Overeenstemming inzake de toepassing der sancties. 15 NOVEMBER DE DATUM VAN INVOERING? SgSS RR lü m Actie der Italiaansche studenten tegen de sancties. De G.D.IJ. 132 te Katwijk aan Zee wordt leeggehaald. 1507 irpcfie en AMristr. 2500 76>te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 2 November 1935 Vijfde Blad No. 23193 30 haringtonnen aan land gebracht. RECHTZAKEN. VAN 'T FRONT. (Speciale Reuter en A.N.P.-Dlenst). ADDIS ABEBA, 1 Nov. (Reuter-A.N.P.) Vandaag heeft in alle sectoren rust ge- heerscht. Nergens is een operatie van eenig belang ten uitvoer gelegd, zulks in ver band met de viering van Allerheiligen, een katholieke fèestdag, die vooral bij de Italianen ln hoogen eere staat. Desondanks js geen verzwakking ingetreden in de in tensiteit, waarmede de Italianen hun voor bereidingen treffen voor het voortzetten van hun opmarsch, waarbij vooral de af- deellngen inboorlingen van Tigre, die thans ln dienst van de Italianen staan en de Italiaansohe luchtvaart vandaag actief zijn geweest. Binnenkort algemeen offensief der Italianen in het Zuiden? De ontzaggelijke regenstroomen, die kortgeleden nog de militaire operaties in een groot deel van Ogaden tegengehouden of in ieder geval grootelijks belemmerd hebben, zijn thans opgehouden, zoodat men binnen zeer korten tijd een algemeen Italiaansch offensief ln het Zuiden ver wacht. De tochten van de Italiaansche luchtstrijdkrachten boven de Abessijnsche linies in den sector Dolo en het dal van de Wbebe Sjebeli worden steeds veelvul- dlger. De positie van Ras Desta. Te Addis Abeba weet men niet precies, waar Ras Desta zich bevindt, maar men veronderstelt, dat hij niet ver is van de Webbe Sjebeli en tracht den linker flank der Italiaansche colonnes, die hun basis hebben te Dolo, te bedreigen. De voor naamste troepenformaties van Ras Desta hebben nog geen contact met de Italiaan sche troepen, ofsdhoon talrijke schermut selingen tusschen Abessijnsche en Italiaan sche patrouilles hebben plaats gehad in de nabijheid van de Webbe Sjebeli, ten Zuid Westen van Gorahei. Men spreekt ln Addis Abeba officieel tegen, dat er waarheid zou rusten in het bericht, dat kortgeleden 3500 Abessijnen in den sector Oeai Oeal zouden zijn gedood. De strijd om Makallc. In Tigre doet het gerucht de ronde, dat Makalle zou zijn gevallen. Het gaat hierbij echter waarschijnlijk niet om een inne ming van de stad in den militairen z'n van het woord. Eenige dagen geleden reeds werd bekend gemaakt, dat de stad was ge ëvacueerd. Den volgenden dag signaleer den Italiaansche vliegtuigen sterke afdee- lingen Abessijnen, die ln de richting van de stad optrokken. Waarschijnlijk betrof 'bet hier krijgslieden van stammen, die zich gingen wreken op de families van aanhangers van Ras Koeksa, die overge- loopen waren naar de Italianen. Een af- deeling partijgangers van Ras Koeksa, die op de hoogte gesteld waren van deze ge beurtenissen, schijnen nu op hun beurt Makalle te zijn binnengetrokken om weer wraak te nemen. Het is in ieder geval zeker, dat in de laatste dagen in Makalle bloed heeft gevloeid, (Copyright Reuter-A.N.P.), Uit Harrar wordt gemeld: Ahmed Hassa een Somalr-stamhoofd is met 12 andere Somalis geketend van Gorahei hierheen eebracht. Allen worden beschuldigd voor Italië te hebben gespionneerd. De toestand te Gora hei is zeer duister. Generaal Graziani heeft bevel gegeven, dat de geheele bevolking het gebied van Wardar moet ontruimen ten einde inci denten te vermijden tusschen de inboor lingen en Britsche onderdanen, die jaar lijks de Italiaansche gebieden doortrekken, om weidegebieden te zoeken voor hun kudden. Wardar is gelegen tusschen Gerlogubi en Oeal-Oeal. De Zweedsche Roode Kruis-Missic. Met het s.s. „Athos H" zijn de leden van de Zweedsche Roode Kruis-Missie naar Abessynlë scheep gegaan. Het zijn vier dokters, een predikant en hjf ziekenverpleegsters. De Zweedsche geneesheeren hebben een Boote hoeveelheid sanitaire artikelen bij alsmede 4 speciaal uitgeruste auto mobielen. De missie zal zich eerst naar Ihet Zweed se hospitaal te Harrar begeven, dat jedert eenige jaren in gebruik is, om Jwna na verschillende punten van 'het front te gaan. DE SANCTIES. wure' en Laval zijn gisteren, zoo tttij t/F officieele Engelsche zijde ge- totai H?ens ^un beprekingen te Genève onti t overeenstemming gekomen tot „i de. toepassing van maatregelen het j^ftog van artikel 16 en omtrent een.u naar oplossing in over- yjjhhbhmg met de grondslagen van den daas d' Bevestigd wordt, dat van den »etl v°De£Hge uiteenzetting zal wor- door t£uêven van de mislukte pogingen, tom tolde regeeringen tot nog toe onder- vindeJJm een '3asis van onderhandeling Hoai?' ^a' deze verklaring afleggen en hem o i zic^ "tot enkele woorden bij jjj. "b*sluiten. Laval zal waarschijnl'jk haniWi c'e basis van verdere onder- 'ïngen is, dat een schikking zich Hl Dek VolkpnèSt voegen in het kader van den len ^e economische sancties zul- toegepast, doch zij zullen geen 0oderbKk«km de verzoeningspogingen De spanning in de Middellandsche Zee duurt onverminderd voort. Mussolini heeft te kennen gegeven, dat hij op de uiteen zetting van het Britsche standpunt door Drummond nader zal antwoorden. Voor- loopig blijft de toestand zoo, dat Engeland zijn vloot in de Middellandsche Zee nier zal verminderen, zoolang Italië voortgaat met zijn aanvallen in de pers en zoolang het zijn troepen in Lybië niet vermindert. Op het onderhoud tusschen Laval, Sir Samuel Hoare en Eden is gistermiddag een bespreking tusschen Laval en Aloisi gevolgd. Vanochtend zullen vermoedelijk Hoare en Aloisi een onderhoud met elkaar hebben. Men neemt echter algemeen aan, dat het niet tot een ernstig zoeken naar een grondslag van onderhandelingen zal ko men, daar op het oogenblik onderhande lingen geenerlel kans van slagen hebben. Gistermiddag liep te Genève het ge rucht, dat de ex-koning van Spanje, Alfonso, die in het Hotel des Bergues ver toefde. waar ook Laval en Aloisi verblijven, de reis naar Genève zou ondernomen heb ben, om op verzoek van den Paus een bemiddelingspoging te wagen. De ex- koning van Spanje schijnt echter slechts zeer korten tijd te Genève te zijn geweest en de stad reeds weer verlaten te hebben. Zijn aankomst op dit tijdstip te Genève schijnt een zuiver toeval te zijn geweest, dat door den ex-koning zelf betreurd werd. Naar men zegt, zouden Laval en Hoare het gisterochtend er over eens zijn ge worden, dat de economische sanctiemaat regelen zoo spoedig mogelijk moeten wor den toegepast. Laval moet daarbij aan Hoare de verzekering gegeven hebben, dat Frankrijk de economische sanctiebepalin gen gestreng zal toepassen en aan Enge land den gewenschten steun zal verlee- nen. Indien de Britsche vloot in de Mid dellandsche Zee zou worden aangevallen. Intusschen hebben de financieele, juridi sche en economische subscommissies de re serves bestudeerd, die door verscheidene regeeringen gemaakt zijn betreffende de aanbeveling van de coördinatiecommissie aan de Volkenbondsleden den invoer uit Italië te^verbieden. Men hoopt, dat het voor de coördinatie commissie heden mogelijk zal zijn op grond van het rapport van de commissie van 18 een datum vast te stellen, waarop de in voer uit Italië gezamenlijk door de volken bondsleden zou worden stopgezet. Men acht het in hooge mate waarschijn lijk, dat de coördinatie-commissie dit tijd stip op 15 November zal vaststellen. Er zijn voorstellen gedaan om de coör dinatiecommissie nogmaals bijeen te doen komen, eenigen tijd na het in werking stellen der sancties, teneinde na te gaan in hoeverre de reeds genomen maatregelen effectief zijn in het bekorten van den oor log in Oost-Afrika en of verdere maatre gelen zouden moeten worden aanbevolen aan de Volkenbondsleden, Hedennacht om 1 uur is, na een zitting van vijf uren, overeenstemming bereikt in de kwestie der clearlngovereenkomsten, welke kwestie de definitieve regeling voor het in werking doen treden der sancties tot nog toe had opgehouden. Oostenrijk, Albanië, Hongarije en de Do- minikaansche republiek zijn de eenige lan den, die nog geen antwoord hebben gezon den aan den Volkenbond met betrekking tot het toepassen van sancties tegen Italië. Te Genève wordt nog een nieuwe sanctie maatregel genoemd, n.l. een radio-bom bardement van Italië. Het denkbeeld is ge opperd, regelmatig radio-uitzendingen in de Italiaansche taal op de lange of op de korte golf te organiseeren, waardoor het Italiaansche volk kennis zou kunnen ne men van de wereldmeening, zooals deze werkelijk is en zich er van kan vergewis sen, dat de sancties niet het werk zijn van één land, doch feitelijk van één man. Het is echter niet waarschijnlijk, dat in die richting stappen zullen worden onderno men, voordat de kwestie der sancties is ge regeld. Hoewel de Amerikaansche regeering ge waarschuwd heeft tegen den handel met de oorlogvoerende landen, zijn toch sedert de waarschuwing van 5 October nog ver scheidene scheepsladingen koper, petroleum enz. naar Italië verzonden. Men acht een volle maand noodig om den export naar Italië eenigszins te beperken. Felle artikelen van Gayda. Een toespraak van koning Emmanuel III. Verlieslijst gepubliceerd. Verdere troepenverschepingen. Gayda stelt vast, dat Engeland geen aan dacht heeft geschonken aan het Italiaan sche memorandum dat bij den Volkenbond is ingediend, maar zich haastte sancties door te drijven, die „reeds zes madnden tevoren te Londen waren uitgewerkt, even als de mobilisatie van de Britsche Vloot". „Als men intusschen voortgaat over onver anderde vriendschap voor Italië te spre ken, nadat al deze concrete feiten bekend zijn, mengt zich slechts ironie in het dra ma, dat zich thans afspeelt," (Speciale correspondentie). Rome, Vrijdagavond. In antwoord op den eisch, dien de stu denten gisteren stelden aan den Engel- schen drogist „Roberts", was het Britsche wapen, dat tot nu toe op het winkelraam was aangebracht met zwarte emailleverf onzichtbaar gemaakt. Om dezelfde reden was een Italiaansche vlag gehangen over den naam van het hotel „Inghliterra". De studenten eischten, dat de naam van het hotel „Eden" veranderd zou worden, in verband hiermede hebben zij het naambord ernstig beschadigd. De naam Eden werkt thans in Italië als een roode lap op een stier en de studenten hebben willen doen voorkomen, dat het hotel speciaal was ge noemd naar den Britschen minister voor Volkenbondsaangelegenheden. Het bestond reeds lang, voordat zoowel de studenten als de heer Eden waren geboren. De stu denten van de universiteit van Rome vol gen blijkbaar reeds Mussolini's gelofte op om vooraan ^te staan in den strijd tegen sancties. Groepen van meer dan 50 man trokken vandaag door Rome en ageerden tegen alle winkels, die Britsche producten verkoopen, Engelsche namen dragen of het Engelsche wapen op de winkelramen heb ben. Alles verliep ordelijk, er is niet ge schreeuwd en men liet vreemdelingen en goederen ongemoeid. Het publiek hield zich er buiten. Enkele winkels, die voor de pro-Italiaansche actie werden uitgekozen, werden door studenten bewaakt, terwijl an deren biljetten met de woorden „koopt Ita liaansche producten" op de winkelramen plakten. Omdat het vandaag Allerheiligen was, waren de winkels gesloten. Deze betoogingen waren de voortzetting van de optochten, welke de studenten hiel den, waarbij het ruw toeging en de winke liers direct gewaarschuwd waren alle bui- tenlandsche reclames, speciaal Engelsche, weg te nemen. Zelfs het woord „tearoom" in het aan toeristen' bekende Piazza dl Sanga bracht de studenten in opwinding, maar sterke troepen carabinieri, die zich voortdurend in dat district bevonden, ver spreidden de studenten. Politieversterkin- gen bewaken thans eveneens het Engelsche gezantschap. Deze protestbetoogingen gaan parallel met de nieuwe beschuldigingen aan het adres van Engeland, dat het meest vijan dig zou staan tegen de Italiaansche expan sie in Afrika. Sinds het bezoek van Sir Eric Drummond aan Mussolini, waarbij hij verzekerde, dat Engeland door gevoelens voor den Volkenbond alleen wordt gedre ven, was deze campagne min of meer op gehouden. Thans nu de sancties voor de deur staan, komt dit alles weer omhoog. Gayda gebruikt in de Giornale d'Italia de redevoering van Baldwin voor de Inter national Peace Society als punt van uit gang vooi een hernieuwde anti-Britsche cam 511c. Iedereen weet thans, dat En- gelande anti-Tt.aliaansche politiek niet door liefde voor den Volkenbond wordt ingege ven, maar door imperialistische tactiek, die Abessynië voor toekomstige Britsche ver overingen wil behouden en daarom Ita liaansche expansie, nu en in de toekomst, wil verhinderen", Een toespraak van den koning. De universiteit van Rome reikte van daag eeretitels uit aan den koning van Italië ter gelegenheid van een groote open bare bijeenkomst in de nieuwe „Cité Uni versitaire". Koning Victor Emmanuel III sprak een korte rede uit, waarin hij de tegenwoordige gebeurtenissen aanroerde. Hij zeide: „het is niet zonder beteekenis, dat deze stad van herdenking haar zalen opent voor nobele en ernstige redevoerin gen, op het oogenblik dat mijn land acties is begonnen, die van dringend belang zijn voor zijn leven, veiligheid en toekomst. Rome heeft in zijn roemrijk verleden voort durend de opdrachten der beschaving ver vuld. Italië is een van wil en geloof en zal dien weg blijven volgen." De koning liet hierop volgen: „Italië vraagt slechts in staat te worden gesteld zijn leven ten volle te kunnen ontplooien, en zijn krachten te geven aan de verwezenlijking van de hei lige idealen, die de beschavingsgeschiedenis der menschheid van vader op zoon doet voortleven. Hij eindigde zijn rede met een oproep tot de wereld en zeide: „Vertegen woordigers van het denken en van de we tenschap zullen na mijn mededeeling ver kondigen, dat de „Cité Universitaire" in deze hoop werd geopend." Vandaag is bekend gemaakt, dat het totaal aantal slachtoffers gevallen in Afrika in den tijd van Januari tot eind October uit 193 personen bestaat. 33 hier van stierven gedurende de maand October. Van de werklieden die in Afrika zijn te werk gesteld, zouden tusschen Januari en October 198 gestorven zijn. Begin volgende week zullen, naar men mededeelt, vijf boo ten met troepen, bestaande uit 10.000 zwarthemden en soldaten uit Napels naar Afrika vertrekken. De „Aventino" heeft Napels verlaten met 950 man en 323 ton oorlogsmateriaal. De „Monteliianca" is naar Massala vertrokken met 52 vrachtauto's en 67 chauffeurs. Officieele oorlogsrapporten van vanavond melden, dat „aanvoerders en plaatselijke bevelhebbers uit de nog niet bezette ge bieden voortgaan met zich aan te melden bij de militaire autoriteiten in Adoea. Troe pen gewapende inboorlingen uit Tigré, die zich hebben overgegeven, bereid om bij ons dienst te nemen, zijn snel georganiseerd en bewaren thans de orde in West Tigré." De rapporten melden eveneens, dat er naar verhouding weinig gebeurt in alle secties van het front van Somaliland en dat „er nog steeds druk wfrdt gevlogen." (Copyright Morningpost-A.N.P.) Foto Kruyt. Na de laatste stormachtige dagen kon den gisteren bij laag en rustig water weer eens tonnen haring uit den gestran- den logger, den GDIJ. 132, te Katwijk- Zee gehaald worden. Het achterschip, waarin de zware motor zich bevindt, is steeds meer in het zand verzonken. Men heeft met man en macht getrokken aan de touwen, die aan het voorschip zijn aangebracht, om den logger in een voor- deeliger positie te brengen. Doch alle pogingen waren tevergeefs, want te tou wen braken helaas af. Veel zand is door de overslaande golven in de ruimen van het schip gedrongen, wat de berging van den inventaris niet vergemakkelijkt. Met lange stokken, waaraan een haak is be vestigd, tracht men nu de haringtonnen uit het ruim te pikken. Gisteren kon men zoodoende 30 kantjes haring bergen. Als het werk in dit tempo voortgaat, zal het echter nog lang duren, eer de geheele lading veilig op het strand gebracht is. Bovenstaande foto toont duidelijk op welke wijze het aan land brengen van de tonnen haring geschiedt. Het is een zware arbeid, die echter de noodige voldoening schenkt, als er weer een „vrachtje" veilig is geborgen! DE OSSCHD MISDRIJVEN. Hooger beroep tegen twee verdachten. Door den Officier van Justitie te 's-Her- togenbosch is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank, waarbij P. J. de Bie (Peer) en A. v, d. Heuvel (den Brus) werden veroordeeld tot 14 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. De eisch was 16 jaar zonder aftrek. Peer de Bie heeft zelf ook hooger be roep aangeteekend. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De koopman A. D uit Voorschoten zou zich hebben schuldig gemaakt aan be- leediging en bedreiging. Verdachte ontkende Hij werd geregeld uitgescholden door kinderen van T. uit Voorschoten. Hij was daarover veront waardigd. Hij heeft wel een woordenwis seling gehad, maar. gescholden of ge dreigd heeft hij niet. Bij gebrek aan bewijs werd verdachte vrijgesproken. De 58-jarige arbeider R. van L. uit Voor schoten heeft den gemeente-ambtenaar C. van Meurs uit Voorschoten, die belast is met de steunregeling, beleedigd. Hij was niet tevreden over de behandeling van dezen ambtenaar. De Officier elschte één week gevange nisstraf. De Politierechter heeft verdachte ver oordeeld tot twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met één jaar proeftijd. De piqueur-trainer De M, uit Wassenaar was 26 Augustus bezig een paard af te richten. Bij iedere wending zou hij het paard met een karwats geslagen hebben. De brigadier van de marechaussee Th. v. d. Laan werd ais getuige en deskundige gehoord. De getuige heeft gezien dat ver dachte het dier herhaalde malen zóó heeft geslagen, dat de striemen op het lichaam stonden. De piqueur verklaarde dat het noodig was. Het was een jong dier van drie jaar en het wilde niet naar links wenden. Na de afstraffing was het dier gewillig. De heer Smits, redacteur van het blad „Het Paard" legde als getuige a décharge eenige verklaringen af betreffende paar- dendressur. Deze getuige vond 't natuur lijk, dat een renpaard na een afstraffing striemen vertoont. Een renpaard heeft een dunne huid en een afstraffing is daardoor gauw zichtbaar. Hij kon de han delwijze van verdachte goedkeuren. De brigadier v. d. Laan keurde de han delwijze af. Hij was van meening dat hier bezadigder had kunnen worden opgetre den. De Politierechter heeft de zaak aange houden tot 22 November om nog een des kundige te hooren. KANTONGERECHT ALPHEN. De vlaggenkwestie der N.S.B. te Bodegraven. Voor het kantongerecht te Alphen had zich t.e verantwoorden een drietal lede.i van den kring Bodegraven der N.SB die aldaar op 2 September j.l in de Noord straat een tweetal vlaggen w.o. een N.S.B. vlag aan een perceel en over den weg hadden gehangen. Allereerst moest zich verantwoorden de heer L. v. D. uit Bode graven, zeepfabrikant, die zonder in het bezit te zijn van een vergunning van B. en W. der gemeente Bodegraven orders tot het ophangen der vlag had gegeven aan zekeren J. J. S., daartoe geholpen door V. Verdachte bekende het ten laste gelegde en gaf toe geen vergunning te hebben gehad. Ook toen verdachte S., die op last de vlag had opgehangen, kwam zeggen dat deze volgens aanzegging der politie verwijderd moest worden, had ver dachte gezegd: „laat maar hangen, ik neem alles voor mijn rekening", wat den ambtenaar aanleiding gaf op te merken, dat zulks onzin was, daar toch b.v„ in dien verdachte S. een geldboete zou krij gen, hij deze wel voor zijn rekening kon nemen, hetgeen toch moeilijk met een hechtenis 't geval zou kunnen zijn. Verd. had gemeend, dat een en ander zonder toestemming kon, daar bij dezelfde poli tieverordening ong. twee jaar geleden wel was toegestaan een vlag uit te steken. Hieromtrent werd opgemerkt dat, indien de burgemeester zulks ter voorkoming van ordeverstoring noodig acht, hij altijd het uitsteken van politieke vlaggen kan verbieden. Gelet op de houding die verdachte aannam en die blijk gaf zich bewust te zijn van zijn verkeerde handel wijze, vorderde de ambtenaar een geld boete van f. 15 subs. 5 dagen hechtenis. Nadat de kantonrechter had geïnfor meerd of verdachte voortaan zonder toe stemming wederom dergelijke vlaggen zou steken, waarop deze antwoordde: „Na tuurlijk niet. edelachtbare" werd hij con form den eisch veroordeeld met beschik king tot teruggave der inbesiaggenomen vlaggen, J. J. S., die de vlag had opgehangen, verklaarde zulks gedaan te hebben op last van den vorigen verdachte. Hij. bracht als verontschuldiging naar voren, te meenen dat hij moest voldoen aan een opdracht van een hooger geplaatste in de beweging. De ambtenaar kwalificeerde zulks als een machtsverhouding, die wij in Nederland niet kennen. Verd. werd veroordeeld tot een geldboete van f. 5.- subs, 2 dagen. D. V„ die S bij het ophangen of uit steken der vlaggen had geholpen, had dit niet gedaan op last, doch uit eigener beweging; hij werd tot eenzelfde boete van f. 5.- subs 2 dagen veroordeeld. Deze laatste verdachte citeerde uit een brief van een advocaat dat volgens daarin aangehaalde arresten van den Hoogen Raad in de dagvaarding aangegeven, moest worden, dat de Noordstraat een openbare straat is, wat was verzuimd, waarom hij meende dat deze nietig ls. De ambtenaar en de kantonrechter zetten echter uiteen, dat zulks niet noodig ls, in gevallen waarin algemeen bekend is dat een straat openbaar is en zulks alleen geldt voor wegen, die minder bekend zijn en toch openbaar. Door de bekentenis van de drie ver dachten. behoefde de verbalisant, de po litieagent V. uit Bodegraven niet te wor den gehoord. llllillUIIMIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ONZE TELEFOONNUMMERS: (op 2 lijnen)

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 17