II1DSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 2 November 1935 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. GEMEENTEZAKEN. PROVINCIALE BEGROOTING VAN ZUID-HOLLAND. HIT GERAAMDE TEKORT ROND f. 110.000. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben lie Prov. begrooting voor 1936 aan de leden der Prov. Staten toegezonden. BU de samenstelling dezer begrooting noest wederom rekening worden gehou den met een aanzienlijke daling der be lastingopbrengst. De opbrengst van de (en behoeve van de provincie geheven 13 obcenten op de Ink. en verm. belasting voor 1936 moet resp. f. 181.000 en 1. 14.600 in totaal f. 196.600 lager worden ge raamd dan in de begrooting voor 1935. De werkelijke opbrengst van de opcen ten op deze belastingen voor 1934 zal, voor zoover thans bekend, niet minder dan rond f. 451.000 beneden de oorspron kelijke raming blijven, tengevolge waar van de gewone dienst van dit jaar ver moedelijk een tekort van rond f.100.000 zal opleveren. Daartegenover staat een regelmatig voortgaande stijging van de opbrengst der opcenten op de grondbelasting voor de gebouwde eigendommen. Dank zij deze stliging kan de totale vermindering der belasting-opbrengst voor den dienst 1936 worden teruggebracht tot f.146,600. Het geraamde tekort bedraagt, nadat verschillende ramingen nog eens nader waren overwogen, rond f.110 000. In dit tekort is op de volgende wijpe voorzien; a. ■ermindering personeelsuitgaven f. 50.000; i verlaging raming subsidies krankzinni genverpleging f. 25.000 en c. verlaging taming post onvoorz. uitgaven f. 35.000. Ged. Staten stellen in verband met den brief van den minister van blnnenland- sche zaken d.d. 4 September j.l. voor, het bedrag van de jaarwedde van de leden van Ged Staten, waarvan ieder de helft als vast inkomen geniet en de andere helft tusschen de leden als presentiegeld wordt verdeeld, met ingang van 1 Janu ari 1936 vast te stellen op f. 4500. De Prov. Staten van Zuid Holland zijn In vergadering bijeengeroepen tegen 19 Hovember des voormiddags te 11 uur ln bet gebouw van de Eerste Kamer. o DE MARINIERS IN het saargebied. Aanbieding van een archief. Dezer dagen heeft de vlootpredikant, ds. Van der Giesen ln de cantine van de marinierskazerne te Rotterdam den com mandant van het korps, kolonel C. J. O. Dorren, in tegenwoordigheid van de tot de afdeellng Rotterdam behoorende offl- tieren onderofficieren, korporaals en manschappen, voor zoover laatstgenoem- itn hebben behoord tot het Nederland- she contingent troepen ln het Saar- gebledten tijde van het plebisciet, een archief voor het korps aangeboden, bevat tende een uitgebreide Verzameling foto's' en bescheiden, alle betrekking hebbend op de voor het korps zoo belangrijke periode van 22 December van het vorige jaar tot 16 Febr. van dit Jaar, het tijd vak, gedurende hetwelk een afdeellng Hederlandsche mariniers deel hebben uitgemaakt van het eerste machts orgaan van den Volkenbond, dat ln het Saargebled is opgetreden, toen daar een groote volksstemming werd gehouden. In zijn rede heeft ds. van der Giesen uiteengezet, dat hij dit archief heeft sa mengesteld, omdat hij meende, dat zulk een voor het korps belangrijke gebeur tenis ln de herinnering bewaard moest Wijven, al kan het niet als wapenfeit ln liet vaandel worden vermeld. Spr. bracht dank aan allen, die hem bij Je samenstelling van het archief ter zijde hebben gestaan; de dagbladen, kapitein 9e Bruyn, sergant-majoor Faber en ma joor Peitzel. Laatstgenoemde bood hij als olijk van zijn bijzondere erkentelijkheid een legpenning met inscriptie aan. Kolonel Don-en heeft namens het korps dank gezegd. Spr. stelt dit geschenk op hoogen prijs. Het archief Is een waarde vol bezit, dat het korps zal sterken en dat het zoo noodig zelfvertrouwen zal geven. De samensteller heeft in zijn werk zijn geheele ziel gelegd. Daarna was er gelegenheid het archief te bezichtigen. (Vad.j o nederlandsch congres voor OPENBARE gezondheidsregeling. Centraal Gezondheidscongres. In de groote standzaal van het jaar beursgebouw te Utrecht kwam het Neder- hndsch Congres voor openbare gezond- heidsregeling „Centraal Gezondheidscon- Sfes" in algemeene vergadering bijeen onder voorzitterschap van dr. N. M. Josephus Jitta. Vervolgens hield prof. dr. E Laqueur te Amsterdam een inleiding „de werking van de ooriogsgassen op den mensch". .Tenslotte sprak luitenant-kolonel van f™ Generalen Staf, A. H. Schimmel te Den Haag over: „Het lucht/gevaar voor de burgerbevolking, meer ln het bijzonder het gasgevaar." o WALRAVEN W2 TERUG NAAR INDIK. Gisteren ls het sporttoestel Walraven W2, dat eenige weken geleden door de sportvliegers Terluln en Khouw He Kien ,an Bandoeng naar Amsterdam ls gevlo- ?en, met dezelfde bemanning weer van Pobiphol vertrokken, met bestemming oatavia. Het vertrek geschiedde zonder eenig '«toon. Er waren maar een paar be- nï?'e"en<len aanwezig. .De vermoedelijk te nemen route loopt Leipzig/Halle, Dresden en Boedapest, o" Wrter waarschijnlijk langs denzelf- luchtweg waarlangs zij de heenreis «ebben gemaakt. o HET WRAK VAN DE „DRENTE" VERKOCHT. Naar wij vernemen heeft het Bureau wjsmulier het wrak van de bij Egmond «ewoande sleepboot „Drente" verkocht 2° de Scheepsslooperij Frank Rjjsdjjk Jr. Hendrik ido Ambacht. DE LANDELIJKE COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST IN DE BOUWBEDRIJVEN. ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN WERKGEVERS EN WERKNEMERS. De Nederl, Chr. Aannemers- en Bouw vakpatroonsbond heeft, in nader overleg met den Ned. Aannemers-Bond, den Pa troonsbond voor de Bouwbedrijven ln Ne derland (N.A.P.B.) en den Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons d.d. 31 October een schrijven gericht aan de vier samenwer kende bouwvakarbeiders-organisaties in zake wijziging van de Landelijke Collec tieve Arbeidsovereenkomst voor de Bouw bedrijven 1935/1936. „Ons bestuur", aldus de brief, „heeft zich afgevraagd of ln eenlgerlei opzicht gebruik moet worden gemaakt van het recht gegeven in art. 29 van ons Lande lijk Collectief Contract. WIJ staan voor het probleem, dat de langdurige en uitgebreide werkloosheid er steeds meer arbeiders toe brengt zich aan te bieden op voorwaarden ver beneden die welke in onze overeenkomst zijn vast gelegd en dat er van die aanbiedingen steeds meer gebruik wordt gemaakt. Dit maakt het voor patroons, die de naleving van het contract als een plicht gevoelen, steeds moeilijker te concurree- ren. Waardeerend de pogingen, welke door uw bestuur zijn aangewend om de naleving van het contract te bevorderen, moet toch worden vastgesteld, dat gij daarin ln vele gevallen niet geslaagd zijt. Eenerzljds erkennen wij nu de moei lijkheid om het contract te brengen op het peil der hierboven bedoelde aanbie dingen, anderzijds hebben wij met den feitelijken toestand rekening te houden. Deze overwegingen zouden er toe kun nen lelden het contract op te zeggen zon der meer en een contractloos tijdperk ln te gaan. De groote beteekenls, welke wij aan een collectief contract toekennen, weerhoudt ons echter daartoe over te gaan Voor ons ls in deze omstandigheden de alles overheerschende vraag, op welk peil is een contract thans te handhaven, op welk peil kunnen waarborgen voor de naleving worden verkregen? Afdoende loonsverlaging zal wel niet te bereiken zijn, maar zonder loonsverlaging zal het, gezien de meer genoemde aan biedingen niet gaan. Die loonsverlaging zal minder groot kunnen zijn naarmate meer waarborgen kunnen worden gege ven, dat onze leden door het contract niet zullen worden gedupeerd. Onzerzijds achten wij b.v. noodzakelijk, dat het contract ook tusschentljds voor daarvoor in aanmerking komende plaat sen kan worden opgezegd. Daarnaast heb ben wij rekening te houden met het feit, dat ons bedrijf ln de practljlt zich ge splitst heeft in meer of mln'der van el kaar wijkende onderdeelen. Wij noemen er een viertal: 1. Burgerlijke en utiliteitsbouw. Inbe grepen betonwerk alsmede het grondwerk, dat als voorbereiding van dien bouw dient, 2. Grondwerk (Inbegrepen beton- en rloleerlngswerken) niet tot voorbereiding van burgerlijken bouw dienende, met bij- behoor,ende kunstwerken. Onder deze groep zouden o.m gebracht kunnen wor den wegen, kanalen, bruggen, sluizen, kademuren, bestratingen, leggen van lei dingen, spoorwegbouw en heiwerk. 3. Baggerwerken, met transport en ver werking, zoowel in de droge als in de natte, van de baggerspecie. 4 Bodem-, oever-, strand- en dljkver- dedigingswerken (Inbegrepen betonwer ken). Onmiskenbaar valt ln de praktijk ver schil in loon bij die categorieën waar te nemen. De praktijk dwingt ons dus om of voor die groepen verschillende looncijfers vast te stellen of een of meer dezer groepen buiten het contract te laten. Eerst als over het voorgaande overeen stemming is bereikt, zal voor ons de mo gelijkheid geschapen zijn om een nieuw collectief contract voor de meerderheid der thans ingedeelde plaatsen in over weging te nemen. Wij schrijven met opzet voor de meer derheid der ingedeelde plaatsen. Er zijn n.l. een aantal plaatsen, waarvoor naar ons inzicht geen enkel contract te hand haven is. Willen wij nog redden, wat er te redden ls, dan zullen die plaatsen uit de klasselijst moeten worden geschrapt. Voor een aantal andere plaatsen zullen de onderhandelingen min of meer het karakter moeten dragen van de bespre king, bedoeld in art. 3 van het contract, n.l. van uitschakeling van één bepaling: het geven van bonnen. In art. 10 wenschen wij op te nemen de woorden: „ten hoogste" voor het cij fer 8'/!. Ten aanzien van de klasselijst wen schen wij eenige wijzigingen waarop cor rectie mogelijk is ln verband met de tot stand komende loonsverlaging. De plaat sen, welke respectievelijk uit de klasselijst zullen moeten worden geschrapt, ln klasse verlaagd of waarvoor vrijstelling van art. 17 wordt verlangd, zullen U nog voor den aanvang der onderhandelingen worden medegedeeld". o Mr. Dr. M. POLAK. Mr. dr. M. Polak, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, zal ln verband met het bereiken van zijn zeven tigsten levensjaar met 1 December a.s. zijn rechterlijke loopbaan beëindigen, In een plechtige zitting van den Hoogen Raad zal van raadsheer Polak afscheid worden genomen. Deze zitting is bepaald op Vrijdag 29 November, des middags 4 uur. De heer Polak is op 6 November 1865 te Veendam geboren, waar hij de H.B.S. be zocht. Na eindexamen gymnasium gedaan te hebben, studeerde hij te Groningen ln de rechtswetenschap. In 1891 promoveerde hij, tevens tot doctor in de staatsweten schappen. Hij werd ln 1892 commies-redacteur ter gemeente-secretarie van Groningen, in 1896 rentmeester der stadsbezittingen, Zijn rechterlijke loopbaan begon ln 1904, toen hij benoemd werd tot rechter in de rechtbank te Rotterdam. In 1915 werd hij vice-president dier rechtbank en ln 1918 vond zijn benoeming plaats tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. Deze functie verwisselde hij in 1920 met die van raadsheer aan het Haagsche ge rechtshof. In den Hoogen Raad deed hij zijn intrede als raadsheer in 1926. Hij is voorzitter der notarieele examencom missie. autobus over den kop geslagen. Drie inzittenden gewond. Gistermiddag te kwart over twee is een autobus van den A.A.A.-dienst op den Arnhemschen straatweg tusschen Apel doorn en Beekbergen verongelukt. Ter hoogte van het Klein Seminarie ls de bus vermoedelijk door het breken van een der veeren, tegen een boom gebotst en over den kop geslagen. Drie der Inzittenden, een dame en twee heeren, resp. uit Loenen en Beekbergen, werden door glasscherven gewond. ZIJ zijn naar huis vervoerd. De chauffeur kwam met den schrik vrij. De bus werd totaal vernield. o een gestolen auto. In den nacht van Woensdag 23 op Don derdag 24 October ls uit een garage aan den Tilburgscheweg te Glnneken een auto gestolen, merk Airflow Chryssler model Sedan, kleur blauw 6 zitplaatsen. 8 cylinder, type 1935. Vrijdag 25 October verzocht de burgemeester van Ginneken per extra polltie-radiobericht opsporing van dezen wagen. Als gevolg daarvan kwam Dinsdag j.l. bij de politie te Ginne ken het bericht binnen, dat de gestolen auto door een bona-fide garagehouder uit Haarlem gekocht was op de autobeurs te Amersfoort. Na inbeslagneming van de auto en een Ingewikkeld onderzoek, waarbij bleek, dat de gestolen auto in enkele dagen tijd driemaal van eigenaar was verwisseld, vond de burgemeester van Glnneken aan leiding drie bewoners van zijn gemeente ln arrest te stellen, waaronder de garage houder, bij wien de auto was gestolen cn een commissionair, die voor den verkoop van de auto zou zorgdragen. De oor spronkelijke eigenaar van de auto. die de auto frauduleus uit België bleek te hebben Ingevoerd, ls na enkele uren op vrije voeten gesteld. Het politieonderzoek in deze zaak duurt voort. NR.Crt. —o door een wagen gedood. Gistermiddag ls het tienjarig meisje Hendrika Schenkel, wonende op een woon schip aan het Boterdiep te Groningen, toen zij een suikerbiet van een passee- renden wagen wilde grijpen, onder het voertuig geraakt en op slag gedood. DE POSTVLUCHTEN. De Lijster ls gistermiddag op Schiphol geland. de justitie en de n.s.b. Volk en Vaderland verschenen in verkleind formaat. In verschillende plaatsen van ons land is de colportage met.,,Volk en Vaderland" van 26 October verboden. In den loop van den dag zijn gisteren te Utrecht en Schie dam een aantal exemplaren van dat num mer ln beslag genomen. Tegen eenige col porteurs is proces-verbaal opgemaakt. Het nummer van deze week is gister middag verschenen in verkleind formaat en met slechts vier pagina's. Met slechts enkele woorden wordt melding gemaakt van de inbeslagneming der pers te Utrecht. conferentie anti-rev. partij. Op de te 's Gravenhage voortgezette con ferentie van de Anti-Rev. Partll die zich in een zeer druk bezoek verheugen mocht, volgde op het Referaat van den leider der A.R. partij, het 2e Kamerlid, den heer J. Schouten van Rotterdam, over: .De tegen woordige politieke toestand en de taak der Anti-Rev. Partij" een zeer uitvoerige dis cussie waarmede de geheele dag heen ging. Aan de discussie namen deel de heeren dr. C. Beekenkamp van Lelden: A. Wamaar. burgemeester van Hazerswoude; J. W v. Frankenhuijzen van den Haag; het 2e Kamerlid Chr. v. d. Heuvel; H. Smitskamp. lid van den Gemeenteraad te 's Gravenhage; J. Zandberg van den Haag; G. Oldenhuis van Bierum (Gron,): dr. H. J. Scheurer van Amersfoort; R. Zuidema van Goes; A. J, Rotteveel van Nijmegen: A. Vogelaar van Sasenhelm; H. A. C. v. d. Kraan, van Rotterdam; A Verduijn. van den Haag; prof. dr. R. Woltjes van Am sterdam; dr. K. Dijk. van 's Gravenhage: oud-min. mr H. Bljieveld van Amsterdam: In de middagvergadering diende de heer Schouten van repliek. Deze bijeenkomst werd ook bijgewoond door de beide Anti-Rev, Ministers, dr. H. Colijn en mr J A de Wilde, die door den vice-voorzitter. mr. H. Bljieveld, met een enkel woord werden verwelkomd. Na de repliek van den heer Schouten, sorak de minister-president, dr. H. Coliin. de vergadering kort toe. De voorzitter sprak een slotwoord waar na de blieenkomst met het zingen van ps. 72 11 en dankgebed van min. mr. J. A. de Wilde werd gesloten. o gewezen postschipper overleden. Te Schiermonnikoog is in den ouderdom van 62 jaar overleden de heer Auke Visser, gepensionneerd kantoorhouder van P.T.t. Ruim dertig jaar geleden oefende hij de functie van postsdhipper uit, in welke hoe danigheid hij groote bekendheid verwierf. Hij vervoerde post en passagiers met een zeilschip van het eiland naar den vastën wal en terug. Hij was een der meest stoere zeilers, die storm, slecht weer en ijs trot seerde. Ook zijn vader en grootvader oefen den het beroep van postschipper uit. Toen de motorboot op Schiermonnikoog zijn intrede deed legde Visser zijn functie neer, omdat hij slechts met een zeilschip wilde, varen. Hij werd toen benoemd tot kantoor houder der posterijen. o UIT NED. OOST-INDIE. directie batoe-sanatorium. MALANG. 1 Nov. (Anetal. Heden vond de overdracht plaats van de directie van het Batoe-sanatorium aan dr. Van Joost. De aftredende directeur prof. Leber werd gehuldigd door den Resident en den ge- westelijken arts van den Diepst der Volks gezondheid. wrak in de noordzee. De schipper van den ln IJmuiden bin nengekomen stoomtrawler „Zeehond" IJM. 70 rapporteert, dat hij op de Noordzee een halve scheepsboot en later een stuk van een scheepsdek met een snurrevaad-winch met het trawlnet heeft opgevlscht. Aangezien bij den Jongsten storm twee Deensche kotters zijn vergaan, ls het niet onwaarschijnlijk, dat bovengenoemde wrakstukken ran een dezer schepen af komstig is. o inval in een speelhol te amsterdam. Gisteravond is te Amsterdam door de politie een inval gedaan in een speelhol, gevestigd in een perceel aan de Bilderdijk- kade bij de De Clercqstraat en bewoond door den buffetchef V. Tien man waren aanwezig en zijn naar het bureau gebracht; de bankhouders, de buffetchef, een rijwielhersteller en een gepensionneerd militair zijn gearresteerd. De spelers zijn, na verhoord te zijn, op vrije voeten gesteld. o ernstig motorongeval. Gisteravond omstreeks 8 uur reed de motorrijder Adr. Heeren, wonende Ver- slllënbosch te Heelerheide met zijn motor tegen een boom. Met een dubbele sche delfractuur werd de man opgenomen en naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd. Zijn toestand ls levensgevaarlijk. Dr. Mostart Pit Susteren en dr. Gare uit Sittard verleenden geneeskundige hulp. Ook geestelijke hulp was aanwezig. De duopassagier werd niet gewond. o door een vallend stuk ijzer getroffen. Gistermiddag had hl het Prov Electrisch bedrijf te Groningen een ernstig ongeval plaats. De 42-jarige J. S. afkomstig uit Vlisslngen, was in deze fabriek bezig, na mens de maatschappij De Schelde", met de reparatie van de ketelvoedingleidlng. Op een gegeven oogenblik ls de takel los geschoten, waarmede een groot elleboog stuk naar boven geheschen moest worden. De man kreeg (het zware stuk Ijzer op zijn hoofd. Hij werd met een ernstige schedel fractuur naar het Diaconessenhuis over- gebraoht. Zijn toestand was gisteravond zorgwekkend. BUITENLANDSCH GEMENGD. het komende stavisky-proces. Maandag a.s. begint, zooals reeds ge meld, voor de rechtbank te Parijs het groote Stavisky-proces. Zooals men weet, heeft de internatio nale bedrieger Stavlsky met behulp van de stadsbank van leening te Bayonne val- sche waardepapieren uitgegeven ten be drage van 300 mUlioen francs. Na de ontdekking van zijn bedrog, vluchtte Stavisky naar Ohamonix, waar hij door de politie doodgeschoten werd ge vonden in een villa, toen zij hem wilde arresteeren. In de beklaagdenbank zullen 20 mede plichtigen van Stavisky plaats nemen, die deels gedurende twee jaar in voorarrest hebben gezeten, deels voorloopig waren vrijgelaten. Onder de beklaagden bevinden zich twee oud-kamerkplen, onder wie een oud burgemeester van Bayonne, twee vroegere advocaten, twee directeuren van dag bladen en een gepensioneerd generaal, verder de echtgeoote van Stavisky en de directeur van de bank van leening van Bayonne. Vermoedelijk zal het proces twee tot drie maanden duren. Het openbaar ministerie creedt zeil op als aanklager. In totaal zijn omstreeks 200 getuigen gedagvaard en 60 advocaten staan de be klaagden ter zijde. o de eerste reis van de queen mary. De Queen Mary, het nieuwe, reusachtige schip van de Cunard-Wlhite Star Combi natie, zal in Mei haar eerste reis maken. Het vertrek uit Southampton en Cherbourg ls bepaald op 27 Mei, het vertrek uit New York voor de terugreis op 5 Juni. Nader wordt gemeld, dat het bericht, dat de Queen Mary op 27 Mei haar eerste reis zal maken, erop wijst, dat men flink op schiet met den bouw van dit reusachtige schip. Aan boord zijn een vier duizend be kwame werklieden bezig, terwijl over het geheele land verspreid, duizenden aan het werk zijn, om de uitrusting van het schip in orde te maken. Men is bijna klaar met twee groote zwembassins en met het pro menadedek, dat een vierhonderd meter lang is. De vijf en twintig gezelschapsza len, waarvan de decoratie al is uitgewerkt, zijn buitengewoon groot. De eerst e klas eetzaal zal negenhonderd menschen kun nen bevatten. De zaal is 10 meter hoog. Overal zijn uitstekende radio- en telefoon- installaties. In de eerste klas hutten zullen microfoons worden opgesteld, die de pas sagiers ln staat zullen stellen met alle deelen van de wereld radio-telefonische gesprekken te houden. Een van de Queen ilary's zestien reddtngbooten werd ln een en zestig en een kwart seconde te water gelaten, hetgeen een wereldrecord bctoe kent o moordenaar gearresteerd. Eenige dagen geleden zijn aan de Zwit- sersche technische hoogeschool te Zurich twee Hongaarsche studenten gearresteerd, die er van verdacht werden kleine dief stallen te hebben gepleegd. Tijdens hun verhoor werd het vermoeden steeds ster ker, dat een der gearresteerden de sinds ruim 4 weken gezochte moordenaar was van de vrouw van den Roemeenschen kolonel Farcasanoe, die op 29 September onderweg van Boekarest naar Parijs in de nabijheid van Salzburg dood op de spoor rails was gevonden. Uit haar bagage wer den sieraden en een bedrag aan geld ver mist. Nadat bij een dar belde gearresteer de studenten een huiszoeking was gehou- subsidie ver. tot verbetering lot der blinden. Bij raadsbesluit van 24 Juli 1933 werd de subsidie aan de afdeellng Leiden der Vereeniging tot verbetering van het Lot der Blinden in Nederland en zijne Kolo niën bepaald op ten hoogste f. 6000 per Jaar. De subsidie was aanvankelijk lager; toen zij voor het eerst werd toegekend in November 1928 bedroeg zij f. 1500, doch wegens de voortdurende stijging van de netto-kosten van de door de vereeni ging georganiseerde werkverschaffing aan de blinden, werd de subsidie geleide lijk verhoogd, eerst tot f3000, daarna tot f. 5000 en ten slotte tot het genoemde be drag van f. 6000. Blijkens door het afdeellngsbestuur ge dane mededeelingen, ls Inmiddels ook dit bedrag onvoldoende geworden. Tengevolge van de tijdsomstandigheden ls de afzet van de producten van de Inrichting steeds kleiner geworden; de financieele moei lijkheden zijn daardoor thans van dien aard, dat de vereeniging zonder extra financleelen steun niet in staat ls de tot 1 Januari 1936 verëischte uitgaven te doen. De rekening 1934 heeft een onge dekt tekort van plm. f. 900, terwijl voor 1935 op een ongeveer even groot tekort moet worden gerekend. Teneinde de ver eeniging in staat te stellen aan haar loo- pende verplichtingen te voldoen zal haar over 1935 een buitengewoon subsidie van f. 1700 moeten worden verleend. In de gegeven omstandigheden achten B. en W„ gelet ook op den aard van het door de vereeniging ondernomen werk aanleiding aanwezig dit bedrag van f. 1700 te verstrekken; op de voor 1936 te treffen regeling hopen zij zoo spoedig mogelijk terug te komen. nieuwe uitgaven. Bij J, B. Wolters, Groningen: Hollandse Dlalektstudies door dr. K. Heeroma. Bij van Holkema en Warendorff te Am sterdam Goudzoekers, romantisch verhaal van de goudvelden In Nieuw-Gulnea door Son L. Idrless. Geautoriseerde vertaling van E. J. Koppeschaar. Bij Nijgh en Van Ditmar. No. 3 serie I van Sociale handwijzers op Juridisch en medisch gebied: Insecten in huis, levens wijze en bestrijding, door Dr. N. L. Wibaut Isebree Moens en M. M. Stork biol. docta. Met figuurzaag en lijmpot. Dit boekje bevat een 40-tal zaagmodellen voor jon gens en meisjes, waarvan de jeugdige knut selaars heel aardige Sint Nicolaas- en Kerstcadeaux kunnen maken. De wonderen van de film, technische bij zonderheden voor leken in woord en beeld door D. van Staveren. Bij Ultg. Mij. Scheltens en Giltay: 800 M. onder de zee spiegel door William Beebe. voor Nederland bewerkt door F. Koning nat. phll. Drs. Bij Uitgevers Mij. Andries Blitz A'dam: Paradijsvlucht door Erwin Berghaus, In geleid en vertaald door Hans Martin, Bij Boekh. Kooyker, Leiden: Inleiding in de Economie door mr. M. V. Polak. Bij Ultg. Mij. TjeenkWillink te Haar lem: Rembrandt en zijn Kunst, een korte schets van het leven en de kunst van on zen grooten kunstenaar. (Abusievelijk vermeld als uitgave der firma Tjeenk Willink te Zwolle). Verschenen bij de Gebr. Kluitman te Alkmaar de navolgende Jongens- en meis jesboeken: Johnny's grootste avontuur, door Theo Frank. Het Monster van het IJselmeer, door Jac. Berghuis Jr. Kaas maakt carrière door A. D. Hildebrand. De gewonnen Kano door Nico van der Hoeven. Andy's Gou den Stippen, door A. M. NacheniusRoeg- holt. De Drie, door Minnie de Winter. Mieps en Gé op reis naar Zweden, door Johanna E. Kuiper. Bij Uitgevers MIJ. Valkhoff en Co., te Amersfoort Zigeunerkind door Wllly Petillon. Bij Bruna's Ultg. Mij. N.V., Utrecht: De Groene Kaart, door Edgar Wallace. Bulldog Drummond ln het nauw, door Sapper. Onder den titel „Kom vlieg mee" is een met talrijke foto's geïllustreerde propa ganda-brochure der K.L.M. verschenen, waarin het geheele bedrijf der maatschap pij als een film aan het oog van den lezer voorbij trekt. De tekst ls bijzaak ln dit boekje, alles ls aanschouwelijk voorgesteld, zoowel de Europeesche luchtverbindlngen als de AmsterdamBatavia-dlenst, de K.L.M. in de West, luchtpost, luchtvracht, vliegveldbezoek, ziekenvervoer, taxlverkeer en fototechnlsche dienst. Het geheel is volgens het ontwerp van den teekenaar Paul Erkelens ln tweekleu rendruk uitgevoerd door de N.V. Drukkerij Albani, Den Haag. den, waarbij een bontjas en eenige andere voorwerpen aan het licht kwamen, die mevr. Fracasanoe hadden toegehoord, be kende deze na een langdurig vedhoor de vermoorde uit. den trein te hebben ge- stooten. Hij had haar, toen zij op de bank van de coupé was gestapt om Iets uit de bagage te zoeken, een hevdgen stoot ge geven, dat zij door het open raampje naar bulten was gevallen. Van de geroofde 4000 frs. werd bij de student niets meer ge vonden. De gearresteerde Is Karl Strasser, uit Boedapest, geboren 1912. o overstrooming in het wolga- gebied. Als gevolg van den hevlgen regenval in het boven Wolga-gebied werd het vlak bij de rivier gelegen spoorwegstation van Rybinsk onder water gezet. Een groote hoeveelheid hout werd door het water meegevoerd. Te Gorki staan 35.000 ton koopwaar waarvan 13.000 ton graan onder water. Door de hevige koude die ln de Oeral en geheel Siberië heerscht werd de scheep vaart stopgezet a-8

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 11