Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Zesde Blad Zaterdag 2 November 1935 FINANCIEEL OVERZICHT. Losse nummers van ons Blad t-ojQirev' ,3*111, ik zie aan uw oog, dat u blindedarmontsteking, bloedarmoede en „Kijk eens naar het andere oog, dokter. Dit hier is van glas." (Lustige Kölner Ztg.). ÖfSor OTbtxV „Zeg eens, je kon er toch wel minder dan anderhall uur over denken, voor Je een zet deed." .Maar ik ben heelemaal niet aan zet, jij bent het I" (Passing Show). Dokter„En, denkt u er voqral aan, geen geestelijken arbeid verrichten." Patiënt„Maar dokter, mijn nieuwe roman Dokter „O Ja, di&r kunt u wel aan doorwerken." (Hl 420). „Ik hoop dat Je niet boos bent, liefste, maar lk heb een flets gekocht." (Humorist). „Nee liefste, lk ben bang, dat het niet gaan zal. We zouden natuurlijk wel een deel van den motorkap in de garage kunnen krijgen, maar onze oprijlaan ls toch niet lang genoeg om er de rest te stallen." (Humorist) Handelsreiziger„Het zal mij een genoegen zijn, t mijn nieuw model stofzuiger te demonstreeren." Heer des huizes„Best, maar laat mij dan demon- Etreeren, dat het tljdverknoelen zou zijn I" (Humorist) Financieele zorgen der Belgische regeering - De francsdevaluatie heeft geen uitweg uit de moeilijkheden gebracht - Politieke onzekerheid remt den ondernemingslust in het zakenleven - Gunstige Invloed van de economische verbetering in Amerika - Dividendverwachtingen voor de Konink lijke Petroleum - Verder koersherstel op de beleggingsmarkt. De Belgische regeering heeft nog niet veel genoegen beleefd van de francsdeva luatie. In den beginne leek alles zoo mooi te gaan. Het zakenleven gaf een toene ming der bedrijvigheid te zien, die door de devaluïsten begroet werd als het begin van de algemeene opleving, welke als ge volg van de waardevermindering van de landsmunt door hen werd tegemoetgezien. In werkelijkheid blijkt men slechts te doen te hebben gehad met een econo misch stroovuurtje, dat zichzelf al spoe dig verteerde. Vrees voor het duurder worden van tal van artikelen had de massa der bevolking er toe gebracht, zoo veel mogelijk voorraden in te slaan: met het ophouden van deze vraag was het ook vrijwel gedaan met de economische op leving, vooral sinds zich niet meer de uitwerking doet gevoelen van het drukke vreemdelingenverkeer in verband met de Brusselsche tentoonstelling. Dat de vrees voor een prijsstijging alles zins gemotiveerd was. is inmiddels wel gebleken. Ondanks alle pogingen der re geering, om de prijzen laag te houden, toont het indexcijfer een gestadige ver hooging aan. Voor de regeering is deze prijsstijging op zichzelf reeds een leelijke misrekening. Zij heeft immers aan alle loon- en pensioentrekkers van den Staat voor elke stijging der kosten van het levensonderhoud een dienovereenkomstige verhooging der uitkeeringen toegezegd. Per 1 October j.l. moest reeds een ver- hooging van 5*/o worden toegestaan en binnenkort zal vermoedelijk een tweede verhooging aan de orde zijn, daar de prijzen blijven stijgen. De voor deze grootere uitkeeringen be- noodigde gelden vallen echter in het niet bij de bedragen, welke de grootsche plannen der regeering inzake de werkver schaffing vereischen Naar men weet. was het de bedoeling deze uitgave voorname lijk te bestrijden uit de .winst", die ten gevolge van de devaluatie op de her- schatting van den goudvoorraad der Na tionale Bank werd geboekt en die in totaal fes. 3,7 milliard bedroeg. Ook voor allerlei andere doeleinden zou dit „devaluatie potje" worden aangewend. Zoo werd een gedeelte ervan een bedrag dat niet ver beneden een milliard Belgische fees, moet liggen, besteed voor het steunen van de koersen der i'la Belgische con- versie-leeningen; aan de Nationale Bank moest een aanzienlijk bedrag warden uit gekeerd wegens de verplichtingen van de schatkist tegenover de banken enz. Voor de dekking van het tekort over het loo- pende jaar zijn eveneens eenige honder den mlllioenen noodig, die aan het „sui kerpotje" onttrokken zullen worden. Hoe meer men echter van de suiker snoept, hoe minder er overblijft. Nauwelijks een half jaar na de devaluatie begint de bodem van het potje dan ook reeds in zicht te komen, hoewel met het eigen lijke „plan van den Arbeid" der regeering nog ternauwernood een begin is gemaakt. Het fatale van de politiek der Belgische „devaluatie-regeering" is wel, dat men het volk vertrouwd heeft gemaakt met de gedachte, dat een herstel van het land zonder verdere opofferingen mogelijk zou zijn Zelfs had de regeering een vermin dering der lasten in het vooruitzicht ge steld. üit de jongste verklaringen van den minister-president blijkt wel duide lijk, dat hiervan moeilijk sprake kan zijn. Voor 1935 wordt thans een begrootlngs- tekort geraamd van frs. 200 millioen: de voortdurende stijging der kosten van het levensonderhoud en de hiermede verband houdende vermeerdering der staatsuit gaven zal dit vermoedelijk echter nog wel grooter maken Ten aanzien van de begrooting voor 1936 verklaarde de heer Van Zeeland, dat deze „op drastische wijze" in evenwicht zal worden gebracht. Of dit laatste beteekent, dat tot een verhooging der belastingen zal worden overgegaan? In elk geval ligt er wel in opgesloten, dat de devaluatie voor de staatsfinanciën niet de verwachte verbe tering heeft opgeleverd. Men heeft hierbij dan nog rekening te houden met de omstandigheid, dat de regeeringsuitgaven voor bestrijding der werkloosheid niet onder de gewone be grooting vallen. De buitengewone begroo- ting voorziet in een uitgave van ca. frs. 3'/s milliard voor openbare werken, die over 3'/t jaar verdeeld zullen worden. Aange zien het „devaluatie-potje" weldra uitge put zal zijn, zal de regeering voor de financiering van deze uitgaven leeningen moeten zien te plaatsen. De Belgische oud-minister Sap. die al bijzonder slecht te spreken is over de financieele gestie dezer regeering. heeft berekend, dat vóór Juni 1937 het devaluatie-fonds geheel en al verdwenen zal zijn en dat daarbij nog tenminste frs. 5 milliard zal moeten wor den geleend. Hoe de Belgische regeering dit klaar zal spelen, is moeilijk te zien. De devaluatie, gevolgd door de feitelijk gedwongen con versie van de Belgische dollarleeningen, die ondanks de steunaankoopen der re- geering c.a. 8°/o lager noteeren dan de koers, waarop de conversie werd doorge voerd. heeft het vertrouwen dermate ge schokt, dat slechts tegen onereuze voor waarden nieuw geld te verkrijgen zal ztjn. De vrees voor een nieuwe amputatie van den franc speelt bij de terughouding, die zoowel het Belgische publiek als de bui- tenlandsche beleggers ten aanzien van Bel gische fondsen aan den dag leggen, onge twijfeld een groote rol. Verklaringen der regeering, dat er geen sprake is van een nieuwe devaluatie, kunnen deze vrees niet wegnemen, zoolang men ziet, dat het met de Belgische staatsfinanciën bergafwaarts gaat Terecht heeft oud-minister Sap, sprekende over de vooruitzichten van de regeeringspolitiek, er op gewezen, dat de regeering in haar taak zal slagen, indien er een algemeene opleving in de geheele wereld ontstaat. In dat geval zou zij echter ook geslaagd zijn zonder devaluatie en zonder gedwongen conversie van staats schuld. Mocht de algemeene opleving, waarop de regeering speculeert, uitblijven, dan zal de toestand ln België zoowel op financieel als op economisch gebied even wel tengevolge van de devaluatie erger zijn dan ooit te voren. De groote vraag, waarvan ook het toe komstige verloop van de fondsenmarkt afhangt is, of de prijsverbetering, die we in den laatsten tijd hebben meegemaakt, het begin van een algemeene opleving mar keert. Hoewel in het algemeen de vooruit zichten op economisch gebied beter wor den beoordeeld, blijven er toch nog tal van factoren aanwezig, die tot terughouding nopen. De politieke onzekerheid, tezamen met de door de sancties nog toegenomen belemmering van het internationale ruil verkeer, oefent vooralsnog een remmenden invloed op de ondernemingslust uit. De bemoeilijking van den Invoer in vele lan den. tengevolge van hooge invoerrechten, contingenteeringen en gebrek aan bulten- landsche deviezen maken het vrijwel on mogelijk voor artikelen, die niet meer aan Italië geleverd mogen worden, elders afzet te vinden. Vermoedelijk heeft alleen de hoop, dat de sancties niet gedurende lan gen tijd toegepast behoeven te worden, een scherpe prijsdaling van grondstoffen en producten tegengehouden, al is de stem ming op verschillend gebied weifelend ge worden. De prijzen voor koloniale producten heb ben zich in het algemeen goed gehouden. De rubbermarkt gaf zelfs een aanmerke lijke verbetering te zien, voornamelijk ver band houdend met een vermindering van de Engelsche rubbervoorraden. Voor een deel ls deze ook al weer een gevolg van den oorlogstoestand (er moet n.l. een groote partij rubber via Duitschland naar Italië zijn verscheept), maar daarnaast wordt toch ook melding gemaakt van grootere orders van de zijde van verbruikers. Even als op de meeste andere marktgebieden heeft men ook hierbij blijkbaar met een wisselwerking te doen: de verbetering der statistische positie onverschillig of deze aan oorlogsorders dan wel aan andere om standigheden toe te schrijven ls, geeft aanleiding tot het aanvullen van voorraden terwijl men tot dusverre meestal „mondjes maat" had gekocht. De sterke uitbreiding van de Amerikaansche automobielproductie is aan de opleving op de rubbermarkt na tuurlijk niet vreemd. Ook in andere opzichten belooft de ver betering van den economischen toestand ln de Ver. Staten een gunstige uitwerking op de ontwikkeling in andere landen te zullen hebben. Zoo is het wel opmerkelijk, dat de uitvoer uit ons land naar Amerika van rond f. 17 millioen ln de eerste negen maanden van 1934 is gestegen'tot f. 24"« millioen in dezelfde periode van dit jaar. De uitvoer van plantaardige oliën alleen al steeg van f.0.3 tot f. 7.7 millioen. De ver betering in de positie van dezen bedrijfstak hier te lande is dan ook niet in de laatste plaats aan deze Amerikaansche vraag te te danken. Het prijsverloop op de Amerikaansche petroleummarkt was langen tijd ten achter gebleven bij de gunstige ontwikkeling in de meeste andere bedrijven. Eerst in de laat ste week is melding gemaakt van een prijs verbetering, zoowel voor ruwe petroleum als voor benzine. De prijsverhooging ls uit gegaan van Californië, waar eindelijk over eenstemming bereikt schijnt te zijn met de onafhankelijke producenten inzake een beperking der productie, nadat in Augustus een recordproductie de prijzen in dit ge bied had gehalveerd. Dat de positie der petroleum-industrie in de Ver. Staten in het laatste kwartaal toch wel geleidelijk verbeterd is, blijkt uit 't kwartaalverslag van de Shell Union Oil Corp., de Amerikaansche dochtermif. van de Konlnklij ke-Shellgroep. De bruto- bedrijfswinst is van 10.8 millioen in het voorafgaande kwartaal en in de overeen komstige periode van het vorige jaar ge stegen tot 12.96 millioen; de netto-winst bedraagt 3.88 millioen tegen 1.48 mil lioen vorig jaar en 3 1.65 millioen in het tweede kwartaal van dit jaar. Aangezien het eerste halfjaar sloot met een netto winst van 0.52 millioen hebben de eerste negen maanden van dit jaar een netto winst opgeleverd van S 4.41 millioen tegen slechts $0.5 millioen in het overeenkom stige tijdvak van 1934 De betrekkelijk gun stige resultaten, die het Amerikaansche bedrijf tot dusverre kon boeken, maar vooral ook de verwachting van een ver dere verbetering in het laatste kwartaal als gevolg van de thans ingetreden prijs stijging hebben tot een opleving van de speculatieve belangstelling voor aandeelen Koninklijke Petroleum geleid. Er doen daarbij geruchten de ronde, volgens welke de Koninklijke in Januari as. weer zou overgaan tot uitkeering van een interim dividend, nadat sinds verscheiden jaren geen interim-uitkeering had plaats gehad. Men wilde zelfs weten, dat dit interim dividend 4 °/o zal bedragen en dat dan een slot dividend van 6 verwacht zou mogen worden. Onnooöig te zeggen, dat al dergelijke geruchten nog praematuur zijn; in de komende drie maanden kan veel ten goe de, maar ook ten kwade, veranderen en van de resultaten over het geheele jaar zal het toch afhangen, of al dan niet tot hervatting van de interim-uitkeering kan worden overgegaan Op zich zelf is het echter een heuglijk verschijnsel, dat weer de mogelijkheid van èen interim-dividend van een belangrjjk concern als de Ko nlnklij ke-Shell onder de oogen kan wor den gezien. De belangstelling voor lndustriëele fond sen was in de afgeloopen week miniem; zelfs in Philips' ging weinig om en de koersen, zoowel voor dit fonds als voor Unilever, brokkelden dan cok iets al. Sommige minder courante fondsen waren daarentegen gevraagd en wat hooger. Rubberaandeelen profiteerden slechts ln beperkte mate van de prijsverbetering van het product. Er bestaat nog een gevoel van onzekerheid ten aanzien van de uit werking van het, in de afgeloopen week opnieuw verhoogde. uitvoerrecht op inlandsche rubber Bij vorige gelegen heden is reeds gebleken, dat de inlander in den lagen prijs, dien hij voor zijn pro duct ontvangt, juist een aansporing vindt voor een uitbreiding van de productie, teneinde zich aldus voor de lagere op brengst per éénheid schadeloos te stellen. Voor sulkeraandeelen bestond op som mige dagen weer goede kooplust, waar door de invloed van winstnemingen kon worden gecompenseerd. In de verkoop campagne der N.I.V.A.S. schijnt thans eenige rust te zijn Ingetreden. Het is mo gelijk, dat men hierbij te doen heeft met een doelbewuste politiek van de verkoop centrale, die met het oog op het snelle slinken der voorraden wat terughouden der wordt met haar verkoopen en deze slechts tegen gestadig hoogere prijzen wenscht te bewerkstelligen. Een verdere prijsverbetering voor Cuba-suiker te New York vormt een aanmoediging voor deze houding. In de zoo langen tijd volkomen ver waarloosde scheepvaartafdeeling is wat meer omgegaan, dank zij de opleving ln het vrachtverkeer, die verschillende maat schappijen in staat stelt, een deel van hun opgelegde schepen weer in de vaart te brengen. Af te wachten blijft ook hier, of de verbetering bestendigd zal blijven, wanneer het vervoer voor oorlogsdoelein den zijn invloed niet langer doet gelden. Op de beleggingsmarkt trad een verder koersherstel in, dat voornamelijk te dan ken was aan de voortschrijdende ontspan ning op de geldmarkt Geld op prolonga tie ls thans weer a 3 1/4 'la verkrijgbaar; particulier disconto is gedaald tot c.a. 3 5/8 'la. Deze lagere geldkoersen op de open markt maken het voor de Neder- landsche Bank mogelijk, een verdere disconto-verlaging ln overweging te ne men, vooral ook, omdat haar eigen positie dermate is verbeterd, dat hiertegen ook van dien kant geen bezwaren meer be staan. De goudvoorraad is blijkens den jongsten weekstaat opnieuw met ruim f. 18 millioen gestegen, waardoor de toe neming sinds begin October bijna f. 53 millioen bedraagt. Ondanks den druk der ultimo-eischen konden disconteeringen en beleeningen nog iets terugloopen De gouddekking ls dan ook verder gestegen tot bijna 70 'la. Behalve Ned. en Ned. Indische staatsfondsen profiteerden ook gemeenteleenlngen van de betere stem ming; op de markt voor pandbrieven teekent de terugkeer van het vertrouwen zich eveneens hoe langer hoe duide lijker af. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4 'la Nederland 96 9/16, 97 1/4. 3 1/2 Nederland 92. 931/4. 3 'la Nederland 83 7/8, 85 1/4. 4 1/2 'la Ned. Indië 96 1/2, 97 3/4. 4 'la Ned. Indië 95 5/16, 96 3/8. 4 'la Amsterdam 911/4, 93. 4 'la 's-Gravenhage 96 1/4, 97 1/8. 4 'la Gem. Utreoht 95 9/16, 97 3/4. 3 1/2 'la Noord-Holland 89 5/8, 91, 90 1/2. Philips' 243 3/4, 239 1/2 Unilever 100 3/4. 98, 99 7/8, Ford Automobielfabr. 251 5/8, 243 1/2. Ned. Kabelfabr. 341. 350. Kern. Petroleum 198 3/4, 205. Shell Union Oil 6 3/4, 7 1/16. Handelsver. Amsterdam 205 3/4. 216 1/2. Javasche Cultuur 117 1/2, 114, 122 1/2, N. I. S. U. 106, 103, 109 1/4. Deli Batavia Mij. 140. 139 1/2, 141 1/2. Amsterdam-Rubber 108 1/2, 107 1/2. Hessa Rubber 89, 84 1/2, 87. Oost Java Rubber 113 1/2, 108. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Op de zulvelmarkt is sedert de vorige week een zeer kalme stemming ingetreden en de prijzen handhaafden zich niet ot slechts heel moeilijk. Op de veemarkten hebben we hetzelfde te constateeren. Te oordeelen echter naar de kleine teruggang van de aanvoeren op de gebruiksveeafdee- lingen is de grootste drukte van den Na- jaarshandel achter den rug en mag men aannemen dat de prijzen niet verder zul len inzinken Goed kalf- en melkvee komt er betrekkelijk schaarsch aan de markt, een bewijs dat er vooral van het goede gebrulksmateriaal geen overvloed ls. Deze week waren nog enkele Belgische koooiui in ons land om wat zwaar hoogdrachtlg vee aan te koopen. maar zooals deze hee- ren ons te kennen gaven konden ze maar heel moeilijk slagen Men zocht uitsluitend naar 4—5 jarige beesten met best melktype. Er werd besteed van f. 170180 doch daarvan was niet veel te krijgen. Enkele koppels ongcchetste graskalveren werden tevens door deze Belgische importeurs gekocht tegen f.30- f. 36 per stuk. Met invoerbewilliging der Belgische regeering koopt men thans 1000 stuks pinken ln Friesland aan terwijl te vens geregistreerd fokvee in kleine hoe veelheden voor Palestina wordt aange kocht. Een beetje export is er dus nog wel. Op de slachtveeafdeelingen blijft het slecht gaan. Ofschoon de aanvoeren ln de afgeloopen week in verband met het reeds vergevorderde weldeseizoen. toch niet ab normaal groot waren, verliep de hande! lui, met slechte prijzen. De consumptie b en blijft ver beneden het middelmatige. De cijfers van de slachtingen die door de ver schillende keuringsdiensten worden gepu bliceerd geven zulks duidelijk aan. Vette kalveren bleven ongeveer constant in prijs. Nuchtere duur en graskalveren wat kal mer. De Vrijdagsche markten verliepen in verband met den R.K feestdag stil en ln weerwil dat de Fransche consenten thani aan de exporteurs zijn uitgegeven, was het op de wolvee-afdeelingen om de bovenge noemde redenen ook stil. Varkens zijn m den loop dezer week iets gezakt en de mu zen varieeren momenteel om 22' 't23 tot hoogstens 23'/t cent. We verwachten vol gende week nog eenige daling. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WlJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, SigarenHandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Az- Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4. W. v. LEEUWEN. Janvossensteeg I' J. A. MANHAVE, Haarl.straat 128 BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstge0' en aan de Kiosken. 2-6

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 20