LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Zaterdag 2 November 1935 GEVEILDE PERCEELEN. BUITENLAND. VIS/CIIEBIJ-KUCHTEN DE OORLOG. UIT DE RIJNSTREEK. boskoop. nieuwkoop. DE BIOSCOPEN. heilig genoemd worden, b.v. kunstenaars. Deze hebben eigenschappen, die hen boven anderen verheffen. Zij allen zeggen, dat na den dood de ziel zich terugtrekt uit de stof en voortleeft aan de andere zijde. Aan de andere zijde bevindt men zich in een nieuwen toestand, eenerzijds die van loutering (de mensch maakt zich los van de lagere ziel, die hij gemeen heeft met de dieren, het egoïsme anderzijds het stadium, waar hij de eigenlijke mensch wordt. Is hierna het eindpunt of het keer punt? Wij zijn soms. aldus spr., onze eigen profeet, als wij luisteren naar een sympho- nie van Beethoven of kijken naar de zons ondergang, als wij tot rust komen; op die momenten weten wij, dat dit het ware is. als wij de stilte beroeren. Zijn wij tenslotte aan die diepe stilte van rust gewend, dan hunkert de ziel naar daad, ervaring, schepping Niet alleen het „zijn", maar ook het „doen" weerspiegelt God. Daarom hunkert de mensch telkens weer naar de aarde. Dat is Reïncarnatie, het weer kee- ren naar de aarde: de wet die tot vijf eeuwen in de kerk vrijelijk geleerd werd. daarna gebannen werd. maar telkens weer terugkwam in verschillende stroomingen. Steeds vinden wij groote denkers (Goethe Schopenhauer e.a.i die dit weten. Reïncarnatie weerspiegelt het eeuwige rythme in de natuur, verschijnen en ver dwijnen; 't heelal, dat inademt en uit ademt. periodiek met tijden van rust. Men vervalle echter niet in de veronder stelling, dat alleen de geest waardevol is en de stof waardeloos. Geest en stof gaan samen De theosoof neemt alles, wat niet in conflict komt met het diepere welzijn Hij vat geest en stof samen Onze taak ls. om ons geestelijk en stoffelijk te uiten. Op 't oogenblik volgen wij alleen de ge zondheidsleer van het lichaam, de stof. De godsdienstleeraars en mystici brengen op den voorgrond, zóó te leven, dat de geest daardoor gezuiverd wordt, n.l. reinheid van denken en ontwikeling van het goddelijke in ons. Resumeerend blijft: theosofie is niet T aleen maar een levensleer voor leven en sterven en het leven hierna, maar het leert den weg. dien leder mensch gaan moet, of hij wil of niet. Na beëindiging der voordracht bedankte de voorzitter van het Centrum de heer Kengen voor zijn medewerking en sprak de hoop uit. dat het den toehoorders bijge bracht zou zijn. dat het mogelijk is. theo sofie in het dagelijksch leven te brengen. Om halftien sloot de voorzitter de ver gadering. o Bij den stalhouder Dieben is een zwartbonte melkkoe geschut, die op den Wassenaarscheweg is opgevangen. Van in aanbouw zijnde huizen in de Hugo de Vries- en Kanaalstraat is weder om een aantal looden buizen ontvreemd. Bij de politie is aangifte gedaan van missing van drie rijwielen en een be- lastingmerk. De heer A Corts alhier slaagde voor het examen werktuigkundig ingenieur aan de Technische Hoogeschool te Aken. De grondwerker W. P. H., verzoekt ons naar aanleiding van zijn optreden mede te deelen, dat hij reeds sinds 2 jaar bij de stichting is ingeschreven Sinds 3 weken stond een benedenwoning open, waarop hij meende aanspraak te kunnen doen gelden. Abusievelijk is gisteren gemeld, dat hij zou zijn opgetre den tegen mr. C J. G„ secretaris van de Ver. tot bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen; dit moest zijn mr. H. R G., secretaris van de Gemeentelijke Woningstichting. Donderdag 7, 14. 21, 28 Nov. komt de heer F. Spanjaard, binnenhuis-architect te Den Haag. in het Leldsche Volkshuis een korten cursus geven over „Woning inrichting". Een belangrijk onderwerp inderdaad in een tijd, waar met weinig middelen véél bereikt moet worden én door hen. die een nieuwe woning gaan betrekken èn door degenen, die behoefte gevoelen een frls- schere sfeer te scheppen in het bestaande intérieur. Ten overstaan van den Notaris B. J. J. N. Troost te Lelden: Winkel- en woonhuis en erf. Middelste- gracht 59 hoek 2de Groenesteeg. in bod f. 1600, kooper de heer J. van de Graaf te 's-Gravenhage voor f. 1670. Ten overstaan van den notaris H. M. Markusse te Leiden: Heerenhuis met tuin Wethouder Juffer- DUITSCHLAND. Opening van Luchtkrljgsschosl. In de groote gehoorzaal van de Lucht- oorlogs-academie is gisteren de plechtig heid gehouden ter opening van het in iets meer dan een iaar binnen het kader van het Duitsche luchtwapen ongerichte gebou wen-complex van de Luchtoorlogs- en Luchttechnische Academie en van de Luchtkrügsschool Rijkskanselier Hitier was in zün kwaliteit van opperbevelhebber van de weermacht aanwezig. Generaal Goering hield een toespraak, waarin hij o m. zeide dat Hitier herhaaldelijk uiteen gezet had. dat zijn wil en die van het volk de vrede was. Hij heeft echter even vaak er den nadruk op gelegd, dat deze vrede niet alleen van Duitsehland. maar ook van de naburen afhankelijk is. Slechts een scherp zwaard behoedt den vrede. Wan neer dit zwaard breekt, wordt ook een volk vredeloos". ENGELAND. Eden blijft in zijn functie De gemeenteraadsverkiezingen. Het centraal bureau der conservatieve partij heeft verklaard dat het bericht, „volgens hetwelk Eden binnenkort den post zou verlaten, die hem is toevertrouwd" zonder grond ls. De uitslag van de gisteren gehouden gemeenteraadsverkiezingen is als volgt: Conservatieven gewonnen 50. verloren 18. winst 32; liberalen gewonnen 10. verloren 12. verlies 2: Labour gewonnen 36. verloren 60. verlies 24. OnafhankelUken gewonnen 20 verloren 26. verlies 6. (Men ziet. hoe de wind den conservatie ven gunstig is). TURKIJE. Eerste zitting Nationale Vergadering. Ter gelegenheid van de eerste zitting van de vijfde wetgevende periode der Nationale Vergadering verklaarde het hoofd van den Turkschen staat: De hui dige internationale gebeurtenissen herin neren Turkije aan twee belangrijke feiten, n.l. sterk te zijn om de nationale rechten van het vaderland te kunnen verdedigen en het belang in te zien van samenwerking der internationale mogendheden tot be houd van den vrede. Het is niet mogelijk spijt te verhelen over de huidige versto ring van den vrede. CHINA. De aanslag op den premier. Uit Nanking wordt gemeld, dat minister president Wang Tsjing Wei na een ope ratie te heben ondergaan tot het weg nemen van de kogels, rustig ls gaan sla pen. De doctoren achten zijn herstel waarschijnlijk. Men heeft nog 8 lieden, die bij den aanslag betrokken waren, ge arresteerd. In officleele kringen neemt men aan dat men met een communistisch complot te maken heeft. Over het algemeen neemt men aan. dat de daad geen terugslag zal hebben op de politiek in Noord-Chlna, waarvoor de richtsnoeren zoowel door China als door Japan de laatste weken bindend zijn vast gelegd. De Japansche minister van buitenland- sche zaken heeft verklaard, dat hij de gebeurtenissen te Nanking betreurt, doch dat de Chineesche politiek hierdoor niet wordt getroffen. De oorzaken kunnen worden gezocht in de talrijke verschillen van meening in zake de buitenlandsche politiek, de hou ding tegen de communisten of tegenover Japan. mansstraat 15, in bod f. 4500, kooper de heer E. van Starkenburg q.q., te Oegst- geest voor f. 5200 Beneden- en bovenwoning Warmonder straat 9, hoek Poelgeeststraat 2, in tx>d f. 1775, kooper de heer M van der Hoogt q.q. te Lelden voor f. 1775. Winkelperceel Groenesteeg 17, in bod f. 700, kooper de heer L. van der Meel q.q. te Leiden voor f. 701. Winkelhuis met poort Clarasteeg 37, in bod f. 1170, kopper de heer K. F W. van Luyken q.q te Oegstgeest voor f.1171. Woonhuis Langestraat 34 is niet gegund. Het ministerie vermoedt, dat men moet rekenen op een regeerlngswisseling in in China en een wijziging in de betrek kingen tot Japan. De benoeming van den opvolger van Wang Tsjing Wei is van t grootste gewicht voor de Chineesch Japansche betrekkingen. Ook de Japansche pers houdt zich sterk bezig met den aanslag. Men verklaart, dat de Chineesche regeering ernstig ls ge schokt. aangezien Wang Tsjing Wel de sterkste steun was van Tsjang Kal Sjek. Het proces tegen den dader Soeng Feng Ming, zijn twee medewerkers en acht medeplichtigen zal reeds heden te Nan king plaats vinden. De dader ls 32 Jaar oud, hij werkte een jaar te Nanking en hij heeft gediend bij het negentiende kantonleger, dat om. actief deelnam aan de gevechten van Shanghai in 1932 Men heeft al het mogelijke gedaan den dader Soeng Feng Ming, die door de lijf wacht van den minister ernstig werd ge wond, in het leven te behouden, doch hy is overleden. Het polltie-onderzoek naar den moord op Wang Tsjing Wei heeft uitgewezen, dat 3 mannen en een vrouw direct bij den aan slag betrokken zijn. Bij de vrouw zouden brieven gevonden zijn. die wijzen op een langdurige voorbe reiding van den aanslag. Het blad Sjen Pao schrijft dat de daders communisten zijn, die in verband met de bedreigde positie van de roode legers in China zijn overgegaan tot de taktiek der politieke moorden. Ze hadden opdracht der 3e Internationale, die zich ten doel heeft gesteld den opbouw van China te verstoren. o OOSTENRIJK. Onderscheidingen voor Fey en Reither. Bondspresident Miklas heeft den vroe- geren bondsminister Fey het grootkruis eerste klasse van de Oostenrljksche Orde van Verdienste verleend en den vroege- ren minister van landbouw en huldigen „Landeshauptmann" van Neder-Oosten- rijk, Joseph Reither, dezelfde onderschei ding toegekend. ZWITSERLAND. De begTooting goedgekeurd. De Bondsraad heeft de begrooting goed gekeurd. Deze sluit met een tekort van 77 millioen francs. jJSl IJMUIDEN, 2 November. V1SCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 0.850.56; Griet per ki6t van 50 KG f 2815; Tongen per kist f 0.960.68; Zetschol per kist van 50 KG. f. 2314; Kleine Bchol per kist van 50 KG. f. 217.40: Schar per kist van 50 KG. f. 7.605.50; Lengen per stuk f. 1.45; Wij ting per kist van 50 KG. f. 4.30—3.50 1450 kisten versche haring, f. 4.503.30 per kist; 419 kantje pekelharing. Volle ha ring f 8.808.65; Steurharing f. 7.80 7.50. IJleharing f.7 per kantje Aangekomen 2 stoomtrawlers: IJM. 88 met f. 1505; IJM. 91 met f. 838; de kotters E. 61 met f.444; A 11 met f.33; de KW. 19 met f.1046. KW. 20 met f. 115; KW. 172 met f.522, KW. 160 met f.136; KW. 58 met f.344; SCH. 289 met f.710; SCH. 324 met f 885; SCH. 402 met f. 804 voor versche haring. De loggers.' KW. 155 met f.795: KW. 39 met f. 619; KW. 105 met f 117; KW. 18 met f 435; KW. 45 met f. 190; en de KW. 20 met 417; KW. 172 met 365: KW 160 met 520; KW 3 met 23; KW. 58 met 500 kantjes pekelharing voor Katwijk. Vlaardingsche markt, 2 November. Aanvoer 10 schepen, 32 last; KW. 127 34 last; Volleharing Eng. wal f. 8.809.80. IJleharing f. 77.20. Steurharing f. 7.10— 8.20; alles naar kwaliteit. Van 't front. LONDEN, 2 Nov. (A.N.P.) Dally Telegraph meldt uit Dzjiboeti dat de regen den op- marsch der Itallaansche troepen ver traagt. De strijdkrachten in Ogaden kun nen zich slechts langzaam verplaatsen we gens den doorweekten grond. De colonne, welke bij de Webbe Sjibeli opereert is 20 mijlen opgerukt, doch de ongeregelde troe pen onder Ras Desta maken het hun bui tengewoon moeilijk. Buitenlandsche sche pen wordt niet toegestaan Mogadiscio aan te doen. Men meldt, dat hier groote hoe veelheden munitie en benzine worden aan gevoerd, terwijl voortdurend troepen transporten aankomen. De studentenbetooglngen te Rome tegen Britsche opschriften op winkels duren voort. De Britsche legatie te Rome wordt scherp bewaakt. Tal van winkelruiten zijn vernield, doch de orde is. hersteld. ADDIS ABEBA, 2 Nov Reuter) Ras Desta de commandant der Abessijnen aan het Zuidelijk front meldt, dat de Italianen groote activiteit in de lucht aan den dag leggen, in den sector van Dolo. Schermut selingen kwamen voor tusschen zijn voor hoede en de Italianen in het dal van Webbe Sjibeli. In Ogaden zijn de regens bijna ten einde en men verwacht leder oogenblik den opmarsch der Italianen. Verder verwacht men, dat de aanval van de gemotoriseerde afdeelingen tegen den spoorweg zal komen uit de richting van Moesa All in de richting van Afdem op 100 k.m. van Dlredawa. De afstand die moet worden afgelegd is ln rechte lijn on geveer 300 k.m. Indien deze aanval wordt ondernomen ls het waarschijnlijk dat troe pen van de Abessijnen uit Harrar en Dlre dawa naar dit gebied zullen worden ge zonden, dat van troepen ontbloot ls. An dere troepen zouden uit Ankober en Des- sie kunnen komen. De opmarsch der Ita lianen zou reeds zijn ingezet en de Abes sijnen denken hen te stuiten in de moeras sen van Immini op ongeveer 200 k.m. van Drosie. De besprekingen. LONDEN, 2 Nov. (Reuter). Na de bespre kingen van gisteren tusschen Hoare, Eden en Laval zijn de Engelsche ochtendbladen van meening, dat de Engelsch-Fransche samenwerking opnieuw is versterkt, ter wijl de Italiaansch-Fransche vredesplan nen voorlooplg als afgedaan kunnen wor den beschouwd. De meening der Fransche pers komt daarmede royaal overeen. GENEVE. 2 Nov. (Reuter). Laval had heden een kort onderhoud met van Zee land Hoare sprak met Alolsl en daarna met van Zeeland, v. Zeeland, Hoare, Eden zullen elkaar opnieuw ontmoeten bij Laval tergelegenheid van een lunch die de Fransche minister-president zal aanbie den. WASHINGTON, 2 Nov. (Reuter). De woordvoerder van het departement van staat heeft verklaard dat onderhandelin gen van een Italiaansch-Amerikaansch handelsverdrag zijn aangevangen na het uitbreken der vijandelijkheden in Oost- Afrlka en nu niet zullen worden voortge zet, aangezien dergelijke overeenkomsten niet in overeenstemming zouden zijn met Roosevelt's standpunt tegenover den han del met de oorlogsvoerenden. De sancties. GENEVE, 2 Nov. (Reuter). De Commis sie van achttien heeft de datum van inwerkingtreding der sancties bepaald op 18 November. Bezuiniging in Italië. ROME. 2 Nov. (Reuter) Te beginnen met 6 November zullen behalve een aan tal locaaltreinen 46 treinen, waaronder acht sneltreinen uitvallen. STROOMVOORZIENING AFGESLOTEN. In verband met werkzaamheden aan het hoog- en laagspanningskabelnet zal de stroomvoorziening in het gedeelte ten Oosten van de Gouwe alsmede in de ge- lieele gemeente Zwammerdam zijn afge sloten in den nacht van Zaterdag op Zon dag a.s. van 12 tot plm. 7 uur. Installatie pastoor van Meeuwen. Morgen, Zondag, voorm 10 uur, al pastoor van Meeuwen door den deken van Gouda, B. M. J. van Rooy. worden g(. installeerd. In den namld. halfvler. zullen de besta, ren van vereenlgingen alsmede de paro- chianen ln de gelegenheid worden gesteld met den pastoor kennis te maken. GEMEENTERAAD. De kwestie Achttienhoven De, Gcmeentebegrooting. De raad kwam ln vergadering bijeen; wegens ziekte ontbrak weth. A. J. den Har- tog. Uit de mededeellngen bleek, dat men omtrent de spoorlijn veilig „alle hope kan laten varen". Het tekort op het traject Uithoorn-Alphen-Ter Aar bedraagt bulten de afschrijving en obligatierente f. 171.720 oer jaar. Als de belanghebbende gemeen ten kans zien voor een oplossing, zou er misschien over te praten zijn. De raad ging zich dus maar spitsen op een andere uit komst, n.l. een door Koppenol uit Nieun- veen in te stellen autobusdienst Ook werd een verzoek behandeld om te bevorderen, dat de dienst niet aanvangt ln de Kerk straat, doch in het Zuideinde; hierover was men het spoedig eens. Gemeenterekening 1934 De raad stelde deze voorlooplg vast op een totaal van ontvangsten ad f 102.772.26 en van uit gaven op f. 95.166.88: 1936 kan dus inzet ten met een saldo van f. 7.605.38. De drankverloven werden beperkt tot een maximum van 10 en de vergunningen tot 7. zoo'veel als er thans zijn. behoudens goedkeuring van de Kroon. Volgde de quaestle Achttienhoven. Bij de wet van 11 Juli 1855 is de Buurtschap Achttienhoven, tot dan een zelfstandige gemeente, gevoegd bij Nieuwkoop. Men zou daar zelf zijn wegen blijven onderhouden doch niet bijdragen aan het onderhoud en de vernieuwing van Nleuwkoop's open bare werkTnstraten, wegen, dorpstoren en gemeentehuls. Hiervoor werd in de afd. Nieuwkoop een afzonderlijke inkomsten belasting geheven, tot de wet van 15 Juli 1929 daaraan een eind maakte, toen n.l. de zelfstandige gemeentelijke inkomstenbe lasting werd opgeheven. Hoe nu? Een paar malen had de raad reeds naar een oplossing gezocht, tot nu een Ingezetene van Achttienhoven een beroep gedaan had op Ged. Staten: deze verlangden nu, dat een regeling getroffen zou worden. B. en W. stelden nu voor als compensatie f.200 per jaar uit te trekken voor het aanschaf fen van wegmaterlaal aldaar. Na langdu rige discussies kregen B en W machtiging om met Ingang van 1936 maximaal f. 200.- te besteden voor de oplossing van deze j quaestle. Het voorstel werd aangenomen met 8 tegen 2 st. De heeren Splinter en Baas meenden, dat voorlooplg met f. 100.— volstaan kon worden en stemden tegen Regeling bij brand Sinds een paar jaren wordt in den lande gewerkt, onder stimuleering van Blnnenlandsche Zaken, aan een organisatie voor beveiliging tegen brand. Zoo ls gevormd voor deze streek de kring Alphen a. d. Rijn. waaronder ook Nieuwkoop is gebracht. De behoefte werd niet sterk aangevoeld, dank zij de eigen uitstekende brandweer, doch bezwaar waa er niet, wantgeld kostte het niet en zoo ging ook dit punt onder de hamer door. Opruiming krotwoningen Nieuwkoop ls rijk aan krotwoningen. Dit heeft de aandacht van het gemeentebestuur, want stelselmatig komt het met voorstellen tot onbewoonbaarverklaring. Voor heden was aan de beurt een drietal aan het Woer- densch Verlaat, bewoond door de wed D, Hoogendoorn, P. U. Veenhof en J. Hooger- werf. Der aoad sympathiseert met dit stre ven en maakte dan ook geen bezwaren. Rijnl. Borgstellingsfonds Op initiatief van den K. v. K. te Lelden is op 1 Juni 11 tot stand gekomen een „Stichting Rijn- landsch Borgstelllngsfonds1' met de bedoe ling om voor den kleinen middenstand een gelegenheid te scheppen tot bemidde ling. voorlichting en borgstelling voor ere- dietwaardige credietbehoevenden Allerlei voorwaarden zijn gesteld, doch willen de Nieuwkoopsche middenstanden hiervan profiteeren, dan moet de gemeente 10 ct. per Inwoner foumeeren in het ka pitaal van de Stichting. B. en W. achten liet criterium credietwaardigheld van dien aard. dat heel de gestie voor een gemeente als deze van geen belang zou zijn. Edochde vroeden dachten daar an ders over. De heeren Splinter en Baas, ge steund door den heer Stam geloofden dat Luxor-Theater „De Zigeunerbaron"! Velen onzer lezers kennen deze geschie denis van den jongen baron Sandor von Barlnka, die heimelijk terugkeert naar z'n vaderland, Hongarije, dat hij als kind verlaten heeft met zijn vluchtenden va der, die geheuld had met de overheer- schende Turken en daarom mét zijn ge slacht, verbannen werd. Hij ontmoet er het bekoorlijke Zigeunermeisje Saffl. maar óók de knappe Arsena, dochter van den onbeschaafden schatrijken varkens fokker Zsupann. die zich heeft meester gemaakt van het onbeheerde slot en landgoed der Barinka's. waar de Zigeu ners nog steeds de herinnering aan het edele geslacht Barinka in dankbare her innering houden en vol vreugde de terug komst van den jongeman begroeten. Die terugkomst moet een geheim blijven, om dat Sandor anders de doodstraf wacht. Saffi verraadt echter 't geheim, ondanks zichzelf en zoo weet Zsupann den baron te dwingen tot een huwelijk met z'n dochter. Juist op het laatste oogenblik komt evenwel de gratie af. Sandor laat Arsena en den woedenden vader voor spot staan en kiest de gelukkige Saffl tot zijn echtgenoote. Deze „Zigeunerbaron" is een film vol bruisende actie, waarin Adolf Wohlbrück het flitsende tempo aangeeft. Wat een prachtige tafreelen zijn er in deze rol prent, welk een cocktail van romantiek, humor, zang en muziek. Men weet het: Joharrn Strauss schreef de muziek der operette, waarnaar deze film vervaardigd werd en men kent daarmee tevens haar rythme, haar ongemeen goede kwalitei ten, haar bekoring! Adolf Wohlbrück is het juiste temperamentvolle, prettige type van den populalren Zigeunerbaron, maar de kittige Hansl Knoteck staat naast hem op het eerste plan. Fritz Kam pers is de onbeschaafde, domme varkens- fokker ln levenden lijve en Gina Falcken- berg z'n op wraak beluste, weinig scrupu leuze dochter, die tenslotte toch haar trekken thuis krijgt. Regie en fotografie zijn uitstekend. Als tweede hoofdfilm „De man van twee werelden", een verhaal uit de ijs velden van Groenland, met Francis Lede- rer ln de hoofdrol. In het journaal ziet men o.m. interes sante opnamen van de „Kerkplein" en de „Drente", de twee bij Egmond gestrande schepen. Casino-theater. Het Hoogewoerd-thea- ter geeft deze week een unicum op film gebied en wel „No Greater Glory" (Voor land en vlag), een film, welke grooten- deels door kinderen wordt gespeeld. De held van het verhaal is Nemescek, een zwak jongetje, dat bij zijn kameraden een slechte beurt heeft gemaakt en dit door persoonlijken moed en dapperheid tracht goed te maken. Deze kans wordt hem ge geven als er een „oorlog" uitbreekt met een naburige jongensclub. Nemescek loopt een zware ziekte op en moet het bed hou den, Juist als de beslissende „slag" gele verd zal worden. In een hevlgen koortsaan- ï4l verlaat hij ijlend het huls om zijg kameraden te hulp te snellen. Dit ls zijn dood en hij sterft met de vlag, die hij zoo juist heroverd heeft, in de handen Dit bijzondere filmwerk wordt vertolkt door de meest bekende Amerikaansche jeugdige acteurs, o.a. Frankie Darro, Georg Breakston. Jimmy Butler. Een uitermate bezienswaardige film, die zoowel voor kin deren als voor ouderen zeer aan te be velen ls. Voor de pauze draait de film „Ik haat dat meisje", welke den lijdensweg weer geeft van een moeder, die haar zoon in den wereldoorlog verliest. De belde Jour naals en een komische twee-acter comple- teeren het programma. Trianon-theater. Voor de pauze zien we naast een aardig, gekleurd teeken filmpje en het wereldnieuws, „Flirt in Weenen" met Magda Schneider in de hoofdrol. „Flirt in Weenen" ls een film vol van komische momenten, vlot ge speeld en met goede muziek. Na de pauze draait „Patrouillewagen 99" waarover wij reeds gisteren uitvoerig heb ben geschreven. Lido-theater Joan Crawford, geflan keerd door Clark Gable en Robert Mont gomery vragen deze week voornamelijk de aandacht in het programma van het Lldo- theater en het behoeft wel niet gezegd dat dit drietal dubbel en dwars ln staat is u een genoeglijken avond te bezorgen. In „Een wedloop met Amor" (Forsaking all others) vertolkt de bekoorlijke Amerikaan- 6Sh.e 4e rol va» een luchthartig vrouwtje. dat aan den eenen kant over de ooren ver liefd is op Robert Montgomery maar an- derzflds ook niet ongevoelig ls voor de attenties van Clark Gable, die even hard verliefd is op haar étls zij op Robert. Als de film begint komt Clark juist op tijd om getuige te zijn van t huwelijk van zijn aan gebedene met zijn besten vriend. Maar op het allerlaatste oogenblik blijkt die vriend zich te hebben bedacht en treedt ln het huwelijk met een liefde uit vroeger jaren. Wie mocht denken, dat daardoor de kansen van Clark zouden verbeteren vergist zich. Joan blijft zich het meest aangetrokken gevoelen tot Robert, ook na diens huwelijk en zelfs verlaagt zij zich tot een rendez vous in de villa, welke aanvankelijk voor hen beiden bestemd was. Dit komt ook ter oore aan Robert's wettige echtgenoote. die onverwachts op het tooneel verschijnt en een hevige scène maakt. Dank zij het be middelend ontreden van Clark, die haar met een geldelijke schadeloosstelling weet te bewegen afstand te doen van haar echt genoot komt alles weer in het reine en lijkt het alsof thans niets meer een wer kelijke echtverbintenis tusschen Joan en Robert in den weg staat. De datum van de huwelijksvoltrekking wordt voor de tweede maal vastgesteld maar dan ziet eerstgenoemde op het laatste oogenblik in hoeveel Clark elgenlUk van haar houdt en geeft zii hem haar hart en hand. Ziedaar in het korf, dp Inhoud van dit l'efdesoel van wisselende kansen waarbij iedereen zich ste'llg kostelllk zal amuseeren. Voor de pauze draait een gekleurde film over het Zwltsersche natuurschoon en een koddig verhaal „De arme weduwvrouw" uit 4e vermakelijke Hal Roachrproductie. Roxy-theater Harry Baur is onbe twist één der sterkste karakterspelers, die de film kent. Hij, de groote figuur, ln wlen> geringste gelaatsmimiek, ln wiens soberste gebaar een sterke suggestieve kracht tot uiting komt, speelt in „Om een menschen- leven" een politiecommissaris, die den schuldige moet vinden in een moordzaak en niet tevreden ls met den onschuldige, dien de rechter van instructie verdenkt. In zijn strijd tegen de misdaad komt hij t« staan tegenover den waren dader, een dimmen misdadiger, die de politie trot seert ln de zekerheid, dat de moord niet te bewijzen valt. Baur gaat langzaam op zijn doel af en lokt den sluwen kerel stap voor stap uit zijn tent. De moordenaar wordt overmoediger en onvoorzichtiger en met den regelmaat van de wijzers van een uurwerk speelt de slimme tegenstander zichzelf ln handen van den politiecommis saris, die nog slimmer blijkt te zijn. Tot dat de moordenaar te ver is gegaan, njjj meer terug kan en in den hevlgen strijd vallen er dooden. Harry Baur speelt zijn rol van politie commissaris zóó brillant, dat men met jj" gehouden adem en voortdurend geboeide aandacht, dit spel van misdaad tegen P?' litie volgt ln zijn ontwikkeling Doch odj Inkijlnoff met zijn Azlatlschen kop le™> prachtig tegenspel. Het is een waar ge noegen hen beiden te zien spelen. Dat11 filmkunst, van de allerbeste soort, in waarlijk prachtfilm. „De big van de infanterie" is een j geestige militaire klucht met Ralph Arm Roberts als de „big". Al met al een P"? gramma, dat voortreffelijke kwaliteit» zich vereenlgtj

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2