LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 6 November 1935 HET ZILVEREN JUBILEUM DER COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK. Receptie en feestavond. De Coöperatieve Boerenleenbank alhier, heeft gisteren het feit herdacht, dat voor 25 jaar tot de stichting van de bank is overgegaan. Tevens vierden de heeren W Bink voor zitter, W. van Oeffelen voorzitter van den raad van toezicht en Tj. Kuypers, kassier hun 25-jarige jubileum. 's Middags werd in het gebouw van de bank aan het Rapenburg een druk be zochte receptie gehouden. We merkten o.m. op mr. jhr. Hooft Graafland, direc teur der centrale Raifeisenbank te Utrecht baron van Wijnbergen, burgemeester van Lisse en voorzitter van den kring Bloem bollenstreek" en „Boerenleenbanken", als mede vele vertegenwoordigers van boeren leenbanken uit de omliggende plaatsen en cliënten. Van B. en W was een schrijven van verhindering ingekomen De Kamer van Koophandel had een telegram gezonden: verder waren nog tal van telegrafische gelukwenschen. brieven en bloemstukken ontvangen. Het bestuur van de Leidsche groenteveiling bood een prachtige kan toorlamp aan. Om halfacht 's avonds bood het bestuur den leden en genoodlgden een feestavond aan. Deze feestelijke bijeenkomst werd ge- opiend door den voorzitter, den heer Bink. Allereerst heette spr. de aanwezigen har telijk welkom, speciaal richtte hij zich hierbij tot de dames, die slechts bij zeld zame uitzondering met de bank in aanra king komen, maar er toch zoo dikwijls over gehoord hebben. We leven in een moeilijken tijd. maar niettegenstaande alles, aldus sprhebben we toch gemeend dit jubileum niet onop gemerkt te mogen laten voorbijgaan In het jaar 1910 werd door de Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde in „Zomerzorg" een vergadering belegd, met het doel tot de oprichting van een Coop. Boerenleenbank te komen. Hiervan is echter voorloopig niets gekomen. Tenslot te werden in Augustus van dat zelfde jaar, na vele 'besprekingen en breedvoe rige overwegingen, de statuten van de „Tuindersleenbank" geteekend Het aan tal leden bedroeg bij de oprichting 22, maar al spoedig breidde het zich uit. Er deed zich echter een eigenaardig ver schijnsel voor. De leden n.l. brachten wel spaargelden in, maar namen geen credle- ten op. daar ze voor het bestuur niet wil den weten dat ze geld noodlg hadden! In den loop der jaren is dit echter wel ver anderd! Van 1923 tot '25 maakte de in stelling zeer zware jaren mee. het aantal leden verminderde tot bijna de helft. Dank zij de groote hulp en steun van de centrale bank te Utrecht is de afd. Lei den echter het lek weer te boven geko men. Speciaal dankte spr. hiervoor de ln- tusschen overleden heeren Hurks en Ga zelle Meerburg. Na 1925 ging het weer voor den wind, nieuwe leden traden toe en al spoedig bleek behoefte te bestaan aan een eigen kantoorruimte (tot nu toe was het kantoor gevestigd geweest bij den kassier aan huis). In 1928 werd het per ceel Rapenburg 63 aangekocht en tot kantoor ingericht. Kort daarop werd de naam veranderd ln Coöperatieve Boeren leenbank, Spr. brengt dank aan de leden van het bestuur en van den raad van toezicht, tevens herinnert hij aan hen, die door den dood zijn weggrukt. Een spe ciale hulde bracht spr. aan den heer Van Oeffelen die niettegenstaande zijn 70 jaren nog altijd in de vergaderingen zijn mannetje staat. De heer KuiJpers heeft zich in de afgeloopen 25 jaren al tijd als een prettig en opgewekt mensch doen kennen, hij heeft veel bijgedragen tot den bloei der bank. Ook mevrouw Kuijpers, die dikwijls als plaatsvervan gend kassier optrad, dankte spr. Boekhouder Jansen werd niet aan de hulde onttrokken. Spr prees hem als een accuraat en plichtsgetrouw man. Tenslotte sprak de heer Bink de beste wenschen uit voor een voorspoedige toe komst der bank. De heer Kuypers gaf hierna een kort financieel overzicht over de afgeloopen jaren. Daar de eerstbenoemde kassier zijn be noeming niet aanvaardde, werd spr., die eerst in den raad van toezicht zat, be noemd tot kassier met een salaris van f. 50 per jaar! Op de eerste zittingen werden reeds 2 stortingen van f. 100— gedaan. Bij de centrale bank werd na zeer veel moeite een bedrag van f. 10.000.geleend. Op 31 December van het eerste jaar bedroeg het kassaldo f. 6.50. Eerst jaren later kon een reserve worden gevormd. In 1913 kon wegens gebrek aan geld geen crediet meer verstrekt worden, in 1914 was er echter weer geld in overvloed. Tijdens den oorlog moest de rente op voorschotten gebracht worden op 8"/o. Het jaar 1918 bracht, dom- de goede prijzen die land- en tuinbouw maakten, voorspoed In 19231925 kwa men de reeds door den voorzitter bespro ken donkere jaren In 1923 was de jaar- iijksche omzet f. 700.000, ln 1929 4 millioen! Ook de Spaarbank ontwikkelde zich snel en nu bedraagt het aantal inleggers ruim 1000 met een inleg van f g25.000 Het eer ste jaar bedroeg het aantal dagboekpos- ten 85, nu (19341 12.000! De omzet van het eerste jaar was f. 5000.ln 1934 was dit gestegen tot f. 5 millioen. Sedert de op richting zijn 76.035 posten behandeld, ver tegenwoordigende een bedrag van f. 38.933.636.42! Ook de administratie werd veel uitge breid. Spr. bracht dank aan allen, die heb ben meegewerkt de bank te maken tot wat ze nu is. De leenbank heeft nu 25 jaren bestaan, moge tot de jongere tuinders, die de moeilijke Jaren, toen nog geen credie- ten verkrijgbaar waren, niet hebben mee gemaakt, het besef doordringen om met dezelfde liefde en toewijding dit mooie werk voort te zetten. De heer van Oeffelen, die vervolgens het woord had vergeleek het leven van de bank met dat van een teeren boom die steeds forscher is geworden. De heer Verhaar, bestuurslid, bracht dank aan de 3 Jubilarissen en prees hen als trouwe werkers voor het belang der bank. Jhr. mr. Hooft Graafland voerde ver volgens het woord namens de Centrale Bank te Utrecht. Hij dankte voor de vrien delijke woorden, die aan het adres van de bank te Utrecht waren gericht en ein digde met de beste wenschen voor de bank te Leiden in het belang van land- en tuinbouw. De heer Slootweg. 2de voorzitter van de Coóp. groentenveiling, wees op de goede verstandhouding tussehen veiling en bank en hoopte dat deze in de toekomst zal worden gehandhaafd. De voorzitter dankte vervolgens de spre kers en droeg de verdere leiding van den avond over aan den voorzitter der feest commissie. den heer Knotte. .Haarlem's Ensemble" en Höfenk's Melody makers wisten er met muziek, zang en voordracht de stemming in te houden. Voor de pauze bood de heer Knotte na mens de leden den heer Bink een gou den zegelring, den heer van Oeffelen een wandelstok met zilveren knop en mevr. Bink een fruitmand aan Den heer Kuy pers werd door den heer Bink een smaak volle rooktafel aangeboden. Eenmaal aan het huldigen heeft ook de heer Jansen, employe der bank den heer Kuypers nog hartelijk toegesproken en hem een ets overhandigd De heer Kuypers heeft voor een en ander bedankt, waarbij hij tevens de gelegenheid vond den directeur een voorzittershamer te overhandigen. Nadat Haarlem's Ensemble en Höfenk's Melody Makers zich nog geruimen tijd danig geweerd hadden, sloot de voorzitter deze geslaagde feestelijke herdenking. MEISJESSCHOOL UL.O. (BREESTRAAT) Ouderavond. Mej H de Wilde, waarnemend hoofd der school, opende dezen druk bezochten ouderavond met een hartelijk woord van welkom tot de ruim 70 aanwezige ouders en de spreekster. Daarna werd aan den secretaris, den heer L. Favler. verzocht de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveran derd en met dank werden goedgekeurd. De voorzitter, de heer W. Brouwer, kon met genoegen mededeelen. dat aan den oproep der O -C., om een bijdrage voor 't Schoolfonds door 112 ouders werd voldaan. Voorzeker een prachtig resultaat en tevens een bewijs voor de belangstelling der ouders. De vergadering werd voor 't eerst gehouden in het teekenlokaal, welke veel gezelliger en beter verlicht is dan het gym nastieklokaal. Daarna werd het woord gegeven aan mej. C. H. Hoytlnk, directrice van de huls- houd- en Industrieschool aan het Rapen burg, die het onderwerp behandelde: „Is huishoudonderwljs noodlg?" Spr. begon haar voordracht met de me- dedeeling. dat dit haar eerste lezing was, die ze hield op een Ouderavond, voor leden dus van een vereeniging der ouders van de O. S. Bij de industriescholen heeft men geen ouder-commissies. Ze Is van meening, dat ouder-commissies heel goed zijn. Alvorens tot 't eigenlijke onderwerp over te gaan, moest ze eerst even de geschie denis van het ontstaan dezer scholen be handelen In 1865 werd de eerste industrie school te A'dam gesticht, waar men onder wijs gaf In nuttige en fraaie handwerken, boekhouden enz. Acht jaar daarna werd een school geopend ln Den Haag en Rot terdam. De eerste kookschool werd eigen lijk opgericht om de meisjes uit de arbei dende klasse te onderwijzen, doch zij werd het meest bezocht door meisjes uit den meer gegoeden stand. Op kleinere plaatsen werd de Industrie-schooi en kookschool ge combineerd onder den naam „huishoud school". De nijverheidsscholen zijn eenigs- zins aan te merken als standenscholen. Naast de nijverheidsscholen in A'dam en R'dam heeft men de z.g. volksscholen of eenvoudige huishoudscholen, waar de leer lingen in 3 jaar klaar gemaakt worden. In 1920 is de nljverheidswet tot stand gekomen. De scholen hebben zich tot 1932 kunnen ontwikkelen, daarna kwam ook voor hen de bezuiniging. Van Rijkswege is ook op deze scholen veel toezicht gehou den, zoodat meer eenheid in het onderwijs is aangebracht. Hierna gaf de spr. een uit eenzetting van de leermethode en de ver schillende vakken welke onderwezen wor den op de Leidsche huishoud- en Industrie School Tenslotte dan de vraag „Is huis houdonderwljs noodig?" waarop spr. met een volmondig „Ja" moet antwoorden. Na tuurlijk zijn er onder de ouders vele goede huismoeders, die in staat zijn hun kride- ien het noodige te leeren, maar dikwijls gaat het onder moeders oogen niet zoo goed als onder vreemde. Immers: „vreemde oogen dwingen" Het theoretisch onderwijs valt bij de vele leerlingen en ook bij som mige ouders niet zoo in den smaak; daar om is 't beste dat de leerlingen b.v. eerst een U.L.O.-school hebben doorloopen. Op de H. en I. school wordt eerst nage gaan of de meisjes werkelijk zin hebben in de vakken waarin les genomen wordt, waarna men met de ouders kan over leggen in welk vak ze zich 't beste kun nen bekwamen. Spr. zou ook wenschen dat de meisjes het 7e leerjaar op de O. L. School doorbrachten Spr. stelde zich gaarne beschikbaar om belangstellende ouders de werkwijze en de inrichting van haar school te laten zien. Mej. Hoytlnk werd namens alle aanwe zigen hartelijk dank gebracht voor haar leerzame lezing. Vele ouders gaven zich op om van de uitnoodiglng van mej. Hoytlnk gebruik te maken. Hierna werd door de zorg van mevr. Thors den ouders thee aangeboden, welke werd rondgediend door eenlge meisjes uit de hoogste klasse die zich als Jonge gast vrouwen uitstekend van haar taak hebben gekweten Onderwin hadden de ouders ge legenheid zich met het personeel der school te onderhouden. Daarna sloot mej. de Wilde dezen gezelllgen avond. WEGGELOOPEN. Hier ter stede ls een minderjarig meisje M. P uit Delft aangehouden, die uit de ouderlijke woning was weggeloopen en ten nadeele van den winkelier K. aan de Breestraat een schaaltje heeft ontvreemd. Zij ls op tramsport gesteld naar Delft. Na een berisping is de 16-jarige G. B. uit de ouderlijke woning alhier wezgeloo- pen. De vader deed daarvan aangifte bil de politie, die erin slaagde het kind ln Wassenaar te achterhalen, waar zij ten huize ms een oom vertoefde. EGYPTISCHE EN BABYLONISCHE WISKUNDE. Voordracht van dr. Dijksterhuis. Dl'. E. J. Dijksterhuis hield ln het Ka- merlingh Onnes Laboratorium gisteravond de tweede voordracht vanwege het Neder - landsch Natuurwetenschappelijk Museum en wel over „Egyptische en Babylonische Wiskunde". De studie van de oudste twee phasen van de ontwikkeling der wiskunde behoort tot de jongste onderwerpen, waarmee de de geschiedenis van het vak zich bezig houdt, aldus spr. De bronnen» zijn nog slechts sedert betrekkelijk korten tijd al gemeen toegankelijk gemaakt en met vol doende exactheid bestudeerd; vooral op het gebied der Babylonische wiskunde heeft nog dit jaar de eene verrassing de andere opgevolgd. Deze omstandigheid verleent aan het onderwerp de sterke be koring der nleruwheld, zij maant echter tevens tot voorzichtigheid aan bij de be oordeeling van de plaats, die de beide prae-helleensche wiskunden in de historie innemen en van den Invloed, dien zij op de Grieksche mathesis in geboorte en groei hebben kunnen uitoefenen. Het is geraden, ze voorloopig nog als geïsoleerde gebieden te bestudeeren. Na aldus de wijze van behandeling van zijn onderwerp te hebben bepaald en na te hebbem uiteengezet, waarom men, ondanks den zeer langen duur van de beschavings perioden, waaruit zij voortkomen, het recht heeft, zoowel over de Egyptische als over de Babylonische wiskunde als een geheel te spreken, gaf spr. eerst een over zicht van de getalsystemen, waarvan zich de wiskundigen van elk der belde volkeren bedienden en van de cijferschriften, waar van zij voor de symbolische weergave van de getallen gebruik maakten. Het blijkt dat hierbij groote contrasten optreden tegenover het decimale stelsel der Egyptenaren met een bundel-cijfer schrift staat in Babyion een systeem met zestig als hoofd- en tien als nevenbasis en een positie-cijïerstelsel; de positiewaarden der verschillende symbolen ligt daarbij echter, tengevolge van het ontbreken van het symbool nul, slechts relatief vast. wat moeilijkheden in het rekenen veroorzaakt. Een even sterk contrast is op te merken bij de belde breukenstelsels. Bij de Egyp tenaren heerscht het stambreukpostulaat; slechts stambreuken kunnen symbolisch worden weergegeven en alle algemeene breuken moeten tot sommen van stam breuken worden herleid; de Babyloniërs daarentegen nemen de breuken, voor zoo ver mogelijk, op in het systeem der ge- heele getallen en geven ze, evenals deze, ln positteschrljfwljze weer. Door het ont breken van de nul en het decimaalteeken bestaat hierbij echter dezelfde onbepaald heid als bij het schrijven van gcheele ge tallen, het denkbeeld van positie-notatie van breuken vlrtdt bij hen overigens een nog ruimer veld van toepassing dan het ln ons tegenwoordige decimale stelsel ge niet; dit is een gevolg van het voorkomen van den priemfactor drie ln de hoofd basis van het getallensysteem Spr. be handelde vervolgens; de hoofdzaken van de rekentechnlék der béide wiskunden, be sprak het dyadisch-additieve karakter van het Egyptische rekenen en demon streerde het veelvuldig gebruik van tafels in het Babylonische. Daarbij wees spr op den ontzaglijken'omvang van het getallen- gebied dat de Babylonische rekenaars gebruikten en waarin bijv. breuken met den noemer 60" voorkomen. Aan de hand van lichtbeelden werd hierna de volledige oplossing van enkele vraagstukken nage gaan. Achtereenvolgens werden geprojec teerd twee problemen uit den Egyptischen papyrus-Rhlnd, waarvan het eerste de be rekening van den inhoud van een cylln- drisch graanreservoir bevat en het tweede de oplossing van eeii lineaire vergelijking, waarin het getal 37 moest worden gedeeld door een som van stambreuken; voorts twee vraagstukken uit de spijkerschlft- lltteratuur, ontleend aan de recente pu blicatie van alle mathematische spijker- schriftteksten door Neugebauer, die belde neerkomen op de oplossing van een vier kantsvergelijking. Tot slot van zijn rede gaf spr een ka rakteristiek van de belde prae-Helleensche wiskunden, waarvoor, riaar hij nader be toogde, de meegedeelde voorbeelden als karakteristiek moesten worden beschouwd. Hl) kon zich voorstellen, dat daaraan twij fel was gerezen, zoowel van de zijde van hen. die ln het bestaan van een geheime wetenschap der Egyptische priesters gelooven als bij hen, die uit de gangbare handboeken over de geschiedenis der wis kunde de overtuiging van het overheer- schend practisch karakter der oude wis kunden mochten hebben geput. Van dit practisch karakter gelooft spr in het geval der Egyptische wiskunde weinig, ln dat der Babylonische niets. De band met de werkelijkheid, dien de formuleering der opgaven voorspiegelt, ls even fictief als de mgekleede vraagstukken van het huidige elementaire wiskunde-onderwljs. De meest karakteristieke trek der Baby lonische wiskunde is wel haar sterk algebraïsch karakter. Dit wordt bevorderd door het voorkomen van ideographhsche teeken3 in het van de Sumeriërs overge nomen spijkerschrift. Het ideographisch karakter der mathematische teksten gaat soms zoover, dat men ze beter dan in woorden onmiddellijk in de taai der mo derne symbolische algebra kan overzetten. Spr. eindigde met de aandacht der toe hoorders te vestigen op het bewonderens waardige werk, dat de ontcljferaars en interpreten der papyri en spijkerschrift- tabletten moeten hebben verricht, om ons zoo volledige Inlichtingen qver de belde prae-Helleensche wiskunden te verschaf fen en wees daarbij in he bijzonder op de verdiensten, die zich prof Neugebauer te Kopenhagen voor de verdieping van onze kennis van deze gebieden heeft verworven. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen; J. van der Stok. Oude Rijn 10. Lelden, handel in glas. porselein, aar dewerk, enz. Vestiging filiaal: Mare 104. Lelden. Naamlooze Vennootschap Nederandsche Krachtvoederfabrlek Muskator. A 186. Oude Wetering. Opheffing filiaal: Turfmarkt 2, Lelden. ,Het Muskatorhuls". 11 ii - LUSTRUM-BUURTCOMMISSIES. Slotvergadering. In café-restaurant „In den Turk" had gisteravond onder voorzitter schap van den heer W. van der Laan een slot-bijeenkomst plaats van de gezamen lijke buurtcommissles die zich ter gele genheid van de in Juni—Juli J.l. gehouden lustrumfeesten van het Leidsche Studen ten Oorps hadden gevormd. Namens de lustrum-commissie waren aanwezig de heeren M. Hudig praeses en H. N. Dutllh quaestor. In zijn openingswoord bracht de heer van der Laan de zoo goed geslaagde ver sieringen in de verschillende deelen der stad ln herinnering. Dat dit resultaat is kunnen worden bereikt, is voor een groot gedeelte te danken aan de medewerking van vele zijden ondervonden, ln de eerste plaats van den burgemeester en den ge meenteraad, van V V.V van den Midden stand en van het Leidsche Universltelts- fonds, van gemeentewerken. Plantsoenen dienst. Lichtfabrieken enz. Spr. huldigde hierna de buurtcommissles voor hunne vele versieringen en verzocht de aanwezi gen den dank over te brengen aan ae overige leden der commissies In zijn kwaliteit van voorzitter van de 3 October-Vereeniging wekte spr. de buurt commissles op mede te willen werken aan een versiering der stad in 1936, wanneer het 50-jarlg bestaan der 3 October-Ver- eeniglng luisterrijk zal worden gevierdd. Laten de buurtcommissles bijeen blijven en de versleringen, waarover zij mochten beschikken, tot het volgend jaar bewaren. Ook wekte spr. op om ertoe mede te wer ken dat de stad op 3 October steeds ver sierd worde en voorts dat er veel méér ge vlagd wordt. Ook dit Jaar was spr. weer ln Alkmaar, waar op dit gebied ook door het gemeentebestuur veel meer wordt gedaan. In Alkmaar behoeft men voor de 8-Octo- bervlering ook geen belasting te betalen, terwijl de 3-October-Vereeniglng het af geloopen jaar f. 1800— aan belasting moest betalen. De electrische stroom wordt te Alkmaar voor de verslering gratis be schikbaar gesteld. De praeses van de Lustrum-Commissie, de heer Hudig sprak hierna woorden van grooten dank tot de buurtcommissles en verzocht dezen dank te willen overbren gen aan de geheele burgerij. Het was 25 jaar geleden dat er een mas kerade in Leiden werd gehouden en men was benieuwd te zien hoe de Leidsche bur gerij nu er weer een maskerade zou worden gegeven daarop zou reageeren. Het afgeloopen lustrum heeft bewezen dat de band tussehen het Leidsche Studenten Corps en de burgerij nog onverzwakt ge bleven ls; hetgeen tot stand ls gebracht, heeft de verwachtingen verre overtroffen. Spr. huldigde daarna de leden van het Centraal-Comité, in het bijzonder den heer W. van der Laan, voorzitter en den heer C. A. van der Helde secretaris. Spr, overhandigde hierna de heeren van dit Comité het herdenkingsbordje van de Lustrumviering 1935. Bij de opening van de lustrumviering heeft de voorzitter van de reunie-com- mtssle gezegd, dat er ln ons land maar één Universiteitsstad is en dat is Leiden. Spr. is het daar geheel mee eens en spr. hoopt dat de band. die tussehen de burgerij en de studenten bestaat, ook in de toe komst onverzwakt in stand zal blijven, De heer Dutllh (adres Breestraat 41) verzocht voor het archief, toezending van zooveel mogelijk foto's, de versieringen be treffende Verscheidene vragen ln hoofdzaak de aanstaande 3-Octobervlerlng betreffende werden gesteld en beantwoord Men bleef nog langen tijd gezellig bijeen. En nu aan het werk voor het jubileum van de 3-October-Vereenlglng. -o ZENDINGSSAMENKOMST MAREKERK. Zendingsrede van Ds. Streeder. In verband met de zendlngsweek, welke momenteel ln ons land wordt gehouden, was gisteravond in de Marekerk een zen- dlngssamenkomst belegd. Deze bijeenkomst, welke slechts matig bezocht was, werd met een kort woord geopend door ds. J. de Wit, die wees op de beteekenls van het zendingswerk. Wij zul len zaaien en hierdoor aan Gods opdracht gehoor geven en God zelf zal den wasdom geven. Ds. G. J. Streeder van Leiderdorp sprak hierna over de beteekenls en roeping van de Gemeente t.o.v. het zendingswerk, hierbij uitgaande van Zacharla 4:611: „niet door kracht noch door geweld maar door Mijnen Geest zal het geschieden". In het begin van zijn toespraak zette ds. Streeder de beteekenls van dit tekst woord uiteen. De concrete macht van de kracht des Heiligen Geestes is wel bij uitstek geble ken op den Pinksterdag. Waar de Geest des Heeren heerscht, wordt het verzoenend bloed verheerlijkt. Voortgaand wees spr. erop, dat zending een geloofszaak ls. 't Is echter ook een zaak van gehoorzaamheid. Vervolgens toonde spr. aan, dat de zen ding mede door de tijdsomstandigheden zich vele. groote giften zag ontgaan. Heerlijk ls het echter, dat ieder voor de zending mag offeren. De zending is een zaak van het volk geworden. Zending ls gemeente-zaak. Daarom wil ook gansch de kerk offeren. Na den tusschenzang stelde ds. Streeder nog uitvoerig in het licht, dat de zending ls de zaak des Konlngs, Tenslotte stond spr. nog met enkele voorbeelden stil bU de vele moeilijkheden en zegeningen van het zendingswerk on der de heidenen om ln een ernstige pero ratie te wijzen, dat het verborgene Ko ninkrijk des Heeren zal zijn. o ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde hoofdvak Schei kunde de heeren W. L. J. de Nle (Leiden) en A, van Vlanen (Lelden)voor het docto raal examen Wis- en Natuurkunde, hoofd vak Pharmacie de heeren D. C. Kok (Lei den) en Lie Tek Hoe (Lelden); voor het candldaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter F, de heer P. de Jong (Voorburg), EERSTE CONCERT TOONKUNST. Haarl. Motet- en Madrigal!. vereeniging. Laten wij vóór alles constateeren, dat Schouwburgzaal ons voor den zang -,ü Sem Dresden's Haarlemsche Motet- Madrigaalvereenlglng niet flatteus en te klein voorkomt, waarop wellicht gedeelte. Ujk de opmerkingen, die wij over deze uit. voering moeten maken, terugvallen, De roem van dit ensemble ls zóó groot, dit men er met hevig gespannen verwach. tingen heengaat en dus spoedig teleurge steld ls. wanneer daaraan niet voldaan wordt. Zoo'n gevoel van teleurstelling vig niet weg te redeneeren. hoewel de avonj gevuld werd met een interessant en vet', zijdig programma van oude, zoowel moderne meesters, het zingen zeker kmj aandeed en de weergave dikwijls goed opgezet en minutieus afgewerkt bleet Doch op meerdere momenten werd hei niveau der middelmatigheid toch niel overschreden Wat mankeerde er dan aan? Gaan wl] alles nog eens grondig na, dat ls allereerst de kwaliteit der sopranen, dii aanvankelijk sterk vibreerden en lata meermalen hevig detoneerden, terwijl dl kopstem moeilijk aansprak, tegengevallen Wat jong. buigzaam en glanzend mate rlaal zou ontegenzeggelijk wonderen vooi het gansche klankgehalte verrichten! Bi, groote stemuitzetting was nu de klani bepaald scherp en hard, zoo bijv, ln Die penbrock's „Caelestls Urbs Jerusalem", da1 wij onlangs Juist zoo prachtig ln de Pie terskerk hoorden en hier de minst geluk kige greep van den avond werd. Tè merk waardiger, wanneer men voor zichzelf di faam, die van dit ensemble uitgaat, nq eens releveert. Ook duurde het eenlgen tijd, cel schoolschheld en techniek ondergeschli waren gemaakt aan waarlijk levend kun stenaarschap. Deze tekorten ïiersteldei zich echter ln de eenvoudige, kinderl||l reine, ln uitstekend getroffen sfeer ge brachte Fransche kerstzangen; de sopn nen deden hier ook ln de teedere plank slml uitnemend werk. Het koor, bestaande uit ongeveer 30 zan- gers en zangeressen zingt overigens me zeer zuiver begrip, duidelijke ultspraal vooral het Fransche accent is be schaafd! en groote concentratie. Muzikaal doet het bijzonder knapp dingen, vooral wanneer het illustratlevi element op den voorgrond treedt, zooals ii Jannequin's „La Guerre", Ravel's geestigi „Nicolette" voortreffelijk accentueerde! hier de bassen hun partij en Diepen brock's „Den Uil", dat wij zelden zóó raa! en origineel van opvatting, in een vlo tempo en fijn genuanceerd, met tal vai aparte trekjes bijv. de passage „ziji droeve stem!" hoorden. Waarschijnlijk echter tengevolge van he feit. dat de aandacht te zeer gespannen I op een haast tè bestudeerd-aandoende ei nauwgezette weergave, ontstaat over he algemeen een strakheid van gelaats expressie een enkeling uitgezonderd - als van klank- en zielsbewogenheid, het geen de natuurlijke losheid, die vooral eei auditorium zoo sterk beïnvloeden kan, ii den weg staat. Wat licht en vanzelfspre kend moet klinken, wordt zóó soms to gewiohtlge degelijkheid. Opmerkingen al deze maken wij natuurlijk sleohts voor eti koor van klasse, dat een algemeene repu tatle schijnt te genieten en waaraan mei dus de hoogste eischen mag en móét atel len. Wanneer het de middelmatigheid verre achter zich wil laten, wat toch zeker de -bedoeling van dit ensemble is. dienl men toch zeker ook met dergelijke „als- bijkomstig" lijkende factoren rekening houden. Dooh nu het verder „schoolmeesteren" ■ter zijde: laat ons liever het „schoont" dat Inderdaad óók trof, naar voren brengen. Wij noemden reeds enkele kwaliteiten; daarbij zij nog gevoegd de sonore, tech nisch perfect geschoolde bassen, tenoren die nu eens bij uitzondering niet forceer den, een beschaafd timbre der alten en „last not least" een dirigent, wiens stijl- inzicht en gevoel voor nauwkeurige afwer king evident zijn Ten zeerste waardeeren wij ook de duri om niet met een geijkt programma te komen, hetgeen men alleen kan vragen mei een muzikaal en geroutineerd koor. De kennismaking met waardevolle compositie! als van Stipnicky gezongen in 't Tsje chisch en van Kodaly was even Interes sant als boeiend. Hlndemith's „Frauen- klage" kan nog dramatischer accent ver dragen, diens LandskneChtslled" was echter treffend van geest en humor. Sem Dresden houde ons de gemaakte opmerkingen over zijn koor. dat elders zo» succesvol schijnt op te treden, ten goede: doch wij hebben bij hém met maten ge meten, die gelden voor kunstprestaties van 100 De hieraan nog ontbrekende schenkt hij ons wellicht een andere maal. Mej. E. M. C. van Buuren alhier slaagde te Amsterdam voor het examen apothekers-assistente. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd »e dames E. M. Mulder (Rotterdam) en W. Harkink (Oegstgeest). Kapitein J. G. Arentz. van het regiment Infanterie en gedetacheerd den vrllwllllgen landstorm als landstorm* verbands-commandant te dezer stede wordt 1 Januari naar zijn regiment tehje geplaatst en benoemd tot regimentsadJü" dant. J. J. B. heeft bU de politie aanglff gedaan van vermissing van zün belasttagmerk. De politie alhier heeft de Du"55! dienstbode L. N. aangehouden die voor de tweede maal zonder midde' - bestaan werd aangetroffen en anderi»" over de grens zal worden geleid. »-I

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2