LeidschDa Nederland slaat Denemarken (3-0) 76ste Maandag 4 November 1935 No. 42 Doelpunten van Smit, Bakhuys en Wels. Bakhuys de beste speler van het veld. WAT ER ZONDAG GESPEELD WORDT Het voornaamste Nieuws van heden. tbl&Sl TELEFOON DIR.en ADMIN. 2500 QEDM507 iiiuDuuiiiuiiiuiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiuiiiuuMiiiitiiiiui O Weinig interessante wedstrijd in het Stadion. (Van onzen redacteur). De elide ontmoeting tusschen Nederland en Denemarken heeft het karakter van deze reeks van Interland-wedstrijden niet verloochend! Deze kamp stond technisch o? een vrij bevredigend peil, doch zij was tender bezieling en deed denken aan een competitiewedstrijd tusschen twee elftallen die niets te winnen of te verliezen hebben. De spelers waren zonder het ware enthou siasme, dat het kenmerk is van het Hol- landsche spel, het publiek verveelde zich en het werd op den duur een saaie vertoo- ning. die wij gaarne en snel vergeten tullen Een wedstrijd zonder geestdrift. Het was zooals we voorzien hadden en zooals vorige ontmoetingen tegen de De nen ons geleerd hebben: tactisch en tech nisch vrij goed spel der Denen, maar zon der brio, zonder verrichtingen van extra klasse, die de tegenpartij plotseling over troeven kunnen en er toe kunnen bijdra gen dat een zeker schijnende nederlaag bog onverwacht in een overwinning wordt omgezet! Een elftal, dat niet in staat ls tot „bevliegingen", gelijk wij die kennen uit zoovele glorierijke kampen der Oranje- ploeg, en dat bovendien op dezen middag ook nog volkomen onproductief bleek te rijn. De stemming in het Amsterdamsche stadion was sinds lang niet zoo down als gisteren bij den wedstrijd tegen de Denen (ondanks de 3O overwinning!maar dat ligt o.i, meer aan het spel der gasten dan aan de Oranje-mannen, van wie men grootere daden had willen zien. Dit tegen spel van Denemarken inspireerde de on zen eenvoudig niet, het doodde den strijd baren geest en gaf aan het geheel een cachet van absolute onbeduidendheid. In het veld is ons spel-overwlcht niet teel grooter geweest dan dat der Denen en sommigen meenden daaruit te moeten rancludeeren dat daarom de 3O zege ook niet de Juiste verhouding weergeeft. Wij deelen die meening niet! En wel om twee redenen, In de eerste plaats voelde men in het Hollandsche spel de mogelijk heden om tot betere prestaties te komen, welke factoren de gasten geheel ontbeer den, en ten tweede beschikt Oranje met Bakhuys, Wels en Smit over spelers, zoo als men die in de Deensche ploeg niet aantreft! Vooral Bakhuys was schitterend Zi]n spel was van een extra-klasse: lenig en zelfbewust, vol fijne en voor de tegen partij onberekenbare trekjes, en gevaarlij ker dan ooit. Bakhuys deed altijd wat goeds met den bal: zijn aangeven naar de "engels, zijn troughpasses. zijn vlijm scherpe schoten op kniehoogte, het was alles fabuleus. Heel den middag was hij de onbetwiste leider van onzen aanval en zijn magnifieke verrichtingen zouden tot nog Joel meer resultaat aanleiding gegeven b"bben indien hij zelf Iets meer veine ge- bad had, indien linksbuiten Mijnders even Bood was geweest als Wels op den rechter- wivugel en Indien Smit niet onnoodig ver Was achtergebleven! Zoo langzamerhand het systeem geworden bij de Oranje- Poeg dat Smit den schakel vormt tus schen halflinie en voorhoede en het avon tuurlijke in zijn spel geeft er ongetwijfeld ai'e reden toe juist den Haarlemmer met die ODdraoht te belasten. Maar men over- dhjve niet Dreiging ging er ditmaal van "e vijandelijke voorhoede vrijwel niet uit omdat elke aanval strandde op eigen on macht. Die attaques waren ook niet onge woon talrijk en onder die omstandighe- p mocht het onnoodig heeten dat Smit rjba altijd als vierde halfback fungeerde Z, daardoor herhaaldelijk te laat kwam de open ruimte tusschen linksbuiten ^MWvoor zoo noodig aan te vullen. Ten- wie had Mijnders in dezen wedstrijd den SS? ?n Sm"'meer noodig dan onze half- die best in staat was haar eigen e'k te doen. Smit als vierde halfback is overigens vermakelijke figuur, een speler, die 'Ben werk verzet, die buitengewoon han- «hrrf- a' was zÜn aangeven helaas heel srmaar die zoodanig opgaat In het W1 ro"ddwaalt over het geheele ttwHen als linksbinnen in deze ont- t«r?M0,a eenmaal bij de cornervlag, fce!d ijde, in een heftig duel gewik- -• taakte met den ver opgedrongen "««Khin linksbuite». De „bevlieging" bleef uit, Het beroemd geworden „bevliegings"- kwartiertje" heeft ook thans op zich laten wachten. De tweede helft (met den stand 10) was zoo tam begonnen, maar toen in de 17e minuut Bakhuys het tweede doelpunt scoorde: waarlijk ln dat oogen- bhk hebben wij even gedacht dat het de stilte voor den storm was geweest en dat nu eindelijk de Oranje-ploeg weer eens op ouderwetsche wijze van leer trekken zou. Er ls toen inderdaad tijdelijk een opleving gekomen: Wels bracht zelfs den stand op 30 en Bakhuys en Vente zonden eenige geweldige kogels in, die met een klein beetje geluk de score nog verder opge voerd zouden hebben, maar het was toch minder overtuigend dan anders, het was teveel resultaat van individueel uitstekend werk, in het bijzonder van Bakhuys en Wels, die aan de rest vele kansen boden. En daarna zakte het spel weer ineen, met het gevolg dat honderden, misschien dui zenden, reeds lang de niet geheel gevulde tribunes verlaten hadden voordat de heer Jewell het einde aankondigde. Onze ploeg kan beter. Het Nederlandsch elftal in den vorm van' gisteren was een heel gewone ploeg, zooals wij die indertijd zoo dikwijls hebben zien spelen in de periode, voorafgaande aan het roemruchte Lotsy-tijdperk. Maar bij alle bezwaren, welke het spel van thans hebben aangekleefd en waarvan wij er al meerdere hebben aangestipt, waren er toch ook beloften. Geef dit elftal een meer enthousiaste, een meer strijdvaar dige tegenpartij, en het zal in z'n verrich tingen een klasse of meer uit gaan boven hetgeen men nu te zien heeft gekregen. De capaciteiten zijn er, zij bleven thans helaas verhuld onder een dekmantel van lauwheid, die in het Hollandsche kamp feitelijk ongekend is. Mijnders: ja, Mijn ders was zwak, had een tekort aan initia tief en z'n voorzetten sorteerden slechts zelden effect, terwijl o.i. ook de verdedi ging er niet sterker op geworden was door de vervanging van Van Run, maar overi gens houde men zich overtuigd dat deze Oranje-ploeg nog geenszins haar besten tijd gehad heeft. Volgende maand tegen het elftal van den Ierschen Vrijstaat zal dat, naar wij hopen en vertrouwen, op af doende wijze blijken, al mag men niet di rect een overwinning voorzeggen. Halle heeft z'n doel uitstekend verde digd. Hij was rustig en betrouwbaar, had weinig moeilijke schoten te verwerken, maar wierp zich bij doelworstelingen eonige malen zoo onvervaard op den bal dat hij daardoor een bijna zeker doelpunt wist te voorkomen. Voorioopig blijft hij z'n plaats onder de lat nog wel behouden! Van de backs was Weber de meest opval lende: èn door z'n verrichtingen èn door z'n figuur! Geweldig, zoo dik als de AG, O.V.V.'er geworden is: een boom van een kerel, die als bokser bij de zwaargewich ten zou worden Ingedeeld. Natuurlijk is die groei zijn snelheid niet ten goede geko men. maar hij stelde zich toch goed op, greep keurig in (hoewel soms wat al te hardhandig!) en blonk uit boven Calden- hove, die nu voor het eerst linksback stond, dus op de voor hem goede plaats, maar beneden zijn internationalen vorm van het vorige seizoen bleef. Evenwel was dit niet het belangrijkste: erger was dat de samenwerking in onze defensie niet k'cpte. dat er meermalen iets haperde, zoowel tusschen de backs onderling, als tusschen backs en halflinie of tusschen backs en keeper. Bij een gevaarlijker voor hoede dan die der Denen zou dat doelpun ten gekost hebben. Aan voerder Van Heel was weer de beste der middenlinie, maar verdedigend deden ook Paauwe en Anderlessen daar goed werk. Steunend was dat niet steeds even lofwaardig, al zal misschien het opereeren van Smit tusschen halflinie en voorhoede daaraan niet geheel vreemd zijn geweest. Voor Anderiessen is het intusschen de laatste wedstrijd geweest, althans indien men er niet ln slaagt hem alsnog van z'n wat onverwacht besluit terug te brengen. Dat besluit was reeds in de bladen gepu bliceerd voordat de Keuze-Commissie er iets van wist. Ja zelfs was eenige dagen tevoren op den trainingsavond in Den Haag de reis naar Ierland besproken zonder dat Anderiessen in eenigerlei vorm had laten blijken dat hij zich terugtrek ken wilde omdat het trainingsprogram hem te zwaar wordt. Maar hoe dan ook: mo menteel moet men er op rekenen dat de Ajaxied, die als international zeer groote verdiensten heeft gehad, vervangen zal moeten worden voor den kamp tegen Ier land. Wie zijn opvolger zijn zal is een open vraag, welke buitengewoon lastig te be antwoorden is. Ware de jeugdige De Kor- ver, spil van Sparta, niet geblesseerd, hij zou wellicht een goede kans gemaakt heb ben. Thans zijn er vele andere candidaten, doch geen enkele, die zich bepaald op den voorgrond dringt. In verband hiermede ging dezer dagen een merkwaardig ge rucht: de Keuze-commissie zou den ex- international Massy uitgenoodigd hebben met spoed in training te gaan, vermoede lijk, zoo veronderstelde men, om op te tre den als midhalf in de Oranjeploeg. Ons lijkt dit echter vooralsnog onwaarschijn lijk. Massy, de acrobaat, was indertijd niet slecht, zonder een fijn voetballer te zijn, maar hij lijkt ons niet te passen in het kader van de huidige ploeg. En bovendien: Massy speelt in z'n eigen club, Roermond, ai geruimen tijd midvoor in plaats van midhalf, zoodat hij toch niet direct de meest aangewezen speler lijkt om als plaatsvervanger van Anderiessen te fun- geeren. In onze voorhoede wij hebben het reeds verteld waren Bakhuys en Wels de uitblinkers in de ontmoeting tegen de Denen, terwijl ook Smit en Vente meer malen goede dingen gedaan hebben. Vente scheen nog niet geheel de oude, z'n spel was ook vrij slordig, maar hij loste toch af en toe weer van die enorme kogels, die herinneringen opwekten aan de wedstrij den tegen Ierland en België en die pers- pectieve openden voor de toekomst. De Denen vielen tegen. Het Deensche elftal telde slechts één uit blinker: de linksback, die tallooze aanval len op energieke wijze gebroken heeft. Ook de doelman deed behoorlijk werk. De ploeg was verder vrij snel. speelde homogeen, plaatste zuiver en tactisch, maar haar spel was niet verrassend terwijl het binnen het strafschopgebied voortdurend faalde. Zoo heel veel werden de vleugels niet in het spel betrokken, tenminste niet op de nuttige wijze als bij ons maar linksbuiten Thielsen maakte nog al eens gebruik van het tekort aan samenwerking tusschen Pauwe en Weber en dan kwam er meermalen een goede voorzet, die echter nimmer effect had. Midvoor Joergensen mocht in het veld handig zijn en tactisch, voor doel wist hij met den bal geen raad. evenmin als als zijn buren ter linker- en rechterzijde en dat stak wel buitengewoon schril af bij het middentrio der Hollandsche voorhoede, dat schoten loste uit alle standen. Het demonstreerde tevens nog eens opnieuw van hoeveel waarde een schutter als Bak huys ls voor het Nederlandsch elftal Het verloop van den wedstrijd. Na het voorgaande behoeft ons verslag van het spelverloop niet zoo heel uitvoerig meer te zijn Onze spelers hadden voor rust het stralende herfstzonnetje dat het verblijf op sommige tribunes zoo aange naam maakte, in het gezicht en de zuiver heid van het spel bevorderde dat aanvan kelijk niet. Misschien was het ook daar door dat reeds in de eerste minuut een schot van Mijnders faalde toen fraai werk van Bakhuys en Wels hem in de gelegen heid stelde van zeer nabij het Deensche doel onder vuur te nemen. Geleidelijk schenen de Oranje-mannen er echter meer Samenstelling der elftallen: Nederland HALLE WEBER CALDENHOVE PAUWE ANDERIESSEN VAN HEEL WELS VENTE BAKHUYS SMIT MIJNDERS THIELSEN A. HANSEN PAULI JOERGENSEN TOFT JENSEN NILSSON R. HANSEN O. JOERGENSEN P. HANSEN SVENDJENSEN Denemarken SÖBIRK KLEVEN DOOR DE CLUBS UIT LEIDEN EN OMGEVING. Voor a s. Zondag zijn o.m. de volgende competitie-wedstrijden vastgesteld 2e klasse: UVS—ODS en Alphen—BEC. 3e klasse: SchotenHillegom. Hillinen— SVC., Lugdunum—BMT, CoalLFC en BodegravenUtrecht. 4e klasse: Leidsche BoysDuno, Tona Alphia, VCST—Waddinxveen, Bosk. Boys DVS, LDWSRoodenburg, Rijswijk—DSO en ASCOranje Blauw. Reserve-af deelingen: HVV IIAlphen II, Alphia IIASC II. LFC nLaakkwartier II, RVC II—UVS II en HVC II—Bodegra ven II. aan te wennen en al waren zij in het veld niet sterker dan werd hun spel toch ongetwijfeld gevaarlijker. Alleen Thielsen deed in de begin-periode van Deensche zlide een poging tot schieten (de bal ging vrii ver naast i; van Hollandschen kant daarentegen was het eerst Bakhuys die een suizenden kogel zoo ontzaggelijk hard rakelings langs den buitenkant van den paal deed scheren dat de keeper het leder pas zag toen het reeds over de wielerbaan huppelde, terwijl ook Wels en Vente de betrouwbaarheid van Jensen op de proef stelden. Oranje neemt de leiding. In de 13e minuut leidde die meerdere schotvaardigheid tot het eerste Holland sche doelpunt, Bakhuys kon een hem t-oe- gespeeiden bal niet voldoende in de macht krijgen, werd gehinderd en struikelde, maar tikte toen op den grond liggende het leder zoo wiskundig zuiver naar den toestormenden Smit dat deze ineens vrij baan had. En Smit faalde niet. Knalhard joed hij den bal naar het Deensche doel. waar de keeper het wel aanraken doch niet keeren kon. Holland leidde met 1—0. Eenigen tijd was Oranje thans sterker. Onze halflinie liet zich niet passeeren en het overwicht der onzen was onmiskenbaar. Lang duurde dat echter niet en het was 20 minuten na den aanvang ander maal Thielsen. die een schot loste. Ditmaal werd het uitstekend door Halie bedwongen. Denemarken kreeg nu eenig overwicht, doch zti liet de kansen onbenut, terwijl ook aan Hollandsche zlide de geestdrift zien- deroogen verflauwde. Eenmaal kort voor de rust dacht men dat Denemar ken gelijk maken zou. Rechtsbuiten Söbrik had den bal naar midvoor Joergensen ge plaatst en Halle verliet zijn doel om net gevaar te keeren. Met een boogje ging het leder over hem heen. Joergensen bekeek dat heel listig doch de Deen mikte den bal niet in het open doel. maar er voor langs, waar nu Pauwe gereed stond om het spel te verplaatsen. Wordt wakker! Buitengewoon tam begon de wedstrijd na de pauze. Bakhuys verdeelde het spel schitterend en aan de overzijde drong midvoor Joergensen een enkelen keer zoo gevaarlijk door dat Halle er aan te pas moest komen doch dat was al. Geroep van de tribunes om meer actie was zonder resultaat gebleven, de aanmoedigingen ver stomden, het werd zelfs ongewoon rustig langs de lijnen. Töèn stond op de Zuide lijke tribune plotseling een man op en schallend zong hij het bekend schoolliedje ..Wordt wakker"....! Zóó stil was het rondom dat men het bijna aan de over zijde van het veld verstaan moet hebben! En op de deftige .overdekte"zong men slaapliedjes tot groote vreugde van vele andere bezoekers, die zich eerst hadden teis gehouden met te kijken naar de rondcirkelende auto-giro en thans iedere afwisseling op prils bleken te stellen. ..Wordt wakker"....! Het karakteriseer de de sfeer binnen en rondom de lilnen! Zoo verstreek er ruim een kwartier waarin alleen nog een prachtschot van Vente de handen even op elkaar bracht. 2—0 en 3—0. Plotseling kreeg Wels den bal. hij plaat ste naar Bakhuys. die naar rechts geloo- pen wasdaar zwaaide reeds een been van onzen midvooren onhoudbaar vloog het leder in de Deensche touwen. Het was 2—0 na 17 minuten. Nu werden de Oranje-attaques talrijker. Drie minuten later volgde een worsteling voor het Deensche doel. waarbij meerdere spelers over den grond rolden. Wels was keeper Jensen iets te vlug af deed het echter beter dan de Deensche midvoor Joergensen vóór de pauze en liet den bal met een boogie over het hoofd van den tegenstander via den paal in het doel ver dwijnen. 30. Opnieuw drie minuten later telde men reeds 40 bii een kogel van Vente toen Jensen mis greep doch de staander keerde het schot en bedwong aldus ook de laatste werkelijk mooie kans welke P-"a"d zich in deze ontmoeting te schermen wi7t De nemarken deed' nog eer. nririT althans de eer te redden, doch faa'.Se weer omdat er geen enkpl stevig schot van de Deensrhe schoenen kwam en zonder eenige spanning kwam het einde. Nederland won met 30 den voetbal wedstrijd tegen Denemarken; rust 10. Zal Italië de sportieve betrekkingen ver breken met de landen, die aan de sancties deelnemen? Alphen in de 3e bekerronde geplaatst door een 53 overwinning op The Rising Hope. Hockey: Leiden I (hceren) speelde 00 tegen Alkmaar en Leiden I (dames) 33 tegen De Kievieten. Korfbal: een gelijk spel, 3—3, van Fluks tegen D.K.C. Anderiessen's besluit staat vast. Onze reisredacteur heeft een onderhoud gehad met Anderiessen. die gisteren zlin, laatsten internationalen wedstrijd speelde. Ja. mijn besluit staat onherroepelijk vast. zeide onze international. Ik had er al eerder een streep onder willen zetten, maar telkens heb ik het weer uitgesteld, omdat ik het spelen van interland-wed strijden altijd zoo plezierig heb gevonden. Ook nu nog zou ik het graag willen blijven doen. maar het wordt mij op den duur te bezwaarlijk en ik wil ook wel eenigen tijd voor mijn gezin overhouden. Ik heb nu dan ook maar de knoop doorgehakt. Hier als portier van de Nederlandsche Bank heb ik onregelmatige diensten en dan viel het wel eens lastig uit. Over medewerking heb ik weliswaar nooit te klagen gehad, want zoowel mijn chef als mijn collega's hebben altijd groote inschikkelijkheid ge toond. zoodat ik. als het moest, wel eens een paar uurtjes eerder weg kon of een dienst kon ruilen, maar dat is toch niet altrid vol te houden. Ging dat hier makkelijker dan bij de politie? O zeker veel makkelijker. In hét groote dienstverband van de Amsterdam sche politie, waar ik vroeger bli hoorde, kon veel moeilijker een uitzondering wor den gemaakt. Hier bli de Nederlandsche Bank zijn we meer onder elkaar en is het dienstverband veel soepeler Maar u kunt het wel nagaan: ik moest telkens weg. nu eens voor Ajax en dan weer voor het Nederlandsche elftal. Oefenwedstrijden, training interlandwedstrijden vriend schappelijke wedstrijden, de competitie en soms ook nog kampioenschapswedstrijden, dat gaat een tijdlang goed maar op den duur komt er een eind aan. Bovendien moest ik voor buitenlandsch wedstrijden telkens verlof nemen en op die manier bleef er van het mij toegestane verlof ten slotte niet veel meer over. Mijn vrouw en kinderen hadden er zoodoende weinig aan. Ik wordt straks 32 jaar en ik was de oud ste van het Oranje-team. Nu moeten ook eens jongere krachten aan de beurt komen. Voor Ajax blijf ik echter doorspelen. Hoeveel internationale wedstrijden heeft u nu gespeeld? In totaal nu zevenentwintig. De eer ste was tegen Denemarken, in 1926. Daar na ben ik er eenige jaren uit geweest, maar sedert 19301931 heb ik regelmatig van het Oranje elftal deel uitgemaakt. Het is wel aardig dat mijn laatste wed strijd er ook een tegen Denemarken is ge weest. doch het is geheel toevallig, Wat was uw aardigste wedstrijd? Eigenlijk waren ze allemaal aardig. Vaak zeggen we nog tegen elkaar: ,weet ie nog wel van die wedstrijd, of van die....", maar er is er niet een, dien ik boven een anderen zou verkiezen. In alle wedstrijden heb ik met evenveel plezier meegespeeld, vooral ook omdat er steeds zoo'n prettige verstandhouding bestaat tusschen de spelers onderling en tusschen spelers en officials. Alleen heb ik het bij zonder op prijs gesteld, dat ik den laatsten wedstrijd tegen Engeland heb mogen mee spelen. tegen het sterkste team van de wereld kan men wel zeggen waarbij wij met een nederlaag van 01 zulk een goed figuur hebben gemaakt. Hoe staat de K.N.V.B. tegenover üw besluit? Ja. ze kunnen er ook niet veel aan veranderen De trainer Bob Glendenning is Zaterdag nog bij me geweest om cv met me over te spreken. Ik heb heusch geen onaangenaamheden gehad laat men dat vooral niet denken. Ook in de toekomst hoop ik geen enkelen internationalen wed strijd hier te lande over te slaan. maar. van nu af aan als toeschouwer. De meening van anderen. Na den wedstrijd hebben wij enkele officials naar hun meening omtrent den wedstrijd gevraagd. Men nam het over het algemeen erg rustig op. In het Deensche kamp heerschte een zeer pessimistische stemming, omdat men daar in de eerste plaats de oorzaak van de nederlaag in eigen zwakte zocht en niet in de kracht van den tegenstander. De heer dl'. D. van Prooye. president van den K.N.V.B., gaf ons als zijn mee ning te kennen, dat de balbehandeling der Nederlanders veel beter was geweest- Wat dat betreft waren de Denen hem tegengevallen. Het Nederlandsch elftal heeft goed ge speeld. zonder meer. Van de Denen roem de hij het. spel van midvoor Pauli joei- gensen. keeper Jensen en linkshalf Toft Jensen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9