Onze Knipselprijsvraag. STILSTAND IN DEN OPMARSCH NAAR MAKALLE. De Leidsche Politie-brandweer. OEFENING VAN DE LEIDSCHE POLITIE-BRANDWEER Jubileum Coöp. Boerenleenbank WOENSDAG 6 NOVEMBER 1935 No. 23196 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. HAAR WERKWIJZE NA DE REORGANISATIE Het voornaamste Nieuws van heden. 7frte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30ets'P®r regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties -uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewysnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maanden f2.35 per week f. 0.18 Franco per post f.2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.t Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Allen, die willen deelnemen aan onze Knipselprijsvraag, verwijzen wij naar de I e, 2e en 3e pagina van het Derde Blad. DE DIRECTIE. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 7 Movember 1935 gedurende vier weken ter gemeentesecretarie (afdeeling Algemeene Zaken) voor een ieder ter inzage liggen de ontwerpen van plannen tot herziening ven het uitbreidingsplan voor de gemeente Lelden, ten aanzien van de volgende ter reinen: le. de gronden, gelegen ten Zuid-Oosten tan de spoorbaan Amsterdam—Rotterdam en begrensd door den Maredljk, de Maris- laan en den Stationsweg. 2e. het terrein gelegen tusschen den Maredijk. de Poelwetering. de Haarlem- mertrekvaart en de spoorbaan Amsterdam -Rotterdam. 3e. een terrein, gelegen ten Westen var. de zweminrichting ..de Zijl" en ten Oosten tan de verlengde Sumatrastraat. 4e. de gronden, gelegen ten Oosten van te Van Speykstraat en ten Noorden van de Trompstraat. De Burgemeester voornoemd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. leiden. 6 November 1935. 3373 S.S.R. AFD. LEIDEN. Het bestuur van de Leldsche afdeeling der Soc. Stud. Reformatorum is voor den cursus 19351936 uit de volgende perso den samengesteldP. C. Kraan, praeses: G de Wit, Park Vronestein 20. Voorburg, ab-actis; W. Dijk, fiscus; Soewldjl, ass. I; hei. A. Moolhuyzen, ass. II. DIEFSTAL VAN RIJWIELPLAATJES. Zooals wii gisteren nog in een gedeelte ran onze oplage konden berichten, heelt de directrice van de H.B.S. voor Meisjes aan de Garenmarkt bij de politie aangifte Maan dat gistermorgen tijdens de school den uit de rijwielbewaarplaats een aantal hiwielbelastingplaatjes is ontvreemd. Aan hankelijk heetten dit er veertig te zijn, maar volgens ons door de politie verstrekte 6e|!vel?s waren het er hoogstens twee! Wel is gebleken, dat deze diefstallen in laatste weken herhaaldelijk zün voor gekomen en dat in verloop van tijd mis schien wei 25 belastingmerken zijn ont heemd. De directrice, desgevraagd, bleek biet bereid ons nadere bijzonderheden te verstrekken. De politie stelt een onderzoek in. Vermoedelijk zal de stilstand in den opmarsch der Italianen naar Makalle nog worden verlengd. Naar aanleiding van een nieuw onderhoud van den Engel- schen gezant te Rome met Mussolini hoopt men op verdere ontspanning in de Engelsch-Italiaansche betrekkingen. Italië neemt intusschen allerlei maatregelen om de sancties het hoofd te bieden, die waarschijnlijk nog zullen worden uitgebreid. UITSLAANDE BRAND ZONDER VUUR. Nu reeds gerulmen tyd geleden is beslo ten tot samenvoeging van de brandweer bij de politie en inspecteur W. A. Couzy al eenige maanden bezig is om uitvoering te geven aan zyn reorganisatieplan, lükt het ons gewenscht onzen lezers het een en ander te vertellen omtrent de wyze, waar op Leiden en haar bevolking momenteel tegen brandgevaar wordt beveiligd en hoe dit zich in de naaste toekomst zal ontwik kelen. Het jongste besluit van den gemeente raad om gelden beschikbaar te stellen voor de inrichting der voormalige St. Petruskerk aan de Langebrug tot brandweerkazerne, heeft deze aangelegenheid weer een be- langryke phase verder gebracht in haar ontwikkelingsgang. wy vonden zy het ook niet dan na eenigen aandrangden commissaris van politie, den heer R. J, Meyer bereid ons daarover nadere Inlichtingen te verstrek ken, bij welk onderhoud vanzelfsprekend ook de heer Couzy tegenwoordig was. Van de huidige Petruskerk-ruïne, al dus onze zegsman, blijft alleen het midden schip Intact, met dien verstande, dat de muren tot op 8 meter hoogte worden afge broken. Dit wordt de eigeniyke garage, welke aan de Langebrug een frontbreedte krygt van 15 meter met een diepte van 26 meter. De beide zijbeuken worden afgebroken, zoodat ter rechterzyde van het middenschip een open ruimte vry komt, welke zich uitste kend leent tot het houden van oefeningen, -terwyi zij tevens dient voor het uitrijden der brandweervoertuigen. Daartoe zyn in den rechterzywand vyf uitritten geprojec teerd, zoodat voor maximaal vyf spuiten en/of ladderwagens een vrije uitrit be schikbaar is. De spuiten, enz. staan dus ge parkeerd met den radiateur in de richting Steenschuur. Het achterste gedeelte van de garage wordt in beslag genomen door een ruime werkplaats, waar (in eigen beheer) repa raties kunnen worden uitgevoerd en door twee onderling gescheiden magazynen voor slangen en onderdeelen Achter de open ruimte, dus wederom rechts van de garage, zal een 20 meter hooge oef en toren verrij zen, tevens bedoeld als droogtoren voor de slangen. Deze toren, welke gebouwd wordt op de bestaande installatie voor centrale verwarming, stelt als het ware een huis van vier verdiepingen voor. In den gevel worden op verschillende hoogten raamope ningen uitgehakt, zonder dat daarin na tuurlijk ramen zyn aangebracht. Deze nis sen zyn aan de achterzyde door een stee- nen muur afgesloten, zoodat het inwendige van den toren niet in verbinding staat met de buitenlucht. Door een matige ver warming van het intérieur, wordt aldus 'We van de geslaagde oefening, welke gistermiddag door de Leidsche WWjebrandweer op het terrein vap den Gemeentelijken Reinigings- dlfftst sasi gcOjwden, een ideale droogplaats verkregen, waarin de slangen, over de geheele lengte uitge hangen, ook in de wintermaanden spoedig kunnen opdrogen. De nissen in de buitenmuur leenen zich niet alleen voor oefeningen met de brand ladders, doch ook voor het gebruik van redlynen, enz. j Het lokaal gelijkvloers heeft voor dit doel weinig nut en is daarom ingericht als rook- hok, waar de manschappen practische er varing kunnen opdoen in het gebruik van gasmaskers, e.d. De ruimte ter linkerzyde van de garage is bestemd voor dienstwo ningen voor den brandweer-inspecteur en voor een hoofdagent. Ook de bestaande kosterswoning zal worden ingericht als wo ning voor een hoofdagent. Waar eenigszins mogelijk, zal worden gebruik gemaakt van de thans nog overeind staande muren. Voor de overige leden van de brandweer, die deel uitmaken van de „vaste kern" wordt een woongelegenheid in de naaste omgeving geschapen, waar de gemeente over verscheidene panden beschikt. De totale gevelbreedte aan de Langebrug bedraagt, inclusief de open ruimte rechts van de garage, ongeveer 40 meter." U sprak daar zooeven over de vaste kern. Waaruit zal die voortaan bestaan? Wanneer wij de commandanten, het kader en de vrijwilligers uiteraard niet meerekenen, bestond de vaste kern vroeger uit acht brandwachts en 143 man politie personeel, waarvan er ongeveer 130 ge schikt zijn voor brandweerdiensten. Royaal genomen dus 151 man. Buiten het com mando beschikt de brandweer na de reor ganisatie over drie hoofdagenten en 143 agenten, totaal derhalve 146 man. Van de diensten van het kader en de vrywilligers zal gebruik worden gemaakt, totdat de kazerne geheel zal zyn voltooid vermoe- delyk omstreeks Juni 1936 en de reor ganisatie in haar vollen omvang in wer king kan treden. Reeds thans worden ka der en vrywilligers niet meer direct opge roepen, maar geschiedt zulks in tweede instantie, wanneer er werkelijk reden is tot „groot alarm". Weliswaar had de raad gel den toegestaan voor de aanstelling van vier hoofdagenten, doch achteraf is ge bleken, dat het met drie ook zal kunnen. Van deze drie hoofdagenten zijn er twee afkomstig uit Amsterdam en één uit Delft. Hoe wordt er momenteel alarm ge maakt? Als gevolg van de centralisatie is dat aanmerkelijk vereenvoudigd. Wanneer er brand wordt gesignaleerd, drukt de dienst doende inspecteur eenvoudig op een knop, waardoor een alarmschei in werking wordt gesteld, welke door het geheele gebouw duidelyk hoorbaar is. De dienstdoende agenten weten dan precies wat hun te doen staat en begeven zich direct naar de ga rage, waar één spuit is gestationeerd. Van zelfsprekend wordt die alarminstallatie straks uitgebreid tot de dienstwoningen, terwijl overwogen wordt of het wenschelyk Is in het alarmsysteem ook de niet-dienst- doende politie-agenten te betrekken. De mogelykheid daartoe is geopend door de z.g.n. vijfde lijn van het Gem. Radio- Distributiebedrijf, waarop o.a. ook de pers zou kunnen worden aangesloten. Hoe gaat het met de oefeningen? Sinds de heer Couzy vyf maanden geleden zijn functie aanvaardde, wordt er dagelyks tweemaal geoefend n.l. 's morgens van 7 1/48 1/4 en 's middags van 23 uur. Aan die oefeningen neemt volgens rooster het geheele personeel deel, zoodat iedere agent ongeveer ééns in de vijf dagen een beurt krygt. Dé heer Couzy is zeer tevreden over de vorderingen, welke sedert zyn op treden zyn gemaakt en dat wil van iemand, die afkomstig is van de Amsterdamsche brandweer, nogal wat zeggen En de uitrusting? Iedere agent krygt een leeren jas en een helm van licht metaal, zooals ze overal in Duitschland worden gebruikt. De prak tijk heeft uitgewezen, dat deze een hoogere bescherming bieden dan leeren helmen. Hoe staat het met het materiaal? Dat heeft in de laatste jaren weinig vernieuwing of uitbreiding ondergaan. Niet, dat de vroegere leiding de noodzakelykheid daarvan niet inzag, maar er werd altyd geantwoord: wacht maar af, er komt toch binnenkort verandering. Nu is 't zoover en het spreekt vanzelf, dat daarover onzerzyds voorstellen zyn ingediend. Maar daarover zal straks de raad moeten beslissen. In het algemeen Is ons materiaal te zwaar; het zou aanbeveling verdienen de beschikking te hebben over lichter materiaal met een grootere capaciteit. Ook de combinatie mo- torspuit-ladderwagen is geen gelukkige. In de eerste plaats weegt de ladderwagen af- zonderlyk reeds anderhalve ton, maar wat is bovendien het nut van deze combinatie, wanneer de vuurhaard op eenigen afstand verwijderd ligt van de plaats, van waar we het bluschwater betrekken? Hoe is de dagelyksche gang van za ken? De inspecteur en de drie hoofdagen ten zijn belast met de opleiding en boven dien met de praeventieve brandweerzorg, zooals het toezicht op schouwburg, biosco pen en garages. Momenteel zyn nog eenige der vroegere brandwachts in dienst, die mettertyd gewoon by de politie worden in gedeeld. Zooals gezegd wordt er tweemaal daags geoefend. By elk alarm staan altyd 10 a 12 man gereed om uit te rukken, vol doende dus om twee spuiten te bezetten. Wanneer een surveileerend agent in de stad de spuit ziet rijden, stelt hy zich tele fonisch in verbinding met het hoofdbureau en verneemt dan of het al dan niet ge wenscht Is, dat hy zich naar de plaats van den brand begeeft. De praktyk in andere steden heeft uitgewezen, dat op die manier altyd voldoende spuitgasten aanwezig zyn. Mocht dit hier anders uityallen, dan staat ons nog altijd het middel der radio-distri butie ten dienste. Verder heeft de onder vinding geleerd, dat het wenschelyk is de buisleiding der duinwatervoorziening, wan neer deze vernieuwd wordt, door een zwaar dere te vervangen. Overigens is haar capa citeit voor werkelijk blusschingswerk tóch onvoldoende en bewyst zij alleen goede diensten voor eerste blussching of wanneer geen open water in de nabijheid is. In de nieuwe woonwyken worden geregeld brandputten gebouwd. En tenslotte: wat denkt U over de toekomstige exploitatie? Zal zy de ge meente meer geld gaan kosten dan vroe ger? Dat is moeilijk te zeggen. Natuurlyk gaat de reorganisatie en de aanschaffing van nieuw materiaal met vry hooge uit gaven gepaard, maar dat was voor een stad als Leiden met het oog op een goed brandbeveiligingsapparaat ook noodzake- lyk. Aan den anderen kant zal voor het eigeniyke blusschingswerk minder geld be hoeven worden uitgegeven dan by den vroegeren toestand, toen kader en vrij willige spuitgasten een premie ontvingen. Dit laatste geldt ook, wanneer aan het dienstdoende politie personeel een premie wordt toegekend, waaromtrent evenwel nog geen beslissing is genomen. Tenslotte zal ook het uitvoeren der reparatiess in eigen beheer voordeeliger blijken dan voorheen." Tot zoover de commissaris en Inspecteur Couzy. In de middaguren waren wij in de gelegenheid de resultaten van vyf maan den oefening in de practyk te zien toege past. Het betrof hier een gewone dagelyk sche oefening, zoodat geenerlei voorberei dingen waren getroffen om den persman nen een geflatteerd beeld van het werken der gereorganiseerde brandweer voor te zetten. Om even twee uur drukte uw verslagge ver in de kamer van den dtenstdoenden Inspecteur op een knop en op het zelfde oogenblik ratelde door het geheele gebouw de alarmschel. De in het wachtlokaal aan wezige agenten grepen in alleryl hun jas en kepi (later te vervangen door leeren- jekker en helm) en spoedden zich naar de garage, waar inspecteur Couzy met twee hoofdagenten zich juist omlhoog heschen tegen de reeds ronkende motorspuit-met- vaste-ladder. Precies 45 seconden na het in werking stellen van de alarmschei rolde de zware spuit onder luid belgerinkel de Langebrug af in de richting Steenschuur. De aanwe zige journalisten kregen nauwelyks tyd om in twee gereed staande taxi's te stap pen en zich achter de spuit te scharen. Met veel lawaai en onder dito bekyks ging het in volle vaart langs Steenschuur, BINNENLAND De reorganisatie van de Leidsche Brand weer. (le Blad). De Nederlandsche ambulance naar Abessynië; de leiders aangewezen. (Bin nenland, 3e Blad). De 15e schaakpartij EuweAljechin is afgebroken; er is kans op remise. (Sport, 4e Blad). Landelijke bijeenkomst van samenwer kende vereenigingen van werkgevers in het bouwbedrijf. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND Stilstand in den Italiaanschen opmarsch naar Makalle. (4e en le Blad). Vermoedelijke uitbreiding der sancties tot nog meer grondstoffen als petroleum etc. (4e en le Blad). Nieuwe besprekingen tusschen Musso lini en den Britschen gezant. (4e en le BI.) De Tsjecho-Slowaaksche premier Maly- petr vervangen door Hodja. (Buitenland, 2e Bladl. Een rede van Benesj. (Buitenl., 2e Blad). Verkiezingen in Amerika. Te New-York is Roosevelt's partij verslagen. (Buiten land, 2e Blad). Het huwelijk van den hertog van Glou cester voltrokken. (Tel., 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. Hoogewoerd, Kraaierstraat en Heeren gracht naar de plaats van den veronder stelden brand, in casu het terrein van den Gem. Reinigingsdienst in de Noorderstraat Moet het nog gezegd, lezer, dat ons, zelfs •als-niet-naar-sensatie-zwemenden-jour- nalist, de heimelyke wensch bekroop, dat het hier een heuschen en geen gefingeer- den brand betrof? Kan men het zich als journalist beter wenschen dan op drie me ter afstand achter de motorspuit naar een „mooien" brand te rijden? Ruim zes mi nuten nadat onze journalistieke wysvin- ger in het politiebureau de alarmschei had beroerd en de Leidsche politle-vuur- vreters in het geweer had geroepen, rolde de spuit het terrein van den brand op en welgeteld 75 seconden daarna werd uit één slang water gegeven! In precies Th minuut, in minder tyd derhalve dan uw verslaggever noodig had om u alles te ver tellen, was het vuur in zyn eerste optre den gestuit. Ieder mannetje wist precies wat hem te doen stond: kalm en vlug ging ieder zyn gang, zonder dat één enkel commando noodig was en luttele oogen- bllkken later was ook de ladder afgeno men en opgesteld en ging de eerste slang haar boven. Rustig en zonder aarzelen begaven zich achtereenvolgens verscheidene agenten, waaronder enkele, die de eerste jeugd ruimschoots achter den rug hadden, langs den 21 meter hoogen ladder naar het uiterste puntje, dat „ergens" in de lucht zweefde. Om de gewekte sfeer van een brand vol te houden, deelen wij volledigheids halve mede, dat het denkbeeldige vuur zienderoogen in hevigheid afnam, dat de schade gering was en bovendien door ver zekering gedekt werd. Omtrent de oorzaak tastten velen in 't duister, behalveuw verslaggever, die eerlijk wil bekennen, hierin den vinger te hebben gehad, maar die overigens met volledig vertrouwen in de leiding en de geoefendheid der gereorganiseerde brand weer den eerstvolgenden heuschen brand tegemoet ziet. Moge zyn ongeduld evenwel op een zwa- ren proef worden gesteld!!! Raad van Toezicht en Bestuur van de iubileerende Coöp. Boerenleenbank alhier. Staande v.l.n.r. de heeren L. van Oeffelen, L. Snoeker en A. van Paridon, Leden van den Raad van Toezicht en Tj. Kuypers, kassier. Zittend in dezelfde volgorde de heeren L. Verhaar, P. Stuifzand, W. Bink, J A. van der Zeeuw en P. Kolderman, leden van het Bestuur,

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1