KNIPSELPRIJSVRAAG 76ste Jaargang MAANDAG 4 NOVEMBER 1935 No. 23194 STADSNIEUWS. BEWAAR DUS ONS BLAD VAN MORGEN Twee Honderd Gulden aan prijzen NIEUW ITALIAANSCH OFFENSIEF INGEZET Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bi] maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. GEREF. KERK. In de Geref. Kerk aan de Oude Vest is gistermorgen voor het eerst in den dienst des Woords opgetreden de heer J. Thomas, theologisch candidaat en zoon van den be kenden Leidschen predikant ds. H. Tho mas. Het kerkgebouw was zóó dicht bezet, dat velen genoegen moesten nemen met een staanplaats. De heer Thomas liet zingen Psalm 18. las Jesaja 1 vers 1 tot en met 20 en sprak vervolgens naar aanleiding van Jesaja 18. In zijn ernstige predicatie wees hij op de groote liefde Gods, want al waren onze zonden als scharlaken, Hij zal ze maken ais witte wol. Verder werd gezongen Ps. 119 7, Ps. 511. 4 en 9, Ps. 130 2 en als slotgezang Ps. 32 6. Zaterdagavond heeft de firma J. van der Stok in het perceel Mare 104, waarin vroeger de N.V. Iemco gevestigd was, haar derde filiaal hier ter stede ge opend. In den geheel gerestaureerden win kel is een uitgebreide sorteering van allerhande huishoudelijke artikelen uitge stald, speciaal in het goedkoopere genre. Bovendien vinden wij hier een groote keuze in houten speelgoed, zooals krui wagens, enz. Dit laatste beteekent een nieuwe uitbreiding van het groot aantal artikelen, dat door de firma v. d. Stok aan de markt wordt gebracht. NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Propaganda-avond. De afd. Leiden van het N.J.V. heeft een vergadering gehouden in haar afdeellngs- lokaal Stille Rijn 4. De heer A. L. van Beeck, oud-Ieeraar aan het Gymnasium alhier, hield een aandachtig gevolgde lezing over ons natio nale herstel in de jaren 18131815. Na een goed tijdbeeld van de jaren 1811. 1812 en 1813 gegeven te hebben, o.a. door vele citaten van dichters als Helmers, van Mark, behandelde spr. in het kort de voorbereidingen voor het terughalen van Oranje, en de vreugde over de nationale wedergeboorte. Een dankbaar applaus be loonde deze interessante lezing. Hierna sprak de afd.-voorzitter, L. W. van Santen over: „de Nationale Bewe ging", waarbij hij o.a. erop wees, dat „beweging" op Iets stuwends en dyna misch wijst, zoodat de jongeren zich waar lijk niet conservatie-reactionnair mogen laten noemen: leder moet naar eigen inzicht naar verbetering streven. Dat ls ook de wensch van Oranje, om in de eer ste plaats dienaar te zijn van de nationale stuwende krachten In ons volk. Oranjes zijn geen „Führer", die een zijdig hun wil opleggen. Na een woord van opwekking om Ud van het N.J.V. te worden, sloot de voor zitter deze geslaagde bijeenkomst. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Chemische fabriek „Lugdunum", Zeemanlaan 34, Leiden. Ven- ncoten: Joh. A. Vlasveld en Jac. A. Vlas veld, Leiden. Zooals wij reeds in ons Blad van Zaterdag j.l. meedeelden zullen wij MORGENAVOND weder onder het hoofd KNIPSELPRIJSVRAAG advertenties afdrukken en Woensdag a.s. uit deze advertenties genummerde driehoekjes publiceeren, geknipt alleen uit die advertenties, welke onder het hoofd Knipselprijsvraag den dag tevoren zijn verschenen. Hoewel waarschijnlijk overbodig, willen wij voor hen, die de vorige malen niet mededongen, nogmaals een uiteenzetting geven van de bedoeling van deze prijsvraag. De deelnemende abonné's moeten nagaan uit welke adverten ties bedoelde driehoekjes zijn genomen. Dit lijkt eenvoudig, maar pas op, want er schuilen moeilijk heden! Volg daarom onzen raad: kijk iedere advertentie eerst eens nauwgezet aan en lees ze hardop door. Hierdoor bereikt men twee dingen: het beeld der advertentie en de woorden, waarin zij gesteld is, blijven min of meer in het geheugen hangen. Loop daarna de uitknipsels door en kijk of daarin randen, beelden, letters of woorden voorkomen, welke ge zoo even, bij het doorlezen der advertentie, zijt tegengekomen. Aldus systematisch te werk gaande, zult ge een aantal driehoekjes kunnen terecht brengen. Natuurlijk blijven er eenige over. Welnu, om die te herkennen dient er opnieuw gezocht te worden. Hebt ge alle driehoekies gevonden, schrijf dan de namen der firma's op, tot wier advertenties de driehoekjes behooren, met de erbij behoorende nummers. Mocht in een advertentie geen firmanaam voorkomen, omschrijf dan duidelijk de advertentie, zoodat geen vergissing mogelijk is. Voor de goede oplossingen stellen wij wederom een bedrag van niet minder dan beschikbaar, te weten: iste prijs25. 2e prijs „20.— 3e prijs 15. 4e en 5e prijs10. 6e, 7e, 8e en ge prijs5. ioe t/m 29° prijs2.50 30" t/m 7ge prijs1. Deze prijzen worden niet uitbetaald in contanten, doch in BONS ter waarde van f 0.50. welke t/m 25 November 1935 in betaling worden aangenomen door de zaken die in het KNIPSELPRIJSVRAAGNUMMER échts ons Blad van 5 NOVEMBER 1935) onder het hoofd „KNIPSELPRIJS VRAAG" een advertentie plaatsten. Indien er meer goede oplossingen zijn dan prijzen, beslist het lot. Van iederen bij ons ingeschreven abonné wordt slechts één oplossing aangenomen. De oplossingen moeten uiterlijk DINSDAG 12 NOVEMBER a.s. s uur des namiddags in ons bezit zijn onder enveloppe met vermelding KNIPSELPRIJSVRAAG. De namen der prijswinnaars zullen uiterlijk V R IJ D A G 15 NOVEMBER a.s. bekend worden gemaakt. DE DIRECTIE. De Italianen hebben aan alle fronten een offensief ingezet. In het Noorden is Makalle eerste doel van den opmarsch. Tot nu toe wordt zoo goed als geen tegenstand ondervonden. De coördinatie-commissie te Genève is voorloopig uiteen gegaan. Aan Engeland en Frankrijk is volmacht gegeven om namens den Volkenbond over een minnelijke schikking van het conflict te onderhandelen, als zich daarvoor gelegenheid opent. EERE-AVOND „KREBUSTLIPO". Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan. De Mandoline-club „Krebustlipo" heeft Zaterdagavond In de voormalige Graan- beurszaal op feestelijke en dus opgewekte wijze haar dertigjarig bestaan gevierd. In verband hiermede had zich uit den kring der velen, die „Krebustlipo" een goed hart toedragen, onder voorzitterschap van den heer L. Rombaut een feestcommissie ge vormd, waarin verder zitting hadden de dames A. Stikkelorum en M. Faasse en de heeren J. Derné en W. Stikkelorum, die een luisterrijke feestviering voorbereidde en daarbijgetuige de resultaten, groote mede werking ondervond. Te ongeveer kwart voor negen ging het gordijn vaneen en werd het bestuur met hun dames, de laatsten voorzien van bloem ruikers. geschaard rondom het met groen versierde vaandel, zichtbaar. De heer Rombaut heette allen welkom, in het bijzonder het eere-lid, den heer J. J. van Limburg, de zusterverenigingen uit Den Haag en Scheveningen, zoomede de vertegenwoordigers van den Leidschen Blindenbond, de Ver. voor Dierenbescher ming en de oudercommissie der Zuidsingel- school. Tot spreker's groot leedwezen was de directeur, de heer L. C. Veerman door ziekte verhinderd aanwezig te zijn. doch een deputatie uit het bestuur hoopt hem morgen te zijnen huize te kunnen geluk- wenschen. Spr, uitte de beste wenschen voor zijn spoedig herstel en besloot met allen een plezierigen avond toe te wen schen. De oud-voorzitter, de heer J. W. Harting, die wegens gezondheidsredenen zich kort geleden genoodzaakt zag het presidium neer te leggen en uit erkentelijkheid voor het zeer vele, dat hij in den loop van vele jaren en in verschillende functies voor de vereeniging heeft gedaan, door de leden vergadering tot eere-voorzitter werd be noemd, gaf vervolgens een overzicht van de afgeloopen dertig jaar. De vereeniging werd in 1905 opgericht uit de leden der Mannenzangvereen. „Kunst na Arbeid", nadat een mandolinegezelschap uit Delft op een uitvoering van „K. na A." medewerking had verleend. Deze medewerking maakte zulk een in druk. dat aldra 12 personen bij elkaar wa ren, die ook een mandolineclub oprichtten. In het eerste bestuur hadden zitting de heeren Kret, van Buren. Stoeke, van Lim burg en Philippo, uit wier beginletters de naam „Krebustlioo" werd geboren. Van deze oprichters zijn alleen de laat ste twee nog in leven. De eerste repetities werden gehouden in hotel de Trasmolen aan den Nieuwe Rijn, gedurende de eerste weken onder leiding van den Delftschen directeur en daarna onder leiding van den heer L. C. Veerman, den tegenwoordigen directeur, die uit vier sollicitanten werd benoemd. In hem heeft het toenmalige bestuur een buitengewone keuze gedaan. Onder zijn leiding werden op verscheidene concoursen diverse succes sen behaald en komt de vereeniging thans uit in de eere-afdeeling. Hopelijk zal hij spoedig in staat zijn wederom den dirigeer stok te zwaaien. Komende tot het heden, zeide spr., dat ook het ledental onder de tijdsomstandig heden te lijden heeft. Uit een oogpunt van propaganda zijn toen z.g.n. ouderavonden ingesteld, waaruit ook de feestcommissie is geboren. Deze commissie heeft reeds veel voortreffelijk werk gedaan en behalve gel delijke bijdragen ook verscheidene nieuwe leden en begunstigers aangebracht. Met dergelijke medewerkers in haar midden, aldus besloot spr., behoeft „Kre bustlipo" de toekomst niet met angst tege moet te gaan. De heer Rombaut, andermaal het woord nemende, bracht als het ware verslag uit van het werk der feestcommissie door met kwistige hand geschenken uit te deelen. Aan het bestuur schonk hij vijftien muziek- lessenaars benevens een bedrag in de kas, aan den heer Harting een barometer, aan den secretaris, den heer Loef een fauteuil, aan den penningmeester den heer Gayke- ma een barometer, aan den lsten commis saris, den heer Sieval een tafeltje met vaas, aan de penningmeesteresse, mej. D. Derné een broche en een muziektasch en aan het bestuurslid mej. Crama een doos bonbons. Bovendien bood hij namens de uitgeefster van de Mandolinegids, de firma Lispet, een zilveren lauwerkrans aan ter herinnering aan het elfde nationaal con cours. Deze uitdeeling van geschenken vormde ■het slot van het offlcieele gedeelte, waarna de accordeonisten Pijnakker en Horree, af gewisseld door de jazzband „The big brothers" zich lieten hooren. Vooral het eerstgenoemde duo oogstte veel applaus en werd tot een toegiftje gedwongen. Na de pauze volgde eveneens een geva rieerd programma, tijdens hetwelk de heer Harting nog even het woord nam om de feestcommissie hartelijk dank te zeggen voor haar succesvollen arbeid. Uit erken telijkheid daarvoor bood hij den dames een bouquet bloemen en den heeren een kistje sigaren aan. De gezellige avond werd besloten met een bal. REVUE MET VLAG EN WIMPEL. Buziau 40 jaar „komiek". Na eenige jaren Leiden te hebben over geslagen is de Bouwmeester-Revue in onze Sleutelstad teruggekeerd en met geestdrift ingehaald' De Stadszaal was gisteravond bijkans geheel bezet. Er heerschte een opgewekte stemming, die steeds aangroeide, zoodat het applaus niet van de lucht was, Ongetwijfeld was dit mede te danken aan het jubileum dat de „drager" der Bouwmeester-revue viert, onze onvergelijkbare „komiek" Johan Buziau. Buziau. 40 jaar lang heeft hij thans op onze tooneelen hümor gebracht van hoog ge halte, nimmer ontsierd door te speculee- ren op lagere instincten. Humor, die sprak tot ons gemoed, dat hij met zeldzame vir tuositeit wist te bespelen. Tot tranen van den lach wist hij vaak zijn gehoor te brengen op die hem zoo kenmerkende wijze, die hem stempelt tot een der groot sten ter wereld in zijn „vak". En toch: schrijnde soms niet onder dien humor ook zoo iets als levensleed, waardoor juist de humor des te meer sprak en het „deed"? In deze jubileum-revue ziet men Buziau op zijn best. Hij heeft daarin veel meer „scènes" dan wel eens het geval was in de vorige en zonder uitzondering is iedere scène een juweeltje van de groote vis comica, waarover Buziau zoo bij uitstek beschikt. Het hoogste bereikt hij wel in „Artistenleven", waar juist ook het le vensleed zoo scherp om den hoek komt kijken. Zijn „nummer" als dirigent-imi tator cuimineerend in den boeren-kapel- meester zoo uit het leven gegrepen en op het tooneel gebracht! is eenvoudig kostelijk en onbetaalbaar. Maar naast Buziau staat de geheele organisatie der beproefde Bouwmeester revue, beschikkend verder over alle ingre diënten, die een revue tegenwoordig 1100- nig heeft. Deze is immers geworden een bonte caleidoscoop van de meest uiteen- loopende tafereelen, zonder eenig ver band. Waarbij alleen de vraag is, of ieder tafereel het publiek pakt en boeit. Daar over is niet te klagen: er zijn naast Buziau befaamde „komieke" krachten als Siem Nieuwenhuizen en H. Bood, er zijn de revue-girls der Bodeweiser-groep, er is het bekende vocaal kwartet, dat nimmer ontbreekt, en er is die weelde aan decors en costumes, die het oog verblindt en streelt tegelijk. Moeten we als voorbeeld noemen de scènes „Een wintersprookje", vertelling uit de 1001 nacht en de dan sende viooltjes? Deze revue brengt een avond van zui ver afgestemd „Iach-vermaak" en van de BINNENLAND. Mr. B. C. J. Loder, te Den Haag, is ern stig ziek. Laatste Berichten, le Blad). De wegenverbetering in Zuid-Holland; er is 3 millioen uitgetrokken op de Prov, begrooting. (4e Blad). Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, inzake de nieuwe opcenten op be lastingen. (Binnenland, 4e Blad). De instructie in de zaak tegen den ge wezen Haagschen politie-commissaris is nog niet gesloten. (Binnenland, 4e Blad). Aigemeene vergadering van „Volkson derwijs". (Kerk en School, 3e Blad). Ernstige aanrijding te HiUegom; 19- jarig meisje gedood en twee gewonden; deel van het dorp tijdelijk in diepe duis ternis. (Gemengd Nieuws, 3e Blad). Inzake den moord op den jeugdigen Van Galen te Oss, is heden tegen verdachte Van Berne 10 jaar gevangenisstraf ge- ei5cht. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Nieuw Italiaansch offensief aan allo fronten. (4e en le Blad). Frankrijk en Engeland mogen namens den Volkenbond over vrede onderhande len. (4e en le Blad). Met groote meerderheid heeft Grieken land gestemd voor herstel der monarchie. (Buitenland, 3e Blad en Tel., le Blad). China voert devaluatie in. (Buitenland, 3e Blad). De Brusselsche wereldtentoonstelling gesloten. (Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. zinnen bekoorende kleurenschakeeringen. En is dit vooral in onze benarde tijden niet als een oase in de woestijn der som berheid? Hedenavond volgt de tweede opvoering en de officieele huldiging van Buziau, die echter gisteren reeds heeft ondervonden, hoezeer ook de Sleutelstad hem waar deert en op prijs weet te stellen. Dave rend is hij toegejuicht! Met Vlag en Wimpel heeft de Bouw meester-revue Leiden veroverd. Moge dit er toe leiden, dat ook volgende jaren de Sleutelstad weer met een bezoek zal wor den vereerd! FEESTAVOND LEIDSCHE HARLEY- DAVIDSON CLUB. Op 2 November was het twee jaar ge leden, dat alhier de Leidsche H.-D.-Club werd opgericht. Zaterdag, dus precies op den juisten datum, werd dit feit op fees telijke wijze herdacht in de bovenzalen van café-rest. Royal" alhier. De zaal was voor dit doel in feesttooi gehuld, terwijl de feestviering plaats vond in intiemen kring van leden, donateurs (trices) en ge- noodigden, evenals dit het vorig jaar het geval was. Om 10 uur opende de voorzit ter, de heer P. Lagendijk met een korte toepasselijke rede, waarin hij tevens her dacht den heer Van Driel. den vertegen woordiger van den H.-D.-importeur, die bij feestelijke gelegenheden e.d. van de ver eeniging altijd tegenwoordig placht te wezen, doch in het afgeloopen jaar door een noodlottig ongeval om 't leven kwam. Op verzoek van den voorzitter verhieven de aanwezigen zich, uit eerbied voor den overledene, allen een moment van hun zetel. Hierna vond de traditie getrouw, uit reiking plaats van de Drijzen, gewonnen bij den kamDioensrit, welke tevens de slui- tingsrit is. De volledige uitslag van dezen rit hebben wij destijds in ons blad reeds bekend gemaakt.Hiermede was het offi cieele gedeelte ten einde en was 't woord en de daad aan den heer v. d. Broek, die wederom ais humorist optrad, hierbij trouw ter zijde gestaan door zijn partner, den heer Kromhout. De stemming zat er dan ook weldra in. Tevens werden nog opgevoerd enkele door de leden zelf gemaakte en op muziek gezette gedichten betreffende den gehouden kampioensrit, de vacantiereis enz. In dit opzicht had ook de heer v. d. Broek zich niet onbetuigd gelaten, die een speciaal lied voor de H.-D. Club vervaardigd had en waarbij ver schillende leden op waarlijk humoristische v/iize in het zonnetje werden gezet. Het geheele orogramma verliep op vlotte en gezellige v/iize en de stemming was voor treffelijk. De L.H.D.C. zal dan ook met genoegen op deze feestviering kunnen terugzien. De alhier tot arts bevorderde semi- arts H. J. E. J. de Ruyter de Wildt, is bestemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij de Koninklijke zeemacht.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1