verder kwam de auto it stilstand. Het rijwiel lag geheel links an den weg op circa 18 meter afstand in de plaats der aanrijding. Dj jongen was bijna op slag dood. BRUTALE^DIEVEN. Een volgeladen auto gestolen. Een brutale diefstal heeft gisternacht plaats gehad op de Noordermarkt te Am sterdam. Uit een garage is daar namelijk een vrachtauto gestolen. De auto. die toebehoort aan een expedi tie-firma uit Amersfoort, was volgeladen met stukgoederen zooals kleeren. koffie, thee. sigaren, sigaretten, suiker, enz. 's Avonds om ongeveer half elf was de auto ln de garage gezet om daar te over nachten. Toen de chauffeur gistermorgen kwam om den wagen te halen, was deze uit de garage verdwenen. De politie van het bureau Raampoort heeft het signalement van de auto per radio verspreid. Gisteravond is de wagen in de Wen- slauerstraat teruggevonden. Alle goederen, die in totaal een waarde vertegenwoor digden van ongeveer f. 4000, bleken echter verdwenen te zijn. Slechts een paar auto banden en een radiator hadden de dieven blijkbaar niet van hun gading gevonden en laten liggen. onveilig strand. Het, strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk, op Woensdag 13 en Vrijdag 15 November, telkens van 10 tot 14.30 uur, wegens het houden van oefeningen met geschut. op SLAG gedood. Gistermiddag is te Groningen de arbei der J. S. uit Tolbert gemeente Leek, bij het dorschen tusschen een wagen en een electromotor geraakt. Doordat de wagen doorreed, werd zijn hoofd volkomen ver brijzeld. De ongelukkige was op slag dood. van de brug in het water gereden Eergisteravond half negen is te 's-Her- togenbosch een auto, komende uit de rich ting Utrecht, bestuurd door den heer As- mann uit Hilversum, en waarin mede was gezeten mej. Bayens uit Oppijnen, bij de brug aan den ingang van de stad ter hoogte van de Orthenstraat door de brug leuning gereden en in het water gestort. Gelukkig bleef de kap boven het water oppervlak, zoodat de politie, die met red dingsmateriaal arriveerde, langs dezen weg de inzittenden heeft kunnen bevrijden. Zij bleken geen letsel te hebben bekomen. Bij onderzoek is gebleken, dat een plotselinge fout in de stuurinrichting oorzaak van het ongeval was. VERDACHT VAN INBRAAK. Naar wij vernemen bevinden zich in het politiebureau aan het Leidscheplein te Amsterdam vier personen bekenden van politie en Justitie omtrent wie het vermoeden bestaat, dat zij betrokken zijn bij de omstreeks half September gepleeg de inbraak ln het gebouw van den ge meentelijken Woningdienst aan de Stad houderskade. waarbij een tweetal kluizen op een uit vakmansoogpunt ingenieuze wijze ls geforceerd en een groot bedrag werd buit gemaakt. Of het viertal in be waring zal blijven, zal geheel afhangen van het feit, of het verdere onderzoek der recherche, welke onvermoeid bezig is om in deze zaak klaarheid te brengen, zoo danig bezwarend materiaal tegen hen zal opleveren, dat hun opsluiting ondanks hun ontkentenis gewettigd zal zijn. In elk geval volgt de politie thans een bepaald spoor. BUITENLANDSCH GEMENGD. ROOFAANSLAGEN IN MEXICO. Gistermiddag hebben bandieten het station Sanandras aan de lijn Mexico Vera Cruz overvallen. Zij staken het ge bouw in brand en vermoordden een be ambte, doch zij vonden geen geld. Op het traject Maltrata en Altaluz van dezelfde lijn hebben onbekenden twee rails wegge broken. De nachttrein die eenige oogen- blikken later aankwam kon evenwel nog tijdig tot stand worden gebracht. Uit Gualdalajara wordt gemeld, dat bandieten bij Teocaltlche een postauto overvielen. Zij plunderden de reizigers en de post volkomen uit. spoorwegongeluk in engeland. Van een mijnwerkerstrein van 3 wa gons, die delvers naar een mijn in Mon mouthshire vervoerde is gistermiddag de laatste wagon op een wissel omgeslagen en precies boven een ravijn blijven han gen. Een man is gedood en 9 zijn gewond van welke enkelen ernstig. de tocht van kingsford smith. Kingsford Smith is gisteren te één uur te Allahabad aangekomen en binnen het uur naar Singapore vertrokken. Bij zijn vertrek was hij precies 3 uur achter bij Scott en Black's recordvlucht. RECLAME- 3449 VOOR 0E PIJP ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG de luchtdienst naar zuid-afrika. Men is thans gereed gekomen met het eerste stadium der herziening van het rijksluchttransportprogram. dat ter ver betering van de thans bestaande diensten een grootere veelvuldigheid nastreeft van diensten en verzendingen, voor zoo ver dit uitvoerbaar is, van alle eerste klasse post per vliegtuig. Er is n.l. overeenstemming bereikt tusschen de betrokken regeeringen over de algemeene richtlijnen voor een luchtdienst naar Zuid-Afrika na het af- loopen van de thans bestaande regelingen in 1937. Een tweewekelijksche dienst in beide richtingen zal dan onderhouden worden met vliegbooten via Egypte, en Soedan naar Kisoemoe en vandaar over Mombasa, Dares Salaam Mozambique. Beira en Lourengo Marques naar Durban. Men hoopt den tocht van Londen naar Durban te kunnen bekorten tot vier dagen. Met landvliegtuigen zullen zijlijnen bevlo gen worden naar Kenya. Tanganyika, Noord- en Zuid-Rhodesia en Nyasaland. Ook zal een zijlijn geopend worden tus schen de Unie en Noord-Rhodesia. Door middel van deze zijlijnen zal de bestaande landroute door Kenya. Tanganyika en Noord- en Zuid-Rhodesia gehandhaafd blijven tezamen met de kustroute van de hoofdlijn. De overeenkomst met de Im perial Airways voor het onderhouden van deze en andere diensten in het Britsche Rijk zal loopen over een periode van jaren vanaf 1937 en het te verleenen subsidie zal volgens een aflooDende schaal ver strekt worden, waarbti de kosten periodiek zullen worden onderzocht. fransch militair vliegtuig verongelukt. De vijf inzittenden om het leven gekomen. Een Fransch militair vliegtuig, dat van het vliegveld Toulouse was opgestegen, is in de buurt van het dorpje Mont Arnaud bij een noodlanding over den kop gesla gen waarbij de vlieger en de vier an dere inzittenden om het leven kwamen. De lijken van de slachtoffers zijn naar het gemeentehuis van Mont Arnaud ver voerd. gangsters overvallen trein in ohio. Met een buit van 115.000 dollar verdwenen. Naar uit Gerretsville (Ohio) wordt ge meld, hebben gisteren vijf met machine geweren gewapende gangsters een perso nentrein overvallen. Zij drongen den post wagen binnen en vuurden vele schoten af, ten einde schrik aan te jagen. In de postzakken, die zij stalen, bevond zich een waarde van 40.000 dollars. Naar men ver neemt. vielen hun ook de gelden, benoo- digd voor de uitbetaling van loonen, in handen, ten bedrage van 75.000 dollar. De misdadigers wisten onherkend te ontkomen. Van het perron af was een groot aan tal personen getuige van den overval. vliegongeval in amerika. Ten gevolge van de mist en den regen is bij Lawrenceville in Virginia het sport- vliegtuig van den 39-jarigen Lafayette Rothsteen, dat door hem zelf werd be stuurd neergestort. De piloot en een vrouwelijke passagier werden gedood, terwijl een 3de zwaar ge wond werd. De nieuwe constellatie in de Europee- ee filmwereld, heeft van de veelbezon- i Donau-stad Weenen een filmproduc- •centrum gemaakt, dat zich zeer snel reputatie veroverde. Stond men aan- jtóelilk nogal sceptisch tegenover deze «nsche productieplannen een paar note film (o.a. Willy Forst's Maskerade) den met vertrouwen de toekomst tege- Set zien en thans houdt men ook met cinematografie in Oostenrijk rekening, renen zal zeker ziin verworven positie in de toekomst met hand en tand jNedigen. die enthousiast ademt en de regisseur E. W. Emo heeft van de geestesstemming bij zijn troep dankbaar gebruik eemaakt. ..Der Herr ohne Wohnung" kan bogen op een rolbezetting, die vrijwel ideaal is. Drie mannen en vijf vrouwen hebben van dit tooneelstuk van Oesterreicher en -T -n- bach op knappe wiize voor de film bt- werkt door Julius Horst een rolorct gemaakt, die geen pretenties heeft van Kunst met een groote K, maar die alleen k lormaarde Oostenrijksche acteur Hermann Thimig met Hilde von Stolz in de kluchtige verwikkelingscomedle „Mijnheer zoekt een woning". Een der i-Film. vraagt nu onze aandacht e-.®®® comedie van malle rituaties en jTOrlljke verwikkelingen, die niet alleen fiti* n 00 een *linke dosis eeest. maar tt »lndlen twee belangrijke dingen he bi*? een goede film nu eenmaal t2°°6ig heeft: een draaiboek vol oit- Wirfen een rceks artisten. die het eeval van den mijnheer, die zijn ifskT8 zoek'' met een kennelük behagen, a gespeeld. De film heeft een. sfeer wil amuseeren. Drie mannen: Hermir.n Thimig Paul Hörbiger en Leo Slezak vijf vrouwen: Hilde von Stolz, Hanna Waag Adèle Sandrock. Lizzl Holzschuh en Karin Evans, voorwaar een keurcollectie van bekende en zeer bekende namen. Over Hermann Thimig behoeven we na tuurlijk niet veel meer te vertellen. Het aantal films dat men ln de laatste iaren van hem heeft kunnen zien. loopt in de tientallen en na de eerste kennismaking (voor de meesten Uwer vermoedelijk .De privé-secretaresse") heeft deze kleine man zich een plaats in tallooze harten veroverd. De sappige Wiener Paul Hörbiger heeft een „aanhang", die niet geringer zal zijn. Z'n prettig-zangerige stem moge niet klas siek geschoold ziin. zij brengt altijd warm te en sfeer en z'n gemoedelijke elimlajh, z'n eigenaardige charme en z'n vaak kwasi-verlegen houding, stempelen hem tot een acteur, die men steeds opnieuw graag ziet. omdat hij van iedere rol iets aparts maakt. „Der dritte im Bunde" is de ex-opera- zanger Leo Slezak men ziet hem hi<r- boven die na een periode van groote successen op vocaal gebied in vrijwel alle groote Europeesche steden een soort van tweede carrière is begonnen op filmgebied Slezak. wiens machtige geluid eens groote concertzalen vulde, werd enkele jaren ge leden alleen om z'n stem in een groote Duitsche zangfilm opgenomen en sinds dien heeft hii in vele films gespeeld, om dat hijover zoo'n uitstekend komisch talent beschikte. Slezak op het witte doek beteekent: vriendelijke gezelligheid! Behalve Adèle Sandrock, die in ons land een' populariteit geniet als vrijwel geen enkele oudere filmactrice, zijn de vrouwen rollen in handen van een drietal jongs sterretjes, die nog wel geen beroemdheid verworven hebben maar die zonder twijfel tot de coming-women" van de Duitsch- sprekende film behooren. Hilde van Stolz vestigde de aandacht op zich door haar creatie van geraffineerde ingénue" in de film „Maskerade". Zii was daarin het professorsvrouwtje dat zich in de carnavalsnacht door Adolf Wohlbiück liet teekenen en daardoor alle verdere complicaties van de film veroorzaakt Zij is in deze film wederomprofessors- vrouw, En toch.wat een verschil in uit beelding, U zult het spel van Hilde von Stolz ongetwijfeld waardeeren. Lizzi Holzschuh wordt door insiders be schouwd als een actrice, van wie men nog hooge verwachtingen mag koesteren, ter wijl Hanna Waag (die o.a. in den laatsten tiid opviel door haar spel in Abschieds- walzer") en Karin Evans in kleinere rol len bewijzen dat zii een plaats verdienen in de jonge garde van jeugdige Duitsch- sprekende actrices. Robert Stolz verzorgde de muziek en dat zegt genoeg! LILIAN HARVEY IN NEUBABELSBERG TERUG. Geweldige arbeid voor de film „Zwarte Rozen". Zooals wij reeds in het kort hebben be richt heeft de Ufa thans weer een film met Lilian Harvey en Willy Fritsch vervaar digd. die onder den titel „Zwarte Rozen" wordt uitgebracht. In de Ufa-ateliers te Neubabelsberg bouwde men daartoe een groot slot. en legde een prachtig park aan, waar zich het drama van een door ge rechtsdienaren achtervolgden Finschen vrijheidsheld afspeelde. De productieleider van deze film was reeds maanden tevoren naar Londen ver trokken. om met Lilian Harvey, die toen tertijd in Londen woonde het een en an der te bespreken. Men heeft haar toen tal van manuscripten voorgelegd. Lilian liet haar keus vallen oo een ernstige rol. waar toe zii zich ditmaal erg voelde aangetrok ken. Zit wilde, zoo verklaarde ze. nu eens niet langer opgesmukte, vrooliike ionge- meisjes-rollen soelen. Wel wenschte 'e graag dansen en paardrijden. Deze laatste sport beoefende zii sinds korten tijd met groote liefde. Zii wilde persé geen stijve, Rusland van vóór de Revolutie: Gra- nowsky maakte van een episode daaruit een machtige speelfilm, met in het cen trum de geniale acteur Harry Baur en de niet minder bekende Annaibella. Rusland van vóór de revolutie, maar reeds midden in den oorlog, in een tijd van naderenden ondergang van het impe rium, het Tzarisme, een tijd even „unheimisch" als de locale kleur van deze film, waarin de spionnage op den voor grond staat.. Zoo ooit Harry Baur. maar ook de andere acteurs en voor alles de regisseur een overtuigend meesterschap gaven, dan ls het wel in deze film. Baur de Parljzenaar als Rus. een fantastische figruur a la Rasputin, sterk-wisselend in zijn expressieve mimiek. Spannend is het verhaal en de opzweepende climax, nieuw en anders de openbaring van de Russische ziel, wellicht omdat Baur soms nóg Rus- sischer dan Russisch kan zijn. „Moskousche Nachten" is dè créatie van Baur, aan wien Granowsky duizend nieuwe facetten ontdekte, genoemd: het sterke scénario en de levendige regie dragen niet weinig bij tot de bekendheid van dit filmwerk. Men ziet hierboven Baur en Annabella in een der sublieme scènes. onwaarschijnlijke rol vervullen, maar thans menschen in moeilijke en zware oogen- blikken uitbeelden. In „Zwarte Rozen" is zij nu een ge vierde danseres, die door een politieke vrijheidsbeweging het stuk speelt ten tijde van den vrijheidsoorlog in Finland, omstreeks 1905 in psychologische moei lijkheden geraakt en, zich zelf opofferend, den jongen held steunt en beschermt. De schitterende natuur in Finland, de haven van Helsingfors, Finsche volksge bruiken en -zeden vormden den achter grond van de handeling Van „Zwarte rozen" werd een Duitsche, Engelsche en Fransöhe versie vervaardigd. Vier maanden lang heeft men er aan ge werkt. passages geschrapt nieuwe inge voegd. verbeterd en veranderd totdat men een deugdelijk draaiboek had. dat aan cultureele en artistieke eischen beant woordde. In de muziek van Kurt Schroeder ziin in sterke mate Finsche volks- en vrijheids liederen verwerkt. Lilian Harvey voert met een groot ballet Finsche volksdansen uit en zingt daarbij natuurlijk dat het een lieve lust is! Lilian Harvey behoort tot die actrices, die. als zich moeilijkheden in de rol voor doen. deze niet gauw door een ander laten ooiossen. Toen het dan ook bleek, dat ze ook moest koorddansen, heeft zii daarin onmiddellijk les genomen. Zij deed dit met hetzelfde doorzettingsvermogen en met dezelfde energie, waarmede ze ook de moeilijkste dansen instudeerde en oefende in paardrijden en het nemen van de meest ingewikkelde hindernissen. Zii vervult de rol van gevierde danseres en liefhebbende vrouw in alle versies. Dat oo zichzelf is reeds een prestatie van be lang. die nog door geen andere actrice ge leverd is. Terwijl Willy Fritsch. als de Finsche student die voor de „brutale gewelds- heerschapoii" der Russen vluchten moet, zijn rol slechts éénmaal had te spelen, moest Lilian driedubbelen arbeid verrich ten. En als men dan weet. hoe vaak een scène moet worden herhaald, alvorens tot opname kan worden overgegaan, dan kan men zich een denkbeeld vormen van de geesteliike en lichamelijke inspanning, die Lilian Harvey zich getroosten moest! anita louise in „de kleine madonna". Als tweede uit een zeventigtal roller welke in „De Kleine Madonna" te ver geven ziin is Anita Louhe gekozen om de rol te vertolken van Frederic Marr t's moeder Frederic March zal de tite.eol vervullen. Mervyn LeRoy voert de regie.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13