PATROUILLE-WAGEN 99. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 2 November 1935 Vierde Blad No. 23193 40-JARiG JUBILEUM VAN DEN HEER P. SIDERIUS GOUDEN JUBILEUM TE BODEGRAVEN. IMEZIMEV /TUKKIN geacht onderwijzer te katwijk zee. De heer P. Siderius. De heer P. Siderius, te Katwijk Zee, geb. i Maart 1877 te Oude Bildzijl, herdacht jteren den dag, dat hij het Christelijk jderwijs 40 jaar heeft gediend. Hij begon jn onderwijzersloopbaan den lsten Nov. te Oude Bildzijl, waar hij bleef tot 1 Jept. 1906, Van 1 September 1906 tot 1 Januari 1910 was hij als onderwijzer werk- pani te Groningen. Als hoofd der school [e Uithuizermeden van 1 Jan. 1910 tot 1 [uil 1923, vervolgens als hoofd van School IJin de Weeshuisstraat te Katwijk a. Zee. Van 1 April 1929 af tot heden was de heer Siderius hoofd der Centrale School voor 11 e en 8e leerjaar in de Varkevisserstraat Cldaar. De heer Siderius Is iemand, die bij alle partijen in de gemeente algemeen geacht k gezien is. Vele jaren heeft hij te Kat- fijk Zee bij het Jeugdwerk een vooraan- Ëande plaats ingenomen Gedurende 9 kar is hij reeds ouderling bij de Herv. Ge beente. In 't bezit zijnde van de akte voor jodsdlenstonderwijzer, vervult hij dikwijls b verscheidene gemeenten des Zondags predikbeurten. Van de school aan de Varkevisserstraat aaide de driekleur. De jubilaris werd morgens met zijn familie per auto van huis gehaald en in de hal van het school gebouw ontvangen, waar de kinderen met het personeel, alsmede enkele leden van het schoolbestuur aanwezig waren. De voorzitter van het schoolbestuur ds. R. p. A. Rutgers, verzocht de aanwezigen te zingen Ps, 68 10; ging voor in gebed en sprak den jubilaris hartelijk toe, Spr. her innerde aan de vele gunstbewijzen, die de Heere hem geschonken had in zijn per soonlijk, huiselijk en ambtelijk leven. Hij wenschte den Jubilaris met dit Jubileum geluk en sprak den wensch uit, dat de Heere hem verder nog zou mogen bekrach tigen om het moeilijke en verantwoorde lijke doch ook heerlijke werk te doen tot heil der kinderen en tot eere van 's Hee- ren naam. Namens het Schoolbestuur over handigde spr. als blijvend aandenken eenige deeltjes van „Tekst en Uitleg". Als voorzitter van den Kerkeraad wenschte ds. P. Pras den jubilaris geluk en dankte hem voor alles, wat hij gedurende vele Jaren als ouderling is. Spr. wenschte hem toe 't woord, dat eenmaal tot Daniël ■werd gezegd: „vrees niet, gij zeer ge- wenschte man, vrede zij u, wees sterk, ja wees sterk." Daarna zongen de schoolkin deren hun bovenmeester een lied toe, waarop de eerste onderwijzer, de heer A. Haasnoot, namens personeel en kinderen den jubilaris hartelijk gelukwenschte en dankte voor de aangename samenwerking. Namens 't personeel bood hij aan een fraaie ets, terwijl de kinderen aan hun hoofd een mooien wandelstok gaven en aan mevr. Siderius bloemen. De concierge der school, de heer J. v. d. Plas, bracht ook mede uit naam van de werksters een bloemenhulde. Diep geroerd beantwoordde de jubilaris de sprekers, hen dankend voor de goede wenschen en de geschenken. Op zijn verzoek werd gezon gen Ps. 133 3. Nadat op verzoek van den voorzitter den jubilaris en zijn gezin door alle aanwezigen staande was toegezongen Ps. 121 4, sloot ds. Pras het samenzijn met dankgebed. Daarop werden de kinderen getracteerd en kregen den dag verder vacantie, zoodat de heer Siderius dezen feestdag in eigen familiekring kon doorbrengen. In zijn woning in Duinoord kwamen velen den heer Siderius gelukwenschen, zooals hoofden van scholen, onderwijzers en onderwijzeressen, leden van het School bestuur en van den Kerkeraad, en vele personen uit de gemeente. Ook vele schrif telijke felicitaties kwamen binnen; tal van bloemstukken werden ontvangen. Van het schoolbestuur uit Uithuizerme- Ondergeteekende is het met den heer Ladan eens dat een parkeerterrein niet de plaats is om „een wijle rustig in gedachten te vertoeven". Daar de plantsoenen echter reeds bezet zijn door den voor Leiden eveneens onvergetelijken v. d. Werft en het Plantsoen-monument, zou er voor een Rembrandt standbeeld (met stilte er om heen) 'nhofje of de Leidsche Hout overschieten. Maar Rembrandt behoort in 't hartje van de stad te staan op een plein dat geen parkeerterrein behoeft te zijn omdat hier voor ook de voormalige Lammermarkt in aanmerking zou kunnen komen. Boerhaave is verhuisd met het verhuisde ziekenhuis. Waarom Rembrandt niet uit oorzake het veranderde stadsbeeld ter plaatse? Overigens kan men als Rembrandt-be- wonderaar(ster) al lang in den geest van onzen grooten meester gehandeld hebben door de tegenwoordige noodlijdende kun stenaars aan opdrachten te helpen en toch ook in Leiden 'n grootscher monument voor hem wenschen. Ik zie niet in dat het een liet ander zou moeten uitsluiten. Door den nood der tijden zal 'n groot scher monument voorloopig wel 'n vrome wensch blijven, maar het borstbeeld kon worden verplaatst en desnoods op hooger voetstuk worden gebracht. R. VAN KRIMPEN—DEN BOESTERD RECLAME- 3070 VAN DEN HEER H. BLAZER De heer H. Blazer. Morgen hoopt de heer H. Blazer, mees terknecht bij de N.V. Turkenburg's Zaad- handel te Bodegraven, zijn gouden feest bij deze firma te vieren. Als jonge man kwam de heer Blazer in dienst der firma en werd in het toen reeds stevig groeiende bedrijf spoedig meesterknecht. Zijn func tie heeft hij in den loop der jaren, terwijl 't bedrijf tot steeds grooteren bloei kwam, met eere vervuld! Hij was en bleef de man op wien de directie volkomen kon steunen en die ook in den drukken seizoen tijd het geheele raderwerk rustig beheerde. Daar naast was hij steeds de vertrouwensman, van het geheele personeel, wier belangen hij van harte verdedigde en voor wie hij in den loop der jaren veel heeft gedaan. Als sociaal voelend man gaf hij bovendien al zijn krachten aan het arbeidersbelang in het algemeen en tientallen jaren dreef de Ziekenkas „Eendracht maakt Macht" volkomen op de figuur van den a.s. jubi laris. Eerst op Vrijdag 8 Nov. zal in den kring van directie en personeel de viering van het jubileum plaats hebben. Dat zal een mooien feestdag worden. De heer Blazer is in breeden kring zeer gezien en geniet de algemeene achting. Clark Gable en Joan Crawford be- hooren tot de meest geliefde heden- daagsche filmacteurs. Zij zijn deze week te zien in de film „For saking All Others". „Op zekeren dag keek ik naar haar, toen zij voor de camera een scène speelde die mij buitengewoon aantrok. Doch toen de scène was afgeloopen nog vóór de camera haar werk had voltooid draaide zij zich om en zei bijna schuld bewust: „jammer, maar dat was niet goed. Laten wij het nog eens overdoen". Eerst na de tweede opname van deze scène zag ik, dat ze inderdaad een nog grootere volkomenheid had kunnen be reiken". In alle stilte reisde Garbo kort geleden voor een bezoek naar New York. Zes mil- lioen menschen ontdekten, dat zij er was. En voor de daaropvolgende dagen ken den deze zes millioen menschen slechts één gedachte: uit te visschen, waar ze was. Een ondernemend zakenman bouw de zelfs een telescoop op in het park tegenover haar hotel en richtte deze op de vensters, waarvan hij veronderstelde dat zij tot de kamers van Garbo behoor den! Tien cent om erdoor te kijken! Greta Garbo weet, dat haar weinige goede vrienden, haar kennissen en de menschen, met wie ze in de studio's werkt., voortdurend met vragen worden bestormd om iets van haar te vertellen. Het is niet de gelukkigste atmosfeer om in te leven en te werken. De belangstelling van het publiek, wel of niet vriendelijk bedoeld, wordt een obcessie, wanneer deze zoover gaat. Wie kan het haar euvel dui den, dat zij haar streng stilzwijgen be houdt. weigert interviews toe te staan,- verbiedt, dat bezoekers toegang hebben tot het studio, waarin zij werkt? De verhalen en verhaaltjes, die onbe schaamde aanmatiging, die haar overal tegemoet treedt, bewezen Garbo, dat het het beste zou zijn, wanneer zij zweeg. Lon Chaney heeft eens uitdrukking ge geven aan deze gedachte: „Mijn werk be hoort tot diegenen, voor wie ik werk. het publiek. Mijn tijd buiten de studio's be hoort aan mijzelf. Ik behoef niet over mijn werk te spreken, want, wanneer het publiek mijn films ziet weer her of ze goed of slecht zijn Wat kan ik overigens nog aanbieden, dat bet publipk buiten m4>n werk zou kunnen inreresseeren?' Garbo mopt we) net zoo denken Zij kan niet verhinderen, dat men over haar spreekt zij zelf echter heeft er niets verder over te zeggen (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. rembrandttentoonstelling Het gaat goed met de belangstelling voor het Rembrandt-monument. En 't wordt tijd dat te Leideneen comité wordt gvormd dat zich tot taak stelt met de' „eer ste'' en „beste" Rembrandtbewonderaars van gedachten te wisselen over een „in 't belang van het verkeer" noodzakelijk ge worden verplaatsing van het borstbeeld van Rembrandt. Dedroom van 'n „eerste de beste" zou het Stadsbestuur wel niet tot plannen of daden hebben geprikkeld (on- dergeteekende heeft die angst! tenminste niet gehadi maar 'n „comité tot uitvoe ring vanetc?" Comlté's bereiken méér. Daar aan ieder Leidsch ingezetene die voor zijn stad èn Rembrandt geïnteres seerd is de aanleiding van het juist op die plek geplaatste borstbeeld bekend mocht worden geacht, zou het slechs voor onge- interesseerden noodig zijn geweest hierop nog eens de aandacht te vestigen, welk feit dezulken echter óók koud laat. Boven dien: een monument moet spreken op de plaats waar het staat, zonder toelichting. Maar Leidenaars die van hun stad hou den. Rembrandt vereeren en hem in zijn geboortestad gaarne op waardige wijze ge huldigd zouden zien, kunnen in den stand van het borstbeeld dat naar het drukste bedrijfsleven en de files brachtauto's van het hedendaagsehe snelverkeer moet staan turen, geen enkele gedachte aan de Rijns- burgsche en Katwijksche bosschen uit die dagen meer levendig houden. Niet alleen de bosschen, maar geheel het wijde uitzicht ter plaatse is verdwenen en daarmede zelfs de herinnering aan het „schoon gezicht wat eens geweest moet zijn" weggevaagd. Om dit verbroken contact mag het borst beeld op het Noordeindsplein niet .langer als een verkeersagent-in-ruste staan turen naar alles wat aan hem.... voorbij gaat. den. zijn vroegere standplaats, ontving de jubilaris een mooi eikenhouten leestafeltje. Het is voor den heer Siderius met zijn gezin een onvergetelijke dag geweest! met pieken en zwaarden, trok Zuidwaarts door Europa. Peter, en een soldaat: Walter-zonder- Cent stonden voor de bovenmenschelijke taak deze massa's te leiden. Velen dezer staan steed9 in het middelount der belangstelling. Niet altijd is het het gelaat, dat haar 200 begeerenswaardig doet voorko men, maar in de eersts plaats het onberispelijk figuur. Ware schoonheid Is echter zonder harmonische lijnen niet denkbaar, want dan zu andera die batooverende charme van echt vrouwe lijke bevaliiqhtld gaheel cn al verloren gaan. Ook U kunt dank zij etn nieuw ontdakte methode Uw figuur vormen en Uw ge heime wenschen „werkelijk mooi te zijn" verwezelijken. Geen oefeningen, apparaten of dieet noodig. Bestelt U het boekje „Hoe verkrijg ik een volmaakt figuur?" (32 afbeeldingen). Het bevat wetenschappelyke inlichtingen over oorzaken, behandeling en bewezen resultaten. Tegen Inzending van 45 c aan postzegels wordt U dit in gesloten brief toegezonden, of tegen 35 c als druk werk, door de „I doe na" N,Vn A'dam, Heerengr. 33/V 14 Toen Greta Garbo nog bezig was met de opnamen voor „Koningin Christina", hadden Hollywood's praatgrage lasterton gen weer het nieuwste, het allernieuwste te vertellen: een geheim huwelijk van Garbo met haar regisseur! Een vlucht uit Hollywood! Bruiloft in alle stilte. Garbo zweeg. Zij bevestigde niets, maar ontkende ook niets. Het kon haar alles hoegenaamd niets schelen. En heel lang zaam drong het weer tot de verspreiders van de geruchten door, dat men zich weer eens voor niets had opgewonden; rustig en eenzaam als steeds woont Garbo in haar huisje aan de zee. Veel heeft men geschreven over het temperament van Garbo Garbo is een actrice van te groote zelfbewustheid zij gaat zóó in haar rol op, dat zij geen tijd heeft voor temperamentsuitingen. Jean Hersholt, die in haar nieuwste film „De Bonte sluier", een belangrijke rol speelt, vertelt, het volgende van haar werk: De Kruisvaarders voor de veste „St. Jean d'Acre", beeld uit De Mille's „Kruistochten". hun toevlucht nemen tot het „hooren zeggen". En in weerwil hiervan hoort men lederen dag nieuwe Garbo-verhalen, lede ren dag andere. Gewoonlijk worden ze verteld door de zuster van den man, die een vriend had, die naar den bioscoop ging met de ver koopster, die ansjovis verkocht had aan Garbo's keukenmaagd: de eene keer is zij koud en terughoudend, omdat zij nooit heeft liefgehad.... een volgend maal is ze de vrouw met de tallooze liaissons, om maar te zwijgen van verscheidene ge heimzinnige mannen in Zweden.... Maandagmorgen om 10 uur is ze on vriendelijk en koud als een steen. Maan dagmiddag is ze vriendelijk en niet in het minst afkeerig van gezelschap.... zij is buitengewoon temperamentvolzij is 'n stille, sensibele, fatalistische natuur... Garbo is tragisch en geheimzinnig als haar land, het hooge Noorden Garbo houdt van scherts. Garbo is het werktuig van haar regisseurs Garbo heeft in de studio's het laatste woord.... Garbo behoeft niet te repeteerenGarbo kan geen scène zelfs spelen, zonder honderd keer gerepeteerd te hebbenGarbo GarboGarbo.... De verhalen groeien aan. spreken elkaar tegen, elk van hen schijnt even krakzinnlg als waarschijnlijk te zijn Hoe is eigenlijk al die geheimzinnig heid om Garbo begonnen? Wanneer het alleen maar reclame was, zou ze dan wer kelijk zeven jaar lang haar stilzwijgen hebben kunnen bewaren? Het zwijgen van Garbo, waaruit het ontelbaar aantal geruchten werd geboren, moet een diepere oorzaak hebben. Mis schien vindt het zijn oorsprong in haar jeugdervaringen in Zweden of in haar eerste Hollywoodsche ervaringen of in de noodzakelijkheid van een absolute rust na het gedane filmwerk of in het opgaan in haar werk en den eenvoud van haar levensgewoonten en van haar eischen Vaart en enorme spanning zijn de beide kenmerken van de film „Patrouille kagen 99", die een realistische uitbeelding geeft van het dagelijksche werk d^r Staatspolitie te Michigan met zijn vele voorbeelden van moed en plichtsgevoel- De modernste methoden en hulpmiddelen worden er in vertoond, evenals het knappe gebruik der radio, wanneer het een opsporing geldt. De politie rijdt uit en.... men houdt den adem in. Dezefilm bezit andere kwaliteiten dan sensatie alléén: de belangstelling der politie-autoriteiten ook hier vond een speciale vertooning voor den Hermandad plaats is dan ook algemeen: zelfs zij kunnen sr het een en ander van leeren! Hierboven 'n spannend moment uit deze film. EUROPA IN BEROERING. Dpmarsch der Christenheid en twee eeuwen strijd. vPvor de eeuwen heen heeft de mensch- j™ bedevaarten gemaakt naar plaatsen heilig voor haar waren. Hoe moei- Wr en gevaarlijker de weg er heen was. "es te meer waarde hechtte zij er aan om mi te gaan bidden, wschoon de Christenen vele van zulke «sen hadden, was de heiligste toch /rond, die door den Zaligmaker be- j was: Palestina, het Heilige Land. ,,7™ang was een bedevaart naar dit het ideaal van alle pelgrims. En e ™ed'dng ook werd Jeruzalem bestuurd Christelijke vorsten, die waakten ne rust en de veiligheid der bede- «Mtgangers. j,n'e,!lwelde macht der Mohamme- 11 Stoeide en Palestina -ging in hun hrra»n oveT Aanvankelijk vielen de Sa- railU nelvrims nipt lnst.iv r Seliuli ten h c'® bereikten Europa de berichten over he pelgrims niet lastig, maar JZalem in |tU",,*^rkcn kwa jrtiiC u) myen niet meer zeker. Onophou- j-™en ae pelgt sSietuzalem In de handen van de u„ f .thtken kwam, waren de Christe- bedevaartgangers, die in de straten van Jeruzalem waren mishandeld en vermoord. Een steeds hooger gaande golf van verontwaardiging ging door de Christenheid: het Heilige Graf was in de handen van ongeloovigen, en de vreed zame pelgrims werden afgemaaktl Reeds Paus Gregorius VII wees op de noodzakelijkheid het Christelijk bewind in Jeruzalem te herstellen, maar het was Paus Urbanis II die Europa voor het Kruis te wapen riep en die er met behulp van Peter de Hermiet in slaagde een groote volksbeweging te ontketenen. Pe ter, een lange, verweerde figuur, gekleed in een gelapte wollen pij, trok, gezeten op een muilezel en met een groot kruis In de hand, door Frankrijk en Duitschland en wekte overal in vurige redevoeringen in eenvoudige taal het volk op tot een Kruistocht, naar het Heilige Land. Hij schijnt een fascineerend spreker geweest te zijn: toen hij met zijn eerste volgelingen Zuidwaarts trok. sloten zich althans soms heele dorpen bij zijn gevolg aan. Zoo begon de eerste Kruistocht. Een ordeloos volksleger, gewapend met hooi vorken, dorschvlegels, zeisen en ook wel kruisvaarders hadden in hun heele leven nog nooit hun eigen landstreek verlaten en hadden slechts een vage voorstelling van den afstand die hen scheidde van 't Heilige, Land. Zoodoende gebeurde het ook telkens, dat wanneer zij een om muurde stad of een kasteel bereikten, zij deze aanvielen in de meening dat het Jeruzalem was. Dit nuttelooze bloedvergieten, honger, gebrek en uitputting deden Peter's leger reeds tot de helft slinken, vóór het Pa lestina bereikte, en aan de rest werd door de Turken slag op slag toegebracht. Nog geen tien procent keerde terug. m Maar bij deze eerste poging tot ontzet van Jeruzalem bleef het niet. Er zijn in totaal negen kruistochten geweest, waar bij Jeruzalem vele malen werd veroverd om ook vele malen weer verloren te gaan. Zij vonden plaats in het tijdperk van 1096 tot 1270. Het is de beroemde „derde" kruistocht, waar thans in Hollywood door den be kenden regisseur Cecil B. de Mille een grootsche film van werd gemaakt. Het was ook deze „derde", die Walter Scott behandelde in zijn boek „The Talisman" en die keus kan ons niet verwonderen, want de roem der aanvoerders: Richard Leeuwenhart en Frederik Barbarossa leeft tot op deze dagen onder alle volkeren voort. o GARBO ZWIJGT Hollywood is nog steeds een middel punt der modernste en jongst-e kunst: de film. En toch is Hollywood op de land kaart wat grootte betreft, maar een klein stadje. Nergens gedijen de praatjes en de geruchten beter dan in en rondom Holly wood. Van den meest onbeteekenenden regie-assistent tot de groote „ster" is niemand zeker van den scherpen tong van het plaatsje Hollywood, dat zijn be vindingen aan de geheele wereld mede deelt. In het filmwoordenboek komt geen woord voor. dat meer gedrukt, meer om geven is door praatjes of halve waar heden, meer in het geheim werd uitge sproken dan de naam Garbo. Bijna negen jaar woont Garbo in deze stad. Haar medeburgers moeten echter, willen zij iets van haar te weten komen,

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13